Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Únětická pivní kultura

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Únětická pivní kultura

Únětická pivní kultura [p936]

Únětice, tuto malou vísku na sever od Prahy, lze navštíviti autobusem 355 z Dejvické do stanice Únětice, Obecní úřad. Nebo vlakem do Roztok u Prahy a pak pěšky údolím Tichého potoka což je 4,6 km nebo úplně pěšky 3,3 km ze Suchdolského náměstí.

Za pivovarskými humny :) aneb pocit krásna…
Za pivovarskými humny :) aneb pocit krásna…

Únětice jsou známy vykopávkami artefaktů po kultuře vzniknuvší již na konci eneolitu, znající již bronz a zanechavší po sobě fenomén tzv. stromových rakví. Únětická kultura rozprostírající se v srdci Evropy byla v této oblasti tehdy vedoucím kulturním elementem po pět set let.

Konečně zase únětické pivo
Konečně zase únětické pivo

Nyní se ze spárů nicoty a nebytí podařilo v Úněticích vyrvat něco dalšího. Pivovar :)! Pivo se v Úněticích naposledy vařilo před více než šedesáti lety, ačkoliv se zde prokazatelně pivo vařilo již v šestnáctém století. Co mou radost činí nekonečnou jsou mimo jiné dva zásadní body: Pivovar je zbudován v historické budově pivovaru, jejíž některé části pocházejí z roku 1710 a co víc! – pivovar ústy pana vrchního sládka Vladimíra Černohorského, jehož práci jsem měl tu čest poznat před pár lety v Průhonickém pivovaru a jehož samotného pak na loňském Černokosteleckém vykulení, tedy pivovar Únětice zamýšlí jako stěžejní program vařiti česká spíše nízkostupňová, chce se mi říci „konzumní“ a „obyčejná“ piva, zejména klasickou desítku a dvanáctku.

Třista a jeden rok zpět
Třista a jeden rok zpět

Obyčejnost, o níž hovořím, je samozřejmě poněkud mimo, neboť již není obyčejem, aby pivovárky malých forem vařily „obyčejnou“ desítku. Ani slovo „konzumní“ jsem nepoužil s pejorativním úmyslem. Jsem vyznavačem především „konzumních“ a „obyčejných“, tedy piv denní potřeby a spotřeby, těch piv, u nichž nevadí, že si jedno vychlazené lahvové dáte k práci na zahradě, či jedno točené na cyklistickém výletě.

Ideální konverzační nápoj, ideální k práci na zahradě…
Ideální konverzační nápoj, ideální k práci na zahradě…

Dobrá desítka je léta mým jednoznačným favoritem a neznám ani lepšího „konverzačního“ či „sociálního“ nápoje.

Konečně zas únětická pípa!
Konečně zas únětická pípa!

Do Únětic vyrážíme s nejmenovaným pivním badatelem a Henrim v 9:20 busem 355 z Dejvické. Projíždíme Lysolaje a Horoměřice a jsme na místě. Obcházíme pivovar a fotíme. I industriální památky jsou památkami a pokud nejsou výrazně veliké, po pár staletích splynou z krajinou tak, že působí jako její nedílná součást a máte pocit krásna.

Únětický pivovar 2011-06-11
Únětický pivovar 2011-06-11

Únětický pivovar evokuje desítky, možná stovky jiných vesnických pivovárků, byly si tak podobné… Avšak kolik jich dnes zbylo. A kolik z těch zbylých je v takové kondici, že přežijí další stovky let, že… Ten Únětický na to naštěstí má.

Vrchní sládek pan Vladimír Černohorský
Vrchní sládek pan Vladimír Černohorský

Pivovar je před desátouhodinou téměř prázdný a zatím se chystají pípy. Avšak v jedenáct, kdy se má narážet první Únětický novodobý sud je však již plno, odhaduji mezi čtyřmi sty a pěti sty lidmi. Na pivovarském dvoře se již chystá k naražení prvního sudu pan starosta za asistence pana vrchního sládka Vladimíra Černohorského.

První sud Únětického piva
První sud Únětického piva

V Úněticích se samozřejmě novodobé pivo již pilo. V úterý jsem potkal v Nejmenované hospodě v Nuslích gurua českých pivních encyklopedií Pavla Jákla, který mi oznámil, že kdybych nebyl hluchý, mohl jsem s ním jet do Únětic již 6.6., neboť v 6 hodin ten den tam byla první neoficiální ochutnávka, jenže v metru, kde mne v pondělí potkal, jsem Pavlovo volání nezaslechl. Když Jarin viděl, jak jsem ze své hluchoty a z absence na neoficiální ochutnávce zdrcen, věnoval mi etiketu novodobé Únětické desítky, abych neplakal.

Dej bůh štěstí! Ó sude náš, posvěť se pípa tvá…
Dej bůh štěstí! Ó sude náš, posvěť se pípa tvá…

Den či dva na to volám Hanzovi, abych mohl odpovědět na otázku na PI, co bude mít jeho Pivotéka na Broumské pípě a on mi na otázku, zda neruším, odpovídá že ano, protože je v Úněticích. A proč mě s sebou nevzali? Protože je to akce Aliance P.I.V.! Bezva, v těchto hospodách jsem utratil tolik peněz, že kdyby to věděla paní Kloubková, mám na krku pravděpodobně rozvod a oni mě nevezmou…

Ale to už pan starosta naráží první oficiální sud!
Ale to už pan starosta naráží první oficiální sud!

Ale to už pan starosta naráží první oficiální sud! Potlesk na otevřeném pivovarském dvoře je upřímný, mocný a radostný! Pan vrchní sládek Černohorský drží též krátký proslov a jeho slova o snaze vařit především klasická česká piva nižší stupňovitosti, čili desinu a dvandu, hladí mou pivní duši…

Za pípou sám pan ředitel
Za pípou sám pan ředitel

Nečekám na finále oficiální ceremonie a přesouvám se mazaně do útrob patrně někdejších sladových humen a tiše a spořádaně cirka pět vteřin zcela sám čekám před opuštěnou pípou uvnitř. Během několika pikosekund se za mnou vytvoří fronta mnoha desítek a desítek pivně lačnících lidí. Za zálohu padesáti korun za sklo a dvacetipěti korun za Únětickou desítku dostávám to po čem mé nitro tolik touží a tuto skvostnou kombinaci zakupuji i pro Nejmenovaného pivního badatele. Toho však v davech nakonec nenacházím a tedy s ohledem na horko a pomalu padající pěnu získává jedno z prvních oficiálních pivek Henri.

Desítka nefiltrovaná, Únětická…
Desítka nefiltrovaná, Únětická…

Co mě potěšilo, že pivo uvnitř (točilo se i venku) osobně čepoval pan ředitel Únětického pivovaru Štěpán Tkadlec. Uměl točit i se otáčet a nešetřil charismatem ani energií. Šel příkladem ostatním pracovníkům pivovaru, laťku nasadil opravdu vysoko a myslím, že pracovat pod takovým panem ředitelem musí být radost, náročný k sobě i ostatním, ale spravedlivý a vždy tam kde je potřeba, i čelem k masám :).

Vy dokážete všechno, pane řediteli!
Vy dokážete všechno, pane řediteli!

Samotné pivko bylo dobré, ta surová syrovost ingrediencí… Jen mi přišlo ještě mladé, což ostatně sládkové potvrdili na prohlídce pivovaru s tím, že vařeno bylo 15. května a mohlo ještě nějakou tu dobu poležet. Nicméně opakuji, mě desítka jela náramně, nikoliv nepřipomínala Pantátovu desítku z Průhonic z před pár lety a vidina, že chutí půjde ještě nahoru, až si poleží další várky déle, mne jasně vybízí k další návštěvě ať už Únětic, nebo Roztocké hospody Zvířátka či Tuchoměřické restaurace Zahrádka na hřišti, kde se Únětické pivko též čepuje a kde tento den též probíhá slavnostní naražení. Taktéž uvidíme, jak se k tvorbě Únětického pivovaru postaví Aliance P.I.V., kde dobré desítky na čepech pohříchu zpravidla chybí.

Fronta na 12 byla až před pivovar, ale rychle se jí podařilo zvládnout…
Fronta na 12 byla až před pivovar, ale rychle se jí podařilo zvládnout…

Přestože některá média uvedla, že Únětická dvanáctka bude slavnostně naražena až v neděli, na nádvoří pivovaru ji čepovali již v sobotu a to za 30 korun. A přestože zpočátku byly fronta až před pivovar, okamžitým zprovozněním další pípy uvnitř fronty během cca 40 minut opadly na minimum.

Technologie pivovaru je převážně od firmy Destila
Technologie pivovaru je převážně od firmy Destila

Prohlídku pivovaru vedou osobně sládkové. Pan vrchní sládek Černohorský zde předává své zkušenosti mladým sládkům, pánům Janu Lumbertovi a Martinu Masáčkovi. Dej Bůh štěstí, pánové!

Únětická varna
Únětická varna

Na prohlídce mne zaujme, že krom vlajkových lodí desítky a dvanáctky se bude doplňkově vařit i něco speciálního směrem k tmavější barvě, ostatně přítomnost pytlů sladu ze sladovny Weyermann Bamberg, konkrétně slady Münchner Malz typ 1, Caramünch typ 2 či Carafa typ 3 lecčemus napovídá. Slad pro desinu a dvandu je však Pilsner Malt od Ing. Karla Klusáčka z Kounic, čili jako ve Slaném. A také připravené skleněné lahve, čili se bude i lahvovat, zatím to vypadá na speciální dárkové lahve s patentním uzávěrem.

Pivovarská krása
Pivovarská krása

Vzhledem k zájmu o pivo s sebou jeden s mladých sládků neváhal a jal se plnit PET lahve přímo z tanku s toužebným přáním, aby tak nemusel činit až do večera. Pivovar považuji za úžasný prototyp malého vesnického průmyslového pivovárku obnoveného v původním objektu. Ačkoliv se již místy spekuluje, kdy boom nových malých pivovarů opadne, já bych si moc přál, aby takových, jako je ten v Úněticích, bylo takto obnoveno ještě alespoň desítky a desítky! Dej Bůh štěstí!

Lidé a slad
Lidé a slad

Pro mne byla návštěva Únětického pivovaru už téměř jako vždy velmi milá i po lidské stránce. Krom Nejmenovaného pivního badatele potěšila seznámení s Janou, tak hezky píšící na PI, znovusetkání se Slávistou či Valem, setkání po letech s Tomášem Maierem a jeho kouzelnou malou princeznou. Hezkou tečkou toho dne bylo seznámení s Rashem, tajuplnou osobou, která na PI ví o pivu jak na Benešovsku, tak v Praze tak na Krásnolipsku. Slíbená ochutnávka některé z příštích várek Bubenského partyzána už je jen milou třešničkou na dortu. Děkuji vám všem. A nashledanou na Únětické desítce!

To nebude CO2, to bude rajský plyn! :)
To nebude CO2, to bude rajský plyn! :)


[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 12966x] [12. červen 2011]
[Události] [comments: 18] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Rosťa

středa, 15. červen 2011
08:36

Rosťa

přišla mi do mailu info od důvěryhodného zdroje Tomáše M. -
Zatím se v Úněticích stáčí do 50 a 30 KEG, ale plánují stáčet i do menších, což by bylo super.


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Děkan

úterý, 14. červen 2011
09:42

Děkan

Byl jsem přítomen a souhlasím s autorem článku. V záplavě silných speciálů ať už výtečných (Matuška, Strahov, Kocour, Antoš ...), průměrných či velmi špatných se objevuje ostrůvek "obyčejného" piva, klasické desítky a dvanáctky. To "obyčejného" nemyslím hanlivě, desítka je bohužel často spojována s pivem podřadným typu Jednoťáků, Pivrnců či s produkcí nadnárodních pivovarů. Částečně oprávněně. Ale pivovar v Úněticích má nakročeno zcela jinam. Jejich desítka byla skutečně pořádná, sic hrubšího a surovějšího ražení, ale nějaké to delší poležení ji zjemní. Nebude lepšího osvěžení pro cyklisty i pro nás, kteří šlapeme po vlastech českých pěšky. Majitel a pan sládek (zdravím, Vladimíre!) mají jasnou představu, ví, co na trhu chybí. Byla to povedená akce, jen toho sluníčka bylo trochu moc, slibované ochlazení či spíše drobný déšť přišel až v odpoledních hodinách. Po počátečním náporu opadly i fronty u výčepů a když se návštěvníci rozptýlili po pivovarském nádvoří a do stodoly, bylo příjemně, uvolněně ... Jen se chci zeptat přítomných, ušla mi informace o pivovarské hospodě, zda bude alespoň pravidelně otevřen výčep s posezením a v jakých hodinách. Dejte vědět.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Adsense

22. červenec 2024
15:55


posted by: Inzerce

Rosťa

úterý, 14. červen 2011
11:49

Rosťa

to Děkan: Oh, děkuji velice! Souhlas od univerzitního hodnostáře opravdu potěší! :) Nestojíte, shodou okolností, pane děkane, za panem starostou na té fotce s narážením prvního sudu? :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Děkan

úterý, 14. červen 2011
12:55

Děkan

to Rosťa: Ano, jsem to já, s tou bílou kšiltovkou a vystouplým břichem za veselým starostou... S Vámi jsem se, Rosťo, minul, ale seznámil jsem se s Henrim. Doufám, že se uvidíme na nějaké další akci a bude prostor pro povídání. Jinak páteční večer jsme strávili v čimické Chýši u Sváti a Norbertů a Matušků bylo požehnaně, takže nám únětická desítka přišla v sobotu vhod, večer jsme zajeli do Slaného k Antošovi, v dubnu měl vynikajícího Kozáka 15, tentokrát Spring Ale 13, skvělý, výrazný, i pšenice byla velmi slušná, ale možná až zbytečně silná 13, v neděli jsme klasicky končili na Strahově, jantar slabší, zřejmě konec várky, ale opět skvělá IPA. Jelikož bydlím na Vysočině, tak se chystám na 1.ročník Jihlavského pivního pábení 25.6.2011, snad to organizátoři a pivovary zvládnou k nší spokojenosti. Dle prvních informací do 20 minipivovarů vč. Velkého Rybníka, Oslavan, Pacova, Kroměříže, Dražíče apod... Doufám, že to pořadatelé ještě upřesní. Tož tak.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 14. červen 2011
13:23

Rosťa

to Děkan: Neminul, pane děkane. Byl jsem to já, kdo se vás ptal, zda-li nejste Děkan. Exhiboval jsem tím tak nejapně, že zatím co já vás díky Nejmenovanému pivnímu badateli poznal, vy jste mne šanci poznat neměl. :) Těšilo mě a někdy příště. Antoše vám závidím, uvidíme, jestli na léto pan sládek vymyslí nějaké letní lehké pití :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

pechi

úterý, 14. červen 2011
14:01

pechi

to Děkan: Zdravím, pan ředitel mi říkal, že počítají v areálu pivovaru s výčepem nebo prodejnou, otvíračka od 16:00 přes tejden a sobota-neděle asi už od dřív. Jinak to byla veskrze povedená akce. Rosťo, dobrej článek jako vždy!


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Kejna

pondělí, 13. červen 2011
14:34

Kejna

ano mistře! od Jendy za pět! už vymýšlím termín .. zatím marně


napsal(a): Kejna [Odpovědět]

vrána - lovec kocourů

pondělí, 13. červen 2011
13:11

Dotaz na autora článku - šla by nějak upřesnit adresa nebo poloha? Děkuji pěkně :-)


napsal(a): vrána - lovec kocourů (uzasna.vrana(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Henri

pondělí, 13. červen 2011
13:45

Henri

to vrána - lovec kocourů: Dovolím si zareagovat za autora. Myslím, že vše důležité je zde: http://www.unetickypivovar.cz/kontakt.html
A ještě poloha: GPS: 50°8'56.676"N, 14°21'15.581"E
---------------------------------
Zpráva byla upravena 13.06.2011 ve 13:48:00


napsal(a): Henri [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 13. červen 2011
14:05

Rosťa

to Henri: Ale no tak, trochu dobrodružného ducha, chlapci! Copak neznáte zásady internetového geokešingu? Kouknu na fotku a vidim: je to u potoka a budovu pivovaru poznám z dálky. Když chci víc, hledáme ve fotkách dál.www stránky pivovaru jsou uvedeny na etiketě Únětické desítky přeci! Taková škoda nechat si ujít příležitost sám hledat, přemýšlet, tušit souvislosti, pomalu kráčet za cílem bavíce se převelice... :-)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 13. červen 2011
20:26

Roman Holoubek

to Rosťa: Jako vždy skvělé Rostíku. A souhlasím s Tebou. Ač využívám moderní techniku, přeci jen, při svých toulkách (pěšmo i kolmo) zásadně nepoužívám GPS, ale jen orientační smysl. Občas mne sice zklame, ale o to zajímavější, předem neplánovaná místa, objevím.

Dotaz k fotce s názvem "Vy dokážete všechno pane řediteli". Máš tím Rosťo na mysli, že jednou prostora bývalých sladoven nebude osázená jen výčepem s osamělou obsluhou, ale vše bude vyšperkované a plné šťastných pivapitelů?


Rosťa

úterý, 14. červen 2011
07:16

Rosťa

to Roman Holoubek: Ano, přesně to jsem měl na mysli. A také všechno to, aby s panem ředitelem byla spokojená Správní rada, která by jej totiž mohla vyhodit :)


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

vrána

úterý, 14. červen 2011
01:14

vrána

to Rosťa: No jo, ale na PDAčku je to hardcore, na to už jsem starej... pak mi došlo, že se to možná bude dát vygooglit a taky že jo. Každopádně díky, zadám ho do databáze POI. Jinak hledání podle ortofotomap už mám za ty roky práce na databázích POI akorát tak dost, obzvláště při "aktuálnosti" dostupných podkladů - a to jak "kreslených", tak focených (průměrné stáří odhaduji minimálně na 3 roky a pak v tom dohledávej něco nového :-(.


ICQ: 153647890

napsal(a): vrána [Odpovědět]

vrána

úterý, 14. červen 2011
01:17

vrána

I když ty jsi měl asi na mysli dohledávání při turistice, to potom ano, komín je vidět jistě už z dálky a líná huba - holý neštěstí, že jo :-).


ICQ: 153647890

napsal(a): vrána [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 14. červen 2011
07:13

Rosťa

to vrána: Jo, tomu rozumím. Pro tyto případy je však v textu ohypertextováno jako proklik a tedy vymodřeno sousloví "pivovar Únětice", kde najdeš všechna potřebná suchá data. Prosím tě, nechodíval tys občas k Suchý dásni a nekreslil vtipy s Luckou, čili nejsi Karel?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

vrána - lovec Kocourů

úterý, 14. červen 2011
09:34

to Rosťa: Máš samozřejmě pravdu, jsem to na tom PDA v rychlosti nějak přehlídnul... na velkém bych si to klofnul do gůglwokna, protože kontaktní údaje ověřuji pro jistotu alespoň ze dvou zdrojů.
Jo a Karel nejsem, jmenuju se Jirka a už pár let bivakuju v pražských Záběhlicích :-).


napsal(a): vrána - lovec Kocourů [Odpovědět]

Jana

neděle, 12. červen 2011
21:09

Jana

Děkuji za pochvalu. Ty jseš ale lepší (a hlavně rychlejší). Pokud Chody uveřejní časem i můj článek, věz, že jsem od Tebe neopisovala. :D


napsal(a): Jana [Odpovědět]

Rosťa

neděle, 12. červen 2011
20:26

Rosťa

Jejej! Ztraceno v překladu, to jsem tedy ale pěknej Šmudla. Ta věta měla být: ...doufám, že takových jako ten Únětický, budou desítky a desítky a budou vařit desiny a desiny! Je moje chyba, že tato nuance nĕkterým nedošla. Omlouvám se všem


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI