Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sezemice aneb nejsi v tom Jane Kejnovský sám!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Sezemice aneb nejsi v tom Jane Kejnovský sám!

Sezemice aneb nejsi v tom Jane Kejnovský sám!

Pravidelně navštěvuju stránky Pivního.infa, a tak si odvážím tvrdit, že mám celkem přehled, kde se nacházejí jaké pivovary a pivovárky, nota bene když o nich tak často píší Chody, Jan Kejnovský, Rosťa Kloubek, Libor Vojáček a další (Ti, které jsem nejmenoval, nechť mi odpustí).

Minulou sobotu jsem jel přes Mnichovo Hradiště a že bylo teplo, hlavou mi problikávaly myšlenky tu na Klášter, tu na Svijany. Jak tak uvažuji nad zeměpisným rozložením pivovarů, vzpomněl jsem si na jeden bod, o kterém jsem zatím na Pivním.infu nečetl: SEZEMICE.

I rozhodl jsem se udělat malou odbočku ze silnice na Turnov a přes obec Loukovec dojíždím do malebné vesničky Sezemice, s rybníkem na návsi a spoustou hezkých roubených stavení. Auto jsem odstavuji u obecního úřadu a vydávám se nazdařbůh na průzkum. Záhy docházím k vesnické krčmě.

Vývěsní štít
Vývěsní štít

Místní knajpa v zatáčce však má značně opotřebovaný štít s nápisem Svijany, který ve mně nebudí důvěru. Naštěstí jsem potkal dvě místní obyvatelky, které mě poslali na druhou stranu, „ke kostelu a pak doprava“. Řídil jsem se jejich instrukcemi a došel na konec cesty, kde jsem měl pocit, že jsem zřejmě „v řiti“. Už jsem se chtěl vrátit (ovšem s pevným rozhodnutím, že tu vesničku prolezu a pivovárek najdu, i kdybych tam měl být až do večera), když tu mě oslovila mladá paní: „Jestli chcete pivo, tak to nemáme. Až v pondělí.“

Na jednu stranu jsem byl rád, že jsem u cíle, na druhou stranu jsem zklamaně vydechl. Paní Němcová byla však ochotná provést mě „výrobnou a konzumnou piva“, a tak jsem nakonec odešel alespoň s pěkným zážitkem, že jsem mohl nakouknout do míst, kde pivo dělají a kde ho koštují.

Sezemické posezení­
Sezemické posezení­

Během prohlídky jsem se dověděl, že dělají jednu až dvě várky do týdne, jedna várka činí cca 80 litrů. Pravidelně vaří polotmavou 14° a občas, např. na Vánoce, pan Němec uvaří i černou karamelovou 12°. K výrobě nepoužívají chmelový extrakt, ale prý chmelové šišky! Pivo leží v sudech asi 4 týdny a kontroluje se, jestli nejsou kvasnice příliš „bujaré“. :)

Veškerá produkce domácího pivovárku se spotřebuje na místě, v klubovně, nebo při hezkém počasí venku, za domem (zatímco děti mohou blbnout na louce). V duchu jsem úpěl, když si představuju, jak tam sedím večer s hezky vychlazeným pivkem.

Sezemický a svijanský kohout
Sezemický a svijanský kohout

Manželé Němcovi jsou v pivní branži docela známí. Jezdí k nim lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí (např. i z Turnova), takže v pondělí večer narazit a vypít sud není velký problém. Občas pořádají i ochutnávky pro kamarády a známé. Nejedná se samozřejmě o nějakou pravidelnou výrobu, jak se říká – není v tom ten muss – ale pravé nefalšované fandovství a snaha pochutnat si na dobrém moku.

Nebylo mi tedy dáno, abych ochutnal místní pivo, ale přesto jsem rád, že jsem si tu malou zajížďku udělal. Ti, kdo by chtěli ochutnat – otevřeno bývá každé pondělí večer. Prý je to mimo jiné i z toho důvodu, že v pondělí je místní lokál zavřený.

Pivovárek Sezemice
Pivovárek Sezemice

Co říci závěrem? Určitě Sezemice navštivte, pokud budete mít cestu kolem, je to tam fajn. Myslím, že je velice sympatické, že se najdou lidé, kterým nestačí trapně nijaké pivo, jehož jméno se nesmí vyslovit.

Takže Jane Kejnovský, nejsi v tom sám! (Docent Skála jistě promine) :)[Martin Cabalka] [Zobrazeno 8857x] [29. červen 2008]
[Minipivovary] [comments: 26] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

píra

středa, 27. květen 2009
23:57

píra

Začíná léto, nemáte někdo nějaké informace o Sezemicích? Neobnovili vaření? Kontakt? Díky.


napsal(a): píra [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 28. květen 2009
09:56

Malakin

to píra: Už se to tady řešilo minulý týden: výroba nikdy neustala, jen už se nevaří pro veřejnost jako předtím, ale pouze pro osobní potřebu, tj. do zákonem daných 200 l ročně. :)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Moro

středa, 7. leden 2009
07:42

Moro

Slávista i Roman mají pravdu - byla by to jistě krásná pivná mapa homebrewerů, ale ... Při představě, že mi na dveře tlučou zájemci o ochutnání, se mi ježí vlasy. A pak pivo vařím pro sebe a neprodávám, kamarádi a známí je dostanou grátis ...


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
14:19


posted by: Inzerce

Slávista

středa, 7. leden 2009
07:09

Slávista

Ad Sezemice:
1. 2x jsem se tam pokoušel dostat ( 1x i po domluvě s majitelem ) a nic. Zvláště, když jsem byl na návštěvě na pevno domluven a nic z toho nebylo, mi hnulo žlučí.
2. Podle Pivovarského kalendáře 2009 byla výroba piva zastavena.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Slávista

středa, 7. leden 2009
07:07

Slávista

Roman teď uhodil hřebík na hlavičku. I já si doma vyrábím pivo, i já k němu tvořím etikety. Pár lidí to o mně ví, protože dostali "košt", ale kdybych měl být uveden na nějakých stránkách, přineslo by to jistě problémy. Už vidím např. sběratele pivních suvenýrů, jak se hrnou pro etikety ( ty ale lepím na lahve, tak mi jich zbyde nepoužitých cca 10 ) nebo pivní cestovatele, loudící mé domácí pivo ( to už by mi vadilo méně, ale přeci jen, je-li 1 "várka" 20 l, těžko bych je uspokojoval ).
Takže opravdu - muselo by to být na 100% podmíněno písemným souhlasem a muselo by tam být výslovně uvedeno, že domácí vařič o nějaké návštěvy nestojí.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 6. leden 2009
16:32

Roman Holoubek

Já vidím ještě jeden problém. Domovařiči nejsou komerční záležitost. Jinými slovy, ne každý by byl nadšený, že je zveřejněn. To by musel autor mapy či seznamu mít od každého nejlépe písemný souhlas.
Dokáži si představit, jak pak někteří nadšenci (byť v dobré víře) je budou otravovat, telefonovat, jezdit za nimi, atd. Ne každému to musí být milé. Vždyť mnoho z nich si dělá pivo jen proto že je to baví a dělají to pro sebe a pochlubí se známým.
Sám jsem takto s pivovarnictvím začínal. I já vařil podomácku pivo, několik pidivárek do roka, ba udělal jsem k tomu i etikety. Ale nedokáži si představit, že by někdo dojel před panelák a dožadoval se piva nebo etikety. Dělal jsem to jen pro vlastní potěchu a vypil jen v úzkém kruhu známých, ne proto abych se tím chlubil do světa.
Tož tak ...


Rosťa

úterý, 6. leden 2009
16:17

Rosťa

Mě by docela zajímaly odhady počtu drobného várečenstva, popř. odhady počtu známého várečentva. A ta mapa není špatný nápad, jsem si jist, že mezi čtenáři jsou velmi pečliví dokumentaristé, kteří mají spoustu dat :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Chody

úterý, 6. leden 2009
16:03

Chody

ad co je a co není pivovar
Tak tedy dle mého je činný pivovar takové zařízení, které vaří pivo a prodává jej. Tj. každý si to pivo může koupit. A taková zařízení se snažím mít uvedena v seznamu pivovarů a na mapách.
to Luděk:
Už jsem slyšel návrh, zda by nebyla špatná mapa či seznam homebrewářů. Možná by byl, ale nevím, kde brát informace o HB, nehledě na to, že mě to ani moc neláká. Ale pokud by se toho chtěl někdo ujmout, má na PI samozřejmě prostor :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 06.01.2009 ve 16:03:33


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

siki

úterý, 6. leden 2009
16:00

siki

Svatý ján se ale dá bez problémů sehnat, sice se nikde netočí, ale já tam napsal a za dva dny sem měl doma 2 PETky Mazla, kdyby to byl homebrewing, tak to prodávat nesmějí....Sice je to podmíněno oněmi 200 litry, ale i tím, že je to pro vlastní spotřebu, takže když se to dá koupit, v žádném přípedě to není homebrewing....A s těmi Sezemicemi bych asi počkal zase do jara, jestli se to rozjede, je možné, že teď nevaří, i když nevím proč, do hospody štamgasti chodí, ať je zima nebo vedro a o turisty tam očividně moc nestojí....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Malakin

úterý, 6. leden 2009
15:52

Malakin

to Luděk: Tu mapu by chtělo nějak ročlenit. Pak by se nemuselo mazat skoro nic. Jen by se přesouvalo sem a tam. Pokud ale v Sezemicích hodlají vařit do 200 litrů ročně, aby měli od ouřadu klid, jakoby nevařili...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Malakin

úterý, 6. leden 2009
15:15

Malakin

to Luděk: Možná by stačilo to přesunout mezi homebrewáře. Technologii si snad ponechají a budou si vařit občas jen tak pro sebe.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

siki

úterý, 6. leden 2009
15:12

siki

Zavolat? Kam, Jejich stránky nefungují, na email nikdo neodpovídá a sehnal sem dva telefony a u obou to hlásilo, že je neexistující....stav z půlky října 2008, čili rád bych se domluvil, bohužel není s kým....Nebo někdo máte funkční odkaz?


napsal(a): siki [Odpovědět]

Dejv

úterý, 6. leden 2009
13:30

Mluvil jsem po telefonu s majitelem a potvrdil mi ukončení výroby. Prý mu úředníci jenom házeli klacky pod nohy a pohár jeho trpělivosti prý přetekl a kvůli tomu pivovar uzavřel.


napsal(a): Dejv [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 6. leden 2009
12:34

Rosťa

Já jsem zase slyšel, že vaří sezonně, t.j. pouze v létě, mimo sezonu je pivovar zakonzervovaný, nikoliv zrušený


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

JuraJ

úterý, 6. leden 2009
12:26

Úplně zrušen nebo vaří jen příležitostně pro vlastní spotřebu?
Sezemické pivko jsem měl a bylo vceku chutné. Kdy mělo dojít k zániku pivovárku?


napsal(a): JuraJ [Odpovědět]

Pavel

úterý, 6. leden 2009
12:18

Pavel

Tak včera jsme tam jeli jak šílení i na vzdory tomu bílému peklu,aby nám bylo oznámeno že pivovárek už nefunguje. Bylo pondělí a tak jsme to riskli, jelikož na netu se nedalo zjistit jak to s pivovarem vlastně je. No, takže teď už to víme. Doporučil bych majitelům, aby o zrušení informovali a předešli tak dalším sklamaným degustátorským návštěvníkům.


napsal(a): Pavel [Odpovědět]

Doris

neděle, 27. červenec 2008
17:25

Doris

Byl jsem v tomto zapomenutém kraji v pondělí 21.7. a uspěl sem. Hospůdka byla otevřena. Dokonce mě pustili dovnitř dlouho před neoficiální otvírací dobou, která je pouze v PONDĚLÍ (kdy je zavřená místní obecní hospoda) od 17 hodin. Na čepu byly Svijany 10° za 17Kč a Millenium 14° za 25kč. Člověk si tam připadá jako doma u bečky s přáteli. Opravdu to stojí za návštěvu. Dopředu jsem neměl domluvené nic.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 27.07.2008 ve 17:26:14


napsal(a): Doris [Odpovědět]

Malakin

středa, 16. červenec 2008
16:44

Malakin

No, ja tam byl pred cca rokem a taky v pondeli a uspel jsem... :-) Ale je fakt, ze jsme tam predem volali. Jinak bychom Sezemicke taky neochutnali.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

LosPedros

středa, 16. červenec 2008
15:53

LosPedros

Tak se hlásím do řady těch, kteří na své pouti do Sezemic neuspěli. Byl jsem před týdnem na dovolené v severních čechách, a tak jsem jedno pondělní odpoledne vyrazil (naštěstí vozem) směr Sezemice, jen abych zjistil že nejsem jediný kdo je tento týden na dovolené :)

Nevím, nevím zda to pivko vůbec někdy ochutnám:(


napsal(a): LosPedros [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 7. červenec 2008
21:51

Kejna

prima článek, prima nadpis :-), každopádně já v Sezemicích dosud úspěšný nebyl :-(, ale nevzdávám to.


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

CzechBeerMan

pondělí, 7. červenec 2008
07:19

CzechBeerMan

... nebo se mrkni na pivní mapu zde ("pivovary")!


CzechBeerMan

pondělí, 7. červenec 2008
07:17

CzechBeerMan

Odkud jseš Miroslave ? Pokud máš zájem o piva z minipivovarů, doporučuji Ti také "náhodně" zabrousit na www.pivovary.info .... tam najdeš skoro všechny co existují. A vybereš si ten co je Ti nejblíže . Myslím malý minipivovar .....


Miroslav Vorel

neděle, 6. červenec 2008
21:59

Náhodně jsem zabrosil na tuto stránku. Rád bych se do Sezemic podíval a ochutnal , případně načepoval ssenou pivo. Myslím si, že takto vařená piva jsou ta pravá nefalšovaná. Ne jako nejmenované velkokapacitní hořké vody s univerzální unilou "chutí".


napsal(a): Miroslav Vorel (miroslav.vorel(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Roman

neděle, 6. červenec 2008
19:44

Před několika lety jsem měl to štěstí a při mé cestě za Svijanským jsem zkusil i Sezemice. Hospůdka byla otevřena, jeden ze spolumajitelů byl velmi ochotný a vstřícný a ukázal mi i výrobu a také jsem si mohl dát i jejich opravdu výtečné pivo.
Když jsem se pak později dozvídal o téměř nemožnosti ochutnávky tohoto piva - jsem rád alespoň za ten jeden šťastný den.


napsal(a): Roman (roman.holoubek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

CzechBeerMan

neděle, 6. červenec 2008
11:53

CzechBeerMan

Martine, jseš šťastný muž ! Do tohoto pivovaru se dostat je umění ..... dobrý článek a konečně vím něco o Szemicích. CzechBeerMan


Dejv

pondělí, 30. červen 2008
10:17

Je škoda, že jste nemohl ochutnan to krásně hořké pivíčko ze Sezemic. Musím potvrdit, že je opravdu výborné a jak říká můj otec "nechce se odtrhnou od huby". Jinak majitelé jsou velice ochotní a kdykoliv jsou ochotni vás po pivovárku provézt.


napsal(a): Dejv [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI