Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Postřeh (1) ze zámku Chyše

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Postřeh (1) ze zámku Chyše

Postřeh (1) ze zámku Chyše[p174]

Na své pěší anabázi po Karlovarském kraji jsem zavítal do nevelkého městečka nedaleko Žlutic, jež se zove Chyše. Návštěvníka by asi ničím významným neupoutala nebýt toho, že se v obci nachází zámek jako hrom a u něho stojící pivovar (taky jako hrom -:) ).

Občas ke mně probleskly zprávy o nově otevřeném pivovárku v Chyši, ale celkem nic zásadního. Proto jsem se nadouval pomyšlením, že budu první, kdo o něm napíše něco zásadního, jenomže ouha: dávno přede mnou to už udělal Libor Vojáček ve své zprávě č.7 o stavu českého pivovarnictví. Dovolím si tedy drze ocitovat několik faktů: 1) Chyše se nachází nedaleko Lubence (odbočka ze silnice I. třídy Praha - Karlovy Vary), 2) z objektu pivovaru čiší "novota".

Zámecký pivovar
Zámecký pivovar

Ale zpět. Pokud se tam vypravíte, neměli byste pominout zámek. Zdevastovaný objekt koupili manželé Lažanští a dali ho (nedokážu si představit jak) do velmi uspokojivého stavu. Předpokládá se, že cca za 2 roky bude přístupné nejen přízemí, ale i 1. patro. Dozvíte se mimo jiné např. to, že na zámku dlel Karel Čapek a staral se o vzdělání nezdárného rozcapeného hraběcího synka.

Venkovní posezení
Venkovní posezení

No a když projdete parkem, myslím, že i nejotrlejší nátury vyhledají s jazykem na vestě blízký pivovárek. V tomto okamžiku máte na výběr: venku před restaurací je udělané velmi pěkné posezení pro cyglisty alias kolaře anebo ty, kteří chtějí okusit pouze pivečko a zůstat na čerstvém povětří. Ostatní jistě zavítají, stejně jak jsem to udělal i já, do restaurace.

Restaurace na zámku
Restaurace na zámku

Je to velice prostorná místnost, s dvěma tanky v zadní části. Na stěně u vchodu pak visí ocenění, kterých už chyšské pivo dosáhlo. Pokud sem zavítáte, můžete si zvolit buď světlou 11°, polotmavou 12° nebo černou 12°. Pivo se jmenuje Prokop a mohu s radostí potvrdit, že je velmi dobře pitné. Osobně jsem ochutnal první dva druhy, přiznávám, že jsem vynechal černé, což mě dodatečně mrzí, ale dávám přednost více světlým a tehdy mě už trochu začal tlačit čas.

Chyšská piva Prokop
Chyšská piva Prokop

Všiml jsem si, mimochodem, že tam nesedí jen návštěvníci zámku, ale jak jsem vyrozuměl z hovoru na 100% i místní lidi a velice mě potěšilo, že si pivo chválili. Že by nezmizel český pivní patriotismus?

Každopádně vřele doporučuji k návštěvě. Pokud nejste žrouti historie, vyšlete manželku a děti na obhlídku zámku a sami ... -:)[Martin Cabalka] [Zobrazeno 7921x] [25. srpen 2007]
[Minipivovary] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

pondělí, 3. září 2007
20:01

CzechBeerMan

Lada má pravdu, byl jsem tam taky a přijeli okolo
18-19 v pátek večer. Nicméně ještě v poledne mi
osobně sládek p.Maňák říkal do telefonu že nedorazí.
Omlouvám mojí poplašnou zprávu. Bylo to zase, jak


lada

neděle, 2. září 2007
08:23

Lada

Vcera jsem byl na Docesne, Chyse tam byla a tocila vsechny 3 svoje piva.


napsal(a): lada [Odpovědět]

CzechBeerMan

pátek, 31. srpen 2007
14:42

CzechBeerMan

A další smutná zpráva : Zámecký pivovar Chyše nebude na Dočesné v Žatci (i když se závazně přihlásili). Vidíte, takto se v Čechách drží slovo a závazky ! Takhle já nechci skončit. Dělat si v pusy záchod. Zklamali mě !


CzechBeerMan

pátek, 31. srpen 2007
14:40

CzechBeerMan

Pro Paju : teplý bonz byl proveden ! Pan Strnad (majitel) mi sdělil že okamžitě svolává schůzku personálu a probere to s nimi. Tak uvidíme .


Adsense

28. únor 2024
13:07


posted by: Inzerce

Paja

úterý, 28. srpen 2007
10:33

Paja

CzechBeerMan: Nerekl bych, ze vseobecne Belveder kurvi, to bude spis problem te jedne servirky. Pokud mate moznost, tak to bonznete, i ja jsem byl tak nastvanej, ze jsem se chystal napsat. Jenze na strankach maj jenom e-mail obecny, ktery by take nemusel dojit do spravnych rukou, tak jsem si ulevil tady. Kdyz jsem tam byl pred 2-3 tydny, nemohu obsluze nic vytknout. Snad jen, ze nevedel, ktery sud polotmaveho muze narazit, ze mu sef nerekl, ktery uz bude prolezely. Takze jsem pro polotmave tento vikend vybral cyklovylet Domazlice- Nyrsko - Janovice - Velhartice - Hartmanice - Z. Ruda - Nyrsko - Folmava s tim, ze na Gradl takovy kopec neni. Jenze tam meli jenom gambac, ze cekaji na zavoz vlastniho a tim padem jsem musel jeste pritlacit vrcharskou premii na Belveder (zazitek jsem uz popsal).
Ostatnim dekuji za prispevky. Ale nepotesili jste me... Ja doufal, ze v Rude budu mit obcerstvovnu, kdyz se vrazim ze Sumavy, ale riskovat ten krpal s tim, ze dopadnu jako v sobotu... To snad radsi, kdyz nebudou zbyvat sily dat Bernarda dole ve meste...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 27. srpen 2007
21:37

CzechBeerMan

Pánové Vy mi dávate. Jestli to takhle kurví v Belvederu hned od začátku , tak tedy potěš pán Bůh !! Okamžitě to bonzuji panu doktoru Strnadovi ,
majteli . S tím musí něco udělat , on si asi neuvědomuje že takto může odepsat celý podnik .
A co je nejhorší : já věřím VAšim zprávám. Díky.
Libor Vojáček - alias CzechBeerMan


CzechBeerMan

pondělí, 27. srpen 2007
21:33

CzechBeerMan

Pro pana Cabalku : více než odvahu potřebujete při
vaření domácího piva tolerantní manželku ! Odkud jste Martine ?


Chody

pondělí, 27. srpen 2007
21:06

Chody

Postřeh z Belvederu, který mi dneska napsal na icq kamarád:
"Ze tří piv měli jenom 11, která byla výborná, ale obsluha mluvila ukrajinsky a na smažák jsme čekali hodinu, mně to nevadilo, já jsem si nic nedal a poobědval jsem 5 jedenáctek, za tu dobu odešlo bez obsloužení 5 stolů hostů, docela hustý"
Měl jsem v plánu pozítří návštěvu Železné Rudy, ale rodinu sem tedy tahat nebudu, vypadá to, že pojedu do Chyše, kde jsem také ještě nebyl ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Martin C

pondělí, 27. srpen 2007
18:48

Zdravím Vás do severních Čech, pane Vojáček. To víte, že jsem si v Chyši hezky lebedil. Kéž bych se tam tehdy mohl zdržet déle! (Určitě se tam ještě někdy vypravím.) Vy, mimochodem, také docela cestujete - o tom svědčí série zpráv o stavu českého pivovarnictví. Když pak vidím na fotce např. Dalešice a vzpomenu si, jak skvělé pivo dělají, říkám si, že to s tím naším národem není ještě tak zlé. A protože reklamu většinou ovládly nápoje podobné pivu, jsem rád za každého, kdo přinese zprávu o tom, že ještě jsou místa, kde se dá ochutnat a pít skutečné pivo. Nemusím být první, naopak! I když myslím, že boj o ŽR prohraju -:); ale Harrachov mám celkem blízko a ještě jsem ho neochutnal - to je výzva k degustaci. -:) Jinak přeju hodně úspěchů při vaření piva; chce to asi odvahu a hodně trpělivosti a pak pevnou vůli vydržet zrání. -:)


napsal(a): Martin C [Odpovědět]

Paja

pondělí, 27. srpen 2007
10:48

Paja

Jeje, prave jsem si v diskuzi k 5 l soudkum stezoval na obsluhu Belvederu... pivo za hodinu, zvetrale, teple. Nemit predchozi zkusenosti, tak bych ho zasadne nedoporucil, takto varuji jen pred blond servirkou s vychodoslovanskym prizvukem, pokud chcete jen pivo - silne mi to pripominalo casy "pivo jen k jidlu, ty otravo". Jinak zeleznorudske pivo je na muj vkus dost sladke (i svetle).


napsal(a): Paja [Odpovědět]

CzechBeerMan

neděle, 26. srpen 2007
17:41

CzechBeerMan

To je pivo co pane Cabalka? Jsem rád že se Vám v Chyši líbilo, sládek je borec a má náběh být ještě lepší. Já skoro neznám lepší pivo než polotmavý Jantar !! Ta kombinace sladů a ta výsledná nenapodobitelná chuť mě pije krev. Chtěl bych to také tak umět doma namíchat. Nic si nedělejte z toho že jsem Vás trumfnul. Máte velké pole působnosti ! Schválně : kdo napíše něco zásadního o Belvederu ze Železné Rudy ? Je to nový pivovar a pivo je tam SKVÉLÉ . Tento pátek mi přišla domů dodávka jejich piva . Excelentní polotmavá dvanáctka Belgrádl. Nebo jeďte do Harrachova , ti vaří také skvělý mok. co vynechte určitě je minipivovar Biovar v Ostravě !PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI