Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dobrá Velká Dobrá

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Dobrá Velká Dobrá

Dobrá Velká Dobrá

Místo konání Středočeských pivních slavností je od starověké Matičky Prahy ”co by kamenem dohodil” (a jak dodávala moje babička ”a zbytek došel”), tak by snad bylo i hříchem tam nezajet, nepopít čepovaných moků a nepobavit se. Na druhou stranu, pro ”nemístního” návštěvníka by bylo poněkud logisticky náročné jezdit na slavnosti po oba dny, takže volba padla na sobotu.

Zhruba tříkilometrová procházka jarním lesem od kladenského nádraží na letiště ve Velké Dobré jenom prohloubila žízeň poutníkovu a tu bylo nutno uhasit. Za vděk jako první posloužil mok z Vysokého Chlumce, hasičů nebylo třeba, ty jsme mohli při hašení žízně poslouchat. Právě totiž na pódiu hrála jejich dechová hudba z Lysé nad Labem.

Stánky průmyslových pivovarů
Stánky průmyslových pivovarů

Kapely různých žánrů se na pódiu střídaly, ochutnávání námi vybraných piv ze zde přítomných pivovarů též. Nebylo ovšem v silách jednotlivce ochutnat, byť po jednom vzorku, ode všech. A to nepočítám přítomné chemičky. Ostatně, takové pusto prázdno, jako bylo u stánku Krušovic, se hned tak nevidí. Z 19 inzerovaných pivovarů a pivovárků jich bylo přítomno 18, nepřijel jen Vítek z Prčice. Škoda.

Stánky a nabídka minipivovarů
Stánky a nabídka minipivovarů

Za sebe mohu říci, že všechna piva, co jsem na letošních Středočeských slavnostech ochutnala (a přiznám se, málo jich zrovna nebylo), byla silně pitelná. A hladem tady znavený poutník taky nemohl umřít.

Příjezd Pivního krále
Příjezd Pivního krále

S pokročilou dobou poutníků pěších i cyklistů přibývalo. Zhruba po čtrnácté hodině přivezli, za doprovodu skupiny skotských dudáků KILT a značného aplausu přihlížejících diváků, na trakaři Pivního krále. Hejtman Středočeského kraje, pravda, sklidil aplaus podstatně menší. Rehabilitoval se až větou: ”pijte pivo s mírou, nebo s lékařem” a tímto oficielně Slavnosti zahájil. Společně pak s Pivním králem vyhlásili výsledky soutěže odborníků o nejlepší pivo: 1) MMX Lety - tmavá 13, 2) Poddžbánský pivovar – světlý ležák 12, 3) U Kozlíků Kladno – světlý ležák 12,8 a 4) Antoš Slaný – světlý ležák 11,8. To komentovat raději nebudu!

Mužoreti
Mužoreti

Náladu mi spravilo následné vystoupení skupiny Mužoretů z Vrchlabí. Ti skutečně neměli chybu! Těžko se to popisuje, fotky napoví více, byť ne ty ovace, které sklidili. Program dále pokračoval, zakončením měla být večerní ohňová show. Tak dlouho jsme tam ale již nebyli. Jednak se kvapem blížila bouřka (dostihla mne, naštěstí, až doma), jednak ”můj ministr financí” od brzkého rána nastupoval do práce (a jak známo, v některých profesích je i zbytkový alkohol silně nežádoucí), tak jsme zahájili ústup, lesem tentokrát poněkud mraky setmělým, směr železniční stanice Kladno.

Pohoda slavností
Pohoda slavností

Ještě pro úplnost přidávám výsledky hodnocení pivovarů veřejností: 1) U Kozlíků Kladno, 2) MMX Lety a 3) Bakalář Rakovník.[Jana Běhounková] [Zobrazeno 15799x] [5. květen 2011]
[Pivní slavnosti] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Malakin

neděle, 8. květen 2011
22:46

Malakin

Před pár dny jste v "Co je nového" napsala "že tam byla mnohem lepší piva, než ty patoky z MMX", v článku už o tom ale není zmínka, ba naopak píšete, že "všechna vámi ochutnaná piva byla silně pitelná". Proč najednou takový obrat? Mám si to vysvětlovat tak, že když se jedná o pouhý komentář, který za pár dní zmizí v propadlišti redakčního systému, tak se kritizovat nebojíte, ale když se jedná o článek, který bude dlouho na očích, tak o problému patokovosti Letů na slavnostech raději pomlčíte?

Jinak by se slušelo dodat, že např. Mutějovice dovezly i svou novou spodně kvašenou pšeničnou 13ku Kašpara (jako pšeničné to sice vůbec nechutnalo, ale jinak opravdu luxusní ležáček) a že Herold snad poprvé v historii nabídl konzumentovi i "12° nepaster.! nefiltrované! pro labužníky", byť ještě loni nám na prohlídce pivovaru tvrdili, že něčeho takového se od nich těžko někdy dočkáme.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 08.05.2011 ve 22:48:32


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Sekal

neděle, 8. květen 2011
23:21

Sekal

to Malakin: Třeba jsme je tam zlomili... (v Březnici)


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
10:32


posted by: Inzerce

Jana

pondělí, 9. květen 2011
10:35

Jana

to Malakin: Nerada se opakuji. :D
Na hodnocení piv z MMX trvám a tak to , specielně pro Vás,opakuji i tady.
Zmiňované Mutějovice i Herolda jsem ,pochopitelně, ochutnala a myslím si o Heroldovi totéž, co P.T. Sekal.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

tomas

pondělí, 9. květen 2011
11:16

tomáš

to Malakin: Janě musel z MMX někdo něco špatnýho udělat, protože jinak si zmiňovanou patokovitost jejich piv nedokážu vysvětlit. Já tam byl zatím 3x a naopak si myslím, že to v rámci českých restauračních pivovarů patří k tomu nejlepšímu. Taky je MMX důkaz toho, že i na moderní technologii s jednofázovým kvašením v malých CKT(oddělený tanky na spilku zatím nemají) se dá vařit nadstandardní pivko, když je zkušenej sládek a kvalitní suroviny.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 9. květen 2011
14:07

Malakin

to tomas: Ale ona má Jana pravdu. Já měl na slavnostech sice jenom pár loků od Svobyho, ale něco tak hroznýho jsem dlouho nepil, ani loni v pivovaru.

Jinak se docela divím, že jsi byl v Letech 3x a s ochutnáním jejich piva tam pokaždé uspěl. Kamarád odtamtud před pár týdny odjížděl s nepořízenou, páč vlastní pivo neměli a Staropramen, který mu namísto toho nabídli, samozřejmě nechtěl. Opravdu smutný, kam až to Lety za těch pár měsíců dopracovaly. A pokud začnou vařit pivo i mniši v Dobřichovicích, jak mají v plánu, vidím to s MMX velmi bledě.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 9. květen 2011
14:30

Energetik

to Malakin: Ja tam byl take trikrat a musim potvrdit Tomasova slova, pivko vzdy vynikajici. Mozna je to jen o subjektivnich preferencich chutovych bunek, nebo MMX proste nepatri k tem pivovarkum, jejichz piva nejsou nachylne na transport.

A s tim Staropramenem je to zajimavle, ale moc se mi to tedy nezda :)

K tem mnichum v Dobrichovicich lze rict neco blizsiho? Diky!!
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.05.2011 ve 14:32:42


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

tomas

pondělí, 9. květen 2011
14:44

tomáš

to Malakin: Já jsem byl spokojen naposledy i s jejich stoutem a natrefil jsem tak na sládka p. Korbela, takže proběhla krátká exkurze s výkladem. S tím Staropramenem to vidím tutově na JPP nebo rovnou nějakou pomluvu, protože při zatím nízký návštěvnosti restaurace silně pochybuju, že by jim došlo úplně pivo a navíc by ho nahradili zrovna staráčem. V Dobřichovicích žijí nějací mniši? Vím jen, že na zámku je nějaká francouzská restaurace, či co. Problém MMX rozhodně není pivo, ale strohej interiér restaurace, na který si místní lidi holt hodně těžko zvykaj. Sklep byl ale plnej novejch vlastních kegů a podle sládka není problém dodat pivo i jinam do hospod, když projeví zájem a splní požadavky na skladování a dobrý ošetření nefiltr.piva.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Jakubisko

úterý, 10. květen 2011
09:31

to Malakin:

Odkud máte prosím ty mnichy v Dobřichovicích? Tam nikdy žádní nežili. Možná si to pletete s místním zámkem (kde dřív pivovar opravdu byl) , který patří řádu Křižovníků s červenou hvězdou, ale to není mnišský řád, nýbrž řád rytířský... Mám v Dobř. známé, ale nikdo z nich o záměru tam vařit pivo neslyšel... Nemáte pls podrobnější info? Díky.


napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 12. květen 2011
07:32

Malakin

to tomas a Jakubisko: Těmi mnichy mám samozřejmě na mysli zmiňované křižovníky, já "to" házím do jednoho pytle. Bližší info však nemám, kamarád architekt víc nevěděl, spíš to ale zatím vidím na stádium úvah než nějakého konkrétního projektu. Každopádně dalšímu pivovárku přímo v zámeckých prostorách, tedy žádná ošklivá moderna jako v Letech, bych se vůbec nebránil.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jana

pondělí, 9. květen 2011
18:48

Jana

to tomas:
Nikdo mi nic špatnýho neudělal, prostě se to nedá pít. A můj názor sdílí i moji nejbližší kamarádi. Mmch. - v Letech jsem byla 2x (ozkoušet jestli se nezlepšili) a stále stejné, takže never more.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Maxič

pondělí, 9. květen 2011
20:57

Maxič

to Jana:
My jsme byli v MMX v sobotu, 11°, 12°i Stout nám vůbec nejeli. Na jídle jsme si ale pochutnali. Chuť jsme si spravili Ve srubu na Maisel´s weisse a na nádraží v Řevnici, Rychtáři natur


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

Jana

pondělí, 9. květen 2011
21:38

Jana

to Maxič:
Ano, jídlo se tam docela dalo. Jinak v Řevnicích, po silnici do kopce směrem ke hřbitovu (tuším, že je to směr Halouny), asi 1-1,5 km od nádraží je hospůdka, kde mají sortiment Poličky.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Pavel R.

čtvrtek, 12. květen 2011
21:28

Pavel R.

to Malakin: 13% Kašpar ? Došly nápady ? Tak jsem pojmenoval v loni světlou a tmavou 12%


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 12. květen 2011
09:23

Jana

to Malakin:
Včera jsem se dotazovala u místních na ten údajně "mnišský" pivovar. Nikdo o tom nic neslyšel. Ani o nějaké zmínce, že by se v dobřichovicích něco chystalo. Prý snad o pivovárku uvažuje majitel Svinařského zámku.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Jakubisko

čtvrtek, 12. květen 2011
09:51

to Malakin:
Díky za odpověď. Taky bych se zámeckému pivovaru s restaurací nebránil :-) Tak třeba se zadaří a kromě té snobské restaurace na zámku vznikne něco i pro nás pivaře. S těmi Lety souhlas - po velkohubých prohlášeních majitele o nejlepším pivu v ČR je to pro mne osobně zklamání roku. Nemluvě o tom, že ta budova vypadá jak krematorium :-(((


napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]

Maxič

úterý, 10. květen 2011
15:48

Maxič

to Jana:
Tam jsme také zašli, kvasnicová 11°nebyla a ostatní nám zrovna nesedlo, bohužel, na Poličku jsem se moc těšil, na Šumavě není k mání, nejblíž ji máme u Vodňan...
A na náměstí v Řevnicích U Rysů měli 14°Regenta, navíc tam o víkendu byly slavnosti, tak jsme ještě ochutnali Nymburk, Strakonice, Třeboň....
Výborný víkend


napsal(a): Maxič [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI