Pivovar Nymburk
Jak to vlastně v tom pivovaru dělají
Pivovar Nymburk
Zpráva č. 24 o stavu pivovarnictví v Čechách
Vážení pivní přátelé, milí čtenáři,
„Já žádnou desku nechci, a když tak jen ve výšce kam čůrají psi„ … to řekl a přál si český spisovatel Bohumil Hrabal a přání se mu splnilo beze zbytku! Má jí. Má onu desku přímo před vchodem do varny Pivovaru Nymburk … v pivovaru, kde on sám bydlel a pracoval. Ač brněnský rodák, mládí strávil v Nymburku, vychodil zdejší gymnasium a byl v podstatě vychován na pivovarském dvoře svým strýcem „Pepinem“, jež byl onehdá manažerem pivovaru … no prostě pivovarský synek!
Hrabalova deska u chodníku
V Polabí žil a tvořil. Též stáří tráví v blízkém Kersku na chatě a jeho život končí skokem (či vypadnutím?) z okna pražské nemocnice Na Bulovce. A jedna kapitola se uzavírá, ale duch spisovatelův v pivovaru zůstává. A pevně. Všude kam se jen podíváte …. v názvu piva, na etiketách … všude. Tak odpočívej v míru „Bogane“ …
Nymburk
Vítejte v Nymburku, pivovar leží na levém břehu Labe. Je trochu tzv. zašitý, ale nepřehlédnutelný je i tak. A historii má dlouhou a zajímavou. Jeho sklepy jistě už pamatují navážení ledů z Labe a páru z nozder pivovarských koní. Jeho současná podoba se datuje od roku 1895, kdy byl rekonstruován a přeměněn na společnost s ručením omezeným.
Pivovar Nymburk
Nymburk měl vždycky blízko k pivu. Hned vedle pivovaru je obrovský areál firmy Sladovny Soufflet ČR a.s., nymburská pobočka… Je slunečná sobota, před pivovarskou bránou, u pivní prodejny, sedí jakási družná postarší partička u improvizovaných stolů a popíjí místní pivo. Patroni každým coulem …. „pracují“ i když nemusí. Paráda. Podporují výrobu.
Hlavní brána do pivovaru
Já ale taky přijel pracovat, tedy udělat pro Vás reportáž. A ochutnat … Že bych si tedy nejdříve píchnul? Adrenalin do žil nemusím, ten už tam mám automaticky vždy jakmile vidím pivovar. Píchačky tu na bráně mají jak vystřižené … čtu si mně nic neříkající jména na nich … pan Mudroch, pan Miroslav Krch… S těmi jmény se váží jistě i osudy. Jistě každý z nich tu má přesně stanovenou práci a pozici.
Píchačky na bráně
Jeden je ředitel, druhý třeba šofér, třetí sládek a další třeba „jen“ zametá ve sladovně. Prostě team. Nevadilo by mi, kdyby tam byla píchačka se jménem Libor Vojáček. Konečně bych dělal něco smysluplného a poctivého … haha. Pan sládek ing. Bohumil Valenta je také v práci a čeká na nás ve své kanceláři. My jsme tu, tak začněme s exkurzí…
Pan sládek Ing. Bohumil Valenta
Vezmeme to pěkně po srsti, tak jak jde proces produkce piva. Takže opravdu nejdříve musíme na sladovnu. To se jen tak hned v pivovaru nevidí. Sladovna a stále fungující! Někde jí mají jen jako turistickou atrakci, že? Zde místní sladovna kryje vlastní potřebu zhruba ze 75 %. A jaké pěkné kárky tu mají na slad. No to je opravdu rarita. Jsem rád, že takovéto nástroje ještě vůbec v pivovarnictví existují.
Káry na slad
Bojím se doby, kdy slad přemístí počítačově řízená automatická ruka, ovládaná inženýrkem odkudsi z nějakého dispečinku, a naloží ho na automatické vozítko, které ho dopraví na místo další! To bude rekviem za pivem. A duchem piva. Tady v Nymburku je to jiné kafe. Tady to ještě musí pěkně vzít „do teplých“ a odtlačit naložený „fůrik“ pěkně růčo tam, kam zrovna potřebují.
Sladovna
Věřte mi, i pletená houska je lepší od mistra pekaře než z velkopekárny. On jí pěkně musí rukou uplést … každá je jiná, jedna je více pokmínovaná, druhá slanější. Vím, že to někoho, kdo v anonymitě tvoří, vesměs nesmyslné, normy (nejlépe ty „evropské“) a kdo by nejraději vše viděl stejné a unifikované, může iritovat, ale mně se právě tohle líbí. Pryč s „unií“! A ani s pivem to není jiné. Ti prozíravější na Východě i Západě už to dávno vědí a tak se pomalu a někdy i oklikou vrací zpět ke krásným stavovským kořenům. Stačí se podívat na rozkvět řemeslných pivovárků(minipivovarů) u nás i ve světě.
Sýpka
Zavítáváme i nahoru na sýpku - hvozd. Zde vidíte hromadu ječného zrna. Taková zbloudilá myš si zde musí připadat jako v ráji. A zažívám zajímavý úkaz. Očima to nevidíte, ale v sýpce je tolik obilného prachu, že neuděláte foto, aniž byste ho měli poseté bílými tečkami. Prachovými tečkami. Na dveře by měli raději dát nápis „Alergikům vstup zakázán“...
Varna pivovaru Nymburk
Sejdeme do varny. A vezmeme-li jí přes kopírák s tou z pivovaru Klášter, zcela jistě se nic nestane. Jsou stejné a to i včetně onoho slavného velínu. Vidíme 4 blyštící se nádoby. Vystírací, rmutovací, scezovací a mladinovou… Oficiální webová stránka nymburského pivovaru vcelku polopatě, zajímavě a logicky funkci jednotlivých nádob vysvětluje. Mrkněte se na to. Tahle pivovarská webová stránka je vůbec dobrá, jedna z nejlepších, co pivovary mají. Je dělaná hlavně pro lidi. Pro ty, co mají pivo rádi. Ne pro odborníky a dealery. Je nesložitá, naučná a poučná. Je pro mě!
S panem sládkem a kolegou sledujeme na monitoru tzv. křivku cukernatosti. Je to vážně hezká křivka! Vyrovnaná. Vzrušující. Pro někoho může být dokonce i více vzrušující než křivka krásné ženy. Záleží na okolnostech … haha. My máme rádi pivo a jsme teď v pivovaru. Ano … definitivně se nám tahle křivka teď a tady líbí více!
Křivka cukernatosti na displeji
Vaří se zde cca 19 várek za měsíc. Svrchní pivo se nevaří. Nymburské portfolio je poměrně široké, 6 světlých piv, 2 tmavá a 2 speciály. Z těch speciálů jmenujme Něžného Barbara (ten mi vyloženě chutná!) a Bogana. Tak už víte proč Bogan? Nevíte? To prý byla skautská přezdívka Bohumila Hrabala. Všechna piva jsou lahvována a logem Postřižin se to v to kraji jen hemží. Prý zhruba 80 hospod má nymburské pivo na čepu.
I v matičce Praze je jedna hospoda-speciálka: „Jamajka “ na Smíchově. To se mi líbí! Nechť má Staropramen stálou výstrahu a jasné memento, že ani doma to nemají vše „propachtované“ (a předpachtované) na věčné časy.
Spilka
A ejhle, z webové stránky pivovaru se právě, při psaní této reportáže, dozvídám, v sekci „Novinky ve výrobě “, že prý se začalo vyrábět pivo s guaranou… No nevím, nevím. Za prvé nevím, co je guarana a ani, abych pravdu řekl, mně to moc netrápí! Zní to příliš bláznivě a příliš exoticky, než aby se to hodilo do Polabské české kotlinky! A než, aby mně to mohlo chutnat a okouzlit. Nemažou si tím náhodou indiáni kmene Kaxarari v Amazonii svá penisová pouzdra? No co si o tom myslíte? Patří tahle „exotika“ do českého pivovarnictví? Nedělá se to náhodou jen proto, aby se něco dělalo? Aby byla novinka za každou cenu? Nebo je vážně ta guarana tak výtečná, že musela být právě teď objevena?
Káď na spilce
Spilka! Nádhera. Snad poprvé vidím v pivovaru plné všechny kvasné kádě. O krásné vůni a nádherné kvasné dece ani nemluvě. V jedné kádi jsme, řečeno mluvou pivovaru, ve fázi „hnědých kroužků“. A v jedné to doslova a do písmene, vře. Je to stejné, jako když v konvici pomalu vaříte vodu na čaj. Místní kvasinky či tato násada musí být velice aktivní a agilní. Nebo panu sládkovi ujela ruka? Haha. Nevím… V Nymburku se používá druh kvasinek Saccharomycers carlsbergencis. Ano, ty, které pan Jacobsen vypěstoval v Carlsberg Laboratory okolo roku 1875, ale to by byla už další povídka…
Ležácké tanky
Sklepy. Je zde pět sekcí s ležáckými tanky. Dohromady zde prý leží 15 000 hektolitrů piva. V duchu si to rychle převádím na kubíky a vychází mi že toho je tady pěkné množství. Dvacet či dvacet jeden den tu zraje desítka, okolo 55 dnů dvanáctka. Pan sládek nám nejprve točí pivo z nejbližšího horizontálního tanku, ale pak leze někam nahoru po žebříku do „tajné komnaty“, odklopuje jakýsi dekl a natáčí nám do poctivého džbánku další nefiltrované pivo.
Na zdraví z Nymburku
Máme možnost ochutnat kvasnicový „Nymburk“ přímo ve sklepě pivovaru. Taková velká příležitost se hned tak nenaskýtá, je třeba jí plně využít. Do „práce“! Tak na zdraví… A prohlídka je u konce. Lahvárnu vynecháváme, je pod zámkem.
Dej si sklenku...
Jsme pozváni do pracovny pana sládka a pozvání rádi přijímáme. Usazujeme se okolo stolu a pod cedulkou „Dej si ještě piva sklenku, kdoví co Tě čeká venku“ si tedy ještě nějaké pro jistotu dáváme. Dobře se mi zde sedí ... miluji ty pivovary … a dobře se zde cítím, pan sládek je mladý a vlídný muž, nikam nepospíchá … ukazuje nám zajímavé výroční a exportní etikety pivovaru.
Výroční a exportní etikety
Beru jich pár pro dravce jménem „sběratelé pivcích etiket“… Pan sládek vypráví o pivovaru. Není zde sám a náhodně, dnes se právě vaří. Jinak je tu spolu s ním, v běžném všedním dnu, okolo 80 zaměstnanců. I Vy můžete přijet! I Vy můžete být na chvilku jedním z nich, z “pivovarských“. Každou třetí sobotu v červnu se zde koná Den otevřených dveří. Tak je dokořán otevřete! Žízeň je předem uhašena a o zábavu postaráno! Už teď si udělejte poznámku v kalendáři. Nymburk Vás vítá…
Nashledanou
[Libor Vojáček] [Zobrazeno 11946x] [5. září 2010]
[Exkurze] [comments: 27] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Karek Synák
neděle, 26. prosinec 2010
13:15
Saccharomyces cerevisiae carlsbergensis Hansen je pivovarská kvasnice která byla poprve vydělena roku 1883 panem Emilem Christianem Hansenem v laboratoři pivovaru Carlsberg v Kodani, která je tam pietně zachována.
napsal(a): Karek Synák (synakk(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Trhac
úterý, 7. září 2010
22:22
Jinak co se Prahy týče, tak na Postřižiny se dá zajít ještě do hospůdky "U Kaprála" v Holešovicích, v ul. železničářů...bohužel minule, když jsem náhodou šel kolem a zpozoroval vývěsní štít Nymburka, tak jsem se u výčepou dozvěděl smutnou zprávu, že Nymburk došel a bylo mi nabídnuto G...naštěstí prý zase zavezou, tak to tam pak někdy prozkoumám...jinak na první pohled malý a zahulený podnik, naštěstí ale s celkem fajn zahrádkou...
Adsense
21. listopad 2024
10:37
posted by: Inzerce
Malakin
úterý, 7. září 2010
22:51
to Trhac: V Holešovicích je Nymburk k mání také v občerstvení U Viaduktu naproti Výstavišti. Bohužel však tamní ordinační doba od cca 10 do 20:00 je pro mě zcela nevyhovující, takže i když to tam mám jenom pár desítek metrů, dostanu se tam vskutku velmi zřídka.
Kromě zde již Kejnou zmiňované Jamajky jsem jednu dobu chodil také na branické nádraží, kde už by však Nymburk dneska neměli mít a měli by točit něco jiného.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.09.2010 ve 23:09:37
BCH
úterý, 7. září 2010
20:17
Díky za novou zprávu o stavu pivovarnictví v Čechách. Jenom přidám pár osobních poznatků. Patroni u stolů v pivovarské prodejně, jsou opravdu vždy přítomni a v letních měsících ani lavičky nestačí. Něžný Barbar, tak za toto pivo jsem moc rád. Bohužel hospod, které ho čepují je opravdu jako šafránu, což je určitě škoda. A nakonec dodatek k vyobrazeným etiketám. Vývozní PE La Republicana je jedna z těch málo PE, kterou pivovar Nymburk nepoužíval (nevylepoval na láhve, katalogově neoficiální PE).Pokud si dobře pamatuju vysvětlení, tak to bylo kvůli shodnému názvu piva, které se vařilo ve Španělsku, kam být pivo La Republicana exportováno. Postřižinské k muzikálu Postřižiny-docela cenná pivní etiketa, která se vyskytuje spíš použitá s datumem. Já 1 ks nepoužité PE naštěstí vymněnil od jednoho sběratele za pivní tácek.
Malakin
úterý, 7. září 2010
21:55
to Trhac: Kamarád tam v poslední době párkrát byl a taky prý spokojenost. Některá piva zřejmě vydrží hodně. V mé domovské hospodě takhle např. loni o Vánocích měli mimořádně v nabídce litovelskou 13ku. Protože však naši chlapi neradi experimentují a na svého miláčka Šeráka nedají dopustit, malý soudek se tam pil skoro dva týdny. Nutno však říci, že i po této době pivu nic zásadního nebylo. Dal jsem tři a bez problémů = žádné vylévání do trávy či do sněhu, žádné vracení, žádné střevní ani jiné potíže.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.09.2010 ve 21:57:02
Trhac
úterý, 7. září 2010
22:14
to Malakin: Tak to jsem rád, že to tam funguje pořád, když mám občas cestu kolem tak se tam rád stavím, ale to prázdno mě tam děsí
Asi se tam o trubky apod. dobře staraj, protože jsou v Poděbradech podniky s daleko větší výtočí a mnohem hůř ošetřeným pivem...
BCH
středa, 8. září 2010
19:38
to Trhac: Doufám že nemyslíš s větší výtočí a se špatně ošetřených pivem pivnici U Pařezu. Jsem tak trochu od zdroje, takže vím, že se tam o pivo starají až moc. A navíc zdejší pan výčepní je ochotný a umí správně natočit pivo, což už je v našich končinách taky docela vzácnost.
Trhac
středa, 8. září 2010
20:05
to BCH: U Pařezu většinou OK, jen sem tam jednou zažil Barbara s citrusovou příchutí a velkejma bublinama ...to nebylo dobrý......, potom v době dvanáctky jednou taky nějaká zvětralá(nechápu proč všude všichni lidi pijou 11°, 12° mi jede teda o dost víc) Naopak slabší mi to s Nymburkem přijde třeba u krále Jiřího...Nebo jak maj Bernarda pod Růží, tak tam jsem dostal jednou docela luxusní trubkáč..Jinak krom Postřižinského mi přijde v Poděbradech výbornej kroužkovanej Budvárek U Soudku
BCH
čtvrtek, 9. září 2010
07:38
to Trhac: Ano jeden čas dvanáctka nebyla OK. Testoval jsem ji U Pařezu a následně Na Růžku v Nymburce, tedy v hospodách, kde se o pivo starají a dvanáctka tam byla vždy špičková, jenomže před rokem a něco byla prostě skoro nepitelná. Nakonec se zjistilo, že na vině byl pivovar a že se mu v té době dvanáctka moc nedařila. U Něžného Barbara jsem si taky říkal, že je to zajímavá novinka s pomerančově-citrónovou příchutí. No asi po patnáctém Barbarovi jsem si říkal, že by nebylo od věci si přečíst z letáku, jak je vařený, případně jaká má být jeho příchuť a dost mě to překvapilo. Ale nemůžu soudit, jak koncem roku 2009 a začátkem roku 2010 chutnal Něžný Barbar jinde než U Pařezu, protože v té době jsem ho točený nikde jinde nepil.
Trhac
čtvrtek, 9. září 2010
11:01
to BCH: Podle těch bublin na pěně a ohavné příchutě, která fakt do piva nepatří, jsem dospěl k názoru, že Barbar tak OK není, poněvač sem ho předtím měl v Boss baru, což je sice zajímavej podnik, ale tou dobou tam Barbar chutnal OK(podobná chuť jako má dneska), Ale jinak říkám, že u Pařezu jsem většinou spokojenej, když jdu na vlak tak se tam rád zastavím občas...
Kejna
úterý, 7. září 2010
10:59
V hospodě Jamajka jsem nikdy nebyl a zkusím to někdy napravit, se slzou v oku ovšem poznamenávám, že až donedávna bych milovníky postřižinského posílal do Táborky na Pražáku. Nevím jak dlouho ho tam točili, já tam byl poprvé mlsat tak před deseti lety, ale letos zjara jsem s hrůzou v očích zaregistroval nové vobrendování (omlouvám se za jazykový paskvil, ale tak nějak mi to k tomu pasuje) do rudozlata. Škoda, přeškoda, zvláště když tato část Nuslí má tak pozitivní pivní dynamiku, že jí opouštějí takové stálice jako Táborka. Postřižinskému zdar!
val
úterý, 7. září 2010
21:37
to Kejna: Jamajka má svou, dalo by se říci až klubovou, atmosféru. Co jsem si všimnul, tak tam chodí hodně mládeže, asi to mají blízko z nějaké školy Pivo jsem dostal dobře ošetřené za příjemně nepražské ceny. Jenže je tam příšerně nahulíno Už je to delší dobu, co jsem tam byl, ale nepředpokládám, že se něco výrazně zmenilo.
Malakin
úterý, 7. září 2010
22:09
to Kejna: Do Táborky jsem chodil asi od r. 2001 a nebýt tamní velké zahulenosti, brzké zavíračky (většinou už kolem půl desáté večerní) a občas i mizerné obsluhy (takhle jsme si jednou s kamarádem objednali utopence a teprve když nám ho donesli, oznámili nám, že nemají chleba, že to musíme zvládnout bez něho), byla by to jedna z mých oblíbených hospůdek. Pivko tam totiž mívali dobře ošetřené a hlavně za velmi dobrou cenu.
CzechBeerMan
pondělí, 6. září 2010
16:47
p.s. můj Bože hoši , dnes píši strašně moc chyb .... v každém komentáži hned několik : omlouvám se, právě jsem se nabumbal dobrého piva z minipivovaru z Chile (Kross Microcerveceria) ! Pletou se mi prsty ....
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
pondělí, 6. září 2010
16:42
Musím ještě doplnit : jasně že hvoz je šušárna , sýpka je jen sklad (silo nebo místnost) na obilí. To bych ještě věděl , ale prostě jsem to nějak spojil .... no a japonky ? Ty mám rád , jsou to krásné a čistitné ženy (píšou se s velkým J , že ?), milý Pecchi, .... pak taky znám japonku na maltu ! A taky kalfas a "filcák" !! I když jsem s tím náčiním nikdy v životě nemusel nedět. Já mám rád PIVO !! No vidíš a v Nymburku mají japonky na slad ...... svět je zajímavý a roůznorodý.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
CzechBeerMan
pondělí, 6. září 2010
16:32
Haha, miluji kritiku. Měl bych mít data a fakta správně ! Malakin má pravdu. Ten latinský název kvasinek má dokonce špatně napsán i pivovar Nymburk ny svých webovkách , "carlsger..." mě hned nesedělo , tak jse m zajel na Yahoo pro správný název a ehjle : napsal jsem tam sám dvě chyby ..... omlouvám se. Ale na kurzívu Ti seru (pardon) Marku ..... p.s. nicméně - v příští mé reportáži si již nyní vyhrazuji právo na nepřesnosti .... on jě někdo vypiluje ! Příště z Rychnova .
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Martin C.
pondělí, 6. září 2010
14:18
No tak, chlapi, to si hodláte honit triko nad několika drobnými nepřesnostmi v článku? Doplnit článek - dobrá - ale tohle se mi zdá dost přes míru slušnosti. Myslím si, že Libor napsal kvalitní článek o Pivovaru Nymburk, udělal hezké zajímavé fotky a navnadil nás, abychom si připomněli, jak chutná nymburské pifko. Za to všechno mu patří dík.
Rosťa
pondělí, 6. září 2010
14:44
to Martin C.: Já jen doufám, že všichni znáte Křemílka!
http://www.youtube.com/watch?v=CdpQm3TXsA4
pechi
pondělí, 6. září 2010
10:57
Pěkný článek, jen trocha přesnosti by neuškodila... Hrabal je rodákem z Polné, ta leží ještě v historických Čechách, takže byl Čech a ne Moravák, dále strýc Francin (správce pivovaru) byl Hrabalovým otčímem, Pepin byl Francinův bratr. Pivovar je novostavbou z roku 1895 (neplést se starým měšťanským pivovarem v NB), no a káry na slad zase tak velkou kuriozitou nejsou, říká se jim japonky a vím o pár opuštěných kusech i o opuštěných maltomobilech (mmch. čs patent).
---------------------------------
Zpráva byla upravena 06.09.2010 ve 11:00:32
Pavo
pondělí, 6. září 2010
12:39
to tomas: Židenice nejsou u Brna , ale jsou městskou částí.
napsal(a): Pavo [Odpovědět]
Malakin
pondělí, 6. září 2010
12:50
Libore, pár drobností:
Na té Hrabalově desce není "Já žádnou desku nechci, a když tak jen ve výšce kam čůrají psi", nýbrž "Já žádnou desku nechci, ale když, tak jen ve výšce kam čůrají psi".
V článku jsi použil větu "Zavítáváme i nahoru na sýpku - hvozd". Co jsi tím měl na mysli? Mám tomu snad rozumět tak, že ve tvém pojetí je sýpka totéž co hvozd, nebo snad že sýpka je součástí hvozdu, příp. že hvozd je součástí sýpky?
"Saccharomycers carlsbergencis" je nesmysl, správně se to píše "Saccharomyces carlsbergensis" a kurzívou. Dávej si na to pozor.
to Pavo: Hrabal se narodil v r. 1914, Židenice však byly k Brnu připojeny až v r. 1919...