Střelnický minibeer fest 2018
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Střelnický minibeer fest 2018
V pátek 26. a v sobotu 27. ledna se v historických prostorách Spolkového domu Střelnice v Táboře konal 1. ročník Minibeerfestu v režii nové provozní známého táborského baru AUX café - jediného podniku v širém okolí, který mj. nabízí každý týden jiná čepovaná piva z minipivovarů a který od jara 2017 sídlí právě v přízemí Střelnice. Vše důležité se lze dozvědět přímo na webu, nicméně vypíchnu, že se svým stánkem (byť konstrukce samotné byly dodány přímo pořadatelem) se zúčastnilo 18 českých minipivovarů.
Horní sál
Nahoře Transformátor, Chotoviny, Falkenštejn, Zenke, Albrecht, Lipan, Zvíkov, Písecký, Lobeč, Moucha, Prachatice, ostravský HoppyDog, Kamenice nad Lipou a k překvapení mnoha z nás dostal pozvánku i pivovar Chotěboř. Dole jsme mohli najít létající pivovar Strašák, Pivovar Obora, Pacov, Pujič Lazny a Antoš, na stánku Táborské pivotéky Craftbeer se čepovala další dvě piva (Slavkov - ležák a Opavské z Nové Sladovny - IPA) a přímo v AUXu byly na čepu výčepní Blatenský Kohout a tři piva od Permona ). Dole pod schody měla svůj stánek i Pivní mozaika se třemi zahraničními pivy na čepu (Monyo ale - Maďarsko, belgický ale Scåssenes La Liberte Ambree a hlavně výborný ReCraft coffee milk stout - Polsko). Nabídka piv tedy na pivní poušť, kterou Tábor a jeho okolí beze sporu je, velice zajímavá.
Expozice KSPS Parkán
Za vstupné 150 Kč (na oba dny) dostal každý logem festivalu opatřenou sklenici s vyznačenými mírami 0,2 a 0,4 l, což byly i prodávané objemy. Musím se přiznat, že v první chvíli se mi to jako zastánci klasických objemů malého (0,3 l) a velkého (0,5 l) piva moc nelíbilo, ale v konečném důsledku jsem byl rád i vzhledem k tomu, že jsem se po oba dny snažil ochutnávat opravdu poctivě :-)
Stánky
Krom piva je nutno zmínit i doprovodné události - na dvou pódiích vystupovala rozličná hudební uskupení s, dovolím si tvrdit, kvalitní produkcí - občas jsem se i já, který na pivních akcích hlasitou hudbu moc nemusí, s chutí zaposlouchal; svůj stánek měl na slavnostech i táborský Klub pivních sběratelů Parkán, který pořádal např. anketu o nejhezčí pivní tácek a pivní sklo od zúčastněných pivovarů (výsledky bohužel neznám); v sobotu proběhla na malém sále improvizovaná zajímavě sehraná přednáška o technologii vaření piva v podání kamenického sládka Roberta Fraňka a prodejce piv z Albrechta Honzy Reicha.
Přednáška
Co se týče mého hodnocení ochutnaných piv - v podstatě drtivá většina byla dobré až výborné kvality bez vad, směrem nahoru vypíchnu výborný stout a belgian triple IPA z pivovaru Lobeč, už zmíněný stout z polského pivovaru ReCraft, oba chotovinské IPA (16 Amarillo a 17 Xmass Tinkle) a Citra IPA a Rauchbeer z LP Strašák; směrem dolů je třeba jmenovat hlavně po myšině chutnající ležák z pivovaru Moucha (pověst nelhala) a diacetylovou bombu - ležák z Písku (přičemž piva pidipivovaru Lazny jsem po zkušenostech ze Slunce ve skle úplně vynechal).
Domácí
Osobně hodnotím první ročník velmi pozitivně, protože pro běžného konzumenta a milovníka regionálních poctivých piv byla nabídka opravdu široká, na druhou stranu vnímám i fakt, že z hlediska samotných zúčastněných pivovarů může hodnocení dopadnout opačně - lidí určitě mohlo a mělo být víc, to bez debat. I čas zahájení sobotního programu bude chtít pro další ročník posunout do pozdějších hodin - nabídka programu (přednáška o homebrewingu) si v brzkém odpoledni nenašla dostatek posluchačů.
Dej Bůh štěstí a na shledanou za rok (?)
[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 3938x] [6. únor 2018]
[Pivní slavnosti] [comments: 17] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
sasa
středa, 7. únor 2018
08:31
Nevím, jestli na přednášku o homebrewingu by při pozdějším zahájení přišlo víc lidí. Na akce chodí nejen místní, kterým vyhovuje zahájení třeba v 16 hodin. Mě například víc vyhovuje dřívější zahájení pivních festivalů, aby se návštěva akce dala zvládnout na otočku a zároveň byl dostatečný čas na ochutnání piv. Například Pivní jarmark v Ústí nad Labem, Pivní rozjímání v Hradci Králové, Berounské hradby, Chmelobraní v Petrově, Chmelovárek v Kostelci začínají v 10 nebo 11 hodin a zájemců je tam vždy dostatek už od začátku. A přespolní pak můžou v podvečer odjet, pokud tam tedy nehodlají nocovat.
Adsense
8. říjen 2024
01:36
posted by: Inzerce
jiri.kana
úterý, 6. únor 2018
11:16
Já měl Mouchu až po Laznech, díky řídkému zeleninovému vývaru s těžkým máslovým aromatem od Pujiče mi pak Moucha poněkud připomínala vypitelné pivo. Což mi nemohlo nepřipomenout, jak se nedávno muší paní/slečna vařilka nechala slyšet, že uvařit ležák není žádná věda. Věda asi ne, ale řemeslo je třeba umět.
Roman Holoubek
středa, 7. únor 2018
07:57
Dwarf: Mouchu jsem měl párkrát a ta blondýna, která si říká sládková, by si měla nafackovat. Nejen, že urazila svým tehdejším výrokem sládky, co něco umí, ale její piva jsou ukázková - pro studium vad v pivu.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Roman Holoubek
středa, 7. únor 2018
23:21
Dwarf: Karel Točík je sympaťák. Rád jej podpořím při své další návštěvě Tábora. Tím vyzývám i ostatní, je dobré podporovat dobré myšlenky.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
Pivař M
úterý, 6. únor 2018
18:53
Jana: Je založený i na beerborci, kde se existence každého pivovaru pečlivě prověřuje...
napsal(a): Pivař M [Odpovědět]