Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

S rytířem Toulovcem po Maštalích I.

Pivní cesty


verze pro tisk

S rytířem Toulovcem po Maštalích I.

S rytířem Toulovcem po Maštalích I. [p217][p206]

Když jsem plánoval letošní dovolenou, tak trochu jsem přemýšlel i nad tím, co budu po večerech pít. Po loňsku jsem chtěl místo, kde se dá čekat na čepu místní pivo - a to z ryze českého malého pivovaru. Vyhrál kraj mezi Hlinskem a Poličkou, městečko Proseč , které je vyhlášené výrobou dýmek a které se nachází 15 km od Poličky, města, kde se vaří výborné české pivo v pivovaru, kde pracuje náš pivní kamarád Roman Holoubek. Bohužel Roman byl zrovna tou dobou na dovolené, takže jsem o exkurzi přišel, ale Vy jste o ní díky CBM nepřišli - čti zde.... Ale o dovolené to jen o pivu není, přesto je dobré vědět, co je kde dobrého.

Pivovarský hostinec Rebel
Pivovarský hostinec Rebel

Cesta na místo našeho týdenního spočinutí vedla přes Havlíčkův Brod a jelikož jsem ještě nikdy nenavštívil zdejší pivovarskou hospodu, bylo jasné, kde že bude první pozdní oběd. Volím kvasnicovou dvanáctku za pěknou cenu 19 Kč. Pivo osvěžilo, jídlo bylo také poměrně slušné a já si dovedu představit, že být z Brodu, sem bych mohl chodit na pivo častěji. Jelikož Rebel je manželčina oblíbená značka, necháváme si kvasničákem naplnit PETku na večer. Dneska to tedy bude celý den o Rebelu, ale již zítra...

Pivovarský výčep
Pivovarský výčep

V neděli ráno vyrážíme do nitra Toulovcových maštalí, kde nemám vynechat Hospodu Na Verandě, která se nachází ve Vranicích - z pohledu od Proseče až na konci maštalí. Je tam úžasná atmosféra a nejen venku. Vezmi děti podívat se do interiéru, je tam jeden štamgast na posteli. Samozřejmě s 11. Radí mi Roman Holoubek Ta jedenáctka je samozřejmě poličská a mně moc chutná. Jídlo sice jen prosté nabídky, ale medvědí tlapy čerstvě připravené jsou prostě bez chyby. A dobré jídlo zapít výborným pivem...

První letošní Polička
První letošní Polička

Pivo je zde na místní zvyklosti trošku dražší, stojí 20 Kč :) Na konci maštalí si dávám ještě jedno pivo v budislavském hostinci Na skalách, kde mi zase až tak nechutná... Ale na čepu je zde i tmavá desítka. Další den zasedáme po projití planetární stezky v Proseči na náměstí na předzahrádce hotelu Hornička, kde je sice vše v barvách Gh, avšak na čepu i výborný Otakárek za příjemných 17 Kč. Dobrá hotovka k tomu a už tak prima den je hned ještě veselejší.

Hotel Hornička
Hotel Hornička

V podvečer (druhý den) však v Horničce vaří pro dětský tábor a také je přeci třeba zkusit protější podnik Penzion na staré lékárně. Abych řekl pravdu, měl jsem trošku strach z nálepky na dveřích Kouření povoleno, ale po projití zahuleného výčepu do zadní části (která není nijak oddělena) nastalo příjemné překvapení v podobě poměrně čistého vzduchu. Nic tak nebránilo dát si večeři a několik Otakárků. Stejně tak nebyl problém nechat si v obou podnicích natočit PETku na večer. Pravda nedíval jsem se jakým stylem byla naplněna, ale zdejší specifické čepování bylo vidět na každém doneseném pivu, resp. na jeho pěně.

No a jak tak prohledávám fotky z dovolené, zjišťuju, že jsem si starou lékárnu zapomenul vyfotit, škoda...

Návštěva Litomyšle se obešla bez pivního koštu. Ani restauraci Veselka, kde se chystá minipivovárek jsem nenavštívil :(. Snad jen zvenčí okouknutý bývalý pivovar - rodiště Bedřicha Smetany.

Restaurace Rychtář
Restaurace Rychtář

To druhý den v Hlinsku byl oběd jasný v restauraci Rychtář na náměstí, kde jsme za pěkného počasí zvolili samozřejmě posezení na předzahrádce. Gulášek doplnil místní Natur, ale nějak zvláště mě nezaujal, na kvasnicové (nefiltrované?) pivo dost slabé chuti.

A na závěr ještě tip Romana Holoubka, kde si dát dobré hlinecké pivo: Nejlepšího Rychtáře jsem pil na dvou místech. V Hlinsku přímo na náměstí v jejich vlajkové restauraci. Také moc krásné posezení s kompletní nabídkou. A výborně ošetřený Rychtář včetně 12 nefiltrované a točené 15 je ve Svitavech za Hypernovou v Pivovarské pivnici. Jedna ze dvou zachovaných budov bývalého Svitavského pivovaru. Posezení pod vzrostlými stromy u dřevěných stolů nemá chybu.

Příště se vydáme do Rychnova nad Kněžnou a Poličky...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8050x] [12. srpen 2010]
[Pivní cesty] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

jiri.kana

pátek, 13. srpen 2010
11:58

jiri.kana

Jojo, hospoda Josefa Lasovského "Na verandě u Toulovce" patří mezi mé vůbec nejmilejší...


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 16. srpen 2010
15:57

Roman Holoubek

to jiri.kana: Atmosféra v této hospůdce je skutečně kouzelná. Jirko, také patřím mezi četné obdivovatele pohody a klidu, které z daného místa vyzařují. A to i přesto, že pan Josef Lasovský nám nic neodpustí...


Adsense

28. únor 2024
14:12


posted by: Inzerce

hroch

pátek, 13. srpen 2010
10:42

hroch

Závidím příjemnou a částečně pivní dovolenou. Na vysočině je zajímavé že není zaplavena G ani dalšími molochy. Jen je více vidět PU na soutoči s místníma značkama. Já jsem opět byl partou rodin přesvědčen k dovolené v pivní poušti klatovska. Letos nás bylo míň tak se ani nekonal sud Koutského a vlivem různorodého počasí a taky jsem nechtěl rodinu brzdit v plánech jsem vynechal letos minipivovary.
Jinak k tomu Rychtáři, v úterý jsem nocoval při služební cestě v Hlinsku a byl odkázán taky na Restauraci Rychtář na náměstí. Oproti loňsku a předloňsku, ztratil Rychtář trochu chuti. Jedenáctka vodová, dvanáctka byla trochu zajímavější, a Natur jsem dostal z trubek, kolega ho měl dobrej. Když jsme chtěli pokračovat v ochutnávání, zeptal jsem se jestli má Hejtmana odtočeného a nebo dostaneme zase z trubek. Pingl-Odpověď- no já jsem dneska kvasnice ještě netočil. Hroch-tak to snad odtočíte. P-to bych byl tratnej. H-a vodou to proplachujete (jinak by to nemohlo bejt tak nakyslý) P-dvakrát měsíčně nám to čistěj.H-já jsem se ptal na vodu. P-jo někdy jo H-tak my zaplatíme.
Chuť jsme si spravili v nedalekém Blatnu, u Hřiště bývalá škola, kde měli pořádně odtočené Hlinsko 12, a dobrého Rampušáka. Rampušák sice nebyl nijak inzerovanej, ale večer kdy důchodce vystřídalo trochu mladší osazenstvo se točil víc než místní značka.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Lubos

pátek, 13. srpen 2010
11:36

Lubos

to hroch: Asi v té hospodě na náměstí nebude vše v pořádku, byl jsem tam minulý týden a jejich Natur byl křišťálově čistý. Když jsem se zeptal jestli se nespletli a nedali mě něco jiného, tak pingl tvrdil, že ne( navíc byl ve sklenici s logem jiného pivovaru, což by přímo v Hlinsku a v restauraci s názvem Rychtář nepředpokládal). A svedl to na pivovar, že jim to tak dodává. Když jsem při exkurzi v pivovaře toto zmínil, bylo mě řečeno, že nejsem první, kdo si na pivo v této restauraci stěžuje. Jinak exkurzi v pivovaře doporučuji, cena exkurze 50Kč, je vidět, že pivovar je zvenku i uvnitř udržovaný. Chtěl jsem i exkurzi v Poličce, ale zrovna ten den co jsem jel okolo, nebyla žádná exkurze, ke které bych se mohl přidat. Pro informaci: za exkurzi chtějí za osobu 200Kč
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.08.2010 ve 11:45:56


napsal(a): Lubos [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 16. srpen 2010
16:05

Roman Holoubek

to Lubos: Já byl na náměstí v Hlinsku několikrát a nikdy jsem žádný problém něměl. Ani se značkovým sklem, ani s pivem z trubek, asi jsem měl štěstí, nebo vy dva s Hrochem smůlu.

Exkurze v pivovaru u nás je skutečně za vyšší cenu. Zato se Vám zpravidla bude věnovat pan sládek osobně (případně hlavní technolog), projdete si reálnou výrobu (žádné naučné stezky) a v ceně je i naražení soudku piva s obsluhou. Proto je minimální účast 5 lidí a účastníkem nemůže být nezletilá osoba. Aby informace byla úplná - je potřeba se předem (nejlépe minimálně týden) domluvit po telefonu.


Lubos

pondělí, 16. srpen 2010
18:13

Lubos

to Roman Holoubek: Zda je cena za exkurzi odpovídající či ne, nevím, nebyl jsem tam. Napsal jsem to jen pro informaci, protože na stránkách poličského pivovaru jsem informace o podmínkách exkurze nenašel a u Hlinska je uvedena cena 30 Kč. Tam jsme také prošli celou výrobu a jakou funkci měla provázející paní nevím, ale měl jsem několik technických a technologických dotazů a z odpovědí bylo poznat, že výrobu zná. Je ale pravdou, že jsem byl i v pivovaru, kde provázela slečna, která o výrobě piva mnoho nevěděla a část výroby nám vůbec neukázala.
Ještě jedna poznámka k Poličce: jen nechápu,proč nemůže na exkurzi osoba nezletilá. Řešil bych to tak,že pivo dám jen tomu, kde je zřejmá plnoletost a ve sporných případech, když by se někdo piva dožadoval, tak ať věk prokáže.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 16.08.2010 ve 18:39:47


napsal(a): Lubos [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 17. srpen 2010
05:58

Roman Holoubek

to Lubos: U nás je to trochu jiné. Na exkurze nemáme žádnou speciální přípravu provozu, věnujeme se výrobě piva a ono vysoké vstupné je zvoleno záměrně. Ale pokud už se najdou vážní zájemci, tak se jim pak skutečně věnuje odborník.

Co se týče nezletilých, nechceme podporovat jejich chuť ochutnávat pivo. A na exkurzi by se dozvěděli, jak je zdravé a jak je dobré jej pít (v rozumné míře). :)PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI