Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Levná pivní turistika? Ano!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Levná pivní turistika? Ano!

Levná pivní turistika? Ano! [p250]

Točený olivětínský Opat se mi již drahnou dobu nevyhýbá jako čert kříži. Tak jsem na zdraví všech odpíračů pivní chemie a s milou vzpomínkou na Chodyho dal pár medových speciálních Opatů v Obžerství, aby se mi lépe psalo.

Již nějakou dobu jsem měl v hlavě vizi, že udělám pivní výlet se zřetelem na dvě hlediska: nejnižší možná cena a nejvyšší možná kvalita. Ano, o postojích k cenovému hledisku lze napsat mnohé, pokud máte peníze. A je jistě snazší tvořit na základě zážitků s podporou peněz, než bez této podpory. Ačkoliv.

Medový Opat v Obžerství
Medový Opat v Obžerství

Nicméně karty jsem si rozdal. Co nejmíň peněz a co nejvíce pivně turistické rozkoše. Mou slabostí je pivovar v Kácově. Jednou jsem holt kluk z půlky z Posázaví a jednou jsem holt na ty kvasnicový, co se ještě dvakrát rmoutí, ležej a dokvašujou. A tento výlet nemá za cíl překračovat stíny, naopak! Rituálem si potvrdit své místo teď a tady, v koldokolém běsnění ekonomických hledisek, jejichž principem není vždy původnost, či dokonce kvalita, nebo tradice. Prostě: jede se do Kácova!

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

A tak jsem pátral! Bylo nabíledni, že stěžejní částí výdajů bude doprava, Kácov ještě stále není ten typ pivovaru, který Vás ztrestá za to, že jste za jeho pivem vážil cestu - to je výrok jedno pivního turisty vozíčkáře, s nímž jsem příjemně pohovořil loni v Chyši.

Pátral jsem a nakonec tomu sám nevěřil. Každou sobotu jede od Europarku v Praze-Štěrboholích linka Europark - Žďár nad Sázavou se zastávkou Kácov. To je autobus, který v sobotu ráno vyjede ze Žďáru, naloží nákupůchtivé venkovany a vyplivne je ze svých útrob v jedné z Mekk tržního konzumu, v Europarku, aby je poté v jednu odpo rozvezl zpět. Já můžu tak akorát v těchto konsekvencích o konzumu pohovořit jen dobře. Ačkoliv jsem se obával, že řidič léta znalý svých venkovanů mě odmítne dopravit za pivem s logickým zdůvodněním, že jelikož mě nevezl tam, nepoveze mě ani zpět, nebylo tomu tak.

Na Kácov, Vávro na Kácov
Na Kácov, Vávro na Kácov

Řidič znal skutečně prakticky všechny cestující krom mě, nicméně v půl třetí jsem byl v Kácově, pln dojmů, neboť od Olešky jsem cestu busem trávil obličejem přitisklým na sklo a hltal tu krajinu ponořenou do poklidu předjaří. V Ratajích jsem jednu chvíli zpanikařil, nevěřil jsem, že řidič to opravdu vezme doleva do té myší díry nad strží a pokud ano, že to přežiju. Vzal to tam a já to přežil, zůstala jen pachuť hrůzy z výšek. Ale jinak mě Ladovská krajina jako vždy převážně konejšila.

Kácov Vás vítá
Kácov Vás vítá

Kácov mě přivítal zalitý sluncem, jakoby sluníčko vyčítalo potměšilé přírodě, že dosud netečně chrápe. Nelenil jsem a obešel tu podívanou přes řeku, abych si vyfotil ten neomrzitelný téměř kýč. V letech 1727 - 1733 patrně pro tento nádherný pohled Anna Marie Toskánská nechala zámek přestavět ve stylu barokního severoitalského šlechtického sídla a já ji nemohu nic vyčíst.

Kácovské panorama
Kácovské panorama

Vpravo dosud funkční lihovar, vlevo dosud funkční pivovar, nad pivovarem barokní zámek, nad pivovarským komínem věž a střecha lodi kostela a nad lihovarem vrcholek barokního sošného sloupu na náměstí. To vše nad řekou. Stačí zajít kousek proti proudu a máte foto pivovaru z čela s pozadím se zalesněným ohbím řeky, kde se vyvřelá a následně řekou erodovaná skála snoubí s borem. Bory mám rád, původně totiž nahosemenné borové lesy pokrývaly prakticky veškeré nížinné části Čech, dobývajíce si životní prostor vyčůraným okyselováním půdy odpadnuvšími jehlicemi, ale to sem nepatří.

Pivovarská hospoda
Pivovarská hospoda

Krom toho, jel jsem sem hodinu a půl a mám žízeň. Tedy vzhůru na Šalandu! Na pivko přímo z tanků! Za pár let prošla několika obměnami, i tentokrát je pípa jinde! Dynamika těchto pochodů zanechává mne v pokoji, pivo jest totiž stále takové, abych Kácov mohl milovati i z tohoto hlediska. Po povodních v r. 2002 se rozhodli přesunout ležácké tanky ze sklepů pivovaru pod úrovní hladiny řeky výše, do bývalé ledárny, kruhové budovy z dvojitými zdmi, kam dříve ukládali v zimě vysekaný led ze Sázavy, jímž následně chladili pivovar a přilehlé hospody. A také varnu a další technologii poněkud rozšířili, krom pochopitelného zájmu o skvělé pivo v hospodách se rozhodli k lahvování. Odpouštím své pivní lásce Kácovu fakt, že lahvování bude realizováno do litrových PET lahví distribuovaných zatím pouze do okolních prodejen; počítám, že Jednota či její pohrobci. Prostě v Praze si kácovské lahváče zatím nekoupím.

Výčep v Šalandě
Výčep v Šalandě

Božínku Šalanda. Stále vesnická, stále s milými čepujícími děvčaty neskoupými na slovo, s dřevěným obložením, s výzdobou starých reklamních plechových cedulí, povětšinou ten cennější, tlačený plech. Cena? Už ne desítka za deset a dvanáctka za dvanáct, jistota posledních let. I sem neuchopitelná ruka trhu dopadla tvrdě sevřena v pěst dělného čínského lidu a amerických kormidelníků světové ekonomiky a desítka je za dvanáct a dvanda za čtrnáct. Jasně, nerozbrečel jsem se, je to má první dnešní investice. PETky mají své originální, plněné přímo z tanků, stačí při placení si o ně říci a máte je ihned ze sklepa na stole.

Šalanda se opět změní po Velikonocích, odstraní tu zeď mezi Šalandou a chodbou oddělující Šalandu a starý pivovar, dříve byly v chodbě stoly se starých šicích strojů a mělo to své kouzlo, to ale nemění nic na faktu, že Šalanda potřebuje rozšířit. Ptám se samozřejmě na Velikonoční, tedy spíše žebrám o možnost degustace, ale ne ne, až tuto středu jej pustí mezi pivaře a pivníky.

Ledovna, dnes ležácká místnost
Ledovna, dnes ležácká místnost

Vkládám PETky do batůžku a odcházím na vlak, čas jeho odjezdu sdělila milá výčepní a ten přijíždí zalit sluncem. Odjíždím do Lštění, ČD mi vydaly IN kartu, ve vlaku zakupuji jízdenku, je na ní napsáno: Kácov - Lštění, 44 km, důchodce, 23 Kč. Do Lštění proto, že nedaleko je domeček po rodičích mámy. A důchodce? Sám se tomu divím, protože to průvodčímu sdělila ta mašinka po načtení mé IN karty.

Ale k pivním faktům: Kácovské Velikonoční černé, které pivovar pustí nejdříve ve středu 19., bude dle mých informací po Zeleném speciálu ze Starobrna (měli jej v Obžerství i loni, takže není pravda, že jej vloni mohli ochutnat jen moravští pivaři) naraženo v Obžerství, dále samozřejmě U Klokočníka, ve Zlých časech v Čestmírově ul. U Synkáče a pravděpodobně i v ulici Jugoslávských partyzánů v Praze 6 U Švejka, ale to jen abstrahuji, neboť tam měli i Vánoční.

Plechová cedule
Plechová cedule

Výlet jsem si moc užil, ale nekoukám jen do minulosti. V merku mám již chystanou akci jedné z hospod, kterou jsem zde jmenoval. Jsem nekonkrétní, poněvadž není jisto, zda to mohu zveřejnit a zda to vyjde. Chystá se tam akce Semafor. Tedy Červený král od Konráda, nějaké žluté a zelené pivo. Ve třetinách jako jedna objednávka! Kéž by![Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 14838x] [23. březen 2008]
[Minipivovary] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rosťa

úterý, 24. leden 2017
14:52

Rosťa

Tuto sobotu jsem tam zase jel. Stále to jde zdarma každou 2., 3., 4. sobotu v měsíci od Europarku ve Štěrboholích, neuvěřitelné, již devět let. Linky na venkov jen posunuli ze zastávky městských busů za parkoviště asi o 150 metrů dál. Na Kácov odjíždí ve 13:00, v Kácově ve 14:40 Šalanda samozřejmě již dávno zrekonstruovaná a venkovní letní zahrádka s výhledem na řeku se již dávno používá. Na Šalandě bylo kolem třetí téměř plno a kuchyně jela na plné obrátky. Zasněžený Kácov je malebný a fotky místy připomínají Ladovy obrázky. Pošlu Chodymu pár fotek, třeba sem vloží na ně odkaz...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Dan

středa, 25. leden 2017
08:48

Dan

Rosťa: Rosťo a jak se vracíš? Počkáš do další soboty na autobus do Štěrbohol? :) Týden v šalandě, to zní zajímavě...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
08:16


posted by: Inzerce

Rosťa

středa, 25. leden 2017
10:57

Rosťa

Dan: Zduř Dane. Svou činnost po nabažení se kácovských radovánek popisuji v článku :-):
"...Vkládám PETky do batůžku a odcházím na vlak...Odjíždím do Lštění... Do Lštění proto, že nedaleko je domeček po rodičích mámy..."
Ani na tomto zvyku nemíním nic měnit, Posázavské Uříznutí ručičiky (Pacifik) je zážitek specifického druhu, po kterém též trpím bažením a musím jej nasytit. Jsem prostě specifický pacifikista... ;)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Dan

středa, 25. leden 2017
22:52

Dan

Rosťa: Rosťo, z Tvých slov plyne, že cesta Tvá do Kácova, zdá se být přímo rituální, i po devíti letech, kdy jsi psal tento článek.
Ty prostě umíš žít


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Turista

neděle, 13. březen 2011
16:38

Škoda že ty nový záchody jsou tak mimořádně podobný jednějm nedalekejm a nemají vlastní nápad. Jinak všechno dokonalý. Jen už aby se nechalo spát venku.


napsal(a): Turista [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 13. březen 2011
15:43

Rosťa

Včera jsem tam zase jel. Doprava od Europarku zdarma mě opět včas dopravila do Kácova, kde na pivovarském dvoře již stojí stovky bas pro připravované plnění skleněných lahví. Jenže nefiltrované je nefilrtované. Tedy jsem zakoupil 3 litrové PETky nefiltrované desítky a jednu nefiltrovanou 12. Zajímavé je, že litrovka filtrované desítky stojí 19 korun, zato nefitrované, tedy té se kterou mají pravděpodobně méně práce, stojí 25. Trvanlivost nefiltru je 15, filtru 30 dní. U dvanáctky je to obdobné, nefiltrovaná stojí litr v PET 29 korun s trvanlivostí 15 dní, fitrovaná stojí 23 korun s trvanlivostí 30 dní. Velmi vkusně Na šalandě rekonstruovali toalety a vůbec se mi tam zase hrozně líbilo... :) V létě pravděpodobně otevřou Na šalandě venkovní dřevěnou terásku s výhledem na jez a řeku. Kdybych se znovu narodil, asi bych chtěl bydlet v Kácově a pracovat v pivovaru Hubertus...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Chody

neděle, 13. březen 2011
17:51

Chody

to Rosťa:
Tři fotky z Rosťovy návštěvy naleznete zde...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 27. prosinec 2010
17:51

Rosťa

je to neuvěřitelné, avšak zatímco bezplatná linka Eroparku na stanici metra C je již dávno zrušena, do Kácova to stále zdarma jezdí :) http://europark.cz/kyvadlova-doprava

BEZPLATNÉ MIMOPRAŽSKÉ AUTOBUSY
Linky jsou bezplatné a jezdí každou 2., 3., a 4. sobotu v měsíci

Zruč n.S. - Kácov – EUROPARK, Štěrboholy
8:00 8:15 9:55

Zpět
EUROPARK, Štěrboholy - Kácov - Zruč n.S.

13:00 14:40 14:55


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Petr

pondělí, 6. červenec 2009
17:53

Petr

Je pravdivá informace, že v hospodě v pivovaru Kácov točí pivo přímo z ležáckých tanků? Nezdá se mi to. Díky


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Dan

pondělí, 6. červenec 2009
18:06

Dan

to Petr:
Také jsem o tom přemýšlel, jak to tam je. Pokud vím, tak tanky byly kvůli častým povodním přemístěny mimo pivovar, do objektu přes ulici. Ale i tam se pivo musí nějak dostat, takže někde budou přetlačné tanky, možná poblíž hospody v pivovaru.
Ještě doplnění.
Hospoda byla rekonstruována a výčep přesunut, takže článek a zejména fotky jsou v tomto směru neaktuální. Ale pivo je stále super!


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 13. červenec 2009
08:18

Rosťa

to Dan: To že hospoda bude rekonstruována včetně náznaku jak i to, že tanky byly kvůli povodním přemístěny do bývalé ledárny je v článku zmíněno. Aktuání být, žel, nemůže, je rok a půl starý. Pivo na šalandě se čepuje ze sudů, do nich je však pivo plněno přímo z tanku bez jakékoliv úpravy, jde tedy o "surové" či "syrové" pivo. Byl jsem tam v červnu a mohu potvrdit Danova slova: pivo úžasné, nefiltrovaná desítka je stále mou nej... Více aktuálních info je nyní v článku Tomáše Macha na Pivním obzoru zde http://www.pivniobzor.cz/clanky/2009-07-03-pramen-zdravi-z-posazavi/


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 13. červenec 2009
09:22

Kejna

to Rosťa: .. a já mohu z předvčerejška potvrdit, že je rekonstrukce restaurace dokončena, výčep opět přesunut. Pivo u zdroje nádherné, roztékal jsem se blahem.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Tomáš Semrád

sobota, 27. prosinec 2008
14:08

Rosťo, aniž bych si přečetl název autora článku, tvůj sloh je nádherný (nejen pivně), nevšední, naprosto autentický a zcela osobitý, stejně jako to pivo, o němž ve svém článku píšeš. Ty místy romantické fotky (vyjma toho autobusu:-)) to jenom dokreslují. Zkrátka Kácov a Kloubek mají společného mnoho, nejen to, že oba začínají na písmeno "K". Číst tvé texty, toť hotový balzám!
PS: Minulý týden jsem poprvé vyzkoušel medový ležák od Opata, a tak mi zachutnal, že jsem to dost přehnal. Každopádně na to budu dlouho vzpomínat:-)


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Miloš Dobšíček

pátek, 23. květen 2008
14:49

Moc pěkné počteníčko. V Kácově jsem byl letos v dubnu a pivo je opravdu lahůdka !!! Pokud si chcete přečíst o mojí "beertour" navštivte www.pivovarbreclav.com . Bohužel tak úžasný spisovatelský talent , jako autor tohoto článku nemám - to bych se psaním živil !!! - ale číst se to dá a je tam spousta zajímavostí !!!


napsal(a): Miloš Dobšíček (milos.dob(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Martin Štros

pondělí, 24. březen 2008
15:04

Poněvač studuji stejný obor i školu, na jaké jeden čas působil autor, tak první věc, která mě při pohledu na fotky napadla, byla poloha pivovaru. Vystavěn v údolní nivě, což sice na fotkách vypadá krásně, ale bohužel je to předpoklad pravidelného zaplavování povodní. Je jen otázka času, kdy se jim to tam zaplaví zase a to není jen otázka stoleté vody...
Každopádně díky za tenhle pivovárek. A dvanáctka za 14 CZK, k tomu neni co dodat ;)


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Sam

neděle, 23. březen 2008
22:04

Chapče, chapče. Takovej krásnej výlet to musel být a ty jsi mi ani nedal vědět. Styď se. P.S. A co kouzelník a iluzionista?


napsal(a): Sam [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI