červen 2011
Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.
Archiv červen 2011
Svatojánské pivo s magickou mocí se právě stáčí do sudů, čepovat se bude jen o letním slunovratu 24. června
[úterý, 14. červen 2011]
Unikátní třináctistupňové pivo neobvyklé červené barvy se právě stáčí do sudů, aby včas našlo cestu do celkem 2500 restauračních zařízení v Čechách i na Moravě. Už podruhé sváteční pivo k oslavě slunovratu navařil vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně Petr Hauskrecht se svými spolupracovníky. A jak je v případě jeho speciálů zvykem, receptura je přísně střeženým tajemstvím. Pípy se Svatojánským pivem se roztočí na jediný den v roce 24. června.
Specifickou chuť a vůni i neobvyklou barvu pivo získává rubínový speciál z extraktu několika druhů bylin. „Inspirace pochází z pohanských oslav letního slunovratu. Toto období prý bylinám dodává magickou sílu. Lidé tehdy Svatojánskou noc z 23. na 24. června oslavovali jako plnou lásky a kouzel. Považovali ji za magickou, plnou zázraků, tajemna a nadpřirozených úkazů. Staří Keltové šli ještě dále. Speciální pivo muselo obsahovat nejen ty správné byliny. Aby získalo skutečně kouzelnou moc, musely je vařit vnadné ženy,“ vysvětluje poutavě svou inspiraci Petr Hauskrecht.
Svatojánské pivo má krásnou rubínovou barvu, plnou sametovou chuť se středně silným řízem. Vyznačuje se dále vyšší hořkostí, kterou nenapodobitelným způsobem podtrhuje příchuť použitých bylinek. „Unikátnost piva tkví v tom, že je pravděpodobně jako jediné na světě zbarveno čistě přírodními produkty bez jakýchkoli syntetických přísad,“ konstatuje Petr Hauskrecht. Kromě výtečné chuti je ale i zdravé. „Svatojánské pivo má díky bylinám vysoký obsah antioxidantů. Ty jsou známé pozitivním vlivem na organismus, protože likvidují volné radikály, považované za potenciální karcinogeny,“ říká Petr Hauskrecht.
Svatojánské pivo se vařilo klasických způsobem na dva rmuty. Hlavní kvašení proběhlo v otevřených kádích a trvalo osm dní. Dále pivo dozrávalo v ležáckém sklepě při teplotě 2 stupně Celsia po šedesát dní. Dlouhým zráním svatojánské pivo získalo lahodný říz, vyváženou chuť a typický buket. K výrobě piva byly použity nejkvalitnější suroviny včetně jemného aromatického chmelu z oblasti Žatce, což mu dodává jemnou hořkost s výrazným chmelovým aroma.
Celkem letos ve Velkém Březně vyrobili 3000 hektolitrů Svatojánského piva, které se v sudech rozvezou do 2500 hospod. Do Čech se distribuuje 1400 hektolitrů, na Moravu 1600 hektolitrů. Štamgasti pivo ve svých oblíbených hospodách najdou snadno: budou označeny samolepkami na dveřích i plakáty. Stojánky na stolech nabídnou hostům k přečtení zajímavé informacemi o tom, co vlastně z orosených půllitrů pijí. Seznam všech restauračních zařízení, kde se bude Svatojánské pivo točit, lze vyhledat na webových stránkách www.svatojanskepivo.cz.
Zdroj: Heineken Česká republika
http://www.heinekenceskarepublika.cz/cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/2011/295
[Heineken] 13:28 [permalink] [comments: 9]
Degustační soutěž Pivo Česká republika 2011: Heineken se stal nejúspěšnější výpravou, získal sedm medailí
[úterý, 14. červen 2011]
Celkem sedm cen na prvních třech místech. To je skvělá bilance pivních značek z portfolia společnosti Heineken Česká republika z prestižní degustační soutěže Pivo České republiky 2011, která se v tradičním červnovém termínu uskutečnila v Českých Budějovicích. Heineken se tak na soutěži stal neúspěšnější výpravou ze všech zúčastněných.
Zlatou medaili si z Budějovic odvezly celkem tři značky. Hned první den soutěže bodoval Hostan Naše Pivko, a to v kategorii světlých výčepních piv. Hostan Naše Pivko obstál v silně obsazené kategorii světlých výčepních piv, v níž degustátoři posuzovali na třicet vzorků.
Druhé zlato putovalo do Brna. Ležák Starobrno vyhrál v kategorii Světlý ležák Premium. „Těší nás, že náš Ležák Starobrno vyhrál v kategorii Světlý ležák Premium, kterou si nejvíc cení pivaři i odborníci. Pivovary do této kategorie posílají vždy to nejlepší, co mají a co mohou nabídnout,“ komentoval vítězství piva Tomáš Pluháček. Současně podotkl, že ho těší úspěch v tak velké konkurenci ostatních pivovarů. „Úspěch je o to cennější, že letos byla kategorie prémiových ležáků hojně obsazena. Sešlo se v ní na třicet vzorků, které o vítězství soupeřily,“ dodal Tomáš Pluháček. Ležák Starobrno je podle něj plné pivo s vyváženou hořkostí a příjemným řízem, které se velmi dobře pije.
Do třetice se z prvního místa radovali pivovarníci ve Velkém Březně. Na zlatou medaili mezi dvaadvaceti přihlášenými pivy dosáhl čtrnáctistupňový světlý ležák Březňák, a to v kategorii světlých speciálních piv. Březňák je uleželý speciál s vyšším obsahem alkoholu s plnou chutí a hořkostí a sytou zlatou barvou. Vítězstvím ve své kategorii se nechlubí poprvé, v dřívějších letech se mu podařilo bodovat na řadě prestižních degustačních soutěžích - rovněž na Pivu České republiky v Českých Budějovicích, Pivní pečeti v Táboře i Dočesné v Žatci.
Dvě druhá místa patří značkám Hostan a Březňák. Hostan Hradní se radoval z druhého místa v kategorii světlých ležáků. Na druhém místě skončilo i tmavé pivo. Březňák tmavý výčepní se vaří v pivovaru ve Velkém Březně.
Dvě značky se radovaly z bronzových medailí. V kategorii světlých ležáků degustátoři ocenili Zlatopramen 11. S prázdnou neodešel ani Královský pivovar Krušovice. Jeho Krušovice Černé byly třetí mezi tmavými výčepními pivy.
Celkové výsledky zhodnotil sládek pivovaru ve Velkém Březně Michal Rouč, který soutěž přímo v Českých Budějovicích sledoval a na sobotním slavnostním večeru přebíral všechna ocenění Heinekenu. „Z výsledků máme obrovskou radost, protože jsme se stali nejúspěšnější výpravou. Ukázali jsme, že naše společnost zejména ve světlých pivech dominuje,“ komentoval výsledky soutěže Pivo České republiky 2011 Michal Rouč.
Degustační soutěž Pivo České republiky 2011 je nedílnou součástí Slavností piva, které se každoročně začátkem června konají na českobudějovickém výstavišti. Letošní ročník byl patnáctý v řadě. Soutěž probíhá pod záštitou ministra zemědělství, hejtmana Jihočeského kraje a primátora Českých Budějovic. Pořadatelem degustační soutěže je Výstaviště České Budějovice ve spolupráci s firmou REVEL, produkční agenturou Alois Srb Tábor. Letos se soutěžilo v celkem 17 kategoriích, do nichž se přihlásilo 52 pivovarů s 261 vzorky piv. Vesměs šlo o pivovary tuzemské, ze zahraničí se účastnily pivovary ze Slovenska a Běloruska. Vysoký počet přihlášených piv potvrzuje vysokou kvalitu soutěže. Degustace byly anonymní, prováděli je kvalifikovaní odborníci z pivovarů z České republiky i ze Slovenska.
Zdroj: Tisková zpráva Heinekenu Česká republika
[Heineken] 09:54 [permalink] [comments: 3]
Na dni Kozla se vypilo přes 26 000 piv
[pondělí, 13. červen 2011]
Na tradiční Den Kozla, který se konal v sobotu ve Velkých Popovicích, přišlo podle odhadů pořadatelů přes 15 000 návštěvníků. Ti se mohli po roce práce odměnit oroseným speciálním polotmavým nefiltrovaným nepasterizovaným ležákem Fachman, uvařeným jednou v roce u příležitosti Dne Kozla. V sobotu se vypilo rekordní množství 26 500 piv včetně speciálu Fachman. Jedná se o největší výtoč v historii Dne Kozla.
Více než 1700 lidí si prošlo návštěvnickou trasu v pivovaru a přes 3500 lidí se zapojilo do stavby dřevěné Kozlí hospůdky, která vznikla v průběhu tohoto dne: „Každý z návštěvníků měl možnost napsat osobní vzkaz na šindel, který řemeslníci následně umístili na střeše hospůdky. Ta se stala součástí pivovaru a v průběhu roku bude sloužit všem návštěvníkům Kozlích akcí,“ slibuje manažer pivovaru Velkopopovický Kozel, Jaroslav Hacko.
Starostka Velkých Popovic, Martina Čermáková, obdržela jako dárek městu dvě dřevěné sochy Kozlů vytvořené profesionálními dřevosochaři. Mohutné sochy se stanou symbolickými strážci, kteří budou stát před branami města a vítat všechny nové návštěvníky.
Svou show uchvátil všechny přítomné světový rekordman v profesionálních dřevorubeckých disciplínách, Martin Komárek. Tancechtiví pivaři se zapojili do chytlavých songů kapel Yo Yo Band, Šlapeto a Děda Mládek Illegal Band. Přes tisícovka návštěvníků využila možnosti svést se do Velkých Popovic a zpět do Prahy historickým parním vlakem Zelený Anton.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje | Ogilvy Public Relations
[Velkopopovický Kozel] 15:58 [permalink] [comments: 2]
Pivo České republiky 2011: Stříbrná medaile pro hlineckého Rychtáře
[pondělí, 13. červen 2011]
Pivovar Rychtář získal prestižní ocenění. Odborná porota degustační soutěže Pivo České republiky 2011 o prvním červnovém víkendu rozhodla, že pivu Rychtář Premium náleží stříbrná medaile v kategorii prémiových ležáků.
„Z výsledku soutěže máme samozřejmě obrovskou radost, beru to jako důkaz toho, že se vyplácí vařit poctivé pivo z kvalitních surovin a pomocí tradičních výrobních technologií. A také je to velké ocenění práce všech našich zaměstnanců, kteří se na výrobě piva Rychtář podílejí. Tato kategorie je přehlídkou toho nejlepšího, co pivovary vůbec mohou spotřebitelům nabídnout. O to více mě potěšilo, že kromě toho, že roste obliba našeho piva u štamgastů, ocenili jeho kvalitu také pivovarští odborníci,“ uvedl Milan Morávek, sládek Pivovaru Rychtář.
Odbornou degustační soutěž Pivo České republiky pořádá již tradičně v rámci výstavy Slavnosti piva Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s českobudějovickým výstavištěm. Do letošního 15. ročníku se přihlásilo 52 pivovarů s 261 vzorky piv.
Piva značky Rychtář získala celou řadu ocenění i loni – Rychtář Speciál 15 % obsadil druhé místo v klání Znojemský Hrozen a třetí místo mu udělilo Sdružení přátel piva, Rychtář Standard si odvezl bronzovou medaili ze žatecké Dočesné. Redaktoři týdeníku The Prague Post pak udělili pivu Rychtář Natur ocenění Best Beer 2010 (Nejlepší pivo 2010).
Zdroj: Tisková zpráva K Brewery Trade
[Rychtář Hlinsko v Čechách] 13:22 [permalink] [reaguj]
Na slavnostech teklo pivo proudem
[pondělí, 13. červen 2011]
Hudbu, velký výběr piva, dobré jídlo, tohle vše ocenily stovky návštěvníků, kteří přišli o víkendu na klatovské pivní slavnosti.
Konaly se jako každý rok před kulturním domem. „Chodíme sem každý rok, vždy si moc rádi poslechneme hezké písničky od dechových kapel. Posedíme na čerstvém vzduchu, manželové si dají točené pivo a jsme všichni spokojeni,“ řekla Marie Kohoutová z Klatov.
Ale ne všichni ocenili právě skladbu kapel. „Musím říct, že letošní výběr skupin se organizátorům moc nevyvedl, a myslím, že je to znát i na počtu návštěvníků. Pamatuji si, že tady bylo vždy úplně narváno, že se nedalo projít a na pivo se stála fronta. Alespoň tu večerní kapelu měli dát nějakou lepší, známější, jako bývaly dřív,“ uvedl Petr Grolmus z Janovic nad Úhlavou.
Milovníkům piva hudba nevadila, byli spokojeni se správnou teplotou piva. „Nám vůbec kapely nevadí, máme alespoň důvod více pít, abychom je moc nevnímali. Jsme spokojeni, že máme výborné točené pivo se správnou teplotou a místo, kde si můžeme sednout,“ prozradil s úsměvem Tomáš Dlouhý z Klatov.
Kromě nepořádku a lidí pod vlivem alkoholu se na pivních slavnostech nic výjimečného nestalo, což potvrdil i Jaroslav Homolka z městské policie.
Fotogalerii naleznete zde...
Zdroj: Klatovský deník.cz | Autorka: Daniela Loudová
http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/na-slavnostech-teklo-pivo-proudem20110612.html
[Ostatní pivní dění] 07:21 [permalink] [comments: 2]
Kameničania sa vďaka pivu zapíšu do knihy rekordov
[pondělí, 13. červen 2011]
Východniari sú súťaživí a majú radi výzvy. Dokazuje to aj ich hojná účasť na sobotňajšom pokuse o slovenský rekord v otváraní plechoviek piva, ktorý sa uskutočnil v Kamenici nad Cirochou. Pivo v ruke napokon držalo celkovo 207 ľudí rôznych vekových kategórií.
Kamenica nad Cirohou. V blízkosti požiarnej zbrojnice sa v sobotu konalo milé podujatie, ktorého účelom bolo osláviť nastávajúci Deň otcov.
V rámci bohatého programu si organizátori vymysleli aj jednu špecifickú akciu, pokus o slovenský rekord v otváraní plechoviek piva: „Bude Deň otcov a ockovia majú radi pivo. Takže voľba bola jasná.“
Prvý raz na Slovensku
Podobný pokus sa na Slovensku zatiaľ ešte neuskutočnil. Preto si boli usporiadatelia od začiatku istí, že sa im zápis do knihy rekordov podarí.
Aby bol však priebeh regulárny a podľa pravidiel, museli byť splnené podmienky ako vytvorenie fotodokumentácie, videozáznamov či priložený menný zoznam ľudí. Až potom mohli organizátori poslať materiály do Prievidze.
Jedinečný zvuk
Jednotliví záujemcovia mali možnosť registrovať sa v špeciálne vyčlenenom stane. Keďže sa pokusu mohli zúčastniť len osoby staršie ako 18 rokov, zapisovateľky si museli u každého uchádzača zistiť údaj o veku.
Až po splnení tohto obmedzenia dostali jednotliví účastníci poradové čísla, ktoré si prilepili na vrchnú časť oblečenia.
Pred odbitím šestnástej hodiny bolo všetkým prihláseným odovzdané pivo. Na pódium vystúpil bývalý superstarista Robo Šimko, ktorý v stanovený čas začal odpočítavať. Päť, štyri, tri, dva, jeden a areálom sa zrazu ozval očakávaný zvuk jedinečný práve pre otvorenie plechovky.
„Neuveriteľné. Chcel som sa zúčastniť len tak pre zábavu, ale počuť to hlasné 'tss' bolo úžasné. Milujem pivo,“ zveril sa nám so svojimi pocitmi bezprostredne po skončení akcie Humenčan Milan.
Podobne reagovali aj ostatní účastníci: „Nečakala som, že sa mi to bude až takto páčiť. Pivo pijem iba príležitostne, ale dnes som si dala s chuťou. Prídem aj nabudúce.“
Najstarší mal 78 rokov
Organizátori nakoniec napočítali celkovo 207 účastníkov nielen z Kamenice nad Cirochou, ale aj z okolitých dedín, z Humenného, zo Sniny, alebo zo Svidníka. Najstarším bol Kameničan, sedemdesiatosemročný Ján Turovský.
Podľa očakávania bol záujem o akciu u mužov väčší ako u žien. Zatiaľ čo tvrdých chlapov sa zapojilo 140, jemnejšie pohlavie sa prihlásilo v počte 67.
Zdroj: Korzár.sk
http://korzar.sme.sk/c/5933038/kamenicania-sa-vdaka-pivu-zapisu-do-knihy-rekordov.html#ixzz1P89E9SIT
[Ostatní pivní dění] 07:18 [permalink] [reaguj]
Při včerejším Pivofestu se vypilo 52 sudů piva: 5200 velkých piv
[neděle, 12. červen 2011]
Spotřeba piva na jednoho občana naší republiky je asi 150 litrů. Češi jsou v tom nejlepší na světě. Udržovat toto prvenství včera vydatně pomohl trutnovský pivofest - osmý ročník tradičních slavností lahodného moku. Na Krakonošovo náměstí přitáhl tisíce návštěvníků.
„Osmý ročník pivofestu přinesl asi jednu z nejpozitivnějších nálad, která kdy na pivofestu byla. To publikum, které tady dneska bylo, bylo nabité pozitivní energií a bylo to cítit všude, včetně podia,“ řekl pořadatel pivofestu Daniel Šafr. Tradičně se pil domácí Krakonoš, Primátor, Svijany, Bernard, Gambrinus, Pilsner Urquell, Novopacké pivo, Rohozec, Radegast Birrel. Byly tu ovšem i nějaké novinky.
„Letos tady premiéru měl královedvorský pivovar Tambor. Poprvé se tu objevilo, já tomu říkám ženské pití, Frisco a co se týče stánků, byl tu pestřejší sortiment než v minulých ročnících,“ uvedl Šafr. O muzice na pivofestu pomohli rozhodnout příznivci stránek pivofest.cz. Internetové hlasování vyhrál folkový písničkář Jaroslav Hutka. Trojlístek hlavních účinkujících doplnila zpěvačka Věra Špinarová a rap-folkový písničkář Xindl X.
Xindl X nám řekl, že pivo rád nemá. Za to Věra Špinarová i Jaroslav Hutka k němu mají vztah kladný. „Jsem pivařka. Už delší dobu nepiju víno. Piju Birell - nealkoholické pivo a doma desítku Radegast. Mám radši slabší piva než silná,“ odhalila své chutě Špinarová. Pivo jí prý nejlíp chutná po koncertě, ale v hospodě už prý nebyla dlouho. „Už jsem starší, bydlím na vesnici a užívám si spíš takové pohody a klídku. V hospodě jsem nebyla, co bydlím mimo centrum. Tak to už je takových deset roků,“ dodala rockerka, která svými závěrečnými písněmi naprosto zhypnotizovala publikum.
Jaroslav Hutka pochází z Moravy, takže je odkojený na vínu. „V emigraci v Holandsku jsem zjistil, že pivo je užitečný, protože belgický piva jsou dobrý. Takže dneska jsem jak víno, tak pivo,“ vysvětlil Hutka a prozradil, že nejradši má kvasnicové pivo, a to těsně před spaním. Hospodu rád využívá jako místo na psaní textů. „Ale večer u piva už se to moc nedaří. Odpoledne v kavárně při zředěném vínu nebo kafíčku - to mi to myslí, ale večer u piva je tak na mluvení s kamarády nebo čtení novin,“ dodala programová tečka osmého ročníku pivofestu.
Fotogalerii naleznete zde...
Zdroj: Trutnovinky | Autorka: Denisa Gumbírová
http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=28626
[Ostatní pivní dění] 09:58 [permalink] [reaguj]
Pivovar Svijany modernizuje: nová čistička, spilka i sklepy
[sobota, 11. červen 2011]
Neuvěřitelných 200 milionů korun v posledních dvou letech investoval největší pivovar v Libereckém kraji do svého rozvoje. Díky tomu může stále ještě růst – letos chce dosáhnout produkce 460 000 hektolitrů piva, tedy o 23 000 hektolitrů více než v roce 2010.
Největší objem peněz – 54 milionů putoval do stavby nových ležáckých sklepů, aby mělo pivo kde zrát. Sklepy byly přistavovány od roku 2007, v letošním dubnu byl otevřen sklep s 27 ležáckými tanky, který zvýšil kapacitu dozrávajícího piva o 15 000 hektolitrů.
„Zatím nevíme, kam až nás neklesající zájem spotřebitelů zavede. Máme spočítáno, že výš než na výstav 600 000 hektolitrů ročně jít nejde, museli bychom pivo vyvážet do zahraničí,“ uvádí ředitel pivovaru Roman Havlík. A to, jak dodává, není cílem pivovaru. Svijanské pivo totiž – na rozdíl od jiných značek – není pasterizované a tudíž nemá dlouhou dobu spotřeby. Kdyby pivovar chtěl vyvážet za hranice, musel by tuto filozofii změnit.
„Kdysi jsme pasterizovali, ale pak se od toho ustoupilo. A měnit už to nechceme, je to charakter našeho piva a důvod, proč lidem chutná,“ vysvětluje sládek pivovaru Petr Menšík. Kde ale pivovar musel investovat, byla čistírna odpadních vod. Nová je nastavena tak, že produkuje bioplyn, který na kogeneračních jednotkách vyrábí elektřinu pro celý závod.
Další novodobou investicí byla stavba v pořadí sedmé spilky se 17 nerezovými káděmi, kde pivo kvasí. Toto otevřené kvašení patří k tradičním způsobům výroby piva. Mnoho pivovarů dnes nechává pivo kvasit v takzvaných cylindrokonických tancích namísto spilek, kde ho uvaří o vyšší stupňovitosti, a to se při filtraci pak naředí vodou na příslušnou požadovanou stupňovitost.
Vlajkovou lodí pivovaru Svijany nadále zůstává jedenáctistupňový Svijanský Máz, který tvoří 75% produkce. 15% výstavu tvoří Svijanská Desítka, zbytek je rozdělen mezi Rytíře, Kvasničáka, Kněžnu a Knížete, Barona či nealkoholického Vozku.
Zdroj: Liberecký deník | Autor: Tomáš Lánský
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/pivovar-svijany-modernizuje-nova-cisticka-spilka-i.html
[Svijany] 17:42 [permalink] [comments: 2]
Pivo z vlastnej kuchyne
[sobota, 11. červen 2011]
Viete o tom, že doma si nemusíte variť len kávu? Na to, aby ste si uvarili vlastné pivo, v podstate potrebujete iba dva veľké hrnce.
U Miroslava Blanaroviča (59) z Rimavskej Soboty je piva doslova plný byt. V kuchyni má totiž vlastný pivovar a na to, aby si uvaril akékoľvek pivo, mu stačia dva hrnce. „Ibaže všetci susedia hneď vedia, že varím pivo, tak to v paneláku rozvoniava,“ smeje sa muž, z ktorého sála pivovarnícke nadšenie. „Niekedy mi to jeho varenie piva už lezie hore krkom. No čo už mám robiť, keď ho to tak baví,“ chápavo sa usmieva aj manželka Danka. Už si zvykla, že približne raz za mesiac sa jej kuchyňa zmení na alchymistickú dielňu, kde vznikajú jedinečné pivá, a že Miroslav väčšinu voľného času venuje zháňaniu všetkého, čo súvisí s ich výrobou.
S prvým to prehnal
K výrobe piva sa Miroslav Blanarovič dostal ako absolvent pivovarníckej školy. „V čase, keď som sa učil, sa u nás varilo zväčša len desať- a dvanásťstupňové pivo. Zberal som však pivné etikety a na nich som objavil aj trinástku či dokonca sedemnástku. Vtedy som začal snívať, že si raz navarím pivo podľa vlastnej chuti,“ spomína domáci pivovarnícky majster. I keď potom desať rokov pracoval v rimavskosobotskom pivovare, kde prešiel hádam všetkými robotníckymi profesiami, prvé vlastné pivo si uvaril len pred štyrmi rokmi. „Na internete som objavil domáci pivovar. Išlo vlastne o nádobu, kde sa len naleje čistá voda, nasype dodaný polotovar, nechá sa to vykvasiť a pivo je hotové. Výsledok som však nemohol ovplyvniť.“ Pani Danka síce pochybovala, že si doma dokáže pripraviť dobré pivo, no už to prvé všetkým chutilo. Iba to prehnal s jeho silou. „Mám rád tmavšie pivá a pri objednávaní polotovaru som siahol po tom najtmavšom, čo ponúkali. Pivo tak vyšlo až príliš ťažké. Priatelia si ho však pochvaľovali, lebo pili niečo, čo nemalo unifikovanú chuť, ktorá je pri pivách z nadnárodných kolosov rovnaká v Amsterdame, Bratislave, či u nás na Gemeri.“
Pivo podľa chuti
V jeho predstavách sa stále objavovali malé pivovary, ktoré obdivoval na západe Európy. „Robil som v dedine, ktorá mala hádam dvetisíc obyvateľov, no boli tam tri pivovary. V každom varili iné pivo, ktoré malo špecifickú chuť, takže som si mohol zvoliť podľa nálady, do ktorej pivárne práve chcem ísť,“ vysvetľuje, čo ho podnietilo k tomu, aby prestal s polotovarom a začal variť pivo priamo zo surovín. „Na to už síce človek musí mať isté znalosti, no z druhej strany nie je ničím obmedzovaný a varí si naozaj podľa vlastnej chuti. Ja som mal základy zo školy, ale na internete sa dajú nájsť rôzne postupy, takže pivo podľa nich uvarí každý, kto chce.“ Na internete našiel aj mnoho priateľov s podobnou záľubou alebo takých, ktorí sa to chceli naučiť. „Nech sa mi pokojne hocikto ozve, rád mu ukážem, ako sa to robí,“ odkazuje všetkým.
Nachmelený byt
Pivo varí v kuchyni zhruba raz za mesiac. „Keď mám čas a manželka nie je doma,“ smeje sa. Vtedy si vynesie z pivnice na piate poschodie varnú nádobu, ktorú si vyrobil zo zaváracieho hrnca, i nádobu na stáčanie piva, pripojí to všetko na počítač a na štyri hodiny má o zábavu postarané. „Mojou kanceláriou je jedna stolička, odkiaľ všetko riadim,“ smeje sa šéf mikropivovaru, ktorý má aj svoju registrovanú značku. „Keď varím pivo, celý byt je nachmelený, všetko je sladké, ešte aj vzduch sa lepí. Ešte dobre, že ma Danka chápe,“ uvedomuje si podporu manželky, ktorá sa zmierila, že raz za čas je kuchyňa len manželova, koberec vtedy nájde v spálni a na gumolite je čoraz viac zárezov od hrán nádoby s pivom.
Pivový šampus
Po štyroch rokoch už dokáže Miroslav uvariť nealkoholické pivo, ako aj dvadsaťstupňové. Má aj niekoľko vlastných receptov, z ktorých je zvlášť hrdý hlavne na špaldové pivo, ktoré sa u nás nevarí. „K sladu pridávam špaldu, teda divokú pšenicu. Tú si však sám upravujem. Pivo chutí po lieskových orieškoch,“ zdôveruje sa a vzápätí vyťahuje laboratórny rozbor tohto zvláštneho piva. „Vidíte,“ ukazuje na jeden z údajov: „Je takmer úplne bez cukru, takže ho môžu piť aj diabetici.“ Keď si nedávno kúpil špaldové pivo v Česku, zaplatil za tri deci niečo vyše dvoch eur. „U mňa je to podstatne lacnejšie. Vo všeobecnosti ma pol litra piva vyjde na tridsať až šesťdesiat centov. Kompletne aj s elektrinou,“ dokumentuje svoje údaje tabuľkami, kde si značí všetko, čo ho výroba piva stojí. Stalo sa, že sa mu pivo aj nevydarilo. „Otvoril som fľašu a polovica vystrekla von ako šampanské. Nebolo dokvasené,“ priznáva Miroslav.
Atmosféra v krígli
V pive sa však Blanarovičovci nekúpu. Viac ako dvesto litrov si nemôžu uvariť. Nedovolí to zákon, ktorý jasne hovorí, koľko piva si možno urobiť na vlastnú spotrebu. Miroslavovým snom je však vybudovať obecný pivovar, kde by ľudia prišli nielen na pivo, ale mohli by vidieť aj proces výroby. „V Bavorsku som totiž pri jednom stole obedoval ja a pri druhom majiteľ pivovaru, ktorý mi potom ukázal celú výrobu. Bolo to úžasné. Malo to atmosféru, ktorú by som raz chcel vytvoriť aj u nás,“ uvažuje a hneď rozvíja plány, ktoré nosí v hlave. Už má dokonca vyhliadnutú vhodnú budovu. Paradoxom však je, že svoje pivá takmer nepije. Nie je veľký pivár, no hlavne takmer všetko, čo navarí, vypijú priatelia. „Veru, najviac rozdá. Často sa stáva, že ak si chceme dať doma pivo, ideme si kúpiť,“ pritakáva pani Danka. Jej to je vlastne jedno, lebo ona manželove pivá len ochutnáva. „Pre mňa sú príliš ťažké, preto mám radšej pivo z obchodu.“ Aj napriek týmto slovám sa však vzápätí dočká manželovho vyznania, keď sa dozvie, že je vlastne najdôležitejšou súčasťou jeho technológie varenia zlatistého, penivého moku. „To, či sa mi pivo podarilo, vidím v jej očiach. Väčšinou ona prvá ochutná každú moju várku, a keď sa mračí, hneď viem, že niečo nie je v poriadku,“ smeje sa nad jedným zo svojich výrobných tajomstiev Miroslav.
Uvarte si vlastné pivo
Suroviny:
4,5 kila plzenského sladu (od 4 €)
16 litrov vody, chmeľ (100 g za 1,6 €)
kvasnice (od 0,5 €)
Postup: Zošrotovaný slad sa varí pri teplote od 45 stupňov Celzia, pričom sa teplota postupne zvyšuje až na 78 stupňov Celzia. Výsledná masa sa scedí a po ochladení sa znovu dáva do varnej nádoby, objem sa doplní vodou do 20 litrov a pridá sa 30 gramov chmeľu. Po odstavení a vychladení sa pridajú kvasnice, obsah sa stočí do fliaš a po troch týždňoch je vaše pivo na svete. Nezabudnite, čím dlhšie pivo leží, tým je lepšie. Ideálne je konzumovať pivo najmenej po štyridsiatich dňoch zrenia.
Zdroj: Pluska | Autor: Milan Grejták
http://www.pluska.sk/zena/volny-cas/pivo-z-vlastnej-kuchyne.html
[Ostatní pivní dění] 17:34 [permalink] [reaguj]
Den Ježka nabídne pestrou směs
[pátek, 10. červen 2011]
Ani letos nepřijde Vysočina o již tradiční Den Ježka, který připravuje jihlavský pivovar. Letošní ročník začne příští sobotu 18. června hodinu po poledni.
„Velká hudební scéna bude postavena jako každoročně v pivovarském dvoře, regionální scéna na zahrádce Pivovarské restaurace. Vystoupí patnáct hudebních skupin“, přibližuje program Eva Vařejčková z jihlavského pivovaru.
Vedle hudebního menu je připraven bohatý program pro milovníky pěnivého moku. Těm sládek ukáže, jak se „po domácku“ vaří pivo, a kromě ježka budete moci ochutnat i piva z regionálních pivovarů – Lobkowicz, Černá Hora, Rychtář, Klášter a Schwarzenberg.
Odpoledne bude také otevřeno nové Informační centrum Pivovaru Jihlava s minimuzeem. Výtěžek ze Dne Ježka bude věnován na podporu charitativní akce Mikola, tenkrát na Koločavě. Tento film o lásce a zradě, v němž účinkují herci s handicapem, se bude promítat v předvečer Dne Ježka, v pátek od 18 hodin v kině Dukla.
Zdroj: Jihlavský deník.cz
http://jihlavsky.denik.cz/kultura_region/20110609_ji_den-jezka-nabidne-pestrou-smes.html
[Ježek Jihlava] 08:14 [permalink] [reaguj]
Novinky mezi pivy
[pátek, 10. červen 2011]
Nové chuti, obaly a dokonce i nové pivní styly jsou lákavým podnětem pro zveřejnění v časopisech pro milovníky piva a v komentářích na internetových stránkách.
Jeden z brooklynských sládků považuje za inovaci v tomto oboru pivo, technologii nebo inspiraci, o níž spotřebitelé nikdy předtím neslyšeli, neviděli a ani neochutnali. Pro jeho pivovar novinky znamenají nějaký nový názor, který je důvodem pro to, aby se realizovaly myšlenky přicházející vně pivovarského světa – od kuchařů vinařů, barmanů či dokonce barových muzikantů.
Bez novinek by bylo pivovarství jen rutinní technickou záležitostí, které by ztratilo jiskru tvůrčího potenciálu a gastronomičtí odběratelé i jejich zákazníci by brzy začali postrádat dosavadní radost a potěšení z těchto zpestření nabídky.
Podle majitele jednoho pivovaru v Dánsku udržují novinky zájem o pivo. V případě, že se nedělají v sortimentu obměny a nehledají se nové cesty, lidé se začnou vracet k tomu, co již znají, a trh tím stagnuje.
Jednou z novinek belgické společnosti Brouwerij Bosteels je Bière de Champagne, světlé pivo, při jehož výrobě se uplatňují stejné kvasinky, jež se používají k výrobě šampaňského vína. Toto pivo, které se uvádí do oběhu pod značkou Deus, je nabízeno ve stále větším počtu restaurací oceněných michelinskými hvězdami.
Spoluprací mezi bavorským expertem a pivovarníkem ze severní Anglie vznikla v britské společnosti Bowland Brewing Company novinka Artisan Gold.
K popularitě některých dalších britských silných piv přispělo i staření v sudech od rumu či whisky. Takové druhy piva jsou známy po celém světě, zejména u návštěvníků pivních festivalů, soutěží a webových stránek.
Většina piv naprosto ztratí svůj chuťový profil, když je podáváno s ledem. Jednou z výjimek je ale pivo Liefmans Fruitesse od belgické společnosti Duvel Moortgat. Jedná se o tradiční belgické pšeničné svrchně kvašené pivo s přídavkem třešní, které je servírováno na ledu ve speciální sklenici, ozdobené mátou, jako letní nápoj připomínající dobré růžové víno. Oproti němu má však jen třetinový obsah alkoholu. Je považováno za velkou konkurenci cidru. Liefmans Fruitesse je k dostání v barech, kavárnách, na festivalech a v zahrádkách na náměstích po celé Belgii a za poslední rok jeho prodej vzrostl o 200 %.
Zdroj: Agronavigátor.cz | Autorka: Iva Hvízdalová
http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=13&typ=1&val=111501&ids=173
[Ostatní pivní dění] 08:09 [permalink] [reaguj]
Předsedou svazu pivovarů zůstává Šámal
[pátek, 10. červen 2011]
Předsednictvo Českého svazu pivovarů a sladoven povede i v dalších třech letech jeho dosavadní předseda František Šámal. Rozhodla o tom ve středu valná hromada svazu, která také ve volbě částečně obměnila složení předsednictva. V něm tak již například nefiguruje dosavadní místopředseda svazu a spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard. Nahradil jej další ze spoluzakladatelů novodobého pivovaru Bernard a šéf tamní sladovny Josef Vávra.
„Stanislav Bernard se rozhodl nekandidovat kvůli svým současným širokým aktivitám,“ řekl deníku E15 mediální zástupce svazu Josef Vacl. Bernard je mimo jiné jedním za tří zakladatelů nadace proti korupci, která letos zahájila svou činnost.
Vedle stávajících členů předsednictva, kterými jsou Pavel Bobošík, Vilém Nohel a Richard Paulů, byli do předsednictva nově zvoleni Kateřina Beute, Václav Dušánek, Drahomíra Mandíková a Vávra. Nově zvoleným místopředsedou se stal Roman Havlík.
Novým členem svazu se stal nájemce vyškovského pivovaru, společnost CBIC. Jako nový kolektivní člen byl přijat Českomoravský svaz minipivovarů, který vznikl letos v dubnu. Svaz tak v současné době sdružuje 22 pivovarských společnosti, jednoho kolektivního člena zastupujícího minipivovary, osm sladoven a 18 přispívajících členů zastupující například vědecké a vzdělávací instituce, výrobce zařízení a technologií v pivovarství a sladařství, firmy vyrábějící sklo, tiskárenské závody a další subjekty.
Členské pivovary Českého svazu pivovarů a sladoven vyrobily v loňském roce 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procenta méně než v roce 2009. Nejvíce klesla produkce výčepních piv, která byla bezmála o 13 procent meziročně nižší. Stoupla však produkce nealkoholického piva a speciálů. Pokles je vyšší než o rok dříve, kdy výroba klesla o šest procent.
Na výrobě piva v ČR se nejvíce podepsal negativní vliv krize a zvýšení spotřební daně od loňského ledna. Za období od ledna do dubna se ale pokles výroby meziročně podle vedení svazu zastavil, a to i díky přílivu zahraničních turistů.
Zdroj: E15
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/predsedou-svazu-pivovaru-zustava-samal-645591
[Ostatní pivní dění] 07:34 [permalink] [reaguj]
Severoamerický festival biopivovarů
[pátek, 10. červen 2011]
Od 24. do 26. června bude Overlook Park v americkém městě Portland hostit již sedmý ročník Severoamerického festivalu biopivovarů.
Organizátoři na festivalu očekávají na 18 000 návštěvníků. Festival se chlubí tím, že jeho provoz bude maximálně šetrný k životnímu prostředí. Organizátoři nabídnou na 50 biopiv od 34 různých pivovarů z celých Spojených států. K ochutnání bude také bio cider a kombucha.
Zdroj: Bio-info
http://www.bio-info.cz/zpravy/severoamericky-festival-biopivovaru?source=rss
[Ostatní pivní dění] 07:05 [permalink] [reaguj]
Primátor produkuje nejlepší nealko pivo
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Náchodský pivovar opět úspěšně zabodoval na degustační soutěži Pivo České republiky 2011, která je součástí českobudějovické výstavy Slavnosti piva. Odtud si pivovar Primátor přivezl další zlatou medaili.
Nejvyšší příčku obsadilo v kategorii nealkoholických piv pivo Primátor Nealko a může se tak pyšnit titulem Pivo České republiky 2011. Nealkoholické pivo se v náchodském pivovaru vyrábí již od roku 1983.
Bronzovou příčkou byl oceněn světlý ležák Primátor Premium, který soutěžil v kategorii Světlý ležák Premium a potvrzuje tak dlouhodobě svou výjimečnou kvalitu.
Zdroj: Náchodský deník
http://nachodsky.denik.cz/kratce_region/884821.html
[Primátor Náchod] 12:59 [permalink] [reaguj]
Pivní labyrint, kde ochutnáte i uzené pivo
[čtvrtek, 9. červen 2011]
V objemu pivní spotřeby jsme mistři světa, v bohatosti pivní kultury ale máme ještě podezřele tenký účet. Vlna obliby různých pivních stylů a pivních speciálů z malých a nejmenších českých pivovarů naštěstí postupně sílí.
Cennými body pro rozlet pivní rozmanitosti jsou nově vznikající pivotéky, které vám pivní vzdělání dodají i se zasvěceným komentářem.
Pivotéka Pivo & Beer je sice pro většinu Brňáků kousek z ruky a prodejna v novostavbě možná na první pohled nenaláká, cesta pro pivo se sem ale vyplatí. Prodejna má více než tři sta různých druhů piv, znalou obsluhu i místo, kde zaparkovat - nic víc pro nákup školních pomůcek v pivním vzdělání nepotřebujete.
Tip Scuku: Bez síťovky narvané pivem neodcházejte. Zejména vypichujeme selekci pšeničných piv z české produkce. Jako kontrast zvolte pořádného německého "uzenáče" - nakuřované pivo Rauchbier.
Pivotéka Pivo & Beer má na Scuku zatím jednu pozitivně vyznívající recenzi. Přečtěte si, proč podnik doporučil Scukař Gerbill:
Prostorný obchod je pěkně zašitý v přízemí činžovní novostavby, kde je největším plusem možnost parkování přímo u prodejny. Na styl se tu moc nehraje, mezi obchodníky tolik oblíbené regály Expedit tu hrají prim, doplněné chladničkou na piva v PET lahvích s kratší expirační lhůtou a prodejními stojany s kosmetikou (včetně pivní) od Manufaktury.
Aktuální počet druhů přesahuje dle informací od milé slečny prodávající hranici 300, nejsilněji je zastoupena ČR prostřednictvím regionálních pivovarů, ale velký prostor tu mají piva německá a belgické speciality včetně trapistických piv, vyráběných věčně žíznivými mnichy. Překvapivě jsem našel i piva rakouská, anglická, holandská a třeba i takový východoasijský šlágr Tiger či turecký Efes, které řadím do kategorie „vzpomínky na prázdniny“. Zboží je velmi přehledně uspořádáno dle země původu a s hledáním je připravena vypomoci i obsluha, jak jsem se přesvědčil. Sortiment uzavírá pivní sklo. Ceny se mi zdály přiměřené, v porovnání s Modrým lvem mírně nižší.
Odvezl jsem si tentokrát černý sentický Kvasar (79 Kč/1,5l PET), kterého není nikdy dost. Našel jsem tu jednoho německého uzenáče přímo od zdroje neboli nakouřený speciál Schlenkerla Rauchbier (42 Kč/ 0,5 l) ze stejnojmenného pivovaru v Bambergu, městě v Bavorsku, které je touto specialitou proslulé. Přibral jsem i znojemský cider (49 Kč/0,5 l) Mad Apple, který si zase oblíbila má mlsná přítelkyně. Zbytkem svého nákupního seznamu tu nebudu zdržovat, ale překvapila mě cena Riedenburger Emmerbier (speciál z pšenice dvouzrnky v kvalitě bio) za méně než 50 Kč, který jsem nedávno koupil v Německu za 1,59 €. Prosté porovnání mě vede k názoru, že místní cenová politika je nastavena slušně, a dokonce vykupují i lahve s keramickým uzávěrem.
Tenhle obchod můžu jen doporučit.Je to hotový labyrint piva, ráj srdce. Přidejte slušné ceny a máme tu parádní adresu pro všechny, které už nebaví “lemtat” jen europivo.
Hodnocení a doporučení na Scuku jsou nezávislá a pocházejí od prověřených neanonymních hodnotitelů. Scukaři si hradí útratu sami, Scuk zná jejich identitu a při svých hodnoceních jsou vázáni dodržovat etický kodex Scuku.
Zdroj: iHNed.cz | Scuk.cz
http://life.ihned.cz/jidlo/c1-52008820-zakladni-lidske-pravo-kazdeho-cecha-pivni-rozmanitost
[Ostatní pivní dění] 12:53 [permalink] [comments: 1]
Sázku vyhrál Berka, Maurer bude čepovat pivo na Pilsner Festu
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Na vyhlášené gourmetské akci Prague Food Festival se letos vypilo rekordních 6 662 litrů piva, Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje, tak vyhrál sázku, kterou uzavřel s pořadatelem festivalu Pavlem Maurerem. Ten proto bude „za trest“ 27. srpna čepovat pivo návštěvníkům Pilsner Festu v Plzni.
Pavel Maurer a Václav Berka se 23. května v Lokálu na Malé Straně vsadili o to, kolik se na Prague Food Festivalu vypije piv. Pavel Maurer nevěřil, že se vypije více než 5 350 litrů piva, zatímco Václav Berka předpokládal, že na Prague Food Festivalu padne hranice 5 500 litrů piva. Celkový součet nakonec zněl 6 662 litrů, respektive 22 206,7 třetinkových sklenic, ve kterých se na festivalu podávala piva Pilsner Urquell, Master a Birell.
Pokud by prohrál Václav Berka, musel by na letošním Pilsner Festu uvařit a naservírovat jednu ze specialit restaurace Lokál, které předvedl na Prague Food Festivalu ve svém výstupu o párování vybraných pokrmů s prémiovými pivy. Nyní však Pavla Maurera čeká úkol zhostit se na Pilsner Festu role výčepního a návštěvníkům srpnového plzeňského festivalu načepovat a odprezentovat plzeňské pivo, pochopitelně pod přísným dohledem Václava Berky.
„Nepředpokládal jsem tak vysoké číslo. Přece jen je návštěvnost na festivalech do určité míry dána předpovědí počasí, které nám letos jeden den příliš nepřálo. Návštěvnost i rekord mě příjemně překvapily, takže se rád na Pilsner Festu ujmu pípy. V čepování piva mám ještě určité rezervy, takže beru prohru především jako příležitost přiučit se něčemu novému,“ uvedl Pavel Maurer, pořadatel Prague Food Festivalu.
Zdroj: Prazdroj.cz | Autor: Vladimír Jurina
http://www.prazdroj.cz/cz/pro-media/aktualne/980%22%3ES%C3%A1zku
[SABMiller] 12:26 [permalink] [comments: 2]
Do pivovaru míří veteráni
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Milovníci a majitelé automobilových veteránů obsadí o tomto víkendu dalešický pivovar. Od pátku do neděle tu bude probíhat tradiční sraz nazvaný Po stopách hraběte Chorinského.
I když se účastníci do dějiště srazu začnou sjíždět už v pátek, hlavní program je naplánován na sobotu. Už od ranních hodin si budou moci zájemci o historická auta z řad veřejnosti vozy v prostorách pivovaru prohlédnout. Chybět nebudou opravdové skvosty ze začátku minulého století, historické motocykly a kola. Neodmyslitelnou součástí je i oblečení našich pradědečků a prababiček.
„Účast na letošním sedmém ročníku prozatím přislíbilo na dvě stě majitelů aut. Letošní ročník opět nabídne módní přehlídku dobových plavek ve stylu Vančurova a Menzelova Rozmarného léta, kterou doplní rozmanité modely klobouků,“ doplnil Pavel Hájek, pořadatel srazu.
Spanilou jízdu veteránů odstartuje ve 13 hodin start nejstaršího vehiklu. Na trať se vozy vydají ve 14 hodin a jejich cílem bude Hartvíkovická pláž. Soutěž o nej tělo v plavkách bude probíhat přímo zde. Od 20 hodin bude program pokračovat v prostorách pivovaru. Bonusem pro účastníky setkání pak bude kromě taneční zábavy i koupání paní správcové.
Sraz organizuje jako každoročně 1. Veteran Car Club Třebíč a probíhat bude od 10. do 12. června v dalešickém pivovaru.
Zdroj: Třebíčský deník | Autorka: Lenka Novotná
http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/do-pivovaru-miri-veterani-20110609.html
Test nových Krušovic 10°
[čtvrtek, 9. červen 2011]
PPE chystá na 22. června degustaci nové Krušovické desítky, a chce Vás, čtenáře PI, zapojit do výběru devíti vzorků, které se s novým výrobkem Heinekenu utkají.
Bude k tomu sloužit anketa, kterou naleznete zde...
Volte až 9 dalších piv. Systém neumožňuje pevné nastavení devíti možností, takže záleží jen na Vás, nicméně já sázím na Vaši solidnost...
Pilsner Urquell nabízí ke Dni otců retro lahev v dárkovém balení
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Plzeňský Prazdroj vydává u příležitosti červnového Dne otců limitovanou edici 34 tisíc litrových retro lahví klasiky mezi českými ležáky značky Pilsner Urquell. Zájemci tak mohou zakoupit sběratelsky hodnotnou láhev v dárkovém balení jako poděkování svým otcům.
Značka Pilsner Urquell vychází z tradičních hodnot a v duchu této filozofie podporuje i oslavy Dne otců. Ztotožňuje se s myšlenkou, že je správné vyjádřit úctu a poděkovat svým otcům za jejich dosavadní péči a lásku, kterou je nyní načase oplatit vhodnou pozorností.
Limitovaná série jednolitrových lahví světlého ležáku Pilsner Urquell svým designem odkazuje k první polovině 20. století. Lahev označená pečetí a etiketou inspirovanou rokem 1931 je uzavřena tradičním uzávěrem a bude samostatně zabalena ve speciální dárkové krabičce s nápisem Den otců. „Retro styl limitované edice je plně v souladu s tradicí značky Pilsner Urquell a především odpovídá myšlence Dne otců – podtrhuje vzpomínku na to, co pro nás naši otcové v minulosti udělali a za co jim můžeme drobným dárkem poděkovat,“ uvádí Karel Kraus, senior brand manažer značky Pilsner Urquell.
Na 30 tisíc retro lahví z limitované edice poputuje do hypermarketů Globus, Albert, Interspar a Tesco, kde si je mohou zájemci zakoupit již v těchto dnech, přičemž doporučená cena je 109,90 Kč. Další čtyři tisíce kusů je určeno pro spotřebitelskou soutěž cílenou na návštěvníky vybraných hospod a restaurací, která vyvrcholí právě na tento svátek, jenž letos připadne na 19. června, 400 vylosovaných výherců získá jako dárek právě lahev z limitované edice.
Podobná retro láhev Pilsner Urquell slavila velký úspěch na předvánočním trhu. I současná edice ke Dni otců je unikátní sběratelskou příležitostí, které osloví nejen milovníky piva Pilsner Urquell, ale také ty, kteří sbírají předměty s pivní tématikou.
Zdroj: Prazdroj.cz | Autor: Vladimír Jurina
http://www.prazdroj.cz/cz/pro-media/aktualne/979%22%3EPilsner
[SABMiller] 08:48 [permalink] [comments: 10]
Retro i kvasnice. Tak velké pivovary bojují s malými
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Velké pivovary zažívají krizi. Pivaři se stále více upínají k menším značkám a takzvaná "europiva" řeší, jak se stát znovu atraktivní. Přicházejí tak s řadou zlepšováků, kterými chtějí vybíravé štamgasty přilákat zpátky.
Už na začátku letošního roku se nošovický Radegast pokusil zaujmout historicky prvním speciálem, který kdy uvařil. Šlo o Radegast extra hořký, kromě vybraných hospod byl k dostání i v obchodech coby klasický půllitr v lahvi.
Speciální várku nyní vaří i plzeňský Gambrinus. Nefiltrovaný ležák se na konci 19. století vyráběl jen pro vzácné návštěvy, teď jej ale pivovar začal distribuovat do vybraných restaurací. Pivo s kvasničným zákalem bude k dostání do konce letošního června, kvůli krátké trvanlivosti se ale čepuje jen ze sudů, v lahvích sehnat nepůjde.
Ze své historie se snaží čerpat i emblematický Pilsner Urquell. V obchodech je k dostání litrová láhev jeho moku s retro etiketou z roku 1937 a patentním uzávěrem, kterým se dá rozpité pivo kdykoliv uzavřít.
Hitem posledních měsíců jsou PET lahve, v nichž se do velkých obchodních řetězců dostávají i regionální pivovary. Z velkých výroben na módu zareagoval třeba Staropramen či Velkopopovický kozel, který před několika týdny na trh vrhl plastovou láhev o objemu 1,5 litru. Zmíněný pražský pivovar chce zase v létě uhranout osvěžujícím "citronovým pivem" se sníženým obsahem alkoholu.
Malé pivovary zásadní novinky nechystají, většina z nich si na své letní akce a dny otevřených dvěří připravuje jen nefiltrovaná piva, která nikdy jindy k dispozici nebudou. Snad až zase příští rok.
Zdroj: Lidovky.cz | Autor: Ondřej Stratilík
http://www.lidovky.cz/retro-i-kvasnice-tak-velke-pivovary-bojuji-s-malymi-fhc-/dobra-chut.asp?c=A110608_151807_dobra-chut_glu
[Ostatní pivní dění] 07:55 [permalink] [comments: 3]
Pivovar nasbíral tři medaile
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Několik medailových ocenění si přivezli zástupci Rodinného pivovaru Chodovar Chodová Planá ze Slavností piva, které se uskutečnily v Českých Budějovicích.
V konkurenci dvou set pivních značek z Česka i ze Slovenska jedno chodovoplánské pivo svoji kategorii vyhrálo a další dvě se umístily na druhé příčce.
„Odbornou degustační soutěž pořádá každoročně ministerstvo zemědělství ve spolupráci s budějovickým výstavištěm. V soutěži, ve které bylo v jednotlivých kategoriích přihlášeno přibližně dvě stě pivních značek z České republiky a ze Slovenska získal náš pivovar pro svá piva postupně tři ocenění s titulem Pivo České republiky 2011,“ upřesnil marketingový ředitel pivovaru Jiří Plevka.
Chodovar získal první místo za pivo Zámecké černé a druhé místo za světlé výčepní pivo Pašerák. V hodnocení českých novinářů pak skončil na druhém místě Skalní ležák.
„Tento úspěch jde na vrub především našemu sládkovi Janu Plevkovi. Je to uznání profese, protože v odborné porotě zasedli většinou sládkové a obchodní ředitelé z českých pivovarů,“ doplnil Plevka s tím, že vzorky piva hodnotila přibližně třicetičlenná porota.
Pro Chodovar ale nejsou ocenění novinkou. Černé chodovoplánské pivo zvítězilo již několikrát, také Skalní ležák už dvakrát získal první cenu. „Poprvé byl oceněn Pašerák, což je relativně novinka, neboť tento název používáme od loňského roku,“ vysvětlil ředitel.
I když bylo toto pivo na druhém místě, dá se konstatovat, že je nejlepším pivem v Čechách, neboť první příčka patří jednomu moravskému pivu.
Rodinný pivovar přihlásil do soutěží ještě další svoje výrobky a všechny se dočkaly čelních umístění. „Naše nealko pivo skončilo na čtvrtém místě a do soutěže jsme přihlásili také pivo Prezident. To se také dostalo mezi finálové vzorky. Tolik umístění na předních místech letos v Budějovicích jiný pivovar nezískal,“ informoval Jiří Plevka.
Chodovoplánský pivovar na letošní sezonu nechystá speciální novinky. „Ale začíná se rýsovat letošní hit, který je oblíbený hlavně mezi cykloturisty. Stal se jím radler, který náš barman dokáže namíchat v několika odstínech,“ uvedl ředitel.
Zdroj: Tachovský deník | Autor: Jiří Kohout | Foto: Jiří Plevka
http://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/pivovar-nasbiral-tri-medaile20110608.html
[Chodovar Chodová Planá] 07:51 [permalink] [reaguj]
Piva Budweiser Budvar získala tři medaile
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Značka Budweiser Budvar získala v celosvětové soutěži hodnocení kvality výrobků Monde Selection tři ocenění.
Světlý a tmavý ležák Budweiser Budvar přivezly z Bruselu zlaté medaile a nealkoholické pivo medaili stříbrnou, řekl ve středu ředitel pivovaru Jiří Boček.
Hodnocení výrobků provádí již 50 let belgický International Institute for Quality Selections. Soutěž patří mezi největší na světě, letos bylo do soutěže přihlášených přes 2800 výrobků od tisícovky výrobců ze 77 zemí. V kategorii piva se testovalo 263 vzorků z 97 pivovarů v 59 zemích.
"Těší nás, že v Monde Selection získáváme ocenění opakovaně. Pro spotřebitele jsou získané medaile garancí toho, že naše pivo si vynikající kvalitu udržuje dlouhodobě," uvedl ředitel Boček.
Význam má podle jeho slov medaile pro nealkoholické pivo, které bylo do mezinárodní soutěže vysláno poprvé v historii. "Během posledních pěti let se prodej nealkoholického piva Budweiser Budvar dvojnásobně zvýšil. Zatímco loni jsme ho vyváželi pouze do tří zemí, letos směřovaly jeho dodávky již do 11 států, například do Austrálie, Španělska nebo Turecka," dodal Boček.
Prémiový světlý ležák Budweiser Budvar obdržel od roku 1987 v Monde Selection již osm zlatých a jednu stříbrnou medaili. V soutěži se však daří i ostatním produktům Budějovického Budvaru. Tmavý ležák Budweiser Budvar se soutěže účastnil již po třetí a na kontě má dvě zlatá a jedno stříbrné ocenění. Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili získal na Monde Selection také pivní speciál Bud Premier Select a jednu zlatou medaili obdržel světlý ležák značky Pardál Echt.
Belgický International Institute for Quality Selections je nezávislou organizací a cílem jeho činnosti je objektivní a profesionální posuzování kvality výrobků. Udělené medaile slouží spotřebitelům jako garance celkové kvality produktů. U piva se hodnocení skládá z odborného posouzení senzorických vlastností, laboratorních rozborů, mikrobiologických testů a také kvality obalů. Hodnoceno bylo dvacet takzvaných organoleptických parametrů. Degustace piva prováděla komise složená z nejlepších belgických odborníků - expertů z pivovarnického průmyslu, vysokoškolských profesorů a profesionálních degustátorů. Řada členů komise pracuje v belgickém Institut Meurice, který je světově uznávanou odbornou organizací v oboru pivovarnictví a kvasné technologie.
Zdroj: První zprávy.cz
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/business/piva-budweiser-budvar-ziskala-tri-medaile/
[Budějovický Budvar] 07:49 [permalink] [comments: 3]
Hvězdami Pivofestu budou Věra Špinarová, Xindl X a Jaroslav Hutka
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Věra Špinarová, Xindl X a Jaroslav Hutka dominují 8. ročníku Pivofestu, který se v sobotu uskuteční na Krakonošově náměstí. O nabídku lahodného moku se postará deset pivovarů. Vstupné na celodenní akci stojí 99 korun.
"Pivofest 2011 staví jako obvykle na třech osvědčených nosnících. Skvělé nabídce 10 pivovarů, výtečném pestrém programu, který letos nabízí vedle výše zmíněných hvězd také blues, moravské lidovky nebo reggae, a hlavně na příležitosti k pobavení se s přáteli," uvádějí organizátoři. Pivofestu se každoročně účastní tisícovky návštěvníků.
Z jeviště u trutnovské radnice letos zazní především výjimečný hlas Věry Špinarové, oblíbený a textově i hudebně velmi schopný rap-pop-folkový písničkář Xindl X s kapelou a celou sobotu uzavře písničkář Jaroslav Hutka.
Letošní Pivofest bude žánrově pestřejší než obvykle. "Pivofestovou sobotu načnou rockeři Český ruce z Náchodska a domácí Lith-Inn O'Wevidle. Následně všechny přítomné zklidní skvělé reggae v podání Mr.Cocoman & The Solid Vibes. Ze zcela jiného soudku zahrají dechaři Moravští muzikanti, které vystřídá blues trutnovských Blues Mystery. Poslední kapelou před headlinery budou královéhradečtí Memphis, kteří baví své fanoušky kvalitním pop-rockem," upřesňují pořadatelé.
Součástí dorovodného programu bude dopolední sraz historických vozidel a tradiční tombola. Pít se bude pivo deseti výrobců. "Samozřejmostí je domácí Krakonoš a náchodský Primátor. Vedle nich ochutnáte značky Bernard, Gambrinus, Pilsner Urquell, Novopacké pivo, Svijany, Rohozec, Tambor, Radegast Birrel a Frisco," dodávají.
Zdroj: Trutnovinky
http://www.trutnovinky.cz/index.php?gid=28521
[Ostatní pivní dění] 07:33 [permalink] [reaguj]
Není zlato jako zlato
[čtvrtek, 9. červen 2011]
Malebná zákoutí řeky Otavy a Volyňky lákala v dávné době nejen šlechtice, zamilované páry, ale také vyznavače zlatavého moku. Brzy se totiž ukázalo, že vodní zdroje v této lokalitě jsou tak výtečné, že se přímo nabízejí pro produkci piva. Voda má blahodárné účinky na duši, ale také je významnou součástí výroby tradičního nápoje. Proto naši předci neváhali a s velkou vervou se pustili do vaření pravého piva.
První zmínku nacházíme již před rokem 1308. Léta běžela a država práva „pivováreckého“ přecházela z generace na generaci. Po mnoha spletitých letech byl v roce 1649 založen první městský pivovar. Tradice nezanikla a strakonické pivo se zde vaří dodnes. Výroba kvalitního nepasterizovaného piva je „alchymií“, které v měšťanském pivovaru rozumí už několik století.
Strakonický pivovar se totiž jako jeden z mála českých pivovarů specializuje na výrobu nepasterizovaného piva za použití klasické technologické výroby. Klasické postupy vaření dodávají tomuto pivu autentickou chuť, kterou si každý zapamatuje na první ochutnání. Ženská ruka v tomto pivovaře hraje prim. Právě ženská intuice, chuť a cit pro detail se mistrně kloubí s ryze mužským světem a pivům dodává nevšední chuť, která získává mnohá ocenění. Nepasterizované pivo láká své konzumenty bohatstvím živin, plnou chutí a osobitým aroma. Kdo navštíví Strakonice a neochutná zdejší pivo, jakoby zde ani nebyl. Kdo však ochutná tento zlatavý mok, mnohdy zůstává očarován jeho kouzlem navždy.
Banjo Band Ivana Mládka na pivovarské pouti
Měšťanský pivovar Strakonice každoročně láká příznivce klasického piva Dudák na svou pivovarskou pouť, která zahajuje „Léto s Dudákem“. Letos proběhne tato mimořádná událost 25.6.2011, výstřely zahajujících děl zazní přesně v jednu hodinu po poledni. Odpoledne a večer plný hudby, zábavy a programu pro děti se odehraje hned na několika scénách.
Dolní scéna před pivovarem bude pod vládou Ivana Mládka a jeho skupiny Banjo Band. Areál pivovaru, tzv. horní scéna, bude patřit hudbě: vystoupí zde řada hudebních skupin (Dva a půl Cvrčka, Anča Band, Jaksi Taksi, Dech Dechtu a další). Podskalí ovládne dechovka – oblíbená Nektarka a dětský smích. V průběhu poutě mohou diváci vidět netradiční plavidla, která se přihlásila do oblíbené Neckyády. Pouť bude zakončena ohňostrojem. Bylo by velkou chybou nechat si ujít takto pestré odpoledne a večer.
Zdroj: Český kutil.cz
http://www.ceskykutil.cz/neni-zlato-jako-zlato
[Dudák Strakonice] 07:30 [permalink] [reaguj]
Výsledky degustační soutěže Pivo České republiky 2011 a Novinářské pivo 2011
[středa, 8. červen 2011]
Celkem do soutěže bylo přihlášeno 283 značek piv od 53 pivovarů a soutěž probíhala v 18-ti kategoricíh.
Degustace prováděli anonymně od středy 1.6.2011 do pátku 3.6.2011 v pavilonu R2 kvalifikovaní odborníci z pivovarů České republiky i Slovenska. Všem výhercům jednotlivých kategorií gratulujeme a těšíme se na setkání při Slavnostech piva 2012.
Výsledky naleznete ve formátu .pdf zde...
Zdroj: Výstaviště České Budějovice
http://www.vcb.cz/
[Ostatní pivní dění] 12:35 [permalink] [comments: 16]
Březňák vyhrál
[středa, 8. červen 2011]
Čtrnáctistupňové pivo Březňák vyráběné koncernem Heineken ve Velkém Březně na Ústecku zvítězilo v kategorii světlých speciálních piv na degustační soutěži Pivo České republiky. Celkem si značky Heinekenu ze soutěží odvezly sedm medailí, vysoká umístění vybojovali tmavý Březňák i Zlatopramen.
Zdroj: Právo
http://pravo.novinky.cz/p134n11j.php
[Heineken] 12:31 [permalink] [comments: 2]
Colours budou mít poprvé své vlastní festivalové pivo
[středa, 8. červen 2011]
Hudební festival Colours of Ostrava bude mít poprvé ve své desetileté historii vlastní pivo. Pro festival ho uvaří jeho nový partner - pivovar Ostravar. “Chtěli jsme dát Coloursům k jejich jubileu nějaký dárek. A jelikož jsme pivovar, bude od nás nejlepším dárkem várka speciálního festivalového piva,” říká manažerka značky Ostravar Martina Bučková. Festivalové pivo bude mít unikátní recepturu. Jejím autorem je devětadvacetiletý talentovaný pivovarník Jan Řehůřek z Ostravy.
Ostravar uvaří pro festival tzv. barevné kvasnicové pivo. “Festivalový kvasnicový Ostravar nebude barevný svou barvou, ale barvou své chuti,” vysvětluje vrchní sládek ostravského pivovaru Richard Kornas. Při tvorbě jeho receptury využil Ostravar bohatých zkušeností s vařením kvasnicového ležáku. “Ve srovnání s tradičními kvasničáky, které znají například návštěvníci Slavností pivovaru Ostravar, bude festivalové pivo uvařeno na malinko jiném základě,” říká Kornas.
“Festivalová inovace se týká nejen sypání, ale i chmelení. Pivo tak dostane plnější chuť a typická hořkost Ostravaru bude doprovázena výraznějším chmelovým aroma” vysvětluje Jan Řehůřek, který je autorem festivalové receptury. Díky pozměněnému postupu a receptuře získá kvasnicové pivo větší pestrost. “Přesně v duchu Colours,” poznamenává Kornas.
Návštěvníci se tak mohou těšit na speciální festivalový kvasnicový ležák plnější chuti s výraznějším chmelovým aroma doprovozeným osvěžující esterovou vůní. Kvasnicový ležák bude mít navíc ráznější říz, sytější barvu a vyšší obsah zbytkového extraktu.
Ostravar začal s přípravou festivalového piva na přelomu května a června. Tento týden šel kvasnicový ležák do ležáckého sklepa, kde bude zrát až do 13.července. “Pak ho stočíme a převezeme ve speciálních chladících kamionech na Colours,” uvádí vrchní sládek s tím, že na Colours přiveze Ostravar celkem 1000 sudů festivalového piva.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen | Walker&Lambert
[Ostravar Moravská Ostrava] 09:46 [permalink] [comments: 1]
Šest medailí pro Bernarda
[středa, 8. červen 2011]
V uplynulém týdnu proběhl již 15. ročník tradiční, degustační soutěže PIVO ČESKÉ REPUBLIKY, která se konala v rámci Slavností piva 2011 v Českých Budějovicích. Významného úspěchu dosáhla značka BERNARD, když získala půl tuctu medalií a další 4 piva postoupila do užšího šestičlenného finále
Ve své kategorii zabodovaly osvěžující nealkoholické nápoje BERNARD s čistou hlavou, když Višeň získala první a Švestka druhé místo. Další zlatou medaili přidal pivovar v kategorii světlých jedenáctek a stříbrnou medaili v kategorii nealkoholických piv, když uspělo světlé nealkoholické pivo BERNARD s čistou hlavou. Na třetích místech se umístili Bernard s těžkou hlavou OX (Speciální světlé pivo 14°) a Sváteční ležák s jemnými kvasnicemi.
"Vyplácí se používat vlastní prvotřídní suroviny a především tradiční výrobní postupy," říká spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard a dodává: "Stejně důležité jsou vedle názorů odborníků i ohlasy, které máme díky e-mailové poště či dopisům, které pravidelně dostáváme od našich stálých zákazníků či od těch, kteří se s naším pivem teprve seznamují."
Soutěž Pivo České republiky patří počtem přihlášených značek piv k nejvýznamnějším akcím svého druhu v republice. Do soutěže přihlásilo vzorky 54 pivovarů. V 18 kategoriích soutěžilo 290 značek piv.
Zdroj: Protext
http://www.protext.cz/zprava.php?id=13938
[Bernard Humpolec] 08:12 [permalink] [reaguj]
Plzeňský Prazdroj oznamuje hospodářské výsledky za finanční rok
[úterý, 7. červen 2011]
Ve finančním roce končícím 31. března 2011 dosáhl Plzeňský Prazdroj tržeb z prodeje zboží, vlastních výrobků a služeb ve výši 14,559 mld. Kč. Zisk před zdaněním činil 4,180 mld. Kč*. Hospodářské výsledky společnosti ovlivnilo zvýšení spotřební daně z piva, které vstoupilo v platnost v lednu 2010, a také pokračující nepříznivé ekonomické podmínky. I přesto Plzeňský Prazdroj nadále významně přispívá českému hospodářství a za dvanáct měsíců odvedl na daních 4,7 mld. Kč a investoval do rozvoje regionů celkem 53,8 mil. Kč.
Hlavní ukazatele:
Tržby z hlavních činností poklesly o 5,5% na 14,559 mld. Kč
Zisk před zdaněním poklesl o 10,8 % na 4,180 mld. Kč*
Plzeňský Prazdroj i nadále významně přispívá české ekonomice:
Odvody na daních ve výši 4,7 mld. Kč řadí Plzeňský Prazdroj mezi 11 největších firemních plátců daní v Česku**
Za posledních 12 měsíců investoval Plzeňský Prazdroj 53,8 mil. Kč do rozvoje regionů***
Obrat obchodní spolupráce s dodavateli dosáhl 5,9 mld. Kč, přičemž 87% objemu finančních prostředků pochází ze spolupráce s českými dodavateli ***
Komentář Douga Brodmana, generálního ředitele Plzeňského Prazdroje:
„Pivovarnictví má v české kultuře a české ekonomice významnou roli. V posledních dvou letech byl celý český trh s pivem výrazně ovlivněn obtížnými podmínkami. Jedním z nejvíce negativních vlivů bylo zvýšení spotřební daně z piva v době složité ekonomické situace. Toto daňové opatření naprosto nesplnilo očekávání vlády a negativně poznamenalo další rozvoj i investiční možnosti pivovarského sektoru.
Přestože se tyto tržní podmínky promítly do našich výsledků za uplynulý finanční rok, pokračovali jsme v investicích nejen do našich pivovarů a značek, ale také do rozvoje regionů, ve kterých působíme. V budoucnu se i nadále zaměříme na rozvoj našich pivních značek, zvyšování dovedností našich zaměstnanců a vytváření těch nejlepších pivních zážitků pro naše spotřebitele.”
*Tento výsledek nezahrnuje mimořádné jednorázové účetní položky.
**Součet daní zahrnuje daň z příjmů právnických osob, DPH, spotřební daň, daň z nemovitostí a silniční daň.
***Zdroj: Měření nevládní organizace Byznys pro společnost, Standard odpovědná firma
POZNÁMKA: Finanční výsledky uvedené v této zprávě nejsou, v souladu s českými právními předpisy, auditovány vzhledem k odštěpení obchodní jednotky European Imports probíhající v rámci daného finančního roku.
Zdroj: Prazdroj.cz
http://www.prazdroj.cz/cz/pro-media/aktualne/977%22%3EPlze%C5%88sk%C3%BD
Světlý ležák Starobrno je zlatý
[úterý, 7. červen 2011]
Pivovar Starobrno má pořádný důvod k oslavě. Degustátoři z řad pivovarnických odborníků na právě probíhající prestižní soutěži Pivo České republiky 2011 v Českých Budějovicích rozhodli, že světlý ležák Starobrno je nejlepší ze všech přihlášených světlých ležáků a náleží mu nejvyšší ocenění, tedy první místo!
Starobrněnský ležák vyhrál v nejprestižnější kategorii soutěže Světlý ležák PREMIUM a v obrovské konkurenci třiceti přihlášených piv. Vítězství přivítal i manažer a vrchní sládek starobrněnského pivovaru Tomáš Pluháček. „Je to skvělá zpráva. Pochopitelně nás velmi těší, že náš Ležák Starobrno vyhrál v kategorii Světlý ležák Premium, kterou si nejvíc cení pivaři i odborníci. Pivovary do této kategorie posílají vždy to nejlepší, co mají a co mohou nabídnout,“ komentoval vítězství piva Tomáš Pluháček. Současně podotkl, že ho těší úspěch v tak velké konkurenci ostatních pivovarů. „Úspěch je o to cennější, že letos byla kategorie prémiových ležáků hojně obsazena. Sešlo se v ní na třicet vzorků, které o vítězství soupeřily,“ dodal Tomáš Pluháček. Ležák Starobrno je podle něj plné pivo s vyváženou hořkostí a příjemným řízem, které se velmi dobře pije.
Starobrněnská piva se pravidelně umisťují na předních místech v degustačních soutěžích – chutnají laikům i odborníkům. V letošním roce se může rovněž prvním místem a Zlatou pivní pečetí pochlubit desetistupňové Starobrno Tradiční z degustační soutěže v Táboře. Za úspěchem starobrněnských piv stojí použití surovin špičkové kvality, tradiční způsob výroby i moderní technologie, které pivovar řadí mezi nejmodernější podniky svého druhu v Evropě. Neméně důležitý ovšem je zdravý moravský patriotismus a fortel zaměstnanců pivovaru, kteří svým štamgastům vaří skvělé „pivo s moravským srdcem“.
Degustační soutěž Pivo České republiky se už tradičně koná začátkem června na výstavišti v Českých Budějovicích. Letos se do soutěže přihlásilo 52 pivovarů s 261 vzorky piv. Anonymní degustace prováděli kvalifikovaní odborníci z pivovarů České republiky i Slovenska. Soutěžilo se celkem v 17 kategoriích. Oficiální výsledky budou vyhlášeny v sobotu, kdy také jednotlivé vítězné pivovary převezmou ocenění.
Zdroj: iBrno
http://www.ibrno.cz/zajimavosti/35993-svetly-lezak-starobrno-je-zlaty.html
[Starobrno Brno] 15:29 [permalink] [reaguj]
Východočeši se na Slavnostech piva neztratili
[úterý, 7. červen 2011]
Ochutnat nejrůznější druhy piva mohli návštěvníci tradičních Slavností piva na českobudějovickém výstavišti. Podle ředitelky výstaviště Marcely Payerové bylo připraveno 19 druhů piv z 11 pivovarů.
Lidé mohli ochutnat i některé vzorky, s nimiž se výrobci zúčastnili soutěže Pivo České republiky. Nabízely je pivovary ve svých expozicích. Do soutěže se přihlásilo 54 pivovarů s 279 vzorky. Akce se konala už po patnácté.
Podruhé ve své novodobé historii se degustačního klání o titul Pivo České republiky 2011 zúčastnil i Staročeský pivovárek Dobruška, který si v loňském roce odvezl ocenění za druhé místo v kategorii světlých ležáků s pivem 12% Rampušák.
„V letošním roce jsme do soutěže přihlásili opět naši 12% Rampušáka, ale také naši novinku, která byla uvedena do prodeje koncem minulého roku, a to Dobruššskou 11%. Obě naše piva získala přední umístění v odborných degustacích soutěže Pivo České republiky 2011 a zaznamenala tak historický úspěch pro náš znovuobnovený pivovar,“ řekl ředitel pivovaru Milan Vedra.
V kategorii světlých ležáků z minipivovaru se Dobrušská 11% a 12% Rampušák umístily se shodným počtem bodů na druhém místě. Po degustačním „rozstřelu“ se 11% udržela na druhém místě a 12% Rampušák tak získala třetí příčku v této kategorii.
„V kategorii kvasnicových piv získalo naše pivo 12% Rampušák skvělé druhé místo. Vzhledem k tomu, že tato kategorie je navíc jediná, v níž se utkávají velcí výrobci spolu s minipivovary, je pro nás tento úspěch velmi prestižní a potvrzuje tak kvalitu našich piv, která vyrábíme z vlastního sladu z naší humnové sladovny tradičním způsobem na původní měděné varně,“ dodal Milan Vedra.
Zdroj: Rychnovský deník
http://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/vychodocesi-se-na-slavnostech-piva-neztratili.html
[Rampušák Dobruška] 15:13 [permalink] [reaguj]
Dřevo, pára a nefiltrovaná odměna na Dni Kozla
[úterý, 7. červen 2011]
Druhou červnovou sobotu přivítají Velké Popovice všechny milovníky dobrého piva a šikovné fachmany, kteří se nebojí vzít sekyru a kladivo do ruky. V místním pivovaru se bude konat 19. ročník Dne Kozla, tentokrát na téma „S Kozlem na dřevo“. Návštěvníci mohou přiložit ruku k dílu při stavbě dřevěné hospůdky a odměnit se speciálně uvařeným pivem. Pro tento rok sládek připravil poctivý polotmavý nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák. Připravena bude dřevorubecká a dřevosochařská show a přehlídka tradičních řemesel. Pro nadšence parní historie bude z Prahy vypraven speciální vlak Zelený Anton.
S Kozlem na dřevo
Den Kozla proběhne v sobotu 11. června 2011 v areálu pivovaru ve Velkých Popovicích. Pivovarské brány se otevřou v 9 hodin. Hlavním tématem letošního ročníku je dřevo a poctivá práce s ním. Můžete být svědky jedinečné dřevorubecké show v podání světového rekordmana v profesionálních dřevorubeckých disciplínách, Martina Komárka.
Dřevěné sochy pro Velké Popovice
K vidění bude i ukázka dřevosochání. Profesionální sochaři promění v průběhu jediného dne dva mohutné kmeny v umělecká díla. Vzniknou sochy dvou Kozlů, symbolů pivovaru. Odpoledne v 16 hodin je ředitel pivovaru předá za účasti návštěvníků starostce Velkých Popovic. Radnice počítá s tím, že se sochy stanou symbolickými strážci města.
Stavba dřevěné hospůdky
Zruční fachmani a milovníci piva se mohou zapojit do stavby nové Kozlí hospůdky s šindelovou střechou. Stavebním materiálem bude masivní borové dřevo. Každý šindel si budou moci „stavaři“ podepsat nebo na něj napsat krátký vzkaz, který bude viditelný ze spodní strany střechy.
Během dne vznikne za pomoci návštěvníků i unikátní dřevěný rozcestník, který se stane trvalou součástí pivovaru. Za dobře odvedenou práci budou všichni odměněni nefiltrovaným speciálem uvařeným pouze jednou v roce na Den Kozla.
Zábava a soutěže
Každý, kdo se zapojí do připravených soutěží, může získat drobný dárek jako odměnu od Kozla. Klání proběhnou v zatloukání hřebíku na jednu ránu, v hodu polínkem na přesnost a dvojice mohou soutěžit o nejlépe načepovaný půllitr. Jejich šikovnost bude bedlivě sledovat a hodnotit obchodní sládek. Zaslouženou orosenou odměnu mohou věrní hosté nosit v limitované edici Kozlích šindelí – každá z nich má na sobě vypálený znak Kozla a slouží zároveň jako podtácek pod pivo nebo tácek na nošení piva. Vítězům i poraženým zahrají kapely Yo Yo Band, Šlapeto a Děda Mládek Illegal band.
Tradiční řemesla
K vidění bude přehlídka tradičních řemesel - bednářství, truhlářství, řezbářství, a kožedělnictví. Každé řemeslo si bude možné na místě vyzkoušet a rovněž si budete moci výrobky od pravých mistrů svého řemesla zakoupit.
Speciální parní vlak
V rámci Dne Kozla mají návštěvníci jedinečnou možnost svézt se parním vlakem Zelený Anton. Bude to jeho poslední jízda před celkovou generální opravou, která bude probíhat tři roky. Vlak odjíždí z pražského hlavního nádraží dvakrát během dopoledne. Zastavuje ve Vršovicích a jízdu končí v Říčanech.
Zdroj: Tisková zpráva Plzeňského Prazdroje | Ogilvy Public Relations
[Velkopopovický Kozel] 14:31 [permalink] [comments: 2]
Pivovar Erb dvihol úroveň gastronómie v Banskej Štiavnici
[úterý, 7. červen 2011]
Štiavnica vyslovene láka, aby sa tu otvorili menej tradičné podniky. Poviem to rovno, pýta si vyslovene špecialitky. Jedna pred nejakým časom pribudla. S ňou aj moje radostné skríknutie, že som sa v Štiavnici konečne dobre najedol.
Spájať niekoľko typov prevádzok sa zdá byť dobrý nápad. O to viac, keď ide o pivovar. Erb je malý pivovar spojený s reštauráciou a navyše aj divadlom. Keď vojdete do priestoru, prejdete okolo presklených dverí, cez ktoré môžete zbadať celú novučičkú technológiu pivovaru. Vystúpate po schodoch a ocitnete sa v reštaurácii, do ktorej zdola “prerastajú” naleštené medené tanky, kde sa varí pivo. Priestor je členený útulne, ako klasická “knajpa”. Ešte ďalej sa dá výjsť von na terasu.
Hneď, ako sme sa usadili, príjemne nás prekvapila vôňa z kuchyne. Žiadne vysmážané smrady, ale skutočná vôňa jedla. Dobrý začiatok. Príjemnému priestoru sekundovala aj hudba, žiadne rádio s dopravnými správami. Čašníčka nás oslovila promtne a nestratila náladu, ani keď sa po naše rozhodnutie musela zopárkrát vrátiť. Nerobím to schválne, ale ak má vaša milovaná bruško v šťastnom očakávaní, veci nejdú vždy hladko…
Jedálny lístok je verný charakteru podniku a hlavnej téme miesta – pivu. Nájdete v ňom drobnosti na zahryznutie, ale aj výdatné jedlá. Ponuka nie je príliš široká a prevaha je samozrejme na mäsových jedlách. Potešilo ma, že som v lístku našiel klasiku – sviečková na smotane s viedenskou knedľou (12,50 €). Bola zaradená v dennej ponuke. Milovaná si vybrala kuracie prsia plnené špenátom a syrom (8,60 €), ako prílohu ryžu (1,40 €). Na jedlo sme čakali primeraný čas. Čašníčka nám priniesla obe porcie veľmi decentne nazdobené pažítkou a vetvičkou tymiánu.
Kuracie bolo nadmieru jemné a mäkké, vo vnútri listový špenát a dochutené vlastnou šťavou. Ryža bola najslabším článkom nášho stolovania, trochu fádna a blatová. Ale nie natoľko, aby úplne pokazila dojem. Napritomu sviečková bola bez jedinej chyby. Kuchár ju prešpikoval slaninkou, ktorá dala inak chudému mäsu šmak. Plátky boli o niečo tenšie, ale na druhej strane z dobrej suroviny. Sviečková skrátka vyzerala ako sviečková, nezostala iba v názve jedla. Bola tu omáčka z koreňovej zeleniny, brusnice a kopček šľahačky. Knedla biela, čerstvá a nadýchaná.
Chladené, horké a s jemným nádychom dymu
Kto teraz čaká, že sme dobré jedlo zapili čapovaným pivom priamo z miesta, bude asi sklamaný. Tehotná a šofér nie je najšťastnejšia kombinácia na testovane pivovaru, ale napriek tomu sme to vyriešili elegantne. Opýtal som sa čašníčky, či si môžem v Erbe kúpiť pivo so sebou. Mali naflaškovaný iba 12% dymový ležiak, vo veľkej 0.75 fľaške (5 € vrátane zálohy). Výborne, prosím si jeden domov. Slečna myslela aj na detaily a priniesla mi k nemu papierovú tašku, aby som sa s pivom nevláčil po ulici.
Dvanástku som si vychutnal v kľude doma. Mala o niečo tmavšiu farbu a jemný nádych dymu, ktorým sa “údi” jačmenný slad. Pivo bolo skôr horké ako sladké. Dymové pivo, čiže “rauchbier”, má veľmi jednoduchú históriu. Asi pred 400 rokmi v nemeckom Bambergu zhorel pivoval a zachránili z neho pár vriec sladu. Samozrejme, že ho nezahodili, ale spravili z neho pivo. Zistili, že je celkom chutné, tak to zopakovali. Rauchbier bol na svete, akurát už kvôli nemu nepodpaľovali rovno celé pivovary.
Boli ste v Erbe? Ako sa vám páčilo? A čo ste si dali?
Erb – Pivovar, Reštaurácia, Divadlo
Novozámocká 2 (oproti starej synagóge)
Banská Štiavnica
Zdroj: Delikatesy | Autor: Viktor Klimo
http://www.delikatesy.sk/restauracie/pivovar-erb-7053
[ERB Banská Štiavnica] 11:48 [permalink] [reaguj]
Kluziště se chladí podobně jako pivo, zimní stadion tak opraví pivovar
[úterý, 7. červen 2011]
Na podobném principu jako chlazení piva v pivovaru funguje systém chlazení plochy na bruslení. I proto se rekonstrukce kluziště olomouckého zimního stadionu ujme na první pohled zvláštní "opravář" - litovelský pivovar.
Druhou příčinou je fakt, že společnost PMS, pod níž litovelský pivovar spadá, je vlastníkem budovy i zařízení zajišťujícího výrobu ledu hale. Výměna zastaralého zařízení a rekonstrukce objektu, sousedícího s městským stadionem, se uskuteční ve dvou fázích a přijde asi na deset milionů korun.
Uskuteční se přitom bez ohledu na to, zda se město rozhodne pro stavbu úplně nového zimního stadionu, nebo pro rekonstrukci toho stávajícího. Tuto volbu přitom olomoucká radnice řeší už delší dobu, nemůže se totiž se PMS domluvit na ceně pozemků, které potřebuje odkoupit, aby mohlo stadion přebudovat na moderní halu i s druhou ledovou plochou pro veřejnost.
"Než město dojde k definitivnímu rozhodnutí, zda bude opravovat či stavět na zelené louce, je nezbytné opravit samotnou budovu strojovny i vnitřní technologie chladícího zařízení," popsal za společnost PMS Miroslav Koutek.
Provádění oprav letošní bruslařskou a hokejovou sezonu neovlivní, protože má probíhat tak, aby se stihla plocha zamrazit. Výměny se dočkají čpavkové kompresory, kondenzátor, ventily i části potrubí. Nové moderní technologie navíc budou úspornější.
"Zařízení bude automatické a může zabezpečit chod stadionu i do budoucna," vysvětlil Koutek. Práce začnou v nadcházejících týdnech a skončí během podzimu. "Akce je naplánovaná tak, aby byl led k dispozici přesně podle toho, jak sportovci potřebují trénovat na příští ligový ročník," zaručuje primátor Martin Novotný.
Zdroj: iDnes.cz
http://olomouc.idnes.cz/kluziste-se-chladi-podobne-jako-pivo-zimni-stadion-tak-opravi-pivovar-1eg-/olomouc-zpravy.aspx?c=A110607_1598815_olomouc-zpravy_stk
[Pivovary CZ Group] 11:32 [permalink] [reaguj]
Glosa: Pivní reklamy aneb Co kluky fakt baví…
[úterý, 7. červen 2011]
Dlouho jsem dumal, co mně, jako konzumentovi piva, chce Gambrinus touhle reklamou říci. Mám se bavit infantilním hledáním místa bez signálu a čekat až mne jakýsi maník pozve do Army Campu?
Takhle nějak asi lákali do armády ve středověku – opít rekrut … Co to vůbec je, ten Army Camp? Mají tam buzerák? Smí se tam pít pivo?
Až přišel spot Zlatopramenu. Přinesl vtipný insight a pohotovou reakci na nevhodně zvolený koncept od mnohem většího konkurenta.
A kluci už vědí, že jejich touhy neukojí signálu a žen-prostý les, natož hlazení chladivých zbraní… Vskutku o stupeň lepší zábava.
Zdroj: Media Guru
http://www.mediaguru.cz/2011/06/glosa-pivni-reklamy-aneb-co-kluky-fakt-bavi%E2%80%A6/
[Ostatní pivní dění] 07:28 [permalink] [comments: 9]
Novinářským pivem 2011 se stalo Postřižinské pivo Něžný Barbar
[úterý, 7. červen 2011]
V letošním ročníku degustační soutěže Pivo České republiky slavil v několika kategoriích úspěch Pivovar Nymburk se svým Postřižinským pivem, jež se zároveň stalo vítězem v novinářské kategorii. Výsledky byly vyhlášeny v sobotu 4. 6. v rámci jubilejního 15. ročníku Slavností piva, které se konaly na českobudějovickém výstavišti.
Postřižinské pivo Něžný Barbar získalo letošní titul Novinářské pivo. Tento loni představený třinástistupňový speciál získal také stříbrnou medaily v kategorii Polotmavé pivo. Něžný Barbar, jemuž příjemně karamelový nádech a sytou jantarovou barvu propůjčuje speciální slad, z něhož je vyroben, získal svůj název podle Hrabalovy autobiografie, kde se sám autor netají láskou ke zlatavému moku.
Bronzovou medailí byl ve své kategorii oceněn také Postřižinský Tmavý ležák. Další dva zástupci Pivovaru Nymburk včetně prémiového Francinova ležáku pak dosáhly na pomyslnou bramborovou medaily. „Naše pivo připravujeme s láskou a důrazem na kvalitu. Velmi nás proto těší, že Postřižinské pivo chutná jak odborné, tak i laické veřejnosti,“ komentoval výsledky degustační soutěže Pavel Benák, ředitel Pivovaru Nymburk.
Do degustační soutěže „Pivo České republiky 2011“ se přihlásilo 52 pivovarů.
Zdroj: Tisková zpráva Postřižinského pivovaru Nymburk
[Postřižinský pivovar Nymburk] 07:22 [permalink] [reaguj]
Projekt Pijte s mírou pokračuje i letos
[úterý, 7. červen 2011]
Projekt Pijte s mírou slaví roční narozeniny. Inspirací pro lokální informační kampaň, kterou právě před rokem spustila společnost Heineken Česká republika, se stalo oblíbené a okřídlené rčení většiny Čechů, které ovšem vždy nemusí korespondovat se skutečností: pijte s mírou! Kampaň s řadou novinek bude pokračovat i v letošním roce.
Projekt odstartoval právě před rokem spuštěním webových stránek www.pijtesmirou.cz. Odkazy na kampaň dále spotřebitelé v průběhu roku nacházeli na všech obalech výrobků společnosti Heineken Česká republika. Na webových stránkách se představil kreslený hrdina Míra, který se v krátkých komiksových příbězích s návštěvníky webu dělil o zkušenosti s pitím alkoholu. Téměř tisícovka fanoušků si Míru našla také na globální sociální síti Facebook.
„Projektem jsme chtěli oslovit širokou veřejnost a propagovat zodpovědnost v přístupu k pivu. Jako výrobce alkoholických nápojů si uvědomujeme, jaké celospolečenské i individuální následky může nezodpovědná konzumace mít,“ konstatuje PR manažerka společnosti Heineken Česká republika Kateřina Beute. Sympatická postavička jménem Míra na webu nenásilně a vtipně vštěpuje základní zásady rozumné konzumace, například kdy, kolik a při jaké příležitosti alkohol pít.
Webové stránky Pijte s Mírou přinášejí v komiksech a v sekcích Mírova škola a Dvě pro zdraví informace o alkoholu jako takovém, o výrobě piva a účincích na lidský organismus. V rubrice Pivo a aktuality se návštěvníci webu dozvědí, kdy se pití piva vyvarovat.
Projekt Pijte s mírou si pro letošní rok připravil několik novinek. Návštěvníci webu se mohou těšit pravidelný „přísun“ článků, které budou publikovány i na Facebooku. Letos se dále chystají i dvě spotřebitelé soutěže o věcné ceny, které budou vyhlašovány na homepage a za pomoci Facebooku.
Pijte s mírou nadále poběží i na sociální síti Facebook. Kromě Mírových komentářů a doporučení, si zde uživatelé přečtou pravidelné týdenní příspěvky na aktuální témata. Samozřejmostí je i otevřená diskuse fanoušků Míry.
Zdroj: marketingové noviny
http://www.marketingovenoviny.cz/?Action=View&ARTICLE_ID=9933
Rusové se rozpínají v českých pivovarech. Do jejich obnovy investovali desítky milionů
[pondělí, 6. červen 2011]
Ruští investoři objevují české pivo a české pivovary. Chtějí zvýšit dovoz do Ruska, ale i prodávat na českém trhu. Do obnovy a rekonstrukce tuzemských pivovarů investovali už desítky milionů korun.
Největší podíl z toho připadá na skupinu kolem Andreje Brajlovského v rakovnickém průmyslovém pivovaru Bakalář. Od loňské koupě Bakaláře investovala dosud 60 milionů korun do rekonstrukce.
Na třicet milionů investovali Rusové do totální obnovy Pivovaru Podkováň na Mladoboleslavsku, třicet milionů chce vložit do obnovy pivovaru v Kynšperku na Karlovarsku ruský podnikatel Sergej Černičkin.
Bakalář – pod novým názvem Tradiční pivovar v Rakovníku – představí nové lahve s novými etiketami, plněné na novém výrobním zařízení teď během června.
Skupina ruských investorů koupila pivovar za nezveřejněnou cenu loni ve zbědovaném stavu od ruského majitele Alexandra Olenina. Po loňské chabé produkci 13 tisíc hektolitrů byl letos zaznamenán nárůst na 60 tisíc a v budoucnu se očekává 150 tisíc hektolitrů. Pivo se má prodávat nejen doma, ale významná část má putovat i za hranice, především do Ruska.
„Pivovar byl v hluboké platební neschopnosti, která narušila vztahy s dodavateli, limitovala možnosti pivovaru pracovat s kvalitními surovinami a přinášela spoustu dalších problémů,“ popisuje situaci generální ředitel Pavel Gregorič. Pod jeho vedením Rusové dosud štědře investovali do rekonstrukce 60 milionů a vyšperkovali pivovar do moderních parametrů.
Ruský gigant sází na Česko
Brajlovskyj není na českém trhu žádným nováčkem. Jako spolumajitel největšího ruského importéra piv, společnosti Russian Tradition Group, ovládá čtvrtinu veškerého dovozu piv do Ruska. Společnost zásobuje 1500 supermarketů a 500 restaurací v Moskvě, navíc využívá 1500 distribučních zprostředkovatelů v celém Rusku. Roky dováží piva od největších pivovarů v Česku. V budějovickém Samsonu si nechává vařit výhradně pro ruský trh značky Pražečka a Černovar.
S dalšími investory nyní v případě Bakaláře vsadili na renomovaného pivovarnického manažera.
Kterého špičkového českého manažera si ruští podnikatelé vybrali do svých řad? A jak využili investované peníze v Pivovaru Podkováň? Odpovědi na tyto otázky naleznete v pondělním vydání Hospodářských novin.
Zdroj: iHNed.cz | Autor: Miroslav Petr
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-52020180-rusove-se-rozpinaji-v-ceskych-pivovarech-do-jejich-obnovy-investovali-desitky-milionu?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed
[Středočeský kraj] 07:57 [permalink] [comments: 1]
Radniční pivovar potřebuje opravu, od města chce na ni více peněz
[pondělí, 6. červen 2011]
Radniční pivovar v Jihlavě má za sebou první dva týdny fungování. Vedení pivovaru se nyní zabývá problémem, který si vyžádá investici 1,7 milionu korun. Je nutná oprava vzduchotechniky. Ta současná, z počátku devadesátých let, je již nevyhovující.
Vyvstává otázka, kdo by další milionovou investici do vyžitého prostoru bývalé diskotéky a restaurace měl zaplatit. Majitel nemovitosti, tedy radnice z městského rozpočtu? Nebo pronajímatel, kterým je společnost Fabes, již zastupuje Miroslav Tomanec? V tom už se názory různí.
"Radní na svém posledním zasedání schválili investici do vzduchotechniky ve výši 750 tisíc korun. Pan Tomanec ale chce jednat dál a má pocit, že bychom měli být štědřejší," sdělil náměstek primátora Josef Kodet.
Město by mohlo přistoupit až na 1,7 milionu
Tomanec podal žádost o navýšení už schváleného příspěvku na opravu. "Opravu vzduchotechniky vyčíslil na sumu větší než dva miliony korun a jeho představa je taková, že by mělo město uhradit 1,7 milionu korun," vysvětlil náměstek primátora Josef Kodet.
Podle něj ale bylo správné původní rozhodnutí radních uvolnit na opravy vzduchotechniky v městské budově sumu 750 tisíc korun. Zbytek by měl doplatit provozovatel. "Pokud ale většina radních přijme názor, že je třeba podíl na opravě ze strany města navýšit, je možné poskytnout i dotaci vyšší, než je ta dosud schválená," dodal Kodet.
Podle náměstka primátora Františka Zelníčka je již dnešní vzduchotechnika neopravitelná. "Současná vzduchotechnika byla vyrobena podnikem, který už dnes ani neexistuje, nedá se tedy ani opravit, nejsou díly," vysvětlil Zelníček.
Investice do vzduchotechniky by dle jeho slov měla vydržet alespoň dalších deset let. Zelníček vyšší spoluúčast města na opravě připouští. "Na opravě by se měl podílet i pronajímatel, ale v rozpočtu máme zastupitelstvem schválenu investici až 1,7 milionu korun," dodal Zelníček.
Jednatel Radniční restaurace Miroslav Tomanec nechtěl problém zatím komentovat. "Město má určité závazky, a jak se k nim postaví, je jeho věc, jsou to záležitosti mezi námi a městem, ke kterým se v tuto chvíli nechci vyjadřovat," sdělil pouze Tomanec.
Tomanec objekt Radniční restaurace s bývalou diskotékou v podzemí vydražil do podnájmu loni v létě, aby letos v květnu v podzemí slavnostně otevřel minipivovar. Za užívání prostor Radniční restaurace a podzemního minipivovaru platí radnici vydražené nájemné milion korun ročně.
Zdroj: Jihlava iDnes.cz | Autor: Michal Kolařík
http://jihlava.idnes.cz/radnicni-pivovar-potrebuje-opravu-od-mesta-chce-na-ni-vice-penez-pwy-/jihlava-zpravy.aspx?c=A110603_1596667_jihlava-zpravy_bor
[Radniční pivovar Jihlava] 07:50 [permalink] [reaguj]
Samoobslužný výčep s mincovníkem
[neděle, 5. červen 2011]
Samoobslužný výčep s mincovníkem
Vhodné především pro ubytovací kapacity bez vlastního gastro provozu
Super rychlá návratnost
www.vycep.eu
[Pivní inzerce] 00:25 [permalink] [comments: 3]
Pšeničný Herold porazil německou konkurenci
[pátek, 3. červen 2011]
První pivní extraliga už potvrdila kvalitu českých ležáků v testu se slovenskými, ale porovnávat česká a německá pšeničná piva se zdálo být velkou troufalostí. U nás se pšeničná piva postupně vrací do nabídky českých pivovarů, v Německu mají dlouhou tradici a velkou konkurenci stovek značek.
Zakoupili jsme proto nejznámější značky, Erdinger z pivovaru Erdinger Weissbräu, Maisel z Bayreuthu, Schneider z Kelheimu, Franziskaner z Mnichova a pět dalších. S nimi se poměřil Primátor z Náchoda a Herold z Březnice.
Ještě před dnem degustace bylo nutné vyřešit technické drobnosti, pšeničné pivo silně pění, kvasnice bývají usazené na dně lahve a je třeba je rozmíchat. Bylo nutné zvolit takový postup otvírání a nalévání, aby pěna a množství kvasnic byly v každé degustační sklence rovnoměrné.
Lehké obavy panovaly z rozdílného hodnocení jednotlivých degustátorů, přeci jenom nemají pšenice tolik napité jako klasické ležáky. Ale výsledky byli jednoznačné a v bodovém hodnocení se členové První pivní extraligy vzácně shodli. Ani excelentní hodnocení anonymního vzorku číslo šest jedním z degustátorů nemělo na pořadí zásadní vliv. Schneider Wiesse mu prostě učaroval.
Vítězem se stal pšeničný Herold, sládek František Pinkava z březnického zámeckého pivovaru pšenici prostě umí. Jak potvrdili jeho spolužáci, už když byl na škole vařil pšenici nejlépe.
O pořadí na třetím a čtvrtém místě rozhodl rozpij, to už se hodnotí který ze dvou vzorků je lepší. König Ludwig porazil 5:3 Maisel´s Wiesse, ten se snaží proniknout i na český trh.
Také náchodský Primátor dopadl dobře, skončil pátý. Zklamáním byl Erdinger z pivovaru, který je světovým rekordmanem v produkci pšeničného piva, roční výstav 1,5 milionu hektolitrů. Byl jasně poslední a nedostal vyšší ohodnocení od žádného z degustátorů.
U německých i českých pšeničných piv se jednalo o značky, které lze koupit v maloobchodní síti. V Německu jsou určitě stovky jiných pšeničných piv z malých regionálních pivovarů, ale i u nás už máme v této kategorii z čeho vybírat. A tam by se určitě neztratila pšeničná 13° od Matušky z Broum ani Kocour Weizen z Varnsdorfu.
Výsledky degustace pšeničných piv První pivní extraliga 2011
1) Herold | Pivovar Herold Březnice a.s. | 3,3,3,3,2,3,4,2 | 23
2) Franziskaner | Spaten-Franziskaner-Bräu GmbH München | 3,4,3,3,4,2,3,3 | 25
3) König Ludwig | König Ludwig GmbH & Co. KG Kaltenberg | 2,4,4,4,4,2,4,3 | 27*
4) Maisel´s Wiesse | Brauerei Gebr. Maisel KG, Bayreuth | 3,4,3,2,3,3,5,4 | 27*
5) Primátor | Primátor a.s., pivovar Náchod | 4,4,4,3,4,3,3,4 | 29
6-7) Paulaner | Paulaner Brauerei GmbH & Co KG München | 4,5,5,2,2,4,5,4 | 31
6-7) Schöfferhofer | Binding-Brauerei AG, Frankfurt am Main | 2,3,4,4,4,5,5,4 | 31
8) Schneider Wiesse | Weisses Bräuhaus G. Schneider & Sohn GmbH | 5,3,4,6,1,6,5,2 | 32
9) Kapuziner | Kulmbacher Brauerei AG, Kulmbach | 5,5,3,5,5,2,4,4 | 33
10) Falkenfelser | Tucher Bräu Fürth (Oetker Group) | 3,3,6,4,2,4,7,5 | 34
11) Erdinger | Privat Brauerei Erdinger Weißbräu, Erding | 5,5,6,5,6,4,6,4 | 41
Zdroj: První pivní extraliga | Autor: František Trantina
http://www.prvnipivniextraliga.cz/vlozene-souteze/psenicny-herold-porazil-nemeckou-konkurenci/
[Ostatní pivní dění] 10:36 [permalink] [comments: 17]
Pivovarský povoz město nepodpoří
[pátek, 3. červen 2011]
Pivovarský povoz tažený koňmi, kterým se rozváží pivo po plzeňských hospodách, město finančně nepodpoří.
Radní města ve čtvrtek rozhodli, že na tuto atrakci z veřejných peněz nepřispějí. Šlo o 150 tisíc korun ročně. Návrh do rady poslala náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD), která ale čerpá v těchto dnech dovolenou.
„Jsem zásadně proti. Nevidím důvod, proč by se měla podporovat aktivita soukromého pivovaru patřícímu nadnárodní společnosti, který vydělává miliardy korun a povozem rozváží své pivo do vlastních hospod,“ prohlásil náměstek primátora Petr Rund (ODS).
Mluvčí pivovaru Jiří Mareček ve čtvrtek uvedl, že společnost bude hledat v souvislosti s financováním náhradní řešení. „Na zachování této tradice nám vždy velice záleželo,“ prohlásil Mareček s tím, že společnost letos na jaře prodloužila smlouvu s Janou Míčovou, která s povozem jezdí. „Mám smlouvu od května na příští tři léta,“ potvrdila Míčová.
Pivovar využíval povozy už po svém založení, v socialismu je ale nahradila auta. Po revoluci se povoz vrátil spíš jako atrakce.
Zdroj: Plzeňský deník.cz | Autorka: Dana Veselá | Foto: Zdeněk Vaiz
http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/pivovarsky-povoz-mesto-nepodpori20110602.html
[Prazdroj Plzeň] 08:01 [permalink] [comments: 7]
Tesco nechtěně zlevnilo pivo, davy vyplenily obchody
[pátek, 3. červen 2011]
Pro skotské Tesco to původně měla být slevová akce jako každá jiná. Kvůli chybě v cenách se však ve Skotsku změnila v davové šílenství, píše server BBC.
Například v 45tisícovém Greenocku dokonce musela zasahovat policie, jelikož v okolí supermarketu zkolabovala doprava. Problémy hlásila i jiná nákupní centra.
Akce byla jednoduchá: "Kupte tři balení alkoholických nápojů a ušetřete 11 liber". Šotek ovšem zafungoval, a tak přišla tři balení na 11 liber.
Koupi 36 plechovek piva či 45 lahviček populárního cideru v přepočtu za 310 Kč si mnozí nechtěli nechat ujít. Kupující vzali supermarkety Tesco útokem. Bezkonkurenční nabídka se navíc prostřednictvím sociálních sítí šířila jako lavina.
Podle BBC mnozí dokonce běželi s jedním nákupem domů, aby se převlékli a vyrazili do obchodu znovu.
Jedním z nich byl i 34letý pošťák John Donnelly. "Vypadá to moc dobře na to, aby to byla pravda," nechal se slyšet poté, co vzal ztečí supermarket v Glasgow. "Jsem tu už podruhé," přiznal skotskému serveru Daily Record, zatímco baleními piva a cideru plnil své auto.
Podle mluvčího společnosti se na chybu v cenách přišlo poměrně brzy. I tak se ale mánii nepodařilo předejít. "Prý neexistuje nic jako oběd zdarma, ale vypadá to, že Tesco právě rozdává zadarmo pintu piva," liboval si taxikář Billy Graham.
Zdroj: Aktuálně Centrum.cz
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=702436
[Ostatní pivní dění] 07:35 [permalink] [reaguj]
Pivovarské slavnosti v Ústí lákají na hudební kapely i soutěž o dva sudy
[pátek, 3. červen 2011]
Tahákem letošních Pivovarských slavností, které se v areálu letního kina v Ústí nad Labem uskuteční 11. června, budou bezpochyby známé hudební kapely a interpreti jako Nightwork, Xindl X, Janek Ledecký a Charlie Straight.
Letos bude znít v letním kině i podstatně tvrdší hudba kapel jako jsou Face Are Fiction, Real Incident, Arashit, Igloochiks a další.
Vystoupí také skupina Kabát Revival, ve které hraje zakládající člen skupiny Kabát. Všechny kapely prověří irská lidovka Whiskey In The Jar, kterou si musejí nacvičit ve verzi, již hraje slavná americká kapela Metallica.
Proběhne zde také soutěž o dva sudy piva Zlatopramen 11, které vyhraje ten, kdo přinese nejvíce zátek z maxi lahví stejnojmenného piva. Z donesených zátek pak bude vyroben stůl a čtyři židle, které budou umístěny v některé provozovně Zlatopramenu.
Zdroj: Novinky.cz | Autor: Jaroslav Sameš
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/ustecky-kraj/usti-nad-labem/2512-4927-pivovarske-slavnosti-v-usti-lakaji-na-hudebni-kapely-i-soutez-o-dva-sudy.html
[Zlatopramen Krásné Březno] 07:33 [permalink] [reaguj]
Předány další certifikáty kvality
[čtvrtek, 2. červen 2011]
Další šestice hospod a restaurací obdržela certifikát kvality piva PRIMÁTOR. Certifikáty se udělují od loňského roku a mohou se jím pochlubit pouze nejlepší hospody, které čepují pivo zn. PRIMÁTOR.
Certifikátem se nově mohou pochlubit:
Pivnice Náchodský mlýn - Náchod
Restaurace Peklo - Nové Město nad Metují
Restaurace U Konvalinků - Česká Skalice
Sousedská restaurace - Tuněchody
TipSport bar - Heřmanův Městec
Certifikace by měla zákazníkům ukázet, která provozovna s pivem PRIMÁTOR se o pivo stará tím nejlepším způsobem a dodržuje všechny standardy kvality požadované pivovarem. Certifikace je rpováděna na základě dodržování řady náročných kritérií, jakými jsou např.: čistota výčepní techniky, pravidelná sanitace pivních vedení, čistota skla, mikrobiologická čistota piva a dalších. Takovéto provozovny, označené získaným certifikátem, by měly zákazníkovi garantovat, že mu zde bude načepováno originální pivo PRIMÁTOR tak, jak jej, po téměř tříměsíčním výrobním cyklu, chce sládek pivovaru prezentovat veřejnosti.
Součástí získání ceftifikace je samozřejmě povinnost dodržovat standardy kvality. Tu má zajisit pravidelná kontrola ceftifikovaných zařízení. Další podmínkou je také vzdělávání výčepních v oblasti péče o pivo. "Tento ceftifikát je skutečným oceněním té nejlepší péče o čepované pivo a pivovar jeho udělením dávaá najevo, že v takto oceněných provozovnách je podáváno pivo tak, jak má být." říká Jiří Holubář, obchodní manažer Pivovaru PRIMÁTOR.
Zdroj: Primátor.cz
http://www.primator.cz/uvod/52-pedny-dal-certifikty-kvality
[Primátor Náchod] 15:07 [permalink] [reaguj]
Hasiči žízně začínají osvěžovat Staropramen Cool Lemonem
[čtvrtek, 2. červen 2011]
Tento týden začíná hlavní část marketingové podpory poslední novinky v portfoliu značky Staropramen – osvěžujícího piva s chutí citrónu a nízkým obsahem alkoholu Staropramen Cool Lemon. Kampaň „Uhas žízeň Lemonem“ startuje přesně tři týdny po zahájení distribuce, která zahrnuje jak segment retail, tak segment gastro.
“Pro podporu novinky Staropramen Cool Lemon jsme na úvod léta připravili mix launch aktivit relevantních pro cílovou skupinu, kterou jsou především mladí dospělí spotřebitelé a ženy. Zahrnuje on-line komunikaci, cílenou ATL kampaň, ochutnávkovou roadshow, promo na letních akcích i v obou prodejních kanálech retail i gastro,“ popisuje Martin Bořil, manažer inovací společnosti Pivovary Staropramen.
Kampaň "Uhas žízeň Lemonem" je typickou produktovou kampaní podporující hlavní atributy nového piva - osvěžení a nížší obsah alkoholu. „Věříme, že jednoduchý koncept se Staropramen Cool Lemon hasiči a hasičkami žízně vytvoří velmi rychle povědomí u cílové skupiny,“ říká ke kampani Bořil.
Během tohoto týdne startuje televizní kampaň s 20 vteřinovým spotem. Kreativa kampaně je dílem agentury Young&Rubicam. Spot vznikl v produkci společnosti Dawson a režisérem Janem Zajíčkem. Média naplánovala a nakoupila agentura Universal McCann.
V této fázi televizní spoty doplní kampaň v rádiích a velká ochutnávková roadshow se čtyřmi týmy hasičů žízně, která projede napříč celou Českou republiku. Roadshow zajišťuje agentura Gate.
Staropramen Cool Lemon rozšiřuje pivní kategorii a měl by být všude tam, kde lidé hledají letní osvěžení. Uhasí žízeň na plážích, bude zpestřením na letních party, obohatit může také grilování či osvěží jen tak v parném odpoledni ve stínu slunečníku. Bude se prodávat v půllitrových lahvích a plechovkách, a to nejen v segmentu retail, ale doplněn originální sklenicí také v segmentu gastro.
Zdroj: Tisková zpráva Pivovarů Staropramen
[Molson Coors Central Europe] 15:01 [permalink] [comments: 1]
Přichází Velen Garden, osvěžující pivo s příchutí limetky
[čtvrtek, 2. červen 2011]
Pivovarnická skupina K Brewery uvádí v těchto dnech na trh novinku jako stvořenou pro horké letní dny – svrchně kvašený pšeničný ležák s jemnou limetkovou příchutí nazvaný Velen GARDEN. Vaří se stejně jako ležák Velen v Pivovaru Černá Hora na Blanensku.
Pšeničný ležák Velen začali černohorští sládci vařit na podzim 2009. Za rok a půl jeho existence se stal jednou z nejoblíbenějších specialit nejen v konkurenci piv z Černé Hory, ale také z celého sortimentu skupiny K Brewery. K tomu jistě přispívá také fakt, že kromě jihomoravského pivovaru vyrábí svrchně kvašené pšeničné pivo již jen jeden český průmyslový pivovar. A právě proto se v Černé Hoře rozhodli připravit ještě jednu variantu tohoto piva, kterou velmi příhodně nazvali Velen GARDEN.
„Oproti pivu Velen jsme do piva Velen GARDEN přidali příchuť limetky, která ještě více umocní svěží pocit při jeho konzumaci. Proto jde o pivo obzvláště vhodné k uhašení žízně za parných letních dnů, třeba při odpočinku na zahrádce oblíbené restaurace,“ uvedl Vlastimil Zedek, sládek pivovaru Černá Hora. Jelikož pivo při výrobě neprochází procesem filtrace, zachovává si vysoký obsah pivovarských kvasnic, které vytvářejí jeho jemný zákal a velmi příznivě působí na zažívací trakt. Obsah alkoholu je 4,8 %.
Výroba svrchně kvašených pšeničných piv má v českých zemích velmi dlouhou tradici. V období 15. – 17. století tato piva dokonce převažovala a dodnes jsou velice oblíbena a vyhledávána pro svůj nesporný přínos lidskému zdraví při dodržování pravidla konzumace v rozumném množství.
Zdroj: Pivovar Černá Hora.cz
[Černá Hora] 14:52 [permalink] [comments: 11]
Restaurace Záložna se už brzy otevře, bude nekuřácká
[čtvrtek, 2. červen 2011]
Stylové posezení, které připomene historii výroby piva? Už brzy se jedno takové otevře v centru Litovle. Proměna čeká restauraci Hotelu Záložna, která své služby nabídne po šesti letech.
Město se totiž dohodlo na dlouhodobém pronájmu s Pivovarem Litovel. Restaurační zařízení by se částečně mělo otevřít už příští týden, zatím jako předzahrádka. Celá se návštěvníkům otevře do měsíce.
„Smlouva ještě není uzavřená, dolaďují se detaily. Bude to dlouhodobý pronájem po dobu dvaceti let, tak jak to bylo vypsáno ve výběrovém řízení,“ řekl místostarosta města Petr Šrůtek.
Město vypsalo výběrové řízení dvakrát, podmínkou bylo, že si nájemce restauraci i kuchyň sám vybaví. „Nyní opravujeme interiér, potom restauraci kompletně vybavíme včetně kuchyně. Půjde o stylovou restauraci, odpovídající novému konceptu našich Litovel Classic Restaurantů. První hosty přivítá předzahrádka příští týden a celý objekt zprovozníme na konci června. Investice do úprav i vybavení si vyžádá zhruba tři miliony korun,“ uvedla mluvčí pivovaru Hana Matulová.
Doplnila, že interiér bude připomínat historii výroby piva, jeho součástí se stanou dobové fotografie, ale také pivovarské nástroje nebo nádoby.
Oprava budoucí obnovené restaurace za zhruba sedmnáct milionů korun je hotová, ve středu stavbu odborná firma předala městu.
„Chybí jen podlahy a obložení výčepního pultu. Oprava obnášela celkové zpevnění, dělala se tam kompletní elektroinstalace, nová voda, odpady. Veškeré inženýrské sítě jsou nachystané na to, že když by se spravovalo první poschodí a sály, nebude se muset v kuchyni už kopat,“ řekl místostarosta.
Restaurace bude nekuřácká.
„Chceme, aby to bylo místo, kam si člověk může pozvat návštěvu a v klidu posedět,“ doplnil.
Zdroj: Olomoucký deník.cz | Autorka: Petra Opletalová | Foto: Radovan Vašíček
Milovníci chmelového moku míří na českobudějovické Výstaviště
[čtvrtek, 2. červen 2011]
V pátek odpoledne otevírá českobudějovické Výstaviště brány Slavností piva. Letos je to už 15. ročník. Nedílnou součástí je i degustační soutěž o titul Pivo roku 2011, které se zúčastní přes 50 pivovarů s 270 vzorky piv.
Hudební doprovodný program začíná v 16 hodin. V pátek se mohou návštěvníci těšit především na folkovou a country hudbu. Sobota bude ve znamení dechovky a večer nastoupí rockeři.
„O titul Pivo České republiky se soutěží v 18 kategoriích. Speciální kategorie jsou určeny pro minipivovary, samozřejmě jsou kategorie určené velkým pivovarům a jsou i kategorie, kterých se účastní všichni výrobci piva. Nejhojnější účast je v kategorii světlý ležák, které se účastní 32 pivovarů. Pro letošní rok je to poprvé, co jedenáctistupňový ležák představuje pivo světlé výčepní a prémiový ležák dvanáctistupňový. Soutěže se účastní také řada nových minipivovarů z České republiky, které jsou v oblasti degustací velice úspěšné,“ říká hlavní organizátor soutěže Alois Srb.
Součástí degustační soutěže je také zvláštní kategorie Novinářská pivo 2011. Na výstavišti se letos poprvé představí největší běloruský pivovar a kromě něj také pivovary ze Slovenska a z Bavorska.
Novinkou na letošním ročníku Slavností piva je i speciální pivo pro celiaky. Jsou to lidé, kteří musí držet tak zvanou bezlepkovou dietu, protože trpí alergií na potraviny z různých druhů obilovin, mezi které patří i pivo. Právě pro tuto cílovou skupinu vyrobil Žatecký pivovar na základě technického řešení Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze bezlepkové pivo.
Na pivní novinku upozorňuje Alois Srb: „Pro lidi s bezlepkovou dietou je obrovským darem. Pivo je i mimořádně dobré. Takovou novinku hodně občanů České republiky ocení. Pivo je zhruba jako jedenáctistupňový světlý ležák, ale je vyráběno jinou technologií a dokončeno jiným způsobem.“
Zájem o slavnosti piva každoročně stoupá jak ze strany pivovarů, tak ze strany návštěvníků. Velmi spokojená je proto ředitelka českobudějovického Výstaviště Marcela Payerová: „Těch, kteří se budou prezentovat na ploše, budou prodávat pivo a jsou připraveni pro naše návštěvníky, je více jak 84. To jsou nejen pivovary, ale také prodej občerstvení a dalšího zboží. Přihlášených pivovarů je více jak 50, co se týče výstavní plochy je to značný nárůst oproti loňskému roku. Zájem by mohl být i ze strany návštěvníků, poměrně značný nárůst jsme zaznamenali už v posledních dvou letech.“
V roce 2009 přišlo na Slavnosti piva 10 tisíc návštěvníků, loni to bylo dokonce 16 tisíc.
Zdroj: Rozhlas.cz | Autor: Martin Pokorný
[Ostatní pivní dění] 13:05 [permalink] [reaguj]
Chloubou muzea je půllitr se znakem města
[čtvrtek, 2. červen 2011]
Historické pivní lahve z konce 19. a začátku 20. století, půllitry, výčepní pulty, ruční kompresory, ohříváčky i kompletně zařízenou hospodu z třicátých let 20. století si mohou prohlédnout návštěvníci Šumavského pivovarnického muzea v Kašperských Horách.
Na letošní, už pátou sezonu, si muzeum připravilo řadu novinek.
„Přes zimu jsme nelenošili, předělali jsme celou expozici. Velkou radost mi udělala kolekce bednářského nářadí na výrobu sudů, která pochází z pivovaru Staňkov, přibyla i řada dalších exponátů. Přidali jsme šedesát lahví, takže nyní jich vystavujeme 464, každá je z jiného pivovaru, přibyly také nějaké půllitry a výčepní pulty. Kamarád v současné době ještě dokončuje renovaci nádherného vyřezávaného výčepního pultu, stejného, jaký se objevil v seriálu Četnické humoresky. Teď bude k vidění i v našem muzeu,“ popsal některé z novinek majitel muzea Pavel Kubaň.
V muzeu nechybí ani historické plničky lahví. „Plničky jsme měli v depozitáři, takže letos jsou k vidění také poprvé. Plnička v minulosti nechyběla v žádné hospodě, hostinský na požádání naplnil pivo do skleněných lahví. Bylo to zcela běžné, například když potřebovali pivo do lahve na další den na pole, nechali si lahve naplnit v hospodě. Lahve měly buď patentní porcelánový uzávěr, nebo je bylo možné přímo v plničce uzavřít korkovou zátkou. Občas se stane, že návštěvníci, když vidí exponáty, začnou vzpomínat a měl jsem tady pána, syna hospodského, který vzpomínal, jak musel na takové plničce naplnit každý den sto padesát lahví,“ vysvětlil Kubaň.
Mezi exponáty z celé České republiky nechybí ani předměty z Klatovska. K vidění jsou v muzeu například lahve pivovarů v Klatovech, Dešenicích nebo Železné Rudě, chloubou muzea je historický půllitr se znakem Kašperských Hor. „Lahve jsou seřazené ve vitrínách podle abecedy, vedle vitrín jsou seznamy, takže každý návštěvník si může snadno najít lahev z pivovaru v okolí svého bydliště. Lahve jsou z pivovarů z celých Čech a Moravy, z Klatovska mi schází pouze lahve z pivovarů v Prášilech a Malonicích. Ty bych rád získal, takže pokud je někdo má a byl by ochoten je prodat, byl bych velice rád. Pokud jde o Malonice, jsou to lahve s nápisem A. Petrmichl. Některé lahve totiž neměly na sobě název nebo místo pivovaru, ale pouze jméno sládka,“ žádá o spolupráci Kubaň, který začal předměty související s pivem sbírat před sedmnácti lety.
„Můj děda měl hospodu v Milči u Nepomuka, ve které jsem vyrostl a kterou dnes sám provozuji. Při vyklízení půdy jsme tam našli několik pivních lahví, půllitr s dědečkovým jménem a několik dalších věcí a tím to všechno začalo. Těch prvních několik lahví jsem umyl a doma jsem si je vystavil, pak jsem oslovil pár kamarádů, kteří měli něco doma, lahve začaly přibývat a nakonec to dospělo do rozměrů, které mohou dnes vidět návštěvníci muzea,“ popsal počátky expozice sběratel, který přivítá každý další přírůstek – každý, kdo by byl ochoten prodat nějaký historický předmět související s pivem a pivovarnictvím, se může ozvat na telefon 728 124 463. Šumavské pivovarnické muzeum je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Nachází se v horním rohu kašperskohorského náměstí, ve stejné budově sídlí i Muzeum historických motocyklů a Muzeum české hračky.
Fotogalerii naleznete zde...
Zdroj: Klatovský deník.cz | Autor: David Kojan
[Ostatní pivní dění] 07:47 [permalink] [comments: 3]