Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Čundr po jižní Moravě

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Čundr po jižní Moravě

Čundr po jižní Moravě[p267][p279][p276]

Jižní Morava je jistě velmi hezký kout naší domoviny, vyrazil jsem tam tedy s kamarádem na čundr. V plánu bylo nejen poznávání země, ale také ochutnávka vína a já, jakožto pravověrný degustátor piva, jsem navíc vytýčil na mapě několik pivních bodů, které nesmíme minout.

Pegas na brněnské ulici
Pegas na brněnské ulici

První zastávkou bylo Brno. Náležitě poučen z Pivního.infa a dalších adres jsem nasměroval naše kroky ku pivnici Pegas, řka: "Tu je naše zastávka vyvolená"! I byla. Prostředí pivnice je docela hezké a dobře rozdělené. Nikdo vás nevyhodí, když si zajdete jen na pár piv - jak jsem pozoroval, tito lidé většinou seděli blíže ke vchodu, nebo můžete postoupit hlouběji do vnútra, kde je větší soukromí. Tam se nacházejí i dvě velké varné nádoby.

Vstup - žádný vrátný
Vstup - žádný vrátný

Číšníci byli i na tak velkou restauraci (či chcete-li hospodu) docela pohotoví a na pivo se nemuselo dlouho čekat. Z výběru jsem ochutnal 3 piva: Světlý ležák, Pšeničné a Pegas Gold. Přiznám se bez mučení, že mě Pegasův ležák příliš neoslovil, tím však nechci v žádném případě naznačit, že by to bylo špatné pivo. U ležáku totiž preferuji spíše chmelovější soulad chutí. Tento je na mé gusto sladší a nemá žádnou "koncovku". Zato ho však dávají v 0,6l sklenicích.

Brněnská varna
Brněnská varna

Pšeničné mě překvapilo. Průměrný host nemá moc možností ochutnat tuto zajímavou odrůdu pivního rodokmenu. Pegasovo mi připadalo, na rozdíl od jiných, tak zvláštně sladkokyselé (nedokážu to pojmenovat), zato však osvěžující. Zlaté je 16 stupňové a s člověkem dokáže zamávat, i když ho podávají v 0,4l sklenicích. Suma sumárum, spokojenost, jen by to možná chtělo na tak velkou hospodu větší záchody. -:)

Pegasův výčep
Pegasův výčep

Dál jsme pokračovali vlakem. Výšlap čundru byl v Hustopečích, městečku nedaleko dálnice. Drželi jsem se cesty TGM, který tu vyrůstal, až v Mutěnicích jsme uhnuli a došli do Bzence. Pivně je tahle oblast zvláštní. Najdete tu např. Černou Horu (Klobouky), Kozla + G (Kobylí + Dubňany), Budvar (Vrbice), Staropramen (Mutěnice) a Litovel+Holbu (Vracov). Zdá se však, že Starobrno, Vyškov a Janáček tu kořeny příliš nezapustily.

Svatováclavská výzdoba
Svatováclavská výzdoba

Poslední zastávkou byla Olomouc a hned dva důležité body. Udělalo se pěkně a po odpoledním chození po pamětihodnostech se přihlásila ŽÍZEŇ. První přišel na řadu Svatováclavský pivovar. Nachází se nedaleko od památky UNESCO; pokud jdete od vlaku a přijdete na Horní náměstí - to je trochu "zpošika", svažuje se dolů k morovému sloupu. Od něho se dáte doprava, ulicí v nejnižším bodě náměstí, myslím že se jmenuje Riegrova, a ujdete asi 50 m a už uvidíte štít.

Vstupní chodba u sv. Václava
Vstupní chodba u sv. Václava

Svatováclavský je podobného ražení jako Pegas - myslím prostředí. V chodbě na začátku prostor i na pivo na stojáka, dál už se restaurace rozšiřuje a najdete tu i jedlíky. Před vchodem do restaurace je navíc zahrádka. A teď pozor: Už dlouho jsem nebyl tak spokojen jako tady. Obsluha byla rychlá a profesionální, jídlo - smažené olomoucké tvarůžky - bylo připraveno rychle a chutnalo moc dobře a pivo - hmm, to byla balada. Asi to bylo způsobeno i žízní, ale nepamatuju se, kdy jsem pil naposledy tak vynikající desítku. A i speciály - např. višňové, mělo taky něco do sebe, ačkoli jsem spíš klasicky konzervativní typ.

Rychle na Moritze
Rychle na Moritze

Večer pak přišel na řadu druhý důležitý bod - pivovar Moritz, který mi přivodil dilema, který z minipivovarů je lepší. Moritz je z trochu jiného soudku. Prostředí je prvorepublikově prosté a útulné - i typy sklenice byly jednoduché a zároveň prostě nádherné. Dokázal bych si tu představit jak Kafku, tak i Švejka. Ale k pivu: opět balada. Desítka měla velmi příjemně hořkou jakoby kopřivovou chuť s krásně chmelovým dozněním. Dvanáctka měla podobný charakter a já se cítil v sedmém nebi. Jen nerad jsem opouštěl hanáckou metropoli.

Posezení u Moritze
Posezení u Moritze


[Martin Cabalka] [Zobrazeno 13559x] [21. červenec 2007]
[Minipivovary] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dwarf

sobota, 21. červenec 2007
16:48

Dwarf

článek mi přijde takový strohý, možná až příliš: přišli jsme do Bzence a o pivu tam ani slovo (nebo jste snad nebyli v mini?), jen vyjmenovaná piva z okolních vesnic... a najednou Olomouc...
ale jinak asi pěkná cesta :)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Rosťa

sobota, 21. červenec 2007
11:19

Rosťa

Je teprve jedenáct a já po přečtení dostal opravdickou žízeň na kvasnicové, ale, hoši, kde ho seženu? Jsem u tchyně na Českoskalicku a nejbližší mini je až v Miletíně... Článek psal ušlechtilý člověk, s ušlechtilými koníčky a ušlechtilým náhledem a nadhledem. Díky za Tvůj článek a příště mě vemte, prosím, s sebou!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI