Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní město Praha

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivní město Praha

Pivní město Praha [p232][p238][p738][p234][p235]

Velkou dávku inspirace mi byl článek od Kejny

Je mi jasné, že z této akce žádné novátorství nečiší - vsadím se, že velká většina z vás už má podobnou zkušenost za sebou, ať už v Praze, Brně nebo třeba Vídni. Praha ať už je jaká chce a ať jí milujete nebo nenávidíte, jedno jí zapřít nemůžete, a sice že nám nabízí 12-13 minipivovárků (což z ní dělá město s největším počtem pivovarů v ČR) a jednoho koncernového obra (ano, pražskou kyselku Staropramen ). Z těch maličkých tu někteří svoje pivo vaří už nějaký ten pátek, jiní jen krátce (tři nám vznikly tento rok a pokud dá bůh štěstí, další budou následovat).

Ideální začátek pro pivní pouť je v centru, kde se nachází hned několik minipivovárků velmi blízko u sebe. Dají se tak obejít doslova za odpoledne. Pivařům se v Praze vůbec žije velmi dobře, důkazem je rostoucí počet hospod s vysokým počtem výčepních kohoutů dopřávajícím nám moky z celé ČR a nejen z ní. Po pivu je poptávka, trh odpovídá, lidé se o pivo více zajímají a to je potěšitelné. Praha tedy přímo vybízí k uspořádání pivní akce a i nepivaři si najdou to své. Nemusí se však jednat pouze o pivní výpravu. Historické centrum Prahy nabízí spousty krásných památek a je přehlídkou architektonických stylů.

Organizace

Rychlá a nedostatečná. Praha vždy překvapí a domluva s lidmi, kteří mají čas a chuť zkusit nějaké to jiné pivo může být svízelná. Z původních 6ti účastníků je nakonec pouze číslo 4.

Pivní cesta je volená následovně: Novoměstský pivovar, U Fleků, Pražský Most, Strahovský Klášterní a Jihoměstský pivovar.

Datum: Vybíráme 7.8.2010 (sobota) v 10:00 (s dopoledním pitím nemáme problém) na Václavském náměstí pod koněm. Dopolední čas je zvolen hlavně proto, abychom navštívili provařené podniky v centru a to - pivovar U Fleků a Novoměstský pivovar - což bývá odpoledne zhola nemožné kvůli obrovskému množství zahraničních turistů.

Akce

Je sobota 7. srpna 2010, lije jako z konve. Vhodně se tedy oblékám a vyrážím do toho nečasu, dnes mi těch pár kapek nemůže příliš pokazit den - doufám. Něco málo před desátou dorážím na Muzeum a mířím k sv. Václavu, čekám... Krom skupiny fotekchtivých Japonců nikdo... Prší... Zatím nikdo nedorazil a to mě zaráží! Dohoda byla přeci jasná v 10:00 pod koněm. Zdvihám telefon a volám, dozvídám se věci nemilé... Ostatní účastníci tak trošku zaspali - rušný předchozí večer. Domlouváme se, že počkám v Novoměstském pivovaru a podržím flek.

Mumlaje něco o nespolehlivosti, prodírám se davy turistů skrz Václavské náměstí, hustě prší, kalhoty se mi lepí na stehna, ještě že mám nepromokavou bundu a boty s goretexem. Zahnu do Štěpánské a pak hned doprava do ulice V Jámách, no a jsem ve Vodičkově, procházím okolo Branického sklípku a už vidím Novoměstský pivovar. V dlouhé chodbě prohlížím suvenýry, na konci stojí ve vchodových dveřích židle - něco je špatně?!

Přichází číšník a oznamuje mi, že je zavřeno. Dodává: „Je sobota až od 12:30.“ Sakra moje chyba, myslel jsem, že mají od 10:00 i o víkendu. Chyba, chyba. Management onoho podniku byl natolik laskavý, že udělal polední menu od 10 - 12:30, kdy je jídlo a pivo za zvýhodněné, poloviční ceny pro nás kluky český. Ovšem jen všední dny. Opět zdvihám telefon a oznamuji smutnou skutečnost. Odcházím k Flekům. „Budu vám tam držet místo.

Historický pivovar U Fleků ...

... vrchol zahraničního turismu, turistická past zde sklapává denně... Zároveň je to, ale kus historie, ty interiéry jsou úžasné (já si vždycky vybavím filmy jako Adéla ještě nevečeřela nebo seriál Chalupáři), dělám pár fotek a už se mi sbíhají sliny...

Jdu dovnitř. U Fleků už to znám, párkrát jsem tu byl, dokonce jsem zde mohl pracovat... Vcházím na krásný dvůr a zahrádku, kde dělám další fotky. První písemné zmínky o pivovaru jsou již z roku 1499, Flekovské pivo se tu vaří 500let bez přestání, to je něco, co nemá ve střední Evropě konkurenci.

Pivo 0,4l zde vyjde na 59 Kč, což je cena značně přehnaná, ale alespoň je na podniku vidět, že je pěkně udržovaný a to je přeci dobře. Kdysi dávno ke Flekům chodil i táta, říkal, že tam pivo stálo 4 Kč, nebo spíš 4 Kčs a 10 haléřů, takže lidé většinou nechávali 5 Kčs, což nebylo za pivo zrovna málo. Vysoké ceny zůstaly, kvalita piva pravděpodobně šla dolů, jak bývá zvykem. To ovšem já posoudit ve svých 24 letech nemohu. Jak já bych rád v 70-80 letech obešel pár podniků, vypil pár kousků... Sedám si do velkého sálu, je v něm prázdno kromě staršího německého páru, tiše sedícího u piva.

Sedám si blíže k oknům (nejdříve se snažím sednout na lavici k oknu, ale nejde to, je příliš blízko stolu). Sundávám bundu – brr - je tu zima - bunda s membránou a rychlý přesun mě pěkně zapotil a pod bundou jen triko - nedobrý nápad, přichází obsluha - poroučím si pivo - obsluha na mě působí klidně a není arogantní, jak bych čekal. Za chvíli tu mám jedno Flekovské - kamarád oznamuje, že dorazí do třiceti minut, ostatní mají dorazit až hodinu.

Stříšky u Fleků
Stříšky u Fleků

Je mi jasné, že Fleky nestihnou. Piju velmi pomalu, doráží kamarád s omluvou, dáme si další Flekovské... Bohužel podnik U Fleků hodnotíme jen my dva, tudíž nám z celkového hodnocení vypadl. Německý pár si také poroučí: „Noch ein bier...

Pivo nebylo úplně špatné - jemná kávová hořkost zanechávala v puse docela příjemný pocit, navíc chuť nebyla přebitá lihem nebo jinou pachutí, ovšem nebylo příliš řízné (asi jako nějakou dobu otevřená Coca-cola), servírované trošku teplejší... Možná jsme měli zkrátka štígro, nevím, možná ten starodávný nádech udělal své a trošku naše chutě podpořil, ale pivo nám vcelku chutnalo. Obsluha také působí velmi solidně. Platíme, bereme si tácky a odcházíme na Karlák, kam mají dorazit naši opoždění (nikoli retardovaní, pozn. autora) kolegové. Cestou zabíjíme hlad lacinou bagetou.

Po chvilce konečně doráží naši kolegové a pod starým Platanem jsme konečně v kompletní sestavě. Je něco po půl dvanácté, takže se vracíme do Vodičkovy ulice, dodržet náš plán. Stále prší...

Novoměstský pivovar

Židle ve dveřích už není a tak se dostáváme dovnitř, půlka stolů má cedule rezervace. Číšník nás usazuje do místnosti položené pod varnami, stěny vymalované klasickými českými hospodskými motivy dotváří poměrně příjemnou atmosféru. Ostatní personál si posedává v přítmí stolů, povídá si nebo obědvá, pohledy příchozích je příliš nerozhází. Nechci jim křivdit, možná mají obědovou pauzu, možná si jen užívají klid předtím, než přijde bouře turistů.

Objednáváme 4x světlý ležák za 38Kč kus. Novoměstský kvasnicový ležák 11 nám přišel jako průměrné pivo. Bylo sice příjemně ochuceno kvasnicemi, ovšem chuti nevýrazné, spíše vodnatější, kvasnice jakoby zatuchlé...

Z podniku nemáme úplně nejlepší pocit, obzvláště pak z obsluhy, která se zrovna nepřetrhne, pokud z člověka „nesmrdí“ prachy. Navíc s českými hosty často nejednají pěkně, v nejhorším případě nejste ani vpuštěni dovnitř nebo jste od stolu pobídnuti k odchodu, uvolnit flek platícím Němcům či Rusům. Dáváme jedno, platíme a odcházíme.

Pauzička po Novoměstských kvasnicích, autor článku si odskočil…
Pauzička po Novoměstských kvasnicích, autor článku si odskočil…

Nyní se vracíme na Karlovo náměstí, jdeme opět okolo Fleků, pod Národním divadlem přecházíme Národní ulici a dáváme se do ulice Karolíny Světlé, která nás dovede okolo rotundy k našemu dalšímu cíli.

Pražský Most u Valšů

Tento podnik jsme zatím nikdo z nás nenavštívil a tak se na něj, alespoň já, docela těším... Horní část podniku liduprázdná. Interiér je velmi zajímavý, moderní a nápaditý, je tu spousta výrobků od nějakého uměleckého kováře, pár docela zajímavých obrazů. Vkusný, jak pro koho. Podnik je přímo propojen s divadlem U Valšů, bohužel s ním sdílí i záchodky a tak je první návštěva sociálních zařízení poměrně zmatečná.

Autor u Valšů
Autor u Valšů

Na čepu je Pražský most světlý a tmavý (45kč) a navíc Rohozec... Kdyby vás zajímala cena lahvového piva, tak 0,5l za 50Kč. Sklo malé za 130 ,velké 150. Ceny tedy napovídají, že se zde často scházejí zahraniční turisté. Sklep je plný Japonců, ale právě odchází. Venku strašně prší. Varna, ležácké tanky a další technologie je v rozlehlém sklepení a je volně k nakouknutí.

Tady se vaří Pražský most
Tady se vaří Pražský most

Dáváme si světlé pivo a souputníci něco k jídlu – údajně mají dobrou zelňačku (která možná zamávala hodnocením podniku). Pivo má tmavší barvu, docela plnou chuť a velmi výraznou hořkost - někomu chutná někomu ne... Osobně mě docela překvapilo, čekal jsem něco horšího.

Co mi však velmi vadilo, bylo čepování piva. Nejdříve z pípy do jakéhosi plastového džbánku a pak hurá do půllitru. Co to má jako být?

Od Valšů se přesouváme přes Karlův most, zdoláváme kopec k Hradu a míříme na Strahovský klášter... Celou cestu nás nepřetržitě a nemilosrdně bičuje déšť. Nepromokavá bunda začíná promokat. Potkáváme slečnu, která nám nabízí „Best beer in Prague“ (Plzeň). Směšné. Pobavilo nás to všechny a vtipy ohledně této "paní" nám vystačily skoro na celou cestu ku Strahovu. Do Strahovského Kláštera dorážíme na pokraji fyzických sil.

Klášterní pivovar Strahov

Zahrádka vzhledem k dešti nepřipadá v úvahu a volno je pouze v nekuřácké části. Kape z nás voda a my se trošku snažíme usušit si oblečení a pobýt zde co nejdéle. Z běžné produkce je nám nabídnuta kromě Jantaru a černého také IPA 16. Obsluha zde na nás udělala nejlepší dojem, protože nám nabídla pivo a popsala nám jako laikům, jak má jaké chutnat. Já neváhám a dávám IPA, to jsem na Strahově ještě neměl, a dělám dobře. Je řádně hořká a přitom ovocně lahodná s meruňkovým dojezdem. Shodujeme se, že zatím je to asi to nejušlechtilejší pivo dne. Kamarádi stíhají dát ještě Jantara.

Strahov, záchrana v podobě tepla a chutného pivečka
Strahov, záchrana v podobě tepla a chutného pivečka

Po asi dvou hodinách platíme a odcházíme. Obsluha čeká nával 100 Italů a tak nás vlastně i prosí o zaplacení, ale my už stejně chceme jít, takže nám to ani nějak zvlášť nevadí. Skáčeme na tramvaj a posléze přesedáme na metro, kde ještě jednou přestupujeme a míříme na Jižní město do té betonové džungle, co mi je domovem.

Jihoměstský pivovar ...

... je přestavěn z výměníkové stanice. Pivo zde vzniká pod dohledem zkušeného sládka pana Františka Richtera vlastnící Pivovar P.U.B. na Bulovce. Byl otevřen již v březnu 2010, ovšem nevařil vlastní pivo, pouze velmi dlouho pivo dovážel z jiných mini (Bašta ve Vrchlabí - tmavé a BON - světlé). Teď už konečně vaří a nabízí mimo jiné i výbornou pšenici.

Hodnotíme na Jižním městě
Hodnotíme na Jižním městě

Rezervaci nemáme, ale naštěstí je zde volno, sedáme a objednáváme. Já si dávám pšenici. Je výborná s ovocnými tóny banánu a vanilky, s krásně medovou barvou a chutí po kvasnicích, velmi řízná, stoupá až do nosu a je osvěžující. Pijeme i ležák, hořký a příjemný. Jihoměšťan se velmi neliší od piv nabízených na Bulovce, interiér také velmi vychází z Bulovky, navíc na pivu i na jídle je znát jistý „bavorský styl“ pana majitele.

Musím jako člověk z oboru pochválit místní kuchyň, která není vůbec špatná, jde o poměrně čistou práci, kde místní kuchař užívá hlavu a používá kvalitnější a čerstvé suroviny, na dobré úrovni jsou i polední menu - navíc za slušnou cenu.

WC je jako z kosmické lodi a dokonce zde mají i jakýsi pisoár pro borce, kteří přeberou a zvedne se jim lidově řečeno škopek.

Dáváme se do sečítání výsledků a hodnocení celého dne. Pivní pouť se blíží ke konci. Všichni se shodují na příjemně stráveném dni v zajetí zlatavého moku. Ačkoli nejsme všichni znalými pijáky piva, pražské mini byly pro nás bez rozdílu zajímavým odklonem od středoproudých mdlých pivovarů. Výsledky jsou v celku zajímavé, ale to se od tak různorodé party dalo čekat.

Ještě něco k hodnocení: Známkovalo se stylem, který všichni známe ze školních lavic, tedy 1-5 od nejlepšího výsledku až po úplný propadák. Protože jsme byli čtyři, jak se píše v úvodu, nejlepší možný výsledek mohl být 4, nejhorší 20.

Výsledky jsou kompletní
Výsledky jsou kompletní

Hodnocení a závěr

Pivo - Body - Poznámka

Jihoměstský pivovar - 5,5 - pšenice i ležák nám nejvíc chutnali

Klášterní pivovar Strahov - 6 - vynikající IPA a jantarové,poctivé

U Fleků - - nehodnoceno

Novoměstský pivovar - 9 - pivo nám přišlo takové mdlé, vodnaté s podivnou pachutí

Pražský most U Valšů - 10 - někomu chutnal, někomu méně, průměrné pivo s velkou hořkostí a největším bodovým rozkmitem

Obsluha - Body - Poznámka

Klášterní pivovar Strahov - 5 - obsluha vynikající, jako jediná řekla něco o nabízeném pivu!

U Fleků - nehodnoceno - velmi slušná obsluha

Jihoměstský pivovar - 7 – obsluha byla v pořádku, usměvavá

Pražský most U Valšů - 9 – obsluha celkem v pořádku, až na to točení piva

Novoměstský pivovar - 14 - míru příjemnosti obsluhy určují peníze, arogantní

Interiéry a exteriéry podniku - Body - Poznámka

U Fleků - nehodnoceno - interiéry i exteriéry historické, velmi krásné

Pražský most U Valšů - 7 – překvapivý vítěz, moderní interiéry, pěkný sklep

Novoměstský pivovar - 9 – malované staročeské prostředí, hezké

Jihoměstský pivovar - 10 - zajímavé originální pojetí, zapadá do okolního prostředí

Klášterní Pivovar Strahov - 13 - prostředí nekuřáckého salonu nezaujalo, takové sterilní

Někdo hodnotil s plným, nasazením, to bylo znát podle poznámek. Někdo si vystačil s poznámkou Zelí + ,že Maxi J. Tato duchaplná poznámka znamená, že tam mají dobrou zelňačku :-)

Všechny fotky z naší akce jsou k vidění zde...[Milan Mauler] [Zobrazeno 12044x] [22. srpen 2010]
[Minipivovary] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Sekal

středa, 6. říjen 2010
13:14

Sekal

Včera jsem si dal po delší době dvě v Novoměstském pivovaru. Obsluha byla sice lepší než obvykle (zatím 5 návštěv, vypito 1 pivo, 4x odchod pro naprostý nezájem obsluhy), ale pivo bylo více než hrozné. Prázdné, jakoby doslazované pivo prakticky bez chuti. Obsluha odnesla nedopité pivo poté, co jsem řekl, že už si nedám. Tmavé vypadalo jako jablečný mošt, v němž se zvedl sediment ode dna. Celkový dojem dokreslilovaly vinné sklenice - bakule na tlusté noze, co se do ní lije v horších hotelích juice. V duchu jsem obě dámy vedle litoval, nevypadaly moc na to, že by jim ten krabicák chutnal. Myslím, že už jsem s nimi měl trpělivosti dost, a celý podnik zařazuji do kolonky zbytečných.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 23. srpen 2010
19:58

Kejna

no když už jste kluci byli v Betlémské,proč jste nezaskočili tech pár kroků k medvídkům a ke kočkám? jinak prima, určitě jste se na vlastní (mokrou) kůži přesvědčili, že i v dešti se dá prožít hezký turistický den.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Adsense

22. duben 2024
11:29


posted by: Inzerce

Mauler

úterý, 24. srpen 2010
10:27

Mauler

to Kejna: No cesta byla trošku demoverze, ale U Dvou Koček a Medvídků jsme byli nedávno ... a popravdě také bylo před výplatou, takže jistě chápeš :-)


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

BCH

pondělí, 23. srpen 2010
18:47

BCH

Zajímavý článek, vhodně zvolené hodnocení. Už jsem taky navštívil cca 65 minipivovarů v ČR a opravdu pouze na Strahově mně ženská obsluha řekla (a nakonec přesně) charakteristiku jejich piva. Možná i díky tomu, ale především díky špičkovému moku z toho mého bloku 10.4.2010 (Strahov, U Medvíků, Novoměstský dům, Piv. dům) vyšel Strahov nejlépe.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Mauler

úterý, 24. srpen 2010
10:57

Mauler

to BCH: Pokud jde někdo do pivovaru, jde pravděpodobně na pivo a místní obsluha má pivo propagovat, popsat, zbožňovat ... Je to přece něco kvůli čemu tam host přišel a jistě to nikomu vadit nebude. Zdá se to jako maličkost,
ale prakticky nikde jinde nám o pivu neřekli ani prd. Bylo by fajn, kdyby si obsluhující občas sedli se Sládkem a trošku si doplnili vědomosti.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Elf

úterý, 24. srpen 2010
12:14

Elf

to Mauler: S tímto nelze než souhlasit...


napsal(a): Elf [Odpovědět]

karl2

neděle, 22. srpen 2010
18:55

bereme si tácky nebo krademe tácky ? :)


napsal(a): karl2 [Odpovědět]

karl2

neděle, 22. srpen 2010
18:59

to karl2: jinak ideálně strávený den !


napsal(a): karl2 [Odpovědět]

Mauler

neděle, 22. srpen 2010
20:31

Mauler

to karl2: s dovolením obsluhy :-)


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI