U Jeníka na dni otevřených dveří
Reportáže z minipivovárků
U Jeníka na dni otevřených dveří
O Suchdolském Jeníkovi se zde již psalo, žel Rosťa s Honzou se ve svých příspěvcích věnují „pouze“ pivu a možnostem, kde jej můžeme ochutnat či zakoupit, a na samotný pivovar tak trochu zapomínají. Ale budiž jim odpuštěno. Přeci jen se nejedná o klasický restaurační minipivovar, kam by si člověk mohl chodit, jak se mu zlíbí, ale o pivovárek školní, tedy s omezenou přístupností…
Dnes jsou dveře otevřené
…což je sice problém, ale řešitelný, neb když se člověk snaží, dostane se téměř všude. A přitom nemusí mít ani dobré známé. Stačí přijít ve vhodnou dobu na správné místo, projevit zájem a úspěch je téměř zaručen.
Na vysokých školách jsou onou možností např. dny otevřených dveří (DOD), během nichž můžete coby potenciální zájemce o studium zhlédnout místa, kam se jinak normálně dostanou leda studenti a vědečtí pracovníci. A že na studenta zrovna nevypadáte a nějaké to odrostlejší dítko, které byste jakožto vzorný rodič doprovázeli, také nemáte? Tak to také vůbec nevadí. Studovat lze v každém věku, tak proč byste se nemohli o studium zajímat i Vy?
Etiketa
Letošní den otevřených dveří „České zemědělské univerzity (ČZU)“ se konaly v pátek 30. a v sobotu 31. ledna. Nemaje na sobotu jiné plány, v pátek by mě na podobnou akci nikdy nikdo nedostal, neb páteční termíny jsou všude ve znamení hromadných návštěv středoškoláků, kteří ač třeba nemají zájem danou školu studovat, rádi přijedou, protože kdo by chtěl namísto výletu sedět ve škole a učit se, že jo? Tentokrát to však dopadlo dobře. Pololetní prázdniny totiž udělaly své. Přijeli skutečně jen vážní zájemci a naše posluchárna tak zela prázdnotou…
Po absolvování nezbytných úvodních informací o možnostech studia a ubytování na zdejších kolejích, které zabralo cca 40 minut, následovalo stručné představení jednotlivých kateder a rozdělení do skupin podle toho, kdo se kam chtěl podívat. A hádejte, ke komu jsem se připojil já? Máte jeden pokus :)
Naši skupinu tvořili jen 3 potenciální zájemci o studium – já, můj kamarád Jarda a nějaký postarší vousáč, z kterého se nakonec skutečně vyklubal potenciální student - a průvodce, kterým nebyl nikdo jiný než pan Ladislav Chládek, zdejší sládek a jeden z nejuznávanějších odborníků přes pivo u nás.
Sládek Ladislav Chládek
Já zde byl vůbec poprvé a docenta Chládka jsem znal jen z vyprávění a z tohoto článku, pro Jardu to však byla již třetí návštěva, tak se hned ujišťoval, zda si na něj „pan starý“ ještě pamatuje. A světe div se: pamatoval. Na sběratele a pivní nadšence se totiž asi jen tak nezapomíná.
To už se ale pomalu přesouváme k dlouhatánské chodbě směřující k místnímu pivovárku. Na panu Chládkovi je přitom znát jakési zklamání. Očekával zřejmě nějaké nové ovečky do svého stáda a ne jen „pouhé“ pivní nadšence, ale taková je holt doba: česká omladina chce být „in“, pije tedy G a o nějaké „no name“ značky se raději nezajímá.
Výzkumný a výukový pivovar
Jsme na místě. Před námi je vchod do Výukového a výzkumného pivovaru ČZU v Praze , jak zní jeho oficiální název, a za ním již to, na co se tolik těšíme – varna, spilka, sklep a možná i něco víc.
Dvounádobová varna
Prohlídku začínáme na varně. Ta je zde dvounádobová, s pánvemi o objemu 10 hl a parním ohřevem. Na výstupu z levé pánve je nově (od. r. 2008) umístěna také sonda na měření vodivosti. (Co přesně jí monitorují, netuším, neb jsem se zapomněl zeptat a spekulovat nad tím rozhodně nehodlám, ale až to zjistím, určitě to sem doplním.)
Vířivá káď
Po kratičkém výkladu a nezbytných dotazech na pivo, suvenýry apod. se z varny přesouváme do místnosti s vířivou kádí a odsud dále do spilko-sklepa se šesti tanky o objemu 20 hl, tj. dvou várek. Dva z tanků jsou kvasné a zbylé čtyři ležácké.
Vzadu kvasný, vpředu ležácký tank
Následuje lahvovna, resp. ruční stáčečka lahví, která ji zde nahrazuje a jejíž focení je mi odepřeno, a prostor CIP stanice s myčkou sudů, kterou také, bohužel, nesmím fotit :(
CIP stanice
Pivovárek je to vážně malý, takže tím je naše exkurze u konce. Že jsem na něco zapomněl? Ale ne, ochutnávka, bez níž by to nebylo ono, se také konala. Každý z nás obdržel vzoreček světlého (dal bych si sice raději tmavé, protože to jsem za 3 roky, co pivovar funguje, ochutnal jen jednou, ale bohužel nebylo a bůhví, kdy zase bude) a… Jeník byl skvělý. Prostě takový, jakého jej znám a na jakého jsem zvyklý.
Schéma zapojení sanitace
Nakonec si ještě nechávám podepisovat panem Chládkem jeho knihu, kterou jsem si vzal schválně s sebou, rozloučíme se a s Jardou se přesouváme o budovu dále, do místní menzy.
Detail kvasného tanku
V univerzitní prodejně jako obvykle nic nového. Pouze půllitry s vlastním logem a tácky, žel lahvové stále nikde. Ale prý už mají samolepky, lahve i kartony, takže stočení už konečně nic nebrání. Tak holt někdy příště, říkáme si, a jdeme ještě na točeného Jeníka do vedlejší restaurace Na Farmě.
Na Farmě dáváme každý dvě malá a Jarda si nechává ještě natočit nějaké to pivko do PETky. Číšník přitom nechápavě kroutí hlavou, neb takovou výtoč Jeníka zde nepamatuje, a neodolá optání se na to, cože nám na tom pivu tolik chutná, když je navíc mnohem dražší než G či Kozel. On prý pivo vůbec nepije, tak si to nedokáže vysvětlit…
Půllitr
No a přesně o tom to je: pivo nám točí abstinenti. Nulová reklama na zajímavé pivo je pak pouhým logickým vyústěním negativního vztahu číšník - pivo. I kdyby si tedy student našetřil pár korun na o něco dražšího Jeníka, stejně se nedozví, že ho zde nabízejí. Cedulka na pípě žádná, reklamní štít také nikde. Na jeho přítomnost zde upozorňuje pouze nápojový lístek vedle vchodových dveří, toho si však všimne málokdo, a to je škoda. Na druhou stranu je Farma podnikem ryze soukromým a nelze mu tedy jen tak něco přikazovat. Možné zlepšení je tudíž v nedohlednu, i když…
Suchdolské tamtamy již pár týdnů bubnují do světa, že ČZU připravuje pro své studenty na konec (?) letošního roku překvapení: vlastní hospůdku s vlastním, tedy suchdolským pivem. Že by se Jeník konečně dočkal důstojnější propagace? Uvidíme.
Rub tácku
Závěrem snad jen ještě jedna formalitka, kterou je nutno mít na paměti. Suchdolský pivovar je ryze výukovým a tedy nekomerčním. Pivo je tudíž primárně vyráběno pro studijní účely. Případné přebytky, které v průběhu studia vzniknou, jsou prodávány pouze v areálu ČZU, tedy v již zmiňované univerzitní prodejně a restauraci Na Farmě…
[Marek Kamlar] [Zobrazeno 11828x] [18. únor 2009]
[Minipivovary] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Kozel
neděle, 22. únor 2009
10:36
Při návštěvě Farmy se Jeník pije takřka vždy pouze u našeho (mého)stolu.Zajímavý jsou ovšem reakce personálu.Naposledy jsem to zkusil bez telefonátu předem a na můj dotaz mi bylo u pípy řečeno:"Jeníka máme,ale došel...".Při telefonickém dotazu
jsem byl zase jednou ujišťován,že "Dnes určitě je",aby dotyčný
na konci hovoru houknul do výčepu a odtamtud se ozvalo "Dyť včera došel..." Jindy zase zrovna došel sud a ve sklepě už zbýval jediný sud a ten byl zkyslý...Ale když má člověk kliku
a Jeníka na stole,tak je to paráda.
Adsense
21. listopad 2024
13:23
posted by: Inzerce
Malakin
čtvrtek, 19. únor 2009
19:26
to Trhac: Se nediv, když to tam pravidelně pijem jen my dva. Číšník, který nás zrovna obsluhoval, to vysvětloval tím, že je to na studenty moc drahé pivo. Ale kdyby nad tím studenti přemýšleli, tak by přišli na to, že 12% Jeník za 27,- je ve srovnání s G9 za 21,- vlastně velmi levným...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 19.02.2009 ve 19:27:18