U bojiště 1866 Miletín
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
U bojiště 1866 Miletín
Obzorové se modraly a tam kdesi po kolejích v dálavách ležela tiše krajina, vábivá, magická, tajuplná a volající. A ta krajina čekala. Na mě.
Věděl jsem, že cesta bude dlouhá, horká a náročná. Nešetřil jsem tedy tělo pivním půstem, který je velmi vhodný vždy pár dní před větší akcí kvůli následné výdrži a šel jsem se předzavlažit ke Klokočníkovi. Tam přišlo překvapivé a milé zjištění, že Hubertusí litrové petkáče za 30 korun jsou přítomny i zde, nikoliv tedy toliko v Jednotách v bezprostředním kácovském okolí. Tedy zavlažil jsem se a nakoupil zásoby na cestu.
Lahvový Kácov na cestu
Bylo to poprvé, co se mi nepodařilo sehnat doprovod. Ale má-li se člověk rád, vydrží celkem obstojně jen sám se sebou a to navzdory sociálnímu typu své osobnosti. Přitom zpravidla mívám právě opačný problém: někdy mám pocit, že všichni chtějí pařit právě jenom s Rostikem. Navíc ve virtuálním psychosvětě komunity lidí kolem mne jsem jimi velmi často používán i pohříchu nepravdivě jako důvod jejich nepřítomnosti doma. Netajím se svou pivofrenií, je o mne známo, že dobrým pivkem v podstatě neumím pohrdnout, a tak je snadné říci: Přijdu později, jsem s Rostikem na degustaci! Mám i dojem, že co jsem úmysl jeti do Miletína rozhlásil, mám jistě s sebou alespoň jednoho virtuálního spolucestujícího! Jen aby se manželky nerozhodly synchronizavat podávaná data mezi sebou, nevím jak zdůvodním svou eventuální existenci v několika hospůdkách v jednom čase atd.
Vchod na bojiště
V sobotu jsem z časových důvodů musel odmítnout oblíbené služby železnice a vzít za vděk přímým autobusovým spojením. Už za Poděbrady mě krajina přecházející z Polabí do Podkrkonoší přitáhla k sobě a mé já se v ní počalo příjemně ztrácet. Za dvě hodiny jsem byl na náměstí před pivovarem. Juknul jsem na sochu Jiříka z Poděbrad, jenž povýšil Miletín na město, a na bustu u nás nejznámějšího místního rodáka K. J. Erbena.
Zahrádka v Miletíně
A to už jsem nevydržel a vzal pivovar ztečí. Bylo po poledni, horko nabývalo na síle a tak jsem se rozhodl ochutnat Batallion Salve jako první, poněvač je nejsilnější. Pak Pytláka a na dojezd pár Chmelek Vytáhl jsem z batůžku uchatý miletínský půllitr, co jej mám darem od hostinského z Dupačky v Tetíně a zaplatil jednotnou cenu 20 korun. Měl jsem žízeň a nestačil jsem Batallion Salve ani ochutnat. Tak jsem si dal ještě jedno řezané. Prasátko se rožnilo a já u stánku se suvenýry zkompletoval sbírku miletínských tácků o tácek ze slavností. Vyfotil jsem i nový půllitr, neměl ucho a nebyl tak hezký jako můj starý. Obešel jsem si tu malou zahradu za pivovarem a obsadil strategickou výšinu pod lípou s výhledem na pípu, prasátko, pódium, stánek se suvenýry. No a taky kolem něho musely vždycky do zahrady projít servírky…
Pípa na slavnostech
Víte, jako pražák se prostě úzkostlivě vyhýbám masovým akcím, Pražský Veletrh, nebo co to bylo, jsem vynechal zcela programově a tady, v Miletíně, mě ta lokálnost, marginalita, sousedskost, neakčnost a pohoda dokonale ukojila! Seděl jsem, sledoval ten klid a spočítal, že do zahrady se mohlo vejít tak 300 lidí. Bylo víceméně plno, ale nebylo narváno. Trochu na mě dýchl duch C. K. městyse. Trochu hodně.
Batalion Salve, řezané a Pytlák
Tácky stály 10 korun, půllitry stovku a s uchem 120, všechny tři druhy piva 20 korun. Krom klobásek z čoudící udírny a prasátka běžela klasická kuchyně - gulášek, krkovice a tak. Porce jako hrom!
U stánků...
Objednal jsem si Chmelku a odposlouchal jsem od okolosedících tzv. zaručené informace. Že majitelem pivovaru a sládkem je někdo jiný, než majitel hospody v témže objektu. A co hlavně, že slavnosti jsou akcí zcela samostatnou pod taktovkou několika místních nadšenců. Sládek totiž prý vaří vždy jen jeden druh piva. Navštívíte–li tedy Miletín kdykoliv jindy, zřídka se vám dostane více než jednoho druhu piva. Buď je Pytlák nebo Chmelka.
Posezení pod stromy
Pro konání slavností proto příprava piva probíhá sice v zázemí zdejšího pivovaru, ale ten je jaksi majitelem zapůjčen oněm nadšencům, kteří si navaří na akci sami. Nevím, co je na tom pravdy, neboť ani v hospodě samotné nebyl onen známý málomluvný vrchní, se kterým jsem až po několika letech dokázal zapříst hovor, zatím jen o historii Miletína. Faktem je, že kdybyste mi dali zdejší desítku na degustaci, ani náhodou neřeknu, že jde o Chmelku. Typnul bych Pantátovu desítku z Průhonic, možná kvasnicový Kácov. Tatam byla totiž charakteristická hořkost Chmelky. Tím ale nechci říci, že by to bylo pivo špatné, naopak! Dám si další Chmelku.
Chmelka
Je zde jistě vhodné pohovořit, proč se pivovar jmenuje Na bojišti 1866. I zde prošly armády, Benedek měl v Miletíně nějakou dobu i hlavní stan! Nechci otravovat nudnými vlastivědnými pasážemi, ale prusko–rakouská válka a zejména pak bitva u Sadové, resp. u Hradce Králové byla v některých ohledech největším vojenským střetnutím 19. stol. U Sadové proti sobě tehdy stálo 430.000 lidí, jen u Lipska 1813 jich bylo o něco více. Kadence pruských jehlovek byla 5x větší, než rakouských zadovek a tak nejen proto v této válce ve všech bitvách padlo přibližně pět Rakušanů na jednoho Prusa. Za Rakušany tehdy bojovali samozřejmě i Češi a za Prusy zase třeba Poláci. V katastru 12 vesniček pak padlo během několika hodin cca. 5.660 vojáků rakouské Severní armády, 1.500 vojáků spojenecké saské armády, 2.000 pruských vojáků a několik tisíc koní. Raněných byly desetitisíce.
Nové sklo a logo
Byl červenec a horko, Rakousko tehdy tvrdošíjně odmítalo podepsat Ženevskou konvenci a tak vítězní Prusové se nejprve starali o své raněné. Prý už nikdo nespočítá, kolik při „úklidových pracích“ bylo pochováno domněle mrtvých a kolik zraněných lidí zůstalo i déle než 10 dní bez pomoci. Protože politika mě nezajímá, spíše lidský rozměr, krátkou exkurzi do děsivých událostí zakončím citátem z knihy Otto Urbana Vzpomínka na Hradec Králové – „…mrtví byli pochováváni většinou do společných velkých a dlouhých šachet, mělkých 25-30 cm… v květnu následujícího roku se oteplilo a noviny přinesly z „českých bojišť“ zprávu o tom „kterak za oteplení z četných hrobů vynikají nesnesitelné výpary otravující vzduch po celém okolí, ano, kterak za vlažných nocí nynějších nad rozsáhlými šachtami plyny z mrtvol svítívají jako velké bludičky“…
Ládínek a jeho bicykl
Dal jsem si raději dalšího Pytláka a sledoval servírky. Nakonec nezůstávám sám. Přisedne si ke mně velocipedista. Jeden z těch chlapíků, kteří pořádají tzv. distanční jízdy na bicyklech ne mladších než předválečných a to v dobovém oblečení. Ládínek, jak se mile sám představil, měl i hodinky na řetízku, cvikříček, dýmčičku a bylo fajn, že staré časy dýchly zase tím lepším…. Povídáme si a a ten chlapík užívá i jazyk jakoby bylo mínus sto let. Ládínka jsem obdivoval nejen proto, že v 31 stupních ve stínu měl stále košili i vestičku. Velmi mne pobavilo, když přijeli moderní bikeři. Měli vypolstrované šponovky jakoby plínou proti otlačení a opruzení a batůžek s vakem na vodu s hadičkou do pusy. Vedle Ládínka vypadali jako inkontinentní dementi na kapačkách. Smál jsem se tak, že jsem je nestihl vyfotit, než si ty hadičky vyndali. Jo, to jsem si upytlačil náladičku s Ládínkem!
Chmelka a spol.
Už jsem se viděl, kterak uléhám pod pískovcový převis v okolních lesích, bouřka z vedra v noci osvětluje skučící les blesky, hromy ohlušují tak, že není slyšet krupobití rvoucí listy starých dubů, vichřice prozpěvuje skalám děsivé sonáty a nad šachtami plyny z mrtvol svítí jako zrůdné obří bludičky, až se mi to snění začínalo líbit, samozřejmě z čistě estetického hlediska, ale to už pro Rostika, který má kámoše všude, přijíždí Péťa z Bílé Třemešné, kde bude Rostik spinkat při bouřce pěkně v obýváčku na gaučíku! Takže beru PETky s Pytlákem, loučím se s dosud neurožněným pašíkem, to až po Péťově slibu, že budeme rožnit u něj na zahradě a že to bude vonět ještě lépe.
Krákora v Třemešné
V Bílé Třemešné jsem pro Vás rekognoskoval pivní terén a nejvíc se mi líbil koloniál U Žižků. Přijde mi fér kupovat si u nich soudek Krakonoše, desítku za 7,20 a dvandu za devět a něco za půllitr…. Měli i lahvovou Novou Paku, Náchod…
Jen o jedno Vás prosím, děti moje takřka vlastní, nejezděte mi napřesrok do Miletína, ano? Nerad bych z toho měl masovou akci :) Uvidíme se v Budějovicích!
[Rosťa Kloubek] [Zobrazeno 10723x] [4. červen 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 23] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Pepa Němec
středa, 1. únor 2012
13:44
ačkoli jsem Němec, napsal bych obzorové se modrali s měkkým i. Jedná se o básnický výraz. jinak špičkový pohodový článek. A neboj do Miletína jedu v únoru. Pepa
napsal(a): Pepa Němec (nemec50(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Rosťa
pátek, 2. leden 2009
20:53
Vzhledem k napjatému očekávání věcí pivních příštích na Podzvičinsku se O Miletínském a potažmo Královodvorském pivovarnictví v minulosti dozvíte i v zajímavé sondě http://www.hlavati.cz/_hlavati/miletin/pivovar/pivovar.htm
Adsense
15. září 2024
04:38
posted by: Inzerce
Rosťa
čtvrtek, 5. červen 2008
21:41
to Slávista: Ale jo já tě chápu, rozumim tomu do morku kosti. I já jsem počítal s tím, že i samotné slavnosti mohou býti memem, dezinformací či testem lidské naivity od nepřátelské vesmírné civilizace. Proto jsem měl s sebou vychlazené tři litry Kácova zabalené do spacáku a byl jsem připraven na přespolní pochod na pivo z Paky či Trutnova. Ale stejně jsem se nedokázal netěšit...
Slávista
čtvrtek, 5. červen 2008
07:30
Zcela upřímně - Miletín je dost na náhodu. Já tam sice častěji na Chmelku narazil, ale občas ji fakt nemají. Co pak? Vzhledem k tomu, že do Miletína jezdím busem z Hořic, tak sednu na nejbližší spoj zpátky a v Hořicích zajdu na Novou Paku.
Bohužel - Miletín mi připadá fakt divný, takto by se to asi dělat nemělo. Pivo mít jen občas, obsluha jak májové počasí ( chvíli sluníčko, chvíli bouřka ), nic moc prostředí, všudypřítomné Géčko... Prostě, když tam jedu, netěším se, ale mám úzkost, jak to tentokrát dopadne...
hroch
středa, 4. červen 2008
21:42
Já jsem se tam zastavil loni v létě a v hospodě nabízeli jen G, ale hodná duše mě poslala do průjezdu a tam na toči jen jejich místní. Informace o různých provozovatelech jsem taky dostal. Dvůr patří k pivovaru. Nepamatuji si označení loňského piva, ale byla to výtečná tmavá třináctka a světlá snad jedenáctka. Od cesty jako šofér jsem si cucnul od ženy trochu toho tmavého a na cestu vzal petky a litoval, že jen jednu od každého piva.
Libor
středa, 4. červen 2008
16:32
tak sa hlásim do klubu... Ale je pravda, že keby som nevedel, že tam Chmelku majú, ťažko by sa to zisťovalo. A vyložene som si musel vypýtať "miletínske" jednoznačne (ako niekto napísal) mi to pripadá, že nemajú príliš veľký záujem o propagáciu....
Rosťa
středa, 4. červen 2008
15:40
to martin c.: Ne, ne, myslím že je znát, že ti Miletín není lhostejný. S tím, že v Miletíně není alternativa není -li Chmelka, je to vážně víc než nepříjemné. Ale pokud je pravda, že hospoda i pivovar nejsou majetkově či jinak provázány, je otázka, do jaké míry je Chmelka míněna jako produkt určený k prodeji. Je to takový svéráz národního pivního lovu, každá, kdo si dal v Miletíně něco jiného než G, má z kakáčku kliku a je přijat do klubu Jede-li tedy člověk do Miletína, měl by mít i náhradní scénář, neboť krom svérázného breweráře tam není kam zajít
martin c.
středa, 4. červen 2008
15:18
to Rosťa: Možná se to z mého komentáře nezdá, ale mám taky pro Miletín slabost. Je to takové sympatické městečko na turistiku, kousek na Zvičinu, kousek na Pecku nebo do Hořic, navíc rodiště K.J.Erbena (a v L.Bělohrad je rodiště K.V.Raise). Jenomže taky chápu, že když tam přijede třeba takový Chody od Plzně a mají jenom Gambáč a číšník se chová nerudně, tak se na milý Miletín příště s prominutím vysere.
Přesně jak popisuješ cestu z L.Bělohrad, až na to, že jsem šel přes Byšičky a Červenou Třemešnou, tak to se mi stalo - měli jenom Géčko. V tu chvíli jsem si přál mít flintu. Kdyby tam alespoň točili třeba Novopacký nebo Krákoru...
S tím nezájmem o publicitu mi to velice připomíná Hospodu Na mýtince. Že by ani sládek nechtěl, aby se jeho pivo pilo? Kdyby to byl patok, ale ono je skvělé!
Weetek
středa, 4. červen 2008
11:56
Rosťa: No, já si Miletín přes všechny svérázné vlastnosti docela zamiloval. Rodina mojí přítelkyně v nedalekých Hořicích asi dva roky provozovala hotel a erbenovský kraj hořických trubiček a miletínských modlitbiček (obojí výtečné pekařské výrobky) si mě získal. Chmelka v Sousedském domě, to bylo takové tajemství, bonus pro zasvěcené.
I v Hořicích stojí pivovar, pochopitelně už nevaří, ale byl v posledních letech překrásně zrekonstruován, aby se v něm otevřel ... no, bohuřel nějaký dance club s hernou, takže to mi dojem trochu kazí, ale samotné budovy jsou v krásném stavu, posuďte sami: http://www.expivovar.cz
Rosťa
středa, 4. červen 2008
11:42
to martin c.: Já měl na Chmelku naštěstí štěstí vždycky, tedy cca 4 x do roka a letos o Velikonocích na Pytláka - opravdu lahůdka. S krásou městyse s tebou souhlasím a s "atmosférou" hospody také. Nedůvěřivě tam koukají, ale letos poprvé se mnou nemluvný hostinský ztratil slovo, byl milý a nabitý informacemi o Miletínu, asi si mě zapamatoval jako notoriského Chmelkaře a PETkaře. Někde jsem četl, že pivovar se jmenuje sousedský právě proto, že není zájem o publicitu mimo katastr obce a informace "proflákli" jen pivní fanoušci na webu, počítám, že k nelibosti pivovarských Jednou jsem šel do Miletína pěšky z nádraží v Lázních Bělohrad přes Tetín. Ještě že mě ani tehdy Chmelka nezklamala, to by mi asi hrklo ve volátku, kdyby jí neměli...V Bílé Třemešné je Žižků jen na pomníku z 1. světový celkem šest!
to Weetek: Děkuji Ti za příznivější pohled na Miletín, za vztah k pivnímu undergroundu a za článek, v němž se nedá s čímkoliv nesouhlasit.
martin c.
středa, 4. červen 2008
11:14
Protože jezdím domů dost často právě přes Miletín, někdy mě popadne chuť si nechat natočit do PETky a ochutnat modlitbičku. Do Miletína se jinak než autobusem nebo pěšky nedostanete, nejbližší vlak. nádraží jsou v Hořici a v Bílé Třemešné; možná by se dalo i z Lázní Bělohrad. Podle mých zkušeností mají celkem často Chmelku, jednou jsem narazil i na Pytláka (to byla vážně lahoda) a párkrát jsem odešel s prázdnou. Sousedský dům se ta hospoda jmenuje stále, jiná tam snad ani není, s výjimkou kiosku na hřišti. Je to svým způsobem hezké městečko, ale co se týče žízně dokáže dost zklamat, když vyprahlí a natěšení dorazíte do Sousedského domu a mají jen Géčko.
Další věc je ta, že hospa je vždycky hrozně zahulená a zahrádku mají otevřenou - mám ten pocit - spíš sporadicky. Všiml jsem si za tu dobu, že u místních došlo k posunu půl na půl ve prospěch Chmelky. Ale když tam přijde cizák si nechat natočit, tak na něj furt ještě koukají nedůvěřivě. Zkrátka takový divný pocit.
To v Bílé Třemešné, kde jsem trávil dětství u babi a dědy, takové pocity nemám. Mimochodem, je příznačné, že se tam i hospě říká u Žižků, protože jich je B. Třemešná plná. -
Weetek
středa, 4. červen 2008
10:42
Na slavnostech v Miletíně jsem byl vloni i předloni ( http://www.pivnidenik.cz/clanek/120/Miletinske-pivovarske-slavnosti.htm )
a několikrát i během roku jsem se tam zastavil. Letos jsem dal přednost Brnu. Jak se zdá, leccos se v Miletíně mění. Informace o organizátorech odlišných od sládka je pro mě dost překvapivá, můžu skoro jistojistě tvrdit, že předchozí dva ročníky pořádal on. Překvapivá je i změna názvu pivovaru, vypadá spíš jako adresa než jméno. Sousedský dům se mi pozdával víc a hezky odpovídal té domácké atmosféře. Jinak za běžného provozu se Pytlák rozhodně v hospodě běžně netočil, popravdě, nenarazil jsem na něj mimo slavností nikdy. Chmelka bývala vždy, ale jen na požádání, prostá objednávka "jedno pivo" byla řešena automaticky géčkem. Kdo si nevšimnul malé cedulky na pípě, ani netušil, že pije v hospodě, za kterou se vaří vlastní (krásně hořké) pivo.
První slavnosti byly dvoudenní a dost vázly, na slibovanou prohlídku provozu jsme čekali celé odpoledne, a nedočkali se. Vloni všechno proběhlo v jednom dni a měl jsem z celé akce velikou radost. Možná je čas příští rok zase okouknout situaci.
jiri.kana
středa, 4. červen 2008
10:17
"Navštívíte–li tedy Miletín kdykoliv jindy, zřídka se vám dostane více než jednoho druhu piva. Buď je Pytlák nebo Chmelka."
Já z návštěvy Miletína získal dojem, že navštívíte-li ho, když zrovna není slunečný pátek, dostane se vám Gambrinusu. Ale můžete si vybrat, jestli výčepní nebo "ležák".
Nemám důvod se tam vracet, snad jen pro ty Modlitbičky.
Chody
středa, 4. červen 2008
09:47
to Ludwig:Od toho nám slouží mapy. Můžeš zkusit www.mapy.cz a zadat Miletín, či použít hned dvě pivní mapy, které jsou k dispozici na PI - novou či starou