Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Za pivem na akademickou půdu

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Za pivem na akademickou půdu

Za pivem na akademickou půdu[p236]

Jako pražan, jehož prapraprapradědek byl z Ruzyně, která tehdy Prahou nebyla, tedy i tak jako skutečně kovanej pražskej Pepik, protože následující předkové z mužské strany byly všichni z Prahy (prababičky byly všechny z venkova a já bych se tam rád vrátil). Když není vzhledem k rodině a práci čas na poznávání krás pivní turistiky, jal jsem se dobýt (s tvrdym y prý od slova dobude, nabude) Suchdolskýho Jeníka. Já mám totiž pivní turistiku jako lásku. Potřebuju to. Droga. Turistika tam není přimíchána jen proto, abych zředil potenciální alkoholismus, moji neznámí dávní keltskoslovanskogermánští předkové byli jistě kočovníky.

Nuže, ten den jsem navštívil lékaře a to několik. Tím jsem získal několik potvrzení opravňující mne nepřijít toho dne do zaměstnání. Bylo teprve 11 dopoledne. Následně proběhl brutální boj mezi schizofrenickými postoji, které lze shrnout do za prvé: nikdy nezneužiješ štědrý sociální systém s za druhé: ne, dnes je přesně ten jediný den, kdy ochutnáš Jeníka!

Propadl jsem skepsi ohledně vlastních morálněvolních kvalit, vyhrálo za druhé: ne, dnes je přesně ten jediný den, kdy ochutnáš Jeníka! Nečekal jsem výhru tohoto týmu, proto jsem s sebou neměl ani fotoaparát, těch pár fotek je foceno díky tomu mým SE K750i ...

Kde čepují a vaří Jeníka?
Kde čepují a vaří Jeníka?

Jeníčka prý vaří v areálu Hnojárny, čili, jak jen se to jmenuje? Nějak Zemědělská univerzita, nebo co ... Vzpomenul jsem italského filmu Nástrahy velkoměsta, kde hlavní hrdina na začátku filmu vstane, rozhlédne se po své vesničce a pronese: "Dneska to bude zase vo hovnech! ..." nebo něco takovýho a jde kydat hnuj. Začal jsem se hrozně těšit.

Jako dávný student geografie na PřF UK jsem měl ponětí, kde je v Praze Suchdol. Severozápad. Jel jsem tedy na Dejvickou, kulaťák a volám akademiku Bohlovi. Akademik doktor Bohl, kámoš z kruhů, které bych mohl dlouze popisovat, ale nesouvisí to zdaleka jen s pivem, řekl:"Teď? Ano, říkals mi, že tam jednou půjdeš, ale nešlo dát vědět alespoň den předem?"

"Nešlo, doktore!"

"Aha! A v kolik budeš na kulaťáku?"

"Za půl hodiny!"

"Budu tam!"

Och ano, občas se stane, že závidím starým mládencům, z jejichž svobody se mi tu a tam zatočí hlava. Ale jak říká akademik Bohl:" Každý člověk potřebuje jakýsi subjektivní smysl svého života, a máš-li jen spousty času na studium, není to úplně ono ..."

Neřeším rozpory doktořího duševna, důležité je, že má čas. Důležité je to proto, že doktor o mém cíli ví. Sdělil jsem mu jej předem a doktor tak, jsa právě ze severozápadu božské Prahy, rekognoskoval terén. Půjdu tak na Jeníka najisto. Pro inženýry žádající sobě svodky podrobných relevantních dat mám zklamání: pamatuju si jen to, že z kulaťáku tam jede BUS 107 a 147 na zastávku Zemědělská univerzita.

Doktor měl totiž problémy najít v areálu Zemědělské fakulty Jeníčka! Jeníček je totiž patrně další z tzv. Czech uderground beer, tak jako Miletín ...

Doktor mi tak po dvakráte volal z areálu univerzity, že kecám. Jako že Suchdolský Jeník je můj blábol atd. On akademik Bohl je především geolog a je mezi námi generační rozdíl, to jako že doktor už není kluk jako já, alebrž pán a to seriózní ... Takže můj argument "je to na netu" na doktora nezapůsobil, má jen mlhavou představu, co to je net a to takovou, že net je komplikovaný bulvár pro mladé....

Nechci doktora akademika Bohla pomlouvat, miluji jej. Byl na místě se svým psem jen o akademickou čtvrthodinku později vláčeje s sebou tlumok piva Asahi.

Japonské pivo ze Smíchova
Japonské pivo ze Smíchova

"To je pro tebe, cestou mi praskly ucha tašky, jedna lahev se rozbila, je to těžký!"

Tý rozbitý lahve bylo samozřejmě škoda, ale nerozbrečel jsem se. Doktor totiž v té tašce táhl původně 24 třetinek piva Asahi, japonského pseudoklenotu, Japan Beer N. 1. Spokojil jsem se tak s 23 exempláři.

"Vyprávěl jsem o tobě kámošům ze Staropramenu", povídá akademik Bohl," posílaj ti to, že prej to je poslední pivo, co se ve Staráči neředí! A je s přídomkem Dry!"

Měl jsem velkou radost. Bydlím totiž na jihovýchodě Prahy ... To bude dlouhá cesta!

Fotím orientační tabuli zemědělské univerzity a akademik mi mizí mezi stromy. Slyším jeho přidušený hlas: "Tohle je zkratka!"

Ocitám se v americkém filmu Predátor. Univerzita a její areál je tu již nějakou dobu na poměrně hodně hektarech s dost vzrostlou bujnou vegetací. Doktor bez zátěže piv Asahi lesem přímo neviditelně tančil a já, tuto zátěž nesa, jsem jej stíhal porostem jen ztěží. Univerzitní les měl totiž všechny tři patra vegetace, stromové, keřové i bylinné, o mechovém raději nemluvím, no, nechci Vás zatěžovat ... Les se znenadání rozestoupil a přede mnou byl jakýsi venkovní taneční parket univerzitní restaurace "Na farmě". Byl jsem zborcen potem na pokraji pivní dehydratace ...

Co točí Na farmě?
Co točí Na farmě?

Když jsem popadl dech, vyfotil jsem poutač s nabídkou a pípu, navíc jsem neměl, těžce jsem dopadl na lavici. Doktor se zatím nenuceně bavil se štíhlounkou servírkou cca 23 let. Měla tak 170 cm, ptal jsem se jí na váhu a mile odpověděla že má již deset let váhu mezi 46 a 47 kg. Někteří by mohli říci, že je podvyživená, já tyhle sporé, inteligentní a živé, charizmatické typy ženodívek miluji. Kdybych nepsal seriozní článek, přiznal bych, že mi praskal ve švu. Akademická aura doktora Bohla zapůsobila a doktor zařídil Suchdolského Jeníka ven na taneční parket ve skle. Studentíci měli smůlu. Na rozlehlém openair parketu s pivními soupravami stolů a lavic jsme byli jediní bez kelímků. Jeník byl kvasnicový, poměrně drahý, ale nepoměrně lepší než stejně drahý produkt chemičky.

Doktor byl rád, že pijeme venku, restaurace Na farmě je zároveň jakousi menzou a studenti toho hojně využívali. Byla asi jedna odpo a do tří tam bylo zakázáno vevnitř kouřit. Otvírací dobu to má díky menzovému stylu jen ve všední dny, od 10 do 23.00. Doktor uplatnil svůj vyšší věk a já na jeho lístek šel dovnitř objednat další Jeníky.

Výčep s Jeníkem
Výčep s Jeníkem

"Nemáte, prosím, Jeníkovský tácky?" ptám se té chodící sexuality.

"Jéžiš, teď ne, ale budeme mít! Je objednáno několik set kusů! A děte si sednout, ať tam pan doktor nesedí sám, já vám to tam donesu!"

Jdu si sednout k doktorovi. Zneužil jsem štědrý sociální systém, ale je mi moc fajn.

"Doktore, kruci ta holka tě ctí, ty tu nejsi zdaleka poprvé!"

"Ne, Rostiku! Díky za informaci. Tady je to i díky ní bezva. Vůbec jsem o tom nevěděl, že tady u nás, v Suchdole...!!"

"I vy doktoři!!!"

"Neblbni, nejsem tu oblíben díky nějakému fluidu svého ega, a že chlastám výhradně Jeníka, ale ten pes, podívej na ně!"

No Comment
No Comment

A ano, štíhlounká servírka se mazlila se psem, zevnitř z restaurace na to žárlivě hleděl jakýsi boss, pardon, manager, ale odvisle od funkce dokázal nad tím mazlícím výjevem jen zírat, bylo nabíledni, že tomu ekonomicky podřízenému 170 cm a 47 kg tvoru neřekne ani "Hnůj!".

Kolem defilují postavičky studentek v letním oblečení, sukénky, kraťasy, odvážné halenky. Kdybych nepsal seriozní článek, napsal bych, že ...

A tak konzumuji třetího Jeníka, jehož laskavě objednal akademik osobně. Je to těžké pivo, bohužel strašně dobré. Ekvivalent alkoholu bude jistě vyšší, než u běžné dvanáctky.

"Rostiku, nikdo z těch studentů nezná toho sládka jménem, všichni mu říkaj jen "pan sládek" a všichni ho hrozně ctěj! A nadělaj s tim hrozný piškuntálie, všichni se tu tvářej, že je jen pár piv v české kotlině a to G, S, a Bud!"

"Dej mi pokoj, doktore, to si zjistim sám, to je můj koníček!"

"Mě to hrozně chytlo, tady máš jméno a číslo jednoho akademika, kterej ti zařídí exkurzi ve zdejším pivovárku, ale jde to jen dopoledne v pracovní dny. Jediná podmínka - vezmeš mě s sebou!"

"Doktore, jsem pracující člověk se třemi dětmi!!!"

Piji čtvrtého Jeníka a doktor říká, že vevnitř za hospodu maj Jeníkovský lahváče s keramickým uzávěrem v malym krámku a ať si pospíšim, je to univerzita a zavíraj tam brzy.

Lahvový Jeník
Lahvový Jeník

Jdu tam a kupuji za 95 Kč dárkové balení dvou original lahví. Cena mě nezajímá, jsem pod vlivem čtyř Jeníků.

Vracim se k akademikovi a vzpomenu svých nedokončených studijí na PřF UK. Lituji, jen trochu, vidím ty děti, které jsem si tehdy nerozvážně pořídil ...

Na stole je pátý Jeník, doktor má dost, já taky. A tak probíráme věci, na které bychom si jinak netroufli. Ale i v té konfrontaci je cítit, že se s doktorem máme rádi ... Řeknem si své a naše já se nesvíjejí v bolesti pravdivých informací, pohledů, pocitů a vizí ... Jsme další z miliard ztracenců, jen o tom najednou víme ...

"Rostiku, mám info, že maj svoje vlastní pivo i na naší milovaný Přírodovědecký fakultě, myslim, že nás tam protlačim na malou ochutnávku, jen o tom nesmíš napsat na tom buvláru pro mladý!"

"Cože?" melu alibisticky.

Loučím se s doktorem a jedu domů. Mám opičku, ale kvalitní, přírodní, jsem přírodně zdrogován v tom pravém slova smyslu. S pochopením hledím na štědrý sociální systém a nekladu si další otázky.

Doma všechno uhraju, dobrýho tátu, pozornýho manžela, alespoň si to myslím.

Jeník je spací pivo, ihned usínám. Ale je to i snivé pivo, mám krásnou noc. Ve snech mi defilují postavy studentek Zemědělské fakulty, v minisukýnkách, mokrých tričkách, či bez tohoto všeho ...[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 10464x] [9. červen 2007]
[Minipivovary] [comments: 20] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

swooper

úterý, 30. září 2008
20:01

swooper

zdravim, včera jsem se na něj ptal nebyl, ale dnseka se již točil sice nevim kolik maj sudů a v tom frmolu a brodelu co Na Farmě na začátku školního roku vždycky nastane jsem se ani neptal, ale některý z pražských odvážlivců co může skusit třeba zítra ještě bude..... chuť byla dobrá jen to aroma mi nějak nevonělo....otevřeno od 11 do 23 jiný výčepy jsem neprohledával...


napsal(a): swooper [Odpovědět]

swooper

středa, 17. září 2008
15:06

swooper

od pondělí 29.9 to zas propukne tak se po Suchdolských knajpách mrknu a dam vědět kde se dá....


napsal(a): swooper [Odpovědět]

emu

středa, 17. září 2008
13:56

emu

Od čevrna se pokud vim Jeník nikde netočí, možná se zase začne s nástupem akademického roku


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 17. září 2008
07:26

Roman Holoubek

Jo dík Rosťo (i tobě Chody) s Tomem se znám a nějak mne to nenapadlo.


Adsense

18. duben 2024
00:05


posted by: Inzerce

Rosťa

úterý, 16. září 2008
18:16

Rosťa

to Roman Holoubek: Bude to vědět Tomáš Maier, ale ztratil jsem jeho vizitku. Mail se dá ale odabstrahovat, neb dělá vědu na ČZU, čili za zavináčem asi czu.cz nebo tak něco. Panu asistentovi písni, je to komunikativní sympaťák, hlásil se ke mě nedávno ve Zlejch časech :-)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 16. září 2008
17:30

Roman Holoubek

Ví někdo jaká je aktuální situace v Suchdole?
Dá se nyní ochutnat? Poradí mi někdo?
Pokud mi vyjde čas, rád bych zašel ke zdroji ochutnat.


Martin Štros

neděle, 23. březen 2008
00:26

proč se Tomáš Majer nepochlubil, že udělal tohle? http://www.scoopergen.co.uk/Files/Suchdol_Jenik_wheretofindit.pdf


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Weetek

pátek, 18. leden 2008
14:04

Weetek

Nakonec jsem měl dost fofr, a protože na Farmě ho netočili, vzal jsem za vděk lahváčem z prodejny univerzitních suvenýrů v Menze (díky Malakine za dobrý tip :-) Singl lahve už neměli, tak jsem holt vzal dvě v "dárkovém balení" a přibral radši i originální půllitřík, aby to bylo do čeho nalít. Sám jsem na jeníka zvědavý!


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Paja

pátek, 18. leden 2008
07:36

Paja

to Weetek: Nevim, jak ted, ale v lete jsem ho daval v "Kruhaci" (mrkni na ortofoto - kulata budova), Je to v Campusu Hnojarny smerem na jih od Farmy. Pripadne beerborec.cz, toci/li ho jeste asi ve 3 dalsich putykach v objektu...

to Malakin: jak velkyho lahvace za 45? Velkou PETku?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 17. leden 2008
14:19

Malakin

Parkrat tocili Jenika i v menze, ale mozna uz to taky neplati. Od PO do PA od 10 do 14:00 neni problem koupit lahvace v tom kramku. V pondeli jsem tam byl a porad jedno za 45 a dve v darkovem baleni za 95.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 17. leden 2008
11:41

Libor

to Libor: kecám, v piatok 11.1.


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 17. leden 2008
11:40

Libor

my sme tam boli v sobotu 12.1. a Na Farmě ho nemali.... A nevedeli mi ani povedať kedy bude... Škoda, mal som tiež na Jeníka "spadeno"....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Weetek

čtvrtek, 17. leden 2008
11:12

Weetek

Neví někdo ze zasvěcených místních, jak to vypadá s Jeníkem v současnosti? Točí se pořád v hospodě Na farmě? Zítra mám v dané oblasti jakési školení a docela rád bych si tohle bílé políčko zaplnil.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 28. listopad 2007
10:01

Jeden dotaz pro zasvěcené, asi nejvíce pro Toma Maiera. Prodává se stále Jeník v dárkovém balení 2 ks lahví s patentním uzávěrem, respektive natočí Vám ho do PETky? Snad příští, možná přespříští týden se chystám do Úholiček a pojedu přes Suchdol, tak bych se na něj zastavil a něco málo vzorků odvezl domů.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

kamil

sobota, 16. červen 2007
00:32

Krásný článek, pan Hrabal by měl radost. Jako bych tam byl.........


napsal(a): kamil [Odpovědět]

Tomáš Maier

čtvrtek, 14. červen 2007
19:09

Nojo, časy se docela mění. Na JIHu co si pamatuju točily Louny, Zlatopramen, Samsona a teď tam mají snad Staropramen, moc tam nechodím. Bufet tam zrušili tak v roce 1996 (ještě si ho matně pamatuju) a rozdělili to na pravou větší a levou menší část. Pravá je normální „čtyřka“, levá donedávna byla poslední štace (zavírali tam po druhé ranní), ale teď je to tam nějaké zavřené. Mívají tam i Jeníka. V restauraci v budově nové menzy tak tři roky mají Prazdroj, Gambrinus, Kozla a samozřejmě Jeníka. Předtím, co pamatuju, tam měli Staropramen. A to je právě ta inkriminovaná Restaurace Na farmě. Restaurace G (na koleji G) točí Staropramen (dříve tam byl Samson), Klub F (na koleji F) je asi dva roky zavřený, předtím tam měli jistou dobu Bernarda a místo toho otevřeli něco na způsob diskoklubu dole pod Kruhovou halou vedle Mechárny, kompletně ji přestavěli. Ve staré menze je tzv. Klub C a tam mají Gambrinus, ale tak 7 let nazpátek tam měli Staropramen. Je to pekelná nálevna pro studenty. Asi před 10 lety, když se otevřela nová Lesnická fakulta, tak tam v bufáči točili Krušovice. Lesárna je za Agrem zhruba v místech, kde dřív byl buzerák.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]

Tomáš Maier

středa, 13. červen 2007
15:19

Pro pana Rosťu, případně pro Dr. Bohla - dotyčná servírka ode mě obdržela výtisk včera, tj. 13.6.2007 Gregoriánského kalendáře. Bohužel neznám reakci, protože jsem hodneě spěchal, ale při nejblližší příležitosti se jí optám. O parníku, o psu Dr. Bohla a o samotném Dr. Bohlovi se neráčila vyjadřovat.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]

Rosťa

středa, 13. červen 2007
09:48

Rosťa

RosťaPro pana asistena Maiera - Pane asistente, obávám se, že servírce to již přečíst nedáte. Podle mých informací zmizela. Prý byla naposledy viděna na parníku Pražské paroplavebné společnosti v doprovodu doktora Bohla a jeho psa....


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Tchoř

pondělí, 11. červen 2007
23:58

Časy se mění! Za pozdního "totáče" jsme si k salátu Kempink dopřávali smíchovskou lahvovou desinu v bufetu na JIHu, tedy tam, kde se dnes taky točí Jeník. A i v pár dalších bufáčích v areálu VŠZ (dnes ČZU) byly k mání další lahváče. Průlom nastal tuším někdy v letním semáku 1987, kdy v nové (rozumějme té dnešní) menze otevřeli restauraci s plzeňským točeným. To teda bylo jiný kafe a odpolední cvíka se po pár poobědových kouscích staly utrpením... Co tam mají dnes? Stp nebo Kru? No, na pivo už tam asi nepůjdu.
Ale Jeník je klasa! "Hnojárna" se má čím chlubit! Rosťo, chápu tvé nadšení a pokus o chytlavou prózu. Článků propagujících nezávislé výrobce piva, ať už průmyslovým nebo minipivovarským způsobem, není nidy dost. A po pěti kouscích jsou i ty méně hezké holky více hezké...!
Tak více češtiny a více dobrého piva!!!


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

Tomáš Maier

neděle, 10. červen 2007
14:55

Nemůžu nereagovat, neb na "Hnojárně" pracuji coby odborný asistent.
Hezký poetický článek jednoho poblouzňence extrémně štíhlou servírkou (určitě ji to přinesu k přečtení) a spoře oděnými studentkymi :-)). A v tom já mám pracovat :-)).
Jenom snad že to, co autor nazývá vekovním tanečním parketem je normální letní terasa, tančit jsem tam nikdy nikoho neviděl. Na tuto restauraci mám vůbec krásné vzpomínky, když jsem na univerzitu nastoupil před dvanácti lety coby student, tak to bylo první místo, kde jsem (druhý den školy) "zkejsnul" a dal přednost pivu před přednáškami.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI