Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Hrr na ně!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Hrr na ně!

Hrr na ně! [p2455][p2066]

Dalo by se zvolat, když si člověk přečte zprávy o výmyslech naší vládní garnitury a některých rádoby odborníků. Není tak na škodu si připomenout hrdiny českého národa. Jan Žižka je logicky jedním z nich. A protože nedaleko v jižních Čechách se konala roku 1420 bitva u Sudoměře. A na místě bitvy je Žižkova mohyla. A hlavně Sudoměř patří pod obec Čejetice a tam vznikl v loňském roce pivovar. Tak tedy Hrr na něj!

Hostinec U Žižky
Hostinec U Žižky

Pivo si musíte zasloužit a tak sice vystupujeme na nádraží Čejetice, ale jdeme okruhem přes mohylu a Sudoměř, kde jsme si naplánovali oběd v hostinci U Žižky, kde by na čepu měla být krom protivínského Platana i Březí Koza. Jedná se klasickou vesnickou hospodu, kde si dáte smaženiny a i nějakou hotovku. Od Březí Kozy na čepu polotmavá skoro dvanáctka a světlá skoro třináctka. Obě piva byla těžší na pití, světlé ale o dost svěžejší.

Březí Koza
Březí Koza

Do Čejetic je to cca dva až tři kilometry. Oficiálně tu mají otevřeno po-st-pá od 18. hodin, což je pro nás nepříznivé. Nicméně není problém se domluvit s panem Velkem, majitelem, vrchním sládkem a jediným zaměstnancem pivovaru na jiný čas. Pivovar Čejetice se nachází na statku z osmnáctého století, bývalém mlýnu. Varna a pivovarské posezení je situováno v bývalé sýpce.

Pivovar Čejetice
Pivovar Čejetice

Pivovárek je to malinký, prakticky se vejde do jedné místnosti - čtyřnádobová varna a otevřené spilky. Ležácké tanky jsou zřejmě někde ve sklepě - neviděli jsme. Většina lidí začne podnikat proto, aby neměli nadřízené. Pan Velek se do toho pustil, aby neměl podřízené :) Jako technik si technologii navrhl sám. Z velké části využívá gravitace, přeci jen čerpadla nejsou vždy nejspolehlivější.

Varna
Varna

V základní nabídce je šest piv, z kterých bývají na čepu vždy tři čtyři. Za naší návštěvy je na čepu ležák 12% Hejtman Jan, ale 11% Práče. Obě piva máme dnes první a zdají se být málo nasycená. Později chutná ležák o dost lépe. Ale by se dal označit jako "vesnický ejl", jak tento styl nazvali svého času v pivovaru Mlýn. Pan Velek ho chmelí zejména Kazbekem. Nevím, jestli jsme si na pivko zvykli, ale ta další se nám zdála lepší a lepší.

Moravská blondýna
Moravská blondýna

Pšenice Moravská Blondýna 12% je bavorského typu a byla výborná. Sudoměřská tma 13% byl lahodný tmavý ležák, spíše barvy kapučína. Šrot je klasická česká desítka a název Skupa je rezervován pro různá experimetální piva svrchně i spodně kvašená. Všechna piva se vaří v letním a zimním provedení (ta zimní jsou o stupeň silnější).

Výčep
Výčep

Pivo Vám pán Velek načepuje přímo z ležáckých tanků do nachlazeného skla. Nevýhodou je, že na všechny styly používá stejné sklo. Pivo si tu můžete dát čepované nebo koupit soudek či PET na takové to domácí koštování.

Když se dotanete na Strakonicko, vězte, že je tu nejen Dudák. Ve Strakonicích můžete o víkendech ochutnat ještě domácí pivo v pivnici U Hada (my jsme byli ve středu) a samozřejmě pivovárek Čejetice.


Další fotky z hostince U Žižky v Sudoměři

Další fotky z Pivovaru Čejetice

Další fotky piv z Pivovaru Čejetice[Richard Chodora] [Zobrazeno 1607x] [23. červenec 2021]
[Minipivovary] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Sekal

středa, 18. srpen 2021
09:38

Sekal

Měl jsem teď Březí kozu opakovaně (Čeňkova Pila, Knížecí Pláně a Borová Lada), za mne příjemné překvapení, 12° výborná, 11° hop hop hop na můj vkus trochu hořčí, ale tělo dobré.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI