Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě

Minipivovary v Ústeckém kraji II: Pivovar Na Rychtě [p822]

Co udělat předem?

Na začátek velmi cenná rada. Pokud se chystáte navštívit tento podnik , udělejte si rezervaci! Vaše úsilí jinak může skončit tím, že se svěšenou hlavou vrátíte na vlak a to by byla přeci škoda! V Ústí podnik zažívá obrovský boom, který zatím nebere konce, za večer padne i na 6 hl světlého Mazla. Časem se klientela možná ustálí, ale zatím je rezervace nutností a to i v době obědů, nejen na večer. Rezervaci jsem dělal ve středu na sobotu a bylo to akorát (např. v Jihoměstském pivovaru v Praze už žádají rezervace týden dopředu). Dále doporučuji sjednat si exkurzi, nás se ujímá příjemná a usměvavá paní podsládková Martina Valterová – předchozí dohoda je nutná, komunikace je bez problémů – exkurzi domlouváme na 13:00.

Popis

Podnik najdeme v Klášterní ulici nedaleko vlakového nádraží, díky nové fasádě přímo září… Napadá mě ošklivé přirovnání zdravého zubu uprostřed zkaženého chrupu… Logo restaurace je také velmi líbivé - chlapec se džbánem piva táhnoucí dívku někam do pryč (ale džbán je plný, takže do hospody asi ne). Budova nezapře svou hostinskou minulost, kdysi zde býval hostinec U Hüblů, později U Mádrů… Restaurace je v přízemí, nad ní se nalézají až do podkroví hotelové pokoje. Před dveřmi nás vítá cedule s denní nabídkou (do oka mi hned padá vrabec s knedlíkem a zelím za příjemnou cenu). Nemeškáme a vcházíme dovnitř. Dvanáctá hodina se totiž blíží a to je čas naší rezervace, navíc na jídlo a pivo máme jen něco přes hodinu.

Z ulice podnik trošku opticky klame, uvnitř nás však zaskočí svou rozlehlostí. Projdeme delší chodbou a vcházíme do velkého sálu s barem, pípou, varnami, po pravé straně se nachází výdejní okna do kuchyně. Když se budeme držet po pravé straně u zdi, dojdeme k toaletám (velmi čisté nutno říci) a vchodu do chystané zahrádky. Za varnami je další podélná místnost s lavicemi (takové soukromé boxové sezení) a za ní se nachází poměrně maličký nekuřácký salonek, který poskytuje značně soukromější atmosféru. Členitost restaurace celkově vidíme jako pozitivum. Chvíli si to užíváme, rozhlížíme se, čmucháme kolem a děláme fotky. Poté zaskakuji za obsluhou a ptám se na naší rezervaci. Za chviličku jsme usazeni v nekuřáckém salonku. Působí prázdně, ale není tomu tak. Všechny stoly jsou rezervované a tak někteří příchozí mají zkrátka smůlu a já jsem v duchu rád, že jsem s rezervací neváhal.

Sál s varnou
Sál s varnou

Obsluha byla velmi milá, vše bez problémů a dlouhého čekání. Rozhlížíme se po lokále, prostředí je příjemné, všechno působí nově a přesto tradičně. Celý podnik je vkusně vyzdoben obrazy a pivovarskými suvenýry (historické pivní láhve, pípy, narážečky - výzdobu navrhoval pan Petr Žižkovský). Pochválit musíme reklamní materiály - tácky, jídelní lístek, vše je vkusně zpracované a jistě to stálo mnoho úsilí i peněz. Výběr ze stálého jídelního lístku nepůsobí úplně všedně a nabízí staročeské speciality jako guláš z volské tlamy, telecí líčka atd… Krom stálého jídelního lístku si můžete vybrat z denního menu za výhodnější ceny (70-80 Kč, polévka 15 Kč).

Hotovka
Hotovka

Objednáváme Mazla a jídlo. U stálého jídelního lístku je třeba pochválit originální pojetí staročeské kuchyně snoubící se s moderní gastronomií. Když si vezmeme, jak se u nás většinou vaří minutky na tisíc způsobů - dochuceno šťávou z prášku + mražená nebo sterilizovaná zelenina, jako obloha obligátní oschlý plátek okurky a rajčete - můžeme místní kuchyni označit jako luxusní. Denní menu odpovídá spíše klasickému závodnímu stravování, malé výtky by se našly, ale dojem byl celkově dobrý.

Degustace piva

Nejprve přichází Mazel - světlý nefiltrovaný ležák (12°) - pivo je plné s výraznou chutí po chmelu, hořkost převažuje, je velmi dobře pitelné a osvěžující. Oba si u něj dokážeme představit dobře strávený večer. Jen ta pěna by mohla déle držet - padala opravdu bleskovou rychlostí (cca za minutu).

Druhé pivo - Vojtěch Jantar - polotmavé pivo bavorského typu (opět dvanáctka) - je chuťově spíše do sladka s karamelovým ocasem. Ovšem pivo bylo na náš vkus málo nasycené a podáno trošku teplejší – ke dnu se to zlepšovalo (nebo jsme my ochabovali). Nebylo špatné, ale vracíme se k Mazlovi, který nám prostě zachutnal více.

Na vánoce se chystá polotmavá 14 - Ústečan. Ceny piva 29 Kč / 19 Kč malé. Sklo nelogované.

Pivo na Rychtě
Pivo na Rychtě

Exkurze

Ústecké pivo nám navodilo usměvavou náladu a tak se s tvářičkami do červena, lesklýma očkama a plným močovým měchýřem vydáváme na asi 35minutovou exkurzi. Sejde se více zájemců celkem asi 7 - 8 človíčků (např. Val). Jako první míříme po schodech nad restauraci, kde se nachází prostorná a výkonná vzduchotechnika (vzduch v restauraci je čistý i v kuřáckých prostorech). Rekonstrukce objektu se z 60% hradila z Evropského fondu pro regionální rozvoj, trvala 1 rok, během kterého byla k původnímu objektu dostavěna dvě patra. Vedle vzduchotechniky se v samostatné místnosti nalézá šrotovník a pytle se sladem (cítit je intenzivní vůně). Vedle v komůrce sídlí zásobník s teplou vodou. Padají otázky na původ sladu, chmele a vody - tak vězte, že chmel je brán od společnosti Bohemia Hop a.s., slad ze soukromé sladovny v Mšených lázních – Bavorský z Německa. Voda se užívá místní ústecká.

Vyjíždíme výtahem do podkroví, kde probíhá prohlídka hotelových pokojů. Pokoje jsou moderní a se vším, co můžete potřebovat (Wi-Fi, LCD televize, po náročném večeru v restauraci se hodí i postel). Je tady bezbariérový přístup a čistota. Pokoje mají i jednolůžkové (cena 1000 Kč/noc; dvoulůžkový za 1600 Kč). Kapacita je 27 lůžek. Co více si přát. Interiéry chodeb dolaďoval pan Petr Žižkovský a najdeme zde spousty zajímavých obrazů s tématikou ústecka, pivovarství atd…

Scházíme do restaurace na chystanou zahrádku. Ta působí velmi pěkně, bude fungovat pouze za tepla, i když horkovzdušné lampy nás nechávali chvíli na pochybách (podle slov paní sládkové si je tu pouze zapomněla stavební firma). Je zde k vidění původní portál staré restaurace a spoustu maleb s pivními a ústeckými motivy.

Budoucí zahrádka
Budoucí zahrádka

Přecházíme k varně. Výrobu zprostředkovala firma B-kontakt, jedná se o 2 x 10 hl, uvnitř je nerezová, zvenčí měděná, vyhřívaný plášť, odpusť kondenzační páry, kompresorem je pak mladina hnána do sklepa, kde se chladí a čerpá do kvasných tanků.

Scházíme do sklepa
Scházíme do sklepa

Po strmých schodech přecházíme do sklepa samotného. Je plný různých zákoutí, kde se člověk musí hrbit a připadá si trošku jako krtek v noře. Je to důkaz toho, že zde byl každičký metr využit - nachází se tu kompresor, sklad, chladiče na vodu a v hlavní místnosti dva kvasné tanky o objemu 20 hl a čtyři ležácké tanky o objemu také 20 hl. Vaří se čtyřikrát týdně.

Paní podsládková
Paní podsládková

Dále zde najdeme chlazení a myčku sudů (sudové jsou tmavé Mutějovice ), místní pivo se točí z tanků. Jako chladicí box slouží původní sklep z 19. století, který ovšem není moc prostorný. Na závěr padá pár slov o Heinekenu (asi je vám jasné jaká slova to mohla být) a nám nezbývá než se rozloučit a spěchat na vlak do Mostu (o tom příště...).

Na konec lze říci, že podnik určitě doporučujeme. Je to důvod, proč se do Ústí podívat, místo kde se dá dobře najíst i napít, utratit nějakou tu korunku a navíc se setkat s příjemnými lidmi. Dej bůh štěstí a ať vám vydrží taková masová návštěvnost, jakou máte nyní. Poctivá práce se vyplatí.[Milan Mauler] [Zobrazeno 9428x] [30. listopad 2010]
[Minipivovary] [comments: 28] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jana

pátek, 31. prosinec 2010
19:32

Jana

Včera jsme -v rámci předsilvestrovského výletu, jehož součástí bylo i vyzkoušení nové lanovky na Větruši- navštívili konečně tento pivovárek. (Při mé předchozí návštěvě Ústí byla ještě na dveřích cedule "Stavba, zákaz vstupu".) Vzhledem ke zde uvedeným informacím jsme si místo předem rezervovali. Bohužel, právě v rezervaci místa spočíval jediný zádrhel (nepočítám-li, že nebyly už všechny hotovky-leč kdo pozdě chodí...). Rezervace byla provedena do části nekuřácké, ovšem obsluha nás vedla do kuřácké. Ústecký včerejší smog a ještě k tomu zahulená hospoda, tak to nebylo nic pro mne. nakonec se vše vyřešilo, místo se po chvíli našlo. A teď už mohu jen chválit. Ochutnali jsme všechna místní piva- světlou 12°Mazla, jantarovou 12°Vojtěcha, polotmavého 14° vánočního Ústečana i polotmavou 13°novoroční- a shodli se na tom, že nejvíce nám oběma chutnal Vojtěch. Tak jsme si dali repete. Jídla byla maxiporce, tak pro velké borce. :-) Děkujeme panu Pavlovi R. za krátkou exkurzi po pivovárku a tímto jej zdravíme. Určitě jsme tam nebyli naposled.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Tomáš H.

úterý, 28. prosinec 2010
21:25

Tomáš H.

ještě jednou si dovolím napsat komentář:
moc děkuji pí. podsládkové Martině Valterové, že si dne 28.12.2010 udělala čas v jejím dosti nabitém časovém programu a provedla nás do zázemí minipivovaru, mí kamarádi ze středoškolských let byli nadšeni a prohlídku si pochvalovali a nejen ji, ale hlavně chválili pivečko, ať už světlého Mazla a nebo poté jantarového Vojtěcha...
Moc tímto děkuji a přeji do dalších dnů jen to nejlepší a i nadále vařte pivo s láskou a mazlivostí :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.12.2010 ve 21:26:29


napsal(a): Tomáš H. [Odpovědět]

Adsense

3. prosinec 2023
15:11


posted by: Inzerce

Tomáš H.

neděle, 19. prosinec 2010
18:44

Tomáš H.

velmi podařená a pěkná recenze na minipivovar Na Rychtě..
když mohu, velmi rád tam zajdu posedět, ať už se známými nebo prostě jen tak a vychutnat si dobré řízné pivečko..
a ten vánoční speciál se povedl, ale víc jak 2 kousky bych raději nedoporučoval, ale to už je na každém....
takže všem z pivovaru přeji jen to dobré, spokojené hosty a vařte i nadále tak vymazlené pivo jako doteď....


napsal(a): Tomáš H. [Odpovědět]

Marek

sobota, 18. prosinec 2010
19:35

Pěkný článek, příjemná diskuze a opravdu nádherná hospůdka kolem níž často chodím. Ještě sem nenavštívil, ale polepším se.


napsal(a): Marek (turrkman(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Kozel 14

pondělí, 6. prosinec 2010
14:52

Pěkný,čtivý a po naší včerejší návštěvě můžu konstatovat že i výstižný článek.(Snad jen že trvanlivost pěny U Mazla byla určitě delší než v autorově případě)Prostředí pěkné,obsluha příkladná,kvalita nabízených
prodůktů rovněž.A speciální díky (a pozdrav)paní podsládkové Valterové za její neplánované věnování času pětici zvědavců a příjemnou prohlíku zázemí
včetně ochutnávky Ústečana.Jeví se velmi podařený,ale ve větším množství
bude asi trochu nebezpečný...


napsal(a): Kozel 14 [Odpovědět]

rené

středa, 1. prosinec 2010
06:32

Rene

Nevím,ale 2 ks spilek 4ks tanků 20hl a vaření 4x týdně vychází ležení ani týden a to máme ještě 2 druhy piva, a jak to přes ty dvě spilky dostanou ( ty 4ři vary)No, něco tu nesedí.......


napsal(a): rené [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
07:46

to rené:
Dobrý den,vaříme už od konce srpna,takže zásoba vždy je.Do jednoho kvasného tanku se vejde 20hl.Várka je 10 hl.Takže 2 várky do jednoho kvasného tanku.Věřte,že určitě dobu ležení nešidíme,příkladem je Vojtěch,který před 14 dni dotočil a na další se čekalo do pondělka.Raději bez piva,než zkrátit dobu ležení....:o)))


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

rené

středa, 1. prosinec 2010
08:45

Rene

to Martina Valterová: Dobrá, spilky jakš takš, 12-ka prokvasí za týden-je to o teplotě.Ale těch tanků potřebujete alespń 6ks.A to je na teoretické ležení 21 dnů ,prakticky 14 dní(protože těžko jak mi to dojde tam nedám mladé pivo ze spilky).Kdo vám navrhoval celkovou technologii, když vám dal k 2spilkám jenom 4 tanky?


napsal(a): rené [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
09:42

Mauler

to rené: obávám se, že na další ležácké tanky již není místo, možná je to tak proto. Zdravím paní Martinu doufám, že se k vám brzo podíváme.
Můžete napsat něco o tom vánočním pivu co se chystá?


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:33

to Mauler:
Já Vás také zdravím:o))
Je fakt,že v ten den se sešla na exkurzi úplnou náhodu velice milá skupinka lidí.Krom pánů,kteří zde o pivárku píší, také zdejší přispěvovatel Val s přítelkyní(doufám,že se neztratili na mnou navrženém výletě na Vrkočské vodopády)a také p.Brynda,z chmelařského institutu v Žatci.Ten nám poradil a dodal sazenice chmele,které na už jaře budou krášlit zahrádku.
K Vánočnímu speciálu.jedná se o 14%,také polotmavé pivo.Už teď je velmi příjemné a to mu zbýva ještě 20 dní,než se pustí do světa...Obávám se,že bude velmi zrádné...Chová se nenápadně,jemně,příjemně hořce,pitelně.Ale ten alkohol v něm zkrátka je :o)


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

VozechV

středa, 1. prosinec 2010
09:49

VozechV

to rené: Ať počítám, jak počítám, tak jeden tank (vezmu-li nějakých 5 hl denně vytočených) je vyčepován za cca 4-5 dní. 1 tank je na Vojtěcha, Z 1 tanku se čepuje, pivo zraje ve dvou tancích. Suduji-li do tanků pivo hned po dočepování, tak máme dobu ležení Mazla cca 2 týdny. A kde zraje Votěch po dobu čepování z jeho tanku je mi úplnou záhadou, leda, že by Vojtěch nebyl čepován z tanku, ale ze sudů.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 1. prosinec 2010
10:01

jiri.kana

to VozechV:Na webu pivovaru se píše o šesti ležáckých tancích. A nečepují pivo třeba z nějakého jiného tanku, než z ležáckého?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

VozechV

středa, 1. prosinec 2010
10:13

VozechV

to jiri.kana: Vycházel jsem z informací zde uvedených. Ano na jejich webu se píše o 6 tancích + další dva přetlačné z kterých se čepuje.
Pak je to v pořádku a omlouvám se. Měl jsem jíti rovnou na jejich web.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
10:30

Mauler

to VozechV: ve článku je psáno o vybavení sklepa ... Tam je 6 tanků, ale dva jsou kvasné ... Pokud si vše dobře pamatuji. Přetlačné tanky jsou tedy asi v restauraci jen jsem je neviděl -nevadí-.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:00

to rené:
Jsou zde 2 x kvasné tanky po 20 HL,4 x ležácké po 20 HL,4 x přetlačné po 10 HL.Pivo po uležení přetláčíme do PT,odkud jde na výčep....Vojtěcha jsme také stáčeli do kegů,abychom neblokovali PT(to byla ta první várka,nevěděli jsme jak půjde)


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

rené

čtvrtek, 2. prosinec 2010
10:03

Rene

to Martina Valterová: pak je to OK, když se nespěchá tak se s tím dá dělat slušné pivo.Je to o tom, že by Vám měli "pisálkové" nechat udělat "cenzuru" svého výtvoru.Určitě by jste to v tomto provedení nepustila.Ať se daří a DEJ BŮH ŠTĚSTÍ.


napsal(a): rené [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 2. prosinec 2010
10:27

Chody

to rené:
Kdyby "pisálkové" dávali své výtvory "k přečtení", tak bychom se také nemuseli žádného článku dočkat, alespoň ne v aktuální podobě...

K případné opravě tu slouží diskuse a je dobře, že ji zde s námi paní Valterová vede. Tímto jí děkuji.

Někde mají připomínky, ale mlčí či se o tom baví pivovarští v zákulisí, což si myslím není dobře...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

rené

čtvrtek, 2. prosinec 2010
11:41

Rene

to Chody: Dobrá,beru i když v dnešní době e-mailů a Facebooků se aktualita spozdí ..no dáš podmínku ,že zítra to hodíš sem, a do té doby může dotyčný poslat připomínky.Podobně to funguje i v obchodních vztazích, ale jinak máš pravdu, lepší něco, nežli nic a nebo po půl roce.


napsal(a): rené [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:16

to Chody:
Však přeci o nic nejde,každý se může mýlit a je dobře,že je zde možnost vše uvést na pravou míru :o).Je fakt,že exkurze byla delší(o vzduchotechniku a pokoje - to byla menší protekce)a pánové spěchali na vlak do Mostu.Ale určitě není problém vše zopakovat a pečlivě(třeba pak už u piva)provést korekturu.A samozřejmě bude vítán každý,kdo bude mít zájem si prohlédnout pivovárek a ochutnat naše piva.Ráda si udělám čas


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Mauler

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:47

Mauler

to Martina Valterová: Děkujeme, to je ten přístup kvůli kterému se rádi znovu do ústí podíváme! Náš článek není žádná prezentace podniku, ale reálný pohled dvou téměř laiků kteří si udělali výlet do Ústecka a něco o tom napsali, dali si s tím práci (článek vyladěný do poslední pídě se sládkem to už přeci není ono). Lehké je kritizovat, horší je tvořit. Asi tak.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
20:07

to Mauler:
Doufám,že na Vánoční ležák si zajedete....A je fakt,že posléze využijete i pohostinství hotelu.Ráda vás uvidím


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

CzechBeerMan

úterý, 30. listopad 2010
22:20

CzechBeerMan

Díky Milane za propagaci kraje kde mám své srdce ..... jsem
zas...ný severočeský patriot . Na Rychtě jsem se stavil dnes pro nějaké fotky pro anglický pivní časopis "Cheers", a pokecal jsem se sládkem a podsládkouvou. Cítím se tam dobře ! Mají už na čepu jantarového Vojtěcha 12% extr. , a prý za týden prásknou na stoly i nějaký vánoční speciál .... tak se všichni pomazlete ! A držte si klobouky ...


Jegorič

úterý, 30. listopad 2010
21:15

jegoric

Není slad spíš ze Mšena (okr. Mělník) než ze Mšeného-lázní?


napsal(a): Jegorič [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
20:09

to rené: to Jegorič:
Ano.je to sladovna Mšeno. http://www.sladovnamseno.cz/


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Mauler

středa, 1. prosinec 2010
20:41

Mauler

to Martina Valterová: Ale, jak jsme přišli na ty lázně ? :o
To si s kolegou zapisovatelem vyřídím :-)


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]

Martina Valterová

středa, 1. prosinec 2010
21:11

to Mauler:
No,nedivila bych se,kdybych v tom měla malinko prsty i já....přiznám se,že mi malinko Mšené Lázně a Mšeno splývalo dohromady :o)))


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Wikass

čtvrtek, 2. prosinec 2010
16:59

Wikass

to Martina Valterová:
Díky za krytí, ale je pravda, že zapisovatel by se také měl věnovat funkci ověřovatele... Však my si to s Milanem zítra vyříkáme (u piva... jak jinak)


napsal(a): Wikass [Odpovědět]

Martina Valterová

čtvrtek, 2. prosinec 2010
17:24

to Wikass:
Tak na jednu chybičku bych ještě upozornila :o)
Plynové lampy tam nenechala stavební firma,ale firma,která organizovala zahájení a měla je venku ve stanech.My tam opravdu lampy mít nebudeme,už kvůli chmelu,který tam je zasazen.To bychom ho přes zimu pěkně zbláznili.Musí hezky spinkat


napsal(a): Martina Valterová (Martina.Valterova(a)seznam.cz) [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI