Karel Witz odpovídá...
Karel Witz odpovídá...
Dnes na Vaše otázky v historicky prvním Offline rozhovoru Pivního.infa odpovídá pan Ing. Karel Witz, předseda představenstva Měšťanského pivovaru v Poličce, a.s.
ladin
1) Neuvažujete o rozšíření sortimentu piva? Něco silnějšího, nějaký speciál?Neuvažujeme. Přiznávám, že nejsem spokojený se sníženým výstavem naší 11° Otakar a 10° světlé Hradební. Na straně druhé jsem spokojený s rostoucím výstavem 12° Záviš a 10° tmavé Hradební. Naše 4 nepasterovaná piva získala 1. 6. 2009 od Státní zemědělské a potravinářské inspekce svolení s používáním značky "České pivo". Kromě toho, srovnáním extraktu mladiny na varně a na nových etiketách zjistíte, že naše 10° světlá má EPM 10,6 %, 10% tmavá 10,3 %, 11° ležák Otakar 11,4 % a 12° Záviš 12,4 % průměrně. Zatímco jiná piva, například Gambrinus Premium má 11,7 %, Gambrinus Excellent 11,3 % a Gambrinus výčepní 9,6 %. Čili 12° pivo v našem pojetí je skutečná 12°, a proto se nezdráháme na etiketu nyní napsat nejenom slova České pivo, ale i NEPASTEROVÁNO, průměrný extrakt původní mladiny či upravený (granulovaný) žatecký chmel.Vyzkoušeli jsme si, že naše 12° Záviš je skutečným „speciálem“ mezi dnešními „dvanáctkami“.
Kromě toho všeho jsme malým pivovarem (cca 70.000 hl piva odhadem v roce 2009), lidé na Vysočině jsou normální. Jsou zvědaví na normální pivo za normální ceny a žádný extra super nápoj. Nikdy jsme se nesetkali s poptávkou po silném pivu respektive silnějším, než je naše 12° Záviš.
Kromě filtrovaného piva stáčíme za příplatek 35 % v ležáckém sklepě pouze do KEG sudů nefiltrované ležáky.
2) Proč se ve složení piva dočítám o použití cukru? Má to jiný důvod než uspoření za slad?
Na každou jednotlivou várku dodáme do naší varny Novák & Jahn r. v. 1930, ať jde o 10° světlou, tmavou, 11° či 12°, pouhých 1980 kg sladu. Pokud chceme z varny vyrážet objemy od 130 do 150 hl horké mladiny, nezbývá nám, než přidávat bílý krystal. Dle předpisu Českého piva můžeme přidávat maximálně 20% cukru. Uvedený objem cukru pochopitelně nepřidáváme. Do 10° přidáváme méně cukru, než do 12°.
“Úspora za slad” navozuje dojem, že jde o úsporu finanční, ale není tomu tak. Kilo cukru je totiž mnohem dražší než kilo sladu, maltóza (extrakt) ze sladu činí 80-82 %. Je tedy skutečný důvod doslazování várky cukrem jen objem “vyrážené” mladiny. Kilo cukru je mnohem dražší, než stejný objem maltózy ze sladu. Vzhledem k extraktivnosti sladu 80–82 % potřebujeme na stejnou váhu sacharózy cca 1,25 kg sladu.
Vedle toho existuje někdy domněnka, že kvasnice – Sacharomyces cerevisiae si “navyknou” na sacharózu spíše než na maltózu. Bohužel, v případě pivovaru Budvar, který “nasazuje” kvasnice jenom jednou, si kvasnice nemají možnost “zapamatovat“ cokoliv. V případě našem, kdy kvasnice nasazujeme čtyřikráte, by to snad mohla být sporná pravda.
3) Jak se díváte na známku "České pivo"? Myslíte si, že bude někdo, kdo na to označení (v definované geografické oblasti) nedosáhne? Slibujete si od toho vetší vliv u exportu nebo se domníváte, že si toho všimnou i domácí spotřebitelé?
Dle našich dosavadních zkušeností jsme zatím jediným pivovarem, který podstoupil testy na České pivo u Státní zemědělské a potravinářské inspekce na všechny své 4 druhy piva, která vaříme. Bavil jsem se se sládkem Josefem Vávrou z Bernarda, který pravil, že by si v budoucnu u jednoho svého piva objednali uvedený atest. A taktéž mi sdělil, že mají v pivovaru Havlíčkův Brod jedno blíže neurčené pivo s atestem „České pivo“. Máme relativně blízko do Humpolce, proto si vzpomínám na „kmenovou várku“ na nové 4nádobové varně, na které zahájili vaření v Humpolci cca v r. 1996-7. Dnes se „kmenová várka“ a posléze „dořeďování„ piva odkysličenou odplyněnou vodou (metoda HGB) u Českého piva, myslím, nepřipouští. Proto dnes netuším, jak se pan ing. Vávra s případným atestem „Českého piva“ vyrovná.
Stále nemáme na našem pivovaru instalovány inertní plyny. Je to otázka příštího půl roku, kdy je budeme mít nainstalované. A další půl rok, než si „novinku“ osaháme. O export našeho piva jsme se zatím ani nepokoušeli. Na straně druhé, s naším pivem jsme uspěli v Bruselu na Czech Street Party 26. 6. 2009. Ovšem, to bylo pro nás velice jednoduché. Prostě jsme dodali naše nefiltrované pivo na Krajské hejtmanství v Pardubicích. Oni to zvládli druhý den zavézt do Bruselu a zkusili pivo vytočit. To se jim povedlo dle senzačního ohlasu tamních občanů.
Myslíme si, že ochranné známky „České pivo“ si všimli především pivaři v ČR, což nakonec dokazují na internetu. A pivo, které si získá uvedenou ochranu, bude určitě v popředí zájmu o kvalitu. Noviny, denní tisk či TV stanice si uvedené značky zatím „nevšímají“. Jedná se o profit z vysílání, a proč by komukoliv dělali zadarmo reklamu? Možná by si TV povšimli, že presidentský pár Livia a Václav Klausovi a hejtmanský pár Marie a Radko Martínkovi byli 9. 9. 2009 na návštěvě a obědě v Měšťanském pivovaru v Poličce. K výbornému jídlu z Poličky nechyběl výtečný ležák 12° Záviš nefiltrovaný a pan prezident vypil jako vinař celkem 6 džbánků 0,3 litrových. Pan prezident vykonal nejenom zdvořilostní návštěvu na pivovaru, viděl varnu Novák & Jahn r. v. 1930, spilku, sklepy a lahvárnu při práci a setkal se se zaměstnanci firmy. Při obědě se hovořilo i o dodavatelích piva na Pražský hrad.
4) Přivítal bych na Vašem webu informace o dostupnosti nejen v Praze, ale i v jiných méně tradičních lokalitách.
Naše pivo se v Praze točí a také i prodává lahvové v Praze 2, Vinohrady, restaurant „Hrom do police“, roh Moravské a Chodské ulice. Mají zde naše 4 nepasterovaná filtrovaná a 2 nepasterovaná nefiltrovaná piva. Do lahví NRW 0,5 litru stáčíme jen piva filtrovaná. Vozíme sem pivo každé úterý. V jiné prodejně na Praze 7 mají všechny 4 druhy našeho lahvového filtrovaného piva. Potom mají někde jinde jednotlivě sudové pivo, spíše 11° Otakar apod. Každý, kdo nám napíše, tomu odpovídáme (e-mailem), kde sežene naše lahvové i sudové pivo v Praze, v Brně, ve Vsetíně, v Olomouci či jinde. Internet je určen především pro „smluvní odběratele“, kteří mají „hostinskou“ živnost apod. Běžným zákazníkům bez živnostenského listu můžeme jenom poradit. Můžeme jim poslat etikety apod. Víme, že se běžní lidé bez živnostenského listu dívají na náš internet také.
Marek Kamlar
1) Pane Witzi, v posledních několika měsících jsem si opakovaně koupil vaše lahvové pivo (10, 11 i 12ku) a až na jednu výjimku bylo vždycky zkažené. Do data minimální trvanlivosti přitom obvykle zbývaly 3 až 4 týdny, přičemž způsob skladování odpovídal běžnému supermarketovému způsobu. Jak mi to vysvětlíte? Máte snad problém s filtrací nebo při následném stáčení? Nebo jde o nějakou chybu, s kterou nelze nic dělat a zákazník s ní prostě musí počítat? Jsem toho názoru, že byste s tím měli něco dělat, protože mít dobré pivo jen dva tři týdny po stočení, tak s tímto přístupem byste mohli také rychle skončit. Mě tyto neblahé zkušenosti od pití lahvové Poličky (podotýkám, že s točeným jsem problém nikdy neměl) odradí třeba jen na chvíli, ale co myslíte, že se stane, když vaše lahvové zkusí někdo, kdo o něm jaktěživ neslyšel, někdo, pro koho je to jakási exotika? Já myslím, že to označí za patok a už se k tomu nikdy v budoucnu nevrátí. A to je podle mě škoda. Nebo je snad vaším cílem vařit pivo jenom na jedno ochutnání?
Víme o tom, že máme skutečně dobré pivo nejvíce 3 týdny a potom (postupně) podléhá zkáze. „České pivo“ nepasterujeme. Jde však o kyslík v pivu. Chceme to napravit tím, že zamezíme zcela kyslíku přístup do ležáckého sklepa, na křemelinovou filtraci, přetlačné tanky a na stáčírny. Jedná se o dodávku inertních plynů do našeho pivovaru. V našem případě jde o dusík (ležácký sklep) a oxid uhličitý (stáčírny). Smlouvu již máme podepsanou, ovšem k dodání a zkoušení to bude až na jaře příštího roku 2010. Týká se to lahvového i sudového piva. U lahvového piva je k dispozici malý objem půl litru piva. Proto je více patrný jeho zákal a také závada nastupuje mnohem dříve než u sudového piva. Naše lahvové pivo se vyskytuje v nabídce Penny Marketu a TESCO v Poličce a nejbližším okolí. S kolegou z odbytu jsme nedávno konstatovali, že v případě, že se nám dostane kvasnice po filtraci (vlivem chyby filtrace) do piva, pivo se po čase opět zakalí. Posílal jsem kolegu z odbytu na obchody, aby tam zařídil po 2 týdnech výměnu za nové pivo. Jemu se však nechce jít. Vymlouvá se na to, že již měsíc čeká na nové tabulky na lahvové pivo. Pane Kamlar, velmi by mi pomohlo, kdybych se od Vás dozvěděl, kdy a kde jste konkrétní pivo zakoupil. Mohl bych alespoň dnes dosáhnout nápravy, uložil bych tu výměnu piva pracovníkům - našim Rychlým šípům.
Vaše prvá věta pane Kamlare je strašidelná. Rádi bychom alespoň dodatečně napravili špatný dojem na konkrétní prodejně. K tomu bychom potřebovali znát datum expirace na zadní etiketě a kdy a kde jste si pivo koupil. Jinak, zákal nebo kvasnice v pivu nejsou jedovaté, ale není to příjemné, tento problém neustále vysvětlovat, když k tomu přijde.
2) Můj druhý dotaz se týká vašich reklamních předmětů. Již více než 10 let (možná i déle) používáte stále jedno a totéž logo, které nejenže je už okoukané, ale navíc není příliš povedené. Co takhle udělat nějakou změnu? Zatím jste změnili pouze rok založení z 1865 na 1517, ale to je podle mě málo, to k nějakému lepšímu zviditelnění nestačí. V souvislosti s vašimi reklamními předměty bych také uvítal, kdybyste do vašeho eShopu dodali nějaké fotky. Text je skutečně nic neříkající, zákazník chce vybírat i očima. Pokud je však tento virtuální obchod určen primárně hospodským, kterým je jedno, jak to či ono vypadá, a ne běžným konzumentům vašeho piva, kteří by si třeba rádi vaším suvenýrem ozdobili zahradní stolek či zpestřili šatník, možná byste to měli někam doplnit, příp. ten eShop úplně zrušit, neb do hospod můžou dodávat suvenýry i sami obchodní zástupci či přímo závozníci a není třeba to komplikovat nákupem na internetu.
Pane Kamlar, jak jsem výše na jiném místě poznamenal, webové stránky jsou určeny především „smluvním odběratelům“. Je tato smlouva k ničemu nezavazuje (nemáme zde zakotven výhradní odběr našeho piva a minimální odběry). Hostinský musí mít živnostenský list - hostinskou činnost - a prodejce piva lahvového musí mít živnost obchodnickou (nákup a prodej). Čili se nejedná o eShop neboli nákup piva na internetu. To ani nejde provozovat, neboť naši obchodní zástupci (Rychlé šípy) minimálně jednou měsíčně navštěvují každého smluvního odběratele, vyčistí u něho pivní potrubí, nastaví tlaky, zkontrolují dodané věci, chlazení, kompresor. Přijedou i mimo pořadí na telefonickou výzvu a spolu s hostinským napravují chybu. Vymění pivo lahvové, pokud jeví známky stárnutí apod. Dále dodáváme pivo minimálně jednou týdně a u většiny odběratelů i dvakrát týdně. Zhruba 45 % odběratelů si jezdí k nám po vlastní ose. Potom máme ty, kteří si přejí pivo dodat našimi smluvními přepravci (cca 45 %) a nakonec prodáváme pivo i na „drobný prodej“ za příplatek Kč 1,- a více za každé pivo „drobnému odběrateli“, který si přijede k nám na pivovar do Poličky. A konečně vozíme pivo naším Sprinterem 2,5 tuny a někdy také vozy našich Rychlých šípů.
K roku 1865 a 1517. V roce 1865 byl spuštěn do provozu náš třetí Poličský pivovar. Z Pozvánky z roku 1917 vyplývá, že v tomto roce oslavovalo Právovárečné měšťanstvo (vlastníci pivovaru) uvnitř hradeb města Poličky 400 let od udělení práva várečného. Od roku 1517 do roku 1771 se vařilo pivo v právovárečných domech, které k tomu byly určeny. Jediný atest v právovárečných domech uvařeného piva byla obliba piva. Roku 1771 byl založen v Poličce uvnitř hradeb druhý pivovar s varnou a sladovnou. Tento pivovar byl roku 1865 nahrazen větším pivovarem za hradbami města na dnešní adrese. I tento pivovar se měnil a vyvíjel spolu s pokrokem a technikou. Otop varny byl nahražen z pevných paliv. Dnes spalujeme plyn, kterým se ohřívá voda. Voda na pivovaru je důležitým prvkem a my máme dodnes funkční studny z roku 1906 a 1926. Dnes máme v provozu i dvoufázovou anaerobní (vyvíjí bioplyn který se pak spaluje na ČOV a ohřívá se s ním odpadní voda) a aerobní čistírnu odpadních vod a v současnosti zkoušíme již druhý, 350 metrový vrt, pitné vody. Varnu však máme celoměděnou Novák & Jahn r. v. 1930 s měděným a mosazným scezovacím korýtkem s mosaznými kohouty.
BorisK
1) Často se mi Vaše etikety pletou, pokud nepřečtu název, tak na první pohled nevím, o jaké pivo jde, všechno máte v jednom odstínu se stejným obrázkem.
Váš názor na naše etikety v jednom odstínu je zajímavý. Ano, obrázek je rytina chlapce, kterak nalévá z korbele do džbánku pivo a je z roku 1850 cca. Ovšem, vzhledem k tomu, že kromě obrázku je na lahvi i barevný krček s označením a zadní etiketa s popisem, zdá se mi, že Vaše kritika je příliš ostrá.
Pro Vaši informaci máme ale i druhý obraz, stejnou rytinu hocha, který nalévá z jiné nádoby do jiného poháru víno. Jedná se o pár chlapců, z nichž jeden nalévá pivo a druhý víno. Jde o rok 1850 a mám za to, že se v této době nevyskytovaly dnešní nádoby – sklenice a džbánky – na pivo.
2) Čepování piva v Poličce a okolí – jde o hroznou ukázku rozbíjení piva z výšky, velké zapěnění a pivo je pak teplejší a nemá patřičný říz.
Čepování piva nejenom v Poličce nedokážeme ovlivnit. Kdybyste mi sdělil, kde je pivo teplé, náš technik se tam podívá. Můžeme se pokusit přidat jeden či dva stupně na chladiči piva, když to bude hostinskému vyhovovat. Vysoká a trvalá pěna na našem pivu je daná druhem chmele, který používáme. Žatecký chmel pění určitě nejvíce ze všech druhů.
miki
1) Zaznamenal jsem zhoršení rozlišení nakupovaného piva z basy – jednotné vršky – a u nás neprodávají pivo na polici, ale z bas.
Od 1. 6. 2009 se svolením Státní zemědělské a potravinářské inspekce používáme název „České pivo“. Proto jsme zvolili jednotnou korunku, na které je znázorněn chráněný symbol přesně dle barev EU. Korunka je součástí označení piva. Také proto jsme zvolili jednotnou a společnou korunku pro „České pivo“. Přesto myslíme, že je vidět v přepravce krček etikety s barevným označením piva.
Příští rok, respektive za rok a půl (pivní etikety odebíráme na základě smluv na rok dopředu), zkusíme jiný odstín kresby chlapce a jiný odstín krčkové etikety pro 10° světlou výčepní Hradební. Například, nedávno jsme změnili sládka a i jeho podpis se ukáže ve stejném termínu na našich zadních etiketách. Mohu Vám prozradit, že náš nový sládek absolvoval Vysokou školu chemicko technologickou, obor kvasná chemie.
2) Proč není nějaká reklama na parkovištích? Neznalý návštěvník neví, že by mohl vyhledat a zkusit hospodu s poličským pivem? Nebo by mohl přímo zajít koupit basu do pivovaru, kde je nonstop prodej. Ale bez předchozího přečtení této informace na vašem webu o této možnosti neví.
Na reklamu na parkovištích dnes bohužel nemáme. Některý zájemce o naše pivo ovládá internet. Měli bychom zdůraznit naši službu pro “smluvní odběratele“ i „drobné odběratele“ NONSTOP prodej piva 7 dní v týdnu 24 hodin na internetu.
Vedle neustálých změn v technologii, dodávka zařízení a rozvodů inertních plynů, přestavba jednoho oddělení ležáckého sklepa, stavba nové spilky, nové obezdění pivovaru apod., nemáme peníze na reklamu na parkovištích.
3) Proč na náměstí Restaurace Pivovar má logo jen Prazdroj, ačkoli jsem si uvnitř dal i čepovanou Poličku?
Bohužel, pánové, kteří jsou majiteli této známé hospody „Pivovar“, dávají přednost Vámi popsanému způsobu označování této hospody logem Prazdroje. S tím nemůžeme ani my nic dělat. Jsme rádi, že nás v této hospodě čepují, a myslím, že jenom 11° Otakara.
Petr z Vinohrad
V Praze jsem viděl dodávku zelené barvy zásobující Hrom do Police bez reklamy. Šlo o Vaše auto, nebo nějakého smluvního partnera, osobně bych se přiklonil k tomu partnerovi? Protože jsem viděl Vaše auto, tuším Citroen, které mělo dle mne velmi povedenou reklamu s fotkou světlého a tmavého piva a výrazným nápisem Poličské pivo, to bylo moc hezké a líbil se mi i ten nápad s lahví piva a logem prohýbajícím se pod stříkajícím pivem na zádi auta.
Vážený pane, Vámi zmíněná tmavě zelená dodávka Mercedes Vito patří panu Martinovi Kučerovi, mob. 602 651 166. Dodávka byla v Praze v úterý. Nedávno byla na opravě karosérie a dnes jí chybí označení pivovaru v Poličce. Označení je objednáno. Je to ovšem označení typické pro naše vozy Vito, máme 3 vozy ve stáří 3-5 let. Reklama, použitá na světle zeleném voze Citroen Berlingo, je zase nová typická reklama. Máme 2 nové vozy Citroen, vyzdobené identickou reklamou. Vozy Citroen jste viděl v Poličce a okolí Hradce Králové. Tyto vozy do Prahy nejezdí.
Jiří Kaňa, České Budějovice
Vážený pane Witzi,
Poličský pivovar vnímám jako snad nejkonzervativnější pivovar v ČR. Nic proti konzervativnosti - třeba v tak klíčové záležitosti, jakou je lpění na kvalitě a poctivosti piva, musím vašemu konzervatismu tleskat a přát si, aby to tak zůstalo zakonzervováno pokud možno na věky. Líbí se mi i setrvávání u označování stupňovitosti piva.
Jinde mi ale přijde spíš kontraproduktivní. Například při tvrdošíjném odmítání jakýchkoli speciálních piv, nebo třeba při setrvávání u stávajícího designu zejména etiket, ale i jiných propagačních materiálů. Můžeme si sice myslet své o světě, který se nesmyslně pořád někam žene, faktem ale je, že poličské pivo je díky ustrnutí někde v půlce devadesátých let čím dál neviditelnější. Znalci si cestu ke kvalitě najdou, já se ale domnívám, že nového a neznalého zákazníka nevýrazná etiketa (navíc s nepivním motivem chlapce bryndajícího jakési víno do poháru) nepřitáhne. Podobně je tomu se složitým logem plným drobných čárek a kudrlinek, ve kterých se to výborné poličské pivo podle mě tak nějak ztrácí.
Další věc - oblíbená "hláška" z tácků a etiket nabádající k dennímu popíjení většího množství piva působila už v devadesátých letech tak trochu jako z jiného světa. Sice pobavila, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu její nepatřičnosti. Nebojíte se, že vás dřív nebo později někdo úspěšně zažaluje?
Dotazy jsou tedy jasné:
1) Chystáte inovace etiket a propagačních materiálů? Pošlete výzvu k nadměrné konzumaci piva do propadliště dějin?
Nechystáme se k inovacím etiket. Alespoň zatím. Máme stále „co dělat“ na samotném pivovaře. U propagačních materiálů – zvolili jsme si cestu „Českého piva“. Naše 4 nepasterovaná piva získala 1. 6. 2009 od Státní zemědělské a potravinářské inspekce svolení používat a označovat naše pivo značkou „České pivo“. Srovnáním extraktu mladiny na varně zjistíte, že naše 10° světlá má EPM 10,6 %, 10% tmavá 10,3 %, 11° ležák Otakar 11,4 % a 12° Záviš 12,4 % průměrně. Zatímco jiná piva, například Gambrinus Premium má 11,7 %, Gambrinus Excellent 11,3 % a Gambrinus výčepní 9,6 %. Čili 12° pivo v našem pojetí je skutečná 12°, a proto se nezdráháme na etiketu nyní napsat nejenom slova České pivo, ale i NEPASTEROVÁNO, průměrný extrakt původní mladiny, případně upravený (granulovaný) žatecký chmel. Vyzkoušeli jsme si, že naše 12° Záviš je skutečným „speciálem“ mezi dnešními dvanáctkami.
Ohledně známého sloganu „Pijte Poličské pivo denně. V malých dávkách posílíte svého ducha, při větších uchováte alespoň své zdraví“ nemám obavu z úspěšné či neúspěšné žaloby. Je to zřejmé už po konzumaci 3 nefiltrovaných 12° Závišů. U našich méně koncentrovaných piv si přidejte 1–2 piva.
2) Opravdu neuvažujete o žádných speciálech?
Zatím neuvažujeme o speciálu. Vyzkoušeli jsme si, že naše 12° Záviš je skutečným „speciálem“ mezi dnešními dvanáctkami. Kromě toho všeho jsme malým pivovarem (odhadem výstav cca 70.000 hl piva v roce 2009), lidé na Vysočině jsou normální. Jsou zvědaví na naše normální pivo za normální ceny a žádný extra super nápoj, který bychom nazývali speciálem.
3) O tom všem rozhodujete jen Vy?
O všem rozhoduje 3členné představenstvo, jehož jsem předsedou. Například nedávno jsme se rozhodli pro dodavatele inertních plynů na pivovar. Budeme mít vlastní moderní zařízení. Ovšem, mezi malými pivovary jsme v tomto ohledu téměř poslední. Avšak nemáme žádný úvěr, odběratelé nám prakticky nedluží. Jsme opravdu malým pivovarem, není třeba více lidí, než máme. Ani v představenstvu nebo výrobě.
A dovolte mi ještě jednu otázku, tentokrát spíše technologickou:
4) Často se mi stane, že vaše lahvové pivo není tak úplně v nejlepší kondici, a to už týdny před vypršením DMT. Někdy je dokonce i zakalené. Čím to?
Víme o tom, že máme skutečně dobré pivo nejvíce 3 týdny a potom (postupně) podléhá zkáze. Pivo jako „České pivo“ nepasterujeme. Jde o kyslík v pivu. Chceme to napravit tím, že zamezíme kyslíku přístup do ležáckého sklepa na křemelinovou filtraci, přetlačné tanky a na stáčírny. Jedná se o dodávku inertních plynů do našeho pivovaru. V našem případě jde o dusík (ležácký sklep) a oxid uhličitý (stáčírny). Smlouvu již máme podepsanou, ovšem k dodání a zkoušení to bude až na jaře příštího roku 2010. Týká se to obou dvou piv, lahvového i sudového. U lahvového piva je jen malý objem piva. Proto je více patrné, pokud se zakalí. Naše lahvové pivo se vyskytuje v nabídce Penny Marketu a TESCO v Poličce a nejbližším okolí. S kolegou z odbytu jsme nedávno konstatovali, že v případě, že se nám dostane kvasnice po špatné filtraci do piva, pivo se opět zakalí. Tímto se pivo stává po čase „kvasnicovým“. Posílal jsem kolegu z odbytu na obchody, aby tam zařídil výměnu po 2 týdnech za nové pivo. Jemu se však nechce jít. Vymlouvá se na to, že již měsíc čeká na nové tabulky na lahvové pivo. Mohl bych alespoň dnes dosáhnout nápravy, kdybych věděl, kdy a kde jste zakoupil toto zakalené pivo. Uložil bych tu výměnu piva pracovníkům - našim Rychlým šípům. K účinné reklamaci potřebujeme vědět datum expirace napsané na zadní etiketě.
Díky za odpovědi a za odvahu vstoupit jako první do "ringu".
Libor Kapička, Brno
1) Je použití cukru v technologii výroby vašeho piva dáno historicky, tj. objevuje se v původní receptuře sládka Františka Bittnera, na kterou se odvoláváte, nebo je to novodobá záležitost?
Cukr se používal i před tím, než vstoupili 1. května 1994 do vedení pivovaru právovárečníci. Ovšem pivo se dělalo v té době jenom 10° světlé a 11° Poličské. 10° tmavé Hradební a 12° Záviš se v této době nedělala vůbec. Receptura sládka Františka Bittnera a jeho syna sládka Františka Bittnera ml. se nám od roku 1979, kdy zemřel druhý Bittner, bohužel nedochovala. Tmavé pivo Granát a 12° Polička existovaly jenom dle dochovaných etiket z 1. republiky. Vaření piva ovšem převzal v roce 1996 pan Jiří Váša, zeť pana Bittnera, dnes emeritní sládek, člen Síně slávy Českého svazu pivovarů a sladoven, tak si myslíme, že nám toto řemeslo v Poličce zůstalo.
2) Má použití cukru jako surogátu jiný než ekonomický efekt (např. chuťový apod.)?
Myslím, že kromě používání mnohem dražšího cukru oproti sladu - antiekonomický efekt - má použití cukru i chuťový efekt. Pivovarské kvasnice z Budvaru, které používáme, si dle některých odborníků navyknou při opakovaném použití (u nás až čtyřikrát) na cukr (sacharózu) vedle maltózy ze sladu. V Budvaru používají cukr z důvodů jiných. Bohužel jsem se na tuto věc v Budvaru neinformoval. Třebas se vytahují s tím, že „na to mají.“
V objemu do 20 % lze cukr přidávat do „Českého piva“. Jedná se o to, že naše celoměděná varna z roku 1930 „Novák & Jahn” neunese na svém kruhovém perforovaném dně vice než 1980 kg sladu. Zatímco my potřebujeme pro naší výrobu rozumné objemy horké mladiny 130-150 hl. U nás přidáváme do 10° méně krystalového cukru než do 12°.
Kilo cukru je mnohem dražší, než stejný objem maltózy ze sladu. Vzhledem k extraktivnosti sladu 80–82 % potřebujeme na stejnou váhu sacharózy cca 1,25 kg sladu. Že by měli malou varnu v Budvaru nemyslím, tak to asi dělají kvůlivá chuti piva.
3) Používáte k dolaďování výsledné stupňovitosti piva jeho dořeďování vodou nebo mícháte piva z různých tanků?
Vaříme každé pivo zvlášť. Každé pivo má své sypání. Každé pivo má svůj předpis chmelení. Potom je každé pivo zvlášť na spilce, kde každé pivo samostatně prokvasí za cca 10-12 dní. Mladé pivo 12° dozrává 2 měsíce v ležáckém tanku. 11° dozrává o 2 týdny méně a 10° ještě méně. Z různých tanků (maximálně 3) mícháme pivo zvlášť 10° světlé, tmavé, ležák 11° a 12°. Vždy se míchá pivo o stejné stupňovitosti. Míchání se provádí za účelem získání standardní chuti piva.
Dořeďování piva vodou, to bychom se dostali do křížku s tímto „výhradním právem“ hostinského. Myslíme si, že dnes již ani hostinští neředí pivo vodou, jak se to dělávalo, kdy pivo stálo Kčs 1,80 či Kčs 2,40.
Vím, kam svým dotazem míříte. Ale dořeďování piva odkysličenou vodou HGB metodou, jako mají ve všech velkých pivovarech a v půlce malých pivovarů, u nás v Poličce nemáme. Začíná to „kmenovou várkou“, pokračuje CKT – spilka a CKT – sklep a končíme s Europivem a nebo polovičním Europivem na čepu v hospodě.
4) Uvítal bych v Brně důstojnou restauraci se stálou nabídkou vašeho piva, např. jako jsou restaurace Hrom do police v Praze nebo Chotěboři. Dá se v tomto směru očekávat nějaká iniciativa ze strany pivovaru?
Je to bláznivý nápad pro vedení firmy i pro Brno. Pokud s tím chceme cokoliv udělat, museli bychom se v Brně nejdříve zorientovat. U Brna, jak si myslím, by se jednalo pro náš pivovar o velice nákladnou záležitost. Na straně druhé, jedná se o obrovský úkol.
Tomáš Neřád
Když projíždím Poličkou, tak nikde nevidím nějakou známku o tom, že by byl v Poličce vůbec pivovar. Není to škoda, nechtělo by vyvěsit k silnicím štíty atd. Známý též jezdí přes Poličku a nikdy ho nenapadlo, že je zde pivovar. Co s tím uděláte?
Pane Neřád, my spoříme v tom, co nepovažujeme za hlavní problém. Třebas k tomu někdy dospějeme, že budou poutače okolo Svitav či od Borové ohledně Poličského piva. Budete-li číst ostatní příspěvky, zjistíte, že náš malý nezávislý pivovar nemá tolik peněz, aby si nemusel vybírat, za co je utratí.
Jíra
Pane řediteli,
Mám jeden zásadní dotaz za velkou skupinu plzeňských příznivců Vašeho skvělého pivka. Dočkáme se i u nás v pivní "poušti", že po krátké, leč ze strany nás konzumentů rozhodně úspěšné anabázi, nám bude dopřáno logo Vašeho pivovaru opět v našich končinách potkávat?
Děkuji za všechny věrné abonenty a přeji hodně dalších úspěchů za udržení tradice poctivého českého ležáku.
Vážený pane Jíra, nedávno jsme neúspěšně zahájili dodávky našeho piva do restaurace Eden u hlavního vlakového nádraží v Plzni, hostinský pan Karel Nadrchal. Bohužel, pan Nadrchal, vedoucí této restaurace, je pro nás velmi nesolidní muž. Po 2 úvodních dodávkách piva nám dluží dodnes cca 22.000,- Kč. Za uvedených okolností nemáme příliš chuti dodávat pivo nesolidním lidem. Pro nás je nejdůležitějším partnerem hostinský, resp. prodejce piva. Vidíte, kdo je pro nás důležitým partnerem.
Kromě toho, dokud nebudeme mít instalovanou dodávku inertních plynů na pivovaře, čili do příštího jara, naše trvanlivost piva bude ve skutečnosti velmi omezená a tak jsme celou věc s Plzní zatím odložili.
Marek Divilek, Brno
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli společnost K Brewery Trade neusilovala o vstup do Poličského pivovaru, popř. jestli hodláte i do budoucna zůstat samostatní.
Ohledně společnosti K Brewery Trade sděluji, že na internetu je v oddíle „justice“ zapsán v seznamu firem i náš pivovar (Měšťanský pivovar v Poličce a.s.). Je zde oddíl „Sbírka listin“. Ve Stanovách naší firmy je uvedena nemožnost vlastnit akcie našeho pivovaru pro lidi mimo akcionářů a jejich dětí či osob blízkých. Kontroluje to představenstvo. Zatím jsme neměli takový převod, který by byl nekorektní. Je nemožné se stát naším akcionářem pro člověka, který původem nepochází z Poličky a nesplňuje svůj právovárečný původ. Pro Vaši informaci bylo právo várečné do Poličky schváleno v roce 1517. Bylo určeno majitelům konkrétních domů uvnitř hradeb města. Máme Pozvánku na valnou hromadu z listopadu roku 1917, kdy Právováreční měšťané z Poličky oslavili 400 let trvání pivovaru. Můžeme se společně těšit na oslavy 500 let existence pivovaru v Poličce roku 2017.
Do budoucna chceme zůstat zcela samostatní. Chápeme, že jako Brňáka Vás upoutal vývoj se Starobrnem, Krušovicemi a Heinekenem. Pro ostatní je zajímavý další vývoj této kauzy ohledně pivovaru v Lounech. Bude stejný jako s pivovarem Znojmo? Jakou samostatnost bude mít Starobrno?
V pivovaru Černá Hora má K Brewery 50% podíl. V pivovaru Svijany a Malý Rohovec má K Brewery 45% podíl a je drobný akcionář. Jinde získal přes 50 až 100 %. Ostatně, stačí si na internetu v souboru „justice“ nalézt u zapsaných firem dle jména společníků jméno JUDr. Ing. Zdeněk Radil a vytisknout si seznam všech dnes 25 firem, zde zapsaných. Z nich nejzajímavější firma je, dle mého názoru, Colosseum a.s., která nosí peníze chytrým lidem s dvěma tituly, kteří vedou obchody akciemi Komerční banky, Philip Morris, Zentiva apod. na pražské burze. Při každém obratu získáte svůj honorář, pokud jste šikovný prodejce a nákupčí akcií uvedených firem.
Firma K Brewery Trade se nikdy nezajímala o hospodaření pivovaru, jen o velikost profitu z pivovaru. Dle zpráv si vybrali malé a střední pivovary, do kterých mohli investovat přes 50 %. Do balíčku s pivovary si přidali i malé sladovny. Pivovar Svijany potřebovala firma K Brewery získat, ovšem jim to zcela nevyšlo. Již loni na podzim si mi stěžoval pan Horák na kroky pana Miroslava Kučery (hlavní akcionář Svijan a Rohozce) a že firma - tedy pan Kučera - již litují tohoto kroku. Od té doby se nic nestalo, protože K Brewery Trade jsou tvrdí obchodníci. Také reakce Jiřího Fuska z pivovar Černá Hora na firmu K Brewery letos na jaře, uveřejněná v Hospodářských novinách, nebyla příjemná.
Karel Witz, Polička 19. 9. 2009
Ing. Karel Witz
Předseda představenstva Měšťanského pivovaru v Poličce, a.s.
Po absolvování vysoké školy ekonomické se odstěhoval do Košic, kde pracoval jako referent.
Mnohem více ho však zajímala jeho vášeň - kytara. Postupně hrál v kapelách Modus, kde se setkal třeba s Miro Žbirkou, spolupracoval s Marianem Vargou či působil po boku Petra Nagye.
Po několikaletém úsilí získal v devadesátých letech v Poličce pivovar, který však byl v tragickém stavu. Postupně se mu dařilo jej rekonstruovat, zachovával co možná nejvíce z tradičních výrobních postupů.
[Richard Chodora] [Zobrazeno 12737x] [21. září 2009]
[Offline rozhovor] [comments: 26] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Chody
středa, 30. září 2009
19:47
Dnes dorazila reakce na Vaše diskusní příspěvky od pana Witze:
Dnes jsem měl čas se podívat na reakce. Můj dnešní příspěvek k diskusi zahajuji: Adresa prodejny piva v Praze 6: Luděk Charvát, Národní obrany 49, tel. 233 343 400. Mobil této prodejny nemám. Prodej našeho piva činil na uvedené prodejně od 1.1.2009 do 21.9.2009 18,3 hl což představovalo nárust 217% oproti stejnému dni minulého roku. Jediný důvod, proč jsem neuveřejnil v první odpovědi její adresu v Praze, že jsem jí neměl. A mezitím jsem si jí zaobstaral.
Skutečný důvod, proč netoužím po speciálu s extraktem nad 12,99% je, že naše 12° ležák Záviš a zejména nefiltrovaná kvasnicová (viz Hrom do police, Praha 2, Chodská/Moravská 40) je "dost speciální a silné pivo". Cukr přidáváme už léta do mladiny, neměnili jsme recept kvůli "Českému pivu" či kvůli pojmenování na "výčepní" a "ležák" před více než 10ti lety. Je ho v mladině 12° Záviš méně, než povolených 20 %.
Vysvětlení "na to nemáme peníze" apod. Pan Malakin mi píše, že "já prostě nevěřím tomu, že byste ve vašem rozpočtu nenašli pár tisícovek např. na zhotovení informačních cedulí a jejich vyvěšení na sloupy podél průjezdu Poličkou či v okolních vesnicích, aby byl případný do Poličky zavítavší turista obeznámen s tím, že i v Poličce stojí pivovar, v němž se vaří pivo. Nebo vám snad městští úředníci házejí klacky pod nohy, neboť si myslí, že nejste dostatečně reprezentativním podnikem pro nějaké to nalákání turistů či že nejste významným zaměstnavatel místních občanů? Můžete mi to nějak vysvětlit?"
Pokusím se na to odpovědět. Nevím, kolik by chtěl úředník města Poličky za informační cedule. A nevím, kolik by chtěl za jejich vyvěšení na sloupy podél průjezdu Poličkou či v okolních vesnicích. Nevím, co by nás vyšlo jejich zhotovení. Ovšem, každá legrace stojí peníze a to každoročně.
Myslím si, že k nám jezdí od 1.10.1994 (tehdy jsme zahájili NON-STOP prodej piva 24 hodin denně 7 dní v krátkém týdnu) pro své pivo každý rok více zájemců. Porovnejte čísla za poslední 2 roky se mnou. U smluvních přepravců piva se jedná o 38 % v r. 2008 a od 1.1.2009 do 22.9.2009 o 40,05 %. Potom k nám jezdí i drobní odběratelé (cena vyšší o cca 1,50 Kč pivo/lahev, nemají žádnou vhodnou živnost), kterých v r.2008 přišlo nakoupit pivo ke svému táboráku nebo posezení 3,32 %. Letos si od 1.1.2009 do 22.9.2009 přišlo zatím 2,76 % odběratelů.
My si oba odběry sečteme. Zdá se, že naše "pověst ochotného pivovaru" se každý rok o něco posiluje. Letos tipuji na celkové číslo 45 % cca. Ti všichni lidé vědí vše nejenom ohledně obchodování pivem, ale kdy se k nám můžou vypravit. A jak dlouho to bude trvat, než budou obslouženi. Každý z těchto odběratelů platí za své pivo hotově. Spíše nejdříve zaplatí a potom jsou obslouženi na základě faktury. Nikdo z nich si nikdy u nás nestěžoval na špatný přístup či na vyhledání pivovaru v Poličce. Nemusí platit ani korunu pivovaru za odvoz piva z pivovaru. Mají stále čerstvě stočené pivo.
Vedle toho všeho jsme "pivovar ve výstavbě". Znamená to, že jsme si pořídili dvouokruhovou anaerobní a aerobní čistírnu odpadních vod pouze pro pivovar. Začalo to v roce 1997, kdy nám správce kanalizace a dodavatel městské vody napsal dopis, že chce na nás za znečištěné odpadní vody "smluvní cenu s přirážkou cca Kč 8,50" a pokud by jsme byli jiného názoru, tak nám rovnou na měsíc srpen uzavřel vodu městskou pitnou. Je zřejmé, že právní systém i v post socialistickém ČR ví, co je to "monopol" a dokonce v r.1997 věděli všichni, že "smluvní přirážka" k odpadním vodám jednoho subjektu je neuskutečnitelná. My jsme se tehdy ihned ozvali. První stavební kroky byly v roce 2002. ČOV jsme spustili do zkušebního provozu v červnu 2006 a do trvalého provozu v prosinci 2007. Celá stavba byla navíc doprovázena nepěkným vztahem s městem Polička.
Kromě vlastních zdrojů pitné vody z roku 1906 a r.1926 jsme začali hloubit do 200 metrů první vrt a nyní se pokoušíme o vrt 350 metrový. Vrt má úzký průměr 168 mm, a záleží jenom na nás, či chceme vodu z hloubky 150 metrů nebo 250 metrů či ještě z větší hloubky. A jakou vodu.
Kromě vrtů jsme vyměnili technologii lahvárny, myčku lahví, plnič lahví, etiketovačku, předělali celou lahvárnu. Nebo jsme začali se sudárnou na nerezové KEG sudy, v r.1994. V roce 2000 jsme dokončili novou nerezovou spilku. Od roku 1998 předěláváme postupně sklepy. Dnes máme stále ještě ve sklepě nedostatek v kapacitě ležáckých tanků. Největší máme 230 hl (6 ks) a nejmenší máme 44 hl (10 ks). Máme téměř 100 ležáckých tanků, z toho přibližně polovina je nerezovýcha polovina ocelových. Již třetím rokem opravujeme ležácký sklep č.4 s plánovanými nerezovými tanky a po dokončení nad ním bude nerezová spilka. Ovšem, tyto věci neplánujeme na pevný termín. Máme na to odhadem ještě 3 roky. Mohl bych líčit ještě problémy se strojním chlazením a v jiných ležáckých sklepech. Nemáme momentálně chuť zkoušet další a další výdaje než ty, o které se nám jedná především. Pokud prohlásíme, že "na to nemáme peníze", tak to znamená pro ty, kteří nás dobře znají, že prostě nemáme. Úvěr u banky si brát nechceme a v dnešních časech je úvěr u banky mnohem dražší, než si myslíte.
Naše suvenýry prodáváme především v pivovaru, jedná se o pivní sklo s logem. O trička a košile s výšivkou, o zástěry, čepice s výšivkou, či znovu vytištění originálů kolorovaných pohlednic z let 1900 apod. A potom je rozvážíme našim smluvním odběratelům. Kdo něco potřebuje, napíše si k nám na e-mail: pivovar@pivovar-policka.cz. Každému pošleme etikety, korunky, tácek. Kdo nám napíše po druhýkrát, nedostane již nic, pokud pro to nemá důvod. Postupně doplňujeme naše webové stránky o dárkové či upomínkové předměty.
Doporučujeme každému zájemci o naše lahvové pivo 10° a 11°, aby si pro jistotu zakoupil pivo staré maximálně 2 týdny. Aby nedopadl jako pan Malakin v Praze 6. My jsme již zajistili, aby lahvové pivo starší 2 týdnů na prodejně bylo vyměněno za čerstvé.
V Poličce dne 30. září 2009
S pozdravem
Ing. Karel WITZ
předseda představenstva
Adsense
21. listopad 2024
10:26
posted by: Inzerce
BCH
čtvrtek, 1. říjen 2009
20:02
to Malakin: Tak leda,že by si Malakin udělal výlet do Liblice do VO Marek) Teď jsem dopil 11°Otakara (mimochodem za lidovou cenu 10,-Kč) s datem spotřeby 31.10.2009, to by snad mělo být dostačující. Jinak zde mají dle mého nákupního pivního výpisu i 10° Hradební za 8,60 Kč a 12° Záviše za 10,80 Kč to vše včetně DPH. Dodatek k panu Witzovi-v rámci Offline nasadil vysokou laťku pro Offline z dalších pivovarů, za což mu patří velké poděkování.
Malakin
čtvrtek, 1. říjen 2009
21:22
to BCH: Tak jsem se přeci jen odhodlal to zase zkusit a tu desítku si koupil a hned ochutnal. A výsledek? Pivo bez bylo bez chybičky. Kéž by tomu takhle bylo vždycky a nebyla to sázka do loterie. Tak snad se zásobování této nápojky zlepší. Doufejme.
umbob
čtvrtek, 1. říjen 2009
22:09
Jak poznám, že je lahvové Poličské pivo maximálně 2 týdny staré? Kuknu na etiketu a tam je informace o minimální trvanlivosti(spotřebujte do...). Ale datum výroby neznám. Mám si teda odečíst 45 dní, kterou udáváte na svých stránkách? Osobně jsem ještě problém s lahvovou Poličkou nezaznamenal, ale pokud jste si vědomi těchto problémů, proč na svých stránkách uvádíte trojnásobnou trvanlivost? Každopádně díky za otevřený rozhovor, jsem taktéž překvapen a oceňuju Vaši vstřícnost
Petr Sitař
úterý, 22. září 2009
22:06
Díky za novou rubriku. Odpovědi pana Witze mě šokovaly svojí otevřeností a upřímností. Pane Witz díky moc za Vaše odpovědi, která mi hodně napověděli, jak to s českým pivem vypadá.
napsal(a): Petr Sitař (psitar(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Jan
úterý, 22. září 2009
17:13
Velice oceňuji i odpovědi,které dle mého názoru mohou na škodu samotnému pivovaru.Toho se neodváží zástupci PU, Heineken a podobných velkovýrobců "piva",kteří určitě moc dobře ví, co se u nich v pivovarech děje při výrobě piva a co by se nemělo dostat "ven".
ladin
úterý, 22. září 2009
08:31
Taktez mockrat dekuji za odpovedi. Zaujalo me, mozna na to odpovi/okomentuje pan Witz, mozna dalsi ctenari.
Tleskam uvadeni stupnovitosti na Vasich pivech a kez by bylo casteji prezentovano, ze lezak se automaticky nerovna dvanactka. Osobne bych si vsak neco silnejsiho rad dopral, ale pan Witz asi ma smutnou pravdu v tom, ze poptavka moc neni- nabidka ostatnich prumyslovych pivovaru tomu napivida...
Cukr v pivu- co clovek, to nazor. Ja kdyz chci pivo, tak hledam vyrobky z jecmene/psenice/ovsa a sacharozu obsahujici plodiny by podle me mely koncit v palence.
Znamka Ceske pivo- kdyz si vezmu original schvaleny v EU, tak ten je tak benevolentni, az je to k placi. Proto me zaujalo, kde se vzal pozadavek na maximalne 20 % cukru a naznaky s problemy pri uzivani prasaren stylu HGB. To ma na svedomi nejaky cesky "vykladac" zakonu?
Trvanlivost piva- pral bych Vam, aby se vira ve spasu pomocich inertnich plynu naplnila, ale moc bych si na to nevsadil. Opravdu verite, ze oxidace je pricinou problemu a ne nasledkem nejake predchozi chyby? Uz je to tak 2-3 roky, co jsem mel blizko "zdroj" Vaseho piva a musim souhlasit s ostatnimi, ze tocene bylo skvele, lahvove propadak.
Korunky uzaveru- maximalne mi vyhovuje system praktikovany nachodskym pivovarem, kde na prvni pohled poznam o jake pivo jde. Identifikace shora ve spatnem svetle (ve vetsine obchodu) a s mym zrakem je podle krcku lahve dost obtizna.
napsal(a): ladin [Odpovědět]
ladin
středa, 23. září 2009
10:08
to ladin: Tak jsem si ten vyklad SZPI ohledne Ceskeho piva nasel:
http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1014328&nid=11304&chnum=2
http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1014328&docType=ART&nid=11304&chnum=1
a opravdu je to uz prisnejsi nez puvodni EUverze. Minimalne 80 % musi pochazet ze sladu (nezapocitava se nesladovany srot) z povolenych odrud. Dale je tam stanoveno alespon 15 (30 u svetleho lezaku) % a-horkych kyselin ze schvalenych odrud ceskeho chmele.
Na CKT je tam narazka: "Kvašení musí probíhat dvoufázově – fáze kvašení musí být standardně odděleny." Napriklad Krusovicim to prochazi...
HGB muze narazit na pasaz: "Po dokončení druhé fáze kvašení je pivo zfiltrováno a stáčeno." Napriklad Krusovicim to prochazi...
napsal(a): ladin [Odpovědět]
ladin
středa, 23. září 2009
10:29
to Pavel: Na vsechny (!!!) sve produkty tuto znacku lepi...
napsal(a): ladin [Odpovědět]
Pavel
středa, 23. září 2009
10:35
to ladin: Chapu, ze to tam lepi. Jsou statni exporteri, v zahranici ma urcite pojem "ceske pivo" vahu. I kdyz ho zrovna tyto "pivovary" shazuji.
Moc nechapu, ze tuto znacku "ceske pivo" v krusovicich dostali - na rozdil treba od policky ci jinych dalsich.
Co mi vubec neni jasne...kontroluje to nekdo po udeleni? SZPI nebo nekdo jiny provadi zpetne v techto pivovarech kontroly?
ladin
středa, 23. září 2009
11:36
to Pavel: Jeste mi opozdene dosla jedna vec ohledne Policky- ona ta neochota jit do specialnich piv bude asi uzce souviset se zminovanym cukrem. Pokud se z kapacitnich duvodu sype i do desitky, tak ve dvanactce uz bude cukru tolik, ze to bude na hrane znacky "Ceske pivo" a u silnejsich piv by to dale snizovalo ekonomiku vyroby, cukru uz by tam na ziskani znacky bylo moc a chutove by to taky uz poznal kazdy.
napsal(a): ladin [Odpovědět]
Malakin
pondělí, 21. září 2009
21:16
Pane Witzi, díky moc za odpovědi. Jsem ani nečekal, že se tak rozepíšete a hlavně že nám ostatním veřejně objasníte, proč bývá chuť lahvové Poličky tak proměnlivá.
Takže abych vám i já odpověděl na vaše dotazy, uvedu alespoň dva případy, kdy jsem byl s vaším lahvovým pivem nespokojen a kdy jsem si zapsal DMT:
11% Polička
DMT 20. 6. - zakoupeno a vypito tři týdny před datem spotřeby
DMT 14. 7. nebo 15. 7. - zakoupeno a vypito dva týdny před datem spotřeby
Jinak si nemyslím, že by byl problém v prodejně, v níž jsem to kupoval, tj. v nápojce v pražských Dejvicích, neb třeba s vaší 12kou jsem takové problémy nikdy neměl. Koupil jsem si ji zde např. 30. 5. (vypito ještě tentýž den, DMT 14. 6) a poté i 19. 6. (DMT 19. 6.) a ani v jednom případě jsem žádnou závadu neshledal.
Co se mé druhé otázky týče, tak na tu jste mi vlastně vůbec neodpověděl. Neptal jsem se vás totiž na možnost koupě vašeho piva přes internet, ale na možnost koupě vašich reklamních suvenýrů, resp. na absenci fotek u těchto předmětů, tj. např. fotky pivního ubrusu, sklenice apod. Zákazník chce skutečně vybírat i očima. A spoléhat se v dnešní době jenom na "smluvní odběratele", kterým je jedno, jak to či ono vypadá, tak to vidím jako velký krok zpět. Co se třeba inspirovat na webu Holby ? Nebo je nafocení několika předmětů takový problém?
Má poslední připomínka se týká odpovědí typu "na to nemáme peníze" apod. Já prostě nevěřím tomu, že byste ve vašem rozpočtu nenašli pár tisícovek např. na zhotovení informačních cedulí a jejich vyvěšení na sloupy podél průjezdu Poličkou či v okolních vesnicích, aby byl případný do Poličky zavítavší turista obeznámen s tím, že i v Poličce stojí pivovar, v němž se vaří pivo. Nebo vám snad městští úředníci házejí klacky pod nohy, neboť si myslí, že nejste dostatečně reprezentativním podnikem pro nějaké to nalákání turistů či že nejste významným zaměstnavatel místních občanů? Můžete mi to nějak vysvětlit?
P.S. V jedné z odpovědí zmiňujete jakousi prodejnu s nápoji na Praze 7, kde je k mání vaše lahvové pivo. Protože v této městské části bydlím, docela bych uvítal nějakou bližší informaci. Kdysi jsem chodíval pro vaše pivo do nápojky na Korunovační ulici, ale ta už je myslím několik let zrušena, tak to bude asi někde jinde, co? Napíšete mi to veřejně nebo si skutečně musím napsat do pivovaru, aby mi byla sdělena adresa? Co vlastně stojí za tímto zatajováním? Bojíte se snad konkurence, která by vám tuto nápojku přebrala, nebo je za tím něco jiného? Já to totiž vůbec nechápu. Když se kouknu třeba na Herolda či Chotěboř, které se samy podbízejí zákazníkům a samy jim píší na svých webech informace o tom, kdeže si mohou zakoupit či třeba jen dát jejich pivo, tak mi toto tajnůstkaření skutečně zůstává záhadou...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.09.2009 ve 17:47:09
Energetik
úterý, 22. září 2009
15:28
to Malakin: Obavam se, ze to tak bylo mysleno. Ted je na Chodym, zda je to puvodni autorova odpoved, nebo jen "upravena" prave od Chodyho Kazdopadne me na P7 nenapada nic jineho, kde by to mohli mit, sam pro to jezdim do Hromu do police.
Ňy Wom
úterý, 22. září 2009
16:06
to Malakin: Moment, a nespletl si pan Witz městské části? Pamatuji si, jak někdo před časem psal o možnosti koupit lahvovou Poličku v plné sestavě někde u Kulaťáku.
napsal(a): Ňy Wom [Odpovědět]