Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Domácí pivovárek U Hastrmana Velký Rybník

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Domácí pivovárek U Hastrmana Velký Rybník

Domácí pivovárek U Hastrmana Velký Rybník [p176]

Zpráva č. 16 o stavu pivovarnictví v Čechách

Vážení čtenáři, milí milovníci piva,

Hádejte, kam se dnes podíváme? Kdybych to měl nejvýstižněji nějak charakterizovat, tak tam, kde vládne tvrdá dřina a láska k pivu. Do Velkého Rybníku k velkému rybníku. Zde sídlí dle oficiálního názvu Domácí pivovárek U Hastrmana a pan Luboš Vorel, muž zodpovědný za vše v něm! Dělný muž. Málokde jsem se opravdu cítil lépe než tady.

Domácí pivovárek U Hastrmana
Domácí pivovárek U Hastrmana

Byli jsme zde jeden krásný teplý červencový den, bylo teplo před bouřkou, v restauraci bylo „Velké Tažení“ jihlavského Klubu pivních turistů (nemohl jsem jinak než nevyfotit jedno bříško). Kolaři pravidelně přijížděli a odjížděli. Jak ti moderní s helmami fantasmagorických tvarů a měřičem srdečního rytmu na zápěstí, tak ti druzí s koly z let osmdesátých, co přijeli zrovna z políčka za humny a potřebovali se právě svlažit.

SPT Jihlava
SPT Jihlava

Na terase to příjemně profukovalo, paní Vorlová razantně přijímala objednávky a roznášela půllitry a pan Vorel, totálně propocený, dohlížel jak na ten mumraj , tak na várku, která zrovna bublala v kotli! Byla neděle a já tam seděl a upíjel. Paráda. Vesnická selanka. Jaký rozdíl od Prahy a jejích minipivovarů. Ve všem! V klídku, v příjemné obsluze, i v ceně. Zde jste ve Velkém Rybníku u Ostrova nad Ohří. Zapadlá víska mimo jakýkoliv hlavní silniční tah. O to je to krásnější. A víte, co je nejhezčí? Pivo mají opravdu skvělé. Hlavně ten polotmavý speciál 13°!

Vždy jsem obdivoval odvahu kohokoliv pustit se do takovéhoto podnikání. Pan Vorel ale do toho nešel úplně bezhlavě. On roky předtím, než začal vařit své pivo, již provozoval restauraci. Točil a točí tu také Černou Horu. Vlastní pivo byla zpočátku jen taková pokusná nadstavba. A povedla se! První várka byla uvařena v březnu 2005. A Černá Hora se ocitla časem na vedlejší koleji. Bůh dej štěstí.

Hastrmanská varna
Hastrmanská varna

Tak se podívejme v jakých bojových podmínkách Hastrman vzniká. Restaurace a pivovar je v podstatě rodinný dům. Manželé Vorlovi stále bydlí nahoře v patře. My se ale do jejich ložnice koukat nebudeme, i když se teď projdeme bytem - pivovarem!

Spilky
Spilky

Hned za pípou v přízemí je „kuchyně“ s varnou. Krásná sestava, viďte? Skoro jako bicí komplet skupiny Kiss! Vaří se skoro každý den! Ročně okolo 300 hektolitrů. V kuchyni je teplo k padnutí. Po uvaření a vychlazení se pivo stočí dolů do sklepa do spilek, což jsou modré plastové nádoby. Ten sklep je předpisový, tak jak se na barák, jenž byl postaven v roce 1890 sluší a patří. Uzounké schody dolů a klenby. Na kvašení optimální teplota. Nu a pak je zde dole i klimatizovaná místnost s ležáckými tanky pro zrání.

Opravdový sklep
Opravdový sklep

Shrbeni zde diskutujeme o svízelích a byrokratických pastech takovéhoto poctivého řemesla. Mě to vadí! Nechci se opakovat a nadávat. Ale strašně mě s..e ta postata. To je přeci jasné, že ten, kdo nic nebude dělat, nebude mít trable s ouředníky! Ale my pak nebudeme mít dobré domácí pivko. Nikdo přece nežádá, aby nám úřady instalovali naše Slunce na oblohu, stačí když nebudou stát v jeho cestě. Nechme tyto nadšence vařit a ulevme jim, jak jen to je možné.

Ležácké tanky
Ležácké tanky

Pivem, i třeba nakrásně zkaženým, nás otrávit nemohou. Maximálně budeme mít průjem. A ten je zdravý! Anebo již více k nim nebudeme chodit. „Nezdokonalujme“ to pivo pořád. Předpis stíhá nařízení a další předpis, EU směrnice… …koho zajímají takovéto pitomosti? My chceme dobré pivo, a jestli do spilky spadnul pavouk a vykvasil nám s pivem je nám úplně jedno. Dříve sládek požehnal každou várku, jak byl nejistý její osud a taky to šlo. Nepotřeboval normy.

Nechtějme po panu Vorlovi, aby měl vybavení jak Heineken! Až ho bude takové mít, pak bude mít taky tak nechutné pivo jako ty Holanďané. Protože potom to všechno bude nové, blyštící se novotou, nerezové, sterilní, neživé, mrtvé, nudné, automatizované a samodávkovací, fádní atd… Pak teprve bude předpis dodržen a pan Úředník spokojen, a zase jeden pivovar ztratí ducha a veškeré kouzlo. Nechme ty malé raději dýchat a vařit. To oni jsou ti, kdo posouvají české pivovarnictví dopředu, drží tradici a hrdý prapor. Ne ty klotové rukávky v kancelářích.

Co je na čepu
Co je na čepu

Víte, špekuluji, co se mi zde tak líbilo. A přicházím na to. Asi ta domácí nenucená atmosféra. Místní, cizí, … pivo, utopenci … mezi tím lítá uřícený sládek. Čilý dělný šum. Díky za něj. Promiňte, pokud se opakuji z některých mých předešlých reportáží, snažil jsem se jen vystihnout to, co dělá Velký Rybník opravdu velkým! Nejsou to jen hektary plochy zdejšího rybníka. I ten je opravdu velký…

Piva z Velkého Rybníku
Piva z Velkého Rybníku

Podívejme se blíže na hastrmanské pivo. Pivo je v podstatě jednoduchý produkt. A proto je asi tak kouzelný. Může ho napoprvé uvařit dobré i mírně poučený amatér, a naopak může ho zkazit i profík. Jsou piva, která ve Vás nechají stopu a dojem, jsou piva, která jen projdou okolo Vás… To místní je ten první případ. Rád si vyslechnu v komentářích názory. Škoda, že se zde do komentářů na Pivním.infu nezapojují profesionální sládci. Asi to nemají zapotřebí nebo námi „amatéry“ pohrdají. Nechme je při tom.

Pšeničné pivo Hastrman
Pšeničné pivo Hastrman

Podívejte se, co zde již všechno uvařili. Nicméně, přijdete-li kdykoliv, můžete očekávat jen tři základní piva: světlý ležák 11°, světlý ležák 12° a polotmavý speciál ležák 13°. Já měl to štěstí, že jsem přijel ve chvíli, kdy bylo i svrchně kvašené pšeničné pivo. Rád si ho dám, ale jen jednu sklenici. U pšenice sedět neumím. Nedá mi to uspokojení. To raději u stoutu.

Abych byl kompletní, musím říci, že byl vlastně i černý ležák. Ceny (ke dni 28.8.2008) jsou: polotmavý speciál 23 Kč, jedenáctka 19 Kč, dvanáctka 21 Kč. To nejsou zlodějské ceny že? Říkám, že pan Vorel je poctivý muž, stará škola. Stále v dobré náladě, s úsměvem a ochotný vždy posloužit či pomoci. Jo, a v tom puškvorcovém pivu je sice vývar z kořene puškvorce, ale ne bohužel ten vykopaný někde u Velasu (místní název zdejšího rybníku) ale někde koupený. Škoda, byl by hned autentičtější…

Pan Luboš Vorel - sládek a majitel
Pan Luboš Vorel - sládek a majitel

Shrnuto, můžeme říci, že se zde dobře sedí a dobře pije. A docela i dobře jí. Jídelníček obsahuje základní jídla, z kterých si vybere každý, kdo není chorobně vybíravý. A utopenci jsou také k dispozici. A jsou dobře uleželí. I něco sladkého pro ty, kdo si „sladký konec“ nemohou odpustit, je k dispozici. Majitelé se dobře starají.

Pivo je k mání i sebou v originálních petkách. Sběratelé si mohou koupit pivní sklenici (skvělý Tubinger - má láska), mohou přátelsky a mile „zcizit“ jako suvenýr pivní tácek, či si mohou koupit celou sadu zdejších pivních etiket. Prostě, plný servis. A k tomu vážně skvělé pivo. Pro ty, kdo mají ze všeho nejvíce rádi ležáky, je to zde zastávka č. 1.

Hastrman u vchodu
Hastrman u vchodu

Nenapadá mě příhodnější český výraz, ale angličané by řekli „absolute must“. Prostě: musíš tam být! Kdo chybí, sám sobě škodí. Nebo má smůlu. Chcete mít zetku a škraloup u Hastrmana? Sedí v koutě, bafá z dýmky a pečlivě dohlíží na docházku. Abych to měl u něj dobré, musel jsem přijít. Co když na legendě o duších v hrníčcích něco je? O pivních duších.

CzechBeerMan u Hastrmana
CzechBeerMan u Hastrmana

Navštivte oficiální stránku pivovaru na www.pivohastrman.cz , ale ještě lépe přijeďte osobně. Jedete-li z Ostrova nad Ohří na Vary (či opačně), odbočujte za Ostrovem (či před) na sjezdu s nápisem Hroznětín. Pak už je to kousínek. Restaurace je pěkně a stylově zařízena, mým odhadem se do ní vejde tak 40 - 50 lidí. Terasa je prostorná, vzdušná a připravená Vám poskytnout azyl.

Interier restaurace
Interier restaurace
Terasa
Terasa

A pípa se nezastaví… Budete-li pivem zmoženi, neskákejte pro občerstvení do „Velasu“ tak, jak to udělali Jihlaváci, prý tam je spousta sinic. V době mé návštěvy byl vyhlášen zákaz koupání. Ale jak bylo řečeno: Velký Rybník to není velký rybník, tuto vísku dělá proslulou hlavně Velké Hastrmanské Pivo. Bacha na kluzkou podlahu, víte že vodníkovi může občas ukápnout ze šosu…


Logo CBM
S pozdravem a úctou
Váš Libor Vojáček alias CzechBeerMan
pivní reportér a sběratel
Teplice
Album vypitých piv
Album pivních suvenýrů


[Libor Vojáček] [Zobrazeno 12574x] [21. září 2008]
[Minipivovary] [comments: 13] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Albert

sobota, 1. listopad 2008
23:48

Navštívil jsem tento pivovárek v srpnu 2007 při léčení v nedalekém Jáchymově a mohl jsem jenom chválit.Byla to vynikající součást léčebných procedur.


napsal(a): Albert [Odpovědět]

Martin Povýšil

čtvrtek, 25. září 2008
21:06

Dobre bolo .... :-)


ladin

čtvrtek, 25. září 2008
18:58

S tim citronem jsem se ptal proto, ze jsem tam byl v lete nekolikrat a nikdy jsem citron nedostal (a ani po nem netouzil) a ani ho nemel nikdo dalsi pijici totez.


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 25. září 2008
12:29

Malakin

to Henri: Souhlasím. Výčepáci by se měli ptát, zda to chcete "s" nebo "bez" citrónu. Já raději říkám vždycky předem, že citrón nechci. Pšeničné pivo bez toho chutná mnohem líp.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Adsense

5. březen 2024
05:49


posted by: Inzerce

Henri

středa, 24. září 2008
21:30

Henri

Citronové plátky nemají v pšeničném pivu co dělat! Neoživí ho, naopak pivo ztratí říz.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Ahasver

úterý, 23. září 2008
20:03

Pro Velkorybnického Hastrmana si jezdím docela pravidelně. Rád si znova a zas pochutnám na výborné pšenici či na tmavém ležáku. Děkuji tímto i panu Vorlovi, který vycestoval s Hastrmanem do Černic na Slunce ve skle!


napsal(a): Ahasver [Odpovědět]

siki

pondělí, 22. září 2008
19:04

siki

Ve Velkém rybníku jsem byl v létě a taktéž sem byl velice nadšen,, jak prostředím, výčepní, tak i nabídkou piv. Měli světlou 11°, 12°, polotmavou 13°, pšeničné, točeného nealko Formana z Černé hory, Otakara z Poličky a lahváče právě od Poličky a Černé hory, věru sympatická nabídka. A má žena - řidička - ocenila širokou nabídku limonád z Černé hory za bezva ceny....


napsal(a): siki [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 22. září 2008
10:35

CzechBeerMan

LAdine, ten citronek tam dávají automaticky. Napíši to teď velmi neprofesionáln a hloupě : já bych si o takovou pí.....u nikdy neřekl.


ladin

pondělí, 22. září 2008
08:09

Libore, citron na psenicne uz davaji automaticky nebo jste si musel rict?


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Chody

pondělí, 22. září 2008
08:08

Chody

to CzechBeerMan:
Opraveno?...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 22. září 2008
07:53

CzechBeerMan

Pánové , omluvám se , příště musím být pozornější a více se profesionalizovat ! Nešlo o nic jiného než prostou chybu : správné datum je březen 2005, a šlo o první NEKOMERČNÍ várku ! Richard to v tomto duchu jistě opraví . Přijměte mojí omluvu prosím. Je to jen má chyba. P.S. Ano, vím že pan Vorel nedá dopustit na kvasnice z Černé Hora. Včera na dni Slunce ve Skle mi to znovu opakoval ..... a jeho polotmavé tam bylo tak dobré že okolo šesté večer došlo. CzechBeerMan


ladin

neděle, 21. září 2008
17:43

S temi datumy take nesouhlasim, viz oficialni historie (a vlastni zkusenost) na strance http://www.pivohastrman.cz/pivo.htm
Jeste pred Cernou Horou tam byly Krusovice a spolecne s Cernou Horou i Policka. Co se z produkce Cerne Hory a Policky stale toci (celkem osm kohoutu), to netusim, uz jsem tam asi mesic nebyl, ale vzdy platilo, ze kompletni sortiment zminenych dvou pivovaru se dal zakoupit ve skle - lednicka vedle vycepu. Pokud me pamet neklame, tak to pratelstvi s Cernou Horou bylo (je?) dano i surovinama pro vareni Hastrmana.


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 21. září 2008
14:42

Rosťa

Hezký, Libore, to je zatím to nejlepší, co jsem od tebe četl. Jen jsem poněkud dezorientován tím datem první várky. Co to, prosím, tedy bylo to v roce 2007? http://www.pivni.info/slavnosti/64-mezi-lomnickymi-velkolomy-a-permony.html


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI