Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní Budějovice na jihu Čech

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Pivní Budějovice na jihu Čech

Pivní Budějovice na jihu Čech

Reportáž ze Slavností piva v Českých Budějovicích byla v roce 2005 úplně prvním článkem na Pivním.infu. Od té doby Vám přináším začátkem června každoročně postřehy z této velmi povedené akce. Možná si řeknete, že už vlastně není o čem psát. Letos však bylo několik novinek. Ale nepředbíhejme a začněme pěkně sobotním ránem 6. června 2009.

Slavnosti se konají i v pátek, kdy se počasí vyvedlo. Sobota je pod mrakem, ale snad počasí vydrží. Vlak jede poměrně na čas a jen s mírným zpožděním vystupujeme na českobudějovickém nádraží. Přesedáme na trolejbus a kolem půl jedenácté (slavnosti začínají v deset) vystupujeme před branami výstaviště. Letos zde chybí velké logo "Slavnosti piva" a tak o tom, že se zde koná pivní svátek, vypovídá jen reklama pivovaru Černá Hora. Na druhou stranu letáčky této akce byly vylepeny v trolejbusech a také na všech vývěsních místech.

Před výstavištěm
Před výstavištěm

Vcházíme do areálu. Slavnosti ale nejsou tak velkou akcí jako Živitelka, proto musíme hloub do srdce výstaviště. Kamarád spěchá na burzu, kde má vyhlídnuté nějaké korunkové uzávěry, takže míjíme stánky pivovarů na volné ploše - Černá Hora, Dudák, Holba, Svijany, Regent, Konrad, Černá Hora. Vcházíme do pavilonu Z, kde se burza koná a kde jsou vpravo výčepy s pivy různých značek - Poutník, Bernard, Krušovice, Ferdinand aj. Vlevo pak pivovary Železná Ruda, Rakovník, B.B., Rohozec, Bělečský Car a Pivní cesty, kde byl na čepu plzeňský Purkmistr a rožňavský Kaltenecker (55 Kč za půllitr se mi zdá být docela dost), a úplně na konci pak přívěs bavorského pivovaru Falter z Regenu.

Belvederský stánek
Belvederský stánek

Dávám se do řeči s Františkem Strnadem ve stánku Belvederu a prý dostane dvě ceny v degustační soutěži Pivo České republiky 2009. Ještě že tak, já bych na vyhlášení úplně zapomněl. Dostávám tedy šnyt medového Pašeráka na cestu a už zasedáme v Pivovarské zahradě a čekáme na vítěze. Dovolte mi ale malé odbočení a můj subjektivní názor na různé degustační soutěže.


Warning: preg_replace(): Unknown modifier '0' in /mnt/data/accounts/c/chodypi/data/www/pivni.info/www/conf/functions_general.php on line 704

Dle svých nemalých zážitků s pivem mám zkušenost, že pivo může po prvním napití chutnat/nechutnat, při dopíjení pak třeba naopak nechutnat/chutnat. A v Čechách se pije pivo v trošku vyšším množství a je také důležité, jak Vám chutná třetí, šesté či desáté pivo. Stejně tak je důležité, jak je Vám po ránu. Takže pro mě nemají výsledky degustačních soutěží, kde je ochutnáno jen krapet piva, prakticky žádnou váhu.

Pan Srb pořádá degustace nejen v Táboře
Pan Srb pořádá degustace nejen v Táboře

Ale vraťme se do Pivovarské zahrady, kde právě probíhá vyhlašování výsledků soutěže Pivo České republiky 2009. Uvedu pouze vítěze většiny kategorií, pozastavím se u minipivovarů. Takže: Světlé výčepní pivo (10%): Černá Hora Tas; Tmavé výčepní pivo (10%): Chodovar Zámecké; Světlý ležák: Czech Rebel Beer; Tmavý ležák: Ferdinand; Světlý ležák Premium: Holba Premium; Speciální pivo světlé: Svijany Baron 15%; Speciální pivo tmavé: Svijany Kněžna 13%; Nealkoholické pivo: Bernard Free; Pivo se sníženým obsahem cukru: Rohozec Skalák Czech; Kvasnicové pivo: Svijany Kvasničák; Polotmavé pivo: Sedm kulí a Novinářské pivo: Chodovar Skalní ležák.

Paní sládková ze Strakonic
Paní sládková ze Strakonic

Nejúspěšnějším pivovarem zdají se být Svijany, jejichž tři první místa doplňuje ještě třetí Vozka (z Protivína). Pět piv na bedně má Havlíčkův Brod (1. Czech Rebel Beer, 2. Rebel Černý, 2. Rebel Sváteční speciál, 3. Rebel kvasnicový a 3. Rebel Černý v Novinářském pivu) a tři piva pak Strakonice (3. Dudák Black, 2. Král Šumavy kvasnicový a 2. Klostermann polotmavý).

První místo pro Pašeráka
První místo pro Pašeráka

Ve dvou minipivovarských kategoriích kraloval šumavský pivovárek ze Železné Rudy. Medová třináctka Pašerák zvítězila ve světlých pivech a třináctka Grádl pak byla druhá v pivech tmavých. Gratulujeme. Úspěch minipivovarů Plzeňského kraje podtrhla prvním místem Dobřanská Hvězda tmavý speciál. Třetí příčku obsadila tmavá čtrnáctka Bon ze Zašové. Ve světlých pivech se na druhé příčce umístil Bělečský Car 12, třetí pak byla Zlatá Labuť 12 ze Zvíkova.

Radost sládka Petružálka
Radost sládka Petružálka

Vyhlášení výsledků máme zdárně za sebou a můžeme se plně věnovat pivu. Začínám pivovarem, jehož pivo jsem ještě neměl tu čest ochutnat, dávám tedy Bělečského Cara 12. Asi jsem od něj čekal moc a tak mě víceméně dobré pivo nenadchne. Další je na řadě kvasnicový Regent, který vypadá spíš jako burčák. Je čas na něco zvláštního, tím má být malinový Skalák. Červená barva, načervenalá pěna a chuť malinové limonády s hořkým nádechem piva.

Malinový Skalák
Malinový Skalák

Po tomto nápoji je třeba pořádně umýt sklo. A to prý nejlépe dělají u stánku bavorského pivovaru Falter. Na čepu je ležák Export a Weissbier. Volím pšenici za příjemných 15Kč/0,3l, která přijde k chuti. Návdavkem dostávám odznáček a pro všechny je k dispozici letáček v češtině. Zakoupit si můžete různé suvenýry, pivo v lahvích či sklo. Následuje vyškovský Březňák, Regent 11, Konrad 12, kvasnicová Holba 11.

Pivovarníci z Regenu
Pivovarníci z Regenu

Od čtrnácti hodin je hlášena ochutnávka produktů soutěže Chutná hezky jihočesky, kde jsou vystaveny vzorky piv z degustační soutěže. Pokochejme se společně lahvemi pivovarů nejen z celé naší vlasti. Při odklízení těchto vzorků koukáme s Kozlem na láhev Lipnického ležáku Premium 12% tak žíznivě, že nám ji pan Srb daruje. Pivo není sice vychlazené, ale šmakuje. Mám tak za sebou další premiéru. Napadá mi, co se vlastně s těmito pivy stane. Nebylo by dobré je rozprodat zájemcům?

Piva z minipivovarů
Piva z minipivovarů
Vzorky 1
Vzorky 1
Vzorky 2
Vzorky 2
Vzorky 3
Vzorky 3
Vzorky 4
Vzorky 4

To by bylo, aby nesprchlo. Sedíme zrovna pod slunečníky Konrada z Vratislavic, když se strhne bouřka. Chvíli vydržíme, ale postupně nám dochází pivo a všude začíná být mokro, proto volíme úprk do pavilonu Z. Já si dávám dvanáctku Ferdinanda, kvasnicového Skaláka a Belveder. Jak rychle bouřka přišla, tak zase po chvíli odešla a my můžeme ven. Ještě Moravské sklepní z Černé Hory a hurá na vlak.

Lahvová nabídka z Černé Hory
Lahvová nabídka z Černé Hory

Do vlaku si ještě necháváme natočit do PETek. Já Belveder a kolega Dudáka, takže na zpáteční cestě rozhodně netrpíme žízní... Akce se opět vydařila, našli jsme zde nové značky, stejně tak jako ty staré známé. Některé ale chyběly, a tak to má být, pokud je něco pořád stejné, ztrácí to na atraktivnosti.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok

Co mě osobně trošku mrzí, je cena třetinek. Povětšinou stál půllitr dvanáctky 25 Kč, třetinka korun dvacet. Ano, v přepočtu je pak třetinkové pivo na půllitru o více jak 8 korun dražší. Proč? Možná, že pivovary zneužívají to, že většina pivařů na takových akcích volí menší objem, aby ochutnali co nejvíce značek.[Richard Chodora] [Zobrazeno 8948x] [7. červen 2009]
[Pivní slavnosti] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI