Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Země Živitelka 2010

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Země Živitelka 2010

Země Živitelka 2010

Letos jsem na agrovýstavu ani nechtěl vyrazit, ale když mi pan Michalík z vyškovského pivovaru sdělil, že v Českých Budějovicích bude osobně čepovat vyškovská pivečka a když se začaly nabalovat zprávy o účasti Poutníka, Konrada či Kocoura, dostal jsem chuť. Moje drahá polovička nám dává košem, takže naše pánská jízda (36, 10 a 7) může začít v pátek 27. srpna v půl deváté ráno nástupem do rychlíku směr ČB.

Nový Samson 11
Nový Samson 11

Cca v půl jedenácté procházíme branou budějovického Výstaviště a můj první dnešní pivní doušek (ve vlaku jsme na žízeň měli Il-sano) se odehrává v pavilonu věnovanému produktům se značkou Klasa, kde se koná ochutnávka (staro)nové jedenáctky Samson. Piva je opravdu jen na polknutí, chuť se ani nedá zhodnotit (někdo to možná zvládne, já ne). Vynechávám desítku Zubra v témže pavilonu a pomalu se přes různé stánky s rozmanitým zbožím dostáváme dále.

Koutek s Konradem
Koutek s Konradem

Prvním opravdovým pivem je vratislavický Konrad. Vybírám sobě jedenáctku, která nikdy nezklame. Na svém místě je letos i pelhřimovský Poutník, kde samozřejmě nemohu vynechat nefiltrovanou verzi místní dvanáctky. Poutník je prostě špička českého pivovarnictví a já doufám, že se na podobných akcích bude objevovat co nejčastěji, vždyť bez jejich světlých variací na český ležák by mi bylo hodně smutno.

Co si dáme chlapi?
Co si dáme chlapi?

Poměrně velkoprezentaci měla v Buďojcích i hanušovická Holba. Netočila se jen v několika stáncích s tvrdým alkoholem jako vždycky, ale měla rozlehlý prostor před pavilonem, kde se odehrávala zajímavá pivní romantika, ale o tom až později. Já nikdy nepochopím, že na takovéto akci se prezentuje z podniku PMS Přerov pouze Holba. Vždyť by nemuselo být od věci vzít sebou i Litovel se Zubrem, co myslíte?

Holbí les
Holbí les

Větší zastoupení zde měla ještě Černá Hora. Stejně jako u PMS i K Brewery by na takovýchto akcích mohla mít nějaký megastánek a tam prezentovat veškerá svoje piva, ale to bych možná chtěl moc. No, to už se dostáváme do pavilonu R3 (nebo R1 nebo nějaký jiný?), kde je prostor věnován jednotlivým krajům naší vlasti, dnes ještě svrchované České republiky, resp. jejich regionálním potravinám.

Černohorská
Černohorská "hospoda"

A dostáváme se konečně do toho onoho pavilonu, kde se prezentují české (samozřejmě i moravské a slezské) kraje (tu Moravu a Slezsko berte jen jako pojistku proti tomu, aby zde někdo nezačal křičet, že jsem na ně zapomenul, já nevím, zda tam tyto kraje byly :() Plno krajů se zde prezentovalo i pivem a je radost prohlásit, že pivem regionálních pivovarů. Za příklad přijměte fakt, že Plzeňský kraj měl na svém stánku PETky z Dobřan :)

Ochutnejte Kocoura
Ochutnejte Kocoura

A nejen ukázková pivka jste zde mohli spatřit. V čase naší návštěvy byly činné i dva výčepy a oba dva musím pochválit v tom smyslu, že se nebály natočit trošku pivka na ochutnání. Prvně jsem se zastavil u varnsdorfského Kocoura, kde Vás obsluha upozornila na výraznou hořkost točených piv, vždyť na čepu byla hořká EPA a ještě hořčí IPA Samuraj. Znáte mě, že moc pivní kategorie neřeším a ejlovská hořkost mi nevadí, takže se samozřejmě nebráním ochutnání. Postupně koštuju obě a nějaký výrazný rozdíl v jejich chuti necítím. A víte, že mi zde nechyběl ani točený ležák, vždyť od toho tu jsou jiné pivovary...

Zajímavé regionální potraviny
Zajímavé regionální potraviny

Ve vitrínách bylo plno zajímavého "materiálu". Poprvé jsem např. viděl lahvového malinového Skaláka, velichovského Formana ve skle, petkového Fešáka z Polep u Kolína či v neposlední řadě lahvové pivo z Pokusného pivovaru Chmelařského institutu v Žatce, které jsem ještě neměl tu čest ochutnat a třetinka by se mi moc hodila, škoda. Kde jinde se dostat k takovým raritám, než na celostátní výstavě. Proto apeluji na výrobce i vystavovatele, aby vzali pár lahví navíc a rozprodali je zájemcům. Myslím si, že jim nic nezbude.

Lahváče pokusného pivovaru
Lahváče pokusného pivovaru

Nakonec jsem si nechal Vyškov, ten vyškovský pivovar, který se snad podařilo sebrat hrobníkovi z lopaty a to i díky zaměstnancům, lidem jako je pan Michalík, s kterým jsem měl tu čest se zde osobně seznámit. Na čepu tmavý Havran, Březňák, Generál a Jubiler, jestli se nepletu... Já jsem zůstal u dvanáctky, tu mám nejradši. Tmavé pivo bylo zase oblíbené u kuchařů, kteří vedle předváděli kulinářskou šou.

Točíme Vyškovské pivo
Točíme Vyškovské pivo

Závěrem musím konstatovat, že jsem určitě udělal dobře, že jsem na žívu vyrazil. U Vyškova potkávám kluky z Plzně a Buďojc. Povídáme a popíjíme dobré pivečko. Trošku mě mrzí, že jsem nenašel výčep s Ferdinandem d´Este. Ale to nakonec tolik nevadí. I děti byly s výletem spokojené, což je velmi důležité (nemyslete si, že jsme oblézali jen stánky s pivem, i na nějaký ten traktor a kombajn došlo). Na cestu darovaný Kocour od Honzy Kočky ve vlaku šmakoval, takže dnes velká spokojenost.[Richard Chodora] [Zobrazeno 6293x] [16. září 2010]
[Události] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Michal

neděle, 19. září 2010
10:17

Michal

Chody, my zase nenašli toho Konrada. Mimochodem, kromě kombajnů, byli ste i na zvířátkách? :) Zajímavý bylo, že toho d´Este točili do 0,3l zadarmo, ale za 0,5l chtěli asi 25 kč.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

siki

čtvrtek, 16. září 2010
21:28

siki

Kde se dostat k Pokusnému? Přeci na srazu BB:-) Jezdí tam jeden, co ho pokaždé vezme s sebou...


napsal(a): siki [Odpovědět]

Adsense

25. červenec 2024
14:18


posted by: Inzerce

Malakin

pátek, 17. září 2010
15:48

Malakin

to siki: Pivo z "Pokusného" bývalo jednu dobu k sehnání také na žateckých setkáních sběratelů pivních suvenýrů (konají se vždy v sobotu před začátkem Dočesné). Dva roky jsem tam však nebyl a současný stav tedy neznám.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 17.09.2010 ve 15:50:03


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jiri.J.

neděle, 19. září 2010
09:26

to siki: Nejlíp si zajet do Žatce a můžeš to vzít rovnou i s dalšíma dvěma exkurzema:-) Exkurze do výzkumaku se údajně pořád dělají. Já tam na exkurzi byl a teď si vzpomínám, že jsem taky jednou slíbil, tuším Malakinovi i fotky z exkurze v r. 1997...Tak to naskenuju...


napsal(a): Jiri.J. [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI