Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dětenice - český ráj ...

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Dětenice - český ráj ...

Dětenice - český ráj ...[p199]

Je pátek 13. července 2007 a my vyrážíme autem za kamarády do Českého ráje. Cíl naší cesty je kemp Sedmihorky. Ten již dobře známe. Po třech hodinách jízdy jsme na místě. Máme rezervovanou chatku, ubytováváme se a spěcháme na Svijanský Máz. Ten nám s nelibostí nalili do kelímku a byl strašně studený. Ale žízeň byla větší. Kopu dvě téměř na ex a jdeme za našimi známými na bowling. Tam na čepu Staropramen. Za dvě hodiny jsem vypil jednoho a těšil se do vedlejší hospůdky na Svijany. Po osmé večerní se již na mě smějí. Lahoda. Sedíme tam něco přes dvě hodiny a poté se vracíme do kempu. Jdeme ochutnat do další hospůdky vratislavského Konráda. Ten mi moc nechutnal. Byl na mě moc sladký. Unaveni jdeme spát.

Ráno nás čeká snídaně a poté přesun za kamarády do Lázní Sedmihorek. Nakupujeme nějaké koupelové směsi do vany a jede se na pivo do Malého Rohozce. Zde je otevřený jak kiosek, tak i pivovarská restaurace. Dáváme Skaláka jedenáctku, řidiči chutnají Svijanské nealko.

Pivovar Malý Rohozec
Pivovar Malý Rohozec

Jednomu chutná, druhému ne. Skalák je dobré pití. Sedáme do auta a jedeme do cíle tohoto víkendového putování. Do Dětenic.

V Dětenicích jsme za chvíli. Dle typu na internetu jdeme na parkoviště a místní výběrčí poplatků se ptáme na ubytování v soukromí. Dostáváme kontakt a ihned si domlouváme nocleh pro 4 lidi. Ubytování je na kraji Dětenic, v podkroví a k dispozici máme vše, co potřebujeme. Na osobu to vyšlo za 300 i se snídaní. Po ubytování jedeme na oběd do vedlejšího městečka Libáň. V hospodě mají poloprázdno, v nabídce pět minutek a po dotazu na větší jídelní lístek nám je stroze odpovězeno, že nic víc není, že tam mají zájezd a i na minutky se bude dlouho čekat. Odjíždíme pryč a jedeme do Jičína. Tam následuje procházka po městě a oběd. Okolo 16 hodiny se vracíme zpět do Dětenic a asi v 17 hodin jsme v pivovaru.

Zámecký pivovar Dětenice
Zámecký pivovar Dětenice

My tady byli naposledy v roce 2003 a hodně se tu změnilo. Všude je narváno a na večerní program jsou rezervace. Jdeme se podívat na zahrádku a tam nacházíme stůl bez rezervace. Coby holota si objednáváme piva, žrádlo až na později a ukecáváme šenkýře, aby nám našel volný stůl na večer. To se mu také podařilo a my se již v klidu můžeme oddávat místní středověké atmosféře a bavit se při hláškách, které vypouští šenkýři z pusy.

Zahrádka pivovaru Dětenice
Zahrádka pivovaru Dětenice

Při objednávce vody se optají, jestli do ní má naprdět bublinky, cigarety jsou ďáblovy tyčinky, pito je pivo bez piva, kafe jsou zpražený bukvice, džus jsou kozí chcanky, černé pivo jsou prsa a podobně. Člověk se opravdu baví. A to pivo. To se pije samo. Ani nevím, kolik jsem jich lupnul. Pivo se dodnes vyrábí podle receptu z 18. století vařením na otevřeném ohni.

Legenda vypráví o kouzelném pivu lásky, které loupeživému rytíři Arturovi vždy vařila nejkrásnější panna ve vesnici, když ji rytíř právě přepadl a u níž do vyjedení zásob zůstal. Pivo nechával uležet do příštího úplňku, kdy jej v hojné míře popíjel a ono mu dodávalo sílu nadlidské chuti na sex, a proto údajně páchal všechny násilnosti.

Kdekdo chtěl vlastnit recept na výrobu kouzelného nápoje. Až mocný Beneš z Dětenic Artura a jeho družinu porazil, nechal ukrutně mučit a posléze nechal svou krásnou dceru ve starém sklepě pod zdejšími hradbami pivo vařit. To byla pověst a nyní trochu historie.

První zmínka o vaření piva v Dětenicích pochází z roku 1307 za panování Beneše z Dětenic a Valdštejna. V roce 1790 byla hrabětem Clam-Gallasem postavena vedle Starého sklepa budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, a tak byla výroba piva rozšířena na 1000 hl ročně. V roce 1822 nechal baron Wessenberg přistavět sladovnu. Poslední stavební úpravy převážně na sladovně proběhly koncem 19. století za maltézských rytířů. V této době byla výroba piva zvýšena na 8000 hl ročně. V roce 1903 výstav piva dosahoval 12000 hl ročně. Po roce 1927 se spotřeba piva rok od roku zmenšovala a pohyboval se okolo 6000 hl ročně.

Dětenické zámecké pivo bylo po staletí perlou mezi českými pivy. Pak přišel rok 1948, začalo znárodňování a pozdější masové rušení mnoha pivovarů. To potkalo i dětenický pivovar v roce 1955. Od té doby pivovar chátral a pustnul až do roku 2000, kdy ho koupili noví majitelé, manželé Ondráčkovi, kteří obnovili tradiční výrobu piva.

Blíží se sedmá hodina večerní a mezi lidmi je možno zahlédnout první břišní tanečnice. Objednáváme si jídlo. Dvakrát talíř loupeživého rytíře, jedenkrát medová žebírka a jedenkrát obyčejná žebírka.

To je žrádlo …
To je žrádlo …

Nedalo se to všechno sníst a jako mnoho jiných si balíme zbytky sebou. A pak to začalo. Středověká kapela rozjíždí své hity, břišní tanečnice rozhýbe své boky na stole a vybízí hosty, aby se přidali. Jsou tací, kteří na ten stůl vylezou a řádí s nimi. Po chvíli přichází kněz a hledá mezi hosty čarodějnici. Nachází ji a jeho pomocníci ji pokládají na stůl. Úžasné představení, kdy se vyhání ďábel očistou těla a následným bičováním. Dále nás čeká pohlazení hada, kouzelník, otravný žebrák, ohňová šou a vše je prokládáno vystoupením živé hudby a tancem. Večer nám rychle utekl. Teď už to jen zaplatit 1200 Kč za dva lidi, ale ten zážitek za to opravdu stojí. Jdeme unaveně spát.

Ohnivá šou
Ohnivá šou

Ještě pár rad. Než pojedete do Dětenic, zarezervujte si stůl na večer a to do nitra pivovaru. Ne na zahrádku. Uvnitř je program bohatší, ale v létě je tam nepředstavitelné horko a zakouřeno. Je otevřeno denně od jedenácti hodin a vystoupení se nekonají v neděli a v pondělí. Levné ubytování se dá zajistit u paní na parkovišti. Nenechte si ujít exkurzi, jak do zámku, tak i do pivovaru.

Pár Medlešických piv domů
Pár Medlešických piv domů

V neděli se balíme a jedeme domů přes naše oblíbené Medlešice. Nakupujeme hromadu PET lahví a hasíme si to domů.

Ten víkend stál za to a vřele všem doporučuji návštěvu Dětenic.[Petr Melichárek] [Zobrazeno 12345x] [22. červenec 2007]
[Minipivovary] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Narmer

středa, 27. duben 2011
17:25

Narmer

V Dětenicích jsem se stavoval jedno vloni v létě a je pravda, že je to spíš turistická atrakce. Zase na druhou stranu - pivko mi moc chutnalo a jídlo, které jsem si dal (tuším se to jmenovalo Talíř zazobaného sedláka), jsem nemohl skoro ani sníst a to nikoliv z důvodu nepoživatelnosti, ale z důvodu velikosti :D Na druhou stranu - do kina a do divadla taky nechodím každý den, takže do Dětenic bych každý den taky nezavítával. Ale až zase jednou budu mít cestu kolem, rád zavítám. Vzpoměl jsem si na týpka za barem, jak zájezd nějakejch Amíků vítal pokřikováním :"Wellcome to Dětenice, prasata!" :)


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

Masakr

středa, 27. duben 2011
15:11

Už tam nikdy nepáchnu,jídlo staré ohřejvané,na půlitrech fleky po rtěnkách tak teda nevím za ty prachy:-(


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Olina

středa, 27. duben 2011
15:01

Zážitek ukrutný, protože byla neděle, tak nás personál vyhodil z restaurace po 21 hod se slovy, že toho mají za celý týden dost. jejich přihloiplé vtipkování bylo také příšerné. Vůbec nechápu, jak něco takového může vůbec fungovat. Já mám z této návštěvy dodnes otřesné vzpomínky. Když jsem hledala toaletu (personál všude zhasl, abychom vypadli) a dožadovala se světla, tak mi bylo řečeno, ať si hnáty zlámu. No hrůza. A to nás stálo 800 ,kč.


napsal(a): Olina (oli.valerie(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Melichárek

čtvrtek, 23. srpen 2007
10:35

Melichárek

Levnější ubatování jak za 250 bez snídaně v Dětenicích neseženete. Na pivovaru vydělává celá vesnice.


Adsense

17. duben 2024
22:59


posted by: Inzerce

Popelka

středa, 22. srpen 2007
19:14

Nevíte kde tam sehnat nějaky levny ubytovani tak kolem 200 za osobu?


napsal(a): Popelka [Odpovědět]

Pramech

sobota, 28. červenec 2007
09:56

Pramech

Dětenice jsou zajímavé, ale ty ceny a rádoby vtipná vulgárnost mě tedy v žádném případě neuchvátili. Prohlídka pivovaru s výkladem-poučná.


napsal(a): Pramech [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 23. červenec 2007
15:43

Rosťa

Medlešice mám taky rád. Do Dětenic už nejezdím, je to na jednu dvě návštěvy, kulturní program se příliš nemění, pivo je dobré, ale jsou i lepší, po dvou návštěvách znáš i všechny hlášky obsluhy a za jejich ceny ( a zlaťáčky máš, holoto?) si pořídím zábavy opravdu víc... Nicméně jsem rád, že to tam funguje, je to ale typická turistická atrakce...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

bobo

pondělí, 23. červenec 2007
09:33

Posledné foto sa mi páči, to zátišie :), ale na čo je v pozadí toaletný papier ? :)))))


napsal(a): bobo [Odpovědět]

LiborP

pondělí, 23. červenec 2007
08:51

LiborP

Taky obcas jezdim pres Medlesice a rad si tam koupim pivo na vecer. Bohuzel ne vzdy si vezmu svoje flasky a to je skoda. Kdyz jsem se tam zastavil naposled, tak mi ho natocili do lahve po nejake aromaticke "sracce" a jedno pivo od toho chytilo takovy neprijemny zapach a druhe se zkazilo.

Takze doporucuji vlastni lahve nebo se zeptati, zda nemaji od vody.


napsal(a): LiborP [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI