Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Koulelo se koulelo

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Koulelo se koulelo

Koulelo se koulelo [p257]

Nikoli ovšem známé červené jablíčko, ale sudy na Černokosteleckém vykulení. V sobotu 10. září v Černokosteleckém zájezdním pivovaru, v pořadí již osmém. Nemáme to do Kostelce až zas tak daleko, tak jsme si řekli, že se dokulíme také. Inzerovaná hodina začátku mi připadla silně ”vražedná”, nevím, nevím, kolik lidí tam už na devátou ranní, kdy se mělo vykulit, bylo. Ale třeba jsou organizátoři ranní ptáčata a předpokládají totéž u ostatních.

Samotné vykulení jsme tedy programově zmeškali. V 10 hod. dopoledne nasedáme u metra v Hájích na příměstský autobus s vidinou, že během asi tři čtvrtě hodinky dorazíme do Kostelce. Skutečnost byla ovšem poněkud jiná. Po více než hodinové jízdě jsem docela chápala Š+G ”šedovlasého staříka, který poklekl a děkoval Bohu, že přežil tu jízdu”. Nejsem znalec motorových vozidel, ale přirovnání k JAK-42, letící (bohudík) ve výšce 0 mi připadalo docela adekvátní. Hlavní ovšem je, že na místo určení jsme nakonec dorazili.

Posezení na pivovarském dvoře
Posezení na pivovarském dvoře

Zdravíme se s kamarády, zapůjčujeme sklo a jdeme spláchnout zážitky z jízdy. Zábava se pomalu rozjíždí, na pódiu vystupují malé mažoretky. Ty nejmenší holčičky jsem tipovala tak na 5 let, těm se trochu ještě nožičky pletly, ale přesto sklidily velký potlesk přítomných i žádosti o společné foto. Neodolal ani věhlasný sládek V.Č. (i když ho na fotce není přes korbel poznat). V programu dále následovala přehršle kapel, více či méně hlučných. Za sebe musím přiznat, že bez tohoto druhu programu (a hlavně nadměrné hlučnosti) bych se obešla, často nebylo slyšet ani vlastního slova, o možnosti popovídat si s někým ani nemluvě. Ale ”proti gustu žádný dišputát”!

Utajený sládek V.Č.
Utajený sládek V.Č.

Přijeli jsme ovšem kvůli nabídce piva, tak do toho: na plakátě seznam účastnících se pivovarů pořadatelé korigovali slovy ”některá piva možná nebudou, ale budou jiná” a měli pravdu. I počet uváděných pivovarů byl trochu zredukovaný, leč stále výběr velmi široký, aby bylo co ochutnávat (i když ochutnat alespoň po jednom vzorku od každého bylo jen pro opravdové pivní borce). Kromě samotné restaurace se pivo čepovalo na dalších třech místech v areálu pivovaru, takže fronty na pivo se tvořily jen ojediněle (na rozdíl od jídla).

Stánky s pivní nabídkou
Stánky s pivní nabídkou

Mycí pultík byl zde samozřejmostí. Nebyli jsme v Kostelci až do konce, do odpoledne jsem si poznamenala účast těchto pivovarů (kromě stálého sortimentu v restauraci): Dobruška, Chýně, Dalešice, Březnice, Hukvaldy, Broumov, Podkováň, Žamberk, Suchdol, Lipník n.B., oba olomoucké, Slaný, Hlučín, Vojkovice, Velké Meziříčí, Únětice, Šťáhlavy, Rychnov n.K., Přerov a Qásek s různým sortimentem.

Umýt sklo nebyl problém
Umýt sklo nebyl problém

Ochutnávali jsme samozřejmě piva vzdálenější (celkem 14 kousků ve dvou lidech), která nejsou až tak běžná ve zdejších krajích, příp. ta, která se běžně točená nedostanou. Z posledně uvedených mne dost zklamal Suchdolský Jeník (12° sv. kvasnicová). Do stejné kategorie – nic moc- bych řadila i Vilijama Šejkspíra ze Šťáhlav a broumovského Vykulence, vařeného specielně pro tuto akci. Chýňská pšenice jako pšenice nechutnala. Naopak, nejvíce mi chutnala 11° polotmavá, kvasnicová, z Rychnova. Z tmavých piv (těm já neholduji) prý byl nejlepší přerovský Negr (13° žitná). Ceny piva se pohybovaly od 15 do 25 Kč/0,3l, od 25 do 39 Kč/0,5l.

V restauraci
V restauraci

Jídla bylo sice hojně, ale organizace výdeje byla trochu zmatečná. Sortiment je inzerován na více místech, ale placení pouze na jednom (to byly ty fronty). Pro příště by bylo vhodné celý sortiment nabízených pokrmů vypsat u místa pokladen, aby návštěvník nemusel běhat po areálu a zjišťovat, jaké jsou kde dobroty. Hladem se tu ale umřít rozhodně nedalo. Maxibramborák z mláta byl vynikající, ale porce (30 Kč) tak pro regiment.

Etiketa Vykulence
Etiketa Vykulence

Ke koupi bylo sklo, trička, čepice a dokonce i dámské spodní prádlo s logem pivovaru! Jakož i tácky (19 kč/ks), etiketa Vykulence (10 Kč) i samotné pivo v PETce. Snad jako memento visela (a prodávala se) i reflexní vesta s dvojjazyčným nápisem: ”Bezpečně z hospody” (Safely from the pub”). Za 90 Kč bylo možno vylézt na pivovarský komín, jištění lanem bylo v ceně! V průběhu dne probíhaly exkurze pivovarem. Kromě toho byli v akci bednáři, projížděl zedník s dvoukolákem, plným svého nádobíčka, keramici točili výrobky na hrnčířském kruhu, potulný malíř maloval (nejen) dětské obličeje a v chodu byl občas i stabilní motor.

Vzhůru na komín
Vzhůru na komín

Výstava a posléze kavalkáda historických automobilů přilákala též nejednoho zájemce. Podlipansko se prezentovalo místními produkty i propagačním materiálem. Stánků z jiných regionů s uměleckými předměty (keramika, textil) i kulinářskými výrobky (medovina, sladkosti aj.) tu bylo k navštívení také dost. Pro děti bylo v areálu vyčleněno místo pro různé radovánky i dětské programy. Bylo toho k vidění i ochutnávání hodně, pokud jsem na něco, či někoho zapomněla, tak se omlouvám.

Vaření kamenného piva
Vaření kamenného piva

Zlatým hřebem Vykulení bylo slibované vaření ”kamenného piva” (Steinbier). Petr Buriánek a Jarin Šnajdr aplikovali jednu z nejstarších technik vaření piva, kdy během jeho výroby pro ohřev byly používány rozpálené kameny, které se vhazovaly přímo do kotle. Samotná technologie je popsaná mj.zde...

Bednáři
Bednáři

Nezbývá, než pořadatelům poděkovat za mnohostranný zážitek. Dej Bůh štěstí a ať se koulí úspěšně i nadále![Jana Běhounková] [Zobrazeno 10355x] [13. září 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 25] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

petr

středa, 21. září 2011
16:45

Petr

Suchdolský Jeník mě na Kosteleckém vykulení velmi mile překvapil. Měl velice příjemnou a vyváženou chuť.Všem doporučiji ochutnat. Proto nerozumím negativnímu hodnocení o jeho kvalitě na Dočesné v Žatci a na pivním jarmarku v Ústí nad Labem, kde dostal 3. cenu.


napsal(a): petr [Odpovědět]

yerka

pátek, 23. září 2011
17:12

yerka

to petr: Já měl Jeníka na Dočesné 2011, napsal jsem o něm, že byl jiný než ho znám, ale nemyslel jsem tím, že byl špatný, prostě jen, že v menze ČZU Praha tj. u zdroje se mi zdál lepší.


napsal(a): yerka [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
00:42


posted by: Inzerce

Vilda, pivovar Radouš Śťáhlavy

čtvrtek, 15. září 2011
16:24

Děkuji za kritiku.Viliem Šejkspír je intuitivní a náladový ležák měnící chuť s každou várkou,je to jediné pivo z mého sortimentu piv,které nemá stabilní recepturu a není tedy měřítkem charakteru mnou vyráběných piv.Tedy, rčitě udělal chybu,že toto pivo jsem dal na akci tak daleko,protože k tomuto pivu je nutno přistupovat jinak.Nevím,zda budu pochopen, přijeďte a poznáte.....


napsal(a): Vilda, pivovar Radouš Śťáhlavy (vilidestroj(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Kára.

čtvrtek, 15. září 2011
12:23

Kára.

Ano, Hukvaldy s12 můj nejhorší zážitek, na druhé straně stojí Rychnov pt11, ten byl vynikající. Pak ještě zklamala pšenice z Chýně - ta pšenice je málo pšeničná. :) Hukvaldy pt14 vcelku dobré, Opat zbytečný. Tak se asi s většinou shodnem.
Ale ta akce se mi líbí, za rok zas a špunty do uší s sebou.


napsal(a): Kára. [Odpovědět]

Felčar

středa, 14. září 2011
13:31

Felčar

Petře a Jarine, kde se to pak bude nechat ochutnat?


napsal(a): Felčar [Odpovědět]

Jarin

čtvrtek, 15. září 2011
11:16

Jarin

to Felčar: čau, my jsme pivo jen vařili. Várka patří pivováru. Možná k ochutnání bude, ale kde a kdy tak to netuším.


napsal(a): Jarin [Odpovědět]

Kostelec

čtvrtek, 15. září 2011
11:26

Kostelec

to Jarin: Jarine záleží na tom jak často budeš jezdit kontrolovat... Taky nemusí nic zůstat. Nicméně jestli něco zůstane, tak to bude určitě ke koštu U Vodoucha.


napsal(a): Kostelec [Odpovědět]

emu

středa, 14. září 2011
00:54

emu

Byl jsem tam a na rozdíl od níže uvedených příspěvklů mi hodně chutnaly ty Hukvaldy - i když tedy 14 °, nevím, jestli měly v nabídce i něco slabšího, co třeba tak dobré nebylo, ale 14 ka byla super. Následná svatováclavská 10ka byla pro mne oproti tomu docela velkým pádem do chuťových hlubin a ne ani tak kvůli slabší stupňovistosti.
Jinak při exkurzi jsem si opět vyslechl, jak se plánuje zprovoznění pivovaru, ale docela tedy nevím, jak to chtějí dokázat. Varna je tu obrovská, spilky také, rovněž i sklepy (to by tedy nevadilo), zkrátka vše v kapacitě průmyslového pivovaru. POkud nebudou mít výstav aspoň nějakých 10 000 hl ročně, spíš i víc, tak nevím nevím, jak se vyplatí to provozovat. Už se nedivím, proč se obnova vaření piva stále tak odkládá.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

moreli

středa, 14. září 2011
09:13

moreli

to emu: Hukvaldy byly v nabídce i se světlou 12kou. Bohužel mě nezklamaly, byly totiž velmi nedobré, jednoznačně nejhorší pivo, co jsem na akci pil :ble: . To si pak člověk rozmyslí dát si od stejného pivovaru druhé pivo. Nezbyde mi nic jiného, než zajet ochutnat hukvaldské přímo do pivovaru :D


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Sekal

středa, 14. září 2011
10:47

Sekal

to moreli: Tam je to hrůza taky.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Jana

středa, 14. září 2011
21:53

Jana

to Sekal:
To bych neřekla. Mně tam (v místě) ta jejich 12°chutnala.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Krišot

sobota, 17. září 2011
16:10

Krišot

to moreli: Byl jsem tam v červnu a pivo no, škoda slov. Ve vedlejších Kozlovicích to byla jiná.


napsal(a): Krišot [Odpovědět]

moreli

pondělí, 19. září 2011
09:20

moreli

to Krišot: Ta blízkost Kozlovic je super, člověk má jistotu, že si má případně kde srovnat chuť ::lol


napsal(a): moreli [Odpovědět]

Kostelec

čtvrtek, 15. září 2011
15:10

Kostelec

to emu: Škoda, že když se o vývoj revitalizace pivovaru zajímáte, tak jste se neozval panu průvodci. Rád poví a ukáže i místa normálně nepřístupná, kde se poposouvá obnova původní pivovarské technologie. Není to sice nijak závratná rychlost, ale zatím se to ještě posouvá. Do konce roku by mělo proběhnout zcela zásadní zachlazení prostor spilky a sklepa nemluvě o dokončování rekonstrukce nadvarní - to je hodně náročná etapa.
Ale zpět k Vykulení, na všechny podněty reagujeme a muziku jistě příští rok přesuneme buď na velké humno či za mlýn.
Co mne zase na druhou stranu mrzí jako pořadatele je fakt, že tolik zvídavých lidí jako na tomto diskuzním fóru nezaregistrovalo na opravdu unikátní novou expozici bednárny. Jednak byla volně přístupná, všude inzerovaná po celý den a jednak tolik nástrojů a vybavení nemají nikde jinde. Dalším zcela unikátním zážitkem bylo skládání spílečné kádě, což už jistě nikdy nikde neuvidíte. Díky za podněty. qw


napsal(a): Kostelec [Odpovědět]

Jana

pátek, 16. září 2011
12:48

Jana

to Kostelec:
Bednárnu jsme samozřejmě navštívili. Chyběly však popisky, co tam je i ten údaj, že to nemají jinde. :-)


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Kostelec

pátek, 16. září 2011
14:42

Kostelec

to Jana: Taky jsme ji dodělávali ještě ráno před Vykulením a to doslova. Popisky a informace snad brzy. Taky tam ještě nejsou nezbytné povalující se figuríny, ale technologicky snad kompletní. Jinak díky za pěknej článek.


napsal(a): Kostelec [Odpovědět]

Malakin

úterý, 13. září 2011
21:26

Malakin

Že vás zklamal Jeník, se ani nedivím, v poslední době je doslova mizernej. Já ho vylejval např. v červnu na slavnostech v Ústí a před dvěma týdny jsem s ním měl velké problémy na Dočesné.

Co se Vykulence týče, hodnotit nemůžu, páč jsem neměl tu odvahu vyhazovat peníze za Opata, ale kritizoval ho kdekdo, tak na tom asi něco bude.

Ze špatných piv, která byla v Kostelci na čepu, možno jmenovat i Lipník - byl zkyslej - a Hukvaldy, z těch výborných naopak černokosteleckou Černou svini (opravdu velmi povedené pivo), "vídeňského" Harracha, polotmavého Piráta, vámi zmiňovaného Negra a v neposlední řadě zaujal i Rohan a Vojkovjan.

Co se cen týče, tak některá piva zde byla i za 49 za půllitr (30 za třetinku), což bylo na Kostelec celkem přemrštěné, ale vždy k tomu byla od daného pivovaru i levnější varianta, takže ve výsledku bez výhrad.

K jídlu: Ty fronty na lístky byly chvílemi opravdu neskutečné, navíc kromě bramboráku, který byl v nabídce jenom občas - zřejmě se čekalo, až duo Buriánek-Šnajdr dodá mláto - vůbec nic zajímavého, s tím by měli pořadatelé pro příště něco udělat.

P.S. Co znamená Š+G?


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 13. září 2011
21:33

Dwarf

to Malakin: Šimek + Grossmann


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Jana

úterý, 13. září 2011
21:54

Jana

to Dwarf:
Děkuji, odpověděl jste za mne.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Sekal

úterý, 13. září 2011
23:47

Sekal

to Malakin: Tak to jsi měl jinej sud - já měl Lipník ráno a byl vynikající a chutnal i dalším dvěma kolegům. Pak jsem měl z důvodu řízení již jen Viliema Šejkspíra (hrůza, chtělo by podle mého ještě poležet), Sazovice (hrůza) a ochutnal jsem trochu Vykulence (hrůza) a trochu Hukvald (hrůza). Tak trochu jsem čekal, že formát této zábavy nebude nic pro mne (v Kostelci jsem byl poprvé), ale všudypřítomný randál a věčné hulení ohleduplných občanů v uzavřených prostorech pod nos mojí kojící manželky mne ke konci iritovaly téměř tak, jako zhovadilé taneční vystoupení jakýchsi sestřiček, které jsem ke své smůle zahlédl (a to jsem neviděl mažoretky). Z jídla jsem ochutnal krkovici a jehněčí - jehněčí přesušené a krkovice neskutečně prorostlá, navíc se mi nějaká ženština pokoušela vyrvat MÉ jídlo s tím, že je její. Naštěstí jsem měl s sebou konfitovanou kachnu, kterou jsem si spravil chuť během následného výletu. Čili příště bez manželky, s vlastním jídlem, hned v devět ráno a uzavřít se uvnitř.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Jana

středa, 14. září 2011
08:23

Jana

to Sekal:
S Lipníkem po ránu rovněž souhlasím, taky se dal pít. Hukvaldy chutnaly přímo u nich o 100% lépe. O rámusu jsem se již vyjádřila-místy příšerné. Taky jsme odpoledne odešli. Ono už si nebylo pak ani kam sednout (ani uvnitř, kde aspoň bylo slyšet vlastního slova).
Pro Malakina: ten Rohan dopoledne nebyl na čepu, koukali jsme po něm.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

pivo

sobota, 17. září 2011
00:37

pivo

to Sekal: Na Vykulení jsem pro značnou dálku bohužel nebyl. Ale Sazovice hrůza ? Záleží také na tom, v jaké kondici sazovické bylo, po dlouhé cestě v těch hicech. Moje zkušenost je zcela jiná, např. desítka nejlepší, jakou jsem kdy pil. I jedenáctky světlá a polotmavá, a také třináctka vždy bez jakýchkoliv připomínek. Opravdu, Martin umí !!!


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Sekal

sobota, 17. září 2011
13:49

Sekal

to pivo: Nemohu hodnotit Sazovice, neboť jsem měl jedno pivo loni a jedno letos. Loni mi velmi chutnalo, letos to byla hrůza, jako kdyby bylo zvětralé. Je možné, že mu neprospěl transport. Mé hodnocení se vztahuje pouze ke Kostelci.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

yerka

středa, 14. září 2011
17:44

yerka

to Malakin: Ano, Suchdol byl na Dočesné úplně jiný než ho znám a co se týká Lipníku, jde o "normální" stav, v srpnu jsem v tom pivovárku byl, hezký interiér, slušná kuchyně, ale světlé i černé pivo mělo podivnou stejnou chuť(říkám tomu chuť papíru v ústech).


napsal(a): yerka [Odpovědět]

pivo

sobota, 17. září 2011
22:41

pivo

to Sekal: Ano, vždycky je lepší konkrétní zážitek s konkrétním pivem posuzovat s konkrétním místem, akcí, kde se čepuje. Pivo je živé, reaguje tedy na každou nesprávnost. Nezbývá, než sazovické ochutnat na další akci nebo ve Zlíně v Zelenáčově šopě, kde je na čepu stále, kromě jiných...


napsal(a): pivo [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI