Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Perkmistr: od nápadu k realizaci během dvou dnů!

Jak si doma uvařit pivo


verze pro tisk

Perkmistr: od nápadu k realizaci během dvou dnů!

Perkmistr: od nápadu k realizaci během dvou dnů!

Jako každý rok, tak i loni v listopadu probíhal v Lukách nad Jihlavou tradiční Den řemesel, na kterém se prezentovali mistři umění kovářských, kovotepeckých, sochařských a mnoha dalších. Bohužel, díky hloupým a nesmyslným nařízením EU a díky rizikům sankcí z hygieny se nekonal zlatý hřeb a největší lákadlo celého dne, pravá staročeská zabijačka, což byla obrovská škoda!

Patronem celé akce je pivovar Ježek a proto byl jen krůček k tomu, aby se představilo řemeslo další a to pivovarnictví. Celý nápad uzrál v hlavě Jardy Kaliny, což je sládek jihlavského pivovaru, teprve dva dny před akcí, tak vše probíhalo mírně hekticky, ale o to krásnější to bylo. Nápad je jedna věc, realizace v bojových podmínkách luckého náměstí, druhá.

Den D: Caha, Kalina, Procházka a Pulicar
Den D: Caha, Kalina, Procházka a Pulicar

Díky tomu jsme se mezi pivovarské dostali i my, malí vařiči piva, kterým pivovar Ježek vydatně pomáhá. Nastal čas splatit pomyslný dluh a tak jsme zapůjčili vybavení nezbytné pro malovýrobu piva. Varnu přivezl Martin Povýšil, který nás již delší dobu obšťastňuje svým pivem Ruprenz. Šrotovník, rmutovací kotel a scezovačka byly z pivovárku ve Zborné, kde probíhají první pokusy Roberta Cahy a Jardy Pulicara o výrobu zlatého moku.

Šrotovník
Šrotovník

V sobotu 27. listopadu 2010 nastal den D a náš trojlístek (Kalina, Caha, Pulicar) doplnil přímo v Lukách další pivovarský – Richard Procházka, který v pivovaru podsládkuje a má na starosti i místní laboratoř. Původní plán na uvaření světlé 12% vzal za své již při šrotování. Jelikož byly pro přihlížející vystaveny různé druhy chmele a sladů, uznali jsme, že by byla škoda je nepoužít a ze světlého piva bylo rázem pivo polotmavé.

Šrotuje se...
Šrotuje se...

Ani stupňovitost nezůstala stejná, protože se do mletí ječmene zapojila i spousta dobrovolníků z řad přihlížejících a základní suroviny pro výrobu piva bylo opravdu nadmíru, vznikla tak krásná a poctivá 14%.

Varna (rmutovací kotel)
Varna (rmutovací kotel)

Zahříváme vodu na vystírací teplotu a naše těla za přípitku „Dej Bůh štěstí“ výtečnou meruňkovicí. Vaříme klasicky dvojrmutově a mezi jednotlivými kroky nás sousedé z vedlejšího stánku zásobují předem připravenou zabijačkovou polévkou, klobásami a na sklonku dne i výborným uzeným sýrem. Debatujeme, jak jinak než o pivu, zodpovídáme zvídavé dotazy přihlížejících a jsme překvapeni, že se většina lidí ptá, zda budou moci právě vařené pivo večer ochutnat?!

Vystírka
Vystírka

Od Richarda se dozvídáme vše o názvu našeho piva. Ten vychází z jihlavské historie a má spojitost s těžbou stříbra, čímž je Jihlava proslavená a dodnes je jihlavské podzemí protkáno celou řadou starých štol. Německé slovo Berkmister bylo počeštěno na Perkmistr a býval to správce důlního revíru.

Pan starý v akci
Pan starý v akci

Dílo se daří, vše probíhá podle stanoveného plánu a nám „malým“ se dostává šance vidět pivovarské při práci. Zkušenosti jsou to neocenitelné a doufáme, že je dokážeme v budoucnu zúročit. Máme odrmutováno a dalším krokem je scezování sladiny, kterou někteří přihlížející s nedůvěrou ochutnávají.

Odběr rmutu
Odběr rmutu

Premiéru si odbývá náš nový scíz, který byl svařen a zkompletován teprve den před akcí a jehož děrované dno pivovárku ve Zborné věnoval Milan Kozlíček z pivovaru v Horních Dubenkách. Vše pracuje bezchybně, za chvíli máme scezeno i vyslazeno a začíná chmelovar. Chmelíme jako v oné reklamě na známé europivo natřikrát a používáme žatecké odrůdy Premiant a Poloraný červeňák.

Scezování
Scezování

Po devadesáti minutách chmelovaru je definitivně dovařeno a začínáme chystat chladící zařízení. Horkou mladinu je potřeba zchladit na zákvasnou teplotu 15°C. Setmělo se, ochladilo a na náměstí zůstáváme prakticky sami, protože se téměř všichni přesunuli do hlavního stanu, kde je již zábava v plném proudu.

Trochu se ochladilo
Trochu se ochladilo

Jak vše v průběhu celého dne fungovalo bezchybně, chlazení nás zrazuje hned na začátku a vypovídá službu. Nastává chvilka improvizace a trn z paty nám vytrhává řeka Jihlávka, do které sud noříme a za stálého polévání pláště ledovou vodou se nám během krátké chvíle podaří dosáhnout předepsané teploty.

Točí se nebo netočí?
Točí se nebo netočí?

Rtuť teploměru již klesla pod bod mrazu, takže práce je to opravdu náročná. Zakvášíme provzdušněnými ježčími kvasnicemi a barel přenášíme k Richardovi do garáže. Ta je vytemperována na správnou teplotu a část cukrů z mladiny se nám tu přemění během několika dní na alkohol.

Dovařeno
Dovařeno

Prokřehlí, ale spokojení se po dvanáctihodinové směně loučíme s restaurací u Procházků, kde jsme měli během celého dne přístup k teplé vodě a výborné zázemí, za což patří hostinci velký dík. Přesouváme se do hlavního stanu za zábavou a naposledy si připíjíme na zdar nového piva. Tak vznikl PERKMISTR – polotmavý speciál, jihlavským havířům k sílení určený.

Deka
Deka


[Robert Caha] [Zobrazeno 15492x] [23. leden 2011]
[Homebrewing] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Twigin

čtvrtek, 13. říjen 2011
20:23

Aź to budete někdy opakovat, dejte mi vědět. Rád se přijedu podívat.


napsal(a): Twigin (twigin(a)seznam.cz) [Odpovědět]

RoCa

pátek, 4. únor 2011
21:19

RoCa

Člověk míní, život mění. Ale možná se nevařilo naposledy...


napsal(a): RoCa [Odpovědět]

Sekal

neděle, 23. leden 2011
16:50

Sekal

Skvělý nápad! Kdyby to tak napadlo organizátory některých pivních slavností.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Kari

neděle, 23. leden 2011
16:34

Kari

Tak tomu říkám pořádná osvěta! Musela to být krásná akce! :D


napsal(a): Kari [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
13:58


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI