Oreon

Velká Dobrá potřetí

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Velká Dobrá potřetí

Velká Dobrá potřetí

Středočeské pivní slavnosti, konané na letišti ve Velké Dobré u Kladna, mají již od loňského, 2. ročníku, stejný itinerář. Probíhají na přelomu dubna a května o víkendu, jeden den odpoledne, druhý pak od dopoledne, vždy do pozdního večera. V letošním roce padla volba organizátorů na pátek 27. a sobotu 28. dubna, v pátek od hodiny šestnácté, v sobotu pak od 11 hodin. Vzhledem k tomu, že hlavní „atrakce“ – příjezd Pivního krále a vyhlášení vítězného pivovaru - se odehrávají až druhý den, zvolili jsme k návštěvě sobotu.

Areál v poledne
Areál v poledne

Od kladenského vlakového nádraží je na letiště příjemná procházka po lesních cestách, v tuto dobu lemovaných rozkvetlou jarní květenou. Na místo činu přicházíme krátce po půl jedenácté. U některých stánků se už čepuje, jiné se k čepu připravují, či teprve „otvírají krám“. Prasátko, nabodnuté na rožeň se pozvolna otáčí, radost pohledět. Za řízných zvuků pochodující Hasičské dechové hudby z Lysé nad Labem, která uvádí sobotní program, obcházíme areál, zdravíme se se známými u stánků a rekognoskujeme terén.

Různé kuchyně
Různé kuchyně

Zastoupených pivovarů je zhruba stejně jako v letech minulých (19), přibyly však stánky s jídlem (a různýma cetkama) a dětské atrakce. Letos poprvé jsou zde zastoupeny i stánky cizokrajných kuchyní. Je jich celkem 15, od kuchyně bulharské a gruzínské až třeba po jihokorejskou, íránskou, či afgánskou. Ve stánku České pošty (zde poprvé) je možno získat pamětní razítko akce. Zato v areálu, oproti loňsku, chybí korýtko na mytí sklenic. V horní části je sice umístěná cisterna s pitnou vodou, ovšem voda stéká volně do trávy a okolí se po krátké době mění v bažinu, hodnou šumavských slatí. Vstup doporučen v holínkách!

Poddžbánský pivovar
Poddžbánský pivovar

Už v brzkém dopoledni lze tušit, že vedro bude pěkně zničující a je mi jasné, že letos speciály ochutnávat nebudu. Začínáme poddžbánskou desítkou a postupně se „propíjíme“ moky vybraných stánků. Já setrvávám u „dešťovek“, střihnutých opatrně sem tam nějakým ležákem. A samozřejmě jídlem, ať už „cizokrajným“ z Gruzie, Jižní Koreje, Afganistánu či třeba grilovaným oštěpkem, připravovaným na stánku slovenském. Obžerství vrcholí právě upečeným prasátkem. Mělo úspěch, nejen u nás, zakrátko z něj zbývá jen kostra.

Pivní král přijíždí...
Pivní král přijíždí...

S nachylujícím se časem přibývá návštěvníků, úměrně tomu se zvětšují fronty na pěnivý mok, je těžké se i někam posadit, natožpak do stínu, na pódiu se střídají kapely různých žánrů. A to už přijíždí Pivní král! Od loňského roku se zmotorizoval, už ho nevezou na trakaři, ale v GAZu –veteránovi. Doprovázejí jej členové pánské taneční skupiny Rasputin a dětské skupiny Modroočko, obě z Kolína. Ty pak také, po přivítání krále na jevišti, vystupují.

Rasputin
Rasputin

A pánové opravdu nemají chybu, nástup za zvuků písně, korespondující s názvem skupiny, po němž následují taneční kreace, za které by se nemuseli stydět profíci. Pravda, ti profesionálové by byli o několik váhových kategorií níže. To se nedá popisovat, to se musí zažít (třeba takový tanec broučků). Snad alespoň z přiložených fotografií je patrno, čím se (i druhé) dokáže bavit soubor, složený z amatérů, civilními profesemi od studenta, přes kadeřníka až třeba po ředitele významné regionální kulturní instituce, či ředitele dětského domova.

Ranní veget u piva
Ranní veget u piva

Kapela hraje slavnostní tuš a hejtman Středočeského kraje MUDr. Rath dekoruje vítězné pivovary. Z hlasování návštěvníků vychází jako vítěz pivovar U Kozlíků z Kladna a je obdarován maxipohárem. Na dalších místech se, dle hlasů návštěvníků, umístily pivovary MMX Lety u Dobřichovic a Bakalář Rakovník. K tomu jedna úsměvná historka: zatímco první a třetí místo bylo odměněno potleskem, při vyhlašování místa druhého se ozvalo jen sporé zatleskání. Moderátor posléze pravil: „Děkuji té jedné dámě, která zatleskala!“ Inu, já bych spíš zapískala, ale „hlas lidu, hlas boží“.

Vítězní Kozlíci
Vítězní Kozlíci

Ačkoli zábava pokračovala do pozdních hodin, vzhledem k vedru a čím dál tím větší hustotě lidu a délce front u stánků, odebíráme se v podvečer zpět k vlaku. Vítězné „Kozlíky“ jsem sice ochutnala jen usrknutím z nabízené sklenice (nejslabším pivem byl ležák Starosty Pavla 12,8°), ale vím, že tam mi ochutnávka sortimentu neuteče. Ta piva, která jsem stačila ochutnat, rovněž neměla chybu, těžko hodnotit, které bylo nejlepší. Asi - bez udání pořadí - medová 11° Berounský medvěd, 10° Únětice a 10° z Mutějovic.

Odpoledne u únětického stánku
Odpoledne u únětického stánku

Takže (trochu poopravím francouzské přísloví) Velká Dobrá skončila, ať žije Velká Dobrá![Jana Běhounková] [Zobrazeno 13936x] [2. květen 2012]
[Pivní slavnosti] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jan_NE

pondělí, 20. duben 2015
10:22

Bude se pořádat o nadcházejícím víkendu 24.-25.4.2015 další ročník této příjemné akce??


napsal(a): Jan_NE (asi(a)nebude.NE) [Odpovědět]

Internetový analfabet

úterý, 21. duben 2015
08:24

Jan_NE: Není nic jednoduššího, než napsat do vyhledávače sousloví "Středočeské pivní slavnosti". Budete překvapen, kolik užitečných věcí se dozvíte...


napsal(a): Internetový analfabet [Odpovědět]

Adsense

2. prosinec 2022
06:22


posted by: Inzerce

alena florianova

středa, 12. březen 2014
23:58

dobry den mam zajem prodavat na akci velka dobra sortiment balonky-ledova trist-ledova kava,dekuji tesim se na vas z pozdravem Florianova


napsal(a): alena florianova (partiovaprodejnaflorianova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Méďa Béďa

sobota, 23. březen 2013
09:17

Méďa Béďa

Počtvrté už asi nebude, co :) ?


Malakin

čtvrtek, 3. květen 2012
06:44

Malakin

Tím korýtkem na mytí sklenic myslíte co? Loni jsem tam nic takového neviděl, maximálně klasické plechové korýtko s několika kohouty, vyloženě na mytí sklenic to ale určitě nebylo. Jinak v pátek si člověk mohl vybrat hned ze dvou cisteren s vodou a problém s rozbahněním okolí žádný. Kromě stánku České pošty byly na akci také tři infostánky, kde byly zdarma nabízeny nejen všemožné reklamní tiskoviny, pivní tácek s logem slavností ale k mému překvapení i různé sladkosti, např. lentilky, Lipo či dokonce lázeňské oplatky. Dalším zajímavým byl pro mě stánek kladenského obchodníka s potřebami pro domácí vařiče piva, z nějakého důvodu však měli zákaz prodeje čehokoliv, zboží mohli pouze prezentovat.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 3. květen 2012
09:46

Jana

to Malakin:
klasické plechové korýtko s několika kohouty

No přesně tohle! Korýtko je korýtko. :D A daly se tam umýt nejen sklenice, ale i ruce,příp. ušpiněné dítě, že. Hlavně bylo postaráno o bezproblémový odtok. Jak píšu, v sobotu byla cisterna jedna a stav okolí jsem dostatečně snad poposala.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

štefan

čtvrtek, 3. květen 2012
11:56

Stefan

to Jana: Jen oprava, v sobotu byly k dispozici dvě ty modré cisterny, ale to je detail. Bahýnka kolem obou byla každopádně solidní :)


napsal(a): štefan [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 3. květen 2012
17:38

Jana

to štefan:
Ó nikoli, ta níže umístěná byla soukromá. Patřila k přilehlému stánku (už si nepamatuju, komu patřil) a dopoledne nás od ní doslova vyhnali.


napsal(a): Jana [Odpovědět]

štefan

sobota, 5. květen 2012
11:13

Stefan

to Jana: Aha, tak to jsem nevěděl a drze si tam chodil vyplachovat sklenice, naštěstí mě nikdo nevyháněl :D


napsal(a): štefan [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI