Domácí vaření piva, aneb jak na to ...
Jak si doma uvařit pivo
Domácí vaření piva, aneb jak na to ...
Milí pivní přátelé,
Dnes si trochu povíme o domácím vaření piva. Jako pivní fanatik jsem si před několika měsíci řekl, že bez toho, abych si zkusil svojí první várku, bude mé pivní fantazírování, filosofování a psaní stále jakoby nedotažené. Na vodě. Znáte to. Prostě jsem nechtěl, aby nadále má pivní kobyla chodila bosa. Potom bych do věcí a o věci nemohl kecat, což já s oblibou dělám. A také jsem byl chlapsky vyzván zdejším webmasterem, co si říká Chody, abych něco o pivu napsal. Těší mě jeho zájem a důvěra, musím se tedy zachovat jako muž a nezklamat ho, ale předesílám, jsem čistý amatér jako Vy …..
A pokud si něco nezkusíte, nic nevíte! Knihy, poučky, recepty, …. to vše je krásné, ale nepraktické. Není nad osobní zkušenost. A když pivo vařili doma již ve středověku, proč by to tedy nedokázal také muž 21. století. Tak jsem se do toho pustil. Mám za sebou první dvě várky. A pro toho, kdo má pivo rád a rád by si něco zajímavého zkusil, mám jednu jedinou radu: jděte do toho také! Nedejte nic na řeči sládků, že vaření piva je těžké, složité a já nevím kdesi cosi. Nedejte na zkušené řeči, že první várku vylejete rovnou do záchodu. To víte, který sládek přizná že vaření piva je prostá, a vcelku jednoduchá záležitost? Pokud zachováte ty nejzákladnější zákony vaření piva, garantuji Vám že Vaše pivo se bude dát vypít. A nejen to. Máte větší než velkou šanci, že bude lepší než mnohé průmyslové pivo v obchodech!
Ano , uvařit pivo je umění. Někdo se to nenaučí asi nikdy. Zrovna před dvěma dny jsem pil syrské pivo značky Barada. Otřes. Ti asi pivo nikdy dobré neuvaří, když toto pustí s čistým svědomím do obchodní sítě. Ale my chceme uvařit pivo dobré že? Myslím si, že hlavním uměním je uvařit pivo stejné chuti a kvality při každé další následné várce. Stejná chuť, nějaký charakteristický rys. Pak ho teprve můžeme nějak nazvat a vylepšovat kvalitu. Ale dost suchého lamentování, pojďme na to!!!
Mletí sladu
Nepotřebujete toho tolik, jen několik věcí. Tou hlavní je láska k pivu! Bez tzv. srdíčka to nejde. Pak to všechno ošidíte a není to ono. Než se do toho tedy vrhnete, doporučuji si také popovídat přeci jenom s nějakým profesionálem. Já jsem to pro jistotu učinil hned s třemi z nich, abych udělal nějaký zajímavý kompromis mezi jejich recepty. Nevěřte také, že každý sládek si drží svůj recept pod pokličkou jako nějaké ohromné tajemství. Sládkové jsou většinou vstřícní lidé a taky velmi dobře vědí, že Vy je nemůžete s Vašimi domácími hrnci ohrozit. Rádi Vám pomohou.
Namletý slad
Nekupujte také nikdy nějaké plastové soupravy k domácímu vaření pod různými rádoby profesionálnímu názvy. Buďte sedláky v tom nejlepším slova smyslu. Dejte na svůj rozum. Začněte tedy tím, že si koupíte pořádný poctivý „pivně neprofesionální“ smaltovaný hrnec o objemu nějakých 25 – 30 litrů. A pořádnou měchačku k tomu, aby Vám později neupadla ruka námahou. No vidíte jak nám to jde a jak je to snadné - už máte varnu!! Někdo na to potřebuje miliony a my jí pořídili za nějakých 500 – 650 Kč.
Hrnec s vodou
Budete muset mít teploměr pro zavařování v rozmezí 0 až 100 stupňů (bod varu). Bez sacharometru se dobře obejdete, ale pokud Vás domácí vaření chytne, doporučuji si ho koupit pro další várky. Jen s ním totiž budete vědět jaké pivo jste uvařili (extrakt – 10%, 12% atd.). Jinak je to jen věštění z koule nebo spolehnutí se na Váš cit či spíše poté na jazyk. Sacharometr Vám na dobírku zašle např. p. Richter z pivovaru U Bulovky.
Druhé zahřátí na 63 st.C
Co ještě potřebujete? Dva 20 litrové plastové kbelíky (nedoporučuji ty, s nimiž již doma vytíráte chodbu!), velký cedník, nějakou vhodnou smaltovou, nerez či plastovou nádobu - vaničku, z které uděláte „spilku“, malý teploměr (mínus deset – plus deset), pár čistých nových lněných plen, strojek na slad (nebo domácí robot), tak deset kilo nadšení, dvacet kilo trpělivosti a pytel dobré nálady. No a to hlavní: ingredience.
Vaření
Nejlepší bude, nakoupíte-li ingredience někde v pivovaru. Určitě nějaký v okolí najdete a najdete-li si také svojí osobní cestičku ke sládkovi, bude to skvělé. Ingrediencemi se myslí slad, chmel a živé kvasnice. Pokud se Vám nepodaří tuto cestu k nejbližšímu pivovaru navázat, je to zlé, ale není to ještě úplně ztracené. Budete se muset k ingrediencím prokousat na internetu, tak aby Vám byly poslány na dobírku. Zkuste zadat do vyhledávače pár adekvátních relevantních slov. Nebo třeba www.homebrewing.cz.
Nezbytní pomocníci
Zde se ale musím zastavit. Prosím uvědomte si, že správné pivo, ať se vaří doma nebo ve velkém pivovaru, potřebuje cca. 10 hodin počítaje od namletí sladu po přidání kvasnic!! Vše co uděláte za méně, je někde šizené a tím pádem se to odrazí na kvalitě Nenechte se tedy svést nějakými jednoduchými polotovary a koncentráty pod pěkně znějícími názvy Coopers, John Bull či jinými a teď budu velmi neslušný, sračkami!
Přítel Jiří, pivní souputník
Já předpokládám, že Vy chcete uvařit české poctivé pivo a ne „rychlokvašku“ a ještě k tomu z Austrálie. Máte přeci hrdost! Tyto přípravky nechme těm línějším, méně náročným, lidem bez fantazie. Toto je velmi dobrá rada. Věřte mi. Dále Vám doporučuji začít tím nejtěžším, co v pivovarnictví existuje. Tedy ležákem, neboli spodně kvašeným pivem. Neplavec se také nejlépe naučí plavat, když ho hodíte do pětimetrové hloubky než do dětského brouzdaliště. Víte, ty různé koncentráty jsou vážně pro blbečky, a nechápu jak někdo může z takového „piva“ mít potěšení. Vše je již připravené, nadávkované, usušené, dehydrované ….. Jak asi takové pivo potom může vypadat. No pil jsem ho jen jednou a zároveň naposledy. Dá se vypít , ale necítím v něm tu tradici, tu poctivost, ten um a vlastně ani tu chlebovou chuť, co miluji …..
Pan sládek
Já Vám prostě doporučuji mít k vaření piva jen pomůcky, co jsem výše uvedl a pak poctivé ingredience uvedené také výše. Navíc slad nenamletý!! Kupte si slad nemletý a namelte si ráno v den, kdy budete vařit. Vše je přeci tak prosté a jednoduché. Stačí jen přemýšlet a zapojit tu bedničku, co nosíme na krku. Je to přeci zásada vaření, a nejen piva. Káva má také nejlepší aroma když je čerstvě namletá. Pamatujte, že čím více to máte usnadněné, tím chudší pivo uvaříte. Někde se ta jednoduchost a menší pracnost odrazit přece musí. To si umí spočítat každý, kdo trochu uvažuje a umí počítat do pěti (jako třeba já).
Přidání chmele
Tak např. s živými kvasinkami musíte nakládat jako v peřinkách, dát je pěkně do termosky, aby se Vám v létě, když je vezete z pivovaru v autě, nepřehrály a nezahynuly. Ano až takové je to „sraníčko“. A doma, pokud je máte déle než týden, pěkně přikrmovat cukříčkem. Jak malé dítě, že? Ale i to patří k pivu. A zanedbáme-li tyto maličkosti, ony se pěkně naskládají jak mozaika vedle sebe, a pak to „pivo“ opravdu můžete vylít do toaletní mísy. Jasně můžete si koupit kvasnice sušené, ale to již opakuji tu pohádku, co píši výše. Není to ono.
Cezení
Co se týče receptu, vymyslel jsem to pro Vás takto. Nebudu se teď obšírně rozepisovat o postupu, ale každému kdo má zájem si doma uvařit pivo, rád zašlu návod na jeho uvaření. Takže si prosím připravte vše, co jsem napsal, z ingrediencí: 4,5 kg nemletého sladu, 100 ml vitálních živých kvasnic a 90 – 100 gr. granulovaného chmele. Voda Vám v kohoutku jistě teče (pokud ne, naberte a převařte z řeky), hrnce, teploměry již máte … tak si písněte pro recept na tuto mailovou adresu: CzechBeerMan@seznam.cz. Obratem Vám můj recept pošlu.
Mláto
Neříkám, že je bezvadný, ale on taky není můj. Podíleli se na něm tři čeští sládkové. V návodu budou uvedeny i veškeré náležitosti, kterých je třeba se vystříhat či naopak, které je bezpodmínečně nutné dodržet. Pokusím se, aby návod byl opravdu „blbuvzdorný“ (nic ve zlém, i já takový dostal).
Chlazení na 10st.C ve vodě 7st.C
Víte, já si myslím, že alfou a omegou vaření piva je teplota, teplota a zase teplota. Necháte-li něco někde o 10 minut déle nebo bude-li něčeho o půl kila více, nic se vcelku neděje. Ale pokud to nebude mít takovou teplotu, jakou to mít musí, je zle. Proto také předesílám, že je potřeba (absolutní nutnost!) mít lednici, kde můžete naregulovat stálou teplotu 1-2° nad nulou (ne více) a poté okolo 8-9° nad nulou. Jak takovou chladničku nemáte, nevařte!
Hlavní kvašení
Je třeba si uvědomit, že pivo musí kvasit při stálé teplotě právě oněch 8-9 stupňů cca. 5 dnů a poté zrát při teplotě 1-2 stupně nad nulou po dobu 4-5 týdnů. Co z toho vyplývá? To, že musíte mít ledničku jen a jen na to pivo, nebo se smiřte s tím, že rajčata která tam budou spolu s tím pivem, budou ztuhlá na kost.
Stáčení do lahví
V neposlední řadě je třeba říci, že domácímu vaření piva přeje i tolerantní partner či partnerka. Dva dny se Vám bude v bytě vznášet těžký, ale docela příjemný, odér. Jako kdyby jste spadl do pivní kádě. V tom to mají svobodní či samotní vařiči lepší. Je nutné vědět, že začnete-li ráno v devět, skončíte při nejlepší konstelaci hvězd okolo sedmé večer. Takže nějaké takové „teď na to v pět odpoledne vletím a za dvě hoďky to mám“ pusťte úplně z hlavy. V tom případě budete nocovat a vartovat!
Zrání po dobu 4 týdnů (2st.C)
Ale jak říkám, zachováte-li ty nejzákladnější zásady vaření, budete úspěšní. V podstatě ani nejde uvařit špatně, pokud je vše dodrženo. A dodržet to není zase tak těžké. Chce to jen trochu trpělivosti, nespěchat, celý den si prostě vyhradit na tu jednu jedinou várku (a koupit si k ní nějaké dobré pivo, aby práce šla lépe od ruky). Má to ještě další háčky, o kterých jsme zde nemluvili, jako cezení, co nejrychlejší ochlazení sladiny (věřte, že v domácích podmínkách nebudete schopni ochladit 25 litrový hrnec sladinky, který má nějakých 85 stupňů Celsia za méně něž 3 hodiny, leda že by jste si ve sklepě připravili cca. 50 litrů ledu), atd.
Teplický Prubíř I
Ale nebojte se, jde to. Vše Vám napíši a sdělím. Budete překvapeni, jaké pivo jste udělali. Nejde zde přece vůbec o pivní nouzi ale o zábavu, vzrušení a koníček. To si piště, že kdyby jste to potom zkalkulovali, tak Vás půllitru jednoho takového Vašeho domácího piva vyjde na 250 – 500 Kč. Pokud si tedy Vaší práci také na něco ceníte! Já jsem již vařil dvakrát, pokaždé bylo pivo dobré, nebojím se říci, že podruhé bylo skvělé.
Teplický Prubíř I
Jako svědky, kteří mé pivo ochutnali, mám dva vynikající české sládky, p. Roberta Maňáka ze Zámeckého pivovaru Chyše a p. Zdenka Resku, bývalého sládka z Akciového pivovaru Dalešice. Jde o radost. Víte, jak je pěkné si nalít „své“ pivo ???? To je úplná slast! Možná i někdy lepší než orgasmus. Každopádně jde o jinou slast, v níž se míchá pýcha, hrdost, ale i kus ješitnosti. No uvidíte sami. Zkuste si to také. Vážně to není tak složité, jak by se mohlo zdát.
Teplický Prubíř II - polotmavý
Na závěr mého příspěvku Vás srdečně zvu na malou foto exkurzi mého domácího vaření. První várka byla Teplický Prubíř I světlý, druhá pak Teplický Prubíř II polotmavý. Obě stály hodně potu a času, ale nelituji. Stály za to! A věřím, že rutina přijde. Však se mrkněte na obrázky. Nikdy jindy se Vám nepodaří udělat takový binec v kuchyni! Budete se pantoflemi lepit na podlahu ještě týden, ale budete už Pan Sládek. A o tom to je. Kdo nezkusil, neví nic.
Se srdečným pozdravem a přáním mnoho úspěšných várek.
[Libor Vojáček] [Zobrazeno 65535x] [1. srpen 2007]
[Homebrewing] [comments: 103] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
halpar3
neděle, 19. březen 2017
18:33
Jsem uplny novéček chci si uvařit poprvé na vyzkoušení pivo mam slad chmelovy granule kvasnice mužu získat přimo z pivavaru ale nevím kolik jich potřebju asi na 25l nevím ani při kolika stupních mají kvasit proto vás žadám o radu mockrát děkuji Pert halpar3
Dwarf
neděle, 19. březen 2017
21:16
Adsense
8. říjen 2024
01:43
posted by: Inzerce
Píč
neděle, 19. březen 2017
23:18
halpar3: Halpar, ser na to, vrať se do školy, nauč se česky a pak se zkus přihlásit do vzdělávací instituce, kde toto vyučují.rn
napsal(a): Píč [Odpovědět]
spilečný
pondělí, 20. březen 2017
10:46
halpar3: jo a udělej si kurz ve Frýdlantě. Takový jsou pak sládci
napsal(a): spilečný [Odpovědět]
Lenka
úterý, 23. srpen 2016
15:50
Děkuji za tento článek! Nové recepty a všelijaké výzvy v kuchyni jsou moje hobby a všeobecně platí, že čím švihlejší nápad, tím větší pravděpodobnost, že se do toho pustím . Váš článek mi dodal sebevědomí a zejména mně pak vyvedl z omylu a vyvrátil to, co mi říkají poslední měsíce všichni - "doma to neuděláš". Jdu do toho!
Michal86
úterý, 10. květen 2016
13:40
Dobrý den,
můžu se zeptat, na kolik vyjde asi tak cca 1L domácího piva, když nebudu počítat vybavení a ani svojí práci, která mi bude koníčkem? A samozřejmě při takovém menším množství v hrnci cca 30L
Druhý dotaz je, jak dlouho to pivo vydrží a lze ho nějak zakonzerovat (klidně i nějaký přístojem), aby vydřželo třeba 2 měsíce? Děkuji
napsal(a): Michal86 (Mitchz(a)centrum.cz) [Odpovědět]
hroch
středa, 11. květen 2016
22:20
Michal86: Suroviny se vejdou do dvou korun. Vše záleží na množství nakupovaných surovin, jestli se slad kupuje našrotován, na odrůdách chmelu a na rozpočtení poštovné, balného či dopravy do ceny jedné várky, takže u některých piv ale to může s kvasinkami vyjít i přes deset korun nas pivo, když se kupují suroviny na jednu či dvě várky. Energie nelze spočítat, voda i elektrika či plyn jdou z rodiného rozpočtu. Vybavení je další prakticky nespočítatelná položka, postupně se doplňuje zlepšuje a vlastní práce té je opravdu hodně. Trvanlivost je dána čistotou při výrobě, správným průbehem hlavního kvašení- když proběhne správně tak kvasinky dobře sednou, že pivo je skoro čiré a opravdu se nekazí. Jinak více se kazí piva polotmavá či tmavá. Hlavní kvašení a ležení u ležáků spodně kvašených v tomhle množství dohromady cca měsíc, a tmavá piva vypít do dalšího měsíce u světlých by mělo pivo vydržet i dva měsíce.
strevlas
čtvrtek, 12. květen 2016
20:24
hroch: mě teda vlastní pivo vydrží hodně dlouho, rekordně staré pivo, co jsem pil a nebylo nijak zkažené nebo negativně ovlivněné stážím, bylo 16 měsíců. A to skladuji pivo ve sklepě, kde je přes zimu 11°C a v létě klidně 18°C, když byly v loni ty vedra. Jinak pivo i s energiemi bude určitě 10-15 Kč, dost s tím zahýbají kvasinky, pokud se nepoužívají opakovaně.
hroch
čtvrtek, 12. květen 2016
22:14
strevlas: Já tam psal minimální doby jak to mám dlouhodobě vypozorovaný, i když se vyskytne lehký problém v technologii. Pil jsem různý zapomenutý lahve po x měsících, ale jen málokdy to bylo uplně bez vad, vždy se tam nějaká lehká kyselost či oxidace objevovala a v těch dvou měsících ještě ne.
Michal86
pondělí, 16. květen 2016
22:35
Děkuji za odpověď, stále o uvaření prvního piva uvažuju. Jen přemýšlím ještě o tom, jeslti spodně kvašené a ležák (musím vyřešit chlazení) nebo svrchně kvašené a vůbec si nevím rady s těmi kvasnicemi? Lze je koupit sypané někde normálně v obchodě nebo jsou to jen speciální pivní? Je jich více druhů? Děkuji
napsal(a): Michal86 [Odpovědět]
Vojta
čtvrtek, 18. červen 2015
06:53
Jaký je rozdíl mezi Teplickým Prubířem 1 a Teplickým Prubířem 2 ? Pouze v Barvícím sladu ?
napsal(a): Vojta (volyvul(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Jarda
úterý, 16. červen 2015
07:49
Dobrý den. Jen se zeptám. Mám doma tento hrnec http://www.az-domacnost.cz/p/2125/domo-elektricky-zavarovaci-hrnec-nerezovy-s-lcd na zavařování. Uvařím v něm i pivo nebo je lepší normální velký smaltovaný hrnec? Díky
Kozel14
úterý, 16. červen 2015
20:49
Jarda:
Uvaříš, mám ho taky....Jen bacha na termopojistku.
napsal(a): Kozel14 (kozeldvorak(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Tomáš
čtvrtek, 9. duben 2015
14:15
Pekny clanek, ale s tou cenou pullitru, to si tedy praci sakra cenite. Co se mi nelibi, ze rikate, ze se susenymi kvasnicemi to neni ono, ale to si jen myslite, nevite to, neznate technologii a ani jste si to nevyzkousel. Driv vypadalo pivo jinak a pak nekdo prisel s necim novym a ono se to chytlo, protoze to bylo dobre, ne kazda zmena je spatna. Jak myslite ze se archivuji kvasnice? S takovou nerozumim, poroc si nenatrhate chmel sam a nebo proc vlastne chmelite a nepoutivate jine byliny, ktere se drive pouzivaly. Nebo proc si zrni nenasladujete sam. Nic ve zlem. No a kdo ma rad ALE a nase pivo mu az tak nejede, tak necht se pusti napoprve treba do svrchniho kvaseni. no to neni o nic tezsi, jen je to komplikovanejsi kvuli te teplote. Pivo na fotkach asi moc nelezelo dle vzhledu, ale verim, ze bylo dobre. Dej buh stesti pri dalsich varkach.
Mosquit
čtvrtek, 9. duben 2015
15:11
Tomáš:
Ono ty sušené kvasinky nejsou pro spodní kvašení opravdu nic moc. Navíc se jich musí dávat opravdu hodně balíčků, na což se většina vykašle (nebo dělá jiné nestandardní věci, jako zakvášení ležáku při 20°C apod.). U svrchních klidně, i když rozdíl třeba mezi ejlovýma US-05 z "pytlíku" a odpovídajícího množství "dvojek" je propastný ve prospěch tekutých/použitých...
Mimochodem, viz komentář o chlazení mladiny níže - na 8°C se chladí vodou z vodovodu skutečně špatně.
T.
sobota, 15. srpen 2015
15:30
Mosquit: co je těžkého na tom použít chladící spirálu?
napsal(a): T. (chemboss(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Poláková Jitka
úterý, 30. září 2014
17:44
A musím přiznat, že Tepický prubíř II. je dobré pivo a to jinak pivo příliš nepiji zdá se mi moc hořké.Jen mi pořád vrtá v hlavě jedna velmi všetečná otázka a to jak změřím obsah alkoholu a případnou stupňovitost 10°,11°,12° a další. Najde se tu někdo kdo mi tuto otázku zodpoví? Díky moc za vaši případnou odpověď.
napsal(a): Poláková Jitka (Polakova.Jitka(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Mosquit
úterý, 30. září 2014
18:59
Poláková Jitka:
Stupňovitost se měří například sacharometrem PŘED kvašením, při teplotě, pro kterou je sacharometr cejchován. Lze použít i hustoměr, lihoměr, refraktometr atd. a použít přepočetní tabulky nebo vzorečky.
Množství alkoholu závisí zjednodušeně na rozdílu původní stupňovitosti (před kvašením) a konečné stupňovitosti (po kvašení), a lze ho stanovit více způsoby (destilace, výpočty, ...) různé přesnosti. Tip do googlu: Ballingův vzorec a malý Ballingův vzorec
Petr Kříž
sobota, 21. únor 2015
15:30
Poláková Jitka:
Mám na to v počítači staženu kdesi z internetu tabulku v excelu.Tam se zadá hodnota cukernatosti změřená cukroměrem před začátkem kvašení a do dalšího okýnka po dokvašení a samo vám to spočítá % alkoholu i stupňovitost piva.Podle toho lze třeba nechat ještě mírně dokvasit aby se alkohol zvednul.
napsal(a): Petr Kříž (masatpk(a)seznam.cz) [Odpovědět]
CzechBeerMan
pátek, 14. březen 2014
15:14
Líbí se mi vaše příspěvky , některé jsou jízlivější než muchomůrka jízlivá (Amanita virosa) a jedovatější než její hlavní alkaloidy (rostlinné jedy) faloidin a alfa i beta-amanitin ! Nicméně Teplický Prubíř II žije a žít zřejmě bude , i když se o jeho slávu nijak zvláště nestarám. Denně stále vyřizuji 2-3 žádosti o recept.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
sobota, 4. leden 2014
16:50
Dobrý den pánové , děkuji za velký (až příliš) zájem recept na pivo Teplický Prubíř ..... s politováním musím konstatovat že od dnešního dne je poslání receptu a fotodokumentace zpoplatněno předem částkou 75 Kč. Děkuji za pochopení . CzechBeerMan
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Berňák
neděle, 5. leden 2014
12:22
to CzechBeerMan: Sláva, už se twšíme na přiznané daně! Živnostenský list přijdem zkontrolovat co evidět!!
napsal(a): Berňák [Odpovědět]
Smrček
pondělí, 6. leden 2014
09:22
to Berňák: Vážený Trole, kdyby ses aspoň naučil základy z jazyka českého
napsal(a): Smrček [Odpovědět]
Berňák
pondělí, 6. leden 2014
20:57
to Dan: Všimněte si, že na klávesnici se nachází písmeno "w" hned vedle písmena "ě". Dále se možná i vám stalo, že jste klávesnici zmáčkl menší silou, než je třeba k napsání znaku. To je podle vás neznalost jazyka? Já bych to nazval překlepem. A co se daní týče, je to tu asi samý vegetarián. Znáte film Knoflíkáři, ne? Jinak mi nešlo o výběr daní za pivo, ale za prodej receptu. Toliko k věci.
napsal(a): Berňák [Odpovědět]
Smrček
úterý, 7. leden 2014
10:07
to Dan: Kdo se tady baví o prodeji piva? Jindy dobře informovaný Dane, četl ste vůbec článek a debatu, než ste se do ní zapojil?
napsal(a): Smrček [Odpovědět]
Jarda
úterý, 3. prosinec 2013
16:32
to Daniel:
Tady je:
http://hobby.framax.cz/pivrecepty/prubir.htm
Petr22
čtvrtek, 14. březen 2013
18:17
Dobrý den,
nemáte někdo prosím ten zmiňovaný recept? Článek je asi staršího data a autor už nereaguje na prosby o zaslání.
Díky
napsal(a): Petr22 (silvera(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Mosquit
pátek, 15. březen 2013
09:02
to Petr22:
Receptů je všude spousta, doporučuji na pročtení třeba tento seriál:
http://pivnirecenze.cz/6927-domaci-vareni-piva-pivo-ze-zakladnich-surovin-i-suroviny-a-vybaveni
David
středa, 13. únor 2013
10:03
Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné (a rozumné) nechat kvasit pivo v normálních hrncích, co chci používat na běžné vaření. Jestli se tím ten hrnec čistě náhodou neodrovná. Vaření počítám, že s tím nic neudělá, ale u toho kvašení mám trochu obavu, abych to potom umyl.
DanDv
neděle, 17. červen 2012
19:56
Jak to tak čtu, tak nikdo na zrání piva nepoužívá 5L plechové soudky? Má s nimi někdo nějakou zkušenost?
napsal(a): DanDv [Odpovědět]
hroch
pondělí, 18. červen 2012
19:54
to DanDv:Já jsem používal, dnes je použiji občas na přetočení v protitlaku z velkého sudu. Jak psal Mosquit problém je s ventily, když je starší soudek je otvor někdy pomačkaný, ale hlavně narezlý. Pár základních rad- při vyndávání špuntu z nového poprvé použitého soudku, pod horkou vodou špunt změkčit a opatrně nadzvihnutím okraje zvlhčit kolem otvoru, pak jde krásně rukou vyndat. Opravdu je třeba se vyvarovat použití nářadí pak poškodíš plech sudu a rezne. Při plnění špunty zalét v hrnku horkou vodou- špunty vydezinfikuješ a změkčíš a krásně přilnou k otvoru a těsní. Při sebemenším poškození těsnící vnitřní hrany špuntu vyhodit a koupit nové-většinou je mají všude kde plní soudky komerčním pivem za 10Kč.
EvaM
pátek, 15. červen 2012
09:25
Príma, díky za pěkné počteníčko. Pobavila jsem se. Jakožto přímý soused velkobřezenského pivovaru sice nemám potřebu vařit si domácí pivo, ale dobře se to čte i prohlíží. Jen nesouhlasím s jednou z posledních vět - \"Nikdyse vám nepodaří udělat takový binec\". Tak abyste věděl, zrovna takový nádherný voňavý a lepivý chlíveček si uděláte, až budete doma v malém připravovat domácí burčák! ;o) www.managerka.cz/burcak/
napsal(a): EvaM (e.musilova(a)centrum.cz) [Odpovědět]
Pajik
pátek, 28. říjen 2011
20:36
ahojky měl bych otázečku jaké slady byste mi doporučili pro výrobu piva s měděnou barvou a pevnou pěnou ?? chtěl bych se pokusit uvařit druhou životní várku piva a vyvarovat se prvním začátečnickým chybám prohlídal jsem padání deky a pak už mi v lahvích dál nekvasilo a ve finále nepěnilo a mělo jakousi pachuť ale nic hrozného vypít se to dalo :-D
napsal(a): Pajik (richtrp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
dan II
úterý, 11. říjen 2011
07:24
to dan.:
jinak, jmenuju se dan, tak jsem to tak napsal, ale bez registrace.a hodilo mě to sem nějakou fotku a v diskusi je další dan. já jsem tedy dan II
napsal(a): dan II [Odpovědět]
dan II
úterý, 11. říjen 2011
07:22
tak před pár dny jsem uvařil svoji třetí várku. jsou to zatím pokusné záležitosti asi tak necelých pět litrů. šel jsem na to trošku jinak a mám zase jiné názory a zkušenosti:
- nemá cenu vařit kopie piv z velkovýroby.jednak jsou lepší a jednak si je mohu (a levněji) koupit
- s tímto bodem asi nebude většina lidí souhlasit, ale pro mě je kromě té klasické alchymie hlavním důvodem to, vařit nechmelená, tedy původní piva. chmel jako přísada do piva není špatný, ale je to z hlediska historie vaření piva novota, navíc jak jsem psal výše, chmelené si mohu koupit
- čistota je dobrá, ale víra ještě lepší; první osadníci v americe sebrali cokoliv mělo cukr, svařili a kvasili. s odpuštěním žádné sraní. nemusí to být ani věda, ani farmaceutická výroba
- vždycky jsem myslel, že začnu tím, že si koupím slad nebo sladěnku.ale stalo se, že jsem měl pšenici bez užitku, tak jsem jí vysladoval. a myslím, že teď co jsem jí konečně dodělal (pšeniční slad), sjedu na statek pro ječmen
- jediný problém mám s kvasnicema; dnešní kvasnice jsou velmi kultivované na ty dnešní piva. snesou více alkoholu a cukru a navíc už samotné mají hořkou chuť. zřejmě mi z toho vyjdou asi nějaké lambiky nebo tak podobně, s náběhem na šampaňské, ale chtěl bych někdy zkusit třeba i divoké kvasinky ze švestek, hrušek nebo třešní
- domácí sladování je trošku prácička, navíc opravdu na menší dávky, ale mám docela výhrady k dnešnímu sladu, kdy se suší \\\"nazeleno\\\" kvůli zachování enzymů. tak se to nikdy nedělalo, jediný důvod k tomu je, že pivovary pivo pak mohou pančovat nesladovaným obilím, což je prasárna
- ohledně lahvování. já sám zatím lahvuju do skleněných lahví se šroubovacíma víčkama (od džusů). určitě je potřeba nechat ukončit prvotní kvašení, nechat v láhvi dostatek místa pro volný oxid uhličitý. a důležitá je zejména dostatečně nízká teplota při zrání a ležení. pokud se to nechá dojít do konce, většina kvasinek by měla odumřít a při přemístění do vyšší teploty by se nic stát nemělo. ovšem, když není kvašení u konce, při vyšší teplotě se začnou rozpínat plyny a ožijou kvasinky. pokud se člověk bojí a nemá dost trpělivost, nejlepší je prostě trošku upustit nebo odšroubovat uzávěry. není to sice dobré pro kvalitu piva, ale lepší než výbuch
tož to je zatím všechno...
napsal(a): dan II [Odpovědět]
dan II
úterý, 11. říjen 2011
07:23
to dan.:
teď jsem si četl diskusi a vzpomněl si na to, že taky jsem zastánce "vařit citem" tedy každé pivo jiné a jinak to ani nejde. i kdyby člověk chtěl. ale prostě pokud nemá profi výbavu křivka teplot při zahřívání, chladnutí, teploty nebudou přesný. navíc může se vařit v různých částech roku. různě experimentovat se složením sladu, ale i přísad do piva. stejně tak člověk může a měl by měnit podmínky zrání a ležení právě podle toho piva a roční doby atd. to je právě ten základní klad domácího vaření. i kdyby to pivo nechutnalo vždycky výtečně, tak pokud se dělá poctivě, tak to bude minimálně zdravé
napsal(a): dan II [Odpovědět]
dan II
úterý, 11. říjen 2011
07:25
to dan.:
teoreticky, i prakticky podle mých dosavadních pokusů, se to prvotně vykvasí. při zrání dochází k druhotnému kvašení. vlivem nízké teploty a tlaku (proto je přeci jen lepší sud nebo sklo) se ten oxid "vrazí" do piva. při konzumní teplotě a nalití do sklenice by mělo docházet k opačnému procesu a oxid se z piva zase uvolňuje a pivo pak "pouští bublinky". takže asi jsi to nějak překvasil a už bylo slabé a krátké druhotné kvašení a vzniklo tak málo oxidu. ale těžko říct, na to musíš přijít sám...
napsal(a): dan II [Odpovědět]
Dan
úterý, 11. říjen 2011
09:16
to pi:
Díky za nápravu situace. Já měl obavy že by bylo složité popisovat co jsem psal já a co ne. V tomhle je ten systém opravdu nedokonalý a kdyby se povaedlo tuhle chybu odstranit, bylo by to fajn. Není to poprvé co tu tyhle problémy nastaly...
Milan Žigmund
neděle, 26. červen 2011
15:50
Dobrý den máme zájem o zaslání vašeho receptu na doma vařené pivo.
napsal(a): Milan Žigmund (marcelazg(a)seznam.cz) [Odpovědět]
venzet
sobota, 4. červen 2011
21:44
Ahoj lidi,tak tu listuju ve vaších příspěvcích o vaření piva a z vlastní zkušenosti musím přiznat že uvaření a další ošetřování díla není žádná ,,sranda"!
Bylo mi tehdy 15let a dokončoval jsem první ročník pivovarnický skoly,musím podotknout,s bratrem.Samozřejmě jsme byli nadšení výrobou a táhla nás touha vyrobit si vlastní pivo.Asi tak po půl roce jsme začali vařit svou první várku.Suroviny nebyly pro nás problém,v pivovaru těch 20kg sladu nescházelo,ani ta hrst chmelovýho granulátu a kvasnicovou kultůru jsme si naopak vybírali především s opatrností a tu nejlepší.První zkušenost potvrdila pravidlo o tom jak se člověk chybama učí.Vaření na plotně nebylo to ořechový.3li jsme na to od lesa,použili jsme starý prádelní kotel,který nás především učaroval,že k němu byl ve spod obyčejný kohout,ten sloužil při oddělení mláta od sladiny.Do poklice jsme na vrtačku s malýho konstruktera přidělali vyrobené mýchadlo a dali se do díla.Nevýhoda tehdy byla,že jsme si museli pod tím kotlem topit dřevem.Základ pro naší výrobu domácího piva a jeho úspěch,museli jsme ho vyrábět v zimě,nýbrž neměli jsme chladný sklep.To že jsme topili dřevem,měl oheň svý kouzlo.Samozřejmě musím podotknout,nesměl chybět teploměr do 150stupňů.Při samém varním procesu je vždy nejdůležitější dodržet enyzmatický teploty a prodlevy,kdy má dílo odpočívat.Samozřejmě důležité jsou suroviny,bez kterých by to bylo celý na nic.Vařili jsme dvourmutovým procesem a když jsme poprvý podtrhly mláto a po chvíli začala téct čirá sladina byli jsme jak když se narodilo dítě.Po dvou výstřelcích jsme nakonec měli 65litrů sladiny a dali se do chmelovaru.Mladinu zakvasili v kadích a dokvašovali v PET láhvích.Tím že o tom teď píšu se mi podařilo zavzpmínat jaý to by 4 roky vaření.Nyní dělám skladníka místo sladovníka.Doba je jiná než před 17 lety.Kdyby jste chtěli vědět nějaký triky nebo naopak nevíte proč to dělá to nebo ono,pište.S pozdravem
napsal(a): venzet (frenkkrabice(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Pajík
středa, 9. únor 2011
21:28
tak pivo je vyvedené má dobrou chuť barva trošku zaostává ale to v příští várce opravím jen mi to nechce pěnit při stáčení do flašek to pěnilo jak o život a teď vůbec nevíte někdo čím to ?? mě napadlo jestli to nedělá že to pivo má 2°C
napsal(a): Pajík (richtrp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
hroch
středa, 9. únor 2011
22:08
to Pajík: Takhle nízká teplota jistě pěnivost ovlivňuje, Zkus nechat zteplat na cca 8-10st.C a uvidíš. Je možné že si pozdě stočil do lahví a nemělo pivo z čeho dokvášet a nasytit se. Jinak barvu buď doženeš karamelovým nebo mnichovským sladem, případně když scezování probíhá pomaleji a stéká sladina zvýšky, tak se okysličením zvýší zabarvení. Ale sladinu co je již pohromadě nechat hned vařit s chmelem, aby oxidace neprobíhala moc dlouho.
Pajík
středa, 9. únor 2011
23:06
jj zkusím zvednou teplotu v lednici a uvidíme jinak stočil jsem to cca po 5ti dnech hned jak začala propadat deka a něco tam dokvasilo protože flašky byly mýrně natlakované
napsal(a): Pajík (richtrp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Pajík
čtvrtek, 30. prosinec 2010
21:51
Ahojte draci tak jsem právě dovařil svoji první várku piva vycházel jsem defakto z tvého receptu jen s jinýmy slady ale poměr jsem zachoval teď to má cca 20°C tak čekám až vychladne na 10°C a pak tam vrazím ty kvasnice a jsem zvědavej jak to dopadne a jestli tu bude pitné :-D:-D ikdyž teda mletí sladu na mlejku na maso bylo utrpení :-D vše jsem zvládnul a jelikoš je venku -20 tak to chladlo pěkně přelíval jsem to z belíku do belíku a udělala se mi tak pěna tak jsem ji sebral lžící snad jsem tím nic nepokazil až vykvasí tedy doufím že bude kvasit napíšu jak to dopadlo a jestli to je k pití a děkuji za recept
napsal(a): Pajík (richtrp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Pekař
neděle, 9. leden 2011
15:48
to Pajík: to Pajík:
Slad melu na elektrickém mlýnku na kafe.Je potřeba ho upravit.
Hlavici na zrno povoloit.Nutno nastavit podle potřeby.
Je to perfektní a rychlé.
napsal(a): Pekař [Odpovědět]
Pajík
úterý, 11. leden 2011
20:23
to Pekař: jj já jsem to chtěl zkusit na mixeru jenže je nemocnej odešel takovej ten plastovej převod tak sem ho tím sladem jen dodělal a to jsem to mixoval po malejch dávkách zbytek sem musel bohužel pomlít na mlínku na maso cca 3kila :-D mlel sem to asi 2 hodiny :-D:-D jinak už to je v lahvích a tak jsem zvědavej jestli to bude pitné :-D
napsal(a): Pajík (richtrp(a)seznam.cz) [Odpovědět]
antiGambrinus
středa, 5. květen 2010
02:10
Ja som začal variť v 16:00 a za par hodin som mal hotovo....teda nejak okolo 3-4hodiny....
napsal(a): antiGambrinus [Odpovědět]
Matyseczek
čtvrtek, 11. březen 2010
21:48
pěkný pěkný.. ) se musí zkusit. Jen jsem se pousmál nad větou " v domácích podmínkách nebudete schopni ochladit 25 litrový hrnec sladinky, který má nějakých 85 stupňů Celsia za méně něž 3 hodiny" Co když to hodim do boxu na krevní plazmu, která dá do hodiny -80? bude to o něco lepší? ))
napsal(a): Matyseczek [Odpovědět]
Vláďa
neděle, 14. únor 2010
00:21
Moc hezký článek. Paradox je, že jsem ho prvně četl když jsem měl za sebou první dvě úspěšné várky z koncentrátů a byl jsem na ně strašně hrdej. Začátečnickou radost hned zchladil, ale zároveň podnítil touhu a vzápětí hlavně odvahu a pevné rozhodnutí vařit pivo ze surovin. Nesouhlasím, že pivo z koncentrátů není dobrý, ale musel jsem s autorem souhlasit, že to není "moje" pivo. Nakonec to vaření je zábava a vyjde to nepoměrně levněji. Na stránkách Framaxe je uveden podrobný návod na teplického prubíře a je napsán geniálně, krok po kroku, ideální pro začátečníka. Tímto autorovi za sebe i ostatní nadšence děkuji. Vláďa
sv.Václav-Karlovy Vary
sobota, 23. leden 2010
02:29
Vážení, za války moje babička na statku v Sumrakově u Studené pravidelně vařila pro potřeby lidu pracujícího v zemědělství podle vzpomínek výborné černé pivo.Pivo měli v zazátkovaných flaškách uložené ve sklepě a když ho otevřeli tak bylo plné síly, jak uvádí pamětnice.Moje maminka jako jediná pamětnice o technologii toho vaření nic neví, kdyby mi někdo dokázal napsat jak se dříve po domácku vařilo na vesnici černé pivo, byl bych velmi rád.Předopkládám, že chmel a kvasnice brali z pivovaru ve Studené, ostatní asi měli z vlastních zdrojů. Děkuji za informaci, Václav.
napsal(a): sv.Václav-Karlovy Vary (cermak.vaclav(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Pavel
čtvrtek, 21. leden 2010
22:37
ahojky už sem na pudě našel všechno potřebné nadobí a teploměri sem sehnal a vše co je potřea teď se chystám nakoupit slad a chmel a kvasnice ale nastal problém chtěl bych poradit jaký slad mám koupit chmel předpokládá žatecký a s těma kvasinkama taky protože nemám přístup do žádného pivovaru tak si je budu muset nechat poslat a bojím se toho že živé nepřežijou přepravu PPL nebo českou poštou uvažoval jsem o tomto obchodě http://www.domacimikropivovary.cz/e-obchod/suroviny/ tak kdybyste mi někdo mohl poradit stim sladem a kvasinkama tak budu moc vděčný pivu zdar pavel
Pavel
pátek, 22. leden 2010
19:33
to Pavel R.: ja mám nejblíž ty hanušovice ale to je furt šileně daleko a pivo nějakej světlej ležák ale netušim jakej přesně slad na to potřebuju jestli stačí nějakej ten jeden slad plzeňskýho typu a nebo se to musí nějak smíchat z více sladů ?? ja sem uplný amatér ve vaření piva ale chtěl sem si to zkusit tak kdybyste mi mohl napsat nějakej typ na světlí pivo budu vám vděčný Pavel
pivar
pondělí, 2. prosinec 2013
17:38
to Pavel: Kup plzensky slad, a pridej cca 5 % melty. Dej Buh stesti.
napsal(a): pivar (balounek(a)centrum.cz) [Odpovědět]
mircous
středa, 9. září 2009
00:29
Kucí, zrovna jsem dovařil a naočkoval kvasnicema svou druhou várku v životě Má to jedinej háček ta první asi nestačí ani pořádně dozrát:-D
napsal(a): mircous (mircous(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Eliwood
středa, 15. červenec 2009
18:23
Mně se článek rozhodně líbil, a dodal mi potřebnou kuráž pro to abych to někdy v budoucnu zkusil sám (samozřejmě s dopomocí velkého množství dodatečných informací). Z mé strany palec nahoru.
napsal(a): Eliwood (Eliwood(a)seznam.cz) [Odpovědět]
sykork1x
neděle, 12. červenec 2009
11:02
Silně pochybuji o tvé lásce k pivu a o srdíčku které k tomu potřebuješ protože v životě by si nevařil pivo (když už kritizuješ pivo z koncentrátů)Z VODY S KOHOUTKU A S CHLOREM, GRANULOVANÉHO CHMELE A DÁVAL PIVO DO PLASTOVÝCH LÁHVÍ.DOUFÁM ŽE TAM NEDÁVÁŠ JEŠTĚ CUKR KRYSTAL. Jinak článek je celkem dobrý ale ztrácí se ti tam mezi plky to hlavní - návod. S pozdravem Vorel
napsal(a): sykork1x (sykork1x(a)centrum.cz) [Odpovědět]
hroch
čtvrtek, 16. červenec 2009
12:09
to sykork1x:
Trochu se autora zastanu. jako člověk, který vaří již dva roky ze základních surovin a celou dobu něco zkouším, sem rozhodně nezkoušel vařit z jiné vody než z kohoutku. za prvé v Liberci máme vodu relativně kvalitní a co se týče chloru je potřeba vodu při napouštění hodně rozstřikovat a chlor se uvolní. Jestli něco ve varné vodě zbyde jistě zmizí při chmelovaru takže práci kvasinek rozhodně neomezí. Za druhé - granulovaný chmel je většinou až na některé zvláštní pro nás normálně nedosažitelné produkty pouze slisovaný chmel, kdy slisováním se zamezí přístup kyslíku ke skladovanému chmelu a není tak náchylný na oxidaci- narozdíl od hlávkového se nemusí skladovat v lednici a vydrží déle. za třetí: já jsem dlouhou dobu nechával pivo ležet jen v Keg sudech a ve skleněných lahvích. S lahvema je ale hodně práce- po vypití dokonale vymýt, před plněním dokonale vymýt, vypařit nebo jinak desinfikovat, pracnější plnění, další práce se zátkováním, větší skladovací prostor přepočteno na litr v ležácké chladničce. Sám jsem začal zkoušet PET lahve po přírodní minerální vodě, manželka si minerálku přelévá do skleniček a neocumlanou prázdnou lahev uzavře a do ní bez vymývání plním. Část várky mám vždy ve skl. lahvích z důvodu možnosti archivování a porovnání. Rozdíl není. Akorát když chci pivo na cestu a nechci aby se zvedli kvasinky ze dna opatrně podchlazené pivo přeliju z ležácké PET do jiné a to si můžu vzít na cestu. Pro lidi, kteří začínají a mladé pivo stočí např. moc brzy PET je téměř jedinou možností jak odpouštět tlak. Z lahví s patentním uzávěrem kvuli tvaru a jiného způsobu uvolňování CO2 a pěnění v lahvi to jde mnohem hůř. PET je špatná hlavně při vyšších teplotách a na světle- doma v ležácké chladničce při cca 3st.C ve tmě není důvod se PET bát.
Roman Holoubek
čtvrtek, 16. červenec 2009
16:05
to hroch: Souhlas, také jsem tak vždy postupoval. Nevidím v tom nic špatného a v amatérkých podmínkách se mi to jeví (bez nutnosti vyšších investic) jako ideální řešení.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Bron
neděle, 22. březen 2009
05:52
Jak se tu da smazat komentar? Ja jsem se konecne po ranu napil kafe, probudil se a precetl si znova, co za blbost jsem napsal o sladu!
napsal(a): Bron (bron(a)dicont.co.nz) [Odpovědět]
Bron
neděle, 22. březen 2009
01:43
Clanek smrdi aroganci a sebechvalou. Podle autora ten, kdo vari ze sladu z plechovky (ci cisterny) je blbecek? Takze kdejaky pivovar, ktery vari ze sladu ze sladovny, vari rychlokvasky? Pivo se obycejne nevari z jecmene ale ze sladu (viz nalepky na pivech). Ten slad pak kvasi stejnou dobu, z hrnce ci plechovky! A lezak lezi taky stejnou dobu. Kazdy homebrewer muze zmenit technologicky postup stejne jako prisady, podle chuti. Nesouhlasim proto ani s Hrochem - varit piva stejne chuti? To snad musi velke ci mini-pivovary, ale ne "pivovary" domaci. Ja zasadne varim kazdou varku jinou (a tak varim i jidla), a pouzivam zasadne na vsechno univerzalni recept z Pekarova cisare: "Primerene!"...
napsal(a): Bron (bron(a)dicont.co.nz) [Odpovědět]
Jersey
středa, 22. duben 2009
21:39
Troufám si taktéž tvrdit, že říkat nějakému rozmíchání prášku z plechovky vaření piva je troufalé. Ani by to pro mě nemělo nějak význam zkoušet - řekl bych že to zvládne každý. A co se týče schopnosti homebrewáře uvařit několikrát po sobě pivo téže chuti značí důslednost a pečlivost kterou vaření věnuje. Právě proto že se to stjné málo komu podaří, je to pro mě ukazatel zvládnutí technologie vaření.A řídit se pod heslem přiměřeně-přiměřeně....proč ne.Na 5litrových várkách se experimentovat dá ale musí se počítat s nejhorším - že se to nevypije
CzechBeerMan
pondělí, 1. prosinec 2008
21:46
To Drna : ale, ale , ale ....to je divné ! czechbeerman@seznam.cz je přeci můj fungující e.mail. A jestli to tam napíšete s malými či velkými písmeny je úplně fuk. Zkuste to znovu prosím. Díky za zájem . CzechBeerMan
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Drna
pondělí, 20. říjen 2008
18:06
Chtel jsem pozadat o radu ale CzechBeerMan@seznam.cz.namuzu poslat zadny E-mail
napsal(a): Drna [Odpovědět]
CzechBeerMan
středa, 28. květen 2008
10:21
Díky Geo za ocenění. Přesně to jsem potřeboval. Divnost je přeci zajímavá ..... (ta v uvozovkách dvojnásobně zajímavá). Haha ... tak čus a jdi do toho ! Hodně štěští.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Geo
čtvrtek, 8. květen 2008
20:45
No nevim, sloh takovy "divny". Jinak ja jsem srabacky asi pred dvema lety varil z extraktu a susenych kvasnic, neb jsem varil u znamych v Nemecku a cesta autobusem byla dlouha. Jinak tento zpusob vareni bych uplne nezavrhoval. Mozna je to trochu "obechcavka", ale i tak si uzijete spustu legrace. Zejmena pokud pro vas pokus nemate uplne idealni nastroje. No a pak to neustale kontrolovani a odhadovani casu kdy pivo dokvasilo...
PS: spoustu prace usnadni pokud mate k dispozici sklep, kde je tech cca. 8 stupnu permanentne. Usnadni to kontrolovani pri kvaseni. Na zrani pak staci ta lednice, navic to uz je pivo v PETkach, tak je takove skladnejsi nez v hrnci, nebo jine vleke nadobe.
napsal(a): Geo [Odpovědět]
framax
neděle, 16. březen 2008
19:29
Ahoj všem diskutujícím. Já ten článek beru já ho četl s úsměvem. Myslím, že takto je dobré psát.
Jinak chci autorovi poděkovat za to, že mi poskytnul kompletní recept a s jeho souhlasem jsem jej umístil na mojewww stránky, kde mám v plánu od všech kdo mi dá souhlas předkládat návody na vaření piva ... Zatím je jich jen něco přes 10, ale doufám, že zašlete další. Současně se snažím překládat i návody z ciziny, hlavně z německých zemí, protože anglicky neumím vůbec a německy trošku.
Koukněte občas na www.hobby.framax.cz
Ahoj všem framax
Year
středa, 27. únor 2008
16:53
Já myslím že potrefená husa se vždy ozve ,že pánové?Hrochu,Luďku a další rejpalové.Tento článek je dosti dobrej a má i dost humoru a
voto kurňa v tom životě přeci jen jde.!
napsal(a): Year [Odpovědět]
CzechBeerMan
úterý, 21. srpen 2007
18:27
Pro Hrošíka : já jsme neřekl že to umění umím , pane. Já jsem napsla že si jen myslím že je uměním uvařit pivo pořád stejné a stějně dobré.
Nějak charakteristické. Já jsme zatím dalek této mety !! Já se učím stejně jako vy Hrošíku ! ještě
nemůžu dávat rady a lebedit si v bahýnku ..........
nemám na to. Ale jednou budu dobrý . Jako Vy .
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
hroch
pondělí, 20. srpen 2007
08:52
Osobitý sloh autora
"Myslím si, že hlavním uměním je uvařit pivo stejné chuti a kvality při každé další následné várce. Stejná chuť, nějaký charakteristický rys. Pak ho teprve můžeme nějak nazvat a vylepšovat kvalitu."
Jo po dvou várkách, jednou světlé jednou polotmavé je potřeba pivo nazvat a dávat rady dalším.
CzechBeerMan
pátek, 3. srpen 2007
10:51
Pane Hrabina, "vytahování se" je přeci moje životní vášeň , tož mi trošku dopřejte. Zamhuřte jedno očko, zapojte trochu Vašeho nadhledu ...... a ono to půjde. Díky.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
pavel hrabina
čtvrtek, 2. srpen 2007
15:39
budu se vytahovat nad blbečky v brouzdališti poté, co mě 2x hodili do bazénu ?
napsal(a): pavel hrabina [Odpovědět]
CzechBeerMan
středa, 1. srpen 2007
20:33
Děkuji pánové, hlavně Luděk a Weetek mají u mě plus. Pro Weetkla mám dobrou zprávu. Dne 14.9. 2007 mu osobně předám na pražské burze 1 pěkný tácek z Vietnamu a i onen Khan Brau mongloský rád a gratis. Za rok sbírání a "překupničení" jsem značně pokročil. Pro Luďka mám také dobrou zprávu : já mám respektu k lidem dost, dokonce i k blbcům, ale ještě více než ten nudný respekt miluji ironii a sarkasmus !! Můj sloh je vždy slušný, jen je kousavý ! To je ale jiná pohádka. ..... děkuji Luďku.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Weetek
středa, 1. srpen 2007
10:49
Podivuhodné čtení. Pan Vojáček má nenapodobitelný sloh. Dodnes se musím usmívat, když si vzpomenu, jak mi kdysi prodával nějaké mongolské tácky a jejich vysokou cenu komentoval tím, že to přece neutratí za drogy, ale všechno to zase vrazí do piva ))