Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní barvy Hlučína a Přerova

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivní barvy Hlučína a Přerova

Pivní barvy Hlučína a Přerova  [p288][p563]

Následující den jsem se věnoval do značné míry kultuře. Nejprve jsem se vypravil do KNP Vítkovice a pak do Hornického muzea OKD na Landeku. Zajímavé to bylo velice, ale postupem času mi důkladně vyschlo v krku. A protože z Landeka je to do Hlučína už jen kousek a jezdí tam autobus MHD, nebylo co řešit.

Hlučínský starý pivovar
Hlučínský starý pivovar

Autobusové nádraží je v Hlučíně kousek od centra, doprava je Hlučínský zámek a kostel, pivovar se nachází opačným směrem, v jedné z bočních uliček vycházejících z náměstí. Samotný pivovar vypadá zvenčí jako moderně přestavěný hotel, uvnitř restaurace však na vás dýchne atmosféra předminulého 19. století.

Na podlaze
Na podlaze

Hned po příchodu do výčepu mi zapraskalo pod nohama. V tu chvíli jsem si povšiml, že celá dřevěná podlaha je pokryta něčím, co jsem nedokázal okamžitě identifikovat, co se ale brzy vysvětlilo. Sličná šenkýřka (oblečená v dobovém úboru) mi přinesla k pivu hrst buráků s tím, že slupky mám házet na zem. Pěkná tradice.

Výčep
Výčep

Nenechal jsem se pobízet a přestože jsem na začátek vypil světlý filtrovaný ležák, má žízeň nepolevovala. Následně jsem proto vypil několik světlých ležáků nefiltrovaných a byl jsem moc spokojený. Na čepu měli i tmavý ležák, ale já zůstal věrný světlému, které je velmi dobře pitelné. No a i když mají na poutači chlapíka s šavlí, odcházel jsem a bylo mi dobře od žaludku.

Točený Avar
Točený Avar

Poslední zastávku v cestě za poznáním jsem pak udělal v městě Přerov, kde nedávno vznikl nový minipivovar s názvem Parník. Pokud člověk dorazí do Přerova vlakem je navigace vcelku jednoduchá.

Pivovar?
Pivovar?

Poté, co vyleze z nádraží a podívá se vpravo, kde je snad dočasně rozkopaný autobusák, uvidí za ním monstrobchod Albert. Vypraví se k němu, kde za obchodem nalezne parkoviště s benzinovou pumpou a hned vedle najde futuristický objekt minipivovaru (nějak takhle bych si asi představoval Restaurant na konci vesmíru).

Někdo přes palubu?
Někdo přes palubu?

Samotná restaurace je docela pěkná a je laděna, jak název napovídá, do námořnicka a skutečně dělá dojem, že jste vítáni na palubě. Hned u vstupních dveří je výčep a varna a pak se prostor rozšiřuje ke skleněné výspě. Jinak mé hodnocení pozitivní příliš není. Prostředí je zajímavé a s jídlem jsem byl taky spokojený, zato pivo mě vyloženě zklamalo.

Výčep na lodi
Výčep na lodi

Desítka i ležák se vyznačovaly nevýraznou sladkostí a jinak jsem v něm další chuť neobjevil. Zkrátka nasládle nijaké pivo. Dovršením pak bylo pšeničné, které jsem si dal na závěr. Kdyby mi někdo tvrdil, že tohle je pšeničné, tak mu nebudu věřit. Pokud to tedy obsluha nespletla, což asi ne, tak to pivo bylo bez chuti, mizerné.

Varna
Varna

A propos obsluha. Seděl jsem tam sám a natočit pivo tomu klučinovi za barem trvalo snad 20 minut nebo déle. Kdyby měl plnou restauraci, tak by hosti asi bídně zahynuli žízní. V duchu jsem úpěl, když jsem ho viděl v akci, a říkal si, jestli vůbec tuší, že se pivo točí po skle – evidentně ne. Laškování s holkou, co měla obsluhovat, mu šlo zato dokonale. Tak si říkám, jestli se oba dva neminuli povoláním. Obvykle jsem rád, když vznikne nový minipivovar, ale z Přerova ve mně zůstal rozpačitý pocit.

A to je vše, přátelé.[Martin Cabalka] [Zobrazeno 8236x] [30. červenec 2009]
[Minipivovary] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

poutník

pondělí, 16. leden 2012
17:41

vše o hlučínském pivu je zde
http://www.pivovaravar.cz/


napsal(a): poutník (m.boro(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Palmare

středa, 5. květen 2010
13:41

to Malakin:
Buráky jsou k volnému odběru v dřevěném sudu u výčepu. Stačí si nabrat kolik chceš :-) ps: mě je taky servírka nikdy nepřinesla.


napsal(a): Palmare [Odpovědět]

Adsense

22. únor 2024
11:34


posted by: Inzerce

Trhac

pondělí, 3. srpen 2009
19:08

Trhac

No já tam byl teď poslední den v srpnu, a docela spokojenost - byl jsem na zahrádce u pivnice, takže restauraci nemůžu hodnotit...jinak pivo - 10 i 12 mi přišlo dost slušné , osobně mi chutnalo, 11 souhlasím, že bída, 13 tak nějak průměr...


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

BCH

pátek, 31. červenec 2009
18:37

BCH

Pane Cabalko, točení po skle v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji nečekejte. V květnu letošného roku jsem navštívil 10 tamnějších minipivovarů (+ nějaké výčepy, kde točí pivo z minipivovarů) a ohledně točení piva jsem se nestačil divit. Úspěchem bylo když byl půllitr 10 cm od konce výčepního kohoutu (zažízení)-(((. Většinou se ale půllitr položil na výčepní pult a začalo se točit pivo (hlavně když to pěnilo...). Opravdu mně to nedalo a začal jsem poučovat výčepního v Hukvaldech, že takto se pivo netočí (prý si to to pivo vyžaduje...). Člověk by to nečekal ani od sládka v Qvásku pana Štverky, hospoda narvaná, ale půllitr při točení 10 cm od konce výč. zařízení. I tomu jsem říkal, proč si tak stěžuje práci.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Malakin

pátek, 31. červenec 2009
13:14

Malakin

No, já tedy v Hlučíně nikdy buráky nedostal. Asi jsem měl holt smůlu na obsluhu... :-(

Co se Parníku týče, tak minulý týden v sobotu odpoledne jsem měl tu čest jej vidět podruhé a: v pivnici nikdo, na zahrádce před pivnicí dva lidi a v restauraci čtyři lidi. Pivo, bohužel, také o ničem. Dvanáctka ještě ušla, ale jedenáctka Jantar nestála za nic. No, možná by to chtělo větší výtoč a tedy víc hostů. Co třeba dát reklamu na nádraží? Když už tam o víkendu nechodí místní, tak aspoň nalákat v Přerově přestupivší cestující. Nebo nějakou jinou formu reklamy. Bylo by škoda, kdyby pivovar kvůli těmto a podobným prkotinám skončil...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 31.07.2009 ve 13:19:40


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Laďa

pátek, 31. červenec 2009
11:32

Lada

kydž se na hanáckém pivním moři objevil Parník, tak jsem byl nadšený a jako správnej fanouš tam hned valil na kole, pak tam ještě přitáhnul kamarády kolaře. řekl bych, že nejlíp mi chutnal Pirát /třináctka/, pšeničné jsem neměl. sumasumárum - když zvážím dojem z interiéru /designovaný puchem z kuchyně/, obsluhy, kvality a ceny piva a vůbec, tak bublina poněkud splaskla a nemám potřebu se tam vracet


napsal(a): Laďa [Odpovědět]

Lubos

čtvrtek, 29. říjen 2009
09:17

Lubos

to Laďa: Já jsem byl v Parníku včera, pšeničné pivo sice neměli, místo toho jedenáctka Jantar. Proti žádnému pivu jsem námitky neměl. Jen mě převapilo, že v pivnici nebyl nikdo a v restauraci jen asi dva lidé. Co bych jim ale vytknul bylo to, že obsluha naprosto nic neví o technologii a použitých surovinách při výrobě piva.Chtěl jsem jen základní informace, ale buď opravdu neví nebo je to tak utajované know-how.


napsal(a): Lubos [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI