Vladimír Zíka odpovídá...
Vladimír Zíka odpovídá...
Dnešní Offline rozhovor je zasvěcen hanušovickému pivovaru Holba, který patří do skupiny PMS Přerov. Na Vaše otázky odpovídal výkonný ředitel pivovaru, pan Ing. Vladimír Zíka.
Michal Sýkora
Dobrý den, zajímalo by mě, jak to Holba dělá, že se se svými produkty dostala do celostátní sítě několika super a hypermarketů, když ostatní pivovary si stěžují, že nemají šanci se do prodeje řetězců dostat? Děkuji za odpověď
Vážený pane Sýkoro, děkuji Vám za Váš dotaz.Konkurenční výhodou Holby je tradiční výroba piva, která mu přináší jedinečnou chuť a vysokou kvalitu. To vše v dobrém poměru k ceně.
Marek Kamlar, Klub sběratelů pivovarských suvenýrů Praha
Dobry den, na Hanušovice se Vás ptám pokaždé, když se vidíme, takže tentokrát zabrouzdám do jiných vod, i když jenom částečně, to se rozumí. :-)
1) Před svým nástupem do Holby jste jistou dobu působil v Drinks Unionu. Jak tuto zkušenost vnímáte dnes, tedy s odstupem času? Co říkáte na současné dění v této společnosti, tj. postupné likvidaci pivovarů tohoto koncernu jeho novým majitelem, společností Heineken, a přesunu výroby jednotlivých značek piva do Krušovic, resp. Starobrna?
Srdečně zdravím pana Marka Kamlara, velkého příznivce piva obecně, zejména toho českého, a také známého a významného sběratele a badatele v oblasti piva a jeho historie, se kterým se při každém našem setkání rád na naše oblíbené téma pobavím.
Původně jsem nastoupil do společnosti Ústecké pivovary, a.s. Až časem vznikl Drinks Union, a.s. Na časy v Ústeckých pivovarech moc rád vzpomínám a byly to jedny z nejhezčích, které jsem v pivovarech prožil. Krásné doby, kdy pro nás bylo řemeslo vždy na prvním místě a byla radost pracovat. Dovolím si pozdravit alespoň některé z bývalých kolegů – Jardu Rottenborna, Mílu Fridricha, Janu Rostovou a další. Po vzniku Drinks Unionu a následně nástupu nového vlastníka skupiny došlo k určitým změnám priorit. Místo do technologie a lidí se investovalo do trhu a jeho podpory. Cílem bylo zvýšit podíly na trhu v podstatě pro „strategického partnera“. To se nakonec stalo a Drinks Union koupil Heineken.
V poměrně krátkém čase stačil zavřít 3 pivovary ze 7 – Znojmo, Kutnou Horu i Louny. Ve všech třech místech to byly pivovary se staletou tradicí. Nyní se původní značky vyrábějí různě po republice.
S výše uvedeným částečně souvisí i má druhá otázka:
2) V poslední době se u pivovarů ve vlastnictví nadnárodních firem stalo zvykem neuvádět na etiketách výrobce piva, ale jenom prodávajícího, resp. distributora. Jaký na to máte názor Vy? Také si myslíte, že pro zákazníka není podstatné, aby věděl, kde bylo pivo vyrobeno, ale zda se to jmenuje pořád stejně, i když už to s původním pivem má pramálo společného? Máme se něčeho podobného obávat i v případě Holby, pokud by se náhodou z důvodu nedostatečné kapacity hanušovického pivovaru částečně vařila i v Litovli či Přerově, nebo by tomu bylo stejně jako např. v případě Holby free, kdy je na etiketách pravdivě uváděno, že jejím výrobcem je pivovar Litovel?
Každý výrobce potravinářského zboží se musí řídit platnou legislativou daného státu, případně EU. Právě se členstvím naší republiky v EU došlo k rozsáhlému přejímání evropské legislativy a ke změnám v našich standardech a dlouholetých zvycích.
Dříve byl všude uveden přímo výrobce a spotřebiteli bylo jasné, čí výrobek si koupil. Dnes je to bohužel jinak.
U piva je to důležité obzvlášť, protože chuťově identické pivo na dvou různých místech nelze vyrobit. Proto je pro konzumenta důležité vědět, kde bylo pivo vyrobeno. Osobně se chovám tak, že pokud výrobce nebo prodejce nesplní moje informační požadavky a potřeby, tak si jeho výrobek jednoduše nekoupím.
Kapacity našeho pivovaru jsou dostatečné. Holbu vyrábíme v Hanušovicích, Zubra v Přerově a Litovel v Litovli. Všechny značky se vyrábí klasickou technologií a vyznačují se osobitou plnou chutí. Pokud bychom např. Šerák vyrobili v Litovli, bude chuťově odlišný už jen vzhledem k jinému složení místní vody. Proto doporučuji vsadit na kvalitní regionální piva se zřetelným místem původu.
Nyní však opusťme svět nadnárodních firem a jejich praktik a zaskočme na chvilku na Holbí web, resp. přímo k Vaší osobě.
3) Váš web sleduji celkem pravidelně, i když poslední dobou spíš kvůli tomu, abych zkontroloval, zda není něco nového v eShopu a zda bych si tak nemohl nějak rozšířit svou sbírku Holbích suvenýrů. Teď jsem však na něj zavítal kvůli tomuto rozhovoru a byl jsem velmi mile překvapen, a to článkem Holba pomáhá výzkumnému projektu na zalesňování Jeseníků, kde jste na jedné z přiložených fotografií Vy osobně coby jeden z pracantů. Za pípou jsem Vás viděl už několikrát, ale běhat po lese, abyste pomohl dobré věci, ještě ne, takže za to posílám aspoň symbolickou 1*.
Mám svoji dlouholetou filosofii, že si vše rád osobně vyzkouším. To platí nejen v profesi. Akce Holba Jeseníkům běží ve spolupráci s LČR Loučná nad Desnou již 5 let a její výsledky jsou vidět na několika místech, např. v okolí Vřesové studánky pod Červenou horou. Jak správně uvádíte, jsme tým skutečných pracantů, které neodradí ani drsné klima Jeseníků. S lesáky se společně setkáváme nejen při sázení, ale také u nás v pivovaru „na kus řeči“ nad mázem piva ze sklepa.
4) Než se dostaneme k mé poslední otázce, ještě bych se Vás rád zeptal na jedno: Ochutnáváte občas i jiná piva než jen Vaše vlastní či z produkce ostatních pivovarů koncernu PMS? Jak se stavíte k pivům z minipivovarů? Také nad nimi tak nějak ohrnujete nos jako jiní pivovarští z malých a středních pivovarů nebo se jim nebráníte a chápete je jako jakési zpestření českého pivního trhu?
Pokud mám na výběr, dám si vždy raději klasicky vařené pivo, tedy některou z regionálních značek pivovarů, které vaří poctivé pivo. Obvykle ani nechutnám pivo nadnárodních koncernů. Mnohdy není totiž co chutnat, protože piva vyráběná zrychlenou technologií jsou chuťově prázdná a unifikovaná. Naopak mnohá piva z minipivovarů jsou výborné kvality i chuti a nabídku příjemně obohacují.
A teď už úplně poslední dotaz:
5) Ví se o Vás, že sbíráte všemožné pivní suvenýry a také místopisné pohlednice. Nechcete zdejším čtenářům, z nichž velkou část tvoří právě sběratelé, říci o svém koníčku něco bližšího? Možná by to mohlo být přínosem pro obě strany.
Docela jste mě dostal. Tady je moje slabina. Já totiž vůbec nejsem klasický sběratel. Ten má systém a pořádek, vlastní katalog a shání kousky, které mu v jeho sbírce chybí. Já jsem jen nadšenec, který má rád pivovarnictví a pivo a také všechno, co souvisí s jeho historií. Sbírám vše a nijak se nespecializuji. Předmět mě buď zaujme, nebo musím mít k pivovaru, ze kterého pochází, nějaký vztah. Oproti většině sběratelů, co mají svoji sběratelskou oblast, jsem jen začátečník. Ale radost mám ze všeho, co se mi podaří z tohoto oboru získat. Historické sběratelské předměty mají i jinou hodnotu než finanční. Dýchá z nich historie a lidské i pivovarské osudy.
Sběratelům moc fandím a jen díky nim a některým pivovarským badatelům se můžeme dovědět více o pestré a mnohdy pohnuté pivovarské historii. Můj první zaměstnavatel, pivovar v Berouně, je dnes již srovnán se zemí. Na jeho místě na břehu řeky Berounky stojí dnes ne příliš zdařilá „residence Nábřeží“. Vždy, když se sem dostanu, vzpomínám na původní pivovar, který patřil ke koloritu města.
Díky za odpovědi.
Vladimír Zapletal, Olomouc
Dobrý den, pane řediteli. Patřím věkem mezi pamětníky a jako Moravák sleduji pozorně i vývoj hanušovického pivovaru a jeho produktů, srovnávám s ostatními značkami na trhu a hlavně ochutnávám. Napadá mě pár otázek a dovolím si je položit Vám, tedy osobě nejpovolanější.
1) Na firemních stránkách zmiňujete klasický způsob vaření piva souběžně s metodou využívající cylindrokónické tanky. Které značky vaříte klasicky?
V Holbě vyrábíme klasickou technologií, tzn. vaříme na dva rmuty, používáme moravský slad z nedaleké sladovny v Zábřehu, český a moravský chmel. Tedy žádný TETRA Hop! U nás je již na varně předem určeno, jaké pivo se právě vaří. Tedy když „desítka“ na varně, pak rovněž „desítka“ v láhvi nebo sudu, metodu HGB zásadně nepoužíváme a důležité je také oddělené kvašení a zrání.
2) Vaříte všechny produkty v Hanušovicích nebo vám vypomáhá jiný /např.litovelský/ pivovar? Tato otázka mě napadla, když jsem ochutnával výborný speciál Šerák, který mi přišel chuťově spřízněný s litovelskou třináctkou. Navíc je známo, že nemáte vlastní lahvovnu.
Všechna piva, která jsou na trhu pod značkou Holba, jsou uvařena v našem pivovaru. Litovel pro nás stáčí lahvové pivo.
Pokud se týká chuťové spřízněnosti piv Litovel Speciál 13 a Šerák Speciál 13,51, každé z nich má výraznou chuťovou charakteristiku, jejich podobnost by musela být skutečně nahodilá.
3) Pro které obchodní řetězce vaříte pivo pod jejich značkami? Jaké množství piva /procentně/ vyprodukujete pod značkou Holba?
Prodej značkového piva se nám loni podařilo úspěšně navýšit o 3 %, což je pozitivní bilance vzhledem k probíhající recesi. Privátní značky představují 10 až 20 procent výstavu.
4) S nadšením jsem kupoval koncem minulého roku v olomouckém Albertovi vaši vynikající dvanáctku za neuvěřitelných 7,90! Pro konzumenta je to skvělé, ale přece jen mě napadá, jestli cena už nebyla za hranou a téměř pod výrobními náklady? Je takováto obchodní politika nutná v případě, že nabízím špičkový produkt?
Pokud Vám ležák Holba Premium chutná, je to pro nás určitě dobrá zpráva. Naše značková piva si vedou velmi dobře nejen u konzumentů, ale také v degustačních soutěžích v ČR i zahraničí, kde pravidelně získávají medaile. Jen Holbě Premium patří za minulý rok 3 prvenství. Pokud jde o cenu, zřejmě šlo o slevovou akci prodejce.
Máte pravdu v tom, že Holba si stále drží výborný poměr kvality a ceny.
Děkuji Vám za odpovědi. Holbě fandím.
Jirka, Lahůdkář.cz
Vážený pane Zíko, docela by mě zajímal váš názor na hodnocení vašeho nealkopiva Ambrosius, které bylo zařazeno mezi 10 nejhorších potravin z nabídky českých supermarketů - Tajemné pivo pro diabetiky (Ambrosius Free, výrobce: Pivovar Holba. 8 bodů)
"Je v něm cítit něco navíc, co tam nepatří. Má podivnou pachuť," přemýšlí Hanka Michopulu a složení jí dává za pravdu. "Tomu, kdo považuje pivo za přírodní produkt, by po přečtení údajů o složení asi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Otázkou je, co si představit pod pojmy ,upravený chmel' a ,chmelový extrakt'. Něco z chmelu to asi obsahovat bude, ale kdo ví co. Z dále uváděných látek je šokující náhradní sladidlo. Že by bylo toto pivo určeno jen pro diabetiky? Barvivo a kyselina již jen doplňují celkový nepříznivý dojem," rozebírá složení nealkoholického piva Syrový. Autor: Ing. Vít Syrový - autor knihy "Tajemství výrobců potravin" (více na http://natur.toe.cz/ )
Vážený pane,
osobně neznám paní Michopulu ani pana ing. Syrového, v jejich materiálu pro LN jednoznačně prezentovali neznalost legislativy. Nealkoholické pivo se senzorikou od běžného piva více nebo méně odlišuje, což je zcela legitimní. Není v něm však něco navíc, ani nevykazuje žádnou pachuť. Pokud hodnotitel neví, co si představit pod pojmy "upravený chmel a chmelový extrakt“, tak zřejmě nikdy nečetl běžnou etiketu na lahvovém pivu a nezná základní Vyhlášku č. 335/1997 Sb. U dalších nám vyčítaných látek opět stačí podívat se do Vyhlášky č. 4/2008 Sb., která jejich používání v pivovarství, ale i jinde v potravinářství, řídí.
Děkuji za vaši odpověď
Dvořák
Dobrý den, mám několik dotazů. V nedávné době jste velice usilovali o pivovar Náchod. Jaký jste měli s tímto pivovarem záměr, pivovar leží nedaleko Vašeho, rajonem se dotýkáte přímo. Pivovar v Olomouci a Vsetíně jste uzavřeli, kapacity Vám tedy určitě nechybí.
Vážený pane Dvořáku,
velmi rád Vám odpovím na otázky týkající se vlastního pivovaru Holba nebo jeho produktů. Téma akvizic je věcí orgánů společnosti a leží mimo moji kompetenci. Dovolím si jen malé upřesnění. Pivovar ve Vsetíně byl prodán novému majiteli, který ho po neúspěšném působení na trhu bohužel uzavřel.
Z Vaší produkce mám nejradši Holbu Premium, nestálo by za to udělat z tohoto piva vlajkovou loď s celostátní distribucí tak, jak to činí nyní např. Lobkowicz? Vaše pivo v poměru kvalita versus cena jasně vítězí.
K pivu Holba Premium již jeden dotaz zazněl a jsem rád, že počet jeho příznivců roste. Celostátní distribuce se týká především piva v lahvích, v gastro segmentu zůstává Holba silnou regionální značkou zejména na Moravě a ve východních Čechách.
Máte pravdu, že stále držíme vysokou a vyrovnanou kvalitu, kterou prodáváme za dostupnou cenu.
Jak asi předpokládám, v Praze není žádný sklad Vašeho piva, dříve se v okolí Prahy sporadicky objevovala Litovel, teď ani to ne. Máte nějaké plány? Zkuste v Praze potrápit ten plzeňský roztahující se moloch. Teď jejich pivo G zažívá krizi, kujte železo, dokud je žhavé.
Děkuji za podporu. Snažíme se, aby míst, kde si budete moci Holbu koupit, stále přibývalo. Jednou z cílových lokalit je i Praha.
Jaroslav Kubálek
Zdravím a posílám pár čerstvých postřehů. Právě jsem prožil týden v Ramzové a okolí a k nelibosti manželky značně podpořil Váš obrat :)
1) Potěšil mě zdejší patriotismus. Téměř všude je Šerák a pokud je něco jiného, často bývá s Šerákem na soutoči. Naopak mě nepotěšilo, že je docela problém narazit na Holbu Premium. V Hanušovicích ve Formance jsem si fakt pochutnal, navíc velmi sympatická obsluha a nekuřácké oddělení, ale bylo to snad jediné místo, kde jsem 12° viděl. Co s tím? Stavíte byznys na Šeráku, on není špatný, ale...
Vážený pane Kubálku,
Holba Šerák je v Jeseníkách skutečným fenoménem a jsme za to rádi. Je to s nadsázkou jeden ze symbolů Jeseníků, za kterým sem návštěvníci jezdí. Ve většině restaurací s Holbou na čepu je ale zastoupeno kompletní portfolio značky. Například na Vámi zmíněné Formance to funguje spolehlivě. Věříme, že podobných restaurací bude přibývat.
2) Snad nejlepšího Šeráka jsem pil v Petříkově. Paní čepování moc nešlo, což však mělo pozitivní vliv. Roztočila, když klesla pěna, nadvakrát dotočila. Počkal jsem si sice pár minut, ale stálo to za to. A dále v Lázních Lipová, Na Rychtě. Jaký máte názor na čepování piva? Hlavně ty rychlovky po skle, ať to jde od ruky?
Víte, že i v pivovarnictví platí, že práce kvapná málo platná. Ve výrobě piva obzvláště. Poměrně přesně Vám odpoví přísloví „sládek pivo vaří, ale hospodský ho dělá“. Správný servis je nutný a správné čepování piva je základem.
Když dorazí do hospody parta žíznivých fotbalistů po zápase, tak si výčepní obvykle s pivem nevyhraje. Podobně je to na různých letních festivalech, kde jsou stovky nebo tisíce zákazníků. Šikovný výčepní by měl umět dobře načepovat pivo i v kratším čase tak, že zůstane pouze ve sklenici.
3) Holbu Premium na doma a půllitr jsem si při návratu koupil v pivovarské prodejně. No není to zrovna reprezentativní místo. Co takhle vlastní hospoda, bude? A proč tam stáčí normální Šerák a ne třeba nefiltrovaný?
Jsem rád, že mohu na vaši připomínku reagovat pozitivní změnou. V létě otevřeme vlastní restauraci a plánujeme i novou prodejnu.
Všem tazatelům bych chtěl na závěr poděkovat za jejich zájem. Pokud některého z Vás moje odpovědi zcela neuspokojily, nebylo to mým cílem ani záměrem. Snažil jsem se odpovídat podle svého nejlepšího vědomí. Diskutovat je možné i na mojí elektronické adrese zika@holba.cz a nebo přímo v pivovaru při Vaší návštěvě.
Dej Bůh štěstí
Vladimír Zíka
[Richard Chodora] [Zobrazeno 12034x] [9. březen 2010]
[Offline rozhovor] [comments: 34] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Njorloj
středa, 10. březen 2010
11:31
Odpovědi jsou opravdu...ehm...diplomatické - jen ta odpověď na CKT ve mě vyvolala dojem, že odpovídá někdo z PR megavelkovárenských. Nechápu proč se všichni tak brání přiznání k těm CKT, když nebudu zneužívat výhody co mi poskytují, tak se k tomu přeci můžu s klidným svědomím přiznat - obzvláště na těchto stránkách.
Adsense
21. listopad 2024
10:04
posted by: Inzerce
VozechV
úterý, 9. březen 2010
12:19
Nádherné odpovědi. Shrnu-li to do několika vět, mohla by být celková odpověď tato.
Děláme poctivé, klasické pivo za rozumný peníz, naši fandové a sběratelé jsou nám věrní a především jsme silní do 50-ti kilometrů od komína.
Silně pochybujeme, že se některé vaše otázky opírají o pravdivé údaje, protože jak jsme již sdělili my se opíráme o tradiční výrobu piva, která mu přináší jedinečnou chuť a vysokou kvalitu.
A ušetřili bychom si spoustu času čtením zbytečných nicneříkajících odpovědí.
VozechV
úterý, 9. březen 2010
18:30
to VozechV: Holba.
Virtulní pokračování rozhovoru:
"Abych nezapomněl HGB v Holbě nemáme, ale tím neříkáme, že některá naše piva před stáčením do lahví nemají přídavek i jiné než tisícileté vody.
PS: Domnívám se, že v Litovli je velmi slušná voda."
Dovětek od VozechaV: Všimli jste si, že pan Kamlar už není jen velký příznivec piva obecně, zejména toho českého, a také známý a významný sběratel, ale i badatel v oblasti piva a jeho historie...
Sekal
úterý, 9. březen 2010
20:01
to VozechV: Nevím, co máte s Weetkem za spory s Malakinem, ale někdy mi přijde, že se střídáte ve službě a reagujete jen na Malakina. Nebylo řečeno nic, co by odporovalo realitě. Příznivcem českého piva i významným sběratelem jistě Malakin je, no a badatelem jsme tak trochu každý. Když vezmu, kolik obrazil pivovarů (kolik?), pak má možnost srovnávání jako málokdo. Do historie skrze sklo a etikety fušuje jistě taky značně.
VozechV
středa, 10. březen 2010
06:24
to Sekal: a to Malakin:
To tlachání mám brát na sebe, nebo reagujete na prázdné nicneříkající odpovědi Ing. Vladimíra Zíky? (zde by se hodil usměvavý emotikon)
Nemám nic proti Malkinovi, coby sběrateli a příznivci především českého piva. Jen mi přišlo trochu nabubřelé pojmenování "badatel". Pokud jsem se tím Vás pane Kamlare dotknul, tak se omlouvám, to nebylo mým úmyslem. Každý máme své mouchy - i já své známé některými věcmi irituji. To co se mi na Vás nelíbí jsou Vaše absolutní soudy a jediné pravdy - to jsem vám před časem vyčetl. Ale zdá se mi, že nyní už jste ve svých úsudcích mírnější a o je dobře. Doufám, že mi to nemáte za zlé. Ale kritikou a oponencí se každý svým způsobem vyvíjíme a pokud si z ní i něco vezmeme, tak i zlepšujeme.
Ještě k mým výrokům vůči tomuto rozhovoru. Tak zamlžené nicneříkající odpovědi jsou hodné mnohých nejen českých politiků. Ale mně jako čtenáři PI nepřinesly téměř žádnou informaci.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 10.03.2010 ve 06:25:44
ladin
úterý, 9. březen 2010
07:49
to Malakin: Vubec nevim jak to ve skutecnosti je v tomto konkretnim pripade, ale delam ve firme, ktera neco vyrabi, meri a toto deklaruje zakaznikum a tipnul bych si nasledujici postup.
Umi vyrobit s pravdepodobnosti blizici se jistote pivo v rozmezi 13,40 % az 13,60 % EPM a pritom vi, ze (umyslne laicky receno) chyba mereni je 0,05 %. Takze na lahev s klidem pisou 13,51 %, ac ta presnost je z statistickeho hlediska do oci bijici. Vedi, ze jim nikdo na zaklade mereni neni schopen prokazat nedodrzeni teto hodnoty a zaroven jsou v klidu, protoze se nepohybuji na hranici danoveho pasma.
napsal(a): ladin [Odpovědět]
Malakin
pondělí, 8. březen 2010
22:59
to Jarda: Já jsem s odpověďmi na mé dotazy docela spokojen.
K té 12ce: Máš pravdu v tom, že na točenou 12ku člověk zas až tak moc nenarazí. Ale než začneme pivovar odsuzovat za to, že je některé z jeho piv nedostupným, je třeba si uvědomit, že Holba působí v kraji, kde je poměrně velká nezaměstnanost (textilní průmysl šel do háje, strojírenství a sklářství taky) a kde lidé šetří každou korunu. Já to vidím třeba u nás na dědině. V hospodě se zdražil Šerák ze 17,50 na 18 a hned chlapi omezili pití. Pro pivního fajnšmekra, který je ochoten si za kvalitu připlatit, je to samozřejmě k smíchu, ale obyčejný člověk skutečně řeší každou korunu. A pokud by 12ka stála třeba 20 korun, tak už je to prodejné leda v nějakých lepších restauracích, ale ne v obyčejných pivnicích.
K té vzorkové prodejně: Nevím, jak často se tam stavuješ, ale já jsem tam za posledních 11 let dvakrát do roka a srovnám-li stav dnešní a stav dřívější, musím říci, že se to dost zlepšilo. Ještě před cca třemi lety to totiž byla obyčejná budka, kde se prodávalo pivo a kde sběratel nesehnal vůbec nic. Pak to vzal do rukou pan Hasoň, sběratel a milovník dobrého piva současně, a udělal z toho místo, kde nejen sběratelovo srdce zaplesá.
Co se stáčení kvasničáku týče, tak ten je zatím pouze na předchozí objednání, ale věřím, že s novou prodejnou a restaurací, na které se samozřejmě hodně těším, bude zavedeno i jeho stáčení.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 08.03.2010 ve 23:35:09
Jirka
úterý, 9. březen 2010
04:36
to Jarda:
To máš pravdu. Tento offline na který jsme (tedy alespoň já) tááááák dlouho čekal mě osobně velmi zklamal... V podstatě o ničem...
napsal(a): Jirka (mrkevnik(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Malakin
pondělí, 8. březen 2010
23:56
to Vladimír Zapletal: Klasicky se v Holbě vaří 10ka, 12ka, 13,51ka a částečně i Šerák. Do levných marketových piv vidím jenom částečně, takže jenom tip: 12ky klasicky, zbytek CKT.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.03.2010 ve 07:17:44
laďa
úterý, 9. březen 2010
11:57
to Malakin: dáváš mi konkrétnější odpověď než ředitel , moc se fakticky nevytáhnul, točený Šerák nepiju a stavím ho na úroveň ostatních europiv, ostatní hanušovická pivka se zase prakticky nikde netočí, čímž jsem v řiti a náladu mi vylepšuje možnost koupit siv Olomouci lahvovou dvanáctku, kterou považuji za špičkovou. mám podezření / a Ty mi to částečně potvrzuješ/, že šerák v lahvi bude jiný produkt než sudový
Malakin
úterý, 9. březen 2010
16:27
to laďa: Mně teda Šerák chutná zase spíš točený než lahvový, ale záleží na várce a taky na ročním období. Třeba teď v zimě je o dost lepší než v létě.
Co se lahvové 12ky týče, tak o Vánocích byla naprosto luxusní, doslova radost pít. V průběhu roku se k ní, bohužel, moc nedostanu, páč taťka to bere jako sváteční záležitost (naštěstí už na mou radu přestal kupovat PU) a domů kupuje normálně právě jenom Šeráka.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 09.03.2010 ve 16:36:29
laďa
čtvrtek, 11. březen 2010
09:39
to Malakin: Už v otázce jsem vzpomínal paradoxní stav cen v olomouckém Albertovi u nádraží, kde bývá občas dvanáctka za 7,90!!, Šerák je dražší a nemá význam ho kupovat, ale budu muset udělat v zájmu objektivity vyjímku a na pár kousků si připlatit. S drobnými výkyvy chuti souhlasím, ale to u piva asi ani jinak nejde.Pozn. Momentálně je mým tipem z Moravy ZUBR 10 - výborná a velmi levná desítka /4,2% alk.!/
Jirka
čtvrtek, 11. březen 2010
11:56
to laďa: Takovou cenu jsem potkal i v Albertu na Zikové v Olomouci. Ale datum spotřeby bylo ještě 5 dnů. Takže se asi toho chtěli rychle zbavit než to prolítne. Jestli to nebude tím ? Ale pravdou je, že v Albertu (Zikova,Olomouc)mají akce na piva Litovel či Hanušovice docela často. Otázka je či to jen doprodávají před expirací či takto podporují piva, což se mi moc nezdá (vzhledem k centrálnímu řízení akcí).
napsal(a): Jirka (mrkevnik(a)seznam.cz) [Odpovědět]
laďa
pondělí, 15. březen 2010
17:21
to Jirka: bral jsem /albert u nádru / dvanáctku /litovel i holba/se zárukou až někdy do léta, na expiraci se dívám vždycky, u pasterovaných piv skladovaných v chladnu by mě ani procházející lhůta neodradila, v létě bych asi testnul flašku před obchodem a pak pokračoval ve výhodném nákupu
Jirka
úterý, 23. únor 2010
19:50
Chlapi vydržte, u nás na "drsném" severu již sníh pomalu ustupuje. Dá-li nejvyšší a budou rozmrzlé dráty, určitě se dočkáme. Hanušovický tahoun Šerák taky není žádná "rychlokvaška".
napsal(a): Jirka (mrkevnik(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Tchoř
úterý, 9. březen 2010
00:05
to Chody:
Reaguji pozdě, ale něco mi to připomíná:
http://www.vlcidoupe.net/images/today/idnes.jpg
napsal(a): Tchoř [Odpovědět]