Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Štiřínská stodola

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Štiřínská stodola

Štiřínská stodola [p777]

V sobotu 3. července jsme navštívili nově otevřený štiřínský minipivovar, nazývaný též Štiřínská stodola , který byl oficiálně otevřen 24. června a vaří pivo pod značkou Magnát. Pivovar se nachází mezi Kamenicí a Velkými Popovicemi a je tedy dobře dostupný autem i na kole, z Prahy dokonce i autobusem. Celý objekt, kde se kromě pivovaru nachází i hotel a restaurace a kde se často konají různé svatby a firemní večírky, prošel nákladnou rekonstrukcí a známky předchozího stavu lze vidět v podstatě jen v několika cedulích s Velkopopovickým Kozlem. Točí se však pouze a výhradně Magnát a i zbylé reklamní materiály popovické velkovýrobny budou zanedlouho patřit minulosti.

Výčep zahrádky
Výčep zahrádky

Hned po vstupu člověka přivítá příjemná, přesto však lehce opuštěně vypadající zahrádka. Tento můj dojem byl zřejmě způsoben poměrně malým počtem stolů a pustým trávníkem s osamoceným stromkem. Zajímavostí je, že zahrádka ma svůj vlastní čtyřkohoutový výčep spolu s nabídkou zmrzlin, utopenců apod., kde se platí přímo hotově a je určený pro všechny, kteří jdou "jen tak kolem na jedno". Praktické řešení. Jídlo a nápoje si lze samozřejmě také nechat přinést z restaurace.

Vchod do restaurace
Vchod do restaurace

Usedáme pod slunečník a začínáme ochutnávat. Nabídka piv je bohatá, celkem cca deset druhů včetně např. medového, nakuřovaného a několika druhů ovocných piv, což je na začínající pivovar jistě neobvyklé. Světlá dvanáctka s poněkud tmavší barvou a slabým řízem (což přičítám pobytu piva v trubkách) měla výraznou, přesto však jaksi nedoladěnou chuť bez osobitosti a s nevýrazným dozvukem. Pšeničná dvanáctka nádherně voněla, chuť byla velmi příjemná, osvěžující, převážně jemně kyselá s lehkým banánovým dozvukem. Bohužel měla menší říz, než by se na pšenici slušelo (že by opět trubky?). Celkově však nejlepší pivo dne.

Pšenice
Pšenice

Medová dvanáctka byla stejně medová jako většina ostatních piv toho názvu, to jest med byl zastoupen slabě ve vůni, v chuti se nijak výrazně neprojevil. Dobré pivo, ale nic co by člověka dojmulo. Světlá jednáctka – jednalo se bohužel o nejhorší pivo dne s nevýraznou chutí a celkovou prázdnotou. Dále byla ten den na čepu tmavá třináctka a polotmavá čtrnáctka, ty jsme však neochutnávali. Řidiči a abstinenti mají možnost potěšit se nealko pivem. Ovocná piva vyráběná stejným postupem jako všechna ostatní v republice se narážejí až večer, takže snad někdy příště.

Chutná
Chutná

Po čtyřech pivech v červencovém dusnu byla ta pravá chvíle dát si něco k jídlu. Jídelní lístek nabízí běžné produkty typu řízků, špízu, nějaké té ryby apod., na své si přijdou i vegetariáni. Nic světoborného, ale pokud člověk není snob, dokáže si vybrat. Jídlo samotné bylo... rozporuplné. Tatarák s topinkami lahodil nejen chuti, ale stylem servírování i oku strávníka, tady jednoznačně plus. Ovšem vepřový špíz se slaninou a cibulí s polosyrovým masem a po okrajích talíře studenými bramborami (spolu s jednodušše identifikovatelným zvukem z kuchyně neklamný znak ohřívání v mikrovlnce) byl opravdovým, a za cenu 150,- rozhodně nezaslouženým, zklamáním.

Tatarák
Tatarák

Po jídle jsme nakoukli do interiéru, který nenadchne ani neurazí. Restaurace disponuje nekuřáckým salonkem a dětským koutem. V hlavním prostoru se nachází i výstavka reklamních a upomínkových předmětů. Za jednotnou cenu 100,- si lze zakoupit různé tvary skla s logem Magnáta (jen pozor, ať nedostanete ošoupanou sklenici), za 250,- keramický půllitr. Logo štiřínského pivovaru je výtvarně krásně řešené, jen nebýt toho neštastně zvoleného (nechci říct okopírovaného) sloganu "Skutečné pivo".

Varna
Varna

Uvnitř restaurace je zabudovaná varna, kde jsem měl to štěstí zastihnout podsládka pana Jana Přitasila, čerstvého maturanta z Podskalské. Pohodový mladý muž ochotně odpovídal na moje všetečné otázky, za což mu děkuji. Technologie pro pivo Magnát je celá z dílen Josefa Krýsla, který také zajišťuje veškeré suroviny včetně kvasnic jak pro spodní, tak i svrchní kvašení. Vaří se klasicky dvourmutově, chmelí se výhradně granulovaným Žateckým poloraným červeňákem a Premiantem. Varna je dvouhektolitrová, do prostoru uzavíratelných spilek a vertikálních ležáckých tanků jsme nebyli vpuštěni. Když jsem se podivoval nad množstvím druhů piv, bylo mi panem Přitasilem řečeno, že se jedná o "startovní" nabídku a časem by se měl sortiment ustálit na čtyřech pěti druzích plus příležitostně nějaký ten speciálek.

Pan podsládek
Pan podsládek

Jak zhodnotit nový minipivovarský přírůstek? Pivo za v dnešní době neuvěřitelných 23,- bylo dobré, byť ho chce ještě krapet doladit, prostředí klidné a pohodlné, obsluha profesionální o ochotná, jen to jídlo poněkud kazilo dojem. Celkově tedy příjemně strávené odpoledne. Štiřínský pivovar si ve svých začátcích rozhodně nedělá ostudu a bude-li pokračovat v nastaveném trendu, vždy se k pivu Magnát rád vrátím.

Pivo Magnát
Pivo Magnát


[Jiří Navrátil] [Zobrazeno 12299x] [6. červenec 2010]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

val

úterý, 8. únor 2011
16:28

val

Zkušenost z letošního roku: Kvalita piva a jídla šla nahoru, obsluha a amtosféra místa prudce poklesla. K pivu Magnát se rád vrátím, do Štiřína však raději ne.


napsal(a): val [Odpovědět]

Jana

úterý, 8. únor 2011
18:10

Jana

to val:
U Magnáta jsme byli v sobotu na obědě a byli jsme spokojeni. Oproti minulé návštěvě (v létě) se opravdu kvalita piva zlepšila. Možná to bude i výměnou sládka. :-) Obsluha byla svižná, jídlo vynikající. Jediné, co by bylo možno vytknout je to, že nekuřácká část byla zadána pro uzavřenou společnost a zbývala pro příchozí jen ta kuřácká. Ovšem vzhledem k tomu, že návštěvníci z větší části byli rodiny s dětmi, tak se tam snad vůbec nekouřilo. Víc mně osobně vadilo dost nahlas puštěné rádio.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
21:56


posted by: Inzerce

jana

středa, 7. červenec 2010
16:41

Jana

Tak já to překopíruju ze 6.7. ještě sem, když se vede diskuse zde a ne na "Magnátovi".
Zlákána popisem, jsem se dnes do štiřínské Stodoly vypravila ochutnat Magnáta. Pravda, na cyklovýlet to dnes nevypadalo ideálně (a taky nebylo), ale co by člověk neudělal pro "vědecké" důvody. V deštivém počasí byla zahrádka oficielně zavřená (otvírací doba je prý podle počasí)a byla jsem odkázána na restauraci. Poté však, co výčepní, který tam rovnal zboží do mrazáku, zaregistroval zablácenou osobu v pláštěnce s neméně zabláceným kolem, prohlásil :"Chcete jenom pivo?" a začal točit.
Popis toho, co je kde na čepu, zde již bylo řečeno. Tmavé pivo mi nechutná a 14°jsem si na kole přece jen netroufla dát, zejména proto, že mi na cyklostezky nadále přešla chuť a byla jsem odkázána na hlavní silnici. Takže ostatní, dle mého hodnocení : světlý ležák - lehce nahořklý, neurazí, ale ani nenadchne, jak se tu říká. Prostě, takové osvěžující pivo, na které ale zapomenete. Pšenice ovšem byla vynikající! ano, je hutnější, ale nemá chybu. Dovoluji si ji zařadit mezi českou špičku (na Matušku sice nemá, ale i tak díky sládkovi). na sládka jsem se samozřejmě také zeptala- jmenuje se pan Salač a vařil (prý-jistě to servírka nevěděla) dříve ve Staropramenu.


napsal(a): jana [Odpovědět]

Energetik

středa, 7. červenec 2010
14:00

Energetik

Okolo pivovaru jsme projížděli plánovitě v neděli 4. července. Pivo jsem si bral jen do PETky a to světlou dvanáctku, která, jak autor praví, byla trochu tmavší. Chuťově mi přišla zajímavá, ale né tím, že bych byl nějak nadšen, ale že jsem si nemohl pomoct a cítil tam jakoby jahodové podtóny. Rozhodně zajímavé, nikterak rušivé, ale mám radši jiný standard. Celkově ale pivo hodnotím jako velmi dobré a jak se říká, těch deset kousků bych klidně dal. Každopádně si neodpustím, že oproti v ten den okoštovanému Vítkovi z Prčice to bylo o stupínek horší.

Prostředí se mi jinak moc líbilo, zahrádka a samostatný výčep je výborný nápad... tak snad to vydrží a ať se novému minipivovaru daří!


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Kaacz

středa, 7. červenec 2010
19:54

to Energetik:
zajimavé .. já dnes ochutnal Vítek z Prčice (nic moc, taková chmelová limonáda, dobrá na cyklovýlet) a následný Magnát polotmavý byl výýýbornýýý .. :-)


napsal(a): Kaacz (nemam(a)nikde.cz) [Odpovědět]

Energetik

čtvrtek, 8. červenec 2010
07:38

Energetik

to Kaacz: Já měl Magnáta světlého, ale právě víc inklinoval k polotmavým parametrům :-) Každopádně s Vítkem se asi neshodneme, já na něj právě koukal jako na lehčí a dobře pitelné osvěžující pivko. Velkou plnost bych v té jedenáctce nehledal, počkejme si na dvanáctku :-)


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

Mauler

středa, 7. červenec 2010
12:45

Mauler

To jsme si tam vyrazily úplně ve stejnou dobu,řekl bych...
Jen já v tom vedru jel na kole z jižáku.Celou dobu jsem prakticky trávil na zahrádce...To tmavé nebylo špatné-takovej hustej Stoutek,Pšenice mi taky asi zakoštovala nejlíp,akorát opravdu nebyla moc řízná a na pšenici trošku taková hutná,barva a vůně supr.K jídlu jsem dal jen hermoš,kterej jsem dostal na plastu(na zahradním výčepu)a nejspíš nebyl místní výroby,spíše polotovar z obchodu,avšak proleželej dobře.Prostředí se mi fakt celkem líbilo a určitě tam ještě zajdu.


ICQ: 330508936

napsal(a): Mauler [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI