Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Vyškovské smutnění

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Vyškovské smutnění

Vyškovské smutnění [p262]

Měly to být oslavy plné pohody a dobré nálady a také byly. Jenže něco jim přeci jen přebývalo. Něco, co k žádné oslavě pivovarských narozenin nepatří – smutek a beznaděj z toho, že má pivovar za měsíc ukončit svoji činnost. Prý kvůli dlouhodobé ztrátovosti, kterou už nebylo možné přehlížet. Místní to však vidí jinak a za hlavního viníka problémů poslední doby označují především jeho vlastníka, tedy ministerstvo zemědělství a tím i stát.

Akce pořádané vyškovským pivovarem navštěvuji v poslední době celkem pravidelně a ani letošek neměl být výjimkou. Sice jsem tam plánoval cestu až v srpnu, kdy bývá den otevřených dveří, ale události posledních dnů vše změnily a já tak do Vyškova nakonec vyrazil již 29. května a tedy s několikaměsíčním předstihem.

Dopoledne dodělání několika restů na dvorku a na zahradě, pak splnění volební povinnosti vhozením lístku do urny a mohu vyrazit vstříc pivnímu dobrodružství.

Vyškovský pivovar
Vyškovský pivovar

Dvě hodiny vlakem s přestupem a čekáním v Přerově a jsem na místě, na nádvoří pivovaru. Zde začínám nákupem skleničky na pití, pokračuji vyhledáním kamaráda Romana z Brna, který už by tu měl skoro dvě hodiny být, a po jeho nalezení se již pouštím do vysněného koštu.

Místní nonstop prodejna piva
Místní nonstop prodejna piva

Ze 7 druhů, které jsou tu dnes na čepu (11ka světlá i tmavá, 12ka kvasnicová i zázvorová, 14ka kvasnicová, 16 kvasnicová a Alkostop), zkouším postupně vše vyjma zázvorového, které mě tak nějak neláká. Možná kdyby bylo se skořicí jako v Nové Pace, tak bych ho i zkusil, ale s pouhým zázvorem ne, to by mi nechutnalo, to už mám odzkoušené na jiných zázvorových pivech.

Dnešní nabídka, aneb vše za 16 Kč
Dnešní nabídka, aneb vše za 16 Kč

Všechna piva tu dnes stojí stejně - 16 korun za půllitr, 11 za třetinku. Dle degustačních pravidel bych měl asi začít nealkem a ve voltáži pokračovat směrem vzhůru, ale degustační pravidla já neřeším a dávám tedy piva v pořadí, jak mám na ně chuť. Začínám kvasnicovou 12kou, pokračuji tmavou 11kou, kvasnicovou 14kou, kterou prokládám několika loky kvasnicové 16ky od Romana, neboť na koupi celé třetinky nemám pro její sílu vůbec odvahu, dále koštuji světlou 11ku a završuji to Alkostopem. Až na Alkostop, který mě pro svou nepivní chuť samozřejmě zklamal, chutnalo vše, přičemž nejvíc kvasnicová 12ka, byť byla výrazně hořká a já hořká piva moc nemusím. Prostě další důkaz pro to, že i vyloženě hořká piva mohou být dobrá, jen se to musí umět.

Myslelo se také na děti
Myslelo se také na děti

A zatímco pivečko teče nejen do mě proudem a někteří návštěvníci dnešní akce, z nichž mnozí ani netuší, že jejich oblíbený pivovar má končit, podepisují petici za záchranu pivovaru, snažím se zjistit něco málo aktualit přímo od zaměstnanců. Hovořím s tím a oním, s tou a onou a postupně se tak dozvídám následující:

– Provoz pivovaru má být sice ukončen ke 30.6.2010, o tradiční srpnové slavnosti však zřejmě nepřijdeme.

– Vyškovští mají asi tři měsíce na to, aby našli někoho, kdo by chtěl pivovar namísto státu provozovat. Otázkou však zůstává, zda se vůbec někdo najde, když to prý jedinému takovému zájemci – třeboňskému Regentovi – někdo z těch, co o tom měli rozhodovat, nepřál a tedy překazil.

– Problémy pivovaru prý nesouvisí ani tak se špatnou obchodní politikou, ale spíš s tím, že pivovar musí živit spoustu nepotřebných úředníků a jejich kamarádů ze spřátelených sladoven, reklamních agentur či výrobců pivních suvenýrů. Pivní tácky mají být údajně nakupovány za tři - až čtyřnásobek běžné výrobní ceny, podobně i ubrusy a jiné propagační suvenýry; slad je prý také přeplácen, a to až o 500 korun na tuně. Že by v tomto případě skutečně platilo známé rčení "ze státního krev neteče"? Asi ano, jinak si vážně nedokážu vysvětlit, proč jiné podobně velké průmyslové pivovary a třebas i s nižší produkcí jsou v číslech černých, zatímco Vyškov je dlouhodobě v číslech červených. Nebo že by to souviselo také s tím, že výrobu piva zde obstarává 6 lidí, zatímco zaměstnanců je zde 33 a že je tu tak jistý nepoměr?

To už se ale přiblížila šestá hodina a s ní i dnešní druhá a současně poslední prohlídka pivovaru, kterou jsem si nechtěl nechat ujít. Ne že bych nitro pivovaru dosud neviděl, ale dnes měl provázet přímo sládek, což je rozhodně o něčem jiném, než když se člověk s pivovarem seznamuje jenom prostřednictvím informačních cedulek jako tomu bylo např. loni.

Sládek v akci
Sládek v akci

Dopíjím tedy pivo, pak rychle ještě na záchod, neboť hodinu až hodinu a půl, což měla být dle informací Petra Melichárka, který už to měl za sebou, délka trvání prohlídky, bych to asi nevydržel, a hurá k vrátnici, kde má být sraz. Tam již několik desítek nedočkavců a za chvíli i osoba nejpovolanější, tedy sládek.

Nejen na nádvoří bylo dneska plno
Nejen na nádvoří bylo dneska plno

S prohlídkou začínáme na varně, kde jsou nám celkem srozumitelnou formou vysvětleny prvotní kroky výroby zdejšího moku a také připomenuta některá z ocenění, jimiž se vyškovská piva mohou pochlubit. Z varny se potom přesouváme na sýpku, kde je nám nabídnuta, byť toho v pivovaru již moc nezbývá, ochutnávka několika druhů sladů.

Ukázka ocenenění vyškovského Havrana
Ukázka ocenenění vyškovského Havrana

Ze sýpky pak putujeme k vířivé kádi a následně přes dvůr také na spilku a nakonec i do sklepa, kde jsou nám kromě ležáckých tanků ukázány i tanky přetlačné a také křemelinový filtr. Případní zájemci zde dostávají i vzorek výborné tankové 14ky, která je sice dost o pěně, ale jak mi normálně pěna u piva příliš nechutná, tak tady je to prostě lahůdka. Na stáčírnu lahví a sudů však z nějakého důvodu nemůžeme, dostává se nám tedy pouze obecných informací o tom, jak to tam chodí, a tím prohlídka končí.

Poslední zbytky sladu
Poslední zbytky sladu
Rozkvašená mladina na spilce
Rozkvašená mladina na spilce
Vyškovské sklepní
Vyškovské sklepní

Pokud by toho na vás bylo málo, tak kromě výše uvedeného článku a informací na webu vyškovského pivovaru můžete kouknout také na fotky, jejichž autorem by měl být některý ze zaměstnanců pivovaru, dnes již možný bývalý, a z nichž některé určitě stojí za zhlédnutí. A pokud jste nadšenci do pivovarské historie, nezapomeňte mrknout také sem.

Na závěr kupuji ještě nějaké to pivko na doma a pro jistotu ještě od každého druhu piva jedno do svého pivního archivu piv ze zaniklých pivovarů vyjma desítky, která už nebyla, a s Romanem vyrážíme na nádraží.

Do odjezdu vlaku zbývá asi 10 minut, ale na pivo už není chuť, takže rychlému malému v místní nádražce nakonec odolám a kupuji pouze lahvovou desítku, kterou jsem v pivovaru nesehnal. Pak už jen nástup do vlaku a hurá domů.

Místní nádražka
Místní nádražka

A co pořadatelům vytknout? Ač mám pro spoustu věcí pochopení a nejsem moc náročný, tak jedna věc mi dost vadila, a sice uzavřené WC na pánské šatně, které bývalo na všech slavnostech, které jsem v pivovaru dosud navštívil, vždy otevřené. Člověk tak kvůli vymytí skleničky od piva musel běhat až na vrátnici, kde bylo pořád obsazeno. Jinak bez výhrad.

Kroměřížská prodejna nápojů
Kroměřížská prodejna nápojů

Na úplný závěr snad jen dvě fotky z kroměřížské nápojky. Už jsem zde byl třikrát (naposledy 30. prosince loňského roku krátce po desáté hodině dopolední) a ani jednou nebylo otevřeno, byť zde má být dle informací na dveřích provozní doba od nevidím do nevidím.

Provozní doba od nevidím do nevidím
Provozní doba od nevidím do nevidím

Předloni tu bylo vidět ještě telefonní číslo, na které člověk mohl volat, pokud chtěl vědět, kdeže se prodejce "fláká", jenže to je dnes vybledlé natolik, že už to přečíst nelze. A malá perlička na závěr: Kamarád zde byl na sklonku loňského roku, že si koupí nějaký ten půllitr do sbírky, a odešel s nepořízenou, neboť mu bylo sděleno, že zatím neznají ceny a že se má tedy stavit jindy. Prostě nápojka snů. :-)


Autor je pivním turistou, sběratelem pivních suvenýrů a členem KSPS Praha
KSPS Praha


[Marek Kamlar] [Zobrazeno 9838x] [1. červen 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Kjuba

sobota, 10. červenec 2010
09:50

Hoši, nedělejte ze seba křupany... Pořád jen chlastáte ty patoky Vyškovské... dejte si něco pořádného :-D


napsal(a): Kjuba (cotijepotom(a)debile.cz) [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 12. červenec 2010
09:23

Dwarf

to Kjuba: jako třeba co??


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Adsense

12. červen 2024
23:03


posted by: Inzerce

sládek

středa, 2. červen 2010
09:14

Jen pro doplnění:
exkurze na teto akci byly mojí spontální záležitostí pro velký zájem, jinak bych stál ve stánku a pomáhal kolegům. Nebyl to klasický Den otevřených dveří a exkurze se domlouvaly per "huba". Prodejna v Kroměříží, již není v našem majetku od roku (jaro 2009), kdy byl celý areál pivovaru odprodán, tudíž se jedná o mrtvou prodejnu, kterou nový majitel zřejmě nevyužívá.


napsal(a): sládek (vyroba(a)pivovyskov.cz) [Odpovědět]

JR

středa, 2. červen 2010
09:51

to sládek:
Zázvorové se asi nedá nikde koupit?
Loni jsem akci navštívil, všechna piva vynikající, letos jsem to tedy prošvihl...vzhledem k situaci asi osudově.


napsal(a): JR (Liftman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Malakin

středa, 2. červen 2010
12:14

Malakin

to sládek: Díky za informace ohledně té kroměřížské nápojky. Nicméně jak už jsem v článku uvedl, kamarád zde byl koncem loňského roku - tuším v prosinci - kvůli novým vyškovským půllitrům s bílým logem Tunnel a je tedy zřejmé, že nápojka normálně fungovala. Jaký je však současný stav, netuším.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

sládek

středa, 2. červen 2010
11:49

bohužel nedá, bylo to jen pro tuto akci


napsal(a): sládek (vyroba(a)pivovyskov.cz) [Odpovědět]

Kejna

středa, 2. červen 2010
08:21

Kejna

Hezké Marku, hezké a smutné. Jen snad .. piju Vyškovské často a rád, vážně mi chutná, ale za hořké bych ho nikdy neoznačil. Vím, že Ty máš u hořkosti posunutou stupnici úplně jinam a vlastně je normální že to vnímáme rozdílně. Prima článek.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 2. červen 2010
09:01

jiri.kana

to Kejna: No vida - a já na vyškovském oceňuji mimo jiné i výraznou hořkost :)


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Energetik

středa, 2. červen 2010
09:47

Energetik

to jiri.kana: O výrazné hořkosti v našich zeměpisných podmínkách mluvím vždy v souvislosti s Poutníkem 12° a Krakonošem 12°. Tak jsou orientované mé chuťové pohárky. Tím ale neříkám, že další pivka nejsou hořká.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Abrahaam

úterý, 1. červen 2010
22:10

Abrahaam

Rovnez jsem byl hodne spokojen s exkurzi. Proti "volnym prohlidkam" jako v minulym letech jsem nikdy nic nemel a svym zpusobem mi vyhovovaly, ale sladkuv doprovod me potesil. Spis me ale zarazilo, ze o tech exkurzich skoro nikdo nevedel. Kdybych se nahodou nezeptal znameho, prisel bych o ni. Jeste bych vytkl styl cepovani piva u nekterych stanku. A co se piv tyce, tak zazvorove me skutecne moc nenadchlo, ale dvanactka i General (obe nefiltrovane) skutecne paradni. Na Jubilera tentokrat nedoslo, ale verim, ze byl taky vyborny.


napsal(a): Abrahaam [Odpovědět]

tomino

středa, 2. červen 2010
07:15

tomino

to Abrahaam:
"Na Jubilera tentokrat nedoslo, ale verim, ze byl taky vyborny."
Byl... a jak!Ale taky mě dal pěkně za uši :D


napsal(a): tomino [Odpovědět]

Malakin

středa, 2. červen 2010
12:06

Malakin

to Abrahaam: Já se o možnosti prohlídky pivovaru taky dověděl čirou náhodou. :-)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomino

úterý, 1. červen 2010
21:53

tomino

dobrý článek :)
dokonce i první tři piva v pořádí ochutnávky mám s autorem společné :D


napsal(a): tomino [Odpovědět]

Chody

úterý, 1. červen 2010
21:13

Chody

Video: Sládek Dušan Táborský o situaci v pivovaru a anketa mezi zaměstnanci a obyvateli Vyškova naleznete zde...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI