Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Za uherskobrodským pivem

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Za uherskobrodským pivem

Za uherskobrodským pivem[p284]

Jakmile jsem se dozvěděl, že jede máma do lázní v Luhačovicích, rozhodl jsem se, že ji poctím svou návštěvou. Blízkost Uherského Brodu přímo vybízela k vyzkoušení Zlatého havrana z restauračního pivovaru Balkán. O co míň jsem se o něm na webu dozvěděl, o to větší byla moje zvědavost. I vyrazili jsme ráno vlakem s přítelkyní a po 3 hodinách jízdy jsme vystoupili v onom městě na Slovácku.

 Balkán se blíží
Balkán se blíží

Nikdy jsem zde nebyl, ale ochotná paní v trafice, znalá místních poměrů, nám cestu bez problémů vysvětlila. Žízeň v tom vedru po čtvrthodinové cestě do kopečka nebezpečně narůstala. Toužebně očekávaná budova se před námi objevila na kraji městského parku.

Varna v Uherskobrodském mini
Varna v Uherskobrodském mini

Nálevna zpola zaplněná obědvajícími hosty, uprostřed bazének se želvami a na kraji, vedle výčepu, měděné varny. Docela útulno. Na čepu filtrovaná desítka a kvasnicová dvanáctka. Začali jsme tedy tím méně stupňovitým, jak je zvykem. Chmelově hořké pivo v tom horku jen zasyčelo. Podíval jsem se po pivním skle ke koupi. Půllitr s uchem za 130 Kč, co se dá dělat? Hned jsem si do něj nechal natočit dvanáctku (nečepují do ologovaných).

Tudy teče Zlatý Havran
Tudy teče Zlatý Havran

Ač jsem odkojený Radegastem v době, kdy byl ještě hořký, kam se hrabe na Zlatého havrana. Nerad to říkám, ale něco tak hořkého jsem v životě nepil. Zvláštní je, že mi připadal čím dál hořčí. Po druhém jsem se musel vrátit zpátky k desítce. Poobědvali jsme menu za 55,- a pospíchali k pivovaru Janáček.

Pivovar Janáček
Pivovar Janáček

Cestou městečkem jsem si všiml, že se zde jeho logo moc nevyskytuje. Spíš obligátní G,PP,BB a nedaleké Starobrno. Čas už zůstal jen na nákup lahvového piva v pivovarské prodejně. Po příjezdu do Luhačovic jsem si to ovšem vynahradil. Janáčkovou 11 a 12 jsem zneutralizoval hořkého Havrana. Chuť již nemůžu posoudit. V tom horku by mi asi chutnal i Gemer.

Rychtář chutnal
Rychtář chutnal

Cestou na kolonádu jsme narazili ještě na hlineckého Rychtáře. Abych si jejich jedenáctku nedal, když jsem ji ještě nepil. Vlezla a druhá taky. Cestou domů jsem zakoupil ještě lahvový Jarošov. Bylo mi to divné, když již deset let nevaří. Připomínal mi chutí Zlatopramen 11. Vysvětlení se nabídlo po přečtení etikety, kde byl jako výrobce uveden Drinks Union.[Mantas] [Zobrazeno 8285x] [28. červen 2007]
[Minipivovary] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

phrabina

středa, 13. únor 2008
11:52

phrabina

za poslední půlrok jsem byl Na Balkáně dvakrát a v obou případech jsem dostal pivo, které k dalšímu napití rozhodně nevybízelo. Unavené, zteplalé, kompletně zkažené špatným čepováním. V sobotu večer jsem byl také sám, kdo ho v poměrně zaplněné restauraci pil (osazenstvo většinou pod 25 se oddávalo roztodivným limonádám). Spíš jsem se zde cítil jako v pizérii nebo v kvůli hlasitému rozjásanému rádiu na pochybné diskotéce. S radostí jsem utekl na víno.


napsal(a): phrabina [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 13. únor 2008
10:13

Pro Dalibora:
V pohodě, nic se neděje, no jo giganti...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Libor

středa, 13. únor 2008
08:46

Libor

Ahoj Tomáš,
nie, nezabudol, len som nič rozumné nezistil.... Kamarátka (môj zdroj) síce skúšala, ale väčšina jej známych už v pivovare nerobí... a s novými sa nepozná. Mimochodom podľa jej informácií prebehlo zemetrasenie. Veľké kvatum ľudí "stredného kádra" vraj odišlo kvôli zlým podmienkam (nielen financie)...
Tým pádom stratila svoje zdroje, a následne aj ja. Prepáč


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 12. únor 2008
22:44

Dalibore tímto tě zdravím a děkuji za info. Pokud je pivo z minipivovaru pokaždé trošičku jiné (samozřejmě v rámci přijatelné tolerance kvality), určitě to není na jeho škodu, naopak. Co se týká té hořkosti, pokud je Zlatý Havran "ve své nejlepší formě" ještě podstatně hořčí než Lipan, tak to se mám na co těšit, to musí být dost síla! Náhodou jednotky hořkosti nevíš?
PS: Můj dotaz na tebe ohledně výroby piva Amstel pro ČR v roce 2002, už vím..jsi na mě nějak zapoměl, co?:-)


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Adsense

25. červenec 2024
15:58


posted by: Inzerce

Libor

úterý, 12. únor 2008
21:54

Libor

to Tomáš Semrád: Ja mám v poslednej dobe z Havrana zmiešané pocity.... Raz horký ako ďas (že aj Lipan môže závidieť) inokedy je tak akurát a inokedy zas nie.... Tak by som to povedal že každá várka má svoje čaro...
A Bažant? To najlepšie čo doma máme? - asi nie, poznám aj lepšie, ale človek si jednoducho niekedy vybrať nemôže.... čo je smutné...


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Tomáš Semrád

úterý, 12. únor 2008
21:39

Návštěvu uherskobrodského pivovaru Balkán a ochutnávku jeho piv jsem si dal za jeden ze svých pivních cílů roku 2008. Tak snad to vyjde.
Jinak mám dotaz, co se týká v článku popisované "abnormální" hořkosti jejich kvasnicové dvanáctky. Abych si to dokázal zcela konkrétně představit by mne zajímalo, jaká je její intenzita hořkosti v porovnání s dražíčským Lipanem? Je vyšší či menší? Díky za info.
I kdyby ale byl Zlatý Havran extrémně hořký až by se jazyk svíral, pořád lepší než Zlatý Bažant...:-), co ty na to Dalibore?


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Libor

pátek, 29. červen 2007
08:24

Libor

to Mantas
Janáčkovych štítov je v meste vcelku dosť, len treba ísť tou správnou cestou..... :-)
Havran 12kv je vynikajúce pivo - mne na ňom ide práve tá horkosť....
A Gemer? Keby ste to povedali pre 10 rokmi, tak sa urazím. Ale teraz Vám musím len smutne dať za pravdu. Ach.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Slávista

pátek, 29. červen 2007
08:14

Slávista

Jarošov se vaří v pivovaře Kutná Hora. A nedostatek log Janáčka ve městě? Nevím, kudy jsi šel po trase Balkán-Janáček, ale mně přišlo, že je jich docela dost ( byl jsem tam na jaře ). A samotný Havran? Docela dobré pivo, ale Janáček mi jede víc.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Rosťa

čtvrtek, 28. červen 2007
18:05

Rosťa

Záviděníhodný výlet... Též popsaný tak, že autor je patrně novinářem či dokonce tvůrcem beletrie v oblasti literatury faktu. Jen více těchto svodek dat! Závěr mne též zaujal. Bývaly doby, kdy na lahváči Kozel bylo psáno "Pro PU vyrábí pivovar Gambrinus" a na Primusu bylo "Pro PU vyrábí pivovar Velké Popovice". Dnes víme tzv. kulové. Takže nezbývá než poděkovat gigantům, že se alespoň přiznají, že pod názvem Jarošov ředí produkt některého z pivovarů Spojených Chlastáren, čili Drinks Jůnjon...!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI