Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

4 dny ve Švýcarech I


verze pro tisk

4 dny ve Švýcarech I

4 dny ve Švýcarech I

Úvod

Léto je pryč. Po úmorně dlouhé a nebývale kruté zimě přišlo léto, doby dovolených a radovánek. Avšak jak přišlo, tak také odešlo a další zima už klepe na dveře. Listí na stromech se nám pěkně barví a opadává, venku je studený vzduch, ráno a večer mrazíky. Teď už zimu nemám toliko rád, jako tomu bylo za mých dětských let. Boby už nemám a zima tak přináší spíše splín a bolení v krku. Lyžovat také neumím, nezbývá než zimu přežít a těšit se opět na jaro. Závidím medvědům, těm sympatickým huňáčům. Prospat zimu v kutlochu, to bych si nechal líbit... Navíc podle pesimistických polských předpovědí to nemá být několik příštích let jinak. Prý za to může Golfský proud... Ropná katastrofa atd... Takže nám matička Země dá na prdel, nic jiného si ani nezasloužíme. Ale už nebudu dál bědovat. Léto nám zestárlo a já bych si chtěl to poslední babí léto, ten letní důchod, ještě trošku užít. Proto jsem se rozhodl vzít si pár dní dovolenou, šikovně si prodloužit víkend a podívat se do Švýcarska.

Švýcarsko je drahá země, co si budeme povídat, ale když na to jde člověk chytře, dá se to utáhnout. Doprava bylo v mém případě dvanáctihodinové utrpení v autobuse. Cena tam i zpět za 1700 Kč, káva zdarma, pouštějí vám Big Bang theory nebo nějaký film s Hugh Grantem. V rádiu hrají pět songů pořád dokola (polovina z toho nebožtík Majkl Jackson). Je to peklo, ale dá se přežít. Vyřídit si z domova booking hostelu také není problém a čím víc vás pojede, tím levnější to bude, za singl room si člověk vždy připlatí (tak 1000 - 1400 Kč na noc). Do báglu něco málo jídla, to nejnutnější a hurá. Nezapomeňte doklady (Švýcarsko není v Unii, ale cestovat na občanku není problém), kreditku, Franky (1FR = cca 18 Kč). Obzvláště v Německu (hned za Rozvadovem) a Rakousku jsou přísné kontroly. Když se „soudruhům“ něco nezdá, proklepnou si vás a nechají pěkně zjistit. Je to dost zdlouhavé. Zhruba ve 12:00, čtvrtek - 7. října 2010 jsme v Bernu, hlavním městě Švýcarska, je slunečno, asi tak 26 stupňů nad nulou...

Ve čtvrtek, díky dvouhodinovému spánku a tedy probdělé noci v autobuse, se věnuji hlavně vybavení ubytování, dokoupením zásob a zmapování okolí vůbec. Na pivo si čas bohužel nenacházím. Ubytován jsem v zde... Hotel či spíše hostel má velkou výhodu - je v centru a kousek od busové zastávky Bollwerk. Na Bern jsou zde výhodné ceny a ve společenské místnosti je vše potřebné k životu. Nevýhodou je diskotéka Quasimodo v suterénu - takže bordel (pátek, sobota) do 3:30 je vám zajištěn dokonale.

Pátek - Bern

Bern (francouzsky a občas anglicky Berne, italsky a rétorománsky Berna, v místním švýcarskoněmeckém dialektu, bernštině Bärn) je hlavní město Švýcarska a kantonu Bern. Centrální historické město má asi 130 000 obyvatel, ale v celém Bernu žije asi 350 000 Švýcarů. Bern byl založen roku 1191 na skalním výběžku nad prudkou řekou Aare v podhůří Bernských Alp. V 14. – 16. století dosáhl Bern své největší slávy.[1]

Teď vám město popíši vlastními slovy. Pro staré město jsou typické řadové středověké domy s podloubím. Podloubí jsou charakteristickým znakem Bernu, je jich tu prý okolo 6km, to je nejvíc na světě. Vzniklo již dávno ve středověku. Důvod byl jednoduchý. Lidé se při nákupech nechtěli vystavovat rozmarům počasí – dešti a větru… Z podloubí ve starém městě se stala dokonalá síť obchodů se vším možným. Útulné krámky s cukrovinkami, čerstvými květy, vínem… Vůně linoucí se z řeznictví - to vše má své kouzlo. Restaurace mají v podloubích sezení a lidé zde vysedávají dlouho do večera.

Dalším znakem jsou převislé střechy s velkým počtem podkrovních okének a typickými komíny. Okna jsou hranatá a zpravidla s okenicemi (frčí zelené, červené), často s barevným kvítím. Barva domů je tu dle mého trošku nešťastně volená, a sice taková pískovo-šedá, někdy až trošku do zelena. Město tak získává stereotypní vzhled, ale stejně si ho zamilujete. Lidé jsou zde velmi vstřícní, rádi vám pomohou a jsou velmi jazykově nadáni – velká většina mluví německy i anglicky, také je tu velké množství „Francouzů“. Je to dáno tím, že Švýcarsko má hned několik oficiálních řečí: němčinu, italštinu a francouzštinu - například „merci“ zde uslyšíte častěji nežli „danke“.

Typické staré město v Bernu
Typické staré město v Bernu

Památky

Bern se dá považovat za město medvědů. Medvědi jsou zde všude, na vlajce a znaku města, na znacích místních pivovarů, domech, sochách, obrazech i v názvu města samotného. Mají tu živé chlupáče… Medvědy tu zkrátka mají rádi a patří tak nějak k historii.

Jednou z nejvýznamnějších památek města je dominanta Bernu – katedrála Das Berner Münster, jedna z nejkrásnějších gotických katedrál ve Švýcarsku. Bohužel její věž se stále opravuje a tak jí vizáž kazí šedivé plachty a lešení. Z věže vysoké něco okolo 100m jsou za jasného počasí dobře viditelné Bernské Alpy. Vstup stojí 4FR. Zbytek katedrály je možné si prohlédnout zdarma. Konají se zde koncerty atd…http://www.bernermuenster.ch/sites/bm_index.html ">[2] U katedrály se též nachází hezký park s výhledem na řeku Aare s možností posezení a občerstvení.

Další velmi známou památkou je brána, zvonice a Orloj zároveň – Zytglogge, kde se každou hodinu ukazují postavičky tančící na typické švýcarské písně. Proti tomu Pražskému je to však pouze slabý odvárek. K největším stavbám Bernu patří Bundeshaus (budova Spolkového parlamentu), podobný spíše paláci, dostavěný roku 1902.

Bernský orloj
Bernský orloj

Doprava po městě i mimo něj

Ve městě jezdí tramvaje (červené po městě, modré jezdí např. do Worb Dorfu, což je několik kilometrů za městem), trolejbusy a autobusy. Nadvláda trolejbusů a tramvají je díky šetrnému Švýcarskému přístupu k životnímu prostředí a dělá tak centrum mnohem snesitelnější pro jeho obyvatele a návštěvníky. Vydat se z města můžete také z Bernského vlakového nádraží, které trošku připomíná obchodní dům nebo letiště. Vše tu jezdí velmi přesně, o všem jste přehledně informováni na infotabulích. Lístky si koupíte v automatu na ulici. Je to velmi jednoduché na dotekové obrazovce si zvolíte odkud - kam, zaplatíte (kreditkou, hotovostí), vypadne vám lístek a můžete jet.

Hodně místních se přemisťuje na kole. Jezdí tak hlavně do práce a kola jsou zde k vidění úplně všude, zájem je také o skútry a motorky.

Kola jsou všude
Kola jsou všude

Nákupy, ceny a další místa vhodná k navštívení

Švýcarské potraviny jsou velmi kvalitní, ale také dost drahé. Nejlevnější je nakupovat v obyčejných marketech jako je např. COOP. Pozor v neděli mají (téměř) všude zavřeno. Švýcaři mají kvalitní čokoládu, výborné mléčné výrobky, pečivo, uzeniny... Na tržištích na konci ulice Marketgasse (nebo na začátku, jak chcete) směrem od Zytglogge, za druhou branou jsou běžně trhy, které stojí jistě za návštěvu. Dá se zde sehnat převážně čerstvé ovoce a zelenina, houby, klobásky, sýry atd... Vše prvotřídní domácí kvality. Košíček jahod, borůvek nebo angreštu (250g) stojí okolo 4FR. Ceny v Marketu: minerálka 1,5l - 1,2Fr, jablečný mošt 1,5l - 2FR, sýry výsek 250g od 3,5 - 6FR, chléb obyč. okolo 1,2FR, bio chléb oříškový, dýňový okolo 3FR, párek wurstů 2,6FR, obyč. piva ve většině marketů – Cardinal, Heineken, Carlsberg, Striker, FeldScholsschen okolo 1,9FR. Lepší piva v rozmezí 2 - 5FR. Dají se zde běžně sehnat piva německá, francouzská, anglická.

Trh v Bernu
Trh v Bernu

Co se dalších památek a zajímavostí týče, Bern je město muzeí (nejsou nijak drahá), jsou zde divadla (dokonce i loutková), ZOO, botanická zahrada (vstup zdarma), spousty parků (hlavně pak u řeky Aare), kde se nabízí příjemná procházka. Dům a muzeum Alberta Einsteina, který zde pobýval a vymyslel teorii relativity. Zbytky městského opevnění, např. bašta Blut Turm (krvavá věž). Naproti pod mostem Lorrainebrucke se nachází starý zavřený pivovar R. Gassner. Krásná středověká radnice nebo stařičké městské lékárny (Apotheke).

Středověká radnice
Středověká radnice

Další zajímavostí jsou kašny. Bern jich má okolo stovky, část z nich je napájena důmyslným rozvodem vody pod náměstím, jak je to vidět třeba na Kramgasse. Mezi nejznámější kašny patří např. pojídač dětí - The Kindlifresserbrunnen nebo socha medvěda ve zbroji s praporem.

The Kindlifresserbrunnen
The Kindlifresserbrunnen

Další turistickou atrakcí je Bärengraben - medvědí jáma. Medvědi se zde těší velké oblibě turistů i místních, ovšem výběh medvědů byl nevyhovující, tak medvědům časem vznikl větší výběh hned na stráni k řece Aare. Nedávno se také narodila medvíďata a tak je na co se dívat. Hned u oné medvědí jámy se nachází první objekt našeho pivního zájmu.


Altes Tram Depot

Logo

Restaurace a minipivovar Altes TramDepot společně s prodejnou suvenýrů, kioskem a informacemi pro turisty. Asi nejznámější minipivovar v Bernu, najdeme jej v ulici Grosser Muristalden 6 poblíž Bärengraben (tak mě napadá pivovar a medvědí jáma to by nemuselo dobře skončit). Jak již název napovídá, pivovar je v budově bývalé tramvajové vozovny. Kapacita restaurace a dvou zahrádek (terasy a biergarten) je 500 lidí. Terasa se pyšní tím, že má nejhezčí výhled na staré město v Bernu.

Altes Tramdepot a medvědí jáma
Altes Tramdepot a medvědí jáma

Varny jsou umístěné v restauraci, okolo nich se nachází pivní bar, pěkně blízko pípě. Pivo se zde vaří před zákazníky 2-3x týdně s láskou a bez chemických přísad (chlebová vůně je zde zřetelně cítit). Pivo nabízejí v točené i lahvové podobě. Ročně vaří asi 1000hl piva. Pivovarskou techniku zde mají vyrobenou od Rakouské firmy Salm, která sídlí ve Vídni a je špičkou ve svém oboru. Pivovar vaří stále tři dvanáctky a to typu: Waizen, Märzen, Helles… plus občas nějaký ten speciálek.

Varny a nabídka piva
Varny a nabídka piva

Pivo 5dcl (náš půllitr) zde vyjde cca na 7 franků (140 Kč - fíha, to je cena). Dále je možná ochutnávka za 10 franků od každého piva 2 dcl. Pivo si můžete zakoupit i v 5l soudcích nebo v dárkových lahvích 2l. Dále je možná 20ti minutová exkurze do zázemí pivovárku, kterou je možné si domluvit od pondělí do pátku (10:00-17:30). Provádí se pouze v němčině. Pro skupinu 5 - 20 lidí stojí 45 franků. Byl jsem sám, takže to pro mě ztrácí smysl. Otevírací doba v létě od 10:00 v zimě od 11:00 a vždy do 0:30 ráno

Na návštěvu Altes Tramdepotu jsem si vybral pátek 13:15. Venku je zataženo, ale přesto usedám na Biergarten, protože neodolám krásnému výhledu na město. Obsluha doráží za chviličku, příjemná blond dívka mluví směsicí francouzštiny a němčiny s bernským dialektem, ale na objednávce není co pokazit. Dávám si Weizen do půllitru. Chvíli čekám, pivko už se nese. Musím platit hned (důvod je vám asi jasný - zahrádka - i zde jsou tací, co berou roha bez placení, no a při té ceně...)

Waizen Altes Tramdepot a vyhlídka na starý Bern
Waizen Altes Tramdepot a vyhlídka na starý Bern

Pivo ve vysoké smyslně tvarované sklenici láká k napití. Barvu má zlatohnědou nebo dalo by se říct do bronzova. Je nefiltrované, voní po ovoci a chmelu. Chuť si vás podmaní a budete chtít další a další doušek. Nejdříve se zdá pšenička trošku sladší s hořkým zakončením, není příliš nasycená a tak se dobře pije. Po dalším lačném hltání se objevuje bylinná hořkost a lehká kyselost. Velmi mi chutná. Co se gastronomie týče, můžete si dát třeba párek s hranolky. Nic pro mě. Po zahrádce pobíhají vrabčáci a neustále hledají drobky. Tito ptáčci vám budou dělat společnost všude, kam se ve Švýcarsku vydáte, zkrátka a dobře se jim zde daří.

Informace pro sběratele: pivní sklo je ve Švýcarsku levnější než pivo samotné - např. zde vám ho na baru prodají za 5CHF (necelá strokoruna).

Příště navštívíme mj. pivovar Felsenau a Egger



[Milan Mauler] [Zobrazeno 8185x] [24. říjen 2010]
[Pivo ve světě] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Weetek

pondělí, 25. říjen 2010
10:54

Weetek

Nechci se mejlit, ale mám pocit, že momentálně je Tramdepot v Bernu nejen minipivovarem nejpopulárnějším, ale taky jediným. Jinak moc hezký cestopis, mám odtamtud podobné příjemné zkušenosti.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Mauler

pondělí, 25. říjen 2010
11:53

Mauler

to Weetek: Než jsem odjel do Bernu, pilně jsem Googlil ... A krom Felsanau ( s výstavem okolo 8 000Hl, rozhodně neřadí mezi minipivovary ).
Je tu ještě jeden maličký - na který nezbyl čas a tak vlastně ani nevím jak se to tam má nebo nemá. http://www.wabraeu.ch/index2.html
.Po toulkách po městě jsem také narazil na dva již nefungující pivovary, oba jsou u řeky(R.Gassner a druhý nějak na K...Klosterei nebo tak nějak).
---------------------------------
Zpráva byla upravena 25.10.2010 ve 16:10:24


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Adsense

29. březen 2024
02:36


posted by: Inzerce

Weetek

pondělí, 25. říjen 2010
13:37

Weetek

to Mauler: Heršvec, to je teda pro mě novinka. A mrzí mě, že jsem během své návštěvy o něm netušil. V adrese je totiž namísto klíčového slůvka Bern uvedeno "Wabern", ačkoliv podle mapy je kousek od krásné zoo, kterou jsem tenkrát nevynechal. Tak třeba zase příště :-)


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Energetik

pondělí, 25. říjen 2010
08:18

Energetik

Moc pěkný článek! Takhle si nějak představuju zápisky z cest ;) Všechny důležité a užitečné informace jsou tu pěkně pohromadě a když to má i takový hezký pivní závěr, tak nezbývá než se tešit na další pokračování! Jen tak dál a díky!


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Mauler

pondělí, 25. říjen 2010
11:21

Mauler

to Energetik: Není zač. Já, děkuji za příjemné reakce. Druhá část je rozhodně, více zaměřená na pivo samotné.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 25.10.2010 ve 11:22:59


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI