Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak je to v pražském okolí 2: Dobytí Chýně

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Jak je to v pražském okolí 2: Dobytí Chýně

Jak je to v pražském okolí 2: Dobytí Chýně [p252]

To minulou sobotu bylo skoro plus patnáct! A přijel za mnou Tom! Kluk o deset let mladší, který, než jsem jej stačil sbalit pro kamarádství, odstěhoval se do Budějovic kvůli jedný nádherný holce! Nevím, jak to máte vy ostatní, ale nejvíc kámošů u mě se rekrutuje z dětství a průmyslovkových školních let. Ale tu a tam se stane, že se něco sepne a máte neuvěřitelného nového kámoše, kterého jakoby znáte strašné spousty let! A nezbude Vám, než pokorně poděkovat osudu a vymyslet pro kámoše nějakej program, když jen kvůli Vám vážil cestu. Tak jsme šli. U Bansethů měli ráno zavřeno, posnídali jsme tedy guláš U Klokočníka a jali se dobýt Chýni.

Kudy tudy do pivováru?
Kudy tudy do pivováru?

V mobilu jsem U Klokočníka, při druhém kvasnicovém, na netu našel jejich stránky, zavolal tam a nechal si od milého dívčího hlasu všechno vysvětlit. Čili jako že už maj otevřeno a že se tam ze Zličína dostanu jednou za dvě hodiny busem tím a tím. Já tam sice na začátku devadesátých let byl jednou s Xindlem, hrozně dobrej kluk, jenže tehdy byl Kozel, Gambáč a tahle parta pořád skvělý piva a parta bláznů s minipivovarem mě moc nebrala… Takže si z toho moc nepamatuju.

No Commnet ...
No Commnet ...

Ve Zličíně bus ten a ten, už si ho fakt nepamatuju, jel až někdy za dlouho a tak jsme se jiným busem s Tomem přiblížili do vísky Chrášťany a do Chýně (neplést s Chyší) to dorazili při plus patnácti, jehnědy již byli odkvetlé a kočičky v plném květu, pěkně pěšky. Ve vzpomínkách jsem tu vísku měl fakt jinak.

Pivovarský dvůr
Pivovarský dvůr

V sousedství Chýňského pivovárku je jakýsi distribuční sklad jihoafričanů a to působí zvláštně. Stejně tak se Chýně neubránila trendu výstavby komerčních budov v blízkém okolí Prahy a na polích to tam začíná nepěkně růst.

Nabídka v Pivovarské krčmě
Nabídka v Pivovarské krčmě

Pivovár je nicméně v budovách původních a z architektonického hlediska působí alespoň na mě báječně. Registroval jsem jakousi dvojkolejnost. Mají tam krčmu, kde reklamují cenu piva za 19 korun. Já tam jen vyfotil krb a na cenu se neptal a vyrazil do hlavní atrakce. Prostředí pěkné, ceny nepěkné. Všechny druhy piv za 39. A to jak Dvorní výčepní 10% kvasnicové světlé tak i např. Dvorní speciál 14 % kvasnicové černé či Dvorní ležák 12% kvasnicové polotmavé. I jídla drahá. Celkově to na mě působilo jako atrakce pro obyvatele pražských satelitních vilkových novovesnic. Hodně hostů bylo ruské a dalších národností. Ale zaplaťpánbůh se držej a nestávají se majetkem pizzerií…

Dvorní pivo
Dvorní pivo

Pivo mi přišlo na chuť, dvanáctka poněkud obilná a desítka jakoby po medu. Nebylo to špatné, ale já mám radši Kácov či Bansethy, Chyši nebo Lomnici, Poličku a Medlešice, Bon a tak… Na cestu pěšky zpět do Chrášťan si Tom koupil v originální PETce desítku a liboval si, že je to prima pivní limonáda a já zase Zázvorové pivo a liboval si, jak je to zvláštní chuť…

Lahvové pivo z Chýně
Lahvové pivo z Chýně

Na cestě zpět jsme nevynechali již otevřené Bansethy. Měli jen polotmavé a bylo mnohem horší, než to, které měli na Silvestra, ale šlo to, kuchyně výtečná, kotleta na pánvi nebyla nepodobná steaku. Končili jsme zase U Klokočníka a obávám se, že dokud se Kácov nestane Pizzeriií, budu mu věrný…[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 9569x] [28. únor 2008]
[Minipivovary] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Martin K.

pondělí, 3. březen 2008
13:48

to Weetek: s tím Loskutákem je to dobrý nápad, v týdnu do Chýně pojedu, tak to zkusím sládkovi navrhnout.
Jinak Chýně patří dlouhodobě mezi mé nejoblíbenější, vloni jsem měl jednoznačně nejvyšší spotřebu právě z tohoto pivovárku:-)
Asi nejvíce mně oslovila světlá Patnáctka (vařena k 15. výročí) a Kouřový ležák. Letos mi bohužel utekl Vídeňský ležák (prodán cca před týdnem), ale ten by se měl znovu vařit. Od tohoto týdne by pak měla být v prodeji Mlynářská 12 (z ječného a žitného sladu). Chutnal jsem ji minulý týden a byla vynikající. Dále se chystá pšeničné, mnichovský 13 speciál a vídeňský červený ležák.
Tolik informace a teď hurá do Chýně:-)


napsal(a): Martin K. [Odpovědět]

Weetek

pondělí, 3. březen 2008
12:49

Weetek

Tak to jsme (nejmíň) dva, co máme rádi chýňského loskutáka. A to jsem taky slávista :-)
Napadlo mě, že by bylo hezké, kdyby si ho někdy třeba dali na etiketu. Vím, že dělají spoustu nejrůznějších výročních etiket ke sběratelským setkáním, klubům i kulatinám zasloužilých pivařů, tak proč ne jednou Loskutáka, že ? :-))


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Slávista

pondělí, 3. březen 2008
09:06

Slávista

Jo jo, pivovárek je to pěkný, polohou však špatně dostupný. Já tam jezdím nejradši vlakem po trati 122, kterou ČD provozují už asi jenom ze zvyku, a jdu pěšky ze zastávky Litovice. Snažím se navštívit jak pivovar, tak krčmu, krčmu kvůli jídlu a prostředí, pivovar kvůli PETkám a loskutákovi. Po přečtení článku jsem okamžitě dostal chuť na tmavou čtrnáctku, žel, do léta si asi musím nechat zajít chuť.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Martin Štros

pátek, 29. únor 2008
19:51

to Weetek: Pivovárek je dobře dostupný na kole, i když to neni pro každého, navíc na kole se moc pít nemá, že :-))) jináč pěšky z Břví je tam opravdu hezká cesta, já někdy chodím i ze Sobína, to pak je celodenní výletík ;)


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
23:16


posted by: Inzerce

Weetek

pátek, 29. únor 2008
15:13

Weetek

Jeden z mých nejoblíbenějších pivovarů, škoda, že není víc v Praze a míň v Chýni, ale zase to cestování tam má svoje kouzlo. Protože jsem byl většinou netrpělivý čekat na nepříliš podnětném Zličíně na ten přímý bus, skoro pokaždé jsem dorazil do Chýně pěšky a odjinud. Nejhezčí cesta je asi z Břve (nebo Břví?). Systém krčma-restaurace pokládám za mírně geniální, ceny jsou v krčmě vzhledem ke kvalitě piva a příjemnosti prostředí až neskutečně lidové. Přiznám se, že ale pokaždé zajdu i do restaurace, už proto, že sortiment piv se nikdy přesně nekryje s krčmou. Cena piva se jednou za čas přežít dá, navíc ve výčepu pořád sedává můj oblíbený mluvící loskuták, pokaždé si připadám, jako bych zašel k nějakým známým, u kterých jsem dlouho nebyl. A kouřový speciál jsem si absolutně zamiloval, mezi pivy restauračních pivovarů u nás ho řadím do TOP 5.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Martin Štros

pátek, 29. únor 2008
12:30

to Hroch: Přesně tak! Mně se taky ten systém líbí - já si zajdu do krčmy (která je taky na úrovni), ruský zbohatlík ať si jde do svého luxusu, pivovar vydělá a všichni jsou spokojení. PET teď stojí už 45Kč, ale to je pořád 15Kč/0,5l za vynikající pivo! A prodali mi jí velice ochotně, i když jsem si tam nic jiného nedal. Žádný lepší pivovar v Praze a blízkém okolí není. Toť můj názor.


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Hroch

pátek, 29. únor 2008
10:57

hroch

Ceny v restauraci jsou opravdu vysoké. V poledne, ale mají menu a i pivo k němu za rozumnou cenu. Zvláště je příjemná cena PETek jednotně bez rozdílu druhu za 35Kč. Vánoční sedmnáctka byla super. Já jsem pokecal se sládkem a prošel si i sklep a spilku, zrovna taky připravovali oddělení pro svrchní kvašení, vyděl jsem ruční plnění PETek a cítil známou, ale vždy skvělou vůni vařené sladiny. Já jsem se u nich dohodl i na odebrání sudu dvanáctky a byl za naprosto běžnou cenu. Myslím si že způsob krčma s přijatelnými cenami a cenově nadsazená restaurace je u Prahy naprosto geniální kombinace.


napsal(a): Hroch [Odpovědět]

Chody

pátek, 29. únor 2008
07:33

Chody

Byl jsem v Chýni před x lety, kdy ještě krčma nebyla. Ceny v restauraci byly již tenkrát prakticky stejné jako dnes, tedy dost vysoké. A kdo si přišel do restaurace jen pro PETku, na toho obsluha vzhlížela jako na vyvrhela. Ale situace se snad zlepšila ... Nicméně pivo (tenkrát desítka) mi moc chutnala ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jindra

čtvrtek, 28. únor 2008
23:59

Já byl v Chýni o víkendu. V krčmě mají pivo za 20kč, bez ohledu na stupňovitost (v neděli měli světlou desítku, polotmavou dvanáctku a světlou čtrnáctku). Do restaurace jezdí spíš zájezdy, ale vyplatí se sem zajít pro "petku" zdejšího moku. Nicméně možná právě díky této restauraci je možné udržet cenovou hladinu v krčmě na více než přijatelné úrovni. A dát si Chýňské na závěr cyklovýletu, to je pohádka...


napsal(a): Jindra (jindrichjokl(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 28. únor 2008
22:07

Dwarf

nj, tak v Chýni jsem dosud taky nebyl... (má pro mě 'blbou' polohu) :-(


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Martin Štros

čtvrtek, 28. únor 2008
21:22

Z článku cítím nějakou nespokojenost, ale já osobnně mám Chýni moc rád! Tož, nechodím do luxusní restauračky jako rosťa, dávám přednost té krčmě, kde jsou ceny velmi přijatelné, prostředí útulné, takové pěkné typicky české, a pivo mi většinou velice chutná. Jejich kouřové vloni v létě, co jsem tam bral v PETce, to byla paráda. Takže Chýně je OK a kdo nepotřebuje ´vychutnávat přímo u varny, ten to určitě v krčně finančně přežije ;)


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI