Zpráva o stavu trutnovského pohostinství
Hospody, hospody a restaurace ...
Zpráva o stavu trutnovského pohostinství
Zima tu je a sníh poletuje, a tak pokud vyrazíte do hor na lyžovačku a zároveň jste příznivci dobrého piva, měli byste se zastavit v Trutnově. V tomto okresním městě se nachází pivovar, který má ve znaku symbol Krkonoš – dobrotivého ochránce hor Krakonoše alias Rýbrcoula.
Ačkoli v kraji podhorském, počátky pivní tradice spadají již do 13. století, Trutnov jako královské věnné město vlastnil právo várečné. V 16. století se měšťané spojili a založili pivovar, ve kterém se přes požáry a modernizace vaří dodnes.
Ale dosti historie, jak to vypadá s pivovarem dnes? V současnosti je Krakonoš Trutnov druhým největším pivovarem (po Náchodu) v Královehradeckém kraji. Nachází se zhruba ve středu města a zdobí ho vééélikánský komín.
Majestátný Krakonoš
Vaří se tu 10°, světlá a tmavá, světlý a kvasnicový ležák 12° a na Vánoce i speciální 14°. A kde si tato piva dát? Možností je přehršel, protože se točí ve většině trutnovských restaurací či hospod. Trutnov je však dost rozlehlé město a nelze probrat každou zvlášť, předpokládám však, že jako většina návštěvníků se budete toulat někde poblíž centra.
Pokud se vydáte na ochutnávku místního piva na náměstí, vězte, že rynek je sice úhledný a Krakonošova kašna pěkná, ale jediná slušná hospoda, kde točí Krakonoše je hospoda „U Draka“. Bohužel, nedávno neodolali náporu a vyměnili poutač, takže jsem málem upadl, když se na mě zašklebilo „Géčko“. Byla to vždycky bašta Krakonoše, a tak pevně doufám, že místní štamgasti snad bublifuk moc často nepijou. Namátková kontrola zjistila, že Krakonoš je tu dobře vychlazený a ještě lépe pitelný.
Pokud však dáváte přednost restauracím před hospodami, není náměstí ta pravá volba, neboť centrum konzumace piva je o něco níže, na křižovatce cest u otáčecích hodin.
Trutnovská pivní křižovatka
Přímo před nosem máte dům se zelenou omítkou a nápisem Pizzeria. Tu navštěvovat nemusíte (má vchod z boku, točí tam Staropramen a je to jedno z nejdražších piv v Trutnově), ale pod ní se nachází „Restaurace No.1“. Jako logo mají bohužel Budvar, ale točí tam za 15,- i Krakonoše 12°. Restaurace je rozdělena na pivnici, čpící po tabáku, a restauraci, jejímž hlavním pozitivem je velký výběr hotových jídel za 60,- a také to, že se tu během oběda nekouří. Občas mívají problémy s mírou piva (ne, opravdu netočí víc), ale jinak není co vytknout.
Jestliže tedy váš první dojem nebude kladný, koneckonců je tu na výběr pouze jeden druh trutnovského piva, stačí se otočit doprava a na dohled máte „Pivovarskou restauraci“.
Výčep Pivovarské
A to je, přátelé, mekka trutnovského piva – jediná restaurace, kde točí všechny druhy trutnovských piv bez obvyklých přítočných patoků; světlou a tmavou desítku (za 12,-) a pak ležáky, klasický a kvasnicový (za 14,-). V létě mají otevřenou zahrádku, v zimě tu hlídá pouze zkřehlý Krakonoš.
Krakonoši
Co k pivovarské říci? Na jednu stranu jsem moc rád, že ji otevřeli. Konečně restaurace, kde můžete ochutnat celou produkci pivovaru. Kuchyně také není zlá a prostředí je příjemné, tak v čem je problém?
Bohužel, je tu několik věcí, které slušného člověka naštvou. V první řadě neochotná a pomalá obsluha. Za druhé pivo pod míru – v odpoledních hodinách ještě stíhají točit relativně správně, ale večer už většinou ne. Tím se dostáváme k dalšímu bodu a to je otevírací doba – mají do 22 hodin a pokud přijdete v devět, budete mít štěstí, jestli budou ochotni vám ještě natočit.
Pivovarská restaurace
Vaší alternativou je jít do vinárny, která sídlí ve stejné budově, ale ve sklepě (vchod je zezadu), má otevřeno déle a točí stejný výběr piv. Často se tam však pořádají soukromé akce, a třebas je obsazena z poloviny, neobslouží vás. Takže celkový dojem je mírně rozporuplný; je vidět, že byla otevřena nedávno a že mají co zlepšovat. Posuzuji ji možná o trochu přísněji než jiné, rozhodně ji ale všem doporučuji navštívit, patří k těm lepším.
Pivovarská prodejna
Hned za pivovarskou najdete firemní prodejnu, kde koupíte veškerý sortiment, sklo, čepice a různé reklamní předměty. No a pokud byste přece jen chtěli pizzu, tak jedna je trochu bokem naproti pivovaru a točí tam (a docela dobře) také Krakonoše 12°. Vraťme se nyní zpět na křižovatku u otáčecích hodin.
Despresso
Pokud se dáte doleva, dojdete k řece Úpě a na nábřeží najdete bar Depresso. Na soutoči mají sice Gambáče 10°, ale jinak točí Krakonoše 12°. Paradoxem je to, že 12° stojí míň. Další zajímavostí je, že celkem nedávno tu točili Krakonoše 12° pouze za 10,- (teď je za 13,-)! Můžete hádat třikrát, kterému pivu asi dají hosté přednost.
U Truta
O kus dál podle silnice na Náchod, v ulici Polská, se nachází další velice zajímavý podnik – pivní bar „U Truta“, vyhledávaný ráj mnoha místních pivařů – můžete si tam totiž dát 9 druhů piv: Krakonoše 12°, Plzeň 12°, G 10°a 12°, Budvar 10°, Lobkowicz černý 12°, Velvet, Stout a Hoegaarden. Navíc, zavírací doba je ve 2 hodiny ráno!
Na Bouchalce
Povídání o Trutnově zakončím hospodou „Na Bouchalce“. Není v centru a nepředpokládám, že byste ji vy, kdož jste neznalí Trutnova, dokázali najít, i když směrovník ulic Vám může pomoci. Je to typická nálevna, prostředí nic moc, ale to pivo, to mají vyhlášené a mnoho pivařů by dalo ruku do ohně za to, že je nejlepší v Trutnově.
Tak neváhejte a zastavte se někdy v Trutnově, až budete mít cestu kolem. PIVU ZDAR!
[Martin Cabalka] [Zobrazeno 9845x] [11. prosinec 2005]
[Restaurace] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!