Oreon

ico rss feedico rss valid
Přidej na Seznam

Na Cara!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Na Cara!

Na Cara! [p203]

Únor je mým nejslabším měsícem. Kdybych mohl ulehnout k zimnímu spánku na tři měsíce, udělám to. Zvlášť, když sleze sníh a je šedivo. Jsem prostě dole. Ani v pivním světě se pro mě nic neděje a já ještě letos ani nic nenapsal. Vyrazil jsem na Pantátovu desítku do Průhonic, abych měl alespoň nějaký výlet. Pivko bylo výborné, ale trudnomyslnost se stejně projevovala existenciálními přeludy. Letos se mi ani moc nechtělo pěšky do Pyšel, protože už tam není babička. Před nedávnem nám odešla…

Pantátova desítka proti trudnomyslnosti
Pantátova desítka proti trudnomyslnosti

Tak jsem v Průhonicích meditoval nad faktem, že v každé generaci zpět se počet předků zdvojnásobuje. Rodiče máme dva, prarodiče čtyři, prapra osm atd. Někdy v šestnáctém století už máme teoreticky více předků, než bylo tehdy lidí na celém světě. A jestli má pravdu evoluční teorie, všichni savci pocházejí ze stejného prapředka. Např. já i to prasátko, co jsem včera papal. Viděl jsem v dávnověku tu ustaranou matku. Měla pět mláďat a velký starosti je ve světě gigantických dinosaurů všechny uživit. A proč? Aby se děti jejích dětí jednou navzájem požíraly…

Brrr, musim se z toho nějak dostat! Přijdu domů, kouknu do svého pivně.infního mailu a čučim jak puk. Píše mi pan Voltr: „Dobrý den. Chci Vám poděkovat za to, že jste se zmínil o našem pivovárku v článku Jak se jezdí na pivo 2. Pivovárek u Hušků se nám podařilo po roce provozování docela dobře opravit. Pokud budete mít zájem a cestu okolo, rád Vám jej ukážu. S pozdravem J. Voltr" a pod mailem je připsanej telefon.

Na Cara!
Na Cara!

A bylo to jako když se rozestoupěj šedý mračna, jako když v krajině narazíte na dračí žílu, odkud vzlíná sršící energie matičky země, jako když potemnělými nebesy prolétne ochvostěná vlasatice, jako když kamiony ze země za zrcadlem přivezou radost, jako když šeptem promluví slunce, jako když dívka ze sna volá tvoje jméno…

Jak to udělám? Ne, do Bělče nepojedu sám jako loni na jaře do Miletína, na samotu není roční období. Zkusim něco, co jsem ještě nikdy nezkusil, maje z virtuality spíše obavy. Vzpomněl jsem si na tu krátkou reakci nějakého Martina C. pod jedním z mých článků: „Ty vzpomínky na pivní túry Tě budou hřát u srdce a svědit na jazyku.

Měl totiž pravdu a do téhle krátké věty zaklel o čem to je. Takže jsem se do jeho jména proklikl, zkopíroval mailovou adresu a přeposlal tomu neznámému chlapíkovi mail pana Voltra s lakonickou otázkou: „Martine, nepojedeme spolu?

Primátor v Blešně
Primátor v Blešně

Protože drink Martin (dr. ing. Martin) jak se ukázalo je ze Žacléře, máme sraz v Hradci Králové v poledne. Poznáváme se snadno, on ví, že já mám na sobě triko Žamberecký kanec a já vím, že on má čepici trutnovského Krakonoše. Výluka na trati Hradec – Třebechovice nic neubrala na příjemnosti seznámení. Vystupujeme v Blešně, zastavujeme se v Blešenské hospodě na Primátora skoro ve spárech LIFu a posilňujeme se i vynikajícím gulášem, nejlepším, co jsem letos měl.

Po zelené do Bělče
Po zelené do Bělče

Klábosíme s Martinem o našich pivních cestách a je nám moc fajn. Během několika minut působíme dojmem sehrané dvojky, která se zná léta. Pivofenie je prostě naše společná diagnóza. Když odmítáme dalšího Primátora se slovy, že musíme po zelené do Bělče, Blešenští na nás hledí jako na psychopaty. Nedbáme toho a vrháme se do údolní nivy meandrující Orlice. To je část výletu, na níž se také těším.

Zelená značka
Zelená značka

Do Bělče jsem už mockrát šel pěšky z Hradce od Petrofu přes lesní hřbitov a lesní rybník Výskyt a meandry Orlice mi dosud unikaly. Orlice však nemeandrovala, nýbrž se před našimi zraky divoce vylévala z břehů. Na jaře do Bělče prostě z Blešna nechoďte. S Martinem jsem se sice neohroženě vrhli mezi zpěněné orličí vodstvo, ale když jsme narazili na zelenou značku, která nebyla ve výši očí dospělého člověka, nýbrž třicet centimetrů nad hladinou, vyzkoušeli jsme teplotu vody a zavrhli plavbu. Došlo nám, proč na nás blešenští hleděli jako na pitomce a Martin pronesl své suché: "Doufám, že Běleč je dosud nad Orlicí!"

Na samotě u Orlice
Na samotě u Orlice

Běleč byla dosud nad Orlicí a já prozváním pana Voltra. Opuštěnost pivovárku byla až děsivá a dávala tušit, jak je asi těžké ekonomicky přežít zimu v destinaci závislé na letní turistice. Ale to už nám pan Voltr vysvětluje, že pivovárek je vedlejšák, hlavní činností je pro něj sedmero řemesel, především zámečničina. Nebojím se a jdu k jádru věci: "Pane Voltr, loni to nějakou dobu nevypadalo dobře a my, pivní fandové, jsme se strachovali o osud vašeho pivovárku, co se dělo?"

I Martin tu byl téměř přesně před rokem a Car na čepu nebyl. A pan Voltr mi na férovku říká, že po odchodu pana sládka Balounka měl potíže sehnat sládka na pronájem. A protože pozemek, hospoda s pivovarem a Car je jeho, po třech měsících odstávky mu nezbylo, než se naučit řemeslo osmé… Byla to ta chvilka, kdy jsem pustil svoje vzpomínky…

Pan sládek ve své varně
Pan sládek ve své varně

Na začátku devadesátých let jsem znal jednu holku. Ona asi chtěla i vztah, ale já byl těsně po krachu prvního manželství a neměl jsem co dát. Potřeboval jsem vyřešit minulost i sebe… Až dnes dokážu docenit, jak ale byla vlastně dobrá. Byla z Hradce a na konci léta 93 mě vzala pěšky z Hradce kolem klavírárny a lesního hřbitova, rybníka Výskyt, kolem metr vysokých mravenišť do Bělče. Dej si tuBělečskýho Cara a koukni támhle okénkem, tam ho vaří! Řekla.

No jo, v tý době mi to bylo fuk, sice mi v kupónový privatizaci nevyšlo investovat do popovickýho Kozla a mrsknul jsem to nakonec do Perly, ale Kozlik byl moje pivko kluka od Sázavy a byl jsem si v mladické nerozvážnosti jist, že mi ho, tu dobrotu z vody z tříset artézských studní v lesích kol Popovic, že mi ho nikdo nemůže vzít. Prosim, můžu přijít o manželku, můžu přijít o káru, můžu přijít o přední zuby, o sebevědomí, o mládí, ale nemůžu nikdy přijít o Kozla, co tu s námi je od roku 1874. No, za pár let jsem byl moc rád, že mě tehdy vzala do Bělče.

Lesní studny
Lesní studny

Dnes už v Popovicích obcházím jen naučnou stezku kol těch studní. Dnes vím, že jí samotnou to nezajímalo, že to udělala jen kvůli mé pivofrenii. Jo, je to tak, svět piva mi ukázala holka, studentka literatury a anglického jazyka…

Na spilce
Na spilce

Pane Voltr, nebyl vy jste tady na východě Čech vlastně druhej hned po Svinišťanském Melounu? "Tak to se dá těžko určit, začli jsme v červenci 93 a v té době začali i u Zezuláků, takže jsme druzí až třetí…" Mno, mě činí skon každého pivovaru nesmírné citové obtíže, takže jsem ani moc nedutal, když nás pan Voltr provázel.

U tanků
U tanků

Pokud si to dobře pamatuju, krom varny a výrobníku ledu a některých ležáckých tanků si technologii vyráběl sám! Zaujalo mne udělátko na vymývání sudů a dva klíče, vše samozřejmě vlastní výroby, kterými pan Voltr otvíral sudy kvůli vymytí. Bylo mi líto, že jsem nedával pozor v Žamberku, když nám pan Kalous vysvětloval, jak vymývá sudy on. Myslím, že je totiž neotvíral, jestli si to dobře pamatuju, prostě je také hlavou dolů narazil na nějaké udělátko a vháněl vodu asi tím otvorem, kterým normálně teče pivo a nechal ji vytékat otvorem, kudy normálně jest v sud vháněn hnací plyn ale nevím. Svou naprostou technickou neschopnost sobě zdůvodňuji svým humanistickým zaměřením, ale cítím, že pravděpodobně to budou jen kecy…

To kroucení byla prácička...
To kroucení byla prácička...

Když mi pan Voltr ukazoval trubkovou spirálu s poznámkou, že točit to byla opravdu prácička, zeptal jsem se jej, zda je lepší zámečník či sládek. Jeho přítelkyně Renata, která nás též doprovázela, počala nyvnět v očích a vyhrkla, že Pepa je prostě báječnej. Pojal jsem podezření, že pan Voltr je muž mnohem více talentů než si sám uvědomuje. A víte, na co je tohle? Zeptal se. Pípa? Ne, tím upouštím před otevřením vymývaných sudů eventuelní zbytkový tlak, aby šel lépe otevřít!

Udělátko na odpouštění zbytkových tlaků
Udělátko na odpouštění zbytkových tlaků

Helejte, to mi, pane Votr (je mi z hlediska jazykového cítění poněkud nepříjemné, ani nevím proč, používat správný tvar pane Voltře), prosím, řekněte, co vás to vlastně v tom devadesátémtřetím napadlo? A já ani nevím! Kruci, tihle tajnůstkáři! Jenže mít krom práce a věcí okolo bytí vezdejšího šestnáct let minipivovárek jen tak bokem patrně vyžaduje vlastnosti a motivy, které pojmenovat slovem bude více než obtížné…

Pan sládek provede senzorický test
Pan sládek provede senzorický test

Také mi bylo velmi sympatické, že se pan Voltr nevyhýbal sebekritice ve smyslu chuti Cara v minulosti. Osobně, jsa konfrontován s tímto mužem, si jsem jist, že jeho Car, pod laskavou patronací pana Karla Nohejla, jenž vařil čtvrt století pivko v hradeckém pivovaru či U Zezuláků, po postupém zvládání všech nuancí tohoto řemesla, půjde jen a jen nahoru.

Univerzální plnička PET,  skla,  5l soudků či 10l KEGů
Univerzální plnička PET, skla, 5l soudků či 10l KEGů

Důkazem, že to myslí vážně, jest i současná snaha poprvé uvařit tmavého či černého Cara. Ale možná se to bude jmenovat tmavá či černá Carevna. Doufám, že Ruské velvyslanectví bude shovívavé :-) Ostatně, tmavé či černé pivo mělo být vařeno právě v den naší návštěvy a vařeno nebylo pouze proto, že typ kvasnic nutný k této vařbě, nabízel aktuálně v tento čas pivovar Pardubice, kde Car kvasnice odebírá, pouze recyklované vícekrát, než bylo panu Carovi vhod.

Omlouvám se za přílišnou subjektivitu v tomto článku, nešlo mi to jinak. A tebe, Care, tebe prosím, protože Kozel mě již opustil, tebe prosím, zůstaň tu se mnou a to nejen, protože jsi byl můj první malej…[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 12660x] [12. březen 2009]
[Minipivovary] [comments: 22] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

voltrježíšek

neděle, 1. listopad 2009
21:48

Jojo, připravil jsem Vám letos překvapení už dříve. Car v Bělči je, ale v Bistru U Štěpánků. Je to směrem k táboru, za ribníček a pak stále rovně. Za druhým retardérem vlevo. A proč není Car u nás? Hádám se o vodu s nájemcem, nechápe, že jsem mu ji vypnul, s policií o vstup na soukromý pozemek a tak dále. Prostě mi tak trošku fouká zyma na maják. Celé dny nemám co dělat, tak teď vozým Cara všude možně. Je to prima.


napsal(a): voltrježíšek (voltrik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal

pondělí, 2. listopad 2009
00:23

Michal

to voltrježíšek: Ten pravopis to je tragédie ::cry Tohle nešlo nekomentovat...pardon


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Adsense

26. září 2023
13:56


posted by: Inzerce

ZDENEK

čtvrtek, 8. říjen 2009
22:15

zdenek

Nazdárek pánové, píšu na různé "komentáře".Již asi 14 dní i déle není CAR v Bělči v hospodě.Není snad navaříno či podobné odpovědi mi pan Čížek (hostinský) řekl.Přitom poslouchám reklamu jak v HK je CAR a VČELKA k dostání, ale jestli v HK je tak proč není u zdroje?Su magor já , Čížek nebo Voltr.V Bělči jsem dostal Rampušáka(byl dobrý), ale kurva CO TO JE?Na otázku, kde je CAR jsem byl málem vyhozen(trochu přeháním).Zná na novou situaci někdo odpověď?Dík....na Rampušáka si rád zajedu do Dobrušky-je tu příjemná(velmi) výčepní oproti Čížkovi...


napsal(a): ZDENEK [Odpovědět]

jpa

pondělí, 12. říjen 2009
19:50

jpa

to ZDENEK:
Situace v Bělči je tak nějak chaotická, nezpochybnitelným faktem je, že současní nájemci mají k poslednímu t.r. výpověď a co se bude dít dál, na to si musíme počkat. Car na čepech v HK je, ale v Bělči ne...
jpa


napsal(a): jpa [Odpovědět]

zdenek

úterý, 13. říjen 2009
11:11

zdenek

to jpa:
Díky za informaci.Tak do konce roku to vypadá na bojovku...


napsal(a): zdenek [Odpovědět]

jpa

úterý, 13. říjen 2009
14:36

jpa

to zdenek:
Se vším všudy :-)


napsal(a): jpa [Odpovědět]

Michal Pojman

pondělí, 5. říjen 2009
17:46

TIRUZ - Já Ti děkuji... :-)


napsal(a): Michal Pojman (m.pojman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

pondělí, 5. říjen 2009
21:05

Chody

to Michal Pojman:
A já bych prosil, aby mi tu pan bývalý sládek nespamoval...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Michal Pojman

pondělí, 5. říjen 2009
17:46

TIRUZ - Já Ti děkuji... :o)


napsal(a): Michal Pojman (m.pojman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

tiruz

čtvrtek, 9. červenec 2009
23:33

Tak se pokřižuju, milej Míšo(ne Pojman).Pivovar vymyslel a vytvořil nějaký pan Nožička, dnes bydlící v HK.Nejen měl myšlenku, ale i znalosti.A pivovar se od jeho doby opravdu nezměnil.A že byl za Balounka zničenej, je jenom vina MAJITELE a hádej Míšo kdo to byl.A že to opravil....žádná sláva.A promiň, ne Carevna ale Car is like gnat's piss........a dříve nebyl.


napsal(a): tiruz (tiruz(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal Kříž

úterý, 7. červenec 2009
14:40

Tento víkend jsem byl u Hušků dvakrát a mohu říci že Carevna byla pokaždé dobrá. Pouze si myslím že výčepní by ji měl točit navíckrát aby tam nebylo tolik CO2. To je ale ale při velkém množství lidí dost složité. Karla Nohejla jsem v neděli odpoledne u Hušků viděl. Tak asi na dovolené není. Jinak začínám nabývat dojmu že pod přídomkem TIRUZ se skrývá závistivec, anonymě píšící nepravdu. to TIRUZ: to TIRUZ:


napsal(a): Michal Kříž (info(a)cdds.cz) [Odpovědět]

TIRUZ

úterý, 7. červenec 2009
08:43

Carevna možná dobrá ale v sobotu 4.7. , protože je Karel Nohejl asi na dovolené , se nám vrátil Pepa Balounek (dnes pod pseudonymem VOLTR).Byla to skvělá kyselina sírová.Nevím , který blbec může dát takovou hustotu mlíčňáků na výčep a ještě za to chtít peníze.......


napsal(a): TIRUZ (TIRUZ(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal Pojman

čtvrtek, 23. duben 2009
12:49

Můj názor na článek je, že je napsaný tak, jak to jeho pisatel slyšel. Chtěl bych na tomto místě poděkovat za komentář, který napsal "tiruz". Je v něm hodně pravdy a ještě více ji zůstalo zahaleno. Na té exkurzi měla padnout otázka, proč se p. Voltr nechal nahradit v r. 1996 jiným sládkem a utekl do neznáma od vaření piva. Car za dobu mé působnosti /1996-1999/ nastavil velkou laťku, protože v té době byl vařen s velkou láskou, zaměřenou na udržení jakosti a kvality vařeného piva. Vařili ho tehdy totiž dva lidé, kteří se tomu 100% věnovali a záleželo jim na jménu CAR. ...Už se těším, až vyjedu na kole a zastavím se v Bělči, abych mohl novodobého Cara ochutnat. Přeji p. Voltrovi hodně zdaru, při jeho díle. Bývalý sládek pivovaru v Bělči nad Orlicí - Michal Pojman.


napsal(a): Michal Pojman (m.pojman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

tiruz

čtvrtek, 23. duben 2009
09:33

Je to dobrý, pivo určitě lepší jak za Balounka, i když kvasnicové to moc není.Ale článek trochu mimo.Já jsem slyšel něco jiného.na otázku "co vás to vlastně v tom devadesátémtřetím napadlo?" bych řekl, že tohoto pána to určitě nenapadlo.Zeptejte se místních.Původní majitelé byli dva÷tři.Trochu jsem se poptal právě pana Balounka a Rambouska a viděl video ze starého receptáře-jsou tam dva "klučíci" a jedna paní ve výčepu.Říkají trochu něco jiného.Vypadá to, že pan sládek nebo zámečník něco zatajuje, když i netu se objevují jiné dějiny tohoto pivovaru a před Balounkem pivovar vypadal úplně super - zas se na něm moc za tu dobu(od mé první exkurse v 95).Jinak pivo ať je stále lepší a lepší.V létě je tu opravdu dobrá zastávka.


napsal(a): tiruz (tiruz(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal Kříž

čtvrtek, 23. duben 2009
20:26

to tiruz: > Docela by mě zajímalo kdo se skrývá za přídomkem tiruz, když dává na internet takové zaručené informace jako je nájem hostince v Bělči. Jinak pivo v Bělči je dalo by se říci nefiltrované. Pokud se tiruzovi zdá moc čisté bez kvasinek tak dle mého názoru je to spíš známka toho že pivo dost dlouho leží. Místních jsem se na pivovar v Bělči ptal a oni mě řekli každý něco jiného tak nevím? Tyto informace určitě nebudu zveřejňovat a pokud ano tak se alespoň podepíšu. S panem Balounkem jsem taky mluvil a pivovar za jeho působení viděl. Musím říci že jeho názory jsou docela zvláštní a nechci je komentovat. Jen mohu říci že pivo je pan Balounek shopen vařit třeba na smetišti. Nevím co mohl říci o pivovaru v Bělči pan Rambousek když s ním neměl nikdy nic společného. O svém pivovaru ale pan Rambousek dokáže mluvit tak, jako by se v něm dalo uvařit nejméně 1000 hl. ročně. Přitom je to pivovar tak na 40hl. Jinak v pivovaru u Hušků jsem byl mnohokrát pokud někdo ale píše že se na něm nic moc nezměnilo tak tam určitě letos nebyl. Vřele doporučuji exkurzi.


napsal(a): Michal Kříž (info(a)cdds.cz) [Odpovědět]

BCH

sobota, 13. únor 2010
09:34

BCH

to Michal Kříž: Pod přídomkem tiruz se skrývá strašně velkej pivovarskej odborník:-)))


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 19. březen 2009
15:50

Rosťa

To Hroch - díky za reakci, s mytím sudů mi to opravdu nebylo jasné. Tvé články, ve kterých hovořích o desetistupňových pivech, jsou pohlazením po srdci. Tvá třídílná feérie o vaření piva na Světě piva je přímo ostrovem prapůvodní víry, věrozvěststvím zmírajících časů, poslední mohykánství, a také návod co dělat, až už dobrá piva nebudou v prodeji, pokud zklamou i malé pivovárky. Díky za neutuchající pivní a osvětovou činnost.
To phrabina - Pavliku, doma mi pouze přikázali nedávat si sraz s děvčaty z internetu, asi jsem zapoměl smazat historii, když jsem byl na freetoto. Na nádraží si sraz dávám záměrně, dráha totiž nabízela byty a já, otěhotnivše první manželku, jsem tak někdejším posunovačem na mimotřídní stanici Praha Bubny, dodnes jsem nádražním fantómem čpícím kolomazí, prachem a železnicí, na nádražích jsem všemohoucím predátorem znajícím všechna tajemství, skrýše a fígle, na nádraží jsem nebezpečný soupeř :)
Pivo mi chutnalo moc, ale byl to protekční sud. Znaje tvé mlsné pohárky chuťové si netroufám odhadovat jak bys to vnímal ty, ostatně, co tobě také kdy chutnalo, že? ::lol
to Roman Holoubek - Pan Voltr si opravdu máknul, žoviálně můžeš, od tebe mi to laská ego, pan Voltr mi též poslal fotky již kvasící tmavé Carevny, takže se vyplatí sledovat, kdy bude na čepu a s jarem vyrazit na cyklovýlet, neb ochutnáš a přitom zůstaneš kadeřavým a šlachovitým :)

to event. Tomáš Kroupa - Pokud jsi z Hradecka, ozvi se panu Voltrovi - bojová porada!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Francis

čtvrtek, 19. březen 2009
14:58

Opravdu epesní článek i fotky!!!
Jinak jsem pravidelným konzumentem vynikajícího Žambereckého kance, zdravím tamního sládka...


napsal(a): Francis (marcel.vrkoslav(a)mdcr.cz) [Odpovědět]

Roman Holoubek

čtvrtek, 19. březen 2009
14:15

Roman Holoubek

Jako vždy skvělý článek. A když vidím ty fotky. Je tam vidět obrovský rozdíl mezi pivovarem, který mi ukazoval před 3-mi lety pan Balounek a mezi pivovarem pod přímou správou pana Voltra. Pan Voltr s chotí tam asi museli nechat ruce... Už se těším, jak si opět za teplého počasí zajedu do Bělče (nejlépe na kole).

Dík Rostíku (můžu-li takto žoviálně, jsa veden vzpomínkou na naše první setkání).


phrabina

sobota, 14. březen 2009
21:52

phrabina

Rosťo, Rosťo, to ti doma neřekli, že si nemáš dávat sraz s pány, které znáš pouze z internetu, natožpak na nádraží? Jinak by mě zajímalo, jaké bylo pivo. Nějaké změny oproti loňsku?


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

hroch

sobota, 14. březen 2009
20:46

hroch

Moc hezký článek.
S tím vymýváním sudů si to v žamberku postřehl jistě správně. On je hlavní problém s vypláchnutím na dně sedlých kvasinek a proto je nutný vhánět louh pod tlakem, a pak tlakovým vzduchem (nejlépe inertním CO2) vždy vytláčet, louh, teplá voda, studená voda. U rybiček jsem viděl minipoloautomat mycí a plnicí na jeden sud od pana Krýsla. Z jiných mini vozí sudy mýt do středních pivovarů na linku např, Kocour do Konráda. Někdo rozebírá např. vendelín v Lbc. Já jako domácí vařič kvasinky vymývám v otevřeném sudu a vyplachování už dělám dnem vzhůru přes narážecí hlavu vodou ze sprchové baterie. Horká voda ohřeje vzduch ten se roztahuje a vytlačí zbytky vody ze sudu.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Kejna

pátek, 13. březen 2009
13:47

Kejna

Hezký Rosťo, ode mě zase za pět (hvězdiček :) ).


napsal(a): Kejna [Odpovědět]


Navtivte ns na InstagramuReklama na PI