Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pacovské pivní slavnosti

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Pacovské pivní slavnosti

Pacovské pivní slavnosti [p709]

V sobotu 21. května 2011 se konalo mnoho zajímavých akcí. Volba nakonec padla na Pacovské pivní slavnosti. Sice se podobným sešlostem snažím vyhýbat, jelikož zpravidla nabízejí pouze davy lidí, příšerný program a špatně ošetřené pivo. Pacov sliboval příznivější podmínky – místo je hůře dostupné, než třeba Praha nebo Plzeň, takže nehrozí neprostupné masy ala Slunce ve skle a účast „pouhých“ pěti pivovarů odradí všemožné lemtače, kterým jde jen o vypité množství, případně o co nejvíc záznamů do statistiky.

Hostící pivovar slavností
Hostící pivovar slavností

První zastávkou našeho výletu byl Pelhřimov, domovské město vynikajícího Poutníka. Po nepohodlné cestě autobusem a příjemné procházce městem jsme zakotvili v hospodě U Vlasáků, která točí pelhřimovskou 10° a 12°, sezónně i 14°. Desítku nabízejí dokonce i v nefiltrované verzi, kterou jsem zde ochutnal vůbec poprvé a ani nevím, že by ji jinde měli. Dále je možno osvěžit se Regentem světlou jedenáctkou, případně polotmavou třináctkou. Pro ty, které pivo nezajímá, je připraven Kozel, PU a Kofola.

S radostným očekáváním jsem si objednal 10° nefiltrovaného Poutníka. V souladu s českou tradicí jsem dostal trubkáč, ale v případě Poutníka ani vyčpělé pivo nezapřelo svoje kvality, které se naplno rozvinuly s druhým půllitrem. Pelhřimovské pivo patří dlouhodobě k mému nejoblíbenějšímu a nefiltrovaná desítka opravdu potěšila. Přítelkyně zkoušela obě dostupné varianty Regenta, které ohodnotila jako průměrné pivo, které neurazí, ani nenadchne. Po dvou pivech byl čas jít na vlak. V Pelhřimově se sice zrovna konal Poutníkfest, ten jsme ale nenavštívili, poněvadž platit skoro dvě stovky čistě za vstup do areálu (kapely mě nezajímaly) je přeci jen příliš.

Pacovský park
Pacovský park

Pacovské pivní slavnosti se konaly v parku přiléhajícímu k zámku, který dnes slouží jako obecní úřad. V oploceném prostoru se nacházelo částečně zastřešené posezení pro odhadem až sto padesát lidí, mobilní pódium pro účinkující, dětský koutek a samozřejmě to nejdůležitější, stánky s výčepy. Akce se zúčastnily Bravůr z Loučné nad Desnou, nově otevřený Jihlavský minipivovar, Jakub Vyšší Brod, Lipan Dražíč a pořádající Pacovský pivovárek, jehož stánek zároveň zajišťoval občerstvení v podobě klobás apod.

Začátek slavností
Začátek slavností

Jak se dalo předpokládat, pivo se točilo do plastových kelímků, proto jsem byl vyzbrojen vlastním půllitrem. O hygienický servis se postaraly toalety v budově zámečku, proto s vymýváním skla nebyl problém. Kdo chtěl, mohl s pivem i mimo areál, čehož jsme často využívali; klidné posezení v parku s výhledem na rybník tvořilo příjemnou atmosféru. Byl jsem hodně zvědav na kondici Bravůra, proto jsem si jako první dal světlou dvanáctku. Mno, sice nechutnala po plesnivině, jako v případě mojí první zkušenosti (pravda, je to už nějaký ten pátek), ovšem nijak jsem si nepochutnal. Spíše mi to připadalo jako produkt průměrného homebrewingu, než něco vařeného na komerční bázi. Přítelkyně vylila půlku loučenské pšenice – úplně bez řízu, zkyslá, divná vůně, jakoby kvasila za přítomnosti octových bakterií (soudě dle dojmu z chuti, nejsem takový odborník, abych to dokázal dokonale určit).

Stánky Pacova a Václava
Stánky Pacova a Václava

Po nepříjemném úvodním zážitku jsme pokračovali pacovským pivem. Měl jsem ho kdysi ve Zlých Časech, pamatuju si, že mě nijak zvlášť neoslovilo. Dojem ze světlé pacovské dvanáctky zůstal i nyní stejný – jemně sladké tóny se slabou hořkostí, takové o ničem. K dispozici byla i dvanáctka s příchutí hořký pomeranč, kde přeslazený sirup úspěšně překrýval nijakost samotného piva.

Stánky: Lipan, Radniční a Jakub
Stánky: Lipan, Radniční a Jakub

Hodně jsem se těšil na ochutnávku piva z nově otevřeného jihlavského minipivovaru. Pšeničné, zvané Radniční speciál, bylo velmi svěží, voňavé, jemně nakyslé, parádní pšenice nejen na léto. Pro mě i přítelkyni jednoznačně nejlepší pivo dne. Ignác, světlý ležák, byl velmi zvláštní. S příjemným, vyrovnaným osvěžujícím tělem a lahodným chmelově pryskyřičným dozvukem. Mým laickým chuťovým buňkám to připadalo vysloveně jako kombinace českého ležáku s typicky „ejlovským“ chmelením. Moc zajímavé pivo. Těším se na „osobní inspekci“ přímo v Jihlavě.

Jihlavské suvenýry
Jihlavské suvenýry

Příjemně naladěni jsme se přesunuli ke stánku Lipana. S dražíčským pivem jsem měl doposud jen ty nejlepší zkušenosti, ovšem v tomto případě se jednalo o propadák. Světlý ležák vyloženě křivil hubu, chutnal jakoby zkaženě, se závanem hniloby, prostě hnus. Netuším, čím to mohlo být, vím, že pivo bývá skvělé, Lipana nezatracuji a při nejbližší možnosti jej opět rád ochutnám. Tmavý ležák se silně praženou, přepálenou chutí neudělal ani na přítelkyni dojem a většina putovala do travního porostu.

Průběh slavností
Průběh slavností

Jako poslední zbýval Jakub z Vyššího Brodu. Tohle pivo (konkrétně světlá dvanáctka) podle mě hodně utrpělo přepravou a šokovým zchlazováním, celkově nebylo moc v dobré kondici a i když se dalo vypít, nijak jsem si nepochutnal. Tmavá čtrnáctka byla lepší, lehce kávovinová, ale poněkud slabší než bych čekal.

Varna pacovského pivovaru
Varna pacovského pivovaru

V průběhu dne jsme se zašli podívat i do samotného pacovského minipivovaru. Docela útulný podnik (pojmenování „rodinný“ je vskutku na místě) zel prázdnotou, veškerá hmota i energie se soustředila na pivní festival, což je pochopitelné. Zdrželi jsme se zde jen krátce, pivo chutnalo stejně jako u stánku o pár desítek metrů dále. Za pozornost stojí sortiment limonád Zon.

Interiér zdejší restaurace
Interiér zdejší restaurace

Zhodnocení akce z hlediska návštěvnosti nechám na pořadatelích, v době našeho pobytu se maximum pohybovalo okolo šedesáti sedmdesáti lidí. Organizátorům všemožných pivních slavností přeji hodně úspěchů, pro mě osobně však podobné přehlídky pozbyly smyslu. Příště to vidím na návštěvu nějakého jednotlivého pivovárku. V současném rozmachu odvětví přibývá těch, ve kterých jsem ještě nebyl, a zůstávají ty, kam bych se rád vrátil.[Jiří Navrátil] [Zobrazeno 8086x] [24. květen 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

val

středa, 1. červen 2011
13:35

val

Teď už je to jedno, ale zapomněl jsem zmínit, že na Pacovské pivní slavnosti se platilo vstupné 80,-.


napsal(a): val [Odpovědět]

tomas

středa, 25. květen 2011
21:03

tomáš

HM, tak to se v Pacově teda sešla sestava. 4 minipivovary z 5 přítomnejch nabídly piva o ničem. Je možný se někomu divit, že po takovým zážitku radši příště zůstane u Gambáče, než aby experimentoval s pivem z podobnýho minipivovaru, kde vaří pivo kde kdo, jen ne sládek. Škoda toho Lipana. Ten býval vždycky dobrej.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Adsense

18. květen 2024
14:53


posted by: Inzerce

píra

středa, 25. květen 2011
20:27

píra

to honza1205: Učí jo? :-) Honzo Papulo, co tomu řikáš? :-))
Ne, že bych dal na nějaké soutěže a degustace, ale tady to bylo veselé http://www.pivovar-zvikov.cz/photos_design/Jarni_cena_ceskych_sladku_2011.xls


napsal(a): píra [Odpovědět]

honza1205

čtvrtek, 26. květen 2011
00:49

honza1205

to píra: Já se nehádam.Nebo to komplet přebírá co já vim,Lipana mam moc rád,ale to kolísání kvality nejde nepoznat.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Maxič

středa, 25. květen 2011
16:33

Maxič

Včera jsem byl ve Vyšším Brodě a můžu říci že 12° i 14° byly vinikající. Navštívil jsem během 4 dnů Sedlec-Prčice, Benešov, Kácov, Pacov, Želiv, Pelhřimov, Třeboň, V.Brod, Vimperk a Jakub mi přišel ze všech nejlepší.....Dražíčský jsem pil v sobotu v Písku - dřív mi chutnalo více....


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

Rosťa

středa, 25. květen 2011
17:18

Rosťa

to Maxič: Jo tak to byla velkááá jízda! Doufám, že tu o tom uvidím článek! :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Maxič

středa, 25. květen 2011
19:34

Maxič

to Rosťa:
Článek by byl asi nuda, jelikož jsem byl na výletě s manželkou-abstinentkou a navíc jsem řídil...:-(. V pivovaru to byl fofr, poptal jsem se (+nabral vzorky na večer....:-) a zas se přesunul o kus dál. Byl to takový kompromis. Já pivovary, manželka památky. Líbilo se jí, ani já nepřišel zkrátka....Ale větší zážitky budou až na čundru s partou pivních pubitelů.... Přes den bylo jen nealko pivo různých pivovarů(v Regentu jsem objevil nealko Radler-v 0.33l lahvích, zdobených reliéfem znaku pivovaru-ale za 17kč)Nealko, které u mě vede je černé-PIVOLA od p.Pavlase, Modrý Abbé Klatovy. Jo a zapomněl jsem ještě na Strakonice, ale v nich jsem skoro jako doma, tak mi to vypadlo....:-D


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

Chody

středa, 25. květen 2011
21:13

Chody

to Maxič:
Já si myslím, že by to nuda nebyla. Někdy se dá i z hov.a vykřesat :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

honza1205

středa, 25. květen 2011
15:58

honza1205

No on se teď v Lipanu učí vařit pan syn,co tak vim z doslechu,tak možná proto ta kolísavá kvalita.V každym případě je to škoda.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Děkan

neděle, 29. květen 2011
10:45

Děkan

to honza1205: Honza Papula, tedy Papula ml. už vaří stabilně 5 let a uvařit umí, jen jestli náhodou nezaskočil táta ... každý má jiné chutě a zkušenosti. Na to by měl odpovědět Honza. Zajímalo by mě, zda v Pacově čepovali přímo pivovarští a nebo šly sudy přes někoho, kdo je během 14 dnů někde skoupil a pak mu ležely v teple a pivo pracovalo. Tolik kyselých piv dle autora článku na jednom místě, to je divné.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Sekal

středa, 25. květen 2011
12:19

Sekal

Za poslední rok mi přijde Lipan příšerný. Těžko specifikovatelná pachuť, která mi připomíná moje první pivo z koncentrátu. Pěkně napsáno, musela to být pohoda dřepět s pivem u rybníka.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

sasa

středa, 25. květen 2011
12:57

sasa

to Sekal:
To je zajímavé. V únoru v Táboře Na brusírně nám všem (3 osoby) připadal Lipan 12 vynikající.


napsal(a): sasa [Odpovědět]

Jerzy

středa, 25. květen 2011
20:23

to sasa:
Opravdu zajímavý. Lipana dávám skoro denně, ale nějaký pokles kvality jsem nezaznamenal. Pokud vím, tak Papula mladší vaří už pár let.


napsal(a): Jerzy [Odpovědět]

honza1205

čtvrtek, 26. květen 2011
00:47

honza1205

to sasa: No on má výpadky někdy od letošního Dubna.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

Kozel 14

středa, 25. květen 2011
08:45

ad Lipan: S tímto propadákem jsem se setkal loni na podzim bohužel 2x,nejprve přímo v Dražíči u obou piv(světlá 12,polotmavá 13 Portyčák) a následně u světlé 10 Žižka ve Zlých Časech.Vámi popisovaná pachuť byla
naprosto totožná.V ostatních případech během posledního cca roku bylo
pivo pitelné,ale ten famózní Lipánek jako dříve už to prostě nebyl...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

honza1205

čtvrtek, 26. květen 2011
21:28

honza1205

to Kozel 14: Ty se jmenuješ Kozel?


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI