Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Beroun, město medvědů

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Beroun, město medvědů

Beroun, město medvědů [p251]

Berounský pivovar jsem měl v plánu už dlouho. Že ho navštívím v rámci červencového „čundru“ však bylo dílem relativně operativního rozhodnutí a shodou několika okolností. Zde tedy přináším poupravený útržek našich zážitků týkající se berounského půldne v létě 2007.

Se svou, starší, bez mála čtyřletou dcerou Alžbětou nasedám do vlaku v Srbsku a míříme do Berouna, je 14. červenec 2007 dopoledne a my, plni včerejších zážitků, vstupujeme do druhého dne našeho výletu. Plán navštívit pivovar už vyklíčil, jen ještě nemá pevné kontury a protože se mi za celičký včerejší horký den, ač jsme hospod potkali několik, nepodařilo nalézt jedinou, kde by měli točené pivo (všechny nás vítaly pouze známými rudozlatými vývěsními štíty), začínám pociťovat lehkou „těšivku“.

Kudy tudy k Medvědovi
Kudy tudy k Medvědovi

Do Berouna dorážíme kolem deváté a jelikož pivovar se nachází hned vedle nádraží, není důvod nezamířit na snídani. Exteriér je pro nepřipraveného poněkud šokující a před tím než se ocitneme před vstupem do pivovarské restaurace – Šalandy se lze cítit jako v kulisách tklivého příběhu postindustriální apokalypsy, kdy zpustlý (po ranním ohni načichlý kouřem), nicméně kladný hrdina s děckem kráčí opuštěným městem, míjí rozvaliny obrovských továren s cílem nalézt útočiště, kde oba spočinou. Pravda, zaparkovaná auta by v tom záběru musela chybět a stejně tak i sympatický pán, který nám vyšel v ústrety z pivovarské miniprodejničky u vchodu do areálu. Od něj se dozvídáme, že Šalandu otvírají až v deset. Poměrně důležitou informací je fakt, že tato prodejna má otevřeno non stop a kdykoli tedy v budoucnu pojedu po D5 mohu se zastavit pro PETky. I když mi pán občerstvení důrazně nabízí, pro tuto chvíli premiéru Berounského medvěda odkládám a vyrážíme do města.

Vrátnice, kde koupíte lahvové nonstop
Vrátnice, kde koupíte lahvové nonstop

Máme oba dobrou náladu, já plním dceři všechna přání, ona je na mě milá, souhlasí s výstupem na rozhlednu a pak fascinovaně pozorujeme medvědy v parku ve výběhu, dcera je nadšená a když jí říkám, že jsou to ti medvědi z večerníčku, jen mezitím trochu povyrostli, tetelí se blahem. Trpělivě sdílím její radost, vím, že mě dnes jiní medvědi potěší neméně. Po té trávíme ještě asi hodinku na sousedním dětském hřišti, mám v duši mír, kochám se tou skotačící blondýnkou, která se honosí polovinou mých genů a těším se těším, voda z plastu už mi fakt nejede.

Berounská šalanda
Berounská šalanda

Zpět na Šalandu dorážíme po poledni, restaurace se mi líbí, relativně jednoduchá výzdoba, účelné zařízení, takové podniky mám rád. Je vidět, že tu bývá i čilý cyklistický ruch a příjemnou teráskou jsou na něj zařízeni, ale už je čas na Berounského medvěda, už je čas na mou medvědí premiéru. Nezklamal, pověst nelhala, je to dobré pivo, chuť jsem měl velikou, ale vydržel jsem ještě pár inhalačních vteřin navíc, .. ten voní! Trošičku sladší, plná kulatá chuť s takovým jakoby karamelovým nádechem dává méďovi specifický charakter a i když samozřejmě netvrdím, že si jej už nespletu, tak vím, že je to pro mě nové, nové a hezké.

Varna a šalanda
Varna a šalanda

Po chvíli přijíždějí Tomáš a Jonáš, hoši z Poděbrad, se kterými budeme na čundru pokračovat, Tomáš je o dva roky starší než já, Jonáš o rok než Bětuška, jsou to tedy už rozumní chlapci a tak bylo rozhodnuto ve tři hodiny toto milé místo opustit. Před tím jsme se ještě všichni výborně a za velmi rozumnou cenu najedli a i kuchyni tak můžeme jen doporučit (jak minutky, tak hotovky). Bohužel nám nevyšel pokus o prohlídku pivovaru, ta je o víkendu možná pouze (pokud vůbec) ráno. Trošku to nechápeme, ráno jsme tu byli a viděli jen mrtvo, kdybychom tušili (a z ničeho se tak soudit nedalo), že je to možné, den by vypadal jinak.

Na cestu si pak kupujeme ještě PETku za pouhých 35 K a vyrážíme motoráčkem na Zbečno. Medvědem jsme nadšeni a to ještě netušíme, že zítřek a středověké slavnosti na Hamousově statku nám jich ještě pár přinesou.[Jan Kejnovský] [Zobrazeno 11767x] [26. březen 2008]
[Minipivovary] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marcel

pondělí, 2. srpen 2010
21:25

Je to možná reakce na dlouhodoý odkaz. Leč po navštívení pivníku v Berouně jsem byl velmi potěšen , chuťovje jsem byl potěšen a sortimentálně velmi perfektně provedeno. Pivko pohodové ,bez ovocenky , ikdyž v těchto vedrech je to pro sládka asi peklo ,makal jako kuna. V prohlídce - exkursi je i ochutnávka - leč je to na dlouho - je tam zima ve sklepě. Musím pochlapit sládka - je to borec - s tím co tam vytváří
má to asi v makovici. Tleskám


napsal(a): Marcel (marcel.mila(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Svoby

čtvrtek, 26. listopad 2009
17:17

Také jsem nedávno Beroun navšívil a zas tak nadšen jsem nebyl. Pivka v Šalandě (světlá 11 a tmavá 13) byla v pohodě, avšak při porovnání např. s Chýní či Tamborem jiná liga. S obsahem zakoupené petky světlé 11 jsem musel dost bojovat, dokonce jsem vážně uvažoval o vylití, což normálně nedělám:(


napsal(a): Svoby (svobodam(a)mail.ctk.cz) [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
10:56


posted by: Inzerce

tomas

čtvrtek, 26. listopad 2009
19:29

tomáš

to Svoby: Taky mně to tam teď naposledy zklamalo. Světlý pivo kyselý a mladej asi novej výčepní zoufale pomalej. Přitom předtím několikrát vždycky v pohodě.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Henri

čtvrtek, 26. listopad 2009
19:38

Henri

to Svoby: Naprosto souhlasím, Chýně je minimálně o třídu výše. Já také při svých občasných návštěvách pozoruji stále se zhoršující obsluhu a mizernou kvalitu jídel. Už jsem se napálil dvakrát a jíst tam již nebudu a bude-li to takto pokračovat, tak ani pít.


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 26. listopad 2009
19:56

Dan

to Svoby:
Bohužel, musím potvrdit podobnou zkušenost s pivem. Vždy když jedu kolem, tak kupuju PET na vrátnici. Ovšem světlá 11° se už delší dobu nedá skoro pít. Světlá 14° je dobrá, nikoli však bezchybná. Co se zlepšilo, je kvalita plnění do PET. Patrně nějaké jiné stáčení. Pivo je pod větším tlakem a po nalití krásně pění, což se bohužel o Chýni říct nedá, ta je jak natočená z pípy a neřekl bych že je to jiná liga. Je to jak kdy. Ovšem to že Chýně vaří piva pro kde koho, je na kvalitě bohužel znát. Ale to sem do tohoto vlákna nepatří.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Malakin

čtvrtek, 26. listopad 2009
20:49

Malakin

to Dan: Také se přidám k těm, co jsou nespokojeni se stavem berounského piva. Ty výkyvy jsou vážně hrozné. Každopádně sládek za to nemůže. Chyba je prý ve špatném sladu, který se musí chtě nechtě používat. Že by sladmistr v Suchomastech, sladovně, za níž také stojí pan Mayer, nezvládal svoji práci na jedničku?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 26.11.2009 ve 20:50:38


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Svoby

pondělí, 30. listopad 2009
20:17

to Dan: Já jsem byl s chýňským až dosud vždy spokojen, a to jak v sudové, tak i v petkové podobě. Na prdel si sice člověk nesedne, ale ta jejich chuť tam je a nezklame...


napsal(a): Svoby (svobodam(a)mail.ctk.cz) [Odpovědět]

Kollinas

středa, 25. listopad 2009
14:13

Tak jsem opět navštívil při cestě na nádraží berounského medvěda. Opět jsem se nezklamal dal jsem si světlé a chutnalo. Pohovořil jsem se sládkem Mirkem a bylo z jeho slov jasné že pivu rozumí.


napsal(a): Kollinas (kollinas(a)seznam.cz) [Odpovědět]

siki

středa, 25. listopad 2009
14:50

siki

to Kollinas: Baže, moje slova... Dobré pivo....


napsal(a): siki [Odpovědět]

kollinas

pondělí, 20. duben 2009
08:51

Ta černá 13 je fakt supr. Světlá 11 je taky dobrá. Ten mladý sládek je fakt dobrej.


napsal(a): kollinas (Kollinas(a)seznam.cz) [Odpovědět]

val

pondělí, 12. leden 2009
21:50

val

Jen dodám, že ta karamelová chuť není jen "jakoby". Do Medvěda se přidává E150 alias kulér alias karamel alias osmahnutý cukr. Tohle osobně mi dost vadí, cukr apod. do piva sype kde kdo a v průmyslové produkci se to dá přežít, ba dokonce mi to občas ani nevadí (Rychtář z Hlinska), ale u takové výjimečnosti, jako je pivo z restauračního pivovaru, bych ocenil něco ala Reinheitsgebot (sláva panu Richterovi).


napsal(a): val [Odpovědět]

emu

sobota, 20. prosinec 2008
00:32

emu

Moje zkušenostzi z letošního roku hovoří spíš o zkysnutí piva, což rozhodně dobře není :( ale třeba jsem měl jen smůlu, jejich pivo jsem měl letos třikrát.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Malakin

pátek, 19. prosinec 2008
19:16

Malakin

to Energetik: A není v těch pivech přeci jen nějaký rozdíl? Nevaří se třeba Zlatý kůň podle receptury, kterou se toto pivo vařilo ve starém berounském pivovaru, a ta klasická 11ka už podle receptury jejich?


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Kejna

pátek, 19. prosinec 2008
15:45

Kejna

to Energetik: PŘESNĚ!!! jen bych neřekl, že je to změna k horšímu, ale ani k lepšímu je prostě jiné .. i ta barva je světlejší


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

Energetik

pátek, 19. prosinec 2008
15:17

Energetik

A zdá se to jen mně, nebo se ta 11°v Berouně trochu zhoršila? Jakoby ztrpkla, zhořkla, zkrátka není to ten starý původní jemný a "medový" (přirovnání :) ) Berounsky Medved??


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

siki

pátek, 19. prosinec 2008
14:57

siki

to Jiří.J.: Zlatý kůň je to samé, co 11° Medvěd....Jenom Vyčítal (ten, co zpívá s Parkanovou Americe) namaloval novou etiketu....


napsal(a): siki [Odpovědět]

Jiří.J.

pátek, 19. prosinec 2008
14:26

Pokud vím, tak při výrobě piva BEROUNSKÝ MEDVĚD se zpočátku snad užívalo svrchní fermentace. Nevíte o tom někdo něco bližšího. Jak je to dnes? Co se skrývá pod značko Zlatý kůň?


napsal(a): Jiří.J. [Odpovědět]

Rosťa

středa, 26. březen 2008
20:08

Rosťa

Ano, i já mám oblíbené vrátnice. Tu v Berouně a tu v Harrachově. Jen o té v Harrachově nevím, je-li nonstop....


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI