Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Svijany

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Pivovar Svijany

Pivovar Svijany [p192]

Zpráva č. 28 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení pivní přátelé, milí čtenáři,

Je to tady moc pěkné okolo té Jizery. Líbí se mi ta řeka. Jako rybáři o to více. A hned kousek nahoře na kopečku je zajímavý pivovar. Vítejte ve středním Pojizeří a ve Svijanech. Vítejte v pivovaru, kterému ještě ne tak úplně dávno pomalu hrál umíráček, a který dnes jede a šlape jak dobře namazaný stroj. Který investuje, inovuje… No prostě, který se stará. Jak moc se stará, jede a šlape, se teď přesvědčte na vlastní oči spolu se mnou. Počkejme si zatím před branou pivovaru na pana sládka. Za chvíli prý přijede a provede nás.

Celkový pohled na pivovar
Celkový pohled na pivovar

Pivovar působí navenek mírně zanedbaně, vrátnice je jak z roku 1978, pivovar sám je prý ještě o nějaké to století starší … založen byl 1564. Areálu dominuje silo na slad namalované do podoby sklenice piva s pěnou. Nemůžete si ale nevšimnout jasných známek stavební činnosti. Třeba vcelku nového skladu lahví a sudů dole pod pivovarem. Při pohledu od spodu si všimnete také vlevo jakési nové nástavby, no prostě známek toho že se neustrnulo, že se něco děje, staví, modernizuje, rozšiřuje. Známek živé společnosti.

Reklamní silo
Reklamní silo

První zdání klame. Už na něj nikdy nedám. A přesně tak, tak trochu skrze prsty, jsem do mé návštěvy zde přistupoval ke Svijanům i já. A možná i Vy. Říkám si: „proboha nějaké Svijany, takový Zapadákov…“ a ani netuším, že o to víc budu příjemně překvapen. Obojím, pivem i servisem. A nakonec hlavně také i lidmi uvnitř! Čekáme tedy a okukujeme pivovárek…

Přijíždí stříbrné Audi áčkové řady, automatická brána se otevírá a vůz vjíždí do dvora. A z něho vystupuje mladý, dobře naladěný (i když má sobotu a volno) muž. Pan sládek, Petr Menšík, je zde. Hlavní to osoba, bez které se žádný pivovar neobejde. Na vrátnici si bere svazek klíčů a už odemyká první dveře, co jsou na ráně … a v jeho doprovodu začínáme! Vstupte s námi. Pěkně od kosti.

Pan Menšík, hlavní sládek pivovaru
Pan Menšík, hlavní sládek pivovaru

Jsme ve varně. Vidíte zde pěti nádobovou varnu z roku 1993. Jedna várka je 200 hektolitrová, 20 m3 a navařilo se toho v ní v roce 2010 bratru dobrých 437 000 hektolitrů. Byl to zatím rekordní roční výstav v historii pivovaru. Porovnáte-li toto numero s číslem 150 000, což je produkce sousedního Pivovaru Klášter, vidíte že prostě Svijany jedou! Je sobota a přesto se vaří. „Dusná“ vůně vyvařovaného ječného zrna je všude. Miluji jí a vůbec nechápu, že by to snad někomu mohlo smrdět! Vždyť to je naše vůně … česká … vůně domova, vůně tradic … naše národní hrdost.

Varna
Varna

Myslím že je čas, abychom si tu vůni rychle zaregistrovali v Ženevě u WIPO (světové patenty), aby nám jí náhodou pod nějakou záminkou ty navoněný úřednický dementi v Bruselu, co vymýšlejí nařízení jen proto, aby za nimi bylo vůbec něco vidět, nechtěli vzít. Čeští řezníci už o klasické dřevěné špalky přišli. Zde ve Svijanech zatím vítězí zdravý selský rozum … a vůně života.

Stará spilka
Stará spilka

A svijanská spilka, to je další kapitola sama o sobě. Spilka (prý se má používat zásadně jednotné číslo) je tu soubor několika oddělení, několika místností …a ta kvasná deka! Tak tohle musíte vidět! To jsem ještě nikde nezažil. Tohle není klasická kvasná deka na spilce. Tohle je pohádka o Hrnečku vař! Pěna se úplně dere z kádí ven a postojíte-li chvíli v klidu, slyšíte jen tu nebo tam plácnutí, jak někde kus té „šlehačky“ přelezl přes okraj vany a s plácnutím se rozmázl na podlaze. Ano, tohle vážně vidím poprvé. Třeba v Nymburku také kvasnice jely jako rychlovlak, ale nedělaly takto bohatou deku.

Nová spilka
Nová spilka

Pan sládek nám sice, říká že používají normální běžné budvarské kvasnice, ale … asi jich tam dává více! Nebo já nevím. To bude určitě nějaké jeho tajemství. Neumím si to jinak vysvětlit. Plesk, plác… Tak jen si dejte pořádně do nosu holky naše, rozkládejte nám ty cukříky, žádné zábrany! Množte se… Pro úplnost dodejme, že voda se používá místní spodní ze studní, a že pivovar je sám vlastníkem 4 hektarů chmelnic v úštěcké chmelové oblasti (okr. Litoměřice).

Ležácký sklep z roku 1936
Ležácký sklep z roku 1936

A postupujeme dále pivovarem. Myslím, že by si zde měli pořídit na zdech schematický plán pivovaru pro lepší orientaci všech přítomných. Vevnitř je to totiž vše mnohem větší, než jak se to zdá při pohledu zvenčí. Ležácké tanky z roku 1936 střídají ty z roku 2010, hned je tu další spilka … a další … a zase tanky. Počítáme společně se sládkem a vychází nám, že kvasit zde může na jeden vrz 15 000 hektolitrů mladiny a zrát v tancích dalších 50 000 hektolitrů piva. Žízeň nemá šanci!

Ležácký sklep z roku 2010
Ležácký sklep z roku 2010

62% piva je sudováno a rozváženo do dvou tisíc hospod. To je velmi slušné číslo. Mají zde velkou halu na plnění sudů německými plničkami firmy Kuka. Velká pozornost se zde věnuje i malým 5 litrovým soudkům. Dělá se jich hned několik druhů a naplní se jich zde 12 000 kusů za rok, a všechny pěkně ručně u malé plničky. Stojí u ní jeden člověk a plní a plní…

Plnička a sklad sudů
Plnička a sklad sudů

Jednou u ní stál také náš pan prezident Václav Klaus, který tu byl na exkurzi. Zda plnil, to nevím, ale určitě nad tím špulil tu jeho bradu, jak to umí jen on. Marně to chci od něj odkoukat. Zatím to nesvedu. Nově začal pivovar také plnit do těchto malých soudků i Kvasnicovou 13°. Jeden takový jsem dostal darem od pana sládka a už teď se těším, až ho doma narazím.

Plnička 5l soudků
Plnička 5l soudků

Je to naprosto jednoduché, nemusíte na to mít žádné jiné zařízení ani vyšší vzdělání a zvládne to i naprostý hlupák, jako třeba já… Dole, cca. 3 cm nad dnem, na boku, je v soudku červený zastrčený kohout (nahoře je také otvor pro horní tlakové narážení) a na něm úchytka s anglickým slovem Pull … tedy Tahej! Říkám si proč to tam je anglicky, když pivovar nedělá žádný export? Už mě ty pull, open, push či close nějak začínají otravovat. Pročpak musí být na českém soudku s českým pivem tenhle přiblblý paskvil? Není český jazyk dost dobrý a důstojný na to, abychom to v Česku měli česky? Nicméně „půlujem“ o 14 dnů později s kolegou za tu úchytku, otáčíme o 90° doleva … a z pivoutku-kohoutu teče krásné a dobré nefiltrované pivo…

1l džbánky Kvasničáku
1l džbánky Kvasničáku

Co se dále samotného piva týká, tak v portfoliu pivovaru jsou 2 světlá piva, 2 světlé ležáky, 4 speciály, jedno nealko a jedno pšeničné pivo. Krom té pšenice vše koupíte také v lahvích. Nepasteruje se (krom pšenice). Ten Kvasničák 13° se dokonce dodává ve vysoce efektních a pěkných 1 i 2 litrových skleněných džbáncích. Ten litrový Vás přijde na 145 Kč. Ale co bychom neudělali pro české pivo, že? Prostě pustíme nějaký ten chlup. Jak se jednotlivá piva jmenují Vám řekne dobře zpracovaná oficiální stránka pivovaru, kde si můžete dokonce i zablogovat. Já osobně mám nejraději Svijanskou Kněžnu 13%, což má být, či je, tmavé speciální pivo … je dobrá. I když spíše polotmavá. Je k dostání např. v řetězci Albert.

Pivovarská prodejna
Pivovarská prodejna

Co Vás ve Svijanech příjemně naladí (či uzemní) a co se hned tak jinde nevidí je ale jejich servis. Služba! Marketing! Je to sice víska, ale přijedete-li kdykoliv, nikdy neodjedete s prázdnou. Jaký to třeba rozdíl od takového Klášteru či Nové Paky, kde si v neděli ani nelíznete. Zde ve Svijanech je to naprosto jiné kafe. Za pivovarem je velká a skvěle vybavená pivovarská podniková prodejna, kde si nejen nakoupíte (krom pondělí, kdy je zavřeno), ale snad se i kompletně, od hlavy k patě, obléknete. Čepice, soudky, sklenice, lahvové pivo, trička, deštníky, zapalovače. Opravdu dobře zásobená.

Pivovarská hospoda
Pivovarská hospoda

Nu a hned vedle je Pivovarská restaurace, otevřená denně od 10:00 do 22:00 v noci. A zase jak v pohádce … hotovky, guláše, polévky, a za rozumné ceny. Říkám Vám: neváhejte a přijeďte do Svijan! Po obědě Vám přinesou gratis jednu domácí buchtu …… a můžete si také přečíst u piva nebo kávy místní „Svijanoviny“ a také si sebou koupit pivovarský chléb, zadělávaný pivem, se škvarkami a hnědou, připálenou, cibulkou … nic pro žlučníkáře. Ale jinak samé dobré, vysoce kaloricky výživné, věci. Těžko se jim odolává.

Vepřo, knedlo, zelo ala Svijany
Vepřo, knedlo, zelo ala Svijany

Pan sládek nás bere do své pracovny, usazuje nás k ohromnému stolu. Vedení a sládek sídlí v jakési administrativní budově … staré, jistě pamatuje už první republiku! Ne-li více. Stropy jsou, odhaduji, ve výšce okolo 4 metrů. Podlaha vrže historií! Cítím se zde naprosto skvěle! Jelikož jezdím vždy s dětmi, tak těm sládek připravuje horkou čokoládu a mně s kolegou nalévá nefiltrovanou 11° světlou do velké měděné konvice. Přímo z tanku … lahůdka. Tahle piva jsou vždy nejlepší…

Sládkova pracovna
Sládkova pracovna

A vypráví o denní práci, o tom,, co to všechno obnáší, kolik se investovalo (už jsem zapomněl tu ohromnou sumu desítek milionů) … kolik se navařilo, co si myslí o Reinheitsgebotu … zajímavě se to poslouchá. Dodávám, že on osobně vystudoval Střední průmyslovou školu potravinářských technologií (Podskalská) v Praze, obor Technologie piva. S ním je tu v pivovaru dalších cca. 100 zaměstnanců. Velký tým.

Svijanoviny
Svijanoviny

Pivovar je blízce provázán s firmou LIF a.s., registrovanou v Liberci s předmětem činnosti v realitách a poskytováním softwaru. Sládek Petr Menšík je velkorysý muž. Mám takové lidi rád. Je to takový ten „řízek“ v tom nejlepším slova smyslu, co se moc neptá, nefilosofuje a prostě koná. I když jsme sem nepřijeli vyrabovat pivovar, o nic jsem nežádali, on se neptá a dává nám sebou tolik piva, že to doopravdy a na poprvé ani nemohu unést. Zkouším odmítnout, ale nejde to … takže s radostí přijímám.

Výčep v restauraci
Výčep v restauraci

Chci mu tímto ještě jednou poděkovat, ne za ty věci, co jsme dostali, ale za to jaký je! Jak jedná a jak se chová. Bylo nám ve Svijanech více než dobře. Opravdu. Děkuji pane sládku! Děkuji Svijany. Mé mínění o tomto pivovaru je diametrálně jiné … a i to pivo se potom pije jinak. Více srdečněji. Citověji. Znáte to, ne?

CzechBeerMan ve Svijanech
CzechBeerMan ve Svijanech

Přeji mnoho úspěchů a mohu-li, připíjím na zdraví … O budoucnost tohoto pivovaru se vůbec nebojím, neboť Svijany jedou!


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní promotér, reportér a degustátor
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 20266x] [13. březen 2011]
[Exkurze] [comments: 45] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Hozak Dusan

sobota, 26. srpen 2017
11:22

Pane sladek vase pivo je spica varte takto pivo stale toto pivo mne chuti mam uz 75 let uz jsem pil hodne piv ale vase pivo je okej a takovi pitomci co n´erozumi dobremu at to pivo skusi v zahranici za 5 euro potom uvidi co je dobre


napsal(a): Hozak Dusan [Odpovědět]

Václav

sobota, 10. září 2011
21:16

Václav

Tento týden jsem vzal Svijanský Máz 11% do hospody, když mají takovou dobrou pověst. Musím říct, že jsem byl hodně zklamán. Bublin tolik, že se to nedalo pít. No hrůza. Před tím jsme měli na víkend Ježka 11% a to byl pravej opak. Veliké překvapení. Opravdu vynikající.


napsal(a): Václav [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
23:15


posted by: Inzerce

spilečný/wolfgang

čtvrtek, 25. srpen 2011
20:23

spilečný/wolfgang

To je ale slátanina.


Renata Růžičková

čtvrtek, 25. srpen 2011
18:27

Myslím si,že srovnávat Svijany s Géčkem je pěkná prasárna to se nedá srovnávat!Géčko cpou do CK tanků žádné kvašení na otevřené spilce jako Svijany!A v tom je velký rozdíl,stejně jako v kvasnicích musí být kvalitní a pak je pivo jako křen!Dej bůh štěstí tak to je slogan na který jsem 2 roky koukala na varně.


napsal(a): Renata Růžičková (bzicova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 25. srpen 2011
19:09

Chody

to Renata Růžičková:
Myslím, že větší prasárna než CKT je HGB :(


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Krišot

čtvrtek, 25. srpen 2011
21:01

Krišot

to Chody: nevím jak svijany, osobně je od dob co ještě byly neznámým pivovárkem z Českého ráje, nepiju, ale géčko je přece obojí-HGB i CKT.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

Renata Růžičková

čtvrtek, 25. srpen 2011
18:21

Svijany jsou jedny z nejlepších piv co znám!


napsal(a): Renata Růžičková (bzicova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

yerka

čtvrtek, 25. srpen 2011
18:54

yerka

to Renata Růžičková: V soboto jsem po 9 měsících vyrazil na Svijany, řekl bych, že jedenáctka se zhoršila, ale dvanáctka byla výborná.


napsal(a): yerka [Odpovědět]

tom

úterý, 22. březen 2011
18:28

Svijany už nejsou co bývalí a tak to je...


napsal(a): tom (novaktn(a)seznam.cz) [Odpovědět]

hroch

úterý, 22. březen 2011
07:15

hroch

to JardaK: Některé příspěvky od úplně nových nicků zavání opět prací PR oddělení nějakého většího gigantu, kterému leží stále rostoucí Svijany hluboko v žaludku.
Přidám se k Jardovi se svým hodnocením- stejně jako jemu se mě nelíbí používání HGB a Tetrahopu, ale Svijanské pivo je pořád dobře pitelné. Nedávno jsem byl na koncertě, kde jsem neměl jinou možnost než pít G11 a tak jsem vyzkoušel kamarádovo informaci \"už je Máz stejně pitelnej jako G11\". Podle mého názoru není, při mé postavě vypiju za tříhodinovou akci šest piv (na posledním koncertu se Svijany to bylo sedm), ale G11 jsem čtvrté nedopil. Naprvní napití to vypadalo jakž takž, ale delší pitelnost chybí. Pro zajímavost na pětihodinové Bigbítové síni slávy loni jsem nedopil pátou čtyřdecku G11. U dalších zmíněných značek Krušovice Staropramen Zlatopramen, Březňák jsem se v poslední době k vyšší objednávce než druhé pivo nedostal, protože to nešlo.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Děkan

úterý, 22. březen 2011
07:26

Děkan

to hroch: Čtyři Gambáče? Obdivuhodné! A jak chutnaly? Já už se tohoto piva nedotkl přes deset let.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

hroch

úterý, 22. březen 2011
09:54

hroch

to Děkan: U mě je problém na těch koncertech, že prostě pít musím, vydejchanej vzduch, hluk atd. a prostě pivo je opravdu nejlepší ionťák ato i to europivo. Kdybych pil nějaké nealko tak musím vypít stejný množství a to bych se otrávil. Před lety jsem byl nucen lékařsky abstinovat a za koncert jsem vypil deset dvoudecových džusů doředěných do půllitru vodou. Touto cestou už se nechci dávat a tak se snažím přetrpět i ty G, ale bývá to u mě ještě větší utrpení, než když je koncert nějak blbě nazvučenej. Jinak k tomu jak to chutnalo v případě G11 je to pro mou hubu zvyklou na různé dobroty a domácí pivo-napoprvé dá se vydržet u druhého nic moc a u třetího již nikdy. U G9 je posunuto o kategorii, prvé nic moc a druhé již nikdy.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

JardaK

pondělí, 21. březen 2011
18:26

JardaK

to René:
Mám ke Svijanům také výhrady, ale to že chutnají hůř než Géčko, to je silně přehnané. Géčko, a zajména výčepní, totiž nechutná nijak. Žlutá voda pěnivá, perlivá, hořká, mírně alkoholická, s pivní příchutí. Excelent? Trochu méně bez chuti. Premium? Navíc trochu nasládlé.
Na Svijany se, tak jako dřív, už vyloženě netěším, ani je nekupuji domů, ale stále jsou podstatně lepší než výčepní Gambrinus, Staropramen, Krušovice a i jedenáctky těchto značek. Můžeme nadávat na isoextrakt, méně už na HGB, obávám se, že časem se mu člověk vyhne jen v restauračních pivovarech, ale jedno je fakt. A to že pivo ze Svijan stále ví, co je to spilka.


napsal(a): JardaK [Odpovědět]

JzB

úterý, 22. březen 2011
09:56

to JardaK: tvá rezignace mě až děsí. Hgb a jiným hnusům se nevyhneme právě v případě, že se s nima -pod jakoukoliv záminkou- smíříme! Šizené pivo je jako špekáček z obarvené mouky,pryč s tím! Je škoda smiřovat se s čím dál větší falešností chuti, původu, potěšení z poctivé práce.


napsal(a): JzB [Odpovědět]

Dan

úterý, 22. březen 2011
11:47

Dan

to JzB:
Já myslím že Jarda to popsal naprosto správně. Prostě taková je doba a je úplný nesmysl, že když se nesmíříme s použitím HGB a jiným šizením, že to pivovary nebudou dělat. Většina lidí vůbec netuší jak se pivo vyrábí, vůbec neví o nějakém HGB a ani nepostřehli, že se jejich piva, na která bylo vždy spolehnutí, radikálně změnila (teď nemám na mysli Svijany).
Bohužel, taková je doba. Za vším jsou peníze. Proto se šidí.
Stačí se podívat na složení jakéhokoliv potravinářského výrobku a dozvíme se, že v borůvkovém jamu skoro nejsou borůvky, liškové polévce je 1,4% lišek... atd., zato je všude mraky barviv, aromatických náhražek a éček...
Takže pokud se v tomto kontextu podívám na Svijany, tak musím souhlasit s Jardou. Ano, už to není co bývalo, už pro ně nejezdím přímo do pivovaru, jako před lety, ale stále je to pivo které se dá pít a neurazí...
Já si Svijany klidně dám, ale třeba G nebo PU si nedám, i kdybych měl umřít žízní...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

JardaK

úterý, 22. březen 2011
18:10

JardaK

to JzB:
Nerezignuji, jen se obávám :) Stále mám dost favoritů o kterých jsem přesvědčen, že nebudou zlomeni. A stále věřím nám tady na pivním infu, že radši v nutném případě připlatíme, než abychom slevili ze svého přesvědčení.


napsal(a): JardaK [Odpovědět]

Weetek

pondělí, 21. březen 2011
10:07

Weetek

Hezký článek. Myslím, že Český pivomuž v něm celkem bezelstně odhalil, podle čeho vlastně posuzuje kvalitu piva. Významnými kritérii jsou patrně plné igelitky dárků a pohoštění rodinky zdarma. Připomnělo mi to, jak jsem ho před pár lety zahlédl na Vánočních pivních trzích Honzy Kočky (když někdo do každého článku umístí svou fotografickou sebeprezentaci, musí počítat s tím, že je jeho obličej snadno rozpoznatelný), jak hned po příchodu se vrhnul k nejbližšímu stánku a začal si cpát do igelitky všechny možné suvenýry... Inu, my Češi jsme věru lidé různí :-) Tak jen tak dál a přeju víc a víc zaručeně objetivních zpráv o stavu českého vyžírkovství, ehm, vlastně pivovarnictví...


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

emu

středa, 16. březen 2011
18:22

emu

Svijany mají skutečně dokonalý marketing. Moc dobře vědí, že se vyplatí dát pivnímu reportérovi pár lahvinek do tašky a ten pak jen těžko bude něco kritizovat... Je to velmi levný způsob jak si zajistit dobré reference... vy byste snad psali něco o tetrahopu či HGB, když vás tam ochotně prováděli, všechno ukazovali a nakonec kopu dárků dali? svijany to dotáhly takhle daleko právě proto, že po všech stránkách dbali na to, aby se o nich dobře mluvilo


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

chemici ze svijan

středa, 16. březen 2011
14:05

MYslim ze svijany pote co definitivne rozhodli o pouzivani tetrahopu a upustili od snah jej vynechat a varit bez chemie, tak spousteji ted nejakou PR kampan. Diky tetrahopu udelaji pivo v mnohem kratsi dobe nez ostatni pivovary, maji minimalni naklady (viz jejich hospodarske vysledky!) a pivo chutna lepe i na pena drzi jak ma - chemicky pevna! A nejlepsi je jak to oznacuji na etiketach - misto nazvu tetrahop tam maji - ale to uz skouknete sami...


napsal(a): chemici ze svijan [Odpovědět]

Dan

středa, 16. březen 2011
14:46

Dan

to chemici ze svijan:
Nevím jak moc se ušetří čas díky použití tetrahopu. Né že bych z používání této přísady měl radost, ale nutno zmínit, že ve Svijanech ho používají už dlouho. Stejně tak není pravda, že mají minimální náklady. Pokud se pivo nedělá v CKT, ale klasicky, tak jsou náklady vždy vyšší. Musí se například chladit po delší dobu a s většími ztrátami.
To že je někdo úspěšný, ještě neznamená že má minimální náklady!
Hlavní problém ve Svijanech je použití HGB. To sa mozřejmě náklady snižuje, ale také poškozuje kvalitu. Ovšem do unifikovaných europiv vyrobených s nejnižšími možnými náklady, mají Svijany ještě daleko.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

René

pondělí, 21. březen 2011
06:31

Rene

to Dan:jseš vedle jak ta jedle... .Možná by jsi se divil, G se dnes ředí poze z 13 a Svijany - ani se neptej.Taky dnes chutnají hůř než Gábina...i když obě piva stojí za ...


napsal(a): René [Odpovědět]

Dan

pondělí, 21. březen 2011
07:42

Dan

to René:
Nevím, jestli se Máz dělá ředěním z kvasničáku, v tom případě by se asi skutečně ředilo víc než u Gh, ale rozdíl proti europivu z Plzně tu pořád je zásadní. Gh se dělá v CKT, kde se pod tlakem urychluje. Z toho taky plynou menší výrobní náklady.
Svijany se stále kvasí ve spilce a leží v ležáckých tancích. Bohužel, bylo by najivní si myslet, že se díky rozšíření kapacity, bude méně ředit. Tam kde se jednou začně používat HGB, se to zpátky už nevrátí, protože by vzrostly náklady...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Elf

pondělí, 21. březen 2011
13:46

Elf

to Dan: Je otázkou jestli se kmenová várka Gambrinusu dělá opravdu na stupňovitost 13...


napsal(a): Elf [Odpovědět]

moreli

pondělí, 21. březen 2011
16:44

moreli

to Elf: Slyšel jsem Berku na vlastní uši (v rozhlase), jak říká, že kmenová várka G se vaří na stupňovitost 13 :D


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Dan

pondělí, 21. březen 2011
17:36

Dan

to Elf:
Já mám zprávy přímo z pivovaru, že G9 se ředí z třináctky. Prý zkoušeli jít výš, i na šestnáctku, ale později od toho upustili. Ovšem moje informace nejsou úplně aktuální, možná je dnes všechno jinak...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 14. březen 2011
20:55

Kejna

já bych to chlapi neviděl tak dramaticky, CBM se s námi podělil o své pocity a o své nadšení, nic víc nic míň - jak se říká u bláznů na Žižkově. Já myslím, že to je přesně ten typ článku, který sem patří a to právě proto, že je o těch pocitech.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

pivo

pondělí, 14. březen 2011
23:24

pivo

to Kejna: Je to tak, nedělejme někteří zbytečně drama. CBM to tak prostě ve Svijanech prožil a jak to cítí, tak to ve svém nadšení také napsal. Každý na to máme naštěstí právo ! A také proto tady na PI jsme, ne ? Tak se zbytečně nekamenujme ...


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Masakr

pondělí, 14. březen 2011
17:27

To bude asi fabrika kde včera znamená již zítra:-) a nebo maj kalendář kde je sobota pouze o přestupném roku:-)


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Prd

pondělí, 14. březen 2011
15:29

Prd

Smím se zeptat co to znamená "Audi áčkové řady"? Ne, že by mě tal zajímalo v čem pan Menšík jezdí, ale než napsat toto tak radši jen "auto".

A toto mi taky není moc jasné: "(i když má sobotu a volno)" a "Je sobota a přesto se vaří.".

..jinak článek opravdu o ničem..


napsal(a): Prd [Odpovědět]

hroch

pondělí, 14. březen 2011
18:28

hroch

to Prd: copak nemůže mít sládek v sobotu volno.
Varna vaří i v sobotu, to je jasný jinak by nestihli uvařit veškerý objem co potřebují. A že nevaří sládek, to je naprosto normální i u daleko menších pivovarů, sládek maximálně připravuje nové receptury, změny receptur atd. Mladinu podle ustáleného receptu uvaří na řízené varně lepší cvičená opice, sládek "pouze" řídí a dohlíží na výrobu.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Prd

úterý, 15. březen 2011
10:03

Prd

to hroch: To je fakt - tak to dopadá když jsou ruce rychlejší než hlava..


napsal(a): Prd [Odpovědět]

honza1205

pondělí, 14. březen 2011
12:18

honza1205

Nic proti Svijanům,ale ten článek je takovej budovatelskej.Už mi tam chybí jen nějaký verše.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

val

pondělí, 14. březen 2011
07:56

val

Bude-li se někdo opět rozčilovat nad PR pohádkami Jihoafričanů, pomněte, že v tomto článku stačí zaměnit tvary slova "Svijany" za "Gambáč", "Plzeňský Prazdroj" apod. a rozdíl je neznatelný. Ale při postoji „proboha nějaké Svijany, takový Zapadákov…“ je snadné nechat se zmámit náručí lahvinek zředěného roztoku :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Lecba.neklidem

pondělí, 14. březen 2011
20:00

to val: jen s tím rozdílem, že ve Svijanech nenajdeš CK tanky. V tom bude ten rozdíl. Jinak normální mladé nedokvašené pivo co je cítit mladinkou...já to prostě nemusím, ale určitě rozdíl od chemického G za 9 dní hotového. Mě vždycky jenom zarazí když někdo řekne o Náchodském Primátorovi Sladké Sra..y, protože když se napiju Svijan je to někde jinde. Když to někomu chutná ať to pije. Takových co pijí pivo z chemiček je ještě hodně a ještě jich asi hodně dlouho neubude. Lidi nepijí pivo, ale značku. Pivař neví co hledat za chuť...


napsal(a): Lecba.neklidem (martinkalina(a)seznam.cz) [Odpovědět]

René

pondělí, 14. březen 2011
06:38

Rene

Příště bude něco podobného o G....ani jsem to nedočet..a ten ksicht nakonec...


napsal(a): René [Odpovědět]

Chody

pondělí, 14. březen 2011
07:23

Chody

to René:
Jj, něco takového se chystá :D


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

penetrrrák

pondělí, 14. březen 2011
08:45

to René: Přesně tak, Svijany už stojej za h.... a šířej se jak mor. Kde není Géčko, tam je eSko. Další pivo pro opravdové "pivaře". Zlatej Klášter, v LBC vím zatim pouze o dvou hospodách, kde se klášter točí. Tenhle článek oslavující "S", bych na těchto stránkách opravdu nečekal. A ten ksicht nakonec to opravu všechno krásně podtrhnul.


napsal(a): penetrrrák (zumer(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Dan

neděle, 13. březen 2011
23:36

Dan

Tak nevím, ale Svijany asi zná každý návštěvník tohoto webu a jelikož právě Svijany jsou často diskutovány, čekal jsem že se z článku dozvím nějaké zajímavosti z výroby. Dozvídám se že mají varnu, spilku a ležácké sklepy. Určitě by čtenáře zajímaly i jiné, zde tolik diskutované detaily.
Bylo to přání pivovaru, nebo jen CBM díky štědrosti pana sládka, zapomněl některé věci napsat?

Jinak musím potvrdit, že pivovarská prodejna je dobře zásobena. A je škoda, že kvasničák v 5 l soudcích nelze koupit jinde, než tam.
Restaurace též zaslouží pochvalu.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

pivo

neděle, 13. březen 2011
23:26

pivo

Já to beru tak, že Svijany zvládly velmi dobře i obchod a sakramentsky se snaží, ano bohudík. Vždyť co by bylo platné mít navařeno a nemít to komu prodat ! No a třeba svijanská trička a další (údajně i kalhotky) v jejich prodejně k tomu ůspěšnému zhodnocení jejich piva také patří. Na chuť či na možné novodobé způsoby vaření svijanského můžeme mít různé názory, ale prozatím je jejich pivo dobré, dobře se pije. Svijany v jejich dnešní podobě řadím mezi střední proud. Žádné prasárny, ale ani underground. Takže tak ...


napsal(a): pivo [Odpovědět]

tereza

neděle, 13. březen 2011
14:41

Ale Libore, aby jsi se nám tu samou chválou nerozplynul a není třeba se otírat o Klášter a Novou Paku. Ono kdybys přijel do Svijan v sobotu jako obyčejný nepíšící a nepublikující návštěvník, tak taky pojedeš od vrátnice jako vrané koně, ona holt bezplatná reklama vyžaduje svoje i pivo na cestu. To jen tak na okraj.


napsal(a): tereza [Odpovědět]

hroch

neděle, 13. březen 2011
20:36

hroch

to tereza:Jenom upřesnění, svijanská prodejna má otevřeno již sedm dní v týdnu, ale třeba novopacká pivovarská prodejna u pivovaru šest dní a v Kumburském újezdě taky sedm dní v týdnu (je to vesnice před Pakou od Jičína a prodejna je narozdíl od pivovaru přímo u silnice, takže na očích). Klášterské tři prodejny- Klášter, Mnichovo Hradiště, Turnov šest dní v týdnu. Popravdě řečeno výběr reklamních předmětů u Svijan je větší, ale to je dáno velikostí(výstavu) pivovaru a nutností se reklamními věcmi "vnucovat" více lidem a tím více rozdílně nakupujicím lidem.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

BCH

neděle, 13. březen 2011
12:49

BCH

Snad jenom pro upřesnění - Klášter měl vloni roční výstav 50000 hl. Jak jsem to pročítal, tak na prvním místě je Svijanech pořád tetrahop. Ještě že tetrahop nepoužívají v Nymburku a nědělá tak v Nymburku netypickou deku "šlehačku" navíc. Psát o tom, že Svijany jsou už dnes typické europivo (navíc technologií HGB dobře ředěné) bylo jako nošení dříva do lesa.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

BCH

neděle, 13. březen 2011
18:57

BCH

to BCH: Zase ty překlepy:-( Až dodatečně jsem si uvědomil, že tetrahop se asi přidává do piva při jiné fázi výroby piva.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

hroch

neděle, 13. březen 2011
20:25

hroch

to BCH: Dle mých zkušeností právě ta hodně vysoká pěna na nové spilce je přesně jak to napsal CBM, vytvořena nasazením většího množství kvasinek a tím prudšího kvašení i při dodržení přijatelných teplot( ta pěna je hustá a jsou do ní vynášeny kaly). Tam stojí za povšimnutí i to jak moc jsou plné ty spilky, je to neobvyklé.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Jana

neděle, 13. březen 2011
10:24

Jana

Hm, Reinheitsgebot. Tak až budete (třeba) v Jizerkách na výletě, zkuste se napít v běžné hospodě té jejich 11°. Chemie, jak vyšitá.:-(


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI