Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Wien Destruction Revival 2008


verze pro tisk

Wien Destruction Revival 2008

Wien Destruction Revival 2008

Alias 3., ešte neoficiálnejší zraz BB

Keď som si prečítal na začiatku roka článok od Slávistu o putovaní po viedenských minipivovaroch, trocha som závidel. Ale od toho bol už len krôčik k tomu, aby som zorganizoval niečo podobné.

Približne začiatkom prázdnin som začal zisťovať čo a ako, kde a kedy. Po predbežných debatách s potenciálnymi účastníkmi som ako strategický termín určil 13. september 2008.

A tak sa stalo, že toto sobotné ráno sa najprv ku mne do vlaku pripojil Miloš Verecký (alias verex), v Bratislave na hlavnej stanici sme pribrali Martina Velčického (vemnr) a po hodinovej ceste lokálkou sme vystúpili na viedenskom Südbahnhof. Tu sa k nám pripojil posledný člen našej – teraz už medzinárodnej výpravy – Zbyněk Melichar (Dwarf).

Zostava Wien Destruction Revival 2008 (zľava Dwarf, lbh1, werex, vemnr)
Zostava Wien Destruction Revival 2008 (zľava Dwarf, lbh1, werex, vemnr)

V tomto kompletnom zložení sme vyrazili - smer Bierkutschn na stanici Wien Mitte a pivo z minipivovaru Kadlez. Tento podnik je veľmi zaujímavý, pretože počas týždňa otvára už o 6:00!

U Kadlezů
U Kadlezů

Pivo – Kadlez Zwickl bolo zaujímavé, ale ničím výnimočné. Po jednej tretinke sme sa zdvihli k odchodu – smer pivovar 7-stern bräu na rovnomennej ulici.

Interiér 7 Stern Bräu – tam kde je tma, ač den je bílý
Interiér 7 Stern Bräu – tam kde je tma, ač den je bílý

Pri našom príchode bol lokál v podstate prázdny, takže sme sa strategicky usadili a počkali na obsluhu. Verex s vemnr skúsili tmavé a konopné, my s Dwarfom – Rauch a špeciálny jesenný Herbstbock 16. Aj keď som to v danej chvíli nevedel, práve tieto dve pivá obsadili v mojej súkromnej TOP 5 hneď dve priečky. Hlavne ten Bock bol naozaj špičkový... Týmto ešte pozdravujem čašníčku Petru (Češku), ktorá s nami prehodila pár milých slov.

Team Wieden Bräu nastupuje – helles, dunkles, märzen
Team Wieden Bräu nastupuje – helles, dunkles, märzen

Chtiac - nechtiac sme sa museli pobrať do ďalšieho minipivovaru – a tým bol Wieden Bräu v rovnomennej viedenskej štvrti. Taktiež tu bolo voľného miesta habakuk, takže krátko po zasadnutí sme už objednávali. Verex s vemnr skúšajú tmavé a hneď hodnotia, že v 7-stern bolo o poznanie lepšie. Ako druhé aj tu dávajú Hanfbier – pre zmenu konštatujú lepšie pivo tu. Dwarf so svojím helles tiež nie je príliš spokojný a preto zvolil v ďalšom kroku Märzen. Ja som zvolil kombináciu Märzen/Hanf, ale neviem sa zbaviť pocitu, že niečo nie je v poriadku...

Varňa v Salm Bräu
Varňa v Salm Bräu

Nasledoval peší prechod do pivovaru Salm Bräu v ulici Rennweg. Táto krátka prechádzka dopadla dobre a za chvíľu sme už vstupovali do pivovárku. Už už sme si sadali, keď sa nás čašník spýtal, či budeme jesť. Na našu odpoveď „nie“ sme boli vykázaní do rohu dvora k stolíkom, ktoré ja volám na stračej nôžke. Ale čo, vydržíme, však sme chlapi :)

Dwarf, vemnr a ja dávame pšenicu a za seba hovorím – spokojne mlaskám. Verex verný svojmu odkazu dáva tmavé. V tomto pivovárku Dwarf oslavuje svoju 2500-ku na BB a my sa pripájame ku gratulácii. Čas tlačí a my musíme valiť ďalej. Príjemné prekvapenie nastáva pri platení, keď zisťujeme, že sme vymákli Happy hour za polovičné ceny. Super.

Dwarf a jeho 2500-ka
Dwarf a jeho 2500-ka

Následne nám robí trocha komplikáciu výluka S-bahnov, tak oproti plánu musíme trocha modifikovať presun na Dresdener Strasse kde leží ďalší náš cieľ – Brigitta-Bräu. Usadávame, dávame len po jednom Helles, pretože ďalšie druhy nevaria a pokračujeme. Pivo ničím nevyniká ani nevadí – taký priemer. Jediné, čo nás pobavilo, bola odpoveď čašníčky na otázku stupňovitosti – ungefähr 11. Vcelku presná odpoveď :)

Brigitta-Bräu – píp mnoho, pivo len jedno...
Brigitta-Bräu – píp mnoho, pivo len jedno...

Ďalším v poradí je relatívne nový minipivovar Eipeltauer na ulici Heiligenstädterlände. Zámerne spomínam túto ulicu, pretože paralelná s ňou je Heiligenstädterstrasse – po ktorej sme chvíľu blúdili, než som zistil svoj omyl pri zakresľovaní pivovaru do mapy...

Pivovar sme následne našli už vcelku ľahko. Sídli na prvý pohľad v priemyselnom dvore v nejakej skladovacej hale, ktorá je delená na polovice. V jednej je technológia a v druhej samotný podnik. My sme usadli na terasu – v silne nadnesenom význame – v podstate to boli drevené skladacie stoly a lavice na asfaltovej ploche pred halou. Obsluhoval nás sám pán majiteľ (ochotný a zhovorčivý chlap).

„Záhradka“ pred pivovarom Eipeltauer
„Záhradka“ pred pivovarom Eipeltauer

K dispozícii bol zrovna iba Märzen a chvíľu nato pán šéf narazil aj Dunkles anglického typu (citácia pána šéfa). Obidve pivá boli výborné a hlavné svetlý Märzen mám vo svojej Top 5.

Tu sme zaplnili aj svoje žalúdky – aj keď podľa netu sa to tvárilo ako plnohodnotná reštaurácia – k dispozícii boli hlavne minútky pravdepodobne z polotovarov. Ale nič to, Wienerschnitzel bol dobrý (výborný – pozn. verex). Aj cena piva na Viedeň bola prívetivá – 2,8 Eur – čo je asi o Euro menej než je obvyklé inde.

Potom sme sa vydali na peší presun do pivovaru Fischer bräu – kam sme sa dostali vcelku rýchlo a zasadli sme na veľkej záhrade pod stromami. Dlžno povedať – že počasie vyšlo výborné – slnečno a okolo 18 °C.

Fišerovic pšenica
Fišerovic pšenica

Dwarf, vemnr a ja sme začali pšenicou a moja reakcia bolo jednoznačná. Toto pivo som dnes už pil... Neviem čím to bolo, ale mal som strašný pocit, že toto pivo som pil už v pivovare Salm Bräu...

Verex zvolil Herbstbier – tmavé. Ako inak :) Druhou voľbou bol „nedomáci“ Grieskirchner dunkles. Tu sa naše hodnotenia diametrálne rozišli. Kým verex s vemr si pochvaľovali, my s Dwarfom sme sa zhodli, že to je sladké „jak hovno z nutrie“ a stojí vo výsledku za prd... Aspoň vidieť, koľko ľudí toľko chutí...

The Highlader´s company
The Highlader´s company

Ďalšou zastávkou bol The Highlander. Pivovar sme našli ľahko - leží len kúsok od pivovaru Fischer. Vemnr, Dwarf a ja sme obligátne začali pšenicou a verex Goldbraun zwickl-om. Pivečká chutili, ja som si ešte pridal jeden Lager – ale ten pšenici čumel len na chrbát.

Tak sme sa rozlúčili s pani, ktorá nás obsluhovala (aj tu to bola Češka) a zamierili sme do nasledujúceho pivovárku - Stiegl ambulanz.

Verexov Gold-braun zwickl
Verexov Gold-braun zwickl

Tento pivovar patrí pod giganta zo Salzburgu a nachádza sa v areáli starého univerzitného campusu. Prirodzene tu ponúkajú všetky jeho značky a navyše aj jednu vlastnú – na mieste varenú – Paracelsus Zwickl. Len tak na okraj - malé pivá nevedú, ale to, že sme si dali veľké, som aspoň ja vôbec neľutoval. Je to výborné plné pivo. V tomto pivovárku majú pre zmenu českého sládka....

Po tejto zastávke sme už zamierili k poslednému dejstvu tejto podarenej akcie – do centra Viedne, kde sa nachádzajú pivovary 1516 a Schwarzenberg Stadtbrauerei.

V 1516-tke bol tentoraz výber väčší...
V 1516-tke bol tentoraz výber väčší...

V pivovare 1516 sme tak tak zohnali miesto, aj to len vďaka prísľubu, že len ochutnáme a vypadneme, pretože stôl bol rezervovaný. Na rozdiel od návštevy našich kolegov vo februári mali pri našej návšteve k dispozícii: Lager, Weissbier, Dark Ale a Helles. My traja obligátne pšenica a verex Dark ale. Pivo dobré, obsluha milá (z Chorvátska), ale riadne natrieskané a zahulené, tak sme po 1 pive valili hneď ďalej.

Len pár metrov, doslova za rohom, leží posledná štácia našej sobotnej WDR 2008 - Stadtbrauerei Schwarzenberg. Na rozdiel od 1516 je lokál zaplnený len mierne – takže problém s miestom absolútne odpadá. Pre nás trocha nepochopiteľné – 2 pivovary pár metrov od seba a jeden natrieskaný, druhý poloprázdny...

„Žranica“ v Stadtbrauerei Schwarzenberg
„Žranica“ v Stadtbrauerei Schwarzenberg

Keďže čas sme mali dobrý, rozhodli sme sa aj pre večeru. Porcie obrovské a výborné. A pivo – tiež skvelé – pre mňa s týmto uzatvorili medailové priečky. Už tradične naša trojka pšenicu (Dwarf navyše aj Dunkles) a verex tiež tradične Dunkles.

Po príjemnom posedení, nadlábnutí a príjemne naladení sme sa vybrali smerom ku stanici, kde sme túto podarenú akciu ukončili a nasadli sme do vlakov, ktoré nás doviezli do našich domovov...

Rád by som ešte zverejnil moje poradie ako mi chutili viedenské pivečká:

 1. 7-stern Hebstbock
 2. Schwarzenberg Weissbier
 3. 7-stern Rauch bier
 4. Salm Bräu Weissbier
 5. Eipeltauer Märzen

Na ďalších miestach bez udania poradia ostatné pivá. Asi ako najslabšie by som označil pivá z Wieden Bräu. Nehovorím že boli zlé, to v žiadnom prípade, ale tak nejak ma menej oslovili... Grieskirchner Dunkles som do úvahy nebral – nie je to minipivovar, a chuť – ťažko hodnotiť niečo takto uletené... aspoň pre mňa.

A čo dodať na záver? Rád by som poďakoval všetkým trom mojím súputníkom za super akciu a teším sa na ďalšie akcie, ktoré nás napadali počas našej prechádzky po viedenských minipivovaroch.

Na zdravie alias Proost!


Moje poradie (vemnr):

 1. Salm Bräu Weizen 12° pšeničné -- Salm Bräu (Wien)
 2. The Highlander Weizen - naturtrüb 12° pšeničné -- The Highlander (Wien)
 3. Fischer Bräu Fischer Weisses 13° pšeničné -- Fischer Bräu (Wien)
 4. 1516 Weisse 12° pšeničné -- 1516 (Wien)
 5. Schwarzenberg Weizenbier 12° pšeničné -- Stadtbrauerei Schwarzenberg (Wien)
 6. Eipeltauer Unser Märzen 13° polotmavé -- Eipeltauer Privatbrauerei (Wien)
 7. Grieskirchner Export Dunkel 12° tmavé -- Fischer Bräu (Wien)
 8. 7 Stern Prager Dunkles 12° tmavé -- 7 Stern Bräu (Wien)
 9. Paracelsus Zwickl 12° světlé -- Stiegl Ambulanz (Wien)
 10. Wieden Bräu Dunkles 12° tmavé -- Wieden Bräu (Wien)
 11. 7 Stern Hanf 12° světlé -- 7 Stern Bräu (Wien)
 12. Brigitta-Bräu Helles 11° světlé -- Brigitta-Bräu (Wien)
 13. Wieden Bräu Hanfbier 12° světlé -- Wieden Bräu (Wien)
 14. Kadlez Zwickl 12° světlé -- Bierkutschn (Wien)

Moje poradie (verex):

Ja napíšem iba svoju top 5, lebo až tak podrobne som si poznámky nerobil. Moje výsledky budú trochu iné ako vaše, lebo ja pšenicu a podobné „kvašáky“ nemusím. Ja viem, že som iný :-)

 1. 7 Stern Prager Dunkles 12° -- 7 Stern Bräu (Wien)
 2. Grieskirchner Export Dunkel 12° -- Fischer Bräu (Wien)
 3. Wieden Bräu Hanfbier 12° -- Wieden Bräu (Wien)
 4. Eipeltauer Märzen 13° -- Eipeltauer Privatbrauerei (Wien)
 5. Salm Bräu Dunkles 12° -- Salm Bräu (Wien)

Moje TOP 5 (Dwarf) - (bez udání konkrétního pořadí):

 • 7 Stern Rauchbier 13°
 • 7 Stern Herbstbock 16°
 • Salm Bräu Weizen 12° pšeničné
 • Eipeltauer Märzen 12°
 • Wieden Bräu Märzen 12°

Nejhorší Grieskirchner, nezaujal celkově ani Kadlez a obě Helles - Brigitta a Wieden

Jinak akci hodnotím jako velice vydařenou, včetně počasí. Organizačně i logisticky zvládnuto na výbornou, dík moc za pozvání :-)[Dalibor Hanzel] [Zobrazeno 10714x] [5. říjen 2008]
[Pivo ve světě] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dwarf

čtvrtek, 9. září 2010
19:59

Dwarf

taxem si hezky zavzpomínal :-) a jak tak koukám do aktuální mapy, on se Kadlez přestěhoval nebo si něco pletu??
http://www.beerborec.cz/page.php?page=hosp_detail&pub_id=35085 http://www.beerborec.cz/page.php?page=hosp_detail&pub_id=33765

nebo mi to někdo vysvětlete...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.09.2010 ve 20:11:22


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 9. září 2010
20:49

jiri.kana

to Dwarf:Já pil Kadleze letos v květnu, ve Florisdorfu, na rohu na křižovatce. Krásná hospoda, milá obsluha, dobrý pivo...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Adsense

27. květen 2024
21:39


posted by: Inzerce

Dwarf

čtvrtek, 9. září 2010
21:40

Dwarf

to jiri.kana: je dobrý to vědět :-) mně tenkrát Kadlz tam v té druhé moc nezaujal, ač byl první...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

jiri.kana

úterý, 4. květen 2010
10:03

jiri.kana

Zdravim z Vidne.
Taky se pokousim ochutnavat co nejvic, i kdyz ne tak destrukcnim zpusobem :-)
Par postrehu:
1) Pises, ze je pro tebe nepochopitelne, proc je v 1516 narvano, zatimco u Schwarzenberga poloprazdno (behem me navstevy tam bylo spis 3/4 prazdno...). Jenze to je jednoduche - zatimco u Schwarzenberka to nestoji za nic, v 1516 je to presne naopak. Schwarzenbergovo pivo je vcelku nezajimave, kdezto v 1516 naopak genialni. Zejmena mistni IPA patri k tomu nejlepsimu, co jsem letos ochutnal. V 1516 je pozorna obsluha, pokud neco dele z trubek netece, tak odtaci na kanal, zato Schwarzenberg by se mohl prejmenovat na Trautenberga a mistni cisnik by mohl klidne tocit Gambac nekde v Cechach, zapadnul by dobre. Sice jsme byli v hospode skoro sami, ale obsluhovat nas nestihal. No a mistni zpusob "cepovani" bocku pomoci dlouheho noze a prelevani ze sklenice do sklenice, fujtajbl. Cili u Schwarzenberga je prazdno, protoze asi nikdo nema potrebu se tam vracet.

2)Schwarze Rabe sice nema extra zajimave pivo, ale hospoda je to paradni. Jak obsluhou, tak i atmosferou a nabidkou ruznych piv.

3) 7SternBräu ma velmi dobre pivo, zaujal hlavne rachbier. No a to jidlo - za 4,90 jsem dstal takovou hromadu vybornych specli, ze mi bylo tezko jeste 4 hodiny potom. A mistni rizek, to byl proste "rezen ako hajzlovy dekel".


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Ňy Wom

úterý, 4. květen 2010
10:56

to jiri.kana: Zvláště pod položku tři bych se podepsal. Tamní menu, to je výzva.


napsal(a): Ňy Wom [Odpovědět]

Doris

úterý, 7. říjen 2008
11:44

Doris

Moc hezké chlapci. Wien stojí opravdu za návštěvu. Chtěl bych ještě letos zvládnout ten zbytek, co mi chybí z února. Díky Vám vím i o jednom novém.
Znalost jazyka není opravdu důležitá. Stačí ruce a jedno univerzální slovo (bier, beer ...) My jsme tam toho taky moc nenakecali.
Ještě jsem si všiml, že jste si u Highlandera vybrali stejný stůj jako my :-)


napsal(a): Doris [Odpovědět]

Weetek

úterý, 7. říjen 2008
11:22

Weetek

A to se podívejme, o Eipeltauer Privatbrauerei jsem vůbec netušil, asi další nový.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Bartus

úterý, 7. říjen 2008
11:14

Jsem rád, že se Vám to taky hezky vyvedlo, hlavně i počasí. To udělá taky svou roli. Představa, že bych se trousil v lijáku od hospody k hospodě, sundal ze sebe promočené věci a sotva dopiju dva pivsony, tak zpátky do deště.... brrrr, děkuji pěkně!
To se holt musí umět, plánovat takové akce :-) A s němčinou si nedělejte vůbec starosti, ve Vídni stačí přece znát jen: "Schwarzer Rabe!" :-D


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Slávista

úterý, 7. říjen 2008
08:34

Slávista

Díky za hezký článek.
Potvrzuji, že akce v německy mluvících zemích je možno zvládat i bez znalosti němčiny. Podnikl jsem několik výjezdů, nejen do Vídně, a ovládám asi 20 slov. Z toho některá ( např. führer ) jistě nelze použít :-8 . Přesto pivečko bylo vždy. Takže to jde.
Perlička na závěr: Ve Waldsassenu jsem svojí (ne)němčinou požádal obsluhu o radu, kde jsou toalety. Usmála se a přinesla mi účet... :D Mí dávní němečtí předci se jistě v hrobě obrací...


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

bobo

úterý, 7. říjen 2008
07:33

súhlas s vemnr :)


napsal(a): bobo (pebox(a)azet.sk) [Odpovědět]

vemnr

pondělí, 6. říjen 2008
21:26

vemnr

to umbob: libor mal naozaj perfektne pripravený itinerár, takže všetko išlo ako po masle... a nemčinu sme potrebovali iba keď sme chceli pokecať, alebo získať podrobnejšie informácie. na objednanie piva stačí mať dve zdravé ruky :D :D :D


ICQ: 205866331

napsal(a): vemnr [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 6. říjen 2008
21:23

Dwarf

to umbob: to holt musíš mít kliku, kdy tě pozve na akci někdo, kdo logistiku i přípravu zvládne za tebe (páč já a němčina, to se xobě taky moc nehodí) :-) akce byla super a jsem moc rád, že jsem mohl být u toho :-)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

umbob

pondělí, 6. říjen 2008
18:36

umbob

Chlapi, už jsem vám vyjádřil obdiv na BB, tak ještě jednou.Určitě to vyžadovalo podrobnou přípravu a dobrou logistiku. Snad se mi v budoucnu podaří absolvovat něco podobného(i když při mé (ne)znalosti jazyka německého bych se měl orientovat na jiné krajiny:-)


napsal(a): umbob [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI