Homebrewing a ja
Jak si doma uvařit pivo
Homebrewing a ja
Pred časom ma Chody požiadal o malý článoček o domácom varení piva, a keďže aj ja sám patrím medzi týchto „šialencov“ rád mu vyhoviem.
Ako človeka, ktorý sa venuje zberateľstvu pivných suvenírov ma vždy zaujímalo všetko okolo piva. Výroba, pivovary, suveníry, história. Tak som vlastne prvý krát prišiel do kontaktu s človekom, ktorý si doma vyrába vlastné pivo. Na zberateľskej burze.
Ten nápad ma tak facinoval, že som aj ja od tej chvíle začal nad touto možnosťou premýšlať.
Práve zo zberateľských stretnutí osobne poznám mnohých ľudí, ktorým táto myšlienka tak ako mne učarovala. Takže môžem povedať, že spoločným menovateľom mnohých domácich pivovarníkov ktorých poznám, je zberateľstvo pivovarských suvenírov.
Z mojich osobných skúseností viem, že až na dvoch sú všetci domáci variči (ktorých poznám) aj zberateľmi.
Debata v Martine, jeseň 2007
A osobne ich poznám.... 11 – (vrátane mňa). Ďaľších síce osobne nepoznám, ale ich pivo sa mi už podarilo ochutnať. Aj kvôli tomu že práve na zberateľskej burze svoje pivo mali a na degustáciu ho ponúkali.
Ono tá výroba piva s tým zberateľstvom tak nejak súvisí. Takmer denne Vám ako zberateľovi prechádzajú cez ruky predmety, ktoré majú priamo s pivom niečo do činenia. A od toho je už len krôčik k myšlienke: Aké by to bolo spraviť si pivo vlastné.....
A keď už spoznáte takýchto zanietencov zo zberateľskej scény – k ochutnaniu ich domáceho piva je len krôčik. Zväčša má takáto ochutnávka motivačný charakter, a ženie Vás dopredu vyskúšať to znova a znova aj napriek prípadným nezdarom.
Jar 2005
Veľká časť hombrewerov - zberateľov vyrába svoje pivo z koncentrátov a to ako z Coopers, VÚPS ale aj poľských. V podmiekach ktoré majú k dispozícii je to asi cesta najjednoduchšia. Poznám však aj takých, ktorí pivo robia od piky – teda pekne slad, voda, chmeľ... To však vyžaduje priestor na umiestnenie techológie.... (vlastná skúsenosť)
Ja osobne sa radím medzi „obojakých“ – mám za sebou pivá z koncentrátov ale aj „pikové“. Na jeseň minulého roku som presedlal na klasiku a po dobrých skúsenostiach je málo pravdepodobné že by som sa vrátil ku koncentrátom. To „varenie“ v pravom slova zmysle má také čaro, že to ide len veľmi ťažko popísať. Veď ako inak môžete stráviť 8 hodín svojho voľného času :).
Zodpovedne však môžem prehlásiť, že koncentráty mi v mnohých ohľadoch dali mnoho skúseností, ktoré teraz môžem využívať.
Má sůčasná technologia
Moje začiatky spadajú niekedy do roku 2004, keď som sa prvý krát pokúsil uvariť pivo podľa receptu z internetu. Slad som si vyrobil, chmel som kúpil v lekárni, na kvasenie som použil droždie... Dopadlo to strašne a prvá várka putovala do misy.
Rok na to som sa odhodlal k ďalšiemu pokusu. Kamarátka z pivovaru mi zohnala chmel, slad aj originál kvasnice – a výsledok bol na počudovanie dobrý. Prvá várka bola cca 4l piva.
Následné problémy so surovinami ma doviedli ku koncentrátom. Na nete som si pozháňal kontakty a koncentráty od rôznych výrobco sa už len hrnuli. Vydržal som pri nich cca 2 roky (ročne som vyrobil približne 200L piva). Na jeseň roku 2007 skrsol v mojej hlave nápad „prejsť“ naspäť na klasiku. Z rôznych fotiek, webov, článkov som sa inšpiroval a v garáži u rodičov po mesiaci práce stál maličký pivovar. Teda k originálu to má ďaleko, ale už sa to podobá. (2x50L nádoba, scedzovacia nádoba, chladiaci had, plynový ohrev, zatiaľ ručné miešanie,...)
Od vtedy mám za sebou 3 várky svetlého piva a ohlasy sú zatiaľ pozitívne, čo ma motivuje do ďalšieho varenia a vylepšovania.
V súčasnosti používam slad z Trnavy, chmel granulovaný a kvasnice z jedného malého pivovaru neďaleko od môjho domova.
Jeseň 2007
Spolu s varením je mojím hoby aj ochutnávanie takýchto domácich výtvorov. Ako som už spomínal, väčšinou práve cez zberateľské stretnutia a osobné kontakty sa mi podarilo ochutnať pivá nasledovných homebrewerov: Moravskokrumlovský Karlík – p. Zachurčok, Písecké pivo – p. Franěk, Hrncovar – p. Klapač, Lehotský ležiak – p. Jankovič, Posthabeer – p. Postha, Pokrovar – p. Pokrievka a niekoľko ďalších mám dohodnutých na tento rok.
Pan Jankovič a jeho pivo
Musím povedať, že niektoré z nich sú naozaj výborné, a pivá z „oficiálnych“ minipivovarov by sa za ne určite hanbiť nemuseli. Objektívne poviem, sú to hlavne pivá varené klasickým postupom.
Homebrewing podľa môjho pozorovania zažíva na Slovensku a určite aj v Česku v poslednej dobe veľký rozmach, čo veľmi kvitujem. A v žiadnom prípade neodsudzujem tých čo svoje pivo vyrábajú z koncentrátov. Viem, niekto môže namietať, že to nie je ono. Ale ja mu budem oponovať: je to najlepšia cesta ko preniknúť do sveta pivovarníctva a zároveň je to skvelý odrazový mostík ku klasike, čo Vám kedykoľvek sám potvrdím.
Výsledky degustácie
Na záver by som len rád dodal, že okrem základných surovín potrebných k domácej výrobe piva budete nevyhnutne potrebovať najmä veľkú toleranciu a podporu zo strany vlastnej rodiny. Bez toho ste vopred odsúdený na neúspech. A za to by sme mali byť všetci „variči“ vďační......
Takže pre všetkých homebrewerov, či už zberateľov alebo nie:
Daj Boh šťastia!
[Dalibor Hanzel] [Zobrazeno 19142x] [6. únor 2008]
[Homebrewing] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Tomáš Semrád
čtvrtek, 11. prosinec 2008
19:02
Pro Dalibora:
můj mail je tom.semrad@seznam.cz
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Tomáš Semrád
čtvrtek, 11. prosinec 2008
15:58
Dalibore díky za info, škoda, rád bych taky ochutnal. Škoda toho moravskokrumlovského, přes Moravský Krumlov totiž v poslední době jezdím dost často....
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:49
posted by: Inzerce
Tomáš Semrád
neděle, 7. prosinec 2008
21:59
Dalibore, měl bych dva dotazy. To moravskokrumlovské pivo od pana Zachurčoka, dá se to ochutnat nebo to je vyloženě privátní záležitost?
A ten Hrncovar, to je z Bučovic?
Díky za odpověď.
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]