Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

S rytířem Toulovcem po Maštalích II.

Pivní cesty


verze pro tisk

S rytířem Toulovcem po Maštalích II.

S rytířem Toulovcem po Maštalích  II. [p206][p538]

Další výlet nemá s krajem Toulovcových maštalí nic společného, ale alespoň jeden minipivovárek by se o dovolené měl navštívit, nemyslíte? Nejvzdálenějším místem od Proseče se tak letos stává Rychnov nad Kněžnou, kde svoji činnost po dlouhých letech obnovil Podorlický pivovar.

První letošní Rychnov
První letošní Rychnov

Než se dostaneme do pivovaru, zajdeme po prohlídce místního soukromého zámku na oběd do hotelu Havel, kde je také místní pivo k dispozici. Na čepu pivnice hotelu polotmavý Kaštan 11, který se ale prý vyvedl spíše ve světlém provedení, a je to pravda - pivo je světlé nefiltrované. Dávám ještě Kněžnu 12, která je vůči jedenáctce podobné chuti.

Podorlický pivovar a sodovkárna
Podorlický pivovar a sodovkárna

Další košt rychnovského piva mě čeká v letním pivním Šenku v pivovaru, který se nachází vedle pivovaru. Přijíždíme po otevírací době (15 hod.) a než se stačím rozkoukat, je prodejna (okénko) již zavřeno (16 hod.). Chtěl jsem zakoupit jako suvenýry nějaké dvoulitrové lahváče místního piva, škoda. No nevadí, vždyť na čepu letního posezení je Zilvar 10, Kaštan 11 i Kněžna 12 ve světlém nefiltrovaném provedení a to přímo z tanků.

Šenk v pivovaru
Šenk v pivovaru

I když jsem se poměrně rozseděl, nijak zvlášť mě nemrzelo, že jsem nestačil koupit lahváče. Pivo bylo dobré, to jo, ale musím říci, že jsem se pomalu těšil na točenou Poličku. Někdy je prostě pivo z průmyslového pivovaru lepší než to minipivovarské. Zde samozřejmě výrazně ovlivněno kvalitou průmyslového moku. V Rychnově v Tescu zajímavá nabídka v podobě Krakonoše 10 a více druhů broumovských Opatů (zakoupen Bitter, 12 a Med).

Pivo a pivovar
Pivo a pivovar

Poslední celý den je věnován hradu Svojanov, který je v majetku města Poličky. Je tedy nasnadě, že i odpolední program je věnován Poličce. Poličce městu i Poličce pivovaru. Roman Holoubek píše: V Poličce je dle mne jednoznačně nejlepší pivo kousek od pivovaru. V Divadelním klubu Tylova divadla. Je to krásná velká budova mezi městem a pivovarem. Mají chlazený box s pivem. Stabilně čepuje 10tm, 11sv, 12nefiltrovanou (jedno ze 2 míst v Poličce). A na prázdniny k tomu přidal i 11 nefiltrovanou. Jediné místo 30 km od komína, toto pivo skoro nikdo neobjednává, takže svým způsobem rarita. Tak tady chodím na pivo asi nejčastěji.

Divadelní klub v Poličce
Divadelní klub v Poličce

Bohužel je otevřeno až od 18té hodiny. Tady nám pšínka, resp. ječmínek nepokvete. Pokud byste chtěli v Poličce zajít na jídlo, tak místo s naším pivem (11) a dobrou kuchyní je u Tesca Na Chalupě, nebo v Motorestu (při výjezdu na Hlinsko před Shell), tam je levněji a také s 11, ale pro znalce je tam i PU. Tak nějak jsem na Romanova slova pozapomněl a vzal rodinu na oběd do restaurace Pivovar (neplést s hotelem Pivovar) na náměstí. Dobrý Otakárek, hotovka a hurá na hradby. Už vím, podle čeho se jmenuje místní desítka.

Restaurace Pivovar
Restaurace Pivovar

Když jsem už navštívil město, kde vzniká to výborné české pivo, zajel jsem samozřejmě do pivovaru zakoupit pár - slovy tři - bas Poličského piva - víc se mi do auta nevešlo :( Potěšilo mě, že paní na výdeji věděla o PI. Bylo krásné, že Polička si drží své komínové postavení, ale je nutno také říci, že jsem se prakticky nesetkal s výlučně poličskou hospodou. Všude k sortimentu gigantů na čepu jen Otakar 11. Pravdou je, že Poličské pivo bylo na stolech dost vidět.

Expedice pivovaru
Expedice pivovaru

Pokud byste chtěli jinou Poličku než Otakara, má pro Vás pár tipů, samozřejmě od Romana: Na 12 tady skoro nenatrefíš. Filtrovaná je stabilně nejblíže v Korouhvi Na Mýtě - také dobře ošetřená, a občas (na víkend) v Kamenci U Červených. Desítka je také zřídka, ale ty jsi především ležákový. Jak ale píši, 12 je výjimka, 10 světlá i 10 tmavá také výjimka. 11 skoro všude. Kvasnice opět výjimka. 75% toho co prodáme je 11 Otakar. Nejvíce dvanáctek nyní prodáváme na severní Moravě :-)

V pivovaru za rohem
V pivovaru za rohem

Pokud budete v Chocni, je tam Pivnice Na Růžku, zatím neoficiálně naše třetí Hrom do Police. Druhá je v Chotěboři. V obou chlazený box a kompletní nabídka piv včetně jedné verze v kvasnicích, v obou Polička na velmi dobré úrovni. Tu nám kazí první (pražský Hrom do Police). V Chotěboři předpokládám budeš vyhledávat místní, ale na jídlo (pokud budete chtít) doporučuji Hrom do Police (kousek od náměstí). Paní není vyučená kuchařka a vaří, tak jak je zvyklá, domácí poctivá jídla a velmi levně.

Reklama na pivo?
Reklama na pivo?

Závěrem chci samozřejmě poděkovat Romanovi Holoubkovi za jeho tipy a prakticky za napsání dobré poloviny článku :) Poličskému pivovaru přeji, aby ve svém komínovém teritoriu prosperoval do budoucna stejně dobře jako dnes. Snad bych byl jen rád, kdyby se dal více spatřit Záviš i obě Hradební. A když už se daří zakládat Hromy do Police v okolí, nešlo by to i přímo v Poličce? Nebo není místo na takovou reprezentativní restauraci přímo v areálu pivovaru?[Richard Chodora] [Zobrazeno 7302x] [15. srpen 2010]
[Pivní cesty] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

sasa

úterý, 24. srpen 2010
08:49

sasa

Na kvasnicovou poličskou dvanáctku lze zajít v Poličce i do Café Net Restaurantu na Husově ulici 30 (vedle hradeb). V létě stála 22 Kč.


napsal(a): sasa [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 16. srpen 2010
15:54

Roman Holoubek

Chody, jsem rád, že ti u nás chutnalo. Co se týče soutočí, služby v kraji, kterým ses pohyboval, jsou poměrně dost proturisticky orientované. A velké množství turistů nechce experimentovat s regionály, ale chtějí tu svou osvědčenou a známou značku. Tím odpovídám i Hrochovi z předchozího dílu.

A díky jistým našim aktivitám se skutečně začínáme prosazovat i na severu Moravy a ve Slezsku. A protože v dané lokalitě lidé pili více dvanáctku a jedenáctka neměla tradici, vozíme tam právě poměrně dost dvanáctky.


Adsense

24. červenec 2024
20:05


posted by: Inzerce

Honza Světpiva.cz

pondělí, 16. srpen 2010
07:22

Honza Světpiva.cz

Chody, prosim Te, ten Opat v Tescu byl ve skle nebo v plastu? Diky


BCH

pondělí, 16. srpen 2010
10:10

BCH

to Honza Světpiva.cz: Ale, ale pivoznalče, to je ostuda-Bitter, 12 a medové z Broumova určite Tesco neprodávalo v plastu, takže na 100 % to byly láhve. To by spíš musel být Broumov vavřínový, coriandrový, rozmarýnový, meruňkový.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

pondělí, 16. srpen 2010
10:47

Honza Světpiva.cz

to BCH: diky za info...


píra

pondělí, 16. srpen 2010
10:50

píra

to BCH: Nebo pepřový či citrónový. Fuj :-) V červenci jsem byl v pivovaru a vše měli jen v plastu. I kvasničáka.


napsal(a): píra [Odpovědět]

hroch

pondělí, 16. srpen 2010
13:29

hroch

to píra:
Co se týká těch litrových plastovek. Tyto jsou na plast velmi kvalitní a již jsem je několikrát opakovaně použil jako domovarník. Větší problém u těch ochucených piv je, že ta chemická pachuť po přísadách. Ze začátku to pro mě byla příjemná zajímavost, ale nyní již nemusím.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Chody

pondělí, 16. srpen 2010
11:39

Chody

to Honza Světpiva.cz:
Jasně, že láhve - NRW 0,5l :)


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

píra

pondělí, 16. srpen 2010
13:46

píra

to hroch: Moje "fuj" nepatřilo lahvím, ale právě té chemii. Jinak "normálního" Opata mam rád a mrzelo mne, že je v kraji kolem komína tak vzácný.


napsal(a): píra [Odpovědět]

Sekal

neděle, 15. srpen 2010
21:38

Sekal

Poličky na severní Moravě už jsem si také všiml. Viděl jsem ji v Bobrovníkách a v Hukvaldech (nebo Dolním Sklenově, teď nevím).


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI