Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar Klášter (Hradiště)

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Pivovar Klášter (Hradiště)

Pivovar Klášter (Hradiště) [p245]

Zpráva č. 18 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Dnes uděláme malou výjimku. Pro malé osvěžení to tentokráte nebude minipivovar, ale pivovar krapínek větší. Včera jsem totiž narychlo upekl telefonický hovor s mým kamarádem, panem Zdeňkem Reskou, současným ředitelem Pivovaru Klášter, a on mě pozval na prohlídku tohoto středního pivovaru. A udělal jsem dobře! Den se povedl, pivovar byl zajímavý a přídavkem jsme ještě měli tolik štěstí, že jsme dostali ochutnat domácí pivko i z blízkého rodinného minipivovárečku v Sezemicích.

V Sezemicích vaří
V Sezemicích vaří

Spokojenost byla tedy dokonána. Ale zpátky do „Klášteru“. Vítejte nyní v království „K Brewery Group a.s “. Ne že bych snad překypoval důvěrou a nadšením v naše společnosti takovéhoto názvu, ale v tomto případě jsem rád, že se tu konečně našel někdo, kdo udrží (možná) české pivovary v českých rukách, kdo je ochotný přiložit ruku k dílu, a kdo je povede ku prospěchu a prosperitě. Uvidíme. Přeji lidem kolem pana doktora - inženýra Radila mnoho štěstí. Snad to klapne. Minimálně je tu jistota, že naše hrdost zůstává doma a nestarají se o naše pivovary nějací „nepivní“ Rakušané (viz dříve pivovar v Jihlavě) či jiní exoti. Pokud si něco zkazíme, zkazíme si to sami. Dobrý pocit ne?

Klobouky pana starého v Klášteře
Klobouky pana starého v Klášteře

Pivovar Klášter a místo, kde se nachází, má bohatou historii. Jde zpět až k roku 1570. Tehdy se zde, v místě bývalého kláštera řádu Cisterciáků, začalo vařit pivo. Samotná historie „kláštera v Klášteru“ jde ale ještě hlouběji. Založen byl okolo roku 1177 a vypleněn (čti vykraden) pak, jak jinak, než ve jménu „jednoty, rovnosti a bratrství“ samotnými loupeživými husity v roce 1420. Nemohu se ubránit asociaci s rokem 1948. Miluji mistra Jana a jsem na něho hrdý, ale ti co kradli, zabíjeli a plenili v jeho jménu to byla svoloč … to byli normální zloději a vrazi, o jejichž jednookém vůdci se s takovou pýchou učíme. Tímto jejich rabováním také místní klášter skončil jeho původ a dnes připomíná v objektu pivovaru už jen brána s portálem.

Zachovalý portál
Zachovalý portál

U pivovarské brány nás taky už čeká pan podsládek Radek Ludvík, aby nás provedl celým areálem. Pracuje zde již 16 let, ale je to nicméně stále mladý muž. Nevypadá na (pod)sládka a člověka točícího se okolo piva, je hubený... Ale pevně věřím, že jednou bude sládkem hlavním! Ví, zná a rozumí.

Podsládek pivovaru Radek Ludvík
Podsládek pivovaru Radek Ludvík

Otevírá nám varnu. Jsou zde čtyři nerezové kotle, všechny stejného tvaru, ale rozdílné velikosti, pěkně seřazené od největšího do nejmenšího … varna, zcezovačka, vystírka … je těžké to vyfotit vše naráz. Místnost a technologie v ní je stále ještě nová, dodala jí v roce 1993 firma ZVU Hradec Králové. Samotná varna má objem 280 hektolitrů a dozvídáme se, že se vaří tak na 40 % kapacity.

Varna
Varna

Přijde-li tedy „velká světová žízeň“, jsou zde připraveni (i když export je zatím zrušen). Dělá se 5 várek týdně. Chmel ze Žatce a slad z Brodku. Klasika. Zkouším si na chvíli, jak chutná moc a velení, a usedám do „velínu“ pivovaru. Jen na chviličku, abych to Zdeňkovi nepřebral! Je to sladký pocit pro tak ješitného muže jako jsem já, ale dělat bych to nechtěl. Raději píši a pisálkuji…

Velín
Velín

Sjíždíme prehistorickým výtahem o patro níže, do spilek. Kvasné kádě jsou klasické otevřené vany. Je jich zde tedy požehnaně. Překvapuje mě jejich množství a hlavně hloubka některých z nich. Odhaduji to ke třem metrům … neplavec by se utopil v pivu. Krásná smrt. Většina spilek je prázdných (viz zmínka o kapacitě dříve), ale ty, co jsou obsazené, vypadají lépe než dobře!

Spilky
Spilky

Krásná „šlehačka“ jakoby poprášená „skořicí“ na povrchu … no myslím, že Franz Sacher ve Vídni by mohl jen tiše závidět a zřejmě ani on by to na dortíku nenaaranžoval lépe. Však se mrkněte! Jó, chcete dostat ránu do nosu? Tak pokud Vám to sládek někde v pivovaru dovolí, tak se pěkně nakloňte těsně nad pěnu ve spilce a zkuste ji rozfouknout! To jsem dodnes nevěděl. Kysličník uhličitý, produkt to kvasinek, se drží nakumulovaný právě pod tou kvasnou dekou, neb je těžší než vzduch a lehčí než voda (pivo) samozřejmě. Dostanete levý (či pravý) hák…

Černá jedenáctka
Černá jedenáctka

Jedeme ještě o jedno patro níže, do ležáckých sklepů. Opět je to zde rozlehlé a staré. Trochu podobné jako ve Staropramenu. Jedna dlouhá chodba s příčnými sekcemi s tanky. Leží si tu svorně a v míru devítka s dvanáctkou … a jedenáctkou … světlá či tmavá … a nehádají se, na rozdíl od našich tzv. politiků. Chce to jen trochu umění a trochu zralosti. To vše v pivu je.

Ležácké sklepy
Ležácké sklepy

Také se zde v podstatě vaří jen čtyři druhy piva. Možná trochu málo na pivovar této velikosti, ale myslím, že i tak to stačí. Co myslíte? Světlá devítka, světlá jedenáctka a dvanáctka a tmavá jedenáctka. Speciály se skoro nevaří, a pokud ano, tak velice zřídka. Vše o zdejší produkci si můžete nakonec přečíst sami na www.pivovarklaster.cz.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Musí Vám být ale prý více než 18! Říkám si: proč? Já svého syna, kterému je 8 let, učím o pivu s pýchou. A nemyslím si, že by z něho vyrostl alkoholik či pijan. O pití to není. Proč musí být člověk, který chce vstoupit na webovou stránku pivovaru, starší osmnácti let? Někdy je na těchto stránkách spousta zajímavé historie. A pivo je naše národní pýcha. A ta pýcha se musí pěstovat již od kolébky. Vsadím botky, že tohle přitroublé nařízení je dílem Bruselu.

Staré nepoužívané betonové tanky
Staré nepoužívané betonové tanky

Pan Ludvík nám ukazuje ve sklepích i jednu raritku. Mají zde i staré, již jistě léta nepoužívané, betonové ležácké tanky. To vidím vážně poprvé. Nápis na tanku říká: „Rostock & Baerlocher – závody na stavbu stálých betonových kádí a sudů systému Rostock“. Tak tady opravdu dýchají staré časy. A možná dobré časy. Kdo ví?

Stáčírna sudů
Stáčírna sudů
Filtr
Filtr

Jsme ve větším pivovaru, který pivo filtruje a láhvuje, pojďme ještě tedy dále, okouknout i tato zařízení. Filtr sice ještě funguje, ale prý do 14 dnů ho odstaví a nadále se bude používat jen vertikální křemelinový filtr. Říkám si, pořád je to ještě filtr, a ten do pivovaru nepatří! Haha. Ale k dobru jim tedy alespoň přičtěme fakt, že už odstavili „pastera“. A vůbec celé toto stáčecí zařízení je složitější než jsem čekal … vymývačka, druhotná filtrace, etiketovačka, horní čištění, stáčení do sudů, „basovačka“

Basovačka
Basovačka

Opět poprvé se tu setkávám s křemelinou, hmotou pro filtraci. Dozvídám se, že jsou to v podstatě rozemleté schránky (ulitky) rozsivek. Je to jemňoučké jak píseček na nějaké VIP pláži. Vše tu jede na železném pásu podobném jako má tank na kolech. Nu a nakonec vyjede basa plná dobrého piva či sud a my pivaři můžeme narazit či vzít do ruky otvírák. Dokonalé!

Nefiltrovaná dvanáctka
Nefiltrovaná dvanáctka

Já s kolegou na tom jsme ještě dokonce lépe. Pan podsládek není malicherný muž a natáčí nám do velkých petek kvasnicovou dvanáctku, která je velmi dobrá. Dále degustujeme vše, co je v tancích, dostávám nějaký ten malý pivovarský suvenýr. Ano, mohu teď s klidným svědomím prohlásit, že pivovar Klášter již trošičku znám. Nezbývá než poděkovat.

CzechBeerMan v pivovaru Klášter
CzechBeerMan v pivovaru Klášter

Ještě se rozhlížíme po „dvorku“, míjíme flotilu pivovarských náklaďáků a pak již za námi zaklapne brána pivovaru. Ta brána má nový „kabát“ a musím říci, že se jim vůbec ale vůbec nepovedla. Je sterilní a nezajímavá. A také nepraktická. Vrátný ani nevidí, co do pivovaru přijíždí. Ta stará brána byla vzdušná a měla na sobě pěkné kovotepecké dílko ve tvaru soudečků s nápisem Pivovar Klášter a také tam bylo vytepaných několik pivních láhví. No nic, možná to bylo příliš „staromódní“. Dnes se jde cestou „pokroku“, že? Čím prostší, duševně plošší, komerčnější a jednodušší, tím lepší. Individualita, nápad a originalita se nenosí. Škoda.

Brána a pohled na pivovar
Brána a pohled na pivovar

Článek by nebyl úplný, kdybych teď nezmínil pivovarskou restauraci Skála , která sice již nepatří pivovaru (jde o samostatný podnikatelský subjekt), ale která se nachází přímo pod pivovarem a opravdu je ve skále. Tedy nic pro klaustrofobiky. Restaurace tak zřejmě přichází, dle suché statistiky, o 4,5 – 5 % možných návštěvníků. Ale je to vskutku reprezentativní zařízení, otevřené denně krom neděle, od 14:00 hodin až do půlnoci, kde se jistě dobře najíte a zcela jistě se zde napijete piva Klášter. A to i kvasnicového. Dejte si tři Kláštery 12° a možná pocit uzavřeného prostoru zmizí jako pára nad hrncem.

Restaurace Skála
Restaurace Skála

A nemusí vše být jen o pití a jídle. Ten místní kraj má něco do sebe. Není fádní. Pěkný na výlety, rybaření i cykloturistiku. Jizera se tam vine jako had, kilometr od pivovaru narazíte na Zámek Mnichovo Hradiště stojící za prohlídku. Při procházce místním krajem lze prý narazit na pomníčky prusko-rakouské války, války U Mnichova Hradiště. Chudáci Rakušáci, už jsem se o ně dnes v článku párkrát otřel. A oni i u toho „Mnicháče“ dostali pěkně na prdel … to je život. Tak na viděnou v Pojizeří.

Zámek Mnichovo Hradiště
Zámek Mnichovo Hradiště

Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 15347x] [21. květen 2009]
[Exkurze] [comments: 55] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek Jirák

úterý, 6. duben 2010
07:49

Zdravým všechny pivaře,pivo Klášter je jedno zmála piv které si zachovalo svou jedinečnou chut.Je jen škoda že v okolý Brandýsa nad Labem se se netočí a proto si kupuji Klášter v lahvých.


napsal(a): Marek Jirák (jiraktirak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 15. červen 2009
19:37

CzechBeerMan

To Weetek: nazdátek Weetku , píšeš o mém plácání, ale nějak jsi zapomněl že nejvíce tu plácáš právě jen Ty. Máš tu hochu 6 komentářů .... haha. Jsem rád že moje články, i kdžy mě prý "nemusíš" , tak hltáš. Nevynecháš jeden !!! Ty jsi mi , narozdíl já Tobě, vcelku sympatický chlapík. Hodně mluvíš. Jen mě mrzí že nemáš dostatek chlapské odvahy se ke mě na nějaké té burze či pivní akci, kde tak masově kradu, přitočit a jako chlap se všemu zasmát či plácnout nějakou neagresivní průpovídku ...... natolik jsi ještě nedospěl. To já , kdybych tě znal, Ti klidně podám ruku. jenže Ty js i zřejmě posera. Díky.


Adsense

12. červen 2024
23:36


posted by: Inzerce

CzechBeerMan

úterý, 9. červen 2009
13:44

CzechBeerMan

Ano Pavle , byl jsem v Sezemicích ten samý den jak v Klášteru , a mohu odpřísahnout na mé děti že pan Němec zrovna vařil .... varna bublala a jeho přístavek přijemně voněl . Bylo to tento květen . A z jiného sudu mi vlastnoručně natočil jeho pivo . Dle jeho slov ..... bylo docela dobré. Dal nám petku na cestu. A já mu tímto tady ještě dodatečně děkuji


Pavel

neděle, 24. květen 2009
15:18

Pavel

jak to je s těmi Sezemicemi, slyšel jsem že už nevaří ? Libore tys nezmiňoval že jsi ten pivovárek navštívil a okoštoval


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

Michal

neděle, 24. květen 2009
14:59

Michal

Výbornej čtivej článek, 45 příspěvků v diskusi...proč se jich 40 netýká piva :-? ::cry


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Kozel

pátek, 22. květen 2009
12:58

Kozel

Energetik: Jo,tak to se tam potkáme,vyrážím po 14,30 z práce.
Mně chybí ve "sbírce" Leskovec a Kozlovice...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Píra

pátek, 22. květen 2009
14:27

píra

to Kozel: Teď jsem odtamtud dorazil z oběda. Leskovec byl, Kozlovice narazí až v průběhu odpoledne na zahrádce. Jinak zatim byl Kanec stout, Hukvaldy, Baronka došla, Zabiják, Kozlíček a Matuška. Večer asi taky přijdu dát tak dvě tři...


napsal(a): Píra [Odpovědět]

Kozel

pátek, 22. květen 2009
12:04

Kozel

Energetik: Svatá pravda.Dnes před oběděm se nám tady rozepsal jeden obzvláště vydatný žrout Šalamounova hovna.Jo a ještě si to po sobě přečtu,abych neudělal pravopisnou chybu...


napsal(a): Kozel [Odpovědět]

Energetik

pátek, 22. květen 2009
12:28

Energetik

to Kozel: :D Jdes dneska? Tak kolem 16 hod. tam chci kostnout tri kousky (co mi chybi za mini, ktere jsem jeste nekostoval - napr. Koprivnice, Leskovec..), pak letim pryc, cili uz se asi do ZC nedostanu ;)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Energetik

pátek, 22. květen 2009
13:06

Energetik

to Kozel: Jojo tak Kozlovice taky a jeste Zabreh. Jinak tam vse uz okostovany mam. Tak fajn, ja tam budu v 16 ci lehce po, tak na pul hodinky, tak snad stihnu aspon dve tri maly ;) :)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Jiri.J

pátek, 22. květen 2009
12:01

Poslední reakce k tomuto tématu, pak už jen o PIVU: něco skutečně již nelze komentovat, např. Jarda rovnítko mezi husitským hnutím a Soc.dem. Taková prohlášení bych chápal u žáka 1. stupně ZŠ. Víte, kdo byl člen sociální demokracie v dobách CK monarchie?
Komplikovanost a rozpory uvnitř samotného husitského hnutí vydá na několik knih. Mělo mnoho myšlenkových proudů, v nichž nešlo o sociální, nacionální, ale čistě o teologické a méně již politické otázky. O násilí ve středověké Evropě se rovněž snad nic uvádět nemusí.
Pokusy o reformu církve naleznete už ve 4st.! A pak se táhnou celými dějinami křesťanství, v téměř identických projevech jako husitství. Co by řekl např. na CBM na vyvraždění albigénského hnutí? Pronásledování veldénského hnutí ještě před Husem. Jednalo se skutečně, o pro nás již těžko pochopitelný, čistě náboženský spor. Tyto spory (jakož i jakékoliv jiné náboženské spory ve středověké Evropě) se sebou vždy nesly eskalaci násilí, fanatismu a sociální rozvrat (Francie, Itálie, Německo, Švýcarsko). Je faktem, že Husitské hnutí bylo v Českém národu vždy silně adorováno a interpretováno z pozice momentální vládnoucí nomenklatury. Ale stejně blbé je vynášet dětinské soudy o středověku a středověkém myšlení.
Píro,nebuďte tak strašlivým a neházejte zde výchovnými záhlavci. Nechejte si je pro své žáčky, pokud k takovému výchovnému aktu najdete dost odvahy.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Jarda

pátek, 22. květen 2009
13:41

to Jiri.J:
Když nepochopíš, jak to druhý myslel, tak se na to zeptej a nesnižuj ho. Nebudu to rozvádět, tady je to o pivu. Ale zamysli se. Egoistický mocipán rozdává sliby mimo realitu a banda křupanů mu tleská a jde za ním a boří vše, co se vybudovalo a vrací společnost zpět.
Jinak co má doba husitská společného s CK monarchií? Prosím neodpovídej, pokud to není pivo :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 13:43:56


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

Energetik

pátek, 22. květen 2009
11:43

Energetik

Koukam, ze je moda resit u clanku p*coviny misto pivka, tak aspon strucne muj nazor. Clanky CBM se mi libi, stejne jako malakinovy a ostatnich, kteri jsou schopni dat par vet dohromady a podelit se o sve zazitky s ostatnimi. Dle meho subjektivni nazory ci ruzne historicke paralely clanky ozivuji, byt treba s nimi mnohdy v zasade nesouhlasim. Ale to je autorova vec a mne jde o pivo predevsim :-)

Ke Klasteru - klasterni jedenactka je absolutne skvele pivo. Srdcem jsem v Krakonosove, ale v Praze zasadne kupuji basy klasterni nepasterovane jedenactky. Jak psal malakin, obcas kvalita zakolisa, ale odpustit se to da. Posledni dobou i nektere nove cerstve stocene klastery peni jak tyden po expiraci ;) ale to nevadi. Kazdopadne se taktez priklanuji k nazoru, ze tocena nefiltrovana, pripadne nepasterovana, jedenactka svetla je mana nebeska (zejmena v Klasterni pivnici na Letne). Drzim pivovaru a panu Reskovi palce, at se pivovar nejen dari udrzet, ale casem i zvelebit.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Henri

pátek, 22. květen 2009
11:57

Henri

to Energetik: Výborná nefiltovaná 11° z Kláštera je také v Braníku U Kaštanů. Bohužel za cca 1,5 hod. co jsem tam naposledy strávil, jsem byl jediný, kdo si toto pivo dal, jinak všichni G 9 a PU 11. Když jsem do restaurace (na zahrádku) přišel a zeptal se servírky, zda mají Klášter, tak odpověděla máme, ale "jenom nefiltrovanej".


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Energetik

pátek, 22. květen 2009
12:27

Energetik

to Henri: Diky, jojo vim, bydlim pet minut pesky od Kastanu. To jsem uz tady konec koncu kdysi psal, ze to tam zacali davat na soutoc. Ale asi sam vis, ze tam to pivko neni v zime, to oduvodnili tim, ze v zime moc lidi nechodi a kazilo by se jim to.. Tak aspon tak. Ale v letnich mesicich tam je... Na druhou stranu musim rict, ze jsem to tam kostoval a oproti ty letensky se to neda srovnat. Dokonce jsem je podezrival, ze je to spis desitka :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

val

úterý, 9. červen 2009
16:59

val

to Energetik: dotaz: mají u Kaštanu Klášter ještě vůbec? Pokaždý, když jsem tam byl, zněla odpověď "nemáme, nevíme kdy bude" a na medailoncích na výčepu sem dycky viděl akorát plzeň, G9, G11 a Master.


napsal(a): val [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
10:35

Weetek

Milý Český pivomuži, mám na srdci jen dvě otázky:
Otázka první: Jak jste přišel na to, že Rakušané jsou pivní exoti? To, že Vás třeba nezvou do rakouských pivovarů na exkurze zdarma a nenabalí Vám na cestu pytel suvenýrů, to doufám není ten důvod :-)
Otázka druhá: Když v téměř každém svém svérázném opusu tak nebo onak okopáváte kotníky Bruselu, zajímá mě, zdalipak se důsledně vyhýbáte používání všech mostů, chodníků, infocenter, kulturních zařízení a všemožné infrastruktury, která se za "evropské" peníze vybudovala nebo zrekonstruovala dokonce ještě v období, kdy Česká republika nebyla členským státem.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Henri

pátek, 22. květen 2009
11:02

Henri

to Weetek: Evropská unie je pro nás jistě v mnohém přínosem a je dobře, že jsme také členskou zemí. Znamená to však, že se nemůže kritizovat nic, co není zrovna dobré? A že hovadin, které na nás vymysleli různí zdegenerovaní byrokrati a europoslanci, které si za chvilí budeme ostatně volit, už bylo dost a dost. Když budeme jen mlčet, protože čerpáme unijní peníze na opravy, tak se nám ta unije stane pomalu k nežití. A to bych jako zastánce členství v Evropské unii nechtěl, protože potom bych musel přehodnotit svůj, zatím kladný postoj. Jinak s názorem, že Rakušané jsou pivní exoti, také nesouhlasím, ale články "Českého pivomuže" jak parodujete jeho nick (co bychom vymysleli na nick Weetek, nebo třeba Henri? :-))nepovažuji rozhodně za "svérázné opusy".


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
11:26

Weetek

to Henri: To je nedorozumění, já nick Českého pivomuže neparoduji, pouze překládám. Když tím (nejen) pivním patriotismem tak srší, je s podivem, že si vybere přezdívku v angličtině, ale jako anglofilovi mi to zase až tak nevadí :-)
K té Evropské unii. Toto nejsou stránky o politice, politologii apod. Jsou o pivu. Nechci se s Vámi pouštět do pře o významu, úloze, fungování a směřování EU, ostatně zřejmě nejste žádný apriorní euroskeptik, takže by se žádná pře nekonala. Mě vadí jiná věc, a bohužel není to doména výhradně Pivomuže. Je to takové to neadresné (protože zpravidla nepoučené a neinformované) kverulanství všeobecného druhu. Nadávat na "bruselské byrokraty" slyším lidi, kteří nejen že nikdy neviděli žádného bruselského byrokrata, ale měli by problém napsat slovo "byrokrat" bez chyby. Tím míň se někdy mohli s nějakou skutečnou byrokracií setkat. Někdy je to až úsměvné, jak lidi, zpitomělí některými politiky a jakýmsi nepochopitelným "trucpatriotismem", na EU nadávají jak špačci, přestože se jich v životě žádné bruselské opatření nemohlo dotknout víc, než že si museli koupit koblihu v sáčku. Ruku v ruce s tm jde klasické čecháčkovské uvažování, že my si tu přece stejně všechno uděláme po svém a líp, jsme ve všem, hlavně pak v pivu, světová špička a nějaký přiblblí kravaťáci z Belgie nám nemají do ničeho co kecat. Ostatně, prej si ti troubové vaří třeba třešňová piva, no to je Máňo hnus, to bych se asi zblil, honem nám sem hoď ještě dva škopky... Přiznám se, že mám k tomuhle typicky malému uvažování strašnou averzi a z Pivomužových článků na mě občas silně začiší. Víc bych se v tom babral nerad, ostatně, za pár hodin frčím na Kypr, díky "bruselským byrokratům" ani nevadí, že už vůbec nevím, kam jsem doma založil pas :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Trhac

pátek, 22. květen 2009
18:45

Trhac

to Weetek: No nechci moc rozvádět debatu o EU, ale má opravdu mnoho pro a proti...v infrastruktuře jsou to opravdu pro, ale podívej se třeba na zemědělství(už díky nim nejsme ani soběstační) nebo na to, čím vším jsou europoslanci se schopní zabývat...Jinak CBM si opravdu občas rýpne a říká svůj názor, ale jeho články mě opravdu přijdou čtivé a celkem OK, sice občas taky nesouhlasím s některými jeho názory, ale nemusím tu kvůli tomu hned rozjíždět... Zase má články osobité, a když tak poslední dobou pozoruji komentáře k článkům, tak si říkám, aby to pak nedospělo k neosobitosti jak u europiv...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 18:46:19


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Zdeněk Reska

pátek, 22. květen 2009
10:12

to Roman Holoubek:
Označení "devítka" je pouze naše vnitřní pracovní označení, rozborem je možno zjistit, že stupňovitost původní mladiny je 9,80 - 9,90 %, tedy slušná desítka, ale v nižší kategorii spotřební daně. Toť celý problém s pojmem "devítka".
Děkuji všem příznivcům klášterského piva za podporu.


napsal(a): Zdeněk Reska (z.reska(a)pivovarklaster.cz) [Odpovědět]

Girdey

středa, 7. listopad 2012
13:32

to Zdeněk Reska: Zdravím, nedá mi to a zeptám se. Pokud píšete, že dle zjištění EPM je hodnota 9,8 - 9,9 je to tedy slušná, ale furt ještě devítka. Daňová kategorie výčepních piv je přeci 7 - 10,99 EPM. Rozumím tomu tedy správně?
Děkuji za případnou odpověď.


napsal(a): Girdey (rj.jaros(a)seznam.cz) [Odpovědět]

hroch

středa, 7. listopad 2012
17:03

hroch

to Girdey: Spotřební daň se platí dle tabulky podle kategorie pivovaru z celého stupně Plato zaokrouhleno dolů, Takže i 9.95 je pro daně devítka.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 22. květen 2009
12:26

Roman Holoubek

to Zdeněk Reska:

Děkuji za odpověď, ale ona devítka v článku je silně matoucí. To, že poctivé pivovary dělají pivo těsně pod danou hranicí EPM, je logické a v pořádku. Také mám Klášter za poctivý pivovar. Proto jsem se divil oné devítce. Tolik na vysvětlenou a jsem rád, že jste to tady sdělil. DEJ BŮH ŠTĚSTÍ
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 12:26:55


pavel

pátek, 22. květen 2009
16:31

Pavel

to Zdeněk Reska: Jo a ještě je na trhu nealkoholické pivo Klášter a to už vařejí v Platanu.jestli to tak půjde dál tak nebudem vědět co je na čepu.škoda.To Nás z Kláštera podvádějí.


napsal(a): pavel [Odpovědět]

Roman Holoubek

pátek, 22. květen 2009
09:56

Roman Holoubek

Kvůli sporům o hlubokou minulost zanikla jedna podstatná informace ze žhavé současnosti. Mám ji brát jako oficiální přiznání pivovaru, že Klášter Světlé je devítka?


Jarda

pátek, 22. květen 2009
09:17

To je počteníčko, to jsem ale dostal žízeň. Klášter mi chutná a Norma teď nějaký čas prodávala světlou 11° za 6,90. Ale také se nám tu rozpoutala hezká diskuse o husitství. Souhlas s Henrim. A až na to vraždění (zatím :-? ) se tu nabízí paralela husiti-socani.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 09:18:00


napsal(a): Jarda [Odpovědět]

emu

neděle, 24. květen 2009
00:34

emu

to Jarda: myslím, že v soutěži o nejblbější příspěvek by v této diskusi byla velká konkurence, ale nejspíš tenhle by vyhrál. Vůbec se mi nelíbí, jak se do piva tahá politika, kvůli tomu to tady snad není ?!


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Jarda

neděle, 24. květen 2009
08:37

to emu:
Malá poznámka na konci příspěvku a jak to někoho dokáže nadzvednout :-? Poslední Henriho věta "...jedna velká katastrofa, která tento region uvrhla tak o 100 let nazpět. Loupeže, rabování, vypalování a vraždění (byť pod nějakou hezkou ideologií) není opravdu to, na co bych z našich dějin byl hrdý..." je skutečná definice rudo-oranžového stylu.
Ale dobrá, příště už jen o pivu :)


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

emu

neděle, 24. květen 2009
12:38

emu

to Jarda: tady se schází lidi různého politického přesvědčení, což se projevuje i zde v diskusi. ne každý fanda piva má rád modrý ptáky (kteří určitě nikdy nekradli, 90.léta jsou všechno smyšlenosti, že jo...) a i mezi příznivci čssd jsou slušný lidi! takže je logické, že čtenáři tady mají různé politické názory, což je výborný předpoklad pro to, aby jsme tady z toho udělali debatu a la idnes.cz to chceme ?
když už to tu jarda začal, tak já se třeba nestydím za to že jsem spíš socanem (i když ne nijak hrdým), než modroptákem :)


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Jarda

neděle, 24. květen 2009
20:28

to emu:
Fakt miluji lidi, pro které pokud nejsi jeden, tak jsi automaticky ten druhý. Jseš totálně vedle, nejsem ani modrej, ani zelenej, ani černej, ani rudej ani oranžovej. Jsem já. A k volbám nechodím proto, že s někým sympatizuji, ale proto, že si dokážu vybrat to menší zlo, když už není nic optimálního. Politickou debatu si z toho udělal ty. A jen si mě utvrdil v mém názoru. A v tom, že o politice je lepší mlčet i u piva, protože se vždy najde někdo, kdo je se vším velmi rychle hotov a je z toho jen problém. Ale v jednom si mi (nám všem) pomohl a to předsevzít si, striktně se tu držet piva.


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Henri

pátek, 22. květen 2009
08:52

Henri

Krásný článek, díky za něj. Už se nemohu dočkat léta, kdy jako obvykle tato místa navštívím a snad se již konečně dostanu do té skalní restaurace. Ještě mě zajímají podrobnosti k Sezemicím, nestálo by to za další článek? A co se "husitství" týče, tak to byla (podle mého názoru, na který mám právo) jedna velká katastrofa, která tento region uvrhla tak o 100 let nazpět. Loupeže, rabování, vypalování a vraždění (byť pod nějakou hezkou ideologií)není opravdu to, na co bych z našich dějin byl hrdý.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

umbob

pátek, 22. květen 2009
07:02

umbob

Ty jo, tak akademik Jiří J. opět nezklamal a nandal nám to. Jen co je pravda. Zastyděl jsem se a o víkend se pokusím pochopit aspoň jedno z těch hezkých českých slov, které ve svém off topic komentáři použil :)
Jinak článek pana Vojáčka se mi líbil, ani nesmyslně kritizovaná historická odbočka nerušila. Spíš bych jen tolik nejásal nad vlastnictvím KGB. Nevím, ale mám z této společnosti takový divný pocit. Strašně rád bych se mýlil a věřil v jejich čisté úmysly s českými pivovary. Čas ukáže


napsal(a): umbob [Odpovědět]

píra

čtvrtek, 21. květen 2009
23:07

píra

Klášter mám rád, mám rád i historii (vystudoval jsem ji a pak i několik let učil) a článek mne vůbec neuráží, naopak. Jde v něm hlavně o pivo, jak to zde má být. A Jiří mi připadá jako někdo, kdo se chce jen hádat a hrozně se vytahuje... Výchovný záhlavec by to chtělo.Brrr. Normálně jen čtu (skoro každý den), ale tohle jsem musel napsat.


napsal(a): píra [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
10:28

Weetek

to píra: Tak to jsi sklutečně napsat nemusel, na výchovný záhlavec jsi počítám dost malý jouda :-)Pan Pivomuž píše místy otřesné nesmysly a když ho někdo skutečně fundovaný a znalý poučí, mělo by to být poučení i pro další nevzdělance, jako jsi zřejmě i ty.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Píra

pátek, 22. květen 2009
10:50

píra

to Weetek: Chichi, stojim si za svym. Odpovědi z dnešního rána mne v mém postoji jen utvrdili :-)


napsal(a): Píra [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
11:15

Weetek

to Píra: UtvrdilI? No Píro, co ta hrubka? V tvým věku? :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

umbob

pátek, 22. květen 2009
11:25

umbob

to Weetek: Dětinské a laciné


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
11:33

Weetek

to umbob: Víc než Pírův "výchovný záhlavec" ? :-) Obvykle na pravopis v diskusích neupozorňuju, samotnému by sem tam písmenka žertovně přeskočí, ale když někdo někoho smázne tím, že se moc vytahuje, je ňákej moc chytrej a vůbec by zasloužil pohlavek, tak to prostě neodolám :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

umbob

pátek, 22. květen 2009
12:08

umbob

to Weetek: Pan Jobánek vytáhl do boje proti panu Vojáčkovi se zbraněmi úplně mimo rámec čestného souboje. Takže pírovi jsem za jeho komentář virtuálně zatleskal.
Je mi jasné už z dřívější doby, že CzechBeerMan je Vám krajně nesympatický, ale to už je na Vás, jestli budete jeho články, které Vás vždy tak pobouří, číst nebo si jejich ignorací ušetříte nervy.
A píru asi znáte osobně. Nebo z pár jeho vět dokážete odhadovat jeho věk? Potom tedy klobou dolů.


napsal(a): umbob [Odpovědět]

Weetek

pátek, 22. květen 2009
13:47

Weetek

to umbob: Hm, tak teď jsem zmaten. Co je nečestného na tom, když Jobánek poukáže na to, že Český pivomuž je zřejmě dost nevzdělán v dějepise, přesto hází v článku o pivu různá rádobymoudra? Když Jobánek uvede některé historické věci, Pivomuž ho posílá k šípku s jeho vzdělaností... No jistě, můžeme se pošklebovat, nebo dokonce hrozit záhlavcem každému, kdo ví o něčem něco víc než my, ale má to smysl a úroveň?
Máte pravdu, Pivomuže vůbec nemusím. Jsou mi směšná jeho silácká gesta v článcích i diskusích, pousmívám se nad jeho některými názory a naskakuje mi husí kůže na každé sběratelské burze, kde jsem náhodným svědkem jeho vemlouvavého hokynářství. Definitivně se u mě ztrapnil předloni na vánočních pivních trzích Honzy Kočky, kde jsem náhodou viděl, jak si hned po příchodu začal cpát do kapes papírové reklamní stojánky pardubického Porteru jako o život. Nic tato moje averze k němu nemění na tom, že se ozvu pokaždé, když bude nesmyslně paušálně kritizovat tu "rakouské pivní exoty", tu něco jiného, pokud budu mít pocit, že plácá. Tady si vůbec lidi zvykli hodně plácat, hlavně sebe navzájem po ramenou, jak skvělé články píší. No tak já to holt občas vidím jinak :-) Dáte mi taky "virtuální záhlavec"?


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Malakin

pátek, 22. květen 2009
12:13

Malakin

to Weetek: No když už jsme u těch překlepů a chyb, tak ty jsi jich tady nasekal taky dost:

Mě vadí jiná věc ... správně má být "Mně"

no to je Máňo hnus ... před a za Máňo ti chybí čárka

a další, i když méně závažné, takže než příště budeš zase kritizovat, zameť si nejdříve před svým prahem. Píra je sice novinář a ti by chyby dělat neměli, na druhou stranu však mohl chtít napsat úplně něco jiného nebo třeba část textu umazal a vložil tam slovo s jiným významem (mně se toto taky občas stává a troufám si říci, že nejen mně) a než si uvědomil, že tam někde zůstalo špatné "i", na nějakou opravu už bylo pozdě, protože Weetek mu nedal žádnou šanci...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 15:02:55


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Henri

pátek, 22. květen 2009
14:10

Henri

to Weetek: Kde CzechBeerMan prokázal ve svém článku neznalost dějin? To, že má jiný názor na husitství, nežli pan Jiri.J neznamená, že dějiny nezná. Souhlasím s Vámi v tom, že různé "pohlavky", popř. urážky bychom si zde mohli všichni odpustit. Nemusím souhlasit, mohu diskutovat, polemizovat, ale urážet se a napadat snad nikdo nikoho nemusí. Doufám, že čtenáři těchto stránek mají určitou úroveň, nebo snad ne?


napsal(a): Henri [Odpovědět]

CzechBeerMan

čtvrtek, 21. květen 2009
21:43

CzechBeerMan

A ještě pane Jiří : když Vám ukradne někdo peněženku budete se ptát pojmech jako je transsubstanciace, realismus, nominalismus atd a jiných "nesmyslech" ?? Nebo nazvete lapku zlodějem ??


Jiri.J

pátek, 22. květen 2009
07:08

to CzechBeerMan: Myšlení středověkého člověka bylo kvalitativně odlišné od myšlení člověka doby moderní, jež je konstituováno myšlenkami osvícenství. Ve sstředověku měl lidský život pramalou cenu. Husitské války byly mimo to v podstatě válečný konflikt. Za takových okolností nastává odbdobí anómie, kdy přestávají platit dosavadní sociální normy. Na země České byla následkem náboženského sporu. Máte pocit, že účastníci křížových výprav se chovali galntně? ne, loupili a vraždili, zásobovací problémy řešili prostě pleněním...


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

CzechBeerMan

čtvrtek, 21. květen 2009
21:38

CzechBeerMan

Pane JiříJ. , víte co , já Vás miluji ale jděte k šípku s Vaší vzdělaností ..... klášter byl vyrabován husity a tečka. Kdo rabuje je zloděj a vandal !! Jestli to je v 21 století nebo ve 15-tém je mi fuk ! Nic mi nemusíte vědecky zdůvodňovat. Vy jste v tu dobu taky nežil, tak si to vykládejte po svém, já si to bud u vykládat také po svém .... ok ? Sám Žižka byl v roce 1406 - 09 členem tzv. lapkovké družiny než mu dal dal král Václav IV amnestii. Víte co je lapka ? Asi nevíte , protože jste Doktor Historie a ne obyčejný muž ! Já Vám to povím : lapka = najezdní zloděj . Raubíř, chmaták , atd. A ta zlodějina v těm zůstala tak jako v komančích zůstává smysl pro nesvobodu , držení lidí u huby a nemají rádi individualitu ! Tak tu zlodějinu přenesl Žižka do slavného "husitství" ... byl to spolek hlavně zlodějů a těch co nemají co ztratit. Snad si nemyslíte že válčili z lásky z vlasti. Oni válčili hlavně proti svým ... proti Čechům ! Proč ? Vysvětlete. že odrazili pár křižáckých výparv je chválí ale neomlouvá ..... tečka. Hasta la vista.


Jiri.J

pátek, 22. květen 2009
07:16

to CzechBeerMan: jednalo se o náboženský spor. Národní spor (jak nám to vnucovala oficiální historie I. rep. a sociální spor, jak to interpretovali komunisti to nebyl). Zjednodušovat a redukovat náboženských války na zloděj-nezloděj. Jinak středověké myšlení potlačovalo individualismus naprosto maximálně a nějaký Žižka s tím neměl naprosto nic společného. To co tvrdíte je naprosté zjednodušování velmi složitých věcí. Krádež, lhaní může naplňovat vyšší morální normu (nemyslím ideologickou)a pak je vpodstatě ospravedlnitelná... Ale raději toho nechám. Je to web o pivu.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Jiri.J

čtvrtek, 21. květen 2009
21:03

Proboha, už zase ty pokusy interpretovat historii: "vypleněn (čti vykraden) pak, jak jinak, než ve jménu „jednoty, rovnosti a bratrství“ samotnými loupeživými husity v roce 1420" . Já už skutečně pro tyto nesmysly mám chuť sáhnout k ostřejšímu slovu. Pan Vojáčku, Váš mimořádně svérázný výklad dějin svědčí o Vaší přímo gigantické nevzdělanosti! Nepouštějte se prosím do témat, kterým naprosto nerozumíte a o kterých jste četl v nějakých časpisech. Buďte té lásky. Co ví člověk, jako Vy o náboženských sporech 15 století? O tzv. první reformaci, která předběhla o 100 let tu druhou Lutherovu. Četl jste někdy třeba Chelčického nebo něco obdobného. Máte představu o úrovni obecné vzdělanosti a poměrech té doby? Tehdejší spor neměl naprosto nic společného s nějakou "sociální spravedlností, ani nic podobného", šlo o čistě akademický církevní spor. Říkají Vám něco pojmy transsubstanciace realismus, nominalismus ad? Evidentně ne. Přitom toto bylo hlavní jádro sporu. Můžete mi v tomto směru plně důvěřovat, jelikož jsem tento obor vystudoval. Vy o tom ale nemáte naprosto potuchy. Raději dál pište o pivu, kterému sice také moc nerozumíte, ale aspoň to nejsou tak do nebe volající bláboly...


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Malakin

pátek, 22. květen 2009
10:30

Malakin

to Jiri.J: Ono vytahovat z textu nepřesně použité formulace a pak jimi autorovi mlátit o hlavu, je vážně velmi jednoduché, ale sám přiložit ruku k dílu a ukázat ostatním, jaký jsem odborník - ať už na historii, tak na pivo - to ne. Pořád jen kritika autorů a jejich názorů. Když už se tedy neodvážíte sepsat něco vlastního, aby vás nemohli čtenáři peskovat, tak co takhle aspoň trocha respektu?

Jinak Klášter mi chutná dlouhodobě. Mám sice občas výhrady k lahvovému, které se ne vždy povede, ale točený mě nikdy nezklamal, a to je co říct.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.05.2009 ve 10:35:27


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Petr Buriánek

pátek, 22. květen 2009
12:01

to Jiri.J: to Malakin: Řekl bych, že toho Jiří sepsal o pivu poměrně dost... (SP, Kvasný průmysl...)


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

Malakin

pátek, 22. květen 2009
13:30

Malakin

to Petr Buriánek: Asi špatně koukám, ale na SP ani v Kvasném průmyslu, který čas od času také čtu, jsem žádný článek přímo od Jiřího Jobánka - tím chci říci, že nemám na mysli články autorské dvojice J & Ž, z nichž není zřejmé, kterou část psal ten a kterou zase onen - a navíc o českém pivu nenašel. Pokud ale nějaký takový existuje, rád si ho přečtu.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 21. květen 2009
20:45

tomáš

Fajn článek. Jen bych se zastal těch ""nepivních rakušanů a jiných exotů"". Nebejt Karla Schwarze tak by se dnes v pivovaru Jihlava dělo všechno možný, jenom by se už nevařilo pivo a mohl bych pokračovat.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Trhac

čtvrtek, 21. květen 2009
20:17

Trhac

Jo v Klášteru se vaří slušné pivečko, hned jsem dostal chuť stavit se tu v Praze v Klášterní pivnici na dobrou jedenáctku:-)
Akorát opravdu jen trošku škoda, že Klášter nevaří nějakej silnej speciálek, myslím, že by to taky byla docela lahůdka:-) Tak snad to napadne i šéfy u K-Brewery:-)


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Pavel

čtvrtek, 21. květen 2009
20:06

Pavel

Pan Reska který vařil ve Stargorodu v Charkově (také) ?


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

ano

úterý, 9. červen 2009
14:37

to Pavel:


napsal(a): ano (petruska(a)seznam.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI