Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Zámecký pivovar Zábřeh

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Zámecký pivovar Zábřeh

Zámecký pivovar Zábřeh[p291]

O existenci vznikajícího pivovaru na zámku v Ostravě – Zábřehu jsem se dozvěděl z webu. Popravdě řečeno jsem ani nevěděl, že tam nějaký zámek je. A nebyl jsem sám. Většina lidí kolem tohoto chátrajícího objektu chodila, aniž by něco podobného vůbec tušila.Zámek v Ostravě - Zábřehu
Zámek v Ostravě - Zábřehu

Naštěstí pro naše kulturní dědictví a potažmo i milovníky pěnivého moku koupili jeho budovu dva podnikatelé a po jistě nákladné rekonstrukci mu vrátili historickou podobu. V jeho útrobách pak zřídili hotel, restauraci, pivnici a k mé radosti i pivovar, který zde existoval již od roku 1652.

Napjatě jsem čekal, kdy zahájí svou činnost a já ochutnám jejich kvasnicové pivo. Kontaktoval jsem pana ředitele a ten mi sdělil, že od 6. srpna budou zkušebně točit pivo na zámeckém nádvoří. To už nebylo na co čekat.

Pivo se zatím točí jen na nádvoří
Pivo se zatím točí jen na nádvoří

Vypravil jsem se tam s kamarádem pln očekávání o dva dny později. Místo jsme s přehledem našli a zasedli do provizorních lavic. Pro pivo jsme si museli k jednomu ze dvou stánků. V tom druhém prodávali klobásy a maso na rožni. Na čepu byla světlá a tmavá jedenáctka Pikárd za zaváděcí cenu 18,90 Kč. Bohužel prozatím v kelímku, sklo ještě nebylo k dispozici. Koupit jsme si mohli také párty soudky, ale cenu si již nepamatuji.

Černý Pikárd
Černý Pikárd

Okusili jsme z každého druhu po několika pivech a těšili se, až bude v provozu pivnice. Přece jen, sklo je sklo. To se stalo asi o čtrnáct dní později, takže nezbývalo nic jiného, než se sem vrátit. Počasí už tak teplé nebylo a i vevnitř bylo docela chladno. V přízemí se nachází restaurace (zatím není v provozu) a v prvním patře pivnice. Vystoupali jsme tedy po schodech a nahoře nás přivítalo velmi hezké prostředí s několika hosty.

Restaurace
Restaurace
Pivnice
Pivnice

Usedli jsme ke stolu a u příjemné servírky objednali světlou jedenáctku. Tentokrát nám byla donesena ve sklenicích s vybroušeným logem. Měla tmavě medovou barvu a krásnou vůni. Chutnala nám stejně dobře, pivo bylo poctivě chmelené a příjemně hořké. Totéž platí i o tmavém Pikárdovi s výraznou karamelovou příchutí. Obě piva podražila na přijatelných 24 Kč. Měli jsme to štěstí, že na čepu byl také puškvorcový speciál. I když nejsem příznivcem ochucených piv, jedno jsem vyzkoušel. Bylo hodně hořké, asi jako kdyby do něho někdo nalil fernet.

Už se nám točí ...
Už se nám točí ...
Světlý Pikárd
Světlý Pikárd

Jelikož nebyl kamarád ve formě, zaplatili jsme a vydali se k domovu. V pivnici podávali také teplá jídla, ale výběr jsem nezkoumal. Jen vím, že se jejich cena pohybovala poněkud výše.

Kopřivnický Vulkán
Kopřivnický Vulkán

Protože bylo ještě dost času, stavěli jsme se v restauraci Kenken, kde čepují Lašský Vulkán z Kopřivnice. Když jsme se zeptali číšníka, jestli ho mají (nebývá to pravidlem), nějak divně se usmíval. Začínáme tušit, co se později potvrzuje. Pivo je zkažené, i když se prý pije docela dost. Nestalo se nám to v tomto podniku poprvé. Hrozně moc mě to mrzí. Když se takhle prezentuje kvasnicové pivo, dá si příště každý radši Ostravar.[Mantas] [Zobrazeno 8605x] [8. září 2007]
[Minipivovary] [comments: 2] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mantas

pátek, 14. září 2007
14:33

Mantas

A přesně o tom to je...


napsal(a): mantas [Odpovědět]

JR

pondělí, 10. září 2007
11:53

V Kenkenu jsem byl v dubnu a jak je vidět i přes naše urgence, aby to pivo radši neodebírali se tak děje dál a kazí pověst Vulkánu.....
Nám protřelým bylo jasné, že to pivo je totálně zkažené s tóny hniloby, ale nějaký nováček by si mohl myslet, že takhle chutnají kvasnicová piva....

Zoufalství...


napsal(a): JR [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI