Rastal

ico rss feedico rss valid
Přidej na Seznam

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě [p822]

Co udělat předem?

Na začátek velmi cenná rada. Pokud se chystáte navštívit tento podnik , udělejte si rezervaci! Vaše úsilí jinak může skončit tím, že se svěšenou hlavou vrátíte na vlak a to by byla přeci škoda! V Ústí podnik zažívá obrovský boom, který zatím nebere konce, za večer padne i na 6 hl světlého Mazla. Časem se klientela možná ustálí, ale zatím je rezervace nutností a to i v době obědů, nejen na večer. Rezervaci jsem dělal ve středu na sobotu a bylo to akorát (např. vJihoměstském pivovaru v Praze už žádají rezervace týden dopředu). Dále doporučuji sjednat si exkurzi, nás se ujímá příjemná a usměvavá paní podsládková Martina Valterová – předchozí dohoda je nutná, komunikace je bez problémů – exkurzi domlouváme na 13:00.

Popis

Podnik najdeme v Klášterní ulici nedaleko vlakového nádraží, díky nové fasádě přímo září… Napadá mě ošklivé přirovnání zdravého zubu uprostřed zkaženého chrupu… Logo restaurace je také velmi líbivé - chlapec se džbánem piva táhnoucí dívku někam do pryč (ale džbán je plný, takže do hospody asi ne). Budova nezapře svou hostinskou minulost, kdysi zde býval hostinec U Hüblů, později U Mádrů… Restaurace je v přízemí, nad ní se nalézají až do podkroví hotelové pokoje. Před dveřmi nás vítá cedule s denní nabídkou (do oka mi hned padá vrabec s knedlíkem a zelím za příjemnou cenu). Nemeškáme a vcházíme dovnitř. Dvanáctá hodina se totiž blíží a to je čas naší rezervace, navíc na jídlo a pivo máme jen něco přes hodinu.

Z ulice podnik trošku opticky klame, uvnitř nás však zaskočí svou rozlehlostí. Projdeme delší chodbou a vcházíme do velkého sálu s barem, pípou, varnami, po pravé straně se nachází výdejní okna do kuchyně. Když se budeme držet po pravé straně u zdi, dojdeme k toaletám (velmi čisté nutno říci) a vchodu do chystané zahrádky. Za varnami je další podélná místnost s lavicemi (takové soukromé boxové sezení) a za ní se nachází poměrně maličký nekuřácký salonek, který poskytuje značně soukromější atmosféru. Členitost restaurace celkově vidíme jako pozitivum. Chvíli si to užíváme, rozhlížíme se, čmucháme kolem a děláme fotky. Poté zaskakuji za obsluhou a ptám se na naší rezervaci. Za chviličku jsme usazeni v nekuřáckém salonku. Působí prázdně, ale není tomu tak. Všechny stoly jsou rezervované a tak někteří příchozí mají zkrátka smůlu a já jsem v duchu rád, že jsem s rezervací neváhal.

Sál s varnou
Sál s varnou

Obsluha byla velmi milá, vše bez problémů a dlouhého čekání. Rozhlížíme se po lokále, prostředí je příjemné, všechno působí nově a přesto tradičně. Celý podnik je vkusně vyzdoben obrazy a pivovarskými suvenýry (historické pivní láhve, pípy, narážečky - výzdobu navrhoval pan Petr Žižkovský). Pochválit musíme reklamní materiály - tácky, jídelní lístek, vše je vkusně zpracované a jistě to stálo mnoho úsilí i peněz. Výběr ze stálého jídelního lístku nepůsobí úplně všedně a nabízí staročeské speciality jako guláš z volské tlamy, telecí líčka atd… Krom stálého jídelního lístku si můžete vybrat z denního menu za výhodnější ceny (70-80 Kč, polévka 15 Kč).

Hotovka
Hotovka

Objednáváme Mazla a jídlo. U stálého jídelního lístku je třeba pochválit originální pojetí staročeské kuchyně snoubící se s moderní gastronomií. Když si vezmeme, jak se u nás většinou vaří minutky na tisíc způsobů - dochuceno šťávou z prášku + mražená nebo sterilizovaná zelenina, jako obloha obligátní oschlý plátek okurky a rajčete - můžeme místní kuchyni označit jako luxusní. Denní menu odpovídá spíše klasickému závodnímu stravování, malé výtky by se našly, ale dojem byl celkově dobrý.

Degustace piva

Nejprve přichází Mazel - světlý nefiltrovaný ležák (12°) - pivo je plné s výraznou chutí po chmelu, hořkost převažuje, je velmi dobře pitelné a osvěžující. Oba si u něj dokážeme představit dobře strávený večer. Jen ta pěna by mohla déle držet - padala opravdu bleskovou rychlostí (cca za minutu).

Druhé pivo - Vojtěch Jantar - polotmavé pivo bavorského typu (opět dvanáctka) - je chuťově spíše do sladka s karamelovým ocasem. Ovšem pivo bylo na náš vkus málo nasycené a podáno trošku teplejší – ke dnu se to zlepšovalo (nebo jsme my ochabovali). Nebylo špatné, ale vracíme se k Mazlovi, který nám prostě zachutnal více.

Na vánoce se chystá polotmavá 14 - Ústečan. Ceny piva 29 Kč / 19 Kč malé. Sklo nelogované.

Pivo na Rychtě
Pivo na Rychtě

Exkurze

Ústecké pivo nám navodilo usměvavou náladu a tak se s tvářičkami do červena, lesklýma očkama a plným močovým měchýřem vydáváme na asi 35minutovou exkurzi. Sejde se více zájemců celkem asi 7 - 8 človíčků (např. Val). Jako první míříme po schodech nad restauraci, kde se nachází prostorná a výkonná vzduchotechnika (vzduch v restauraci je čistý i v kuřáckých prostorech). Rekonstrukce objektu se z 60% hradila z Evropského fondu pro regionální rozvoj, trvala 1 rok, během kterého byla k původnímu objektu dostavěna dvě patra. Vedle vzduchotechniky se v samostatné místnosti nalézá šrotovník a pytle se sladem (cítit je intenzivní vůně). Vedle v komůrce sídlí zásobník s teplou vodou. Padají otázky na původ sladu, chmele a vody - tak vězte, že chmel je brán od společnosti Bohemia Hop a.s., slad ze soukromé sladovny vMšených lázních – Bavorský z Německa. Voda se užívá místníústecká.

Vyjíždíme výtahem do podkroví, kde probíhá prohlídka hotelových pokojů. Pokoje jsou moderní a se vším, co můžete potřebovat (Wi-Fi, LCD televize, po náročném večeru v restauraci se hodí i postel). Je tady bezbariérový přístup a čistota. Pokoje mají i jednolůžkové (cena 1000 Kč/noc; dvoulůžkový za 1600 Kč). Kapacita je 27 lůžek. Co více si přát. Interiéry chodeb dolaďoval pan Petr Žižkovský a najdeme zde spousty zajímavých obrazů s tématikou ústecka, pivovarství atd…

Scházíme do restaurace na chystanou zahrádku. Ta působí velmi pěkně, bude fungovat pouze za tepla, i když horkovzdušné lampy nás nechávali chvíli na pochybách (podle slov paní sládkové si je tu pouze zapomněla stavební firma). Je zde k vidění původní portál staré restaurace a spoustu maleb s pivními a ústeckými motivy.

Budoucí zahrádka
Budoucí zahrádka

Přecházíme k varně. Výrobu zprostředkovala firma B-kontakt, jedná se o 2 x 10 hl, uvnitř je nerezová, zvenčí měděná, vyhřívaný plášť, odpusť kondenzační páry, kompresorem je pak mladina hnána do sklepa, kde se chladí a čerpá do kvasných tanků.

Scházíme do sklepa
Scházíme do sklepa

Po strmých schodech přecházíme do sklepa samotného. Je plný různých zákoutí, kde se člověk musí hrbit a připadá si trošku jako krtek v noře. Je to důkaz toho, že zde byl každičký metr využit - nachází se tu kompresor, sklad, chladiče na vodu a v hlavní místnosti dva kvasné tanky o objemu 20 hl a čtyři ležácké tanky o objemu také 20 hl. Vaří se čtyřikrát týdně.

Paní podsládková
Paní podsládková

Dále zde najdeme chlazení a myčku sudů (sudové jsou tmavé Mutějovice ), místní pivo se točí z tanků. Jako chladicí box slouží původní sklep z 19. století, který ovšem není moc prostorný. Na závěr padá pár slov o Heinekenu (asi je vám jasné jaká slova to mohla být) a nám nezbývá než se rozloučit a spěchat na vlak do Mostu (o tom příště...).

Na konec lze říci, že podnik určitě doporučujeme. Je to důvod, proč se do Ústí podívat, místo kde se dá dobře najíst i napít, utratit nějakou tu korunku a navíc se setkat s příjemnými lidmi. Dej bůh štěstí a ať vám vydrží taková masová návštěvnost, jakou máte nyní. Poctivá práce se vyplatí.[Milan Mauler] [Zobrazeno 7311x] [30. listopad 2010]
[Minipivovary] [comments: 28] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

pátek, 31. prosinec 2010
19:32

Jana

Včera jsme -v rámci předsilvestrovského výletu, jehož součástí bylo i vyzkoušení nové lanovky na Větruši- navštívili konečně tento pivovárek. (Při mé předchozí návštěvě Ústí byla ještě na dveřích cedule "Stavba, zákaz vstupu".) Vzhledem ke zde uvedeným informacím jsme si místo předem rezervovali. Bohužel, právě v rezervaci místa spočíval jediný zádrhel (nepočítám-li, že nebyly už všechny hotovky-leč kdo pozdě chodí...). Rezervace byla provedena do části nekuřácké, ovšem obsluha nás vedla do kuřácké. Ústecký včerejší smog a ještě k tomu zahulená hospoda, tak to nebylo nic pro mne. nakonec se vše vyřešilo, místo se po chvíli našlo. A teď už mohu jen chválit. Ochutnali jsme všechna místní piva- světlou 12°Mazla, jantarovou 12°Vojtěcha, polotmavého 14° vánočního Ústečana i polotmavou 13°novoroční- a shodli se na tom, že nejvíce nám oběma chutnal Vojtěch. Tak jsme si dali repete. Jídla byla maxiporce, tak pro velké borce. :-) Děkujeme panu Pavlovi R. za krátkou exkurzi po pivovárku a tímto jej zdravíme. Určitě jsme tam nebyli naposled.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Tomáš H.

úterý, 28. prosinec 2010
21:25

Tomáš H.

ještě jednou si dovolím napsat komentář:
moc děkuji pí. podsládkové Martině Valterové, že si dne 28.12.2010 udělala čas v jejím dosti nabitém časovém programu a provedla nás do zázemí minipivovaru, mí kamarádi ze středoškolských let byli nadšeni a prohlídku si pochvalovali a nejen ji, ale hlavně chválili pivečko, ať už světlého Mazla a nebo poté jantarového Vojtěcha...
Moc tímto děkuji a přeji do dalších dnů jen to nejlepší a i nadále vařte pivo s láskou a mazlivostí :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.12.2010 ve 21:26:29


napsal(a): Tomáš H. [Odpovědět]

Adsense

22. březen 2019
14:34


posted by: Inzerce

Tomáš H.

neděle, 19. prosinec 2010
18:44

Tomáš H.

velmi podařená a pěkná recenze na minipivovar Na Rychtě..
když mohu, velmi rád tam zajdu posedět, ať už se známými nebo prostě jen tak a vychutnat si dobré řízné pivečko..
a ten vánoční speciál se povedl, ale víc jak 2 kousky bych raději nedoporučoval, ale to už je na každém....
takže všem z pivovaru přeji jen to dobré, spokojené hosty a vařte i nadále tak vymazlené pivo jako doteď....


napsal(a): Tomáš H. [Odpovědět]

Marek

sobota, 18. prosinec 2010
19:35

Pěkný článek, příjemná diskuze a opravdu nádherná hospůdka kolem níž často chodím. Ještě sem nenavštívil, ale polepším se.


napsal(a): Marek (turrkman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Kozel 14

pondělí, 6. prosinec 2010
14:52

Pěkný, čtivý a po naší včerejší návštěvě můžu konstatovat že i výstižný článek.(Snad jen že trvanlivost pěny U Mazla byla určitě delší než v autorově případě)Prostředí pěkné, obsluha příkladná, kvalita nabízených
prodůktů rovněž.A speciální díky (a pozdrav)paní podsládkové Valterové za její neplánované věnování času pětici zvědavců a příjemnou prohlíku zázemí
včetně ochutnávky Ústečana.Jeví se velmi podařený, ale ve větším množství
bude asi trochu nebezpečný...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

rené

středa, 1. prosinec 2010
06:32

Rene

Nevím, ale 2 ks spilek 4ks tanků 20hl a vaření 4x týdně vychází ležení ani týden a to máme ještě 2 druhy piva, a jak to přes ty dvě spilky dostanou ( ty 4ři vary)No, něco tu nesedí.......


napsal(a): rené [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
07:46

to rené:
Dobrý den, vaříme už od konce srpna, takže zásoba vždy je.Do jednoho kvasného tanku se vejde 20hl.Várka je 10 hl.Takže 2 várky do jednoho kvasného tanku.Věřte, že určitě dobu ležení nešidíme, příkladem je Vojtěch, který před 14 dni dotočil a na další se čekalo do pondělka.Raději bez piva, než zkrátit dobu ležení....:o)))


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

rené

středa, 1. prosinec 2010
08:45

Rene

to Martina Valterová: Dobrá, spilky jakš takš, 12-ka prokvasí za týden-je to o teplotě.Ale těch tanků potřebujete alespń 6ks.A to je na teoretické ležení 21 dnů , prakticky 14 dní(protože těžko jak mi to dojde tam nedám mladé pivo ze spilky).Kdo vám navrhoval celkovou technologii, když vám dal k 2spilkám jenom 4 tanky?


napsal(a): rené [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
09:42

Mauler

to rené: obávám se, že na další ležácké tanky již není místo, možná je to tak proto. Zdravím paní Martinu doufám, že se k vám brzo podíváme.
Můžete napsat něco o tom vánočním pivu co se chystá?


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:33

to Mauler:
Já Vás také zdravím:o))
Je fakt, že v ten den se sešla na exkurzi úplnou náhodu velice milá skupinka lidí.Krom pánů, kteří zde o pivárku píší, také zdejší přispěvovatel Val s přítelkyní(doufám, že se neztratili na mnou navrženém výletě na Vrkočské vodopády)a také p.Brynda, z chmelařského institutu v Žatci.Ten nám poradil a dodal sazenice chmele, které na už jaře budou krášlit zahrádku.
K Vánočnímu speciálu.jedná se o 14%, také polotmavé pivo.Už teď je velmi příjemné a to mu zbýva ještě 20 dní, než se pustí do světa...Obávám se, že bude velmi zrádné...Chová se nenápadně, jemně, příjemně hořce, pitelně.Ale ten alkohol v něm zkrátka je :o)


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

VozechV

středa, 1. prosinec 2010
09:49

VozechV

to rené: Ať počítám, jak počítám, tak jeden tank (vezmu-li nějakých 5 hl denně vytočených) je vyčepován za cca 4-5 dní. 1 tank je na Vojtěcha, Z 1 tanku se čepuje, pivo zraje ve dvou tancích. Suduji-li do tanků pivo hned po dočepování, tak máme dobu ležení Mazla cca 2 týdny. A kde zraje Votěch po dobu čepování z jeho tanku je mi úplnou záhadou, leda, že by Vojtěch nebyl čepován z tanku, ale ze sudů.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 1. prosinec 2010
10:01

jiri.kana

to VozechV:Na webu pivovaru se píše o šesti ležáckých tancích. A nečepují pivo třeba z nějakého jiného tanku, než z ležáckého?


ICQ: 242044630

napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

VozechV

středa, 1. prosinec 2010
10:13

VozechV

to jiri.kana: Vycházel jsem z informací zde uvedených. Ano na jejich webu se píše o 6 tancích + další dva přetlačné z kterých se čepuje.
Pak je to v pořádku a omlouvám se. Měl jsem jíti rovnou na jejich web.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
10:30

Mauler

to VozechV: ve článku je psáno o vybavení sklepa ... Tam je 6 tanků, ale dva jsou kvasné ... Pokud si vše dobře pamatuji. Přetlačné tanky jsou tedy asi v restauraci jen jsem je neviděl -nevadí-.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:00

to rené:
Jsou zde 2 x kvasné tanky po 20 HL, 4 x ležácké po 20 HL, 4 x přetlačné po 10 HL.Pivo po uležení přetláčíme do PT, odkud jde na výčep....Vojtěcha jsme také stáčeli do kegů, abychom neblokovali PT(to byla ta první várka, nevěděli jsme jak půjde)


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

rené

čtvrtek, 2. prosinec 2010
10:03

Rene

to Martina Valterová: pak je to OK, když se nespěchá tak se s tím dá dělat slušné pivo.Je to o tom, že by Vám měli "pisálkové" nechat udělat "cenzuru" svého výtvoru.Určitě by jste to v tomto provedení nepustila.Ať se daří a DEJ BŮH ŠTĚSTÍ.


napsal(a): rené [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 2. prosinec 2010
10:27

Chody

to rené:
Kdyby "pisálkové" dávali své výtvory "k přečtení", tak bychom se také nemuseli žádného článku dočkat, alespoň ne v aktuální podobě...

K případné opravě tu slouží diskuse a je dobře, že ji zde s námi paní Valterová vede. Tímto jí děkuji.

Někde mají připomínky, ale mlčí či se o tom baví pivovarští v zákulisí, což si myslím není dobře...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

rené

čtvrtek, 2. prosinec 2010
11:41

Rene

to Chody: Dobrá, beru i když v dnešní době e-mailů a Facebooků se aktualita spozdí ..no dáš podmínku , že zítra to hodíš sem, a do té doby může dotyčný poslat připomínky.Podobně to funguje i v obchodních vztazích, ale jinak máš pravdu, lepší něco, nežli nic a nebo po půl roce.


napsal(a): rené [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:16

to Chody:
Však přeci o nic nejde, každý se může mýlit a je dobře, že je zde možnost vše uvést na pravou míru :o).Je fakt, že exkurze byla delší(o vzduchotechniku a pokoje - to byla menší protekce)a pánové spěchali na vlak do Mostu.Ale určitě není problém vše zopakovat a pečlivě(třeba pak už u piva)provést korekturu.A samozřejmě bude vítán každý, kdo bude mít zájem si prohlédnout pivovárek a ochutnat naše piva.Ráda si udělám čas


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Mauler

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:47

Mauler

to Martina Valterová: Děkujeme, to je ten přístup kvůli kterému se rádi znovu do ústí podíváme! Náš článek není žádná prezentace podniku, ale reálný pohled dvou téměř laiků kteří si udělali výlet do Ústecka a něco o tom napsali, dali si s tím práci (článek vyladěný do poslední pídě se sládkem to už přeci není ono). Lehké je kritizovat, horší je tvořit. Asi tak.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
20:07

to Mauler:
Doufám, že na Vánoční ležák si zajedete....A je fakt, že posléze využijete i pohostinství hotelu.Ráda vás uvidím


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 30. listopad 2010
22:20

CzechBeerMan

Díky Milane za propagaci kraje kde mám své srdce ..... jsem
zas...ný severočeský patriot . Na Rychtě jsem se stavil dnes pro nějaké fotky pro anglický pivní časopis "Cheers", a pokecal jsem se sládkem a podsládkouvou. Cítím se tam dobře ! Mají už na čepu jantarového Vojtěcha 12% extr. , a prý za týden prásknou na stoly i nějaký vánoční speciál .... tak se všichni pomazlete ! A držte si klobouky ...


Jegorič

úterý, 30. listopad 2010
21:15

jegoric

Není slad spíš ze Mšena (okr. Mělník) než ze Mšeného-lázní?


napsal(a): Jegorič [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:09

to rené: to Jegorič:
Ano.je to sladovna Mšeno. http://www.sladovnamseno.cz/


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
20:41

Mauler

to Martina Valterová: Ale, jak jsme přišli na ty lázně ? :o
To si s kolegou zapisovatelem vyřídím :-)


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
21:11

to Mauler:
No, nedivila bych se, kdybych v tom měla malinko prsty i já....přiznám se, že mi malinko Mšené Lázně a Mšeno splývalo dohromady :o)))


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Wikass

čtvrtek, 2. prosinec 2010
16:59

Wikass

to Martina Valterová:
Díky za krytí, ale je pravda, že zapisovatel by se také měl věnovat funkci ověřovatele... Však my si to s Milanem zítra vyříkáme (u piva... jak jinak)


napsal(a): Wikass [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:24

to Wikass:
Tak na jednu chybičku bych ještě upozornila :o)
Plynové lampy tam nenechala stavební firma, ale firma, která organizovala zahájení a měla je venku ve stanech.My tam opravdu lampy mít nebudeme, už kvůli chmelu, který tam je zasazen.To bychom ho přes zimu pěkně zbláznili.Musí hezky spinkat


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]


Navštivte nás na InstagramuReklama na PI