Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

O cestách pivních

Pivní cesty


verze pro tisk

O cestách pivních

O cestách pivních

V poslední době se stále častěji setkáváme s projektem Pivní cesty, naposledy na pivních slavnostech v Českých Budějovicích a Dýšině. Proto jsem položil protagonistovi této iniciativy, Vašku Fialovi, několik otázek a poprosil ho tím, aby tento zajímavý projekt představil Vám, čtenářům PI.

Vašek Fiala
Vašek Fiala

Co to vlastně je za projekt, který zastupuješ. Slyšíme o cestování, obchodu s pivem, ochutnávkách cizích piv…?

Předně musím říci, že to je projekt, který vznikl kolem naší internetové domény pivnicesty.eu a její německé a anglické mutaci. Stará se o něj naše obecně prospěšná společnost a jejím záměrem je podpora malých nezávislých pivovarů. A protože já jsem se mnoho let věnoval aktivně novinářské práci, je jen logické, že tato podpora se týká v prvé řadě marketingu a medializace. S tím jde ale ruku v ruce i cestovní ruch, protože zvláště malé pivovárky jsou vázány na své restaurace, hotely nebo další objekty turistiky. No a protože máme dobré kontakty i do zahraničí, nezůstalo jen u tuzemských subjektů, ale začali jsme zapojovat i naše sousedy, takže dnes zasahujeme na Slovensko, Polsko a Německo.

Ulička Pivních cest
Ulička Pivních cest

To tedy nejsou malé cíle…

To rozhodně ne. Ale doba je zralá, popularita malých pivovarů neustále roste. Osobně si myslím, že nastává doba odporu proti takzvanému europivu, které sice neublíží, ale ani příliš neosloví. A když někam cestujete, přece chcete poznávat i místní, lokální gastronomii a tedy i piva. Ve Spojených státech amerických kdysi nadnárodní pivovarské kolosy zcela zlikvidovaly regionální i místní pivovárky. Odpovědí na to byl homebrewering. Řada z těchto lidí se pak pustila i do budování vlastních pivovárků. Jak se zdá, ty velké kolosy v honbě za svým ziskem chtějí získávat další a další procenta trhu a ještě ke všemu maximálně ušetřit.

Malé pivovary musí nabízet kvalitu, různorodost, atraktivity. Nemohou si dovolit dělat ne špatné, ale třeba jen „obyčejné, normální“ pivo. Ale nemají také takové prostředky na svoji reklamu. A proto přicházíme my, co nabízíme spolupráci v medializaci, ochutnávkách, pomoc při zviditelnění. Nejsme reklamní agentura, a proto nemáme takové marže a ani požadavky. Vždy se s klienty domluvíme. Důležité je, aby se o pivu vědělo. Nemusí to být celostátně, ale regionálně zcela jistě. Když jede znalec piva na dovolenou, už si zjišťuje, co se kde točí. To bychom chtěli podpořit, a myslím, že nacházíme dobrou odezvu. Při různých akcích – pivních slavnostech, výstavách cestovního ruchu - chceme nabídnout zájemcům co nejširší a nejzajímavější složení pivovárků. Do různých klubů a hospůdek po republice – a naštěstí rostou jak houby po dešti – chceme nabídnout různá piva.

Stánek v Dýšině
Stánek v Dýšině

…to se ale musí narazit na ty správné lidi…

Jistě, vždycky je to o těch „srdcařích“. Ale těch už naštěstí není málo a bude jich přibývat. Lidé díky takovým akcím jako byla Dýšina, poznávají, že už dávno neplatí, že regionální piva rovná se patoky a že jenom ti, co žijí kolem komína svého pivovárku mají střevní mikroflóru navyklou na to své pivo. Podívej, v sousedním Německu existují obchody s regionálními pivy. Tady u nás se díky rozpínavosti super a hypermarketů a jejich nezřízené lačnosti malé pivovary do jejich nabídky nedostanou.

A zase – naštěstí už vznikají nezávislé obchůdky. Vždyť i ty jsi důkazem toho, že to jde. V každém městečku v Německu jsou hrdí na své pivo a v hospodách jej mají na čepu. Ano, mají také stabilně ty velké, nadnárodní, ale točí rovněž i to své. Považuji za velký úspěch našich Pivních cest, že jsme v rámci „pivní uličky“ dostali na Slavnosti piva v Českých Budějovicích minipivovárek U Hušků z Bělče nad Orlicí. Jejich Car tu zabodoval přímo grandiózně. Poprvé jsem také dostali do České republiky – do zmíněných Budějovic i do Dýšiny rodinný pivovar Falter z Bavorska – a čeští konzumenti si nemohli vynachválit jejich „export“ a především pšeničné pivo.

Výčep od Hušků
Výčep od Hušků

Pojďme ale ještě k cestovnímu ruchu. Cestovat po pivovarech je dnes módou a vy přece nejste cestovka…

Ne, cestovka rozhodně nejsme ani na ni neaspirujeme,. V rámci promotion jednotlivých pivovarů nabízíme různé způsoby cestování – vlakem či na kole, kdy doporučíme trasy a zajistíme prohlídku. Ne všechny pivovary jsou připraveny na individuální cestovní ruch a tak přijímají skupinky třeba až od deseti lidí. My se ty lidi snažíme dát dohromady, případně zajistit i pro menší skupiny kompletní servis – tedy nejen prohlídku, ale i třeba ochutnávku. To samé nabízíme zahraničním klientům, kteří se rekrutují především z řad jednotlivých pivních klubů nebo sběratelů.

Ochutnávky v Budějovicích
Ochutnávky v Budějovicích

…a ty ochutnávky?

To je zajímavá věc a tak trochu show, co nás fakt baví. Jak lidé poznávají naše nezávislé pivovárky, chtějí vědět, co se točí a prodává i u našich sousedů. Dlouhou dobu se třeba o Maďarsku tradovalo, že tam pivu moc nepřejí. Opak je pravdou. V devadesátých letech tam vzniklo dokonce neuvěřitelných 300 pivovárků, které samozřejmě nemohly mít šanci na přežití. Přesto jich dnes je kolem 40, což je docela slušné číslo. Nemluvím o žádných velkých, nadnárodních pivovarech, ale těch regionálních, co mají výstav v řádech maximálně několik tisíc hektolitrů za rok. A člověk je tvor zvídavý, takže chce ochutnávat. To mu nabízíme, s časem na popovídání, takže 7 až 10 vzorků není problém. A je v tom určitá kultura, nejde o to do sebe kopnout všechny vzorky v co nejkratším čase. Když existují ochutnávky vín, proč nezkoušet piva? Měl bys vidět, jak velký je zájem na Slovensku o naše malé pivovárky!

Po sametové revoluci do nás novinářů v podobě tiskových zpráv hustili, že tady budou jen velké pivovary a ty menší nepřežijí. Že zůstanou snad jen ty maličké, co se budou držet kolem komína a ty velké neohrozí. Dnes je situace taková, že o každé procento na trhu se tvrdě bojuje. Velké pivovary mají starosti s odbytem, malé vesměs zvyšují svůj výstav. Jistě, jsou to nesrovnatelná čísla. Ale přesto – trh s pivem nyní přeje regionálním značkám. Když jsme před několika lety byli jako novináři u zrodu Purkmistra a přiťukával jsem si s oběma Krýsly na zdraví, netušil jsem, jak hodně budu o pár let později horovat za takové srdcaře, jako je Ing. Lažanský z Chyše nebo JUDr. Strnad z Belvedéru – a samozřejmě mnozí další. A když jsem před třemi léty na plzeňském veletrhu cestovního ruchu ITEP jen tak ze zajímavosti nabízel různé druhy piv a poprvé se tam setkal se strnym a vášnivě jsme diskutovali o nezávislosti pivovarů, opravdu jsem netušil, že se za nějakou budu podílet na slavnostech malých pivovárků v Dýšině a že poznám takové mladé nadšence, jako je parta v občanském sdružení Dopijem a jdem.

Děkuji za rozhovor a přeji projektu Pivní cesty jen vše nejlepší. Aby se dařilo a pevně věřím, že lidí, kteří se o dobré pivo zajímají bude přibývat.[Richard Chodora] [Zobrazeno 7503x] [8. červenec 2009]
[Pivní cesty] [comments: 41] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jiri.J

neděle, 12. červenec 2009
10:11

Ještě k "pivním cestám". Já to chápu spíše jaké svérázný žert. To nemyslí nikdo vážně. Já osobně jsem v životě za žádnou exkurzi v pivovaru neplatil (kromě Budvaru, PU a Schultheiss).
Pokud je prohlídka pivovaru součástí jeho nabídky a je placená, pak nechápu, proč bych měl platit ještě zprostředkovateli.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Henri

neděle, 12. červenec 2009
09:38

Henri

Zajímavá diskuze, někoho pro jeho názory až lituji(on můe politovat zase mě, pro mé), mě ale opravdu skoro nezajímá, v jaké zemi je pivo uvařeno, ale jak je uvařeno, komu patří pivovat kde je uvařena a zda mi chutná. A jak jsou zde někteří, kteří absolutně preferují české pivo a nedají na něj za žádných okolností dopustit, tak u mě zase vítězí pivo z Bavorska a při každé návštěvě této země se snažím nějaká ochutnat a přivézt si co nejvíce lahvových vzorků. Jejich piva mi prostě chutnají


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
14:27


posted by: Inzerce

Henri

neděle, 12. červenec 2009
10:03

Henri

Omlouvám se za překlepy a za nedokončení mého příspěvku, ale omylem jsem si klikl na "přidat", aniž bych stačil příspěvěk dokončit a opravit překlepy. Chtěl jsem zkrátka říci, že nechápu takový až skoro fanatismus např. Malakina. Samozřejmě, že u nás máme spoustu dobrých piv, hlavně v restauračních a malých průmyslových pivovarech - nezlobte se na mě, ale o PU si dávno nemyslím, že je nejlepším pivem na světě, to i v tom mnou opěvovaném Bavorsku najdu lepší pivo typu Pils. Bavorská pšeničná piva jsou ale naprosto nepřekonatelná. A pšeničná piva rozhodně do naší pivní historie patří. A k mnoha zločinům minulého režimu lze přiřadit i to, že nám zlikvidoval pivní rozmanitost a vychoval generaci pivařů, kteří jako Malakinův (i můj) otec nad jiným piven nežli tím jedním druhem, který byli celý svůj život nuceni pít, protože neměli možnost volby, ohrnou nos. V jejich věku si už asi po celoživotním pití toho svého na nic jiného nezvyknou. My už ale naštěstí můžeme vše vrátit tam, kde to kdysi bylo. Takže já piji pivo proto, že mi chutná a ne proto, abych pomáhal nebo škodil jakémukoliv pivovaru a proto budu pít vždy piva která mi chutnají, bez ohledu na to kde jsou uvařena. A u nás většinový pivní styl, ač ho samozřejmě piji nejčastěji, není tím pivním stylem, který mě chutná nejvíce u mě asi vítězí pšeničná kvasnicová piva, jak světlá, tak i tmavá a pěkně hořký Ale je také lahůdka. Ovšem nejlepší pochoutku jsem v poslední době pil na akci Poznej svět pšeničného piva. Schneider Weisse Hopfen Weisse byl prostě úžasný - kdo ochutnal jistě potvrdí.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Weetek

pátek, 10. červenec 2009
16:07

Weetek

I když jsem původně vůbec nechtěl, bohatá diskuse mě přesvědčila, abych si prostudoval nabídku Pvních cest na jejich webu a ouha. Některé ceny mě skutečně dost zarazily. Když uvážím, že v nich není zahrnuta doprava ani ubytování občas zůstává rozum stát. Kulantně řečeno.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

tomas

pátek, 10. červenec 2009
12:38

tomáš

to Malakin: Neřek bych. Různý omezující kvóty na dovoz českýho piva měli ještě před pár lety a vstupem do EU na Slovensku, Polsku a jinde, takže se v budoucnu v případě nějaký větší a delší krize zase může objevit něco podobnýho znovu. A měli to tam právě proto, že politici a lidi tam měli podobný názory jako ty na upřednostňování svých výrobků před dovozem.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
13:11

Malakin

b>to tomas: Tomáši, ale na tom přece není nic špatného, když si chce někdo hájit svůj trh. A pokud selže osvěta a v lidech bují podobné protinárodní zájmy jako máš ty, jsou dovozní kvóty skutečně jediným řešením, jak zachránit místní trh a do budoucna i nezávislost na dovozu. Stejně jako díky nekontrolovanému dovozu skončila tradice českého textilního či sklářského průmyslu, časem může skončit i tradice českého zemědělství, potažmo i chmelařství, sladařství a pivovarství. Stát a jeho obyvatelé by měli přednostně hájit zájmy nás všech a ne jen zájmy zahraničních firem. Ale tobě to asi nevysvětlím. Jsi ve svých názorech stejně neústupný jako já.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

pátek, 10. červenec 2009
13:42

tomáš

to Malakin: Tak ještě naposled než tuhle diskuzi opustím. Nepodsouvej mi prosím tě nějaký protinárodní zájmy...Mám rád český pivo stejně jako některý zahraniční. Já si jen myslím, že přehnanej protekcionalismus a extrémní nacionální ochranářství (kdyby se v okolních státech kam exportujeme rozmohlo tak jako kdysi), který ty zastáváš, může mít pro nás oslabením exportu a tudíž ještě větší orientací, investicím a reklamním masírkám nadnárodních velkých firem na domácím trhu, nakonec horší následky pro menší firmy než nějakej současnej omezenej dovoz zahraničních pivních speciálů a jejich propagace.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

emu

pátek, 10. červenec 2009
13:57

emu

to Malakin: to je těžký, když někdo bere ochutnání třeba belgickýho speciálu v česku jako projev protinárodního zájmu :) možná by o chtělo úplně export zakázat a povolit jen dovoz exotického ovoce, ačkoliv, malakine, on i takový banán dost výrazně konkuruje českýmu zemědělství - peníze utracené za banány by přeci každý z nás mohl utratit třeba za česká jablka :D


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
14:51

Malakin

to emu: Nevím, ale srovnávat banán s jablkem mi taky přijde docela mimo mísu. Ať už kvůli rozdílné energetické hodnotě, tak třebas kvůli jinému obsahu hořčíku, draslíku, sodíku či vlákniny.

Ale nechme ovoce ovocem a vraťme se raději k pivu, k českému pivu, a s ním spojené pivní osvětě. Je jí vážně potřeba.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

vencafialu

pátek, 10. červenec 2009
00:58

vencafialu

Milí přátelé, díky za vaše názory. Spoustu podnětných věcí moc rádi do PU zapracujem. Dělají se totiž stále jaksi trochu "na koleně" a šijou se horkou jehlou. Pár věcí bych chtěl však přesto říci, byť po prvních diskusích jsem nechtěl moc reagovat:
- o.p.s. není s.r.o., není to kšeft ani těžkej bysnys pro jednoho člověka. Je to trochu vyšší forma občanských sdružení. Utržené peníze jdou na akce na podporu malých nezávislých pivovarů - na informování médií, tiskové zprávy (ne na nety, ale cíleně do redakcí), mediální poradenství. Nahlédnete-li do ceníků public relation reklamních agentur, zjistíte, že ty to "kostí" hlava nehlava za desítky tisíc. My jsme si ještě neřekli ani o korunu. Pokud si myslíte, že jsme se napakovali na Dýšiné, tak ani náhodou. Trochu jsme téhle akci pomohli, ale to by měli kluci případně říci sami. Možná, že také díky nám přišlo pár další lidí - těch, které potřebujeme my všichni, co to myslíme s nezávislými pivovárky vážně - těch, kteří nejsou skalními pivaři a možná poprvé v životě ochutnali takové množství "nezávislého" pěnivého moku na jednom místě.
- existují pivovary, které vás pustí za deset korun na prohlídku? Prosím, sdělte mi je, já tam pošlu průběžně lidi a za pár týdnů se to změní, protože ty pivovary na to nemají lidi, prostředky, ani čas. Někde to prostě jde a někde nejde, taková je skutečnost. Pokud vás tam vezme kámoš, je to jiná než organizovaná prohlídka
- v cestovním ruchu chceme nabídnout komplexní balíček. Jednotlivé návštěvy si domluví parta lidí společně a nemusí na to mít ani zprostředkovatele ani cestovku. Ale ne každý má čas a chuť shánět, kdy a kde a kdo se mu v určité skupině lidí bude věnovat. Pokud je skupina větší, může využívat výhod dopravců, atd. ne každý ale si toto chce zajistit jen sólo. Tato nabídka je jen nabídkou, možností a je na svobodné vůli každého, zda si naplánuje cestu sám nebo si ji nechá připravit, s tím, že tam bude nějaká ta "třešnička na dortu"
- v inzerci máme, že hledáme další zájemce o pomoc. Zatím se ozvalo několik studentů, nikdo ze zde vyskytujících se diskutujících. Je to škoda, protože byste mohli s námi pomoci právě při výstavách nebo ukázkách. Občas mě fakt bolí huba a záda (a nejen to :)
- je na svobodné vůli každého, co bude pít. Proč bychom občas jako zajímavost nemohli do Čech přitáhnout někoho, který může inspirovat ty místní. Prosím neponižujte ty stovky lidí, kteří si vypili svá piva třeba u regenského Faltera a moc jim ten pšeničák chutnal. Už jsme tu měli bariéry moc dlouho. Pokud totiž k nám nepustíme ty malé regionální, zahraniční značky, ani naše malá regionální piva se tam jen tak nedostanou. To snad je škoda, nemyslíte?


ICQ: 175065056

napsal(a): vencafialu [Odpovědět]

Ludwig

pátek, 10. červenec 2009
08:03

Ludwig

to vencafialu:
""Předně musím říci, že to je projekt, který vznikl kolem naší internetové domény pivnicesty.eu a její německé a anglické mutaci.""

Venco,mohl bys me prosim sdelitwww. adresu te nemecke mutace te stranky??
Vzivote jsem o necem takovym neslysel,zeby tady v nemecku takova stranka byla. Jak dlouho uz existuje ta stranka?
Dik za odpoved.


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

jiri.kana

pátek, 10. červenec 2009
08:46

jiri.kana

to vencafialu: No vida, já si myslel, že Falter tam byl sám za sebe, a ona je to přitom vaše práce. Tak to díky! Jejich stánek se v Budějovicích i v Dýšině stal jedním z mých nejoblíbenějších.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
09:35

Malakin

to vencafialu: Tak nevím, ale jak prospějete malému českému pivovaru tím, že mu dotáhnete do Čech konkurenta v podobě německého pivovaru? Že mu vnuknete myšlenku na to, aby začal vařit pšeničné pivo? Ale vždyť nejsme Bavorsko, tak proč bychom tu měli dělat něco, co u nás nemá tradici? Je to jako byste chtěl rozmluvit Moravákům, aby přestali pálit slivovici a začali namísto toho dělat whisky. A proč by měl český pivovar jezdit kamsi do Německa a dělat konkurenci tamním pivovarům? Export sice může českým pivovarům pomoci, to uznávám, ale nelze na něm dlouhodobě stavět. Stačí se podívat do historie, třebas na osud pivovaru Dobrovice. Dle informací posledního sládka, pana Vodochodského st., a také jednoho kamaráda, který toto pivo ještě pamatuje, bylo dobrovické pivo v 60. letech točeno jenom ve dvou místních hospodách a zbytek byl vyvážen na Slovensko. Pak stačilo postavit na Slovensku pár pivovarů a Dobrovice přišly o celé odbytiště a byly uzavřeny... Důležité je mít tedy stabilní odbytovou základnu kolem komína, která daný pivovar v případě nějakého nečekaného poklesu v exportu podrží. A právě s tím byste měli něco dělat, vnuknout lidem myšlenku patriotismu.

Jinak o deseti korunách za prohlídku tady nikdo nemluvil, tak nevím, jak jste zrovna na tuhle částku přišel. Bylo tady pouze řečeno, že ceny prohlídek tvoří v cenách vašich výletů zanedbatelnou položku.

Rád bych se také zeptal na to, jakou cílovou skupinu vlastně svými výlety chcete oslovit. Mají to být zahraniční turisté, politici, manažeři a jiní movitější spoluobčané, kteří na peníze nehledí a než aby ztráceli čas tím, že si budou sami vyhledávat a plánovat cestu za pivem, využijí vašich služeb? Nebo snad chcete oslovit obyčejné pivaře, kteří si při pohledu na váš ceník řeknou: "Ty woe, co je to za zlodějinu? Než dávat nekřesťanské prachy za něco takové, tak to radši nepojedu nikam..."

Chápu, když na tom nic nevyděláte, nemůžete nic investovat dále. Na druhou stranu si pak ale nestěžujte, že máte nedostatek lidí, kteří by vám s tím chtěli pomáhat. Ono být zaangažován v o.p.s., která je schopna zprostředkovat výlet jenom těm, kteří na to mají, a ne těm, co by rádi poznali něco jiného než jenom to G a podobné nepitelnosti, tak to by chtěl skutečně málokdo.

Podle mě byste měl od základu změnit fungování PC tak, abyste neodrazoval, ale lákal. Základem je dobrý web, kde bude vše řádně vysvětleno (stanovy vaší o.p.s. apod.) a který hlavně nebude navozovat dojem nějaké podvodné společnosti, která z lidí jenom vyláká peníze a pak s nimi zmizí někam pryč.

Toť můj názor.

P.S.: Na počtu účastníků Dýšinských pivních slavností, z nichž 90 % tvořili čtenáři Pivního.infa a jejich kamarádi, nese hlavní podíl strny, který jakožto jeden "z nás" byl zárukou toho, že se nemusíme bát přijet. Kdyby tu akci pořádal někdo úplně cizí, tak bych zřejmě nepřijel, protože jet do "jakési prdele" u Plzně, o níž nic nevím, jenom kvůli tomu, že tam bude zajímavá nabídka piv, tak to by bylo sázkou do loterie a ve výsledku třeba i zklamáním = akce si vybírám nejen podle nabídky piv, ale i podle pořadatele a ne podle toho, co se o tom kde napíše.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.07.2009 ve 09:40:55


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Weetek

pátek, 10. červenec 2009
11:11

Weetek

to Malakin: Nechc zabředat do diskuse s "pivním patriotem", ale vážně se ošívám, když čtu, jak u nás vaření pšeničného piva nemá tradici...


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
11:47

Malakin

to Weetek: Jo, možná kdysi v 19. století,ale od té doby uplynula spousta času. Když dneska nabídnu pšeničné pivo nějakému pivaři - třeba mýmu taťkovi - tak to ochutná, zašklebí se a řekne mi, ať to dopiju, že to není pivo a že to tedy pít nebude...

A přesně o tom to je: pšeničné možná u nás mělo tradici, ale přišel jakejsi Germán a tuhle tradici nám zničil.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.07.2009 ve 12:54:51


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Weetek

pátek, 10. červenec 2009
15:44

Weetek

to Malakin: Hm, podle téhle logiky by se v roce 1918 vůbec nemusel zakládat samostatný český, potažmo československý stát... Taky tu kdysi něco podobného bylo, ale pak přišel Germán a tu tradici nám zničil. Trochu směšné, ne?


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Petr Ž.

pátek, 10. červenec 2009
12:00

to Malakin: Vy máte ale podivné názory. Jinak mimochodem Märzen, Porter, Weissbier i Bock atd se běžně vařil u nás ještě ve 40letech, se vším přestali až za komunistů, takže trošku osvěžit českou historii, když už jste takový český patriot.


napsal(a): Petr Ž. [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
13:00

Malakin

to Petr Ž.: I vy jste trochu mimo, neb mícháte jabka s hruškama. O porterech, märzenech či kozlech tady nikdo nemluvil - jsem sběratel, o jejich vaření v dobách první republiky samozřejmě vím - takže doporučuji nejdříve číst a teprve pak odpovídat.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 9. červenec 2009
11:13

Chody

To Honza Světpiva.cz
A co Tvoje "pivní cesty"? V Newsletteru SP píšeš:

Když jsme u cestování za pivem, po letech příprav, úvah, článků zde na webu a pivně cestovního povídání se nečekaně z ničeho nic objevila reálná možnost tyto plány zrealizovat.
Nejpozději v září by se měly objevit na webu Svět piva první
nabídky putování za pivem, zatím po české pivní kotlině, plánuje se ale i zahraničí.
Prozatím jsou plánovány jednodenní akce. Itinerář by mohl například vypadat takto Praha - Chotěboř - Dobruška - Náchod - Broumov a zpět. Koho by tato pivní turistika zajímala, nechť mi prosím napíše. Není přece nic lepšího, než ochutnat pivo v místě vzniku :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 9. červenec 2009
00:40

Dan

to Malakin:
Mně přijde celá tato věc, hrdě nazývaná projektem, jako pouhý pokus, jak snadno vydělávat peníze. Po prohlídce "aktuální nabídky", na stránkách Pivních cest, musí být každému jasné, oč tu běží. Copak si někdo může myslet, že se jedná o seriózní propagaci piva, když mi někdo za nějakých 500,- Kč dá "itinerář" a jízdenky MHD, abych mohl v Plzni navštívit minipivovary? A nebo to samé po Západních Čechách za více než 3000,- Kč? Cetovat budu bez průvodce, podle itineráře a pokud nepojedu vlakem, ale na vlastním kole, tak místo jízdenek dostanu na cestu mapu... No bezva!
Tady nejde vůbec o ceny prohlídek, které chtějí samotné pivovary.
Velkou část pivovarů v Západních Čechách jsem navštívil a mohu říci, že bez problémů, často zdarma, nebo za rozumný poplatek.
Itinerář si dnes snadno každý pivní turista sestaví, informací je na internetu dost (na seriózních pivních webech)a prohlídky si může každý domluvit, nebo informace získat, včetně ochutnávek.
A lidé, kteří o malých pivovarech a české pivní histori nic neví a mezi něž by bylo nejvíce třeba šířit osvětu, se ani tímto "projektem" nic nedozví.
V článku je uvedeno, že celá věc se odvíjí od webu pivnícesty.eu, nechápu tedy, proč hlavním těžištěm je zmíněný "byznys", nebo malá "cestovka", či jak to nazvat. Pod ostatními odkazy je pár převzatých informací z konkurenčních serverů a to je vše. Žádný odkaz "o nás", či "o projektu", v kontaktech jen anonymní telefony, Skype a jak koukám, objevila se adresa (že by reakce na kritiku?).

Toto je přesně ukázka toho, čeho já se osobně bojím. Že se začnou objevovat podnikavci, kteří budou tímto způsobem propagovat malé pivovary a ve výsledku to dopadne tak, jako pivnice v Praze a cestovky, které jim tam vozí cizince. Do hry je zapojen jen ten, kdo si to zaplatí. Toto samozřejmě platí za předpokladu, že projekt zafunguje.
Ovšem neznalý turista, nemá šanci si udělat obrázek o pivnicích, či o pivovarech, protože může poznat jen ty, které si svoji propagaci zaplatily.
Malé pivovary většinou nemají dost prostředků na vlastní reklamu a stálou propagaci. Těm nejvíce pomůže zviditelnění, ochutnávky a podobně, na pivních slavnostech a podobných akcích.
No uvidíme, třeba to Pivní cesty, myslí upřímě...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
08:26

Malakin

to Dan: Osobně taky hodně navštěvuju pivovary a vím moc dobře, v jakém cenovém rozmezí se exkurze pohybují, tj. obecně 0 až 60 korun, někde ale po zájemci skutečně chtějí i víc než stovku. Ale to už se musí jednat o turisticky atraktivní místo, kam - jak píšeš - cestovky vozí cizince, např. Český Krumlov, Dětenice či mnohé pražské minipivovárky = západních Čech se to vážně víceméně netýká.

Jinak aby nedocházelo k neopodstatněnému osočování pana Fialy z toho, že jeho PC jsou jen a pouze prostředkem k napakování se na dobré věci, což tak skutečně na první pohled vypadá, měl by ceny jednotlivých výletů do detailů rozepsat. Zákazník by měl určitě vědět, kolik ho bude stát samotná exkurze, kolik bude mít v ceně piva, v jaké hodnotě jídlo apod. Solidní firma by toto měla nabídnout.

Jinak mě spíš vyhovuje právě to individuální cestování za pivem, příp. ve společnosti několika kamarádů. Žadné velké plánování předem, prostě se dohodneme, že někam pojedeme, vezmeme kola, spacáky a jedeme. A že se třeba do nějakého pivovaru nedostaneme, vůbec nevadí. I obyčejné koštování v hospůdkách, na které po cestě narazíme, stojí za to.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.07.2009 ve 08:29:46


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

čtvrtek, 9. červenec 2009
09:19

Honza Světpiva.cz

to Malakin: no, dovolim si nesouhlasit.

Nevim, proc by mel pan Fiala rozepisovat, kolil Te co budet stat. Kdyz pojedes s cestovkou na zajezd, mas od nich rozepsano, kolk co stoji? Tolik je za letenku, tolik za all inclusive? mas pripadne uveden uprade na jednoluzak a cenu fakultativnich vyletu.

Jinak souhlasim, ze me jejich nabidka neoslovila. Opravdu muzu jet sam do Plzne, koupit si listek MHD a objet si pivni mista sam...


Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
09:35

Malakin

to Honza Světpiva.cz: U cestovky se ale předpokládá, že to nedělají jen tak pro pobavení se, ale vážně jenom kvůli zisku. A když navíc koukneš do katalogu nějaké té cestovky, s kterou chceš někam vyrazit, víš předem (tedy pokud se nejedná o nějaký podvod), jaké tě čeká ubytování. Pivní cesty se naopak prezentují jako nezisková organizace a jak je zřejmé, zajišťují převážně "ubytování levnějšího charakteru", pod čímž se může skrývat ledacos = není kemp jako kemp a není ubytovna jako ubytovna.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 9. červenec 2009
10:48

tomáš

to Malakin: Hm. Rozepisovat jednotlivý položky nákladů.... Marku, ty když na burzách prodáváš sklenice hromadně nakupovaný v pivovarech, tak kupujícím zděluješ jaká byla skutečná nákupka a jakej je tvůj zisk? Asi ne, co....Já pivní cesty vydím jako dobrou věc, byznys to je, ale nevidím nic špatnýho na tom vydělávat a živit se tim co mě baví. Osobně si myslím, že doba na takový pivní zájezdy ještě nedozrála, ale bude dobrý bejt připravenej, pokud taková doba nastane. Není to přece určený pro lidi jako ty, který si za zlomek ceny dojedou na pivní výlet sami, ale pro lidi, který i jinak jezdí s cestovkou a jsou ochozni zaplatit víc. Co se pivních ochutnávek týče, tak Vaška Fialu a jeho misionářství obdivuju, protože já bych neměl tu trpělivost celej den každýmu vysvětlovat na stánku na slavnostech, co je weizenbier, rauch atd.. Viz slavnosti v ČB kde jsem s nim půlhodinky na stánku stál. Lidi mimo pivní servery je opravdu potřeba osobně přesvědčovat a pivo z malých pivovarů nabízet, dovézt jim to pod nos, protože sami od sebe se o to zajímat nebudou a zůstanou u obligátní klasiky.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
12:31

Malakin

to tomas: Pokud vím, kolik daná sklenice stojí v nákupce, tak to samozřejmě vždycky všude uvádím. Nicméně na burzy vozím novinky pouze výjimečně. Většinu jich totiž nechám kámošům za cenu, za kterou je nakoupím, a na oplátku mám totéž v případě jiných novinek od nich. Možná bys měl začít sbírat ve velkém, trošku víc objíždět burzy, aby ses do podstaty sbírání dostal a věděl tak, o čem mluvíš...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 9. červenec 2009
13:07

tomáš

to Malakin: Tak promiň. Ty jsi asi mezi sběrateli vyjímka. Za víc než 10 let sbírání pivních etiket (už jsem s tím dávno seknul) jsem burz objel dost, ale že by sběratel měl u prodejní cenovky v závorce sumu za kterou danou věc sám koupil, tak toho jsem si opravdu nikdy nevšimnul.... Idealismus, že sběratelé, pořadatelé pivních akcí nebo cest dělají vše jen ze zájmu a vydělávat by na tom nic neměli, nějak nesdílím.
to Dan: Pořádání pivních cest a výletů po českých pivovarech je skvělá věc ke snadnýmu zbohatnutí... Super zpráva. Zítra s tím začínám taky.....


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
08:59

Malakin

to Dan: Ještě k těm kontaktním údajům:

Je zřejmé, za PC stojí obecně prospěšná společnost (o.p.s.). Jak ale plyne z definice o.p.s. ( http://business.center.cz/business/pojmy/p1841-obecne-prospesna-spolecnost.aspx ), její případný zisk nesmí být použit ve prospěch zakladatelů. Na webu PC se však nikde nepíše o tom, kam budou peníze z výdělku za zprostředkování pivního výletu směřovat. Můžeme se sice domnívat, že budou použity na pivní osvětu či na úhradu nákladů spojených s oním zprostředkováním, ale vzhledem k tomu, že v obchodním rejstříku v souvislosti s o.p.s. pana Fialy ( http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=or&sysinf.@strana=searchResults&hledani.@typ=subjekt&hledani.format.typHledani=x*&hledani.podminka.subjekt=St%f8edoevropsk%e1+zpravodajsk%e1+a+informa%e8n%ed+agentura ) není o pivní osvětě ani slovo, zdají se mi PC tak nějak neprůhledné.

Pivní osvětu jednoznačně podporuji, ale mělo by to mít jakousi štábní kulturu. Prosím tedy pana Fialu o předělání webových stránek tak, aby již nikdo nemohl mít výhrady. Díky.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.07.2009 ve 09:03:08


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 9. červenec 2009
14:50

Dan

to Malakin:
Ukázal jsem stránky Pivních cest několika lidem, ať mi nezávisle řeknou svůj názor. Naprosto všichi se shodli na tom, že stránky působí amatérsky, není jasné kdo za nimi stojí a proč a všichi se po přečtení oné nabídky výletů vyjádřili, že by těchto služeb nevyužili.

Já ale věřím, že tohle je jen začátek a že to pan Fiala časem přizpůsobí poptávce a okolnostem. Osobně fandím každému, kdo se upřímně snaží propagovat pravé české pivo.
Myslím že na stránkách PC by mělo být především uvedeno, o co se jedná, co a proč se dělá, aby každému návštěvníkovi stránek bylo jasné, co mu poznávací cesty přinesou. Částečný rozpis cen by byl užitečný, aby každý věděl, co je mu nabízeno. Samozřejmě uvádění nákupních cen je nesmysl, ale proč neuvést kolik stojí ubytování, kolik stojí doprava, kolik vstupy atd.
Pokud to pomůže propagaci výhradně českých pivovarů a piv, tak proč ne. Ovšem s propagací německých pivovarů u nás zásadně nesouhlasím. Toť můj názor


napsal(a): Dan [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 9. červenec 2009
15:27

tomáš

to Dan: Jenom ještě k té propagaci německých piv. Co máte pořád vy nacionalisté proti těm max. pár stovkám až tisícovkám hekťáku různých kvalitních, keller, rauch, nebo weissebierů, který se sem dovezou (vozit do ČR piva typu lager nebo eurolager je samozřejmě nesmysl) z Bavorska nebo odjinud. Ve srovnání s více než 3 milionama hl českýho piva co se naopak vyvezou do Německa a jinam, je to přece nula nula nic a český pivovary to rozhodně neohrozí. Já si dám raději originální dovežený speciál než nějaký český rádoby pokus typu spodně kvašený pšenice nebo žitnýho piva z Třeboně. Ať se sem klidně takový speciální piva vozí, když my zahraniční trhy taky zaplavujeme českým ležákem v nesrovnatelně větším množství. Jak to s Malakinem děláte třeba v zelenině? Koukáte na přepravky jestli nebylo ovoce vypěstovaný mimo území ČR a zahraniční banány nebo pomeranče určitě nikdy nekoupíte?.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
18:30

Malakin

to tomas: Nevím, jak Dan, ale já třeba při nákupech koukám na to, kde byl daný výrobek vyroben. Pomeranče a jiné v našich podmínkách nepěstované ovoce či zelenina a pak třeba i mořské ryby jsou samozřejmě výjimkou, ale v ostatních případech se skutečně snažím kupovat jenom zboží vyrobené českými firmami, příp. zahraničními firmami působícími na našem území. Můžu si pak v klidu říci, že jsem pro podporu české ekonomiky, podporu zaměstnanosti mých spoluobčanů či pro zvýšení jejich koupěschopnosti skutečně něco udělal a nikdo mě pak nebude moci osočovat z toho, že jsem pro naši ekonomiku nic neudělal. Tobě je to možná jedno a na českých firmách ti nezáleží, ale mně ano.

Co se druhé části tvé otázky týče, tak na to je odpověď velmi podobná: s každým vypitým zahraničním pivem bych uškodil nějakému českému pivovaru, jehož produkt bych musel kvůli tomu oželet, a to já nechci. Mám totiž k českému pivovarnictví jakýsi citový vztah a není mi jedno, že jsou mnohé naše pivovary na pokraji uzavření. Ale tohle to asi nepochopíš, když si myslíš, že na nějakém hektolitru za rok nesejde. ::cry
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.07.2009 ve 18:35:43


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

jiri.kana

čtvrtek, 9. červenec 2009
21:06

jiri.kana

to Malakin: No a jak by ses postavil k tomu, kdyby se dovozu a prodeje vybraných zahraničních speciálů chopil nějaký nezávislý český pivovar?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 9. červenec 2009
23:36

Malakin

to jiri.kana: Úplně stejně, tj. byl bych proti.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

emu

pátek, 10. červenec 2009
00:21

emu

to Malakin: Tvojí logiku sice chápu, ale přeháníš to, podle mě. Konkurence ze strany zahraničních firem, nejen v pivu, prospívá i těm českým, aby se trochu snažily. Jak bysme dopadli, kdyby jsme nikdy nevzali do úst, na sebe nebo pro sebe něco vyrobeného mimo Česko? Právě to, že lidi ochutnají zahraniční piva, může přinutit naše pivovary, aby zvýšily kvalitu, protože zákazník s většímu zkušenostmi je vybíravější. Je samozřejmě rozumné trvale podporovat místní výrobky, ovšem občasné ochutnání něčeho "cizího" rozhodně žádnou katastrofu v ekonomice neudělá a člověka jen obohatí.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Jiri.J

pátek, 10. červenec 2009
09:34

to Malakin: No, ale pak by třeba člověk nikdy v životě nemohl ochutnat např. žádný skvělý francouzský nebo italský sýr! Já tedy nevím, ale chci- li si pochutnat na sýru, tak po těch našich rozhodně nešáhnu. V kvalitě sýrů jsme na tom snad nejhůř v celé Evropě. Nebo vína, whisky, rum... nehledě na uzenářské výrobky. Zbytečně se ochuzujete o dobré věci na úkor jakési pseudo národní hrdosti.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
10:09

Malakin

to Jiri.J: Proč si myslíte, že bych nikdy nic z toho nemohl ochutnat? Když pojedu do Itálie, velmi rád si tam dám jejich specialitu. A stejně tak ve Francii, Maďarsku či kdekoliv jinde. Ale proč bych to měl proboha vyhledávat u nás? Žiju v ČR, snažím se tedy podporovat své spoluobčany a ne jim házet klacky pod nohy a odsuzovat je za to, že to jejich červené víno není jako někde jinde. Copak vám je jedno, kam naše zemědělství s průmyslem spějí? Copak vám ani trochu nezáleží na osudech lidí, kteří třeba dnes pracují v nějakém českém podniku, ale kvůli přístupu vás a ostatních, kteří si raději dopřejí lahůdku odjinud než aby pozřeli něco, co nechutná tak dobře, protože je to místní a tudíž tak nějak obyčejné, už třeba dlouho pracovat nebudou? Ano, ne všechno české je kvalitní, ale právě když budu kupovat české zboží, mohu pomoci ke zlešení jeho kvality. Firmy budou mít dostatek peněz na investice do výroby, budou si moci dovolit experimentovat apod. Jejich boj s dotovanými výrobky z EU pak bude o něčem jiném. Sice stále nerovný, ale s nadějí na úspěch.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

pátek, 10. červenec 2009
10:24

tomáš

to Malakin: To jsou sice všecho hezký ideály a myšlenky, ale naštěstí takhle neuvažuje většina lidí a to hlavně v zahraničí. Kdyby si totiž všude v okolních státech začali hlídat svůj trh, podporovat pouze svoje výrobky a o naše zboží (třeba pivo) by nebyl venku rázem zájem, tak teprve potom začnou českým pivovarům velký problémy, když ty kvanta exportu budou chtít všichni udat na našem trhu. To by byla teprve konkurence a konec menších "chudších" pivovarů. Tohle tady právě už jednou bylo za 1.republiky a desítky pivovarů na tohle zdánlivý chránění vlastních výrobků (v okolních státech) ve finále dojelo.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Jiri.J

pátek, 10. červenec 2009
12:31

to Malakin: Nechci zabřednout do nějakých ekonomické- politologických diskuzí. Jistě mi problémy o kterých píšete nejsou lhostejné, ba právě naopak. Ovšem nejsem si zcela jist, zda toto je ta pravá cesta k jejich řešení.


napsal(a): Jiri.J [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 9. červenec 2009
22:07

Dan

to tomas:
Pokud se na nějakých pivních akcích objeví i jiná, něž česká piva, proč ne. Určitě plno lidí rádo ochutná něco od jinud. Mně se akorát nelíbí tato piva propagovat a dělat jim reklamu, často i na úkor těch našich.
S tou zeleninou je to trochu jinak. Rozdíl mezi mrkví z Německa a od nás, bude asi minimální. Ovšem třeba to, že se prodává kupříkladu česnek z Číny, když ho umíme vypěstovat také a mnohem lepší, to mi vadí. To už jsme ale poněkud vzdáleni od piva a na tento server to nepatří.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Malakin

pátek, 10. červenec 2009
11:57

Malakin

to tomas: Srovnáváš nesrovnatelné.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

středa, 8. červenec 2009
22:27

Malakin

Nápad s podporou malých českých, moravských a slezských pivovarů (záměrně vyjmenovávám, neb s podporou zahraničních pivovarů na našem území jakožto nacionálně smýšlející člověk samozřejmě nesouhlasím a ani nikdy souhlasit nebudu) v podobě propagace jejich výrobků na různých pivních akcích, pomoc s jejich distribucí do hospod apod. se mi velmi líbí, problém však vidím v onom zprostředkovávání pivních výletů. Už letmý pohled na ceník uvedený na webu PC totiž naznačuje fakt, že tyto výlety nejsou určeny bežné populaci, která osvětu potřebuje nejvíce, ale jen a pouze pivním nadšencům, kteří si za dobré pivo a s ním spojený zážitek rádi zaplatí, či někomu, kdo chce koupit výlet za pivem jenom jako dárek, a to je podle mě špatně.

Chápu, některé pivovary chtějí vyšší cenou exkurzí kompenzovat ztrátovost výroby, na druhou stranu však méně znamená mnohdy více. Když totiž turista neutratí všechny peníze za exkurzi, může v dané lokalitě pobýt déle, vypít více místního piva či zkonzumovat více jiných místních výrobků. A s každým takovým vypitým pivem či snězeným místním výrobkem jsou podporováni nejen samotní výrobci, ale i jejich zaměstnanci, jejich koupěschopnost a tím třebas opět pivovar, který tak ve výsledku vydělá mnohem více, než kdyby chtěl přemrštěnou částku za exkurzi.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 08.07.2009 ve 22:34:09


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Dan

středa, 8. červenec 2009
19:31

Dan

Tak konečně se o Pivních cestách dozvídám víc. Na jejich stránkách jsem tyto informace marně hledal. Vše je tam silně anonymní a převládá komerční obsah, což je škoda.
Byl jsem v mnoha pivovarech na exurzi a většinou nebyl problém i v minimálním počtu lidí a za menší, nebo žádné peníze.
Věřím že se časem podaří projektem zaujmout další lidi a šířit pivní osvětu.


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI