Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Toulky pivní Olomoucí II.

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

Toulky pivní Olomoucí II.

Toulky pivní Olomoucí II. [p276]

Je tomu téměř pět let, co jsem byl v Olomouci naposledy. Naposledy na déle než na jeden den. A tehdy to bylo vskutku pivně mrtvé město. Téměř místní Litovel s o něco vzdálenější Holbou skoro nikde a všude jen pivní mor z Plzně. Prostě hrůza. Pak ale přišel přelom – vznikl zde Svatováclavský pivovar se svým Vaškem a o něco později i Hostinský pivovar Moritz. A tím to začalo. Olomouc už stálo za to kvůli pivu navštívit...

Pokračování „Toulek pivní Olomoucí I. “.

U Kuděje (Krapkova 20)

Ke Kudějovi je to od Svatováclavského necelých 10 minut. V nabídce pět piv, která důvěrně znám, ale proč si je zase nepřipomenout, že jo? A postupně tedy dávám všechna a opět po třetinkách.

U Kuděje
U Kuděje

Opat s Pakou sladké jako obvykle, Tambor hořčí, ale trochu vodový, Lipník plnější, ale taky nenadchnul. Vítězem dne tedy volím kvasnicového Krákoru, kterého jsem však trošku nechtěně rozlil na stůl a na Romana. Jsem prostě diskutoval u piva o pivu a takhle to dopadlo... :-(

Kudějova nabídka a výzdoba
Kudějova nabídka a výzdoba

Fotím si ještě výzdobu v uličce před záchodem, pak výčep a nakonec i logo Moritze na pípě, které vidím vůbec poprvé, neb přímo u zdroje ho nikde vylepené nemají. Když se pak chystám zeptat, zda ještě dostaneme to objednané jídlo, o které jsme žádali před půl hodinou, a případně i zaplatit, pokud už máme smůlu a jídlo nedostaneme, nějaký týpek začíná s hloupými kecy o tom, že je tu zákaz focení či co. Tentýž týpek, který se tu chvilku předtím motal i za pípou a točil pivo. Jedna ze servírek totiž odešla a ta druhá, která tu zůstala na všechno sama, bohužel nestíhala, tak jí chtěl zřejmě pomoci.

Výčep u Kuděje
Výčep u Kuděje

Chvilka výměny názorů vedoucí k tomu, že už pak nefotím, ale protože buzeroval on mě, chci po něm na oplátku zdravotní průkaz. Sice na to nemám pravomoci, ale to on, protože v hospodě nikdy nedělal, netuší. On že zdravotní průkaz má, ne však s sebou, ale že prý tady někde bude uložena jeho kopie... No nic, nemá smysl se navzájem trápit, potřeseme si tedy přátelsky rukou a já raději běžím za ostatními, tou dobou už netrpělivě čekajícími před hospodou, abychom mohli popojít dále.

Pivní bar Atlant (tř. Svobody 31)

Jedním z mála olomouckých podniků, kde si můžete pozdě v noci či vlastně brzy ráno dát něco zajímavého k pití, je i nonstop pivní bar Atlant, kde má být podle reklamní cedule u vchodu na čepu 15 nejlepších českých piv. „To zní zajímavě,“ říkáme si a jdeme dovnitř. Je to tu obrovské, ale zaplněnost skoro žádná. 700 lidí tu rozhodně není, možná 50, možná i méně.

Pivní bar Atlant
Pivní bar Atlant

Kouknu na nápojový lístek a objednávám litovelské Maestro, které jsem dlouho nepil. Mám však obavy, že tady nebude stát za nic, že se tady asi moc pít nebude. A mé obavy se brzy naplnily. Lavinový efekt sice nechyběl, ale tím to končilo. Pivo velmi obtížně pitelné a opět – stejně jako U Kašny v případě Ježka – zřejmě první, které tu dneska bylo vytočeno. Nasoukal jsem to tedy do sebe, počkal, až dopijí i ostatní, a šli jsme společně na bar zaplatit.

Chvilka čekání než se sem vrátí zdejší jediný „účtař“, který utíkal zrovna za jednou bandou, která mu odcházela bez placení, nadiktujeme mu, co jsme měli, a mizíme rychle pryč. Někam, kde to bude o něčem jiném. 

Captain Morgan's (Mlýnská 2)

Od Atlantu je to kousek ke kapitánu Morganovi s desítkou a dvanáctkou Budvarem, čehož využíváme a stavujeme se na jedno. Budvar 10% jsem měl nedávno a zklamal, dávám tedy raději malou 12ku, která mě z celé budvarské produkce jako jediná prozatím stále ještě oslovuje. A oslovila i dnes. Prostě to nej, co mi Budvar může nabídnout.

Kapitán Morgan
Kapitán Morgan

Dopito, zaplaceno a my můžeme konečně uhánět na kutě. Za pár hodin totiž začíná „otvírák“ a jít přímo „z tahu“ se nám vůbec nechce. To bychom byli úplně grogy a vůbec si to pak neužili. :-)

Den druhý

V Litovli to bylo nádherné, ale zkusili jsme všechno a kvůli kapelám jsme na „otvírák“ nejeli. Po slavnostním naražení soudku jsme se tedy sbalili a vyrazili zpátky do Olomouce. Nezbytné odložení nakoupených suvenýrů u kámoše v bytě a pak už zase přesun do města.

Sladovna na Nové ulici
Sladovna na Nové ulici

Nejprve omrknutí někdejší sladovny na Nové ulici, pár nezbytných fotek a poté přiblížení se k nedalekému Moritzovi, kde máme na osmou domluvený sraz s kámoši, s kterými jsme se po Olomouci toulali včera. A proč přiblížení se? Bylo teprve sedm, tak jsme se chtěli podívat ještě někam jinam, ale někde poblíž, abychom to pak stihli.

Pivovar na Lafayetově ulici
Pivovar na Lafayetově ulici

V jedné z nedalekých uliček točili kdysi Poutníka, tak proč to nezkusit tam, že jo? Cestou míjíme bývalý pivovar na Lafayetově ulici, kde udělám pár nezbytných fotek, i když jen zvenčí, neb průchod je dnes uzavřen, a za chvilku jsme ve Vinotéce Tramín.

Vinotéka Tramín neboli V Koldovně (Křivá 6)

Pivnice a vinárna v jednom? Tak přesně o tom je Koldovna pana Petra Koldy, absolventa „Mendlovky“ v Brně. Chlapík je to velmi příjemný a dobře se s ním povídá. A nejen o pivu... Ptáme se, zda má Poutníka, ale prý že ne, že mu to sem nechtějí už vozit. A kdyby si tam jezdil sám, že by na tom prý tratil, že tu zas až tak velkou výtoč nemá.

Vinotéka Tramín
Vinotéka Tramín

Na čepu Rychtář 11%, ale ten by taky nemusel být špatný, tak si hned dva malé objednáváme. Pivko dobré, ale do dokonalosti mu něco chybí – není to kvasničák. Dopijeme, zaplatíme, poděkujeme za dobré pivo a teď už bez jakékoliv další zastávky mizíme k Moritzovi.

Hostinský pivovar Moritz (Nešverova 2)

Je léto, kromě restaurace v pivovaru se zde člověk může usadit i na zahrádce před pivovarem, čehož samozřejmě využíváme.

Na čepu desítka s jedenáctkou Maiselem a taky litovelské Maestro a Kofola. Kofolu mám sice rád, ale dávat si ji v pivovárku s vlastním pivem? Dlouho tedy neváhám a objednávám polotmavého Maisela, který mi zde zatím vždycky velmi chutnal a ani dnešek nebyl výjimkou. Pak dávám ještě desítku, která je dneska taky výborná, a s tím, co tady mívali loni a předloni, co snad ani nešlo nazvat pivem, se to vážně nedá srovnávat. Prostě nebe a dudy.

Zahrádka u Moritze
Zahrádka u Moritze

Protože jsem se však potřeboval trochu probrat – holt jsem toho v noci moc nenaspal – na závěr dávám Kofolu a k tomu něco teplého k snědku, neb hlad je hlad a navíc tady vaří tak dobře... Pak už následuje jenom omrknutí záchodů a nezbytné optání se na to, zda bych tady nesehnal samolepku, co dávají na 5-litrové soudky, a taky tu pípovku, co měli U Kuděje, a s nepořízenou odchod za další zábavou.

Tentokrát ale míříme někam, kde to sice bude žít, ale kde to bude pivně nezajímavé, neb Radegast 10% skutečně není nic pro mě.

Music club Liquid (Uhelná 19)

Kvalitní pop, rave a trance, tedy moje krevní skupina, pak spousta mnohdy náctiletých „roštěnek“ a taky hodně dobrého pití v podobě všemožných alkoholických nápojů doprovázených pivem z Nošovic, tak přesně o tom je olomoucký taneční klub Liquid.

Den to byl náročný, na nějaké to tancování nálada moc není. A nebýt stolního fotbálku, asi bychom jenom seděli a hudebně se odreagovávali. A taky pili. Pivo tady sice nestálo za řeč a já nedal ani jedno, zato vodku s Red bullem tu měli celkem dobrou. A míchané nápoje taky. :-)

A čas plynul, my pili a bavili se až do dvou do rána. Zaplaceno už naštěstí máme, neb tady se platí hned, můžeme tedy vyrazit přímo k našemu dočasnému domovu. Tedy ono to tak úplně přímo nebylo, neb jsme se ještě někde stavovali, ale o tom už raději mluvit nebudu... :-)

A s nasednutím do taxíku pro nás dnešní a vlastně i celovíkendové pivní toulky Olomoucí skončily. Bylo to náročnější a dost taky o hádkách, většinou zbytečných, ale hodně nám to dalo. Už totiž víme, že nejen v Praze, ale i ve městech velikosti Olomouce, se může pivní fajnšmekr vskutku vyřádit. Hospůdek s dobrým pivem je tu prostě dosytosti, jen si vybrat.[Marek Kamlar] [Zobrazeno 12355x] [30. srpen 2009]
[Restaurace] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

kačer

pátek, 4. září 2009
15:51

Z pěkného svatováclavského pivovaru se aktuálně stal sportbar
staropramen,věčná škoda.


napsal(a): kačer (gkacer(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jirka

úterý, 10. listopad 2009
02:06

to kačer:
Bohužel Svatováclavský pivovar je už minulostí. Je to v podstatě herna. Na jejich obhajobu je však potřeba říct, že točí 11 a 13 Svijany a višňového Valáška ze Vsetína (mimo Staropramen). A nutno podotknout, že toho Valáška mají fakt dost dobrého. Byl jsem tam za poslední měsíc cca 3x a (vždy skoro prázdná herna i lokál) a vždycky byl moc dobrej. Čekal jsem že bude díky malé výtoči k ničemu, ale opak je pravdou. Nicméně Svatováclavský pivovar to asi už "nikdy" nebude.


napsal(a): Jirka (mrkevnik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

28. únor 2024
14:45


posted by: Inzerce

Malakin

úterý, 10. listopad 2009
10:07

Malakin

to Jirka: Když už do toho "pivovárku" chodíš tak často, netušíš náhodou, co má majitel v plánu se stávající technologií? Bude z toho nový minipivovar v OL, jak se povídá, nebo to půjde do Ruska, jak jsem již také slyšel?


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jirka

úterý, 24. listopad 2009
17:53

to Malakin:
Co bude s pivovarem nevím, v každém případě je již demontován a někde uskladněn. Dle informací by měl být instalován někdy na jaře 2010 někde v Olomouci u muzea, ale kde a co z toho nakonec bude to nevím. Informace o Rusku nemám, máš více aktuálních informací. Asi o tom "pivovárku" máš relevantnější informace než já, který tam "chodí tak často" J.


napsal(a): Jirka (mrkevnik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

laďa

úterý, 10. listopad 2009
15:59

Lada

to Jirka: hm, už jsem Václava odepsal, ale ta Tvoje zmínka o Valáškovi mě docela navnadila, jsem z Olmíku, takže ho nejspíš prubnu, přestože mě lokál neláká ani trošku


napsal(a): laďa [Odpovědět]

Malakin

úterý, 24. listopad 2009
21:12

Malakin

to Jirka: To o tom Rusku, resp. Moldávii mám z neověřeného zdroje, tak tomu zatím příliš nevěř. :)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

beercards

pondělí, 31. srpen 2009
15:21

beercards

U Kuděje je fakt super !!! Dobré pivečko, nefajčí sa tam a obsluha na 1*...:-)


ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

Elf

pondělí, 31. srpen 2009
14:11

Elf

Takové malé rejpnutí: Kde jsou ty desítky skvělých olomouckých hospod?


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Malakin

pondělí, 31. srpen 2009
15:17

Malakin

to Elf: Jak už jsem psal v první části, tak tyhle toulky po Olomouci byly ryze poznávacího charakteru a navíc pouze jakýmsi zpestřením před cestou na Litovelský otvírák a vlastně i po něm. I přesto si myslím, že jsme toho za ty dva večery viděli víc než dost. Ale pokud se vám to zdá málo, můžete si teď v pátek vyrazit do OL, obejít pár hospůdek, u někoho či někde přespat, v sobotu pak zavítat do Příkaz, potom dojet zpátky do OL, opět obejít pár hospůdek a přespat a pak se s námi o své zážitky můžete taky podělit. A nezapomeňte s sebou vzít Žobánkovic kluky. I oni si určitě rádi rozšíří obzor...


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Elf

sobota, 5. září 2009
07:51

Elf

to Malakin: Za pár minut s nima vyrážím do Příkaz. Ale v Olomouci toho zřejmě moc nestihnem. Přeci jenom Svatováclavský pivovar je zavřený, v Moritzovi jsem byl nedávno, hospoda s Bonem v rekonstrukci a Kuděj otvírá až večer. Jinak klub Atlant mě nezajímá a hospody s Litovelem taky moc ne. Dál o žádných zvlášť zajímavých hospodách nevim.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Malakin

neděle, 30. srpen 2009
10:48

Malakin

Ještě k Moritzově zahrádce:

Ono to z té fotky není moc zřejmé, ale na informační tabuli u vchodu je zmínka o teplotě piva = 8 stupňů, což mě velmi mile překvapilo. Člověk tak věděl předem, že pivo nebude ani podchlazené, ani teplé, ale tak akorát.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jirka

neděle, 30. srpen 2009
11:23

Moritz má neskutečnou výhodu v tom, že točí přímo z tanků - i na zahrádce. Teplota pivka odchozího z tanku je 2-3st.C. Trubky jsou vedeny pod cestou takže ... Vzhůru do toho.


napsal(a): Jirka (info(a)314159.cz) [Odpovědět]

Jirka

neděle, 30. srpen 2009
09:56

Nálepku Moritze na výčep už neseženeš. Je to prahistorie, když Moritz začínal. Teď je Standa (sládek) objevil a rozdal po spřátelených hospůdkách. Samolepku na soudek ti seženu (jakmile se budou nechávat dělat nové). Dělají se vždy s novými soudky plus mínus pár kusů navíc. Pokud ji chceš dej vědět na mail:info@314159.cz Jirka


napsal(a): Jirka (info(a)314159.cz) [Odpovědět]

huk

neděle, 30. srpen 2009
07:48

Jak tak koukám na fotku, tak "U Kuděje " se pivo napouští.


napsal(a): huk [Odpovědět]

Jirka

neděle, 30. srpen 2009
09:46

to huk:
Tak to ani omylem. Ale když to poznáš podle fotky ...??? Nevím zda ten okamžik co tam autor článku byl, byly nějaké skvrny na slunci, ale U Kuděje co se piva týče, je to vždy na úrovni. Docela mě to překvapilo, sám tam zajdu docela často a nikdy jsem tam nic podobného nezažil. Kuděj u mě vede, ačkoliv je pravdou, že pokud je plno, někdy obsluha trochu pokulhává, ale protože s tam pivo točí "alespoň já to budu tvrdit vždy" rád si "rozumnou" chvilku počkám.


napsal(a): Jirka (info(a)314159.cz) [Odpovědět]

Malakin

neděle, 30. srpen 2009
10:37

Malakin

to Jirka: No, mně se U Kuděje taky moc líbilo. Sice to nejsou Zlý časy, kde člověk každýho včetně obsluhy zná, ale nekouří se tam a to je na tom podniku velmi příjemný.

Jinak co se tamního způsobu točení piva týče, tak on bude problém asi v tom, že ty holky, co tam obluhují, resp. v onen pátek obsluhovaly, jsou na ten výčep poměrně malé. Možná by to chtělo nějakej mobilní schůdek pod nohy (stoličku asi ne, to by taky mohlo dopadnout nějakou nechtěnou nehodou), aby byly při točení trochu výš. Ono držet celej večer těžkej krýgl nad úrovní ramen asi nebude žádná sranda, tak se vlastně ani nedivím, když si pak někdo ulehčuje práci tím, že točí - nebo jak píše huk "napouští" - pivo z výšky.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI