Další pivní oáza na Táborsku...
Reportáže z minipivovárků
Další pivní oáza na Táborsku...
Na podzim roku 2015 ke mně pronikly sporadické náznaky zpráv, že se někde kolem Želče vaří pivo. Potom tok informací ustal a vše se znovu objevilo s koncem letošní zimy. Před 2 týdny jsem ve výpisu BeerBorce Danna objevil zápis: Jiná značka Obora . A to už byl jen kousek k mé osobní návštěvě pivovaru na statku pana ing. Martina Nováka v obci Obora u Malšic, kterou jsem za Danovy velké pomoci (ujal se řízení auta) uskutečnil ve středu 30. března.
Pan majitel stáčí PET
Martin je původním povoláním dřevař (sám se nazval drvoštěpem), kterého bych po americku nazval farmářem, po česku asi statkářem. Vaření piva se věnoval podomácku v brutaru a protože má rád dobré poctivé pivo a pivní nabídka na Táborsku ho (není se co divit) neuspokojovala, napadlo ho pořídit si vlastní pivovar, pro nějž využil budovu bývalé stáje.
Varna
Varna má objem 500 litrů, spilku tvoří 3 nádoby po 1300 litrech a sklep má celkový objem tanků 9000 litrů. Předpokládaný roční výstav je kolem 500 hl, ale to ukáže až letošní, první oficiální, sezóna. V plánu je vařit nejen piva spodního kvašení, ale vhodně sortiment doplňovat i o svrchně kvašená piva. V současné době je k dispozici ležák 11% EPM s přídavkem žitného sladu (dle mého soudu výborný).
Tanky
Velkou zajímavostí je vlastní chmelnice o rozloze 25 arů, na které Martin pěstuje české odrůdy chmele (ŽPČ, Sládek, Kazbek), čímž má pokrytou veškerou spotřebu pro svá piva spodního kvašení. Pro uvažované ejly, z nichž první už zraje, samozřejmě počítá s nákupem běžně užívaných odrůd chmele, pro jejichž pěstování tu nejsou správné podmínky. Slad je odebírán z Tábora, kvasnice má z Budvaru.
Chmelnice
Vlastní restauraci či hospodu pivovar nemá, ale pokud se dopředu ohlásíte a domluvíte, určitě nebude problém se na pivo stavit. Do budoucna nicméně plány na zřízení nějakého oficiálního posezení existují. Prostor na to je. K dispozici je i ruční stáčečka na PET lahve. Pivo lze též zakoupit v muzeu Špejchar Želeč.
Prostor k posezení
Za sebe prohlašuji: Jsem moc rád, že ve zdejší pivní poušti máme další místo, kde se vaří poctivé pivo! Dej Bůh štěstí!
[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 6372x] [6. duben 2016]
[Minipivovary] [comments: 8] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Adsense
21. listopad 2024
09:41
posted by: Inzerce
Lubos
pátek, 8. duben 2016
19:28
Ad foto "Pan majitel stáčí PET". Kdybych byl majitelem pivovaru tak bych takovýmto způsobem pivo do lahví nestáčel(abych mu nekřivdil-vypadá to tak, že to stáčí přímo do lahve z výčepního zařízení). Bohužel jsem se s tím setkal i v jiných pivovarech. V jednom takhle stáčeli pivo do 0,7l skleněných lahví s etiketou lahví přímo z výčepního kohoutu v restauraci a když zrovna výčepní neměl na to čas, protože obsluhoval ostatní hosty, tak tam roztočené pivo stálo třeba půl hodiny. Představa, že si takto koupím potom pivo s cenou okolo 100Kč/lahev mě dost vyděsila. Možná to tím vysvětluje proč některá piva koupená v lahvích se podstatně liší od těch, které jsem ochutnal přímo v pivovaru. Jen nechápu, proč to majitelé dělají či tolerují.
Mosquit
pondělí, 11. duben 2016
13:33
Lubos:
Existují protitlaké stáčečky PET, které se nasazují do výčepního stojanu místo běžného kohoutu.Podle fotky mám pocit, že je to právě tento případ.
http://www.bahnik.cz/vycepni-zarizeni/prislusenstvi/vycepni-kohouty/plnicka-na-pet-lahve-pegas
Princip plnění je stejný jako u jakékoliv jiné plničky.