Mister Sörhaz pivovar (Budapest: Maďarsko)
Mister Sörhaz pivovar (Budapest: Maďarsko)
Zpráva č. 7 – o stavu pivovarnictví u našich sousedů
Vážení čtenáři, milí pivní přátelé,
Tak znovu v Budapešti. To město a ta země se mi líbí. Mám rád, když něco a někdo má svojí „povídku“. A to Maďarsko má. Např. všude jinde se mluví nějak, v Maďarsku jinak! Jsou nezařaditelní! Řekne–li se Maďarsko, skoro každý si vybaví dobré klobásy (to především), uherák, sladký Tokaj, výbornou místní rybí polévku Halaszle, snad i Rubikovu kostku a gastronomičtí „odborníci“ znají i pojem „Dobos“. To je slavný maďarský dort, který je pečen již od roku 1884.
Nejslavnější maďarský dort
Pak se Vám také možná vybaví nesčetné termální lázně a také i krvavé povstání roku 1956, rozdílné od našeho roku 68. Jojo, Maďar nikdy nebyl tak „připosraný“ jako Čech u svých bramborových knedlíků! Pěkně za pecí, v teplíčku. Je to smutná pravda, nejsem na ní vůbec hrdý, ale je to tak. Občas mi tu pravdu nějaký cizinec připomene. Právem! Jeden Polák se mě třeba nedávno ptal, proč jsme vesměs hajlovali a mlčeli, když k nám v březnu roku 1939 napochodoval ten německý blázen s knírkem… A hned jedním dechem dodával že oni, Poláci, že prý s ním bojovali a že jich taky 6 milionů prý za svobodu padlo … nebyla mi ta otázka příjemná. Co jsem mu měl odpovědět?
Když v roce 1988 jsme my museli mít cestovní doložky pro cestu do bývalé Jugoslávie, tak maďarský celník už zvedal u Sopronu závoru komukoliv z Východu pro volnou cestu do Rakouska. A taky jsou opravdoví vlastenci. U pivovaru Mister Sörház vlaje nonstop jejich národní vlajka. Kdeže kdo u nás vyvěsí národní vlajku u malého národního podniku? U nás vlaje den či dva na autech jen, když náhodou porazíme někoho v hokeji … „vyhráli jsem přece my“, že? V Maďarsku vlaje 365 dní v roce u pivovaru! Proto tu zemi mám rád (tu svojí miluji proto, že je má). Oni jsou sví! Mají „povídku“. No řekněte, co se Vám vybaví, když se řekne třeba Stockholm? Mě skoro nic. Jen nečesky vzorná čistota a pořádek a z toho vyplývající všeobecná nuda. Ale jistě je Švédsko krásné a velmi pohostinné, jen ta „story“ prostě chybí!
Mister Sörház, minipivovar, Budapest XV
Ale to bylo jen předznamenání, jen vložka, můj názor na Maďary … pro vášnivou diskuzi historiků, lingvistů a jiných vzdělaných hlav zde na serveru Pivní.info. Haha. Snad mohu. Opakuji se: pivo není jen pivo. I pivo někam patří. A pivo MISTER a pivovar Mister Sörház patří do XV. severního obvodu města Budapest do ulice Régi Foti číslo 31. Tak se do něj teď spolu trochu podívejme!
A hned vidíte něco, co Vás zaujme. Před pivovarem je malé prodejní okénko s rozpisem pracovní doby, což by nebylo tak neobvyklé, ale… U toho okénka stojí fronta! Já to nikde v českém pivovaru neviděl. Docela se mi to líbilo. Místní patrioti přišli ještě před otevíračkou! Povídají si, smějí se i hudrují (na poměry asi), ale vládne zde vesměs příjemná atmosféra. Za tím okénkem stojí chlapík s pěkným pivním mozolem a stáčí jim pivo do vlastních přinesených petek. Litr za 220 HUF, což je cca. 23 Kč. To není zlá cena.
Prodejní okénko a fronta na pivo
Malinko to sice ztrácí eleganci skleněných či kameninových džbánků, ale nechtějte přeci nějaké osobní kouzlo v našem odosobněném 21. století. U nás je to už to samé… Kdeže ty doby jsou, kdy jsem tátovi letěl pro pivo se džbánem k nám na „Čáslavku“. Jsem nějaký sentimentální … jsem starý! A ony ty petky v té době vlastně ani nebyly.
Plnění piva
Majitel pivovaru Mister je pan Bódis, který si začal pohrávat s myšlenkou vlastního minipivovaru již v roce 1993. Nebyl sám. V té době v Maďarsku začalo vznikat mnoho nápadů na podobné aktivity. Byl to rok začátku boomu minipivovarů. Pan Bódis si získal pro jeho myšlenku Andrase Webera, který byl toho času výrobním ředitelem maďarského pivovarského gigantu Dreher, a oba šli společně za svým cílem a snem. A tak v roce 1994 byl pivovar konečně slavnostně otevřen a hektolitry začínají přibývat. Jak plynul čas, pivo se začalo dodávat do dalších dvou restaurací v okolí. A pak už to je stejné jako u každého podnikání, kterému se daří - zvyšovaní, rozšiřování…
Pivovarská restaurace
V 1995 byla dokončena a otevřena pivovarská restaurace o 60 místech a extra malým sálem pro bankety a rokové koncerty (každý víkend). O čtyři roky později už společnost Mister Sörház vlastní čtyři další pivnice v Budapešti a restaurace nad vlastním pivovarem je rozšířena o další patro nahoru. Dnes je deset Mister Sörház restaurací (ve vlastnictví) roztroušeno po městě. Každá točí samozřejmě Mister pivo.
Pivovarská restaurace: salonek
Roční výstav je ale jen 60 000 – 70 000 litrů, což zase není tak ohromující číslo, že? Také marketingová a celá obchodní politika pivovaru je přinejmenším zajímavá. Vaří se jen jeden druh piva. Světlá dvanáctka o obsahu alkoholu 5,20 %. Mimo jiné prý také proto, aby byly osekány výrobní náklady. Jedno pivo, jedna pet láhev, jedna etiketa. Táži se, zda je toto „portfolio“ dostatečné na obchodní úspěch. Jak je vidět, v Maďarsku asi ano. Ale co v zemi, kde se pivo opravdu pije s chutí a láskou? Přežil by takovýto pivovar v České republice nebo v Belgii?
Sládek pan Sándor Szalai
Pivo ochutnávám a můj subjektivní názor je, že je velmi dobré. Tvrdí to i kamarádi, kterým jsem ho přinesl. Určitě je lepší než to, co vaří v dalším budapešťském pivovaru jménem Kaltenberg v centru města. Myslím, že by se tady u nás v Čechách neztratilo. S radostí pozoruji sládka pana Sandora Szalai(e), jak nám vypráví o své práci a o pivovaru. Je vidět, že je sládkem rád, a je vidět, že je sládkem. Dříve dělal ve velkém průmyslovém pivovaru.
Spilka
Slad nakupují na Slovensku, chmel z Německa (Hallertau) a něco snad i z domácí produkce. V pivovaru vidíme uzavřené nerezové kvasné tanky a další řadu nerezových ležáckých tanků pro zrání piva. Pivo se filtruje, což dost dobře nechápu a navíc se plánuje i koupě „pasteura“, neboť snad byl navázán i kontakt s jakýmsi velkoobchodníkem s pivy a ten samozřejmě vyžaduje, aby pivo vydrželo co nejdéle (min. 6 měsíců a více, od data stočení). Tak tohle zařízení se mi už teda vůbec nelíbí. Tohle přeci vůbec nepatří do minipivovaru! Pak se rovnáte tomu gigantu odvedle. Vše zničíte, zabijete, vyfiltrujete, chuť vygumujete… No k čemu tohle všechno?
Ležácké tanky
Teď jsem například pil pivo Permon (12 světlá) z našeho Pivovaru Sokolov, které jsem koupil v sokolovském Tescu. Řeknu Vám to upřímně: to pivo si nemohlo sáhnout ani po kotníky tomu, co se v Permonu normálně vařilo dříve. Nevím čím to je, nevím proč to je, ale pan ing. Sás to asi ví. Někde je chyba! Rád si tady přečtu na to téma komentáře. Velmi rád si je přečtu… Můj názor je ten, že jak se tohle řemeslné pivo začne cpát, ve jménu odbytu, byznysu a peněz, do takovýchto slaboduchých obchodních gigantů, tak to je konec romantiky a dobrého piva. Něco se zákonitě musí šidit…
Pan Andras Kovacz
Teď ale sedím s panem Andrasem Kovaczem v restauraci Mister Sörház a povídáme si o pivní scéně v Maďarsku a v Čechách. Andras je pivní fanatik, milovník piva a také vášnivý sběratel pivních etiket. To on mě pozval do tohoto minipivovaru. A věru si máme o čem povídat. Vypráví mi například jak v Maďarsku rychle ubývají minipivovary, které vznikaly po roce 1989. Prý je jich dnes jen 1/10 z toho co bylo! Oponuji tím, že u nás rostou jak houby po dešti a z legrace se s ním sázím, že za tu dobu, co spolu sedíme a pijeme pivo, určitě zase u nás jeden vzniknul!
Z technologii pivovárku
Vypráví mi, jak pan Bódis (majitel skupiny Mister Sörház) lobuje v maďarském parlamentu za změny ve zdanění malých pivovarů. A prý úspěšně. Parlament už začal diskuzi na toto téma! Také mně říká, že byl v Budějovicích a Krumlově a že máme krásnou zemi. Hned ovšem připojuje, že v Praze ho už nikdo neuvidí Proč prý by více jezdil do města, kde jsou neurvalí, nezdvořilí a neusměvaví hostinští a číšníci? Říkám mu, že tu každé plus má své mínus, že tu pivní kvalitu A1 si prostě musí něčím vykoupit … smějeme se oba.
Jídlo v Mister Sörház
Obsluha nese na stůl opečené maso a pečené brambory. Jedná se o krajovou jihomaďarskou specialitu. Ovšem ještě více se nasmějeme, když se mého hostitele mimoděk zeptám, jak mu chutná „segedýnský guláš“… Po mé otázce se nejdříve rozhostí delší významné ticho … András nechápe … takže hned vysvětluji, že je to guláš z vepřového (nebo z bůčku), dušený s kysaným zelím a smetanou, který u nás zná skoro každý a který já osobně miluji!
Pípa a etikety
Jestliže je segedýnský, musí být přeci z maďarského Szegedu, kurňa ne !? Můj kolega se za břicho popadá a ujišťuji mě, že takovýto „guláš“ v celém Maďarsku nikdy nikdo nejedl, jíst nebude a nikdo nezná. Takže další česká improvizace na volné téma. Můj ty světe, jak já právě za tohle miluji tu mojí milovanou Českou republiku. Zlaté české ručičky. Co není, prostě si vymyslíme … a je to! Vivat Švejk!
CzechBeerMan zdraví z Budapešti
CzechBeerMan Vás zdraví z Budapešti. Na zdraví! Přijeďte, nasajte, vychutnejte si … více na www.mistersorhaz.hu A ještě více osobně se sklínkou piva Mister v ruce a s výhledem na řetězový most grófa pana Istvána Szechnenyiho! Nakonec stejně zjistíte jen jedno: že je všude dobře, ale doma nejlépe. Andrasovi děkuji a stejně tak pivovaru Mister Sörház … děkuji za pohostinnost. Předávám jako malý dárek výměnou našeho malého velvyslance, pár láhví X Beer 33 od „Medvídků “... Ať ví Maďaři, za co je tomu v Česku loket! Přijedu zase velmi rád…
[Libor Vojáček] [Zobrazeno 12237x] [7. červenec 2011]
[Pivo ve světě] [comments: 15] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Vlado Filipko
úterý, 25. září 2012
19:44
Dobrý článok. Pokiaľ ale ide o to porovnanie národov, ktoré je uvedené na začiatku, tak my Slováci sme na tom ešte o dosť horšie: sme tupé teľatá, s ktorými si môže ktokoľvek robiť čo len chce.
Maďarsko mám rád i ja, naposledy som bol dlhšie v Soproni. Fľaškový Soproni je síce mega euro, ale tak zasa vypiť sa dá. Ale díky inak, čo sa deje ohľadne minipivovarov v Maďarsku nemáme bohužiaľ na Slovensku ani šajnu, hoci by to bolo zaujímavé. Aspoň že o tom maďarskom víne niečo vieme
napsal(a): Vlado Filipko [Odpovědět]
CzechBeerMan
čtvrtek, 4. srpen 2011
06:15
Ano Kisutame .... varna je v putyce.
napsal(a): CzechBeerMan [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
09:54
posted by: Inzerce
yerka
pátek, 8. červenec 2011
17:36
Naprostý souhlas, je to cca 4 - 5 let, kdy jsem byl delší dobu pracovně (Várpalota) v Maďarsku a nedám na tu zemi dopustit (památky, kuchyně). Dokonce jsem tam objevil pivo, které jsem pak už kupoval a pil pravidelně Borsodi bivaly (bivaly je býk) a Borostyan, obě z borsodského pivovaru. Dnes mi kolega z práce (byl u Miskolce) ze služební cesty přivezl tácek minipivovaru Kortyolda viz http://www.kortyolda.hu/ a na to pivo a pivovárek pěl chválu.
Mauler
pátek, 8. červenec 2011
16:31
V Budapešti jsem byl nedávno,ale žádný minipivovar jsem tam nenašel.Zato však nepříjemné zkušenosti z místních lázní Rudas,kdy jsem si vybral neštastně místní gay hodinku.Toto si dávám do záložek a snad příště.Prosím tě,CzechBeerMane máš tu pivní Budapešť nějak prozkoumanou?Já,že tam asi někdy zase pojedu tak abych rovnou věděl kam večer jít...
F.R.
pátek, 8. červenec 2011
15:16
Článek je to velice pěkný, psaný srdcem, to je poznat, tak snad jen jednu technickou k té nešťastné politice a národním vlastnostem, jestliže zrovna Poláci a Maďaři rejpou, tak je dobré jim připomenout, že v roce 1968 k nám nevjeli pouze Rusové ale disciplinovaně i oni, poslušně plníce rozkazy z Kremlu. Což bylo všechno jiné než hrdinské. A k Polákům samotným se vyplatí i dodat, že proti Adolfovi jim slíbili pomoc Angláni a Frantíci, tj. dvě velmoci, to je pak pochopitelně zcela jiná situace, než když se ti samí s Hitlerem v Mnichově srdečně dohodnou.
Tolik k politice, vím, že ta se padne jako pěst na oko, ale zas na druhou stranu, nemá cenu si kazit hezký výlet a hezký článek přehnaným národním masochismem .
napsal(a): F.R. [Odpovědět]
Henri
pátek, 8. červenec 2011
11:13
to bobo: Ano, tady jde bohužel již také o komerci na úkor kvality. Snad jedině Westvleteren ještě stojí za to. Ten ovšem nikde v obchodním řetězci nekoupíš. Ale i v Belgii je spousta netrapistických malých pivovárků, které také v žádném řetězci nejsou a jejich piva jsou díky tomu (tedy díky použité technologii) výborná. Prostě ve velkoobchodním řetězci už z podstaty nelze koupit něco nadprůměrného, co očekávám od malého pivovárku, ať je již odkudkoliv. Jinak proti těmto obchodům nic nemám a vím, že v nich lze občas sehnat i slušné pivo z průmyslového pivovaru. Lahůdky ale opravdu hledám a nacházím jinde.
Mosquit
pátek, 8. červenec 2011
21:12
to Henri:
Navšívil jsem v Belgii hodně "pivoték", resp. spíš nápojových obchodů (bylo i limo atd.), ale zase nijak výrazně větší výběr oproti supermarketům (GB, Carrefour hyper, především pak Delheize) jsem nepozoroval. V pivotéce ve Winksele měli - na naše poměry asi neskutečné - i piva místních domovarníků - polepená etiketou vytištěnou doma na tiskárně, s telefonním číslem na majitele. Jinak to bylo ale vše to samé, a daly se nakupovat v hyper-super i regionální produkty. Prostě v Mechelenu(Malines) v Carrefouru se prodával Het Anker, i když je to malý hotelový pivovar, stejně jako sedmičkové v lahvi dokvašované trapisti za 3 eura, nebo nedaleký Malheur Bière Brut za deset. Takže i dobrá piva jdou sehnat
Strávil jsem cestováním po pivovarech v Belgii přes 6 měsíců (často vlako-kolem, občas autem) každý víkend a těch "v obchodní síti nekoupitelných" piv, co mi zachutnaly tak, že bych se k nim musel vracet, bych napočítal pár...
Henri
pátek, 8. červenec 2011
08:14
to bobo: Já myslím, že "netrepe".
Pokud se pivo dodává do obchodních řetězců, tak musí splňovat hlavně požadavek na dlouhou trvanlivost a to znamená přinejmenším filtraci a to řádnou a popř. i pastér. No a to pivo je potom už o něčem jiném, to si můžu potom koupit něco rovnou z průmyslového pivovaru a mám to stejné. Od piv z minipivovarů očekávám něco jiného a rozhodně je nehledám a ani nepostrádám v megaobchodních řetězcích.
Vlado Filipko
úterý, 25. září 2012
19:37
to Henri: Presne tak. Ale inak mne chutia jednak fľ. Erdinger či Primátor Wiezen z Kauflandu. Samozrejme, čapované sú o dosť lepšie.
napsal(a): Vlado Filipko [Odpovědět]