Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

1. Pivní jarmark

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

1. Pivní jarmark

1. Pivní jarmark [p169]

V sobotu 21. května 2011 se uskutečnil v centru Ústí nad Labem PRVNÍ PIVNÍ JARMARK za účasti čtrnácti pivovarů, převážně malých. Po celý den probíhal vynikající program s řadou umělců na centrálním podiu a hlavně s obrovským zájmem veřejnosti. Nesmím opomenout ani ideální počasí, snahu pořadatelů o zajištění celého jarmarku i anonymní soutěž o nejlepší piva, která se ten den točila.

Mě zaujal již ten nádherný název akce PIVOVARSKÝ JARMARK. Pro mé ucho daleko lahodnější, nežli pivní slavnosti či pivní fest. Jsem přesvědčen, že se tato akce stane významnou tradicí na severu Čech a pomůže hlavně malým pivovarů k propagaci a zviditelnění. Pro Vaši informaci vyjmenuji jen pár pivovarů, jenž si svým kvalitním pivem získalo vážnost a popularitu - Kocour Varnsdorf, Pivovarský dvůr Chýně, Pivovar Lažanských v Chyši a i Pivovar Belveder v Železné Rudě.

Novinka železnorudského pivovaru
Novinka železnorudského pivovaru

Posledně jmenovaný, byť z jihu, křtil svoje nové pivo na severu a to světlý dvanáctistupňový ležák s obchodním názvem ŠVEJK. Křest proběhl na centrálním podiu a kdo jiný by jej měl křtít, než-li známý plzeňský herec, moderátor a zpěvák Přemysl Kubišta alias Josef Švejk se svým CK šramlem. Nové pivo se stalo okamžitě hitem celého jarmarku a ještě před skončením akce hlásili v prodejním stánku železnorudských: vyprodáno. Vím, že řadu zájemců pivovar nepotěšil tím, že nové pivo se dotočilo, ale na straně druhé potěšil sběratele, kteří měli dopolední setkání v Jirkově a v Ústí si mohli rozšířit svoje sbírky o zcela nové etikety právě nového piva Švejk.

Křest nového Švejka
Křest nového Švejka

V 18 hodin proběhlo slavnostní vyhlášení cen o nejlepší piva čepovaná na jarmarku. Soutěžilo se ve třech kategoriích: světlý ležák, polotmavá a tmavá piva a piva speciální. Ceny si rozdělilo ze čtrnácti pivovarů šest neúspěšnějších. Anonymní vzorky hodnotila komise odborná i laická a mně se osobně líbil přístup k objektivitě soutěže. Žádné vzorky doma natočené a ve vlastních lahvích pivovarů přivezené do Ústí, ale pivo stočené přímo na místě z píp, ze kterých se točilo pro veřejnost. Stáčelo se do speciálních lahví od organizátora, které se uzavřely, popsaly, podepsaly a šly do soutěže. Žádná možnost podfuků, švindlování a neférovosti.

Oceněná piva ze Šumavy
Oceněná piva ze Šumavy

Žádal jsem dvakrát písemně organizátory, aby mně výsledky poslali, ovšem bezúspěšně a tak Vás mohu seznámit jen s umístěním našeho pivovaru Belveder. Na Šumavu jsem přivezli tři krásné korbele a to za 3. místo v tmavých a polotmavých pivech za naše tmavé pivo GRADL. První místo ve speciálech za celorepublikově známého a oceňovaného medového PAŠERÁKA. Největší radostí bylo 1. místo ve světlých ležácích za novou dvanáctku ŠVEJKA. Byl bych osobně rád, kdyby se toto pivo se v nejbližší době stalo vlajkovou lodí pivovaru BELVEDER.

Přátelé a milovníci chvalně známého železnorudského piva jej budou moci poprvé ochutnat na trhu v Plánici od 10 hodin tuto neděli 29. května 2011. Rovněž bychom jej měli prezentovat na výstavišti v Českých Budějovicích 3. a 4. června 2011. O dalších termínech a akcích seznámím příznivce Pivního.infa do konce května.

Dej Bůh štěstí.

František Strnad starší Sudety - FSSS[František Strnad] [Zobrazeno 7622x] [26. květen 2011]
[Pivní slavnosti] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI