Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovar U Tří růží

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Pivovar U Tří růží

Pivovar U Tří růží [p1071]

Zatímco se zde vede lítý boj, téměř do „hrdel a statků“, který už s pivem nemá nic společného, nelenila jsem a nový minipivovar U Tří růží v pražské Husově ulici dnes navštívila. Již dříve jsem, při pochůzkách v okolí, zvědavě přihlížela budování dalšího pivního stánku. Teď už mohu konečně vstoupit dovnitř. Hned u vstupu vlevo za dveřmi, na vyvýšeném místě, se skví nablýskaná měděná varna a vůně dává znát, že se vaří.

Fungl nová varna
Fungl nová varna

Výčep se rovněž leskne novotou. Místnost u výčepu sice není velká, ale je stylově zařízena. Další prostory jsou v prvním patře a v patře druhém pak ještě salonek pro skupiny, či příležitostné akce. Celý podnik je nekuřácký! Chvályhodný to počin.

Výčep
Výčep

Co tu bylo dřív, aneb trocha historie nikoho nezabije: v tomto starobylém domě, zapsaném ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek, má vaření piva svoji tradici. V kronikách se praví, že “roku 1405 pražský sládek Beneš využil pivovárečné právo, udělené Roubalovskému domu, a uvařil zde první pivo.“ Ovšem nejen s pivem je tento dům spjatý.

Freska
Freska

V roce 1792 do domu U Tří stříbrných růží přestěhoval Václav Matěj Kramerius svoji Českou expedici. Dům si pronajal od dědiců význačného pražského tiskaře Jana Nepomuka Karla Hraby, proto se dům v té době také nazýval Hrabovský. Česká expedice zde sídlila až do podzimu roku 1804 a dnes působení Václava Matěje Krameria připomíná pamětní deska na průčelí domu. V místnostech, kde je dnes výčep (a kde právě dříve byla Česká expedice) byla v první polovině 19. století zřízena Šmilerova kavárna. Zde čeští vlastenci domlouvali organizaci prvního českého bálu, který se uskutečnil 5. února 1840 v nedalekém Konviktu.

U Tří růží
U Tří růží

Ale vraťme se do doby dnešní, zpět k pivu. Na čepu je světlý, polotmavý a tmavý ležák, pšenice a Vienna red, jak hlásají popisy jednotlivých výčepních píp. Objednávám si polotmavý ležák, když v tom mne někdo zdraví. Otočím se – a on to známý sládek! Tak hned se „vnucuji“, zdali by mi zdejší provoz neukázal. Ví, že jsem ženská zvědavá a tak mne vede do svého království. Alespoň v rychlosti (neb má plné ruce práce s vařením pšenice pro sousední klášter dominikánů) tak mohu nahlédnout „za oponu“.

Otevřená spilka
Otevřená spilka

Jsou zde opravdu stísněné prostory, jak to tak v historických domech bývá. Varna je na elektrický otop. Vaří se 2-3x týdně, klasicky na 2 rmuty. Jedna vana spilky je otevřená, zbytek kvasí v tancích. Malý je i ležácký sklep, je však doslova tanky nadupaný. Technologie je od Pacovských strojíren, a.s..

Tanky
Tanky

Provozovatelem pivovaru a restaurace U Tří růží je firma Energocapital-Praga, s.r.o.. Po rychlé exkurzi si ještě vychutnávám zdejší pšenici a jsem spokojena. Cenové relace odpovídají umístění pivovaru: 0,4 l/46 Kč, 0,25 l/28 Kč. A své zákazníky si pivovar jistě rychle najde, nejen z řad návštěvníků Prahy. Alespoň ochutnání vřele doporučuji!

Pšenice
Pšenice

Díky, pane sládku a Dej Bůh štěstí![Jana Běhounková] [Zobrazeno 12541x] [6. květen 2012]
[Minipivovary] [comments: 26] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Visitor

pátek, 3. leden 2014
13:56

U tří růží - co se týče piva, vcelku to ujde. Ale z celkového pohledu musím říct - neskuteční zloději. Dal jsem si tam zvěřinový guláš - porce, která by nestačila dvouletému dítěti, za to si řekli 230 Kč. Neuvádí gramáže, asi vědí proč. Akorát vyjebávají s lidma. Důrazně nedoporučuji!!


napsal(a): Visitor (sestito(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Pivař

pátek, 3. leden 2014
17:08

to Visitor: Jo, milý Návštěvníku, cena nemusí být jenom o množství, ale také o kvalitě surovin, přípravy apod. Nevím, jak je to s kvalitou surovin v tomto případě, osobně ten podnik neznám, nicméně je v centru Prahy, takže se vyšší ceny se dají celkem očekávat... Jestli to odpovídá kvalitě, nevím, ale stěžujete si na velikost porce, ne chuť... Ano, zvěřinový guláš za 230 korun může být zlodějina, ale taky nemusí...


napsal(a): Pivař [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
16:02


posted by: Inzerce

Petříček

pátek, 3. leden 2014
23:43

Visitore, koukl ses, co stojí jídlo ve vedlejších restauracích? Třeba u Vejvodů guláš 290 a horší. A jinde v té lokalitě? V centru STARÉHO MĚSTA to nemůže být jinak, zjisti si nájmy. Kdybys tam nájem platil ty, měl bys guláš za stovku, abys nebyl zloděj? No, to bych rád viděl.


napsal(a): Petříček (pek(a)ppe.cz) [Odpovědět]

Pivní špion

sobota, 4. leden 2014
06:54

to Petříček: Meleš kraviny patrně proto že okolí Tří růží moc neznáš, za stovku se tam najíst dá dobře a netřeba chůze delší 5ti minut.


napsal(a): Pivní špion [Odpovědět]

Juri

sobota, 4. leden 2014
09:02

to Pivní špion: Třeba U ZLatého tygra.


napsal(a): Juri [Odpovědět]

Mosquit

sobota, 4. leden 2014
06:58

Mosquit

to Visitor:
A co teprve v některých jiných pražských minipivovarech. V pohodě vám tam načepují třetinku nějakého piva za 69 korun, z toho by se ani dvouleté dítě neožralo... Neskuteční zloději... :-)


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

kisutam

neděle, 15. červen 2014
20:35

kisutam

to Visitor: Mě vadí nestandartní míra 0,25 l.Jinak jsem tam měl nedávno Rauch a Vídeň,oba druhy slabé,bez výrazu.To Chyše,to byla jiná!


napsal(a): kisutam [Odpovědět]

Pepa

sobota, 4. leden 2014
19:14

pepa

to Juri:Já si dol tři kousky u pultu,chutnalo.O ceně nemá cenu diskutovat,buď zaplatím nebo jdu jinam.Co se týká guláše já jdu k Medvídkům a dám si další dobré pivo.


napsal(a): Pepa [Odpovědět]

Rash

středa, 30. květen 2012
15:41

Rash

Report z krátké včerejší návštěvy v pivovaru je tady.


napsal(a): Rash [Odpovědět]

tf

pondělí, 14. květen 2012
20:00

tak to je v piči


napsal(a): tf [Odpovědět]

OndraS

středa, 9. květen 2012
22:26

Sládkem je Robert Maňák, původně z Chýše.


napsal(a): OndraS [Odpovědět]

Henri

středa, 9. květen 2012
22:36

Henri

to OndraS: Ano, sládkem U tří růží je skutečně Robert Maňák, ale nikoliv z Chýše, ale z Chyše :-)


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Rash

čtvrtek, 10. květen 2012
09:16

Rash

to Henri: ... a kdybychom to chtěli brát češtinářsky až do důsledku, tak to je správně nikoliv z Chyše, ale z Chyší :)


napsal(a): Rash [Odpovědět]

Dan

středa, 9. květen 2012
20:41

Dan

Tak trochu inspirován příspěvkem JardyK, jsem se dnes zastavil na první okouknutí a ochutnávku. Souhlasím s Jardou.
1. Vkusně zařízené prostředí a bez cigaretového kouře
2. Velmi vstřícná obsluha. Přestože jsem řekl, že jdu jen ochutnat pivo, chovali se naprosto ochotně a profesionálně.
S fotografováním nebyl také žádný problém.
3. Perfektně čisté sklo a žádné podmíráky
4. A opravdu výborné pivo. Měl jsem světlý ležák, tmavé a pšenici. Ceny považuji na danou lokalitu za přiměřené
Co se týká interiéru, oceňuji vyvýšené malé stolky s barovými židličkami, kde je možné přímo u varny a výčepu posedět u piva.
I když hospůdka v přízemí není velká, je tam moc příjemné pobytí, krásná klasika. Moderní dobu připomínají jen dvě televize umístěné na stěnách.
Z mého pohledu, podnik nemá chybu. Doufám, že to takto vydrží i do budoucna.
Návštěvu mohu jen doporučit a všem U tří růží přeji, aby se jim dařilo a sládek odváděl stále tak skvělou práci.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

JardaK

úterý, 8. květen 2012
13:21

JardaK

Včera jsem tam byl na "inspekci" :) Nově otevřený pivovárek, takže udělat si pár fotek a ochutnat. Byla to příjemná zkušenost a protiklad k politickým kecům, kterými se to poslední dobou na pivním infu jen hemžilo.
Takže:
1) Nezakouřené, čisté a příjemné prostředí
2) Příjemná obsluha - někdo jiný než na fotce, holohlavý pán a mladá slečna. Pak přišla ještě nějaká paní a když se dozvěděla, že se o pivo zajímám, nabídla možnost prohlídky.
3) Výborné pivo. Začal jsem světlým ležákem, následovalo vídeňské červené, tuším 15°, informaci z kolika druhů sladu už jsem zapomněl, pak Weissbier a končil jsem tmavým. Vynechal jsem jen polotmavé, prý opravdu polotmavé, nikoliv řezané. Ta piva neměla chybu, sládek umí. A Weissbier neprzní citronem, příjemné překvapení.
4) Dobře jsem se najedl. Jednoduchá klasika, řízek s bramborovou kaší. 160,- Kč může někomu připadat hodně. Ale byla to porce, která nasytí i můj bezedný žaludek :) Řízky byly dva, třeba mé o 50 kg lehčí manželce by bohatě stačil jeden. Běžná jídla, např. svíčková, se pohybují kolem 185,- Kč. No a vzhledem k lokalitě... Takže cena přiměřená.
Závěr: spokojenost. Vzkaz diskutujícím na téma "Jen ne pod obraz..." : Zvednout řiť od klávesnice a vyrazit na pivo!
Večer zpět z Prahy jsem to vzal procházkou přes Hradčany a navštívil Valašskou pivnici, pro neznalé pokračování Nerudovy (ulice Úvoz) směr Strahovský klášter). Bon byl výborný, obsluhující je spřízněn s majiteli pivovaru a je též příjemný a komunikativní, dal jsem jen nefiltrované světlé a tmavé, zbytek v PET na doma, manželce borůvkový a makový frgál.
Další krásný den :)


napsal(a): JardaK [Odpovědět]

Vašek

středa, 9. květen 2012
06:38

Vašek

to JardaK: Doufám,že se ve Valašské pivnici zastavíte častěji,je to nejpříjemnější hospůdka,která se zrodila v tomto roce :)
Pro mé případné oponenty dopředu říkám,že se jedná o můj názor,děkuji


napsal(a): Vašek [Odpovědět]

Jirka

pondělí, 7. květen 2012
14:52

Možná že jsem zbytečně paranoidní, ale trochu mě děsí, že je to ruský pivovar-hospoda. Jednak mám strach ze směrování nabídky na ruskou klientelu a z toho plynoucí případné změny v produkci. V nedalekém minipivovaru Pražský most jsem byl poměrně nespokojen, předložili mi rusky psanou nabídku a když jsem česky odpověděl, že mě hlavně zajímá pivo, co vaří, jak vaří atd., tak byli poměrně neochotní a naštvaní. To mají o tolik větší zisky z vodky a kaviáru než z piva, že nejsou ochotni obsloužit aspoň trochu ochotně i někoho, kdo jde prostě jen „na pivo“?
Ale samozřejmě rád se budu mýlit a podle mne by měly být Tři růže zhruba 20. minipivovar v Praze, což je skvělé. Daleko více se ovšem těším na budoucí pivovar v Břevnovském klášteře (snad už letos v červnu).


napsal(a): Jirka (slainte(a)centrum.cz) [Odpovědět]

hroch

pondělí, 7. květen 2012
08:19

hroch

Pěkný článek. Vždy dík za takové články nadnesené nad politické a jiné sváry. Pozn. Sládek podle fota donedávna a nebo stále paralelně působí u berounského medvěda.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.05.2012 ve 08:21:27


napsal(a): hroch [Odpovědět]

DAN X

středa, 9. květen 2012
00:58

to hroch: Já myslím že v Berouně teď vaří jen sám p. Mayer, dle mé návštěvy v únoru.


napsal(a): DAN X [Odpovědět]

Jana

středa, 9. květen 2012
09:09

Jana

to DAN X:
Přesně tak.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

jiri.j

pondělí, 7. květen 2012
08:14

Je pšeničné pivo svrchně kvašené?


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Jana

pondělí, 7. květen 2012
09:17

Jana

to hroch:
Děkuji za pochvalu. Taktéž Danovi a Romanovi.
Sládek už působí jenom U růží.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 07.05.2012 ve 09:23:33


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Jana

pondělí, 7. květen 2012
09:20

Jana

to jiri.j:
Ano.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Dan

neděle, 6. květen 2012
22:20

Dan

Pěkný, aktuální článek. Jsem rád, že se našel někdo, kdo se na tento podnik podíval z pohledu pivního.
Už se těším na návštěvu


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Roman

pondělí, 7. květen 2012
07:01

to Dan: Přidávám se k Danovi.....pěkný článek....díky.I já jsem při svých návštěvách Prahy vždy "brousil" okolo,zvědav,jak práce pokračují.Dvakrát jsem mohl nahlédnout i dovnitř....a teď se již těším na další návštěvu Prahy abych mohl i ochutnat.


napsal(a): Roman (roman.4691(a)seznam.cz) [Odpovědět]

cz3ko

neděle, 6. květen 2012
21:50

cz3ko

Pokud vím, otop je na horkou páru.


napsal(a): cz3ko [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI