Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Chotěboř (okr. Havlíčkův Brod)

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Pivovar Chotěboř (okr. Havlíčkův Brod)

Pivovar Chotěboř (okr. Havlíčkův Brod) [p579]

Zpráva č. 21 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Dnes z Chotěboře. Přiznám se. Nevěděl jsem dříve, když někdo vyslovil název tohoto městečka, kde přesně leží a kde ho hledat. Jen do té doby, než tam vznikl pivovar. Dnes už to vím. A to je zeměpis a geografie mým dalším koníčkem. No… Ruku na srdce. Vy nemístní, Vy jste to věděli?

Poutač před Chotěboří
Poutač před Chotěboří

Jednoduše řečeno, pivní mapa České republiky se rozšiřuje o další zářez. A my, kluci z Pivního.infa, tyhle mapy máme rádi, že? Více než ty s hrady a zámky (nic proti historii). Jen houšť… Můj „smysl šestý“ mě naviguje k pivu pro „šestý smysl“ a ejhle. Jsem zde. Nezabloudíte. Všechny cesty vedou nikoliv do Říma, neb tam žádné dobré pivo není k mání... Ale do Chotěboře! Na Vysočinu.

Pivovar Chotěboř - celkový pohled
Pivovar Chotěboř - celkový pohled

Pivovar je jako ze škatulky. Čistý, nový, zajímavý. I když je to jen ona „alu hala“, které rostly v 90. letech, a rostou i nadále, jako houby po dešti při českých dálnicích. Historii tu ani hledat nejde. První várka byla vařena 7. června 2009. Tož úplné miminko. Pivovar je vlastnictvím firmy Ross Holding a.s., která si ho také po stavební stránce vybudovala, a mrknete-li na její webovou stránku www.ross.cz zjistíte, že je to velký propletenec činností a dalších mateřských či dceřiných společností…

Mrknete-li na portál „justice.cz “ našeho Ministerstva spravedlnosti, kde lze volně a beztrestně slídit po majetkovém vlastnictví a ukojit voeyerský chtíč, zjistíte, že je to čistě ryzí český podnik. Bravo! Technologie byla generální dodávkou firmy Strojte s.r.o., Jeřišno. Tento pivovar je vlastně jakýsi pilotní projekt! Když se bude dařit tomuto prvního dítku, vzniknou další. Uvidíme. Je to zajímavá myšlenka, ale jedno jí chybí: originalita a punc unikátnosti. Z hliníkové krabice nejde a nečiší to ono hřejivé teplo a osobní příběh.

Nicméně přeji firmě Ross mnoho úspěchů. A to i na zahraničním trhu. Je dobré šířit um a tradici přes hranice. Je dobře, když někdo podniká v poctivém řemesle a oboru. Je lepší mít přehršli pivovarů než přehršli heren. A perlička a ironie na závěr z historie starého chotěbořského pivovaru ze 14. století.

Cituji z webu pivovaru: „Budova pivovaru se nedochovala, lehla popelem během husitských válek, když město dobyl a poničil táborský kněz Petr Hromádka z Jistebnice“ A vidíte, jak se zase opakuje loupeživá husitská destrukční aktivita. Tu rabuje dokonce sám kněz. Viz můj předešlý článek o Pivovaru Klášter, kde jsem byl napadán z neznalosti historie, nicméně pivovar v Klášteře - Hradišti zhynul taky rukou kališníků. Takže si mohu dokonce dovolit ten luxus tu historii neznát. Stačí, když umím jakžtakž číst a věřím střídmým historikům.

Plenil-li někdy Čech v Čechách, kradl-li tu, zabíjel-li tu nevinné, … byl to hlavně husita a pak už jen komunista! Já nikdy neměl rád toho našeho jednookého banditu a lapku! Nejlépe mu šlo vraždit, na to byl „kadet“ a expert! Tak do mě pánové – promovaní historikové… Já vím, já vím, na vše je nutno koukat v „historickém kontextu“, ale proti rovnici 1+1=2 se Vám bude složitě argumentovat. Ale Vy si poradíte. Jistě to plenění ospravedlníte. Hlava študovaná a dobrý právník, co umí hlavně jen dobře až výtečně kecat a kecat, taky vyseká jasného vraha z maléru. Haha. Selský rozum někdy prostě neplatí…

Pan Oldřich Záruba, hlavní sládek
Pan Oldřich Záruba, hlavní sládek

Zpět z vratké minulosti do současnosti. Hlavní postavou dnes, a troufám si tvrdit i jakýmsi motorem a ideovým vůdcem, je v pivovaru pan Oldřich Záruba, který má bohatý živý pivovarský „kádrový profil“... 29 let v havlíčkobrodském Rebelu a také v pivovaru Golčův Jeníkov (uzavřen 1996). Umí a ví! Povídá a já vidím, že pivem žije!

Podsládek, pan Luboš Vrána
Podsládek, pan Luboš Vrána

Podsládkem je pan Luboš Vrána (zachycen při čištění tanků) a dále suma sumárum je v pivovaru 9 lidí – zaměstnanců. To není tak hrozné, že? Mají se co ohánět, což je skvělé. Je vždy lepší mít více práce než žádnou. A pár lidí externě dělá marketing, reklamu a vztah s medii.

Varna a scezovačka
Varna a scezovačka

Procházíme pivovarem. Je celý v podstatě vidět přes sklo z oken jakési reprezentativní místnosti pro obchodní jednání. Krom varen ovšem. Ty z tohoto salonku nespatříte, ale jsou zase naopak vidět přes velká okna z hlavní silnice Chotěboř - Hlinsko. Projdete-li z varny dveřmi dále, octnete se u spilek a tanků.

Otevřené spilky
Otevřené spilky

Spilky jsou klasické, otevřené. Můžete k nim, jako v každém pivovaru, po schodišti a plošině. Dvě jsou prázdné, dvě plné… Vše v nerezu. Chvíli se kochám kvasnou dekou. Naproti spilkám jsou horizontální ležácké tanky. Leží jich tu svorně vedle sebe 18 kusů, každý po 80 hektolitrech, celkem tedy 1440 hektolitrů. Slušně zaděláno na to, aby pivaři na Vysočině nemuseli mít žízeň.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Slad se vozí z Olomouce, kvasnice z Budvaru a o chmelu není třeba psát (nápověda pro laiky: ze Znojma chmel není! To má dobré okurky a zelený Veltlín). Sečteno a podtrženo, celá tahle „sranda“ postavená na zelené louce je bratru za hezkých 45 milionů Korun českých.

Pivo samotné? Vaří se momentálně 5 piv. Originál - světlé výčepní pivo, Prémium - světlý ležák, Černé Prémium - tmavý ležák, Speciál - speciální karamelové pivo a Patron - nealko pivo. Na žatecké Dočesné 2009 právě ten ležák Premium čněl s nadhledem nad pivy z velikostně podobných pivovarů a velice nám chutnal. Pivo se stáčí do sudů ale i do láhví. Nepasterizuje se.

Piva z Chotěboře
Piva z Chotěboře

Vše o sortimentu se dozvíte a dočtete na oficiální webové stránce pivovaru www.pivovarchotebor.cz. To víte, že dostanete i porci obvyklé propagandistické a „národnostní“ masáže! Je to jak přes kopírák … „tradiční česká receptura“ … „nejlepší“ … „plnost, harmonická chuť“ … atd., atd. V tomto jsou všechny pivovary stejné … malé či velké. Všechny mají právě to „nejlepší“ pivo. Leckdy právě jen na tom webu či papíru. Nemám jim to za zlé. Choval bych se stejně.

Lahvovna
Lahvovna
Lahvovna
Lahvovna
Přepravky
Přepravky
Víčka
Víčka

Ale my se raději teď koukněme ještě na skok, prostřednictvím několika fotek, do lahvárny. A budete-li mít na pivko chuť, zastavte se v řetězci marketu Billa, jedete-li přes Havlbrod či Jihlavu. Pivovar má také vlastní prodejnu. Za růžkem. Pondělí, středa, pátek od jedné do třetí jste vítanými zákazníky. A navíc dalších 40 blízkých i vzdálenějších hospod má také toto pivo na svém štítě.

Pivovarská prodejna
Pivovarská prodejna

Ochutnat ho můžete dokonce na své cestě na Slovensko nebo do Belfastu (Severní Irsko, Spojené království). Ano, do těchto dvou zemí se již vyvezlo. Jistě nám nedělá ostudu. A není vyloučeno, že i v té Británii jednou vyroste nová „Chotěboř“. Kola byznysu se točí nemilosrdně. Ale Chotěboř se asi nejvíce hodí právě do Chotěboře.

Chotěboř, hlavní náměstí
Chotěboř, hlavní náměstí

Je to optimálně velké - malé město pro “novou legendu“. Více o městě na www.chotebor.cz. Přidáme-li místní zdravý patriotismus (zde jsem trochu skeptický), mohlo by vše klapnout! Proto si tam zajeďte sami. Na točené! Ověřte si svůj Šestý Smysl! Já to udělal taky. Projděte se údolím říčky Doubravy a pak si dejte jedno či dvě, Vaše spravedlivé, orosené. Víte přeci, že vše chutná nejlépe přímo u (a od) zdroje! Popřejme Chotěboři vše nej!

CzechBeerMan v pivovaru Chotěboř
CzechBeerMan v pivovaru Chotěboř
Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 12109x] [4. leden 2010]
[Exkurze] [comments: 15] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek Jirák

úterý, 28. září 2010
12:40

Pivo z Nymburku mohu doporučit,zvláště vydařený kus je 11 stupnový ležák.Pelhřimovské pivo jsem pil před rokem a půl a musím přiznat že má říz.Je jen škoda že se v Praze nikde netočí a musím na něj jezdit do Pelhřimova.Marek


napsal(a): Marek Jirák (JIRAKTIRAK(a)SENAM.CZ) [Odpovědět]

Dan

úterý, 28. září 2010
12:58

Dan

to Marek Jirák:
Hm, to je hezké, ale toto je diskuze o pivovaru Chtěboř...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

bomberek1

středa, 28. duben 2010
10:25

Článek ujde, jenom chybí tyto důležité informace, vlastní pivovar je vzdálen od města (vlakového nádraží 2÷3 km), neexistuje pivovarská hospoda, točené najdete v hospodě U Niklů, U Hermanna, dvanáctku na vlakáči. Pivo docela dobré, vaří jenom světlou 10°,12° tmavou 12° a karamelový speciál 13°(ten jsem ale nikde na čepu nepotkal). Z tohoto pohledu to pro mě moc útulný pivovar nebyl, ale na nováčka dobrý počin. Dej Bůh štěstí


napsal(a): bomberek1 [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
13:31


posted by: Inzerce

Jenda

čtvrtek, 7. leden 2010
18:10

Jenda

hezký článek, ale souhlas s pírou, to vážně není hezký výraz, trochu rozumím CBM a jeho steskům směrem ke komoušům, ale volí je polovina (možná to bude víc) národa, tak nemá cenu se tím trápit i tady.
každopádně piju právě kvasnicovou Chotěboř a je to vážně zázrak, je prostě úžasná, pokud to takhle zůstane, budu ji nadále milovat. (a jsem Kejna, jen mi nějak nejde se přihlásit)


ICQ: 262257299

napsal(a): Jenda [Odpovědět]

siki

úterý, 5. leden 2010
20:55

siki

S Chotěboří sem setkal jen jednou ato s točenou dvandou, ušla, ale nic extra. Bylo by dobré, kdyby se svými lahváči prorazili i víc na západ (Praha, Plzeň) Jistě bych si jich rád pár zakoupil...
A pro ostatní šťouraly, toto je pivní web:-) http://www.husitstvi.cz/ http://www.ujc.cas.cz
:-)


napsal(a): siki [Odpovědět]

píra

úterý, 5. leden 2010
13:14

píra

Historický exkurz, i když velmi, opravdu velmi, subjektivně zabarvený, mi nevadí. Mnohem víc mi vadí výraz "14 dní zpátky" :-) To je stejné, jako "mějte hezký den" nebo "vemte místo".


napsal(a): píra [Odpovědět]

Abrahaam

úterý, 5. leden 2010
12:12

Abrahaam

Pekny clanecek, ale vadi mi tam ta historicka odbocka (at uz na husity mam jakykoli nazor :) ). Jeste si oprav popisek u sedme fotky ("Lazacke tanky") :)
Jinak lahvovou 12 jsem mel 14 dni zpatky a pochutnal jsem si. Snad se brzy dostanu opet k tocene.


napsal(a): Abrahaam [Odpovědět]

keramik

úterý, 5. leden 2010
11:30

Chotěboř jsem poprvé ochutnal až začátkem listopadu, lahvovou 12 Premium, když jsem na ni narazil v humpolecké Bille. Byla vynikající a od té doby si ji nemůžu vynachválit. Snad tu kvalitu udrží, tohle pivo mi fakt chutná.


napsal(a): keramik [Odpovědět]

Weetek

úterý, 5. leden 2010
11:01

Weetek

Jak pravil emu, na trapnou husitskou provokaci nereaguji, ale pokud by se někomu nezdála větička "cesty vedou nikoliv do Říma, neb tam žádné dobré pivo není k mání...", dávám tento odkaz: http://www.mondobirra.org/micro.htm#lazio
S italskými minipivovary (i když ne přímo těmi z Říma) mám velmi dobrou zkušenost, tak věřím, že aspoň některý z těch pěti římských mini by dokázal uspokojit i vysoké nároky Českého pivomuže :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 5. leden 2010
08:30

CzechBeerMan

* oprava - chtěl jsem napsat "jede" (viz předešlý vzkaz) , ne "jeden" ! omlouvám se.


CzechBeerMan

úterý, 5. leden 2010
08:29

CzechBeerMan

Hoši , tak se vyjádřete jak Vám jeden "Chotěboř" teď ..... nebyly náhodou nejlepší právě ty první várky ??


Malakin

neděle, 10. leden 2010
13:28

Malakin

to Pavel R.: On i popis obrázku "Varna a scezovačka" je trochu zavádějící, neb se jedná o prostor, kde se vaří, a ne o označení varných nádob jak to z popisu vyplývá, ale to jsou už detaily, které bych toleroval. Je to takový pivovarský žargon, stejně jako např. Sud či bečka znamená jednou nádobu a podruhé zase akci spojenou s pitím točeného piva.

to CzechBeerMan: Chotěboř jsem zkusil čtyřikrát (10, 12 i tmavé, točené i lahvové) a ani jednou neoslovila. Jenom hořké pivo a nic víc. Ale kvasničák jsem dosud neměl, tak třeba aspoň ten bude stát za řeč.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

val

úterý, 5. leden 2010
00:16

val

Kam se hrabou komunisti - Husité, to je to Ultimátní Zlo! :-)


napsal(a): val [Odpovědět]

Pavel R.

pondělí, 4. leden 2010
23:27

Pavel R.

Na husity, komanče a pod. kašlu. Jen mi trochu nejdou přes vousy ty spilky... Nás učili, že spilka je jen jedna, skládající se z jednoho, či více oddělení. V každém tomto oddělení byly umístěny spilečné kádě ať dřevěné, betonové nebo nerezové. Toť vše...


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

emu

pondělí, 4. leden 2010
23:00

emu

Tak předně doufám, že na trapnou husitskou provokaci autora tu nebude žádný čtenář reagovat, tj. nerozvine se tu historická debatu. je to tady o pivu.
Souhlasím, že z takové hliníkové krabice nesálá atmosféra, jako z jiných pivovarů, ale já jsem zase rád, že i současná doba dá pivovarniství nějaký přírůstek. takhle holt vypadá dnes vznikající průmysl a byla by škoda, kdyby v budocnu pivovarniství nemělo žádnou památku na naší součanost. tou památkou bude chotěboř. snad se udrží, myslím že má velkou výhodu v tom, že nově postavená budova v moderním stylu dokáže produkovat pivo levněji.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI