Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Apetit Festival Plzeň

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Apetit Festival Plzeň

Apetit Festival Plzeň

Přesně takováhle akce v Plzni chyběla. Sice se nejednalo o klasické pivní slavnosti, ale přislíbená účast dvaceti nejen českých pivovarů slibovala mnohé. Je fakt, že odečteme-li K Brewery a Prazdroj, zbude nám jich cca polovina, ale i tak bude jistě z čeho vybírat. Samozřejmě můžete namítnout, že v Plzni je již zažitá akce Slunce ve skle, ale to je prakticky jen o minipivovarech a navíc na periferii. Apetit Festival se konal na bývalém plzeňském výstavišti, kde se kdysi pořádala vyhlášená gastro výstava Ex Plzeň. Samozřejmě SVS mám rád, ale tohle vonělo něčím trošku jiným.

Ochutnávková porce
Ochutnávková porce

A když říkám, že vonělo, tak doslova. Kromě pivních slavností se jednalo také o festival dobrého jídla nebo-li prezentaci plzeňských restaurací, které nabízely ukázky ze svého menu. Pivovary i restaurace mezi sebou soutěžily, takže se nejednalo o nějaké odfláknuté kousky. Občerstvení tedy nespočívalo v grilované klobáse, langoši, hamburgeru či v něčem smaženém na "vyjetém" oleji, jak tomu mnohdy na takových akcích bývá.

Pódium
Pódium

Na Apetit Festival se platil vstup a i ceny nebyly zrovna z nejnižších, no alespoň se tak zamezilo účasti nežádoucích ožratých povalujících se individuí. Vstup 50 Kč za osobu, minimální cena piva á 30 Kč (za víc prodával snad jen Groll a německý Paulaner). Pokud Vám někde natočili třetinku, tak ta byla za 20 Kč. Ochutnávku jídla jsem zaznamenal za 35 - 70 Kč. Byl jsem zde jen chvilku v sobotní podvečer, takže jestli máte někdo jiné či doplňující poznatky, samozřejmě se nechám rád opravit v případné diskusi.

Restaurační stánky
Restaurační stánky

Ale zpět k pivu. Kvůli tomu jsem sem vlastně jel. Ze seznamu pivovarů mi už na plakátu zaujaly dva, jejichž pivo běžně nemám v sortimentu Pivní prodejny - Nová Paka a Chotěboř. Píšu tedy maily s tím, zda by nebylo možné něco málo dovézt. A ze začátku to problém není. Objednávám 9 přepravek Novopackého piva a cca 5 basiček chotěbořského, které od února opět přidražilo a pomalu se stává "neprodejným", tedy alespoň v množství jaké bych si představoval. Nová Paka nemá problém, Chotěboř však prý "z důvodu vyprodání většiny sortimentu nemůže nic dovézt." a tudíž z toho nebude nic, nevadí.

Novopacký a chotěbořský stánek
Novopacký a chotěbořský stánek

Z prezentovaných piv jsem ochutnal samozřejmě Novopacké, Chotěboř a Rampušáka. Ostatní jsou po Plzni či v lahvích dost dobře k sehnání. Nevím, čím to je, ale nějak jsem si nepošmáknul. Už dlouho jsem neměl kelímkáče a pivo v plastu mi připadalo takové jiné, divné, mdlé. Neměl jsem nechat doma sklo (kupovat se mi ho nechtělo, mám toho spousty a už to skoro není kam dávat). Rozdíly mezi pivy ale rozhodně byly. Dost mě zklamal nový ležák Hron (s jeho lahvováním se prý nepočítá) od Primátora. Toho jsem vypil jen z notnou dávkou sebezapření. Zlatý Primátor Premium...

LIF pod jedním stanem
LIF pod jedním stanem

Krom čtyř mnou ochutnaných pivovarů se zde ještě prezentovala samozřejmě plzeňská chemička, K-Brewery (Platan, Ježek, Černá Hora, Rychtář, Klášter a Lobkowicz (spíše asi ten protivínský než vysokochlumecký ). Z LIFu dále Svijany a Rohozec. Nechyběl ani pelhřimovský Poutník a západočeský Chodovar. U Poutníka mi trošku mrzel zahalený stánek, kde jsem na první pohled nemohl nalézt, jaké pivo se tu dnes točí (nefiltrované bych si dal) a rušit mladou dvojici ve flirtu zbytečně se mi moc nechtělo.

Stánek Poutníka a Rampušáka
Stánek Poutníka a Rampušáka

Z minipivovarů dorazily plzeňští Groll a Pašák a Pivovarský dvůr Chýně, jehož pivo je pro mne již trochu profláklé svou častou přítomností v KMP (pravda dlouho jsem tam nebyl :(). Alespoň tedy ochutnávám chýňské jídlo. Co jsem tak slyšel, tak prý účast pivovaru na takové akci není zrovna levnou záležitostí a byly hlasy, že za těchto podmínek se pravděpodobně nebude možné již zúčastnit. Byla by škoda, aby příští rok opanovaly bývalé plzeňské výstaviště třeba jen nadnárodní giganti. Když už se vybírá vstupné, nestálo by za to snížit "zápisné" či těm nejmenším umožnit postavit stánek zdarma?

Od Sládka přijeli náklaďáčkem
Od Sládka přijeli náklaďáčkem

Soutěž restaurací a pivovarů spočívala v tom, že každý platící návštěvník obdržel hlasovací kupony, které pak dle spokojenosti vhodil do zalepené urny u toho kterého stánku. Výsledky jsem našel na Facebooku a ona konkrétní vítězná piva si musíte domyslet sami. Myslím, že anketa by se spíše měla jmenovat Pivovar 2011...

Ležák roku 2011: 1) Svijany; 2) Chodovar; 3) Černá Hora; 4) Pašák; 5) Nová Paka

Západočeská restaurace 2011: 1) Zlatý drak; 2) PI-JEZ-PI; 3) ZEKE sushi bar; 4) El´cid; 5) Na spilce (všechny Plzeň)

Další stánky
Další stánky

Já jsem byl s návštěvou Apetit Festivalu spokojen. Ta chvilka byla příjemným zpestřením sobotního dne. V podvečer už nebylo na bývalém výstavišti tolik lidí, takže se většinou fronty nekonaly. Součástí byly i farmářské trhy a např. prodej vín. Spojení kvalitní gastronomie a dobrého piva zdá se být zajímavým řešením a já se těším, že za rok si na tuto akci najdu více času a strávím za Plazou celé odpoledne. Apetit Festival Vám spíše z toho kulinářského pohledu přiblíží následující video:Snad jen ještě poznámka k době konání festivalu. Sobota a neděle se mi zdá být na jaře trošku nešťastným řešením. Plzeňáci vyrážejí na víkend na venkov a nám, co zde pracujeme se sem ve volný den moc nechce. Dle mého by byl místo neděle ideálním řešením pátek, kdy bychom mohli zajít posedět po práci...[Richard Chodora] [Zobrazeno 16702x] [16. červen 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Michal

pátek, 17. červen 2011
10:58

Michal

Já z toho mam teda rozporuplný pocity. Na jednu stranu sem rád, že se tu taky nějaká taková akce konala, na druhou stranu mi to přišlo, že šlo jenom o to vyvařit z toho co nejvíc...škoda.

Jinak piva mi přišli dobrý, sice sem neměl všechny, vynechal sem KBT (až na Ježka), PP, Chodovar a Pašák. Ten Hron mi taky nechutnal, takže to, že se nebude lahvovat, neni žádná škoda.

Co se týče jídla a prezentace jednotlivejch restaurací (prezentace Spilky u mě vyvolala úsměv - hořkej), tak za takovouhle cenu dostat dvě lžíce, to mi přišlo jako docela silný kafe. Vůbec se to nedá srovna třeba s Gastrofestem v ČB, i když tam to bude možná trochu o něčem jinym. Tam ale netušim, jaký sou podmínky, ono platit 25k za stánek, co sem slyšel, tak to asi taky natáhnu.

Kdoví, jak to bude příští rok a jestli vůbec, já radši to SVS a žaludek zaplácnu klobásou nebo nějakou dobrou grilovanou flákotou :)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI